Close

Jaki zegar ścienny wybrać? Ranking najlepszych modeli

Czasy, w których drewniane zegary ścienne tylko wskazywały godzinę, już dawno minęły. Obecnie wiele z nich to małe dzieła sztuki, które spinają aranżację całego pomieszczenia, więc są nie tylko funkcjonalne, ale i dekoracyjne. Jakie znajdziesz rodzaje drewnianych zegarów na ścianę? Czy zegary drewniane z wahadłem lub kukułką są nadal popularne? Jak zaaranżować wnętrze z drewnianym zegarem na ścianie? Sprawdź!

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Jaki zegar ścienny wybrać? Jakie są rodzaje?

ZEGAR MECHANICZNY ZEGAR MECHANICZNY
+ wykorzystuje mechanizm kół zębatych oraz wahadło lub balans
+ nie wymaga kupna baterii
- zajmuje sporo miejsca
- nadaje się raczej do pomieszczeń w stylu retro
ZEGAR KWARCOWY ZEGAR KWARCOWY
+ wykorzystuje drgania kryształu kwarcu
+ największa dostępność
+ niska cena
- konieczność wymiany baterii
ZEGAR ELEKTRONICZNY (CYFROWY) ZEGAR ELEKTRONICZNY (CYFROWY)
+ nowoczesny design
+ wyraźny odczyt godziny
- światło zegara może przeszkadzać w nocy
- wymaga wymiany baterii

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zegara?

CZYTELNOŚĆ
CZYTELNOŚĆ

Możliwość wygodnego odczytania godziny z duże odległości i pod różnymi kątami jest niezwykle ważna. Tym bardziej, jeśli z zegara mają korzystać osoby starsze lub osoby z wadą wzroku. Czasem lepiej zdecydować się na wyraźniejszy zegar, zamiast skupiać się wyłącznie na jego walorach dekoracyjnych.

ROZMIAR
ROZMIAR

Rozmiar również ma wpływ na czytelność zegara. Im mniejszy model, tym mniejsze wskazówki i cyfry, a co za tym idzie, trudniejsze użytkowanie. Zastanów się, jaką powierzchnię ściany chcesz przeznaczyć na zegar – czy ma to być cała ściana w salonie czy biurze, czy tylko niewielka przestrzeń nad kuchennym stołem?

DIY
DIY

Zegary do samodzielnego złożenia wymagają poświęcenia większej ilości czasu na montaż, ale za to ich kluczową cechą jest możliwość personalizacji. Możesz wygodnie dostosować ich rozmiar czy wygląd do własnych potrzeb.

Jaki zegar ścienny drewniany wybrać? Ranking zegarów drewnianych

Modern Clock Berlin - cichy zegar ścienny z dębową tarczą

Okrągły zegar idealny do powieszenia na ścianie. Posiada tarczę o średnicy 33,5 cm z frontem wykonanym z dębowego drewna. Zegar działa w oparciu o mechanizm kwarcowy i zasilanie bateriami AA, dlatego jest niesamowicie cichy i nie wydaje odgłosów tykania. Na tarczy znajdziesz cyfry arabskie oraz dwie strzałki w stylu retro.

Zalety
posiada podziałkę godzinową i minutową
jest bardzo cichy w trakcie pracy
zegar jest czytelny i precyzyjnie wskazuje godzinę
Wady
nie posiada sekundnika
w zestawie nie znajdziesz baterii AA

Ścienny zegar Castel - drewniany zegar dla wielbicieli retro

Zegar Castel to prawdziwa gratka dla wszystkich zakochanych w starodawnych zegarach. Nie tylko wygląd zegara sugeruje jego długowieczność, istotny jest także budowa sprężynowa z autentycznym wahadłem. Sam zegar waży ponad 4 kg, a jego wymiary to 65 cm wysokości, 30 cm szerokości i 17,5 cm głębokości.

Zalety
ponadczasowy design w stylu vintage
kunsztowne i szczegółowe wykonanie
posiada funkcję wybijania godzin i połówek z opcją wyłączenia
Wady
zegar musi być regularnie nakręcany
ze względu na dużą wagę musi być starannie przymocowany do ściany

Decotia Vintage Loft, czyli awangardowe połączenie drewna i metalu

Zegar Decotia Vintage Loft to nowoczesna kombinacja bambusowej tarczy i obramowania z czarnego akrylu. Na tarczy o średnicy 32,5 cm znajdziesz czytelne liczby rzymskie i minimalistyczne białe wskazówki. Zegar jest zasilany standardowymi bateriami AA, a jego mechanizm płynący gwarantuje brak głośnego tykania.

Zalety
zegar jest cichy i nie wydaje odgłosów tykania
świetnie wpasuje się we wnętrza drewniane, jak i industrialne
Wady
brak baterii w zestawie

Flexistyle Roman Loft - duży zegar do nowoczesnych wnętrz

Model Roman Loft również łączy drewno i metal; dębowa tarcza stanowi tło dla ciemno szarego, matowego metalu przypominającego beton architektoniczny. Tarcza zegara posiada aż 50 cm średnicy, minimalistyczne rzymskie litery i współgrające z tarczą, drewniane wskazówki. Zasilany jest bateriami AA, które napędzają cichy mechanizm płynący.

Zalety
jest cichy i nie słychać odgłosów tykania
do zegara dołączono baterię AA
wykonany starannie i z najwyższą dbałością o szczegóły
Wady
nie posiada sekundnika
zegar nie jest czytelny i nie posiada podziałki minutowej

Zegar Decotia - minimalistyczny zegar z bambusa i imitacji metalu

Ścienny zegar o matowym wykończeniu. Jego tarcza składa się z okrągłej podkładki z czarnego akrylu i pionowego, drewnianego paska z naturalnego bambusa. Tarcza zegara ma 30 cm średnicy a zamiast cyfr posiada, korespondujące ze wskazówkami, srebrne oznaczenia. Zegar zasilany jest bateriami AA, a jego mechanizm jest płynący.

Zalety
zegar chodzi cicho, bez odgłosów tykania
optymalna średnica 30 cm sprawdzi się w większości aranżacji
połączenie naturalnego drewna z akrylem nadaje mu nowoczesny charakter
Wady
brak baterii w zestawie

ModernClock Tokio - czarno-drewniany zegar z czytelnym designem

Dębowa tarcza w dwóch kolorach (czarnym i naturalnym) stworzona do kontrastujących wnętrz. Tarcza o średnicy 33,5 cm jest bardzo czytelna, gdyż posiada precyzyjną podziałkę minutową i godzinową dodatkowo opatrzoną cyframi arabskimi. Zegar działa w oparciu o mechanizm płynący, dlatego jest bardzo cichy.

Zalety
zaimpregnowany dodatkowo woskiem pszczelim
posiada wskazówkę sekundową
jest cichy i nie wydaje odgłosów tykania
Wady
w zestawie nie otrzymasz baterii do zegara
zegary mogą się od siebie różnić ze względu na unikalny wygląd każdej tarczy

Bambusowy zegar Decotia - nowoczesny zegar z efektem 3D

Zegar składający z akrylowej obręczy i poziomego paska drewna. Tarcza zegara ma 31 cm średnicy, zaś godzinę wskazują trzy czarne wskazówki. Chociaż ten model nie posiada żadnych oznaczeń w postaci cyfr, to precyzyjna i czytelna podziałka pozwala na dokładne odczytanie godziny. Zegar działa w oparciu o mechanizm płynący zasilany bateriami AA, a więc nie jest głośny.

Zalety
minimalistyczny, nowoczesny design
posiada wskazówkę sekundową
jest cichy i nie słychać odgłosów tykania
Wady
brak baterii w zestawie
nie posiada podziałki minutowej

ModernClock Santiago - rzymski zegar dębowy na ścianę

Zegar ścienny z jasnego dębowego drewna. Posiada tarczę o średnicy 33,5 cm z podziałką godzinową i minutową. Minimalistyczny design świetnie uzupełnia ozdoba w formie tarczy z pionowych kresek. Zegar posiada mechanizm kwarcowy, który nie rozprasza dźwiękiem w postaci tykania.

Zalety
zaimpregnowany naturalnym woskiem pszczelim
posiada wskazówkę sekundową
jest bardzo cichy i nie słychać odgłosów tykania
Wady
w zestawie nie znajdziesz baterii AA

ModernClock - loftowy zegar w kształcie kwadratu

Kwadratowy zegar wykonany z połączenia metalowej, czarnej ramki i dębowego drewna o ciepłym odcieniu. Wymiary tarczy zegara to 33,5 x 33,5 cm. Zegar posiada trzy wskazówki (w tym sekundnik) i działa w oparciu o cichy mechanizm kwarcowy zasilany baterią AA.

Zalety
nowoczesny design idealny do wnętrz loftowych i industrialnych
posiada sekundnik
mechanizm zegara jest bardzo cichy
nie słychać odgłosów tykania
Wady
nie posiada podziałki godzinowej i minutowej
w zestawie nie otrzymasz baterii

Flexistyle model Wood Art - ekologiczny zegar ścienny

Naturalny zegar ścienny drewniany bez cyfr wykonany z dębu. Zbudowany jest z tarczy o średnicy 30 cm z podziałką godzinową i dwiema wskazówkami. Do wykończenia zegara wykorzystano ekologiczne, nietoksyczne barwniki i żywice. Zegar działa w oparciu o kwarcowy mechanizm płynący, dlatego jest bardzo cichy podczas pracy. Do funkcjonowania wymaga jedynie jednej baterii AA.

Zalety
zegar jest bardzo cichy
do produkcji użyto wyłącznie ekologicznych i organicznych barwników
w zestawie otrzymasz baterię AA
Wady
nie posiada sekundnika
nie posiada podziałki minutowej

Zegar ścienny drewniany kwadratowy czy okrągły?

Kształt drewnianego zegara ściennego jest najczęściej kwestią… gustu. Jaki lepiej wybrać - zegar drewniany okrągły czy kwadratowy?

Zastanów się, jakie kształty dominują w pomieszczeniu, w którym zawiśnie zegar - zaokrąglone i gładkie czy kwadratowe i ostre. Najbardziej uniwersalne i klasyczne będą zegary drewniane okrągłe. Najczęściej to właśnie one, z racji swojego kształtu, posiadają dokładną podziałkę godzinową. Kwadratowe zegary są o wiele bardziej awangardowe, nowoczesne i o wiele częściej pełnią funkcję dekoracyjną, gdyż niekoniecznie są wyposażone w precyzyjną podziałkę.

Jak zaaranżować zegar ścienny drewniany w domu i mieszkaniu?

Przez wiele lat zegary ścienne najczęściej wieszano w centralnym miejscu w pomieszczeniu (często nad wejściem), aby każdy mógł szybko upewnić się, która jest godzina. Obecnie zegary nie pełnią już tylko funkcji użytkowej, ale także dekoracyjną. Z tego powodu drewniany zegar ścienny może być główną ozdobą pomieszczenia. Świetnie sprawdzą się do tego duże zegary drewniane czy te z dodatkowymi ozdobami tj. mapa świata, dodatkowe ramki na zdjęcia czy fantazyjne zdobienia przypominające instalacje artystyczne.

Do jakiego stylu wnętrza pasuje zegar drewniany?

Mamy świetną informację - drewniane zegary ścienne pasują do niemal wszystkich wnętrz. Drewniany zegar wpasuje się w zarówno wnętrza prowansalskie, angielskie, romantyczne, jak i minimalistyczne skandynawskie. Drewniane zegary w stylu vintage i retro także będą pasowały do aranżacji z poprzedniej epoki. Natomiast połączenie drewna z metalem jest stworzone dla nowoczesnych, industrialnych wnętrz z charakterem.

W jakich wnętrzach nie sprawdzą się zegary z drewna? Drewniane zegary na ścianę ciężko będzie zaaranżować z eleganckimi pokojami w stylu glamour, w których dominuje srebro, kryształy czy ekskluzywne dodatki.

Zegar ścienny drewniany z barometrem - czy barometr może okazać się przydatny?

Klasyczne zegary, które zapewne pamiętasz z domów swoich rodziców i dziadków, często były wyposażone w barometr, czyli przyrząd do mierzenia ciśnienia atmosferycznego. Dziesiątki lat temu drewniane zegary ścienne z barometrem były ekskluzywne i bardzo przydatne - pomagały osobom wrażliwym na zmiany ciśnienia przygotować się do zmian pogodowych.

Obecnie o każdej zmianie ciśnienia dowiesz się z internetu, radia czy telewizji. Nie musisz więc polegać na barometrze dołączonym do zegara. Jeśli jednak lubisz klasyczne wzornictwo i wielofunkcyjne drewniane zegary rodem z poprzednich epok - zegar z barometrem będzie ponadczasowym dodatkiem do Twojego wnętrza.

Zegar ścienny drewniany z wahadłem lub kukułką? Czy warto wracać do tradycyjnych form?

Skoro już o tradycyjnych zegarach mowa - czy warto kupić drewniany zegar z wahadłem bądź kukułką? Z pewnością będzie to gratka dla fanów zegarów z minionej epoki, które posiadają Twoi dziadkowie. Fani nowoczesnych rozwiązań prawdopodobnie nie będą chcieli wracać do starodawnych rozwiązań.

Zegary z kukułką to prawdziwe, drewniane dzieło sztuki, gdyż często zdobiono ją ozdobami misternie wyżłobionymi w drewnie. Nawet teraz wpasuje się w tradycyjne kaszubskie, góralskie i mazurskie domy. Pamiętaj jednak, że zarówno zegary z wahadłem, jak i zegary z kukułką posiadają mechanizm wahadłowy mechaniczny, który jest bardzo wrażliwy na zmianę ciśnienia i temperatur. Taki zegar musisz regularnie nakręcać a jego tykanie słychać nawet z drugiego pomieszczenia, co wielu osobom spędza sen z powiek.

Jaki zegar ścienny drewniany wybrać? Podsumowanie

Drewniany zegar na ścianę w Twoim nowoczesnym mieszkaniu? Czemu nie! Nie bój się eksperymentować z połączeniem antycznych cyfr rzymskich, nietuzinkowego kształtu i kontrastujących materiałów. Zegary drewniane na ścianę to także wspomnienia z dzieciństwa, gdy przy wybiciu pełnej godziny wyskakiwała hałaśliwa kukułka. Jaki rodzaj zegara właśnie Tobie przypadł do gustu? Nowoczesny czy vintage? Nie zapomnij dać znać w komentarzach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij