Close

Jaka konsola do gier do domu będzie najlepsza? Ranking i porady

Konsola do gier to aktualnie bardzo popularne urządzenie. Konsole do gier stanowią coraz częściej centrum rozrywki dla całej rodziny, a przy tym oferują także dodatkowe funkcje zwiększające funkcjonalność naszego systemu audio/video. W sprzedaży znajdziemy kilka modeli konsol, które różnią się miedzy sobą mniej lub bardziej znaczącymi parametrami. Na które z nich powinniśmy zwrócić uwagę? Kupić konsolę w zestawie z akcesoriami czy samo urządzenie? Które produkty są szczególnie polecane? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Ranking najlepszych konsol do gry

Najlepsza konsola

23.9×1.39×10.2cm

32GB

4GB

1599PLN

Drugi wybór

26.5×3.9×28.8cm

500GB/1TB

8GB

1265PLN

Najlepsza konsola SONY

26.5×3.9×28.8cm

1TB

8GB

1699PLN

Konsola Microsoft

28.5×6.9×21.7cm

1TB

8GB

987PLN

Jaka konsola do gier do domu i mieszkania będzie najlepsza? Jakie są rodzaje? 

Konsola do gier z kontrolerem ruchu

Konsola do gier z kontrolerem ruchu to rodzaj konsoli stacjonarnej połączonej z dodatkowymi kontrolerami ruchu. W sprzedaży wyróżniamy dwa najbardziej popularne rozwiązania: Microsoft Kinect oraz PlayStation Move. Pierwszy z nich wykorzystuje kamerę z sensorem głębi, a także mikrofon. Użytkownik steruje za pomocą poleceń głosowych oraz ruchów swojego ciała. Nie nakładamy na ręce żadnych akcesoriów.  Drugim popularnym systemem jest PS Move. Wykorzystuje on kamerę z mikrofonem oraz trzymane w rękach kontrolery. Pozwalają one na rozrywkę w większej ilości gier, ale konieczne jest stałe trzymanie „pada” w dłoni.

Konsola przenośnia

Konsola przenośnia to urządzenie umożliwiające rozrywkę w dowolnym miejscu. Kompaktowe rozmiary sprawiają, że urządzenie z łatwością schowamy do torby czy plecaka i zabierzemy w podróż. Idea konsoli przenośnej wywodzi się od popularnego w ubiegłym wieku GameBoy’a. W minionej dekadzie królowało PSP – PlayStation Portable, którego następcy nie odnieśli już wielkich sukcesów. Obecnie w tym segmencie znajdziemy Nintendo Switch’a, który łączy możliwość grania w podróży oraz stacjonarnie – po podłączeniu do telewizora. 

Konsola standardowa stacjonarna

Rozgrywka w ulubione gry na takim urządzeniu odbywa się w najbardziej tradycyjny sposób. Używamy do tego pada, który jest wygodny i przyjemny w używaniu przez długie godziny. Nie zastąpi co prawda dokładnością dobrej komputerowej myszki i klawiatury, jednak pozwala na granie także w pozycji leżącej.   

Jaka konsola do gier będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

  • rodzaj konsoli – czyli wybór pomiędzy konsolą stacjonarną a przenośną. To najważniejszy parametr, który wpływa znacznie na ogólny sposób korzystania z urządzenia. Decyduje o tym, czy z konsoli skorzystamy jedynie w salonie, czy także poza domem i na wakacjach.
  • dostępne funkcje – konsole obecnie nie służą już tylko do gier. To centra rozrywki, które integrują w sobie możliwości takie jak surfowanie po internecie, odtwarzanie filmów czy prowadzenie wideokonwersacji. Przed dokonaniem wyboru zastanówmy się, czy te cechy są dla nas istotne.
  • dostępne rodzaje gier – Strzelanki, symulatory, przygodowe czy RPG. Wśród gier znajdziemy tytuły nastawione szczególnie na wciągnięcie użytkownika w swój świat, opowiadające piękne historie czy dostarczające emocjonujących wrażeń podczas wieloosobowych rozgrywek na polu walki lub w piłce nożnej.  
  • podłączenie do internetu – to obecnie standard. Oferują je wszystkie rodzaje konsol. Dostępne jest podłączenie bezprzewodowe poprzez Wi-Fi, a niektóre urządzenia dają także możliwość przewodowego połączenia z siecią.  
  • ilość padów w zestawie – konsole stacjonarne sprzedawane są z co najmniej jednym padem. Możemy jednak trafić na zestawy, w których znajdziemy od razu kilka padów, kontrolery ruchu i inne akcesoria. W razie potrzeby dodatkowe elementy będziemy także mogli dokupić osobno. 
  • ilość gier i aplikacji – na wszystkie konsole dostępne sprzedaży znajdziemy wiele ciekawych gier. Najwięcej tytułów dostępnych jest na konsolę PlayStation 4. Urządzenia te posiadają także dodatkowe aplikacje, które usprawnią korzystanie z telewizora. Najlepiej wyposażony pod tym względem jest natomiast Xbox One. 
  • opcja wirtualnej rzeczywistości  – tę funkcję posiada PlayStation 4. Po dokupieniu gogli PlayStation VR użytkownik może dosłownie zanurzyć się w otaczającym go, wirtualnym świecie. To ratka dla fanów nowych technologii.

Jaką konsolę do gier wybrać? Ranking najlepszych konsol do gier 

1. Konsola do gier NINTENDO Switch

Konsola do gier NINTENDO Switch

Ta konsola do gier przenośna posiada ekran o przekątnej 6,2 cala. Jest to zatem urządzenie o wielkości bliskiej obecnym smartfonom. W bardzo ciekawy sposób rozwiązano kwestię kontrolerów. Są to wsuwane w urządzenie dwa pady, które stanowią pewny uchwyt podczas używania konsoli w sposób mobilny. Ta konsola przenośna nie wyświetli grafiki na takim poziomie szczegółów jak PlayStation 4 czy Xbox One, jednak nie to jest w tym produkcie najważniejsze. To zdecydowanie najlepsza konsola do gier dla dzieci i dorosłych, której użyjemy w każdym miejscu i na której zagramy w dające masę frajdy gry.

Zalety
małe wymiary i waga, mobilność
wbudowany dotykowy ekran
dwa kontrolery w zestawie
Wady
przeciętna moc obliczeniowa
mniejsza niż w przypadku urządzeń stacjonarnych dostępna biblioteka gier

2. Konsola do gier SONY PlayStation 4 Slim PS4 500GB HDR + PAD 

Konsola do gier SONY PlayStation 4 Slim PS4 500GB HDR + PAD

Podstawowy zestaw konsoli Playstation 4 w wersji Slim kosztuje już ok. 900. To atrakcyjna cena, za którą możemy nabyć urządzenie zdolne do uruchomienia nowoczesnych gier, a także zapewniające liczne dodatkowe funkcje. Konsola w standardowej wersji posiada podzespoły wystarczające do zapewnienia rozgrywki przy dobrej jakości grafice w rozdzielczości bliskiej 1080p i płynności wyświetlania obrazu ok. 30 klatek na sekundę. Parametry te wystarczą graczom, którzy nastawieni są na ogólne czerpanie przyjemności z rozgrywki. 

Zalety
atrakcyjna cena
największa biblioteka dostępnych gier
elegancki design
Wady
płynność oraz rozdzielczość wyświetlanego obrazu mogą nie wystarczyć bardziej wymagającym użytkownikom
wolny dysk HDD

3. Konsola SONY PlayStation 4 Pro PS4 1TB

Konsola SONY PlayStation 4 Pro PS4 1TB

To obecnie najlepsza konsola do gier firmy Sony pod względem mocy obliczeniowej. Umożliwia uruchomienie wszystkich gier stworzonych z myślą o PS4, jednak w lepszej jakości grafiki, wyższej rozdzielczości lub większej płynności wyświetlania obrazu. Najnowsze tytuły gier uruchamiane są zwykle w rozdzielczości bliskiej 4K. Urządzenie to zadowoli bardziej wymagających graczy. Jest jednak ok. 2 razy droższe od podstawowego wariantu PS4. 

Zalety
dobra wydajność
stosunek jakość/cena
duża pojemność dysku
Wady
wysoka moc obliczeniowa czasem wciąż okazuje się zbyt mała do uruchomienia gier w pełnej rozdzielczości 4K przy dobrej płynności obrazu
wolny dysk HDD

4. Konsola do gier Xbox One S 1 TB

Konsola do gier Xbox One S 1 TB

To podstawowy wariant konsoli firmy Microsoft. Wersja Digital Edition charakteryzuje się brakiem napędu Blu-Ray. Oznacza to, że gry musza być pobierane przez internet, nie możemy ich zainstalować, używając płyty. Zabieg ten pozwolił ograniczyć cenę konsoli do gier do jedynie ok. 700zł. To zatem najtańsza propozycja spośród aktualnej generacji konsol. Konsola Xbox One S ma minimalnie lepsza wydajność w grach względem oryginalnego modelu One. Pozwoliło to uplasować się jej na podobnym poziomie wydajności do PS4.

Zalety
niska cena
elegancki design
wygodny pad
Wady
brak napędu Blu-Ray
przeciętna wydajność

5. Konsola Xbox One X 1 TB

Konsola Xbox One X 1TB

To na chwilę obecną najmocniejsza konsola firmy Microsoft. Model One X posiada wydajny procesor oraz układ graficzny. Jest to główny konkurent PlayStation 4 Pro, od którego konsola Microsoftu okazała się być szybsza, ale i droższa. Wyższa wydajność pozwala na rozgrywkę w gry w jakości 4K, choć w przypadku najnowszych tytułów zdarza się konieczność obniżenia rozdzielczości. To dobry wybór dla wymagających graczy. Xbox doskonale sprawdzi się także jako multimedialne centrum domowe, zapewniając wygodny dostęp do internetu oraz synchronizację z chmurą OneDrive.

Zalety
obecnie najwydajniejsza konsola
dobra funkcjonalność dodatkowa
kompatybilność wsteczna ze starszymi grami Xbox
Wady
brak możliwości rozgrywki w VR
zastosowane podzespoły nadal w niektórych przypadkach nie pozwalają na rozgrywkę w pełnej rozdzielczości 4K

6. Apple TV

Apple TV

Odtwarzacz multimedialny Apple TV daje duże możliwości użytkownikom korzystających z ekosystemu firmy Apple. Niewielkich rozmiarów urządzenie pozwala odtwarzać i synchronizować bibliotekę iTunes, podcasty oraz filmy, a także instalować aplikacje i gry pochodzące ze sklepu App Store. Pełna kompatybilność z 4K HDR zapewnia wysoką jakość obrazu, a poręczny i elegancki pilot z mikrofonem. Mamy zatem pełna możliwość sterowania głosowego. Apple TV, choć docelowo nie jest konsolą, może służyć jako konsola. To właśnie w tym celu firma Apple rozpoczęła rozwój dedykowanej sekcji swojego sklepu App Store – Apple Arcade – poświęconej właśnie do zachęcenia developerów do tworzenia gier konsolowych również i na Apple TV.

Obecnie Apple Arcade cały czas się rozwija i przybywa w nim wiele interesujących gier, które można sterować za pomocą dedykowanego pilota załączonego w zestawie Apple TV. Niektóre z gier umożliwiają jednak, a niekiedy nawet wymagają zastosowania zewnętrznego kontrolera gier – pada podłączonego do urządzenia przez bluetooth. Apple TV umożliwia także grę w wiele gier ruchowych za pomocą załączonego pilota. Podsumowując, choć Apple TV docelowo nie jest konsolą, to umożliwi uruchomienie wielu gier, które zrelaksują nas podczas deszczowych dni. Produkt ten dobrze sprawdzi się także jako konsola do gier dla dzieci. 

Zalety
małe wymiary
elegancki design
pilot z mikrofonem umożliwiający korzystanie z asystenta głosowego Siri
duże możliwości multimedialne
pełna integracja z pozostałymi urządzeniami Apple
możliwość grania w gry ruchowe dzięki załączonemu pilotowi
Wady
zamknięty ekosystem
dostęp do aplikacji oferowanych jedynie w oficjalnym sklepie App Store

Co to jest konsola do gier i do czego może się przydać w domu? 

Konsola do gier to urządzenie zazwyczaj nieco większe od odtwarzacza Blu-Ray/DVD. Umożliwia ona uruchomienie gier wideo, wyświetlenie ich obrazu na ekranie telewizora oraz przekazaniu dźwięku do systemu kina domowego. Konsole zastępują także wspomniane odtwarzacze, gdyż zwykle wyposażone są w czytnik płyt Blu-Ray i DVD. Odtworzymy zatem filmy oraz nagrane przez nas niegdyś na płytach fotografie. Podłączymy także zewnętrzny dysk z własnymi plikami. Rozwinięte systemy operacyjne konsol pozwalają również na rozszerzenie funkcjonalności telewizora, umożliwiając łatwe przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie filmów z serwisu YouTube czy Netflix. Konsola Xbox pozwala dodatkowo prowadzić wideorozmowy za pomocą popularnego Skype’a.  

Jak podłączyć konsolę do gier? Jakie są rozwiązania? 

Podłączenie konsoli do reszty sprzętu w salonie jest bardzo proste. Niezbędne jest połączenie nowo zakupionego urządzenia z telewizorem. Potrzebny do tego jest kabel HDMI. Pozwala on na przesył obrazu w wysokiej rozdzielczości. Jeśli posiadamy telewizor 4K, to koniecznie wybierzmy kabel o standardzie co najmniej 2.0.  Konsolę podłączamy także do internetu bezprzewodowo, a opcjonalne połączenie z kinem domowym ustanawiamy przy użyciu kabla optycznego.

Konsola do gier dla dzieci – czy to doby pomysł? 

Konsola do gier dla dzieci

Konsola może być dobrym pomysłem także dla dziecka. Ważne jest jednak, aby nie pozwolić najmłodszemu na zbyt długie codzienne obcowanie z nią oraz dopilnować, w jakie tytuły gier gra nasza pociecha. Gry nie powinny być nacechowane agresją w swojej rozgrywce. Z tego powodu szczególnie polecamy zakup urządzenia firmy Nintendo. Dostępne na nie tytułu są najodpowiedniejsze dla młodych. Sama konsola, dzięki swojej mobilności, może być używana np. podczas podróży autem.

Konsola do gier z kontrolerem ruchu – koniec z siedzeniem podczas grania 

Kontrolery ruchu w konsolach sprawiają, że gracz przestaje siedzieć, wykonując jedynie minimalne ruchy. Tytuły gier stworzone z myślą o rozgrywce zachęcają do wstania i aktywnego ruszania się. Najwięcej takich gier znajdziemy dla konsoli Sony PlayStation. To jednak gry dla Xbox uznajemy za bardziej „aktywne ruchowo”, gdyż operujemy całym ciałem, a nie tylko rękami.  

Konsola do gier przenośna czy stacjonarna?  

Konsola stacjonarna to dobry wybór dla osób chcących dobrze spędzić czas wieczorami np. po pracy. Umożliwia wygodną rozgrywkę w pozycji siedzącej, a także leżącej. Urządzenia stacjonarne posiadają dużą moc obliczeniową pozwalającą wyświetlić piękną grafikę na dużym ekranie. Szczególnie górują w tej kategorii modele PS4 Pro oraz Xbox one X. Konsole przenośne, z racji małych gabarytów oraz energooszczędności, nie są w stanie wyświetlić grafiki na równie wysokim poziomie. W przypadku Nintendo Switch’a nie jest jednak ona aż tak zła. Obrazy wyświetlane przez tę konsolę wystarczą do czerpania przyjemności z grania. Konsola do gier przenośna umożliwia także zabranie jej w podróż i uruchomienie ulubionych tytułów w dowolnym miejscu. 

Konsola do gier do domu – czy warto? Jakie są wady i zalety? 

Zakup konsoli do gier otwiera przed nami nowe możliwości. Urządzenia te pozwolą na bezproblemową rozgrywkę w setki, a nawet tysiące gier. Umożliwiają także obejrzenie filmów, skorzystanie z serwisów internetowych czy odtwarzanie muzyki. Kontrolery ruchu, gogle VR – to tylko niektóre akcesoria dostępne do dokupienia i rozszerzenia funkcjonalności urządzenia. Konsola to prawdziwe domowe centrum rozrywki, które jednak zajmuje nieco miejsca. Musimy wygospodarować na taką konsolę dobrze przewietrzoną przestrzeń. Modele stacjonarne, z racji dużej mocy obliczeniowej, pobierają także znaczne ilości prądu. Są to wartości porównywalne z dużymi, co najmniej 60-calowymi telewizorami. Do wad konsol zaliczamy także dość drogie gry, które na szczęście łatwo możemy odsprzedać. Gry wydane na komputery są zazwyczaj tańsze, jednak mogą wystąpić problemy z ich odsprzedażą.   

Zalety
łatwe instalowani i uruchamianie gier, brak problemów z kompatybilnością
dodatkowa funkcjonalność – odtwarzanie filmów, muzyki, przeglądanie internetu
możliwość rozszerzenia o liczne akcesoria zmieniające sposób rozrywki
łatwa odsprzedaż gier
czytanie płyt Blu-Ray, DVD
miłe spędzenie wolnego czasu
Wady
zajmują znaczną ilość miejsca
niektóre.z gier, szczególnie w okresie premiery mogą być stosunkowo drogie
dla niektórych mogą stać się uzależnieniem

Gry na konsole – jakie są rozwiązania?

Na którą konsolę jest najwięcej gier?  

W tej kategorii zdecydowanie wygrywa PlayStation 4. Xbox One jednak nie jest tu całkowitym przegranym, gdyż umożliwia uruchamianie gier stworzonych pod starsze generacje konsol Microsoftu np. Xbox 360. 

Która konsola dla zróżnicowanych gier? 

Najlepsza konsola do gier o różnorodnym rodzaju to także urządzenie, na którym pogramy w największą liczbę gier. W tej kategorii również wygrywa PS4, ale i także warto wziąć pod uwagę Xbox One. 

Jaka konsola sprawdzi się także jako odtwarzacz multimedialny i rozszerzenie funkcjonalności telewizora? 

Najbardziej uniwersalnym urządzeniem jest obecnie Xbox One. Po dokupieniu do konsoli klawiatury i myszki, możemy z niej korzystać niemal jak z komputera. Wygodna przeglądarka internetowa, rozbudowane funkcje multimedialne czy synchronizacja z chmurą wyróżniają Xbox’a na tle konkurencji. 

Jaka konsola do gier VR? 

Gogle wirtualnej rzeczywistości możemy dokupić wyłącznie do konsoli Sony PlayStation 4. Jest to zatem zwycięzca w tej dziedzinie. Miejmy jednak na uwadze, że obecna generacja konsol nie jest jeszcze w stanie zapewnić bardzo wysokiej rozdzielczości obrazu o wysokiej płynności przy użyciu gogli VR. 

Apple TV – nie tylko konsola ale i dostępność różnych aplikacji

To bardzo ciekawe urządzenie stacjonarne, które jednak nie może konkurować z produktami firm Sony i Microsoft. Pozwala uruchomić proste gry i odprężyć się raz na kilka dni przed telewizorem. Nie oczekujmy jednak oprawy graficznej czy rozgrywki na poziomie wcześniej wspomnianych urządzeń konkurencyjnych. Apple TV sprawdzi się jednak także jako odtwarzacz multimedialny synchronizujący się m.in. z naszą biblioteką iTunes. Mamy możliwość wypożyczania filmów oraz obsługę jakości 4K HDR. 

Konsola do gier czy komputer? Co lepsze? 

Konsola do gier to bardzo dobre rozwiązanie do stworzenia w naszym salonie domowego centrum rozrywki. Konsole do gier umożliwiają wygodne granie w tysiące tytułów, jednocześnie odprężając się na kanapie. Różnorodne akcesoria znacznie zwiększają możliwości rozrywki, a także zmieniają nasze wrażenia z nią związane. Dużym konkurentem konsoli jest komputer do gier. To urządzenie potrafi wyświetlić obraz o rozdzielczości i płynności przewyższającej wszelkie dostępne obecnie konsole do gier. Porównanie to jest jednak trochę niesprawiedliwe, gdyż cena takiego komputera byłaby kilkakrotnie wyższa od ceny konsoli. W cenie zbliżonej do tych znanych z konsol nadal możliwe jest złożenie komputera o dobrej wydajności i nawet lepszej niż konsole funkcjonalności. Często jednak możemy się „naciąć” na słaby sprzęt reklamowany jako bardzo dobry, za który zapłacimy zbyt dużo. Ma to miejsce szczególnie w popularnych elektromarketach. Jeśli nie chcemy zawracać sobie głowy poszukiwaniem odpowiedniego miejsca do zakupu lub składaniem komputera we własnym zakresie, lepiej jest wybrać konsolę.

Jaka konsola do gier będzie najlepsza?  Podsumowanie 

Każda konsola dostępna obecnie w sprzedaży jest w pewnych kategoriach dobra, a w innych nieco gorsza. Do wyboru mamy urządzenia stworzone z naciskiem na rozgrywkę w gry, inne zapewniają bardzo rozbudowaną dodatkową funkcjonalność, a pozostałe – mobilność i niespotykaną frajdę z użytkowania. To od nas zależy, co jest dla nas najważniejsze. 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Jaką konsolę do gier wybrać do domu i mieszkania?
4 miesięcy temu

[…] Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zestawieniem konsol do domu i mieszkania, przygotowanym we współpracy z portalem Homelook.pl. […]

Zamknij