Close

Ranking najlepszych gier planszowych dla całej rodziny

Rynek gier planszowych od paru lat przeżywa prawdziwy renesans, dlatego wybór planszówek z roku na rok staje się coraz większy. Nie musisz ograniczać się do klasycznych planszówek, które grałeś w dzieciństwie takich jak chińczyk czy warcaby. Teraz wiele gier wciąga lepiej niż niejedna książka przygodowa a najbardziej dopracowane pozycje zapewniają rozrywkę aż do późnej nocy. Więc, jakie fajne gry planszowe możemy Wam zaproponować?

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Jakie są rodzaje gier planszowych?

PLANSZÓWKI DLA CAŁEJ RODZINY PLANSZÓWKI DLA CAŁEJ RODZINY
+ dobre dla każdej grupy wiekowej
+ elementy edukacyjne
+ proste zasady
+ elementy komediowe
- mogą być zbyt proste dla dorosłych
- mogą się znudzić starszym dzieciom
GRY IMPREZOWE I KOOPERACYJNE GRY IMPREZOWE I KOOPERACYJNE
+ wymagają zręczności i refleksu
+ rozwijają spostrzegawczość
+ wysoki stopień losowości
+ wymagają współpracy, więc integrują grupę
- mogą być zbyt trudne dla małych dzieci
GRY EKONOMICZNE I STRATEGICZNE GRY EKONOMICZNE I STRATEGICZNE
+ rozwijają cenne umiejętności
+ wymagają logicznego myślenia i planowania
- rozgrywka zabiera bardzo dużo czasu
- zapoznanie się z zasadami gry może zająć jakiś czas

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru gry planszowej?

WIEK I LICZBA GRACZY
WIEK I LICZBA GRACZY

Jeśli szukasz gry dla całej rodziny, koniecznie sprawdź czy gra odpowiada wiekowi dzieci i dorosłych. Gra dla najmłodszych może okazać się zbyt nudna dla starszych dzieci, z kolei gry od 16 czy 18 lat mogą zawierać nieodpowiednie dla nich treści lub być zbyt trudne.

ODPOWIEDNI POZIOM TRUDNOŚCI
ODPOWIEDNI POZIOM TRUDNOŚCI

Poziom trudności wiąże się nie tylko z wiekiem. Ważne jest też doświadczenie graczy. Zakup pierwszej planszówki o wysokim poziomie trudności może zniechęcić do zabawy koniecznością długiej nauki zasad gry. Z kolei zbyt łatwa gra może zostać szybko rzucona w kąt.

CIEKAWA TEMATYKA
CIEKAWA TEMATYKA

Jeśli ciekawi Cię świat fantasy, inwestycji albo lubisz historie detektywistyczne – wybierz grę, która Cię zainteresuje. Znacznie wpłynie to na radość czerpaną z gry i sprawi, że chętniej będziesz spędzać wolny czas właśnie na planszówkach.

Najlepsze gry planszowe - ranking gier planszowych 

Naucz się inwestować, czyli CASHFLOW 101 - Robert KIYOSAKI 

gra finansowa cashflow robert kiyosaki

Grę planszową Cashflow 101 stworzył słynny Robert Kiyosaki, czyli amerykański guru od inwestowania pieniędzy. Nie ukrywamy, że wiele osób ma do jego twórczości ambiwalentny stosunek… ale, nie o tym dzisiaj!

Cashflow 101 to​ edukacyjna gra ekonomiczna dla max. 6 osób​ a minimalny wymagany wiek to 14 lat​. W grze Kiyosakiego nauczysz się podstaw przedsiębiorczości, inwestycji a także strategii, która pozwoli Ci wyrwać się z wyścigu szczurów i rozpocząć poważne inwestycje.

Przy pierwszym rozdaniu kart w Cashflow 101 poznajesz swój zawód, majątek, jakim dysponujesz, czy zobowiązania finansowe i długi. Następnie rozpoczynasz fazę wyścigu szczurów, z którego (naturalnie) chcesz się wyrwać. ​A w jaki sposób?​ Prowadząc swoje życie i inwestycje w taki sposób, aby ​wygenerować przychód pasywny​ większy od Twoich wydatków! Gdy Ci się to uda rozpocznie drugi, bardziej ekscytujący etap gry, czyli inwestowanie w coraz większe biznesy, dysponując o wiele większymi, niż dotychczas, środkami.

Tak jak wspominaliśmy wyżej - jest to gra edukacyjna, a więc ​gra, która wprowadzi się w świat inwestycji i zapozna z profesjonalną terminologią.​ Szczególnie polecamy ją pasjonatom finansów, a także młodzieży, która chce się zarządzania finansami nauczyć. Chociaż jest to nauka “na sucho”, gdyż nie inwestujemy realnych środków to​ gra jest pełna wydarzeń wziętych z prawdziwego życia​ tj.: powiększenie rodziny, kredyty czy niespodziewana utrata pracy.

Kontynuacją Cashflow 101 jest Cashflow 202, która jest już dla wytrawnych graczy, którzy świetnie czują się w temacie finansów.

Zalety
gra edukuje w temacie finansów zarówno młodzież, jak i dorosłych
można grać w nią zarówno w dwie osoby jak i w sześć osób
Wady
wysoka cena gry
długi czas rozgrywki (od 60 aż do 180 minut)

Towarzyska gra planszowa, czyli RUMMIKUB Exclusive 

rummikub najlepsze gry planszowe

RUMMIKUB Exclusive to towarzyska propozycja od TMToys​ dla 2 do 4 graczy. ​Minimalny wiek gracza to 7 lat, zaś czas rozgrywki średnia nie trwa więcej niż 30 min. W opakowaniu znajdziesz 100 kostek do gry, 4 stojaki na kostki oraz instrukcję do gry. 

RUMMIKUB nie należy do skomplikowanych gier, dlatego każdy ją pojmie. Główna zasada gry? Pozbądź się kostek pierwszy! Pamiętaj jednak, żeby zrobić to w określony sposób. Musisz wyłożyć grupę lub serię. Grupą będą 3-4 kostki z tym samym numerkiem, ale innym kolorem. Natomiast serią będą kostki ponumerowane w kolejności i posiadające ten sam kolor. 

Zalety
gra nie ma skomplikowanych zasad
rozgrywka jest krótka (do 30 min), a więc idealna na wieczór ze znajomymi
niska cena RUMMIKUB
Wady
gra nie posiada wciągającej fabuły, więc może być dla wielu mało wymagająca

Osadnicy z Catanu, czyli Catan: Gra Planszowa dla strategów

osadnicy z catanu gra planszowa

Gra planszowa od wydawnictwa Galakta dla ​3-4 osób​, przy czym rozszerzenia gry uwzględniają grę także w większej grupie. Średni ​czas jednej rozgrywki to 45-60 minut​. Grę poleca się osobom ​od 10. roku życia. 

Rozgrywka w Osadnikach z Catanu opiera się przede wszystkim na rozwijaniu własnej kolonii na nowo odkrytej wyspie Catan. Każdy z uczestników (a tym samym każda z kolonii) zbiera dobra naturalne, rozbudowuje osiedla i drogi oraz wchodzi w handel z innymi graczami. Kto i kiedy wygrywa? Wygrywa ten gracz, którego kolonia jako pierwsza uzyska 10 punktów.

W sprzedaży są również różne dodatki do gry Osadnicy z Catanu, dzięki czemu gra Ci się nigdy nie znudzi a Catan: Wersja podróżna możesz zabrać ze sobą na wakacje.

Przykładowe dodatki: 

 • Żeglarze
 • Odkrywcy i Piraci
 • Kupcy i Barbarzyńcy
 • Miasta i Rycerze
 • Morskie Legendy
 • Catan pojedynek
 • Catan Gra o Tron

Pamiętaj! Kupując nową część musisz sprawdzić czy będzie ona kompatybilna z Twoją wersją podstawową. 

Zalety
gracz może wybrać różne strategie rozwoju kolonii i opracować własny styl
ogromna liczba dodatków, więc rozgrywka nigdy się nie nudzi
modularna plansza
Wady
nie wszystkie dodatki pasują do podstawy (różnice w materiałach, z których są wykonane elementy)
duża rolę odgrywa losowość

Gra planszowa dla wytrawnych kolekcjonerów, czyli​ ​SPLENDOR

splendor gra planszowa

Propozycja od firmy REBEL dla o​d 2-4 osób​. Oficjalnie gra jest od 10. roku życia, jednak (po małych modyfikacjach) ​mogą zagrać w nią także młodsze dzieci​. Długość jednej tury to ​30 minut. 

Splendor to gra o kolekcjonowaniu, dzięki której możemy przenieść się w czasie i zostać renesansowym handlarzem, zbierającym surowce. ​Losowość w grze ma średnie znaczenie​. A wraz z pomnażaniem majątku wzrasta prestiż, o który właśnie ostatecznie nam chodzi. W każdej turze gracz może podjąć jedną z trzech decyzji:  ​Wygrywa ten gracz, który ma ostatecznie najwięcej punktów prestiżu. 

Zalety
proste zasady gry, dlatego mogą w nią zagrać nawet mniejsze dzieci
piękne karty zaprojektowane przez Marca Andre
rozgrywka nie trwa długo, jednak jest wciągająca
Wady
na dłuższą metę gra opiera się tylko na zbieraniu punktów
gracze zarzucają jej brak klimatu

MONOPOLY​ ​- czyli klasyka gatunku dla całej rodziny 

monopoly polska jest piękna ranking najlepszych gier planszowych

Czy jest ktoś, kto nie słyszałby o tej planszówce? Nam się wydaje, że nie ma takiej możliwości. Monopoly to pozycja obowiązkowa dla całej rodziny. 

Klasyczna wersja Monopoly to ​gra o kupowaniu nieruchomośc​i i inwestycjach przeznaczona dla 2 - 6 osób​. Czas jednej gry waha się od jednej do nawet trzech godzin, zależnie od liczby graczy. Monopoly nie należy do skomplikowanych gier, a dużą rolę odgrywa tzw. losowość.  Poleca się ją dla osób powyżej ósmego roku życia. 

Monopoly powstała w latach trzydziestych, czyli w czasie Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych. Przez ten czas doczekała się wielu kontynuacji, wydań tematycznych oraz egzemplarzy, których plansze posiadają nieruchomości charakterystyczne dla konkretnych państw. Gry podobne do Monopoly to m.in. europejski Eurobiznes. 

Najciekawsze wydania Monopoly to m.in.:

Monopoly Junior - wariant dla najmłodszych, który posiada dostosowane do najmłodszych dzieci (od 5. roku życia) zasady. Gra w sam raz, żeby wprowadzić Twoje dziecko w świat biznesu i ekonomii :)

ranking najlepszych gier planszowych monopoly junior

Monopoly Fortnite - wersja dla fanów gry komputerowej Fortnite, w której liczy się tylko przetrwanie. W tej edycji nie liczą się pieniądze a Twoje… punkty życia, natomiast przebieg rozgrywki zależy nie tylko od zwykłej kości do gry, ale także od kości akcji, dzięki czemu gra jest jeszcze bardziej ekscytująca

monopoly fortnite ranking najlepszych gier planszowych

Monopoly Ultra Banking - czyli odświeżona wersja Monopoly, w której zamiast fizycznych pieniędzy posiadasz terminal płatniczy. Koniec z liczeniem i oszukiwaniem. ;)

ranking najlepszych gier planszowych ultrabanking monopoly

Monopoly Gra o Tron - czyli wersja wzorowana na serialowym hicie od HBO. Kupujesz nieruchomości w Westeros i pomnażasz swój majątek tak, aby przyćmić rywali.

monopoly game of thrones

Inne wersje jakie znajdziesz to:

 • Monopoly Disney, Cheaters Edition, a także Monopoly Friends czy The Big Bang Theory.

I to tylko niektóre z dostępnych obecnie edycji Monopoly. Są ich naprawdę dziesiątki i trafiają w przeróżne gusta

Zalety
ogromny wybór edycji i wersji
gra idealna dla całej rodziny
bardzo dobra jakość wykonania gry (chociaż wielu graczy narzeka na wykonanie papierowych pieniędzy)
Wady
w Monopoly niestety nie można liczyć na ciekawą fabułę
dużo zależy od losowości przez co grywalność jest niska

Valar morghulis - czyli Gra o tron w wersji planszowej

Gra o Tron to kultowy już serial HBO, który doczekał się przeniesienia na planszę w formie gry strategicznej. Przeznaczona dla ​3 - 6 osób powyżej 14. roku życia​. Czas rozgrywki może trwać ​od 2 nawet do 4h​, więc mamy nadzieję, że macie sporo wolnego czasu. :)

Gra planszowa Gra o Tron to planszówka strategiczna, a lwią częścią każdej strategii jaką obierzesz będą knowania, zawieranie sojuszy oraz ich… łamanie. Zupełnie tak jak w wersji książkowej czy serialowej - prawdziwe przyjaźnie w Grze o Tron nie istnieją. Są tylko opłacalne pakty.

Zalety
solidnie wykonana plansza i poszczególne elementy
gra stawia na interakcję, dzięki czemu ma wysoką grywalność
świetna dla nawet 6 osób
Wady
plansza do gry zajmuje bardzo dużo miejsca
zasady są skomplikowane i na początku trzeba ciągle wracać do instrukcji
rozgrywka trwa długo

Wsiąść do pociągu: Europa - familijna gra planszowa dla fanów podróży!

ranking gier planszowych Wsiąść do pociągu: Europa - familijna gra planszowa dla fanów podróży

Wersja europejska, popularnej gry familijnej Wsiąść do pociągu. Gra dla 2 do 5 osób przy czym minimalny wiek gracza to to 8 lat. Długość jednej rozgrywki zależy oczywiście od liczby grających osób, ale nie powinien trwać więcej niż 90 minut.

W tej planszówce Twoim zadaniem jest utworzenie połączenia kolejowego na mapie tak, aby dotrzeć do wybranego na początku miasta. ​W edycji europejskiej możesz dodatkowo ustawiać stacje kolejowe, dzięki czemu możesz skorzystać z tras kolejowych swoich rywali. ​W trakcie gry dobierasz kolorowe karty oznaczające wagony, kompletowali je kolorami tak, aby w przyszłości móc stworzyć kolejny odcinek trasy w takim kolorze, jaki jest na mapie. Wsiąść do pociągu to ​świetna gra familijna​, ale z zacięciem strategicznym i wymagająca myślenia, dlatego to zdecydowanie gra, którą musisz mieć!

Zalety
zasady są łatwe do opanowania
z czasem rozgrywka robi się coraz bardziej wciągająca
świetna zarówno dla osób doświadczonych w grach planszowych, jak i początkujących
dostępne aż 11 dodatków
Wady
brak wciągającej fabuły
dość wysoka cena jak na nieskomplikowaną grę familijną

Ubongo, czyli gra logiczna dla młodszych i nie tylko

gra logiczna ubongo

Ubongo to propozycja od firmy EGMONT, która świetnie pobudzi wszystkie szare komórki. Przeznaczona dla dzieci od 8 roku życia, dla 2 do 4 osób, ale my polecamy ją całym rodzinom, bez względu na wiek. Średni czas jednej rozgrywki to 25 minut.

Zasady Ubongo to gra idealna dla dzieci. Szybko wytłumaczysz swoich pociechom zasady, które brzmią następująco: musisz przechytrzyć innych i jak najszybciej ułożyć układankę z klocków na swojej planszy. Ubongo to gra logiczna, która świetnie angażuje dzieci i dorosłych i zmusza ich do planowania, myślenia bardziej przestrzennego i kombinowania, żeby idealnie dopasować do siebie klocki na wzór tych z gry Tetris. 

Zalety
krótki czas rozgrywki
bardzo proste zasady
do wyboru dwa poziomy trudności
Wady
opakowanie razem z grą jest zaskakująco ciężkie
brak interakcji między zawodnikami

Dlaczego warto grać w gry planszowe? Zalety i wady 

Z dzieciństwa pewnie pamiętacie gry podobne do chińczyka czy europejski Eurobiznes, który sprawiały niesamowitą frajdę, pomimo minimalistycznego designu, niewielkiej grywalności i skromnych interakcji między graczami. Ależ one cieszyły! 

Obecnie przechodzimy prawdziwy planszówkowy zawrót głowy. Pewnie jednak zastanawiacie się, czy warto w dzisiejszych czasach w ogóle zaczynać przygodę z oldschoolowymi grami planszowymi? Przecież mamy tablety, smartfony i komputery, na których możemy instalować mnóstwo gier! Tak, ale nadal uważamy, że gry planszowe mają niemożliwy do przeniesienia na ekran monitora klimat. 

Jakie są wady i zalety grania w gry planszowe?

Wady:

 • gry nie należą do tanich i w pewnym momencie mogą się znudzić, szczególnie jeśli gra ma małą ilość możliwych scenariuszy
 • niektóre z gier mogą rozwijać niezdrową rywalizację
 • większość gier niestety wymaga poświęcenia na rozgrywkę co najmniej godziny
 • gry planszowe wymagają zgromadzenia wszystkich graczy w jednym miejscu (w przeciwieństwie do gier komputerowych), a częściej im więcej zawodników tym weselej

Zalety:

 • gry planszowe uczą postępowania zgodnie z określonymi zasadami, co jest istotną lekcją dla najmłodszych, bo nie dopuszczają one oszukiwania
 • rozwijają koncentrację, uwagę a wiele z nich także wyobraźnię
 • zacieśniają więzi rodzinne, między znajomymi oraz pozwalają lepiej się poznać
 • gry planszowe edukacyjny to świetny sposób na naukę dla młodszych i starszych a gry logiczne dodatkowo rozwijają myślenie

Gry planszowe, które musisz mieć - czyli gry planszowe, które warto kupić! 

Wpadło Ci coś w oko z powyższego rankingu? Jeżeli nie to zachęcamy pójść w klasyczne pozycje, a taką jest np. ​Monopoly​. Wiele wersji i edycji daje szeroki wybór a nieskomplikowane zasady sprawiają, że będzie świetna dla całej rodziny. Tańszą wersją, ale już gorzej wykonaną i mniej ekscytująca będzie Eurobiznes, czyli gra planszowa z lat 80. Naturalnie, nie posiada tylu ciekawych wersji i unowocześnień jak np. ​Monopoly Ultra Banking​ i wersja z terminalem płatniczym.

W domu pełnym gości, uwielbiającym wieczorne granie w planszówki koniecznie musi znaleźć się także ​Ubongo. ​Krótka, dynamiczna rozgrywka to świetna opcja na wieczór ze znajomymi czy wspólny, rodzinny wieczór z pociechami. Zapewni Wam dużo emocji, rywalizacji na zasadzie “kto pierwszy ten lepszy” i wysiłku umysłowego. Nadaje się idealnie i dla dorosłych, i dla dzieci, więc zdecydowanie jest to gra, którą warto kupić!. :)

ranking gry planszowe familijne

Gry planszowe rodzinne czy dla dwojga? - czyli jak miło spędzić czas w domu we dwójkę lub z rodziną 

Z doświadczenia wiemy, że nie wszystkie gry, które świetnie sprawdzają się w dużym towarzystwie przynoszą także frajdę podczas grania w dwójkę.

Jakie wybrać gry planszowe dla par? ​ Z gier dla dwojga z wyżej wymienionych możemy polecić z całą pewnością ​Splendor​, czyli klasyk i bestseller. Jeżeli natomiast we dwójkę gracie praktycznie zawsze, wtedy polecam zainwestować w grę Tajniacy i wydanie Tajniacy Duet​

Dla większych rodzin, które szukają planszówek wieloosobowych polecamy zdecydowanie Wsiąść do pociągu​ a także ​Ubongo​ czy znowu klasycznie - ​Monopoly. ​Gra planszowa Milionerzy w wersji Dorośli vs. Dzieci zaangażuje i tych najstarszych i tych młodszych do gry. 

Gry planszowe bez losowości - nie lubisz przypadków? Żaden problem! 

Ogromnym plusem gier planszowych jest ich szeroki wybór. To znaczy, że osoby, które lubią być odpowiedzialne za swój własny sukces a nie polega na ślepym losie także znajdą coś dla siebie. 

Planszowe gry nielosowe to m.in. ​Ubongo​, ​Gra o Tron ​czy nie wymieniona wcześniej gra planszowa ​Tajniacy​. Przy tej ostatniej najlepiej będą się bawiły osoby uwielbiające gry w stylu Cluedo, czyli opierające się przede wszystkim na dedukcji. Jeśli nie lubisz, gdy wszystko zależy od przypadków możesz wybrać także ​Dixit, ​czyli pięknie narysowaną grę karcianą dla lubiących skojarzenia, powiązania i snucie opowieści. 

jaka gra planszowa najlepsza

Gry planszowe i edukacyjne - czyli jak gry planszowe uczą i rozwijają myślenie? 

Wiele z gier planszowych jest świetna dla tych, którzy uwielbiają umysłowe wyzwania. Z gier planszowych logicznych możemy polecić ponownie ​Ubongo​. Jak już wspominaliśmy to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto lubi główkować. Strategiczne myślenie rozwija także gra ​Monopoly ​czy ​Cashflow 101​. Każda z nich zajmuje się tematem inwestycji, a więc i przemyślanego wydawania pieniędzy. Zarówno dorośli, jak i dzieci nauczą się z nich rozsądnego gospodarowania pieniędzy, a w przypadku Cashflow 101 także oszczędzania i strategii finansowych.

Z gier planszowych, edukacyjnych i stawiających na refleks możemy polecić Ci ​Cortex​  Ta pozycja niesamowicie gimnastykuje obydwie półkule mózgu, co szczególnie sprawi dużo frajdy podczas imprez ze znajomymi. A ponieważ znajdziesz ją także w wersji dla dzieci - zadbasz o stymulację mózgu swojej pociechy. 

Najlepsze gry planszowe dla dzieci - alternatywa dla telefonu i komputera 

Bardzo cieszymy się, że gry planszowe wracają do łask. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że długie siedzenie przed komputerem i telefonem męczy dziecięce oczy. Klasyczne gry planszowe nie będą psuły wzroku Twojego dziecka. Niestety większość z zwykłych gier na telefon i komputer są ogłupiające i tylko zabijają czas. Natomiast gry planszowe  to świetny pretekst, żeby wesoło spędzić czas z całą rodziną i przy okazji poćwiczyć umysł. 

Z gier planszowych dla dzieci możemy polecić na przykład ​Splendor​, czyli świetną pozycję dla najmłodszych i dla początkujących. W tym bestsellerze zakochują się nawet starzy wyjadacze a mechanika gry jest bardzo jasna i przejrzysta. Ciut większe wyzwanie postawi przed Twoimi dziećmi ​Monopoly Junior​, które przy okazji uczy obycia z pieniędzmi. Z kolei ze stricte przygodowych gier polecamy ​Grzybobranie w zaczarowanym lesie​ czy ​Patataj​ - obie gry będą idealne już dla maluchów od 4. roku życia.

Gry planszowe i karciane - propozycje dla entuzjastów kart i wspólnej gry 

Teraz pora na gry planszowe oparte na kartach. Nie mówimy tu niestety o popularnym makao, grze w tysiąca, układaniu pasjansa czy nawet o pokerze. Z gier karcianych możemy za to polecić na przykład ​Eksplodujące kotki​ :). Gra o co najmniej ciekawie nazwie, która świetnie rozrusza nawet najbardziej sztywne towarzystwo. Wspomniani już wyżej ​Tajniacy  czy gra strategiczna ze starożytnością w tle, czyli ​7 cudów świata. ​Warta uwagi jest też seria ​Dobble​, która występuje w różnych edycjach i wydaniach (np. Dobble Harry Potter lub Kid dla najmłodszych). Tutaj liczą się najbardziej skojarzenia. :) 

Gry planszowe - podsumowanie 

I wyobrażacie sobie, że nie omówiliśmy nawet połowy najpopularniejszych gier planszowych? Temat gier planszowych to prawdziwa rzeka, ale mamy nadzieję, że chociaż trochę wróciły do Was wspomnienia z tych wieczorów spędzonych kiedyś ze znajomymi nad partyjką chińczyka albo klasycznego Eurobiznesu. Jakie gry polecacie od siebie, przy których najlepiej bawicie się z rodziną? Wolicie gry planszowe z kostką czy gry planszowe z pionkami? Napiszcie w komentarzach,  w co lubie grać! 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
polecam100%
polecam100%
3 lat temu

Kocham grę cashflow! Bardzo dużo uczy o inwestowaniu nawet dorosłych. Dla dzieci jest to świetna gra na start nauki o pieniądzu

Zamknij