Aktualizacja: Grudzień 2024
Co to jest krem do twarzy i jaka jest jego rola?
Kremy do twarzy do istotny krok każdej pielęgnacji. Mają bardzo szerokie zastosowanie, a wszystko zależy od przeznaczenia i składników aktywnych. Inne funkcje pełni krem do skóry tłustej, a inny do skóry suchej. Zazwyczaj stosuje się go, aby zmniejszyć suchość, odżywić cerę oraz nawilżyć ją, jednak znajdziesz też kremy, które pomagają zmatowić skórę, zmniejszyć wydzielanie sebum czy rozjaśnić cerę. Nic dziwnego, że wybór kremów nie jest prosty, ale niesie to za sobą też dobrą wiadomość — z pewnością znajdziesz coś dla swojej cery, niezależnie od jej rodzaju, kondycji czy wieku.
Jakie są rodzaje kremów do twarzy?
Na rynku znajdziesz wiele rodzajów kremów do twarzy w zależności od składu, działania, pory stosowania oraz typu cery, do jakiej jest przeznaczony. Rodzajów kremów jest naprawdę wiele, a niektóre z nich łączą nawet dwa typy w jednym (np. krem nawilżająco-ujędrniający). Jakie są najpopularniejsze rodzaje kremów do twarzy?
Kremy na dzień mają lekką konsystencję (także żelową), szybko się wchłaniają i nie powinny pozostawiać tłustej warstwy na twarzy. Świetnie jeśli posiadają filtr przeciwsłoneczny, który chroni skórę przed starzeniem się, wysuszeniem i przebarwieniami słonecznymi.
Kremy na noc są bogate w składniki, stąd też ich konsystencja jest gęstsza i bardziej treściwa. Odżywiają i naprawiają skórę wtedy, gdy Ty śpisz. Z tego powodu o wiele dłużej się wchłaniają, a na twarzy pozostawiają czasami film.
Krem nawilżający do twarzy należy do najpopularniejszych rodzajów dostępnych na rynku. Prawie każdy produkt zawiera właściwości nawilżające, a dodatkowo łączy je z innymi właściwościami (regeneracją, kuracją przeciwzmarszczkową, ochroną). Są bogate w aktywne składniki np. kwas hialuronowy, mocznik, olej ze słodkich migdałów, kolagen.
Kremy natłuszczające mają za zadanie ochronę skóry przed uciekaniem wody. Tworzą na jej powierzchni ochronną barierę lipidową, dzięki czemu skóra pozostaje nawilżona na dłużej. Do tego typu kremów należą przede wszystkim dermokosmetyki, zawierające olejki i pochodne kwasu hialuronowego.
Kremy ujędrniające i kremy przeciwzmarszczkowe pomagają w odbudowie skóry, która w efekcie jest o wiele jędrniejsza, a zmarszczki na jej powierzchni spłycone. Pamiętaj, że dobry krem przeciwzmarszczkowy działa wielotorowo — nawilża, odżywia, regeneruje. W ich składzie szukaj witaminy (A i E), prowitaminy B5, kolagenu czy koenzymu Q10.
Kremy ochronne tworzą na powierzchni twarzy barierę, przez którą nie przenika promieniowanie. Są one szczególnie przydatne w trakcie lata, gdyż filtr SPF chroni twarz przed opalaniem twarzy, a więc i jej przedwczesnym starzeniem się. Ochronne kremy możesz stosować także zimą.
Kremy rozjaśniające i wybielające dbają o równomierny koloryt skóry. Zmniejszają widoczne przebarwienia, piegi i plamy powstałe w ciąży, na skutek długiego opalania się czy przebytego trądziku. W ich składzie króluje witamina C, niacynamid, papaina i naturalne ekstakty o właściwościach rozjaśniających i złuszczających.
Kremy regenerujące to najczęściej bogate formuły do stosowania na noc. Pomagają w odbudowie komórek naskórka, odżywiają i nawilżają oraz dotleniają skórę twarzy. W trakcie regeneracji dochodzi także do odbudowy płaszcza lipidowego, który chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. W ich składzie szukaj ceramidów, fosfolipidów, kwasu hialuronowego, alantoiny i skwalanu.
Kremy na niedoskonałości to najczęściej kremy normalizujące, czyli przywracające równowagę na powierzchni skóry. W zależności od przeznaczenia mogą zmniejszać wągry, ograniczać wydzielanie sebum i zwężać widoczne pory. W składzie najczęściej zawierają kwasy (np. oleanowy, salicylowy, AHA, BHA), a także wodę siarczkową, oczarową czy ekstrakt z borowiny.
Kremy o specjalistycznym przeznaczeniu znajdziesz w dobrych drogeriach i aptekach. To tzw. dermokosmetyki, które wykazują się specjalistycznym działaniem. Zakup nowego kremu zawsze warto skonsultować z lekarzem dermatologii, który dobierze odpowiedni produkt do kuracji (np. kremy do cery trądzikowej).
Jak wybrać krem do twarzy? Na co zwrócić uwagę?
Wybór kremu do twarzy jest niezwykle ważny. Od rodzaju kremu zależy jego działanie, konsystencja, ochrona przeciwsłoneczna, a także szybkość wchłaniania się. Źle dobrany krem zwyczajnie nie będzie służył Twojej cerze, a nawet może pogorszyć jej stan. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając krem do twarzy?
Krem na dzień, na noc, a może o specjalnym przeznaczeniu? Zastanów się, czego oczekujesz od kremu. Czy ma działać na konkretny problem, a może po prostu odżywiać skórę. Pamiętaj, że od typu kremu zależą też zastosowane składniki. Inny skład znajdziesz w kremach nawilżających, a inny przy kremach matujących.
Określ swój typ cery. Jest sucha, mieszana, naczynkowa, a może normalna? Rodzaj cery decyduje o składnikach i działaniu, których warto w kremach szukać. Oczywiście, na rynku znajdziesz też preparaty przeznaczone do każdego typu cery. Jeśli nie masz wyjątkowo wymagającej skóry twarzy, możesz po nie sięgnąć.
Na rynku znajdziesz również kremy oznaczone, dla jakiego przedziału wiekowego są przeznaczone. To duże ułatwienie, jeśli nie masz ochoty analizować dogłębnie całego składu. Oczywiście, jeśli wybierzesz krem 50+ dla trzydziestoletniej cery nic się nie stanie. Weź jednak pod uwagę, że skóra na każdym etapie życia ma nieco inne potrzeby.
Krem lekki czy gęsty i bogaty w składniki? Od konsystencji kremu zależy jego szybkość wchłaniania oraz to, czy pozostawia na skórze wyczuwalną warstwę. Kremy żelowe są najlżejsze i wchłaniają się błyskawicznie. Kremy półtłuste potrzebują więcej czasu, aby wniknąć w skórę. Natomiast kremy tłuste są gęste, długo się wchłaniają, ale też tworzą ochronną barierę na powierzchni skóry.
Kremy na dzień często są wyposażone w dodatkowe filtry chroniące przed promieniowaniem UVA, UVB, podczerwienią, smogiem czy wolnymi rodnikami. Jeśli szukasz kremu pod makijaż i na dzień, kremy z filtrem SPF to konieczność. Filtry o wysokim SPF (np. SPF30, SPF50) warto stosować szczególnie latem. Ochronią Twoją twarz przed fotostarzeniem i przesuszeniem.
Coraz więcej producentów w swoich laboratoriach stosuje wyłącznie naturalne i wegańskie składniki. Kremy wegańskie z pewnością docenią osoby, które na co dzień nie jedzą i nie używają produktów odzwierzęcych. Co ważne, wegańskie kremy nie są też testowane na zwierzętach, a dodatkowo posiadają ekologiczne certyfikaty.
Krem do twarzy ranking
Bielenda Professional Supremelab — krem na noc z ceramidami
Do skóry suchej i wrażliwej
Bielenda Supremelab z ceramidami został stworzony z myślą o skórze suchej, wrażliwej i potrzebującej nawodnienia. Masło Shea, witamina E i kwasy tłuszczowe dbają o odpowiednie nawodnienie skóry i chronią przed wysuszaniem w przyszłości. Po jednym użyciu zauważysz, że Twoja skóra nie jest sucha, a podrażnienia — złagodzone.
Naturalna bariera
Bielenda Supremelab pełni funkcję też kremu barierowego. W składzie znajdziesz ceramidy, chroniące przed utratą wody, a także skwalan, który chroni przed toksycznymi substancjami (bakteriami, grzybami i kancerogenami).
Dermedic Hydrain 2 — lekki krem nawilżający
Na noc i na dzień
Dermedic Hydrain 2 wyróżnia się przede wszystkim konsystencją. Jest ona bardzo lekka i żelowa. Krem nie pozostawia tłustej warstwy na skórze i szybko się wchłania. Sprawdzi się zatem w ciągu dnia (np. jako baza pod makijaż), a także na noc.
Długotrwałe nawilżenie
Hydrain 2 to krem o przedłużonym działaniu. Składniki Hydrain 2 świetnie wiążą cząsteczki wody w skórze, dlatego chroni przed jej nadmierną utratą w ciągu dnia. Twoja skóra pozostanie nawilżona nie tylko po nałożeniu kremu, ale i w ciągu całego dnia.
Soraya City S.O.S. — krem barierowy z filtrem
Zestaw filtrów
Podstawę składu kremu Soraya stanowią ochronne filtry UVA, UVB, IR, a także HEV. Dzięki nim City S.O.S. pełni rolę tarczy przed zanieczyszczeniami, smogiem, promieniowaniem oraz wolnymi rodnikami.
Nawilżenie skóry normalnej i mieszanej
W składzie kremu nie zabrakło także elementów nawilżających. Za odpowiednie nawodnienie skóry odpowiada trehaloza, która także chroni skórę przed oznakami starzenia się. Dzięki temu skóra mieszana i normalna również utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia w ciągu dnia.
Dermedic Hydrain 3 Hialuro — żelowy krem nawilżający
Żelowa konsystencja
Dermedic Hydrain 3 wyróżnia się ultrażelową konsystencją. Po nałożeniu krem błyskawicznie się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Dzięki temu świetnie sprawdzi się na noc, ale także na dzień np. pod makijaż.
Do każdego rodzaju cery
Krem Hydrain 3 Hialuro został stworzony z myślą o odwodnionej oraz suchej skórze. Jednak ze względu na swoją lekką, żelową konsystencję będzie wspaniałym wyborem dla skóry mieszanej, tłustej czy normalnej.
Soraya Naturalnie — krem do twarzy łagodzący
98% naturalnych składników
Skład Soraya Naturalnie zawiera co najmniej 98% składników pochodzenia naturalnego. Jest także wegański. Krem dostarcza najlepszych, organicznych składników dla Twojej cery, a jednocześnie jego produkcja nie wpływa negatywnie na środowisko.
Na podrażnienia i zaczerwienienia
W składzie znajdziesz przede wszystkim wyciąg z rumianku i alantoinę. Oba składniki niwelują podrażnienia, uspokajają skórę i łagodzą zaczerwienienia. Jeśli masz cerę wrażliwą i skłonną do podrażnień, ten krem sprawdzi się świetnie.
Tołpa Dermo Face Sebio — enzymatyczny krem przeciwko zaskórnikom
Zmatowiona skóra
Krem Tołpa Sebio pomaga zmniejszyć nadmierne wydzielanie sebum, które jest odpowiedzialne za efekt nadmiernie błyszczącej się skóry. Po pierwszym użyciu zauważysz, że skóra jest matowa o wiele dłużej niż zwykle.
Bez zaskórników
Kolejną zaletą tego kremu jest zdolność do redukowania zaskórników i zwężania porów. Aktywne składniki sprawiają, że w mniej niż tydzień zmniejszysz liczbę wągrów w strefie T. Pozostałe, rozszerzone pory będą o wiele mniej widoczne.
Dr Retter — krem do twarzy wybielający
Rozjaśnienie i wybielenie
W skład kremu Dr Retter wchodzi m.in. arbutyna, wyciąg z pietruszki, witamina C czy kwas kojowy. Właśnie te substancje wyrównują koloryt skóry, rozjaśniają plamy i delikatnie wybielają skórę.
Bezpieczny skład
Wśród substancji kremu Dr Retter nie znajdziesz hydrochinonu, aluminium czy olejów mineralnych. Skład jest zatem bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz dla skóry z tendencją do alergii,
Nivea Cellular Luminous — krem na przebarwienia
Filtr SPF50
Nivea Cellular Luminous oferuje filtr przeciwsłoneczny SPF50, który odpowiada za bardzo wysoką ochronę skóry przed promieniowaniem w ciągu dnia. Używanie go codziennie pozwala chronić skórę przed powstawaniem nowych przebarwień, plam słonecznych i starzeniem się skóry.
Równy koloryt
Nivea Cellular Luminous nie tylko zapobiega nowych przebarwieniom, ale także zmniejsza te, które już masz. Opatentowana kompozycja Luminous630 zmniejsza nierówny koloryt, rozjaśnia przebarwienia od słońca i nadaje skórze młodego wyglądu.
Sunew Med+ — krem z witaminą C
Nawilżenie i blask
Sunew Med+ zawiera kompozycję złożoną z witaminy C, olejku z drzewa pomarańczowego, awokado oraz makadamia. Takie połączenia zapewnia nawilżenie oraz wyrównanie kolorytu skóry. Po aplikacji cera jest rozświetlona i odżywiona.
Do każdej cery
Krem Sunew Med+ został stworzony z myślą o wszystkich rodzajach skóry. Oleje w składzie nawilżają cerę suchą, a wyciąg z rumianku i nagietka zmniejsza podrażnienia w przypadku cery wrażliwej. Z kolei osoby ze skórą mieszaną lub tłustą nie odczują nadmiernego obciążenia czy efektu zapychania cery.
Dermika Vitamina P Plus — krem przeciwzmarszczkowy półtłusty
Wzmocnienie naczynek
Krem do twarzy od firmy Dermika jest przeznaczony dla cery naczynkowej. W składzie znajdziesz m.in. witaminę P, która odpowiada za wzmocnienie naczyń krwionośnych. Naczynka z czasem staną się mniej widoczne, a nowe nie będą pękać.
Odżywienie bez zmarszczek
Dermina Vitamina P Plus pomaga także spłycić małe i większe zmarszczki. W składzie odpowiada za to koenzym Q10 oraz fitoskwalan, które wspólnie usprawniają regenerację i chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu skóra wygląda na młodszą i lepiej odżywioną.
Jakie są rodzaje kremów o specjalnym przeznaczeniu?
Specjalistyczne kremy do twarzy (nazywane też dermokosmetykami) przeznaczone są dla szczególnie wymagającej skóry. Mogą pomagać zwalczyć trądzik, chronić skórę, usuwać przebarwienia i wiele więcej. Pamiętaj, że po dermokosmetyki do twarzy warto sięgnąć po konsultacji z dermatologiem, który dobierze najlepszy produkt do potrzeb Twojej skóry.
Rodzaje specjalnych kremów do twarzy:
- do cery naczynkowej
- kremy barierowe i ochronne
- kremy na trądzik
- kremy do skóry atopowej i alergicznej
Krem do twarzy dla mężczyzn i kobiet — jaka jest różnica?
Kremy do twarzy dla mężczyzn i kobiet różnią się działaniem oraz... zapachem. Mężczyźni najczęściej szukają kremów do twarzy po goleniu, które łagodzą podrażnienia, uspokajają skórę i chronią przed bakteriami. Mogą mieć też właściwości energetyzujące, które nadają skórze blasku i odświeżają ją oraz ochronne, czyli dbające o powierzchnię skóry w trudnych warunkach.
Krem dla mężczyzn w porównaniu z kremem do kobiet pachną zdecydowanie inaczej. Producenci sięgają w składzie po składniki o odświeżającym zapachu (np. mentol, trawa cytrynowa czy mięta pieprzowa) lub ciężkim, przywodzącym na myśl perfumy (piżmo, drzewo sandałowe, tytoń i drzewo cedrowe).
Jak dopasować krem do rodzaju skóry i dlaczego to ważne?
Istnieje wiele typów skóry. Niektóre poznasz na pierwszy rzut oka, jednak niektóre nie są tak oczywiste. Odpowiednio dobrany krem zmieni Twoją pielęgnację o 180 stopni. Będzie wyposażony w składniki, które są najodpowiedniejsze dla danego typu skóry, a pozbawionych tych, które Twojej cerze nie służą. Dzięki temu przykładowo pozbędziesz się nadmiernego przetłuszczania i zmatowisz cerę lub wręcz przeciwnie — natłuścisz ją i zlikwidujesz uczucie ściągnięcia. Jeśli sięgasz zazwyczaj po kremy uniwersalne, pora poznać prawdziwe potrzeby i wymagania Twojej cery.
Kremy w zależności od rodzaju cery to:
- krem do skóry suchej
- krem do cery mieszanej
- krem do skóry wrażliwej
- krem do skóry alergicznej
- krem do skóry naczynkowej
- krem do skóry trądzikowej
Krem do twarzy na dzień i na noc — jaka jest różnica?
W zależności od pory używania znajdziesz kremy do twarzy na noc, na dzień lub na noc i na dzień.
Krem do twarzy na dzień — kiedy i jak stosować?
Kremy na dzień stosuj wtedy, gdy Twoja skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia w ciągu dnia. Produkty o przedłużonym działaniu przydadzą się w przypadku skóry z tendencją do wysuszania w ciągu dnia. Możesz stosować go codziennie po oczyszczeniu, a przed nałożeniem makijażu.
Krem do twarzy na noc — kiedy i jak stosować?
Kremy do twarzy na noc są bardzo charakterystyczne ze względu na bogaty i odżywczy skład. Niestety używanie ich w ciągu dnia może być uciążliwe, szczególnie jeśli później nakładasz makijaż. Warto więc je stosować wyłącznie na noc. Twoja skóra zregeneruje się podczas snu, a po przebudzeniu wszystkie składniki zdążą się wchłonąć.
Jak często stosować kremy do twarzy?
Stosowanie kremów do twarzy powinno być przede wszystkim regularne. Najczęściej zaleca się używać ich codziennie i zawsze po dokładnym oczyszczeniu twarzy. Kremy na dzień i na noc możesz używać nawet dwa razy dziennie. Pamiętaj — jeżeli masz wątpliwości co do częstotliwości używania kremów, dokładnie zapoznaj się z instrukcjami od producenta.
Krem do twarzy na zimę — jaki powinien być?
Późna jesień i zima potrafią dać skórze w kość. Niskie temperatury, wysoka wilgoć, śnieg, deszcz i wiatr — wszystko to negatywnie wpływa na stan cery. Jaki więc powinien być dobry krem do twarzy na zimę? Wybieraj kremy intensywnie odżywiające oraz ochronne. W składzie powinny królować olejki i substancje natłuszczające, które chronią przed wysuszaniem cery. Staraj się unikać kremów na bazie wody, gdyż mogą przynieść odwrotny skutek. A jeśli już ich używasz, nie rób tego od razu przed wyjściem z domu, a wcześniej. Dzięki temu krem się wchłonie, a Ty zminimalizujesz ryzyko podrażnienia skóry na mrozie.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania kremów do twarzy?
W przypadku kremów do twarzy trudno jest mówić o konkretnych przeciwwskazaniach. Oczywiście, powinno się unikać tradycyjnych kremów do twarzy w przypadku rozległych zmian skórnych czy ran. W tym wypadku zrezygnuj z pielęgnacji na rzecz leczenia i gojenia ran.
Kremy z retinolem (i innymi pochodnymi witaminy A) nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia. Jednak nic nie stoi nie przeszkodzie, aby przyszłe mamy stosowały inne, bezpieczne dla nich kremy. Podobnie jest z posiadaczami skóry atopowej czy alergicznej. W takim wypadku unikaj substancji podrażniających i alergizujących (np. parabenów, olejów mineralnych i silikonów) oraz dbać o odpowiednią ochronę naskórka za pomocą kremów barierowych i natłuszczających.
Po jakim czasie od rozpoczęcia regularnego stosowania kremów do twarzy można spodziewać się pozytywnych efektów?
Dobry krem do twarzy może przynieść pozytywne efekty już po paru minutach od stosowania i nie jest to żaden chwyt marketingowy. W przypadku skóry suchej i odwodnionej uczucie ściągnięcia znika od razu. Skóra staje się bardziej miękka i elastyczna. Kremy o bardziej zaawansowanym działaniu niestety wymagają więcej czasu, aby wpłynąć widocznie na skórę. W zależności od typu kremu może to zająć od tygodnia do nawet trzech tygodni. Największą rolę odgrywa zawsze sumienność i regularność.
Jaki krem do twarzy wybrać — podsumowanie
Krem do twarzy nawilżający jest najpopularniejszym wyborem w przypadku tego typu produktów do twarzy. Pamiętaj, że może on robić o wiele więcej — zmniejszać przebarwienia, wygładzać skórę oraz chronić ją przed słońcem i mrozem. Przed wyborem odpowiedniego kremu poznaj dobrze potrzeby swojej skóry. Tylko w ten sposób dobierzesz produkt idealny, który nie wyrządzi cerze żadnych szkód. Daj znać w komentarzach, jaki masz typ cery i co w Twoim przypadku sprawdza się najlepiej.