Aktualizacja: Październik 2024
Który ekspres kolbowy wybrać? Jakie są rodzaje ekspresów kolbowych?
Jaki ekspres kolbowy wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze?
Nikt nie zna się na kawie tak jak Włosi, a według włoskich receptur idealne ciśnienie do parzenia intensywnej i aromatycznej kawy wynosi 9 barów. Ekspresy kolbowe, które oferują mniejsze ciśnienie nie są warte uwagi, gdyż nie są w stanie stworzyć odpowiednich warunków do zrobienia smacznej kawy. Kawa z takiego ekspresu kolbowego będzie niesmaczną, półprzezroczystą lurą. Czy warto więc wybrać ekspres, który robi kawę pod ciśnieniem większym niż 9 barów? Nie ma takiej potrzeby! Większe ciśnienie w tym wypadku nie sprawi, że kawa będzie bardziej aromatyczna, gdyż perfekcyjny aromat osiągniesz już na poziomie 9 barów.
Ekspresy kolbowe funkcjonują w oparciu o pompę, która transportuje podgrzaną wodę do kolby z kawą. Jakie rodzaje pompy znajdziesz w ekspresach kolbowych do domu? Są to pompy rotacyjne i wibracyjne. Od nich zależy jak głośno ekspres będzie działał każdego ranka, dlatego wybierz ekspres z pompą rotacyjną, która pracuje ciszej, ale i jest wytrzymalsza.
W przypadku ekspresów kolbowych moc jest równie ważna co ciśnienie. To właśnie moc odpowiada za szybkość podgrzewania wody I parzenia kawy. Tutaj zasada jest bardzo prosta - im wyższa moc, tym lepszy ekspres I lepsza kawa!
Temperatura, oprócz ciśnienia, to jeden z kluczowym parametrów, który decyduje o jakości parzonej przez Ciebie kawy, ba, o tym, czy kawa w ogóle się zaparzy! Jeśli chcesz pójść o krok dalej i dostosowywać temperaturę parzenia do rodzaju kawy - wybierz ekspres kolbowy z regulacją temperatury. Jeśli jesteś wyjątkowo wymagającym kawoszem, którego kawa musi być zrobiona z największą dokładnością i starannością - wybierz droższy model wyposażony w elektroniczny system regulacji temperatury (PID). Ekspres sam zadba o dobranie optymalnej temperatury wody do rodzaju parzonej kawy.
Wodę w ekspresie możesz podgrzewać na dwa sposoby: przy pomocy termobloku albo bojlera. Termoblok to nic innego jak podgrzewacz przepływowy, a bojler podgrzewa wodę przy użyciu grzałki. Termoblok da Ci szybko podgrzaną wodę, a więc i szybko zaparzoną kawę. Bojler, natomiast, jak podgrzewa wodę to od razu dużą ilość, a przy okazji dłużej utrzymuje wodę w odpowiedniej temperaturze.
Bez spieniacza do mleka nie ma dobrego latte macchiato, cappuccino czy choćby kawy mocca. Właśnie dlatego ekspres kolbowy ze spieniaczem do mleka to najlepszy wybór dla wszystkich fanów kremowej pianki w kawie. Pamiętaj też, że spieniacz spieniaczowi nierówny - małe, kuchenne spieniacze za 20 zł nie dają tak efektownej, trwałej i kremowej pianki jak profesjonalne dysze w ekspresach kolbowych.
Proces preinfuzji to wyższa szkoła parzenia kawy. Polega na wstępnym namoczeniu zmielonej kawy pod niższym ciśnieniem. Nie wszystkie ekspresy kolbowe są w nią wyposażone, a te, które tę funkcję posiadają, są z reguły nieco droższe. Stosowanie preinfuzji pomaga w pozbyciu się nadmiaru dwutlenku węgla i wydobędzie głębszy aromat kawy.
Który ekspres kolbowy wybrać? Ranking ekspresów kolbowych
Sage SES875BSS - profesjonalny ekspres kolbowy do domu
Numer jeden wśród domowych ekspresów kolbowych! Sage to prawdziwy kombajn o mocy do 1850 W i ciśnieniu 15 barów z wbudowanym młynkiem do mielenia ziaren czy dyszy spieniającej do mleka.
Model SES875 pozwala Ci na ręczne lub automatyczne regulowanie grubości mielenia, ilości i objętości kawy oraz temperatury wody - a wszystko to przy pomocy klasycznych przycisków.
Dodatkowo posiada wszystkie funkcje najważniejsze w tej klasie cenowej, czyli elektroniczny pomiar temperatury wody PID i system niskociśnieniowego parzenia wstępnego.
Ekspres DeLonghi EC 685.M - ekspres kolbowy do 1000 złotych
Ekspres ciśnieniowy kolbowy ze stali nierdzewnej. Jego moc to 1350 W, a ciśnienie wynosi aż 15 barów. Waży niecałe 4 kg, a jego wymiary to 14,9 x 33 x 30,5 cm. Ekspres od DeLonghi posiada regulowaną dyszę do spieniania mleka czy miejsce na używanie wysokich (do 12 cm) szklanek i kubków czy funkcja robienia dwóch espresso jednocześnie. Za odpowiednią temperaturę
Minimalistyczny ekspres kolbowy Amica Espris CD1011
Ekspres dla osób zaczynających swoją przygodę z parzeniem kawy w domu. Model Espris CD1011 posiada moc jedynie 800 W i ciśnienie o wysokości 5 barów, a wodę podgrzewa przy użyciu bojlera. Dodatkowo posiada zbiornik na wodę 250 ml i dyszę do spieniania mleka. Jego niewątpliwą zaletą są kompaktowe wymiary, które wynoszą 30,3 x 16,1 x 21,9 cm. Waży mniej niż 2 kg.
Ekspres kolbowy ze spieniaczem mleka - DeLonghi EC 860.M
Ekspres kolbowy ze średniej półki cenowej. Jego moc wynosi 1450 W, a ciśnienie - 15 barów. Ekspres nagrzewa się przy użyciu przepływowego termobloku i posiada regulację takich parametrów jak moc czy ilość kawy. Nie posiada wbudowanego młynka, co rekompensuje podwójnym dozownikiem, dyszą do spieniania mleka czy podgrzewaniem filiżanek. Wymiary ekspresu EC 860 to 30 cm wysokości, 27,5 cm szerokości i 32 cm głębokości przy wadze ok. 7 kg.
DeLonghi EC 7.1 - ciśnieniowy ekspres kolbowy w przystępnej cenie
Ekspres o mocy 800 W i ciśnieniu 3,5 bara. Waży niecałe 1,6 kg i ma kompaktowe wymiary 33 cm wysokości na 15 cm szerokości. Ekspres posiada spieniacz mleka i pozwala na parzenie dwóch kaw jednocześnie. Pozwala na regulowanie intensywności kawy na 3 poziomach, nie posiada jednak młynka do mielenia kawy.
Jaki ekspres kolbowy do domu sprawdzi się najlepiej?
Wybór odpowiedniego ekspresu kolbowego do parzenia kawy nie jest łatwy. W naszym rankingu przoduje drogi, ale ze wszystkimi najważniejszymi funkcjami i parametrami Sage SES875BSS. Z niższej półki cenowej warto zwrócić uwagę na DeLonghi EC 685.M, który posiada odpowiednią moc i ciśnienie, a także przydatny spieniacz do przygotowywania kaw z mleczną pianką. Pamiętaj, że w ekspres kolbowy, który sprawdzi się najlepiej w domu to ten, który będzie służył Ci przez wiele lat.
Gdzie umieścić ekspres kolbowy w domu?
Najlepszym miejscem na ekspres (i to nie tylko kolbowy) jest oczywiście kuchnia! Wyobrażasz sobie poranek w kuchni bez kawy? My nie! Ekspres kolbowy powinien stać pod ręką, dlatego umieść go na wolnym blacie w kuchni. Pamiętaj - przed zakupem ekspresu kolbowego upewnij się, że faktycznie zmieści się na blacie, porównując wymiary urządzenia z przestrzenią w kuchni.
Ekspres kolbowy czy automatyczny? Który lepszy?
Jedna z największych rozterek przy wyborze ekspresu do kawy - ekspres automatyczny czy kolbowy? Chociaż bardzo byśmy tego chcieli… odpowiedź nie jest taka prosta!
Wersja automatyczna - czyli kawa bez wysiłku
Poranki przed pracą nie dają zbyt wiele czasu na długie przygotowanie kawy. Każdy się krząta, szuka pasującej, ale zaginionej, skarpetki do pary lub właśnie zjada śniadanie w biegu. Ekspresy automatyczne dają oszczędność czasu i wysiłku podczas robienia kawy. Wystarczą dwa kliknięcia i ekspres już wie co ma robić. Wygodne, prawda? Cóż, automatyczne ekspresy do kawy mają swoje plusy, ale mają też swoją cenę, która zaczyna się od 1000 złotych.
Ekspres kolbowy - kawa jest na Twoich warunkach
Modele kolbowe wymagają o wiele więcej zaangażowania podczas przygotowywania kawy. Każdy krok wykonujesz praktycznie samodzielnie, co czyni zaparzanie kawy wyjątkowym doświadczeniem. Ekspres kolbowy wymaga więcej czasu a często zakupu dodatkowego młynka do kawy czy spieniacza do mleka. Jest jednak o wiele tańszy, gdyż jego cena zaczyna się od już ok. 200 złotych.
Ekspres kolbowy czy automatyczny? Podsumowanie rozważań
To trudne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z ekspresów ma swoje plusy i minusy. Jeśli uwielbiasz parzyć kawę, eksperymentować ze stopniem zmielenia ziaren, ciśnieniem, temperaturą i nasyceniem kawy - ekspres kolbowy będzie świetnym wyborem. Jeśli jednak należysz do osób, które nie mają dużo czasu i cierpliwości, a chcą jedynie cieszyć się smaczną kawą w mgnieniu oka - kup ekspres automatyczny.
Ekspres kolbowy czy przelewowy - jaka jest przewaga ekspresu kolbowego?
Ekspresy przelewowe cieszą się popularnością ze względu na swoją niską ceną, bardzo prostą obsługę i zaparzanie jednorazowo nawet 500 ml kawy. Mają jednak dużą wadę - przygotowują jedynie czarną kawę!
Ekspres przelewowy parzy kawę poprzez przelanie gorącej wody przez zmieloną kawę. Co to oznacza dla Ciebie? Otrzymasz intensywny napar, którego aromat jednak będzie daleki od kawy zaparzonej pod ciśnieniem w ekspresie kolbowym. Smak kawy z ekspresu kolbowego jest po prostu niepowtarzalny.
Bez spieniacza czy ze spieniaczem - czy warto dopłacać do ekspresu ze spieniaczem?
Klasyczne, aromatyczne espresso może być wyzwaniem dla wielu kubków smakowych, szczególnie jeśli są przyzwyczajone do picia kawy z mlekiem. Dlatego zamiast ekspresu kolbowego bez spieniacza, wybierz model z wbudowaną dyszą do spieniania.
Ekspres kolbowy ze spieniaczem do mleka to najlepszy sposób na pyszne cappucino, aksamitne latte macchiato czy esencjonalne espresso macchiato. Co więcej, wybierając model z wbudowanym spieniaczem, masz gwarancję, że nie musisz dokupywać więcej akcesoriów do parzenia kawy. Pamiętaj, że tanie spieniacze do mleka na baterie nie dadzą Ci efektu prosto z kawiarni tak, jak zrobi to dysza spieniająca mleko.
Ekspres kolbowy z młynkiem - czy jest konieczny?
Zastanawiasz się, czy warto płacić więcej za ekspres kolbowy z wbudowanym młynkiem? Przyjrzyjmy się tej kwestii.
Świeżo zmielona kawa to podstawa całego rytuału parzenia kawy. To ona decyduje o finalnym efekcie, smaku, goryczce czy głębokich, orzechowych nutach. Ekspres kolbowy z już wbudowanym młynkiem z pewnością ułatwi Ci przygotowywanie kawy i poprawi jej smak. Nie jest jednak konieczny, gdyż młynek zawsze możesz kupić oddzielnie. Z drugiej strony byłoby miło, gdyby ekspres kolbowy sam Cię wyręczył podczas mielenia kawy i sam przetransportował ją do kolby, prawda? :)
Ekspres kolbowy czy warto? Wady i zalety ekspresów kolbowych
Aby przyrządzić dobrą kawę, należy znać się na podstawowych zasadach, jakimi włada barista. Mowa tutaj o odpowiednim stopniu zmielenia kawy, a następnie doborze odpowiedniej ilości kawy, adekwatnej do rodzaju pożądanej kawy, czy rozmiaru filiżanki.
Kawa do ekspresów kolbowych - jaka będzie najlepsza?
Ekspresy kolbowe do parzenia wykorzystują zmielone ziarna kawy. Czy oznacza to, że gotowa kawa mielona ze sklepu w zupełności Ci wystarczy? I tak, i nie.
Kawa do ekspresu kolbowego powinna mieć odpowiedni stopień zmielenia - średni albo drobny. Wówczas masz pewność, że cały aromat z kawy trafi do Twojej szklanki, a nie zostanie wyrzucony do kosza. Z drugiej strony, zbyt drobno zmielona kawa nie jest wskazana do parzenia w ekspresie kolbowym, gdyż ma tendencję do zbyt mocnego zbijania się.
Kawa mielona ze sklepu niekoniecznie nadaje się do ekspresów kolbowych, gdyż nie ma gwarancji, że jej stopień zmielenia będzie odpowiedni, a aromat głęboki i intensywny. Najlepiej będzie samemu kontrolować proces mielenia ziaren. Ziarna powinny być mielone na bieżąco przed każdym parzeniem, dzięki czemu masz gwarancję, że nie są zleżałe i zwietrzałe, a nasycone aromatem.
Jak czyścić ekspres kolbowy? Jak okamienić ekspres kolbowy?
Ekspres kolbowy, jak każde inne tego typu urządzenie, wymaga regularnego czyszczenia, aby służył Ci długo i za każdym razem parzył smaczną kawę. Najczęściej polecanym czyszczeniem w ekspresach kolbowych jest backflush, który umożliwia dokładne wyczyszczenie wewnętrznych przewodów przy użyciu specjalnego proszku do czyszczenia.
Pamiętaj - przed każdym czyszczeniem ekspresu dokładnie zapoznaj się z dołączoną instrukcją, aby upewnić się, że czyścisz ekspres zgodnie z zaleceniami producenta.
Mniej zaawansowanym, ale równie ważnym, jest regularne czyszczenie portafiltra i moczeniu go we wcześniej wspomnianym proszku czyszczącym.
Odkamienianie
Proces odkamieniania jest równie ważny jak samo czyszczenie. Nadmierne osadzanie się kamienia w przewodach ekspresu kolbowego to prosta droga do skrócenia żywotności Twojego ekspresu, nie wspominając już o pogorszonym smaku kawy.
Niektóre modele ekspresów kolbowych posiadają funkcję automatycznego odkamieniania, jednak nie wszystkie.
Jak odkamienić ekspres kolbowy do kawy krok po kroku?
1. Usuń pojemnik na wodę, przepłucz go i ponownie uzupełnij wodą.
2. W pojemniku z wodą umieść środek odkamieniający zalecany przez producenta.
3. Uruchom automatyczne odkamienianie lub (jeśli nie posiadasz tej opcji) przepuść wodę przez ekspres bez kawy.
4. Odczekaj 15-20 minut i ponownie zaparz wodę.
5. Po kolejnych 10 minutach ponownie zaparz samą wodę.
6. Odczekaj 5 minut i tym razem zaparzaj wodę aż do całkowitego opróżnienia pojemnika na wodę.
7. Wyjmij zbiornik i wypłucz go dokładnie pod bieżącą wodą.
8. Nalej czystą wodę i zaparz ją po raz ostatni. Twojemu ekspresowi nie grozi już kamień!
Ekspres kolbowy profesjonalny - opcja dla małych i większych gastronomii
Na początku dowiedziałeś się, jakie rodzaje ekspresów kolbowych znajdziesz w sklepach. Chociaż do użytku domowego najlepiej sprawdzają się te jednogrupowe, to na potrzeby małych i dużych lokali gastronomicznych warto wybrać dwugrupowe i trzygrupowe. Takie ekspresy nie są tanie, jednak profesjonalny sprzęt ma swoją cenę i niepowtarzalną jakość przygotowywanej w nich kawy. Ponadto, profesjonalny ekspres kolbowy poradzi sobie nawet z większym ruchem i większą ilością spływających zamówień z sali. Wszystko dlatego, że posiada więcej niż jedną kolbę.
Jaki ekspres kolbowy do kawy wybrać? Podsumowanie
Ekspres kolbowy to gwarancja prawdziwej kawy przygotowywanej pod ciśnieniem. Upewnij się jednak, że model, który wybierzesz, posiada wszystkie odpowiednie parametry takie jak ciśnienie, moc, dodatkowy spieniacz do mleka czy młynek do kawy. Wysokiej klasy ekspres kolbowy to kawa, którą każdego ranka będziesz pić z przyje
- Jaki ekspres kolbowy wybrać? Poradnik zakupowy
- Jaki ekspres do kawy wybrać? Rodzaje, porady i ranking
- Który ekspres na kapsułki wybrać? Porównanie, porady i ranking
- Jaki ekspres do kawy automatyczny wybrać? – Ranking i porady
- Jaki ekspres przelewowy wybrać? Ranking najlepszych
- Kapsułki do ekspresu – Ranking. Jak wybrać najlepsze?
- Kawa ziarnista – Ranking najlepszych kaw ziarnistych