Close

Który ekspres na kapsułki wybrać? Porównanie, porady i ranking

O ekspresach ciąg dalszy. Tym razem pod lupę bierzemy ekspres kapsułkowy do domu. Przyjrzymy się rodzajom ekspresów kapsułkowych i kluczowym parametrom, na które musisz zwrócić uwagę przed zakupem. Nie zabraknie też porad związanych z eksploatacją i odkamienianiem ekspresów kapsułkowych. 

Aktualizacja: Wrzesień 2024

Ranking najlepszych ekspresów na kapsułki

Najlepszy ekspres kapsułkowy
Mały i funkcjonalny
Pełna kompaktowość
Doskonały design

Który ekspres na kapsułki wybrać? Jakie są rodzaje? 

Nie możesz wybrać ekspresu na kapsułki nie znając ich rodzajów. Jakie modele ekspresów znajdziesz w sklepach?

Ekspres na kapsułki typu One Touch

Kapsułkowy ekspres wyposażony w technologię One Touch pozwala na błyskawiczne przygotowanie kawy za pomocą jednego przycisku. Tego typu ekspresy są nieco droższe, ale posiadają gotowe programy do przyrządzania różnego rodzaju kaw.

Ekspres na kapsułki Nespresso Dolce Gusto

Jeden z najpopularniejszych producentów ekspresów kapsułkowych - Nespresso. Dolce Gusto to zarównoautomatyczne, jak i manualne ekspresy kapsułkowe, a każdy z nich jest wyposażony w system wysokociśnieniowy. Wyróżnia je nowoczesny design i niewielki rozmiar.

Ekspres kapsułkowy De’Longhi

Popularny wśród smakoszy domowej kawy z ekspresów, De’Longhi, nie zapomniał o fanach kawy z kapsułek. Ich ekspresy są kompatybilne z kapsułkami Nespresso. Modele De’Longhi wyróżnia klasyczny design, duży wybór kolorów czy zintegrowane (w wielu modelach) pojemniki na mleko.

Ekspres kapsułkowy Tchibo Cafissimo

Tchibo w swojej ofercie posiada zarówno pełnowymiarowe ekspresy Classic, jak i te mniejsze w wersji Mini. Ekspresy na kapsułki Tchibo występują w całej gamie kolorów, są funkcjonalne i w przystępnej cenie.

Ekspres ciśnieniowy na saszetki - Philips Senseo

… czyli ekspres, który do przygotowania kawy wykorzystuje saszetki, inaczej nazywane podsami lub padsami. Chociaż saszetki przypominają tradycyjne kapsułki, to nie posiadają opakowania z plastiku, a są zamknięte są w bibule filtracyjnej. Saszetki mają być więc bardziej ekologicznezdrowszeale i zauważalnie tańsze! W dalszym ciągu, podobnie jak kapsułki, potrzebują specjalnego ekspresu do saszetek, a wybór smaków kawy jest zauważalnie mniejszy. Rzadko też są dostępne stacjonarnie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu na kapsułki?

Parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu kapsułkowego to:

Ciśnienie i moc parzenia kawy

Ekspresy kapsułkowe różnią się przede wszystkim mocą i ciśnieniem zaparzania kawy. Oba parametry decydują o tym, jak szybko ekspres zrobi kawę i czy będzie odpowiednio zaparzona. Im wyższa, tym (z reguły) szybsze podgrzanie wody i błyskawicznie zaparzona kawa. Z drugiej strony mamy ciśnienie, które nie powinno schodzić poniżej 9 barów, czyli wartości idealnej do wyciągnięcia z kawy całego aromatu. Z reguły wysokość ciśnienia oscyluje przy 15, a nawet 19 barach, stąd masz pewność, że kawa będzie perfekcyjna.

Spieniacz do mleka

Gotowe kapsułki z kawą występują także w wariantach mlecznych, czyli pozwalają na przygotowanie łagodnych kaw z mlekiem bez… udziału mleka! Nic jednak nie zastąpi latte macchiato, café au lait, cortado czy flat white z prawdziwym lub wegańskim mlekiem. Spieniacz do mleka daje Ci gwarancję idealnej, kremowej pianki i aksamitnej struktury kawy.

Rodzaj kawy w kapsułkach

Zanim zdecydujesz się na konkretny model ekspresu kapsułkowego, koniecznie upewnij się, że oferowane przez producenta ekspresu kapsułki są smaczne i trafiają w Twoje wyobrażenie o porannej kawie. Przyjrzyj się ofercie kapsułek i przetestuj ich smak przy najbliższej wizycie w sklepie z sprzętem AGD.

Wygląd

Ekspresy wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły cieszą oko - zwróć uwagę, aby Twój przyszły ekspres kapsułkowy nie tylko był funkcjonalny, ale i świetnie komponował się z klimatem w kuchni. Na szczęście, to nie problem, gdyż znajdziesz zarówno nowoczesne, niemal futurystyczne modele, jak i te minimalistyczne, które nie zaburzają wystroju kuchni, a ładnie go dopełniają.

Możliwość stosowania wielorazowych kapsułek

Upewnij się, że Twój model ekspresu kapsułkowego pozwala na stosowanie zamienników i wielorazowych kapsułek do samodzielnego napełnienia. Takie kapsułki to ogromna oszczędność, a przy tym jeszcze większy wybór ulubionych kaw, gdyż napełnisz je praktycznie każdą kawą i nie jesteś zależny od tego, co oferuje producent. 

Który ekspres na kapsułki wybrać? Ekspres na kapsułki porównanie i ranking 

1. De’Longhi Nespresso EN355.GAE Expert&Milk - ekspres kapsułkowy ze spieniaczem mleka

De’Longhi Nespresso Expert&Milk - ekspres kapsułkowy ze spieniaczem mleka

Automatyczny ekspres kapsułkowy z serii Nespresso Expert. Ekspres oferuje ciśnienie o wysokości aż 19 barów, moc na poziomie 2090 W i szybkie podgrzewanie przy pomocy termobloku. Expert&Milk to aż cztery rozmiary szklanek, możliwość wyboru temperatury kawy i jej objętości, a także szereg elektronicznych alarmów, które przypominają o uzupełnieniu wody, opróżnieniu pojemnika na kapsułki czy odkamienianiu urządzenia. Co wyróżnia ten ekspres to funkcja Bluetooth, która umożliwia dokładne monitorowanie ekspresu, zaplanowanie kawy na konkretną godzinę czy zapamiętanie ulubionych ustawień. 

Zalety
duży pojemnik na wodę 1,1 l
wyposażony w spieniacz do gorącego i zimnego mleka oraz wody
bardzo szybki czas nagrzewania
posiada duży pojemnik na zużyte kapsułki
automatyczne wyłączanie urządzenia już po 9 minutach
Wady
pozwala na parzenie kawy wyłącznie z kapsułek

2. Ekspres kapsułkowy Krups KP123B Dolce Gusto MiniMe - ekspres na kapsułki do małej kuchni

Krups Dolce Gusto MiniMe - ekspres na kapsułki do małej kuchni

Automatyczny ekspres od Krups na kapsułki Nescafe. Posiada ciśnienie o wysokości 15 barów i moc rzędu 1500 W. Do podgrzewania wody wykorzystuje bojer, który nagrzewa się długo, ale i dłużej utrzymuje optymalną temperaturę wody.

Zalety
kompaktowe wymiary i niewielka waga
cena poniżej 300 złotych
pojemnik na wodę o pojemności 0,8 l
posiada tryb oszczędzania i automatyczne wyłączanie
Wady
ekspres zaparza kawę wyłącznie z kapsułek Nescafe
nie posiada spieniacza do mleka

3. Tchibo Cafissimo Mini - kompaktowy ekspres kapsułkowy

Tchibo Cafissimo Mini - kompaktowy ekspres kapsułkowy

Ekspres kapsułkowy o eleganckim designie, który wkomponuje się w każdą kuchnię. Posiada moc 1500 W i wytwarza ciśnienie o wysokości 15 barów. Ekspres Cafissimo Mini posiada funkcję trzystopniowego parzenia kawy, przypomnienie o odkamienianiu i możliwość parzenia herbaty.

Zalety
elegancki design i oszczędne wymiary
niska cena
odpowiedni do małych filiżanek i wysokich szklanek w typie late macchiato
Wady
pojemność zbiornika na wodę to niecałe 0,6 l
nie posiada pojemnika i spieniacza do mleka.

4. Krups Lumio KP 1308 - ekspres kapsułkowy o nowoczesnym designie

Krups Lumio KP 1308 - ekspres kapsułkowy o nowoczesnym designie

Ciśnieniowy ekspres automatyczny na kapsułki Nescafe. Cechuje się mocą do 1500 W i ciśnieniu wytwarzanym na poziomie 15 barów. Niestety, ten model Lumio nie jest wyposażony ani w regulację ilości kawy, ani w dodatkowy spieniacz do mleka. Posiada natomiast tryb oszczędzania energii, automatyczne wyłączanie i funkcję parzenia kaw do pojemności aż 300 ml.

Zalety
przygotowanie kawy zajmuje tylko 30s
posiada automatyczną sygnalizację odkamieniania
wyposażony w funkcję XL do parzenia dużych kaw
pojemnik na wodę o pojemności aż 1l
Wady
brak wbudowanego spieniacza do mleka
brak pojemnika na zużyte kapsułki
brak możliwości regulowania takich parametrów jak moc czy ilość zaparzonej kawy

5. De’Longhi Nespresso EN110.BAE - ekspres kapsułkowy z funkcją spieniania mleka

Ekspres kapsułkowy De’Longhi Nespresso EN110.BAE  z funkcją spieniania mleka

Ciśnieniowy ekspres De’Longhi o mocy 1260 W i ciśnieniu do 19 barów. Dzięki podgrzewaniu wody przy pomocy thermoblocku, ekspres przygotowuje kawę bardzo szybko. Posiada dodatkowy spieniacz do mleka Aeroccino 3 oraz regulację ilości kawy czy wysokości tacki.

Zalety
posiada dodatkowy spieniacz mleka Aeroccino3
możliwość doboru ilości kawy
składana tacka umożliwia używanie wysokich szklanek do 13 cm
posiada funkcję oszczędzania energii i automatycznego wyłączania po 9 minutach
Wady
pojemnik na wodę posiada pojemność 0,8l

6. De’Longhi MINI ME EDG155.BG

De’Longhi MINI ME EDG155.BG

Ten bardzo stylowy I przykuwający uwagę ekspres kapsułkowy posiada pionową budowę, w której bardzo schludnie zmieszczono wszystkie element urządzenia. Czarno, - szara kolorystyka jest neutralna i uniwersalna. Dzięki niej ten ekspres na kapsułki będzie się świetnie prezentował w każdej kuchni. Urządzenie należy pochwalić za niezwykle kompaktowe wymiary – 24cm wysokości i 16cm głębokości przy 30,5cm szerokości. Pomimo tego automatyczny ekspres posiada wydajną pompę zdolną wytworzyć ciśnienie 15bar oraz całkiem pojemny zbiornik na wodę – jego objętość to 0,8l. Na froncie znalazła się tacka na kapsułkę oraz suwak, którym regulujemy wielkość podawanego napoju. Zaparzenie kawy wymaga natomiast jedynie naciśnięcia jednego przyciski. Obsługa tego modelu ekspresu jest zatem bardzo prosta i intuicyjna. Plusem jest także atrakcyjna cena, która wynosi mniej niż 200zł.

Zalety
Prosta obsługa
Kompaktowa konstrukcja
Dobry stosunek jakość/cena
Wady
Brak spieniacza mleka

7. Krups Dolce Gusto Infinissima

Krups Dolce Gusto Infinissima

Ekspres ciśnieniowy na kapsułki Dolce Gusto wyróżnia się wyjątkowym designem. Konstrukcja urządzenia składa się z solidnej podstawy oraz bardzo cienkiej obudowy wokół zbiornika wody, nad którym znajduje się tacka na kapsułki wraz z nalewakiem. Całość jest kompaktowa i lekka, dzięki czemu bez trudu przeniesiemy nasz ekspres z jednego miejsca na drugie. Producent chwali się bardzo przyjemną i prostą obsługą. Po włożeniu kapsułki przesuwamy dźwignię, którą dozujemy wodę. Gdy filiżanka zostanie napełniona, przesuwamy dźwignię do pozycji pierwotnej. Ekspres na kapsułki jest w stanie wytworzyć wysokie ciśnienie – do 15 barów. Do zbiornika wody wlejemy 1,2l płynu. System podgrzewania podnosi temperaturę wody w 40 sekund niezależnie od ilości wykonywanych kaw. Wśród istotnych funkcji warto wymienić także 2-stopniową regulację wysokości podstawki pod filiżankę oraz opcję automatycznego wyłączania urządzenia po 5 minutach bezczynności. Cena tego urządzenia to niecałe 200zł.

Zalety
Efektowny design
Niska cena
Prosta obsługa
Wady
Brak spieniacza mleka

8. TCHIBO CAFISSIMO EASY ekspres kapsułkowy

TCHIBO CAFISSIMO EASY ekspres kapsułkowy

Ekspres kapsułkowy marki Tchibo to masywny model o świetnych parametrach. Jego grzałka ma moc 1250W, dzięki czemu zapas 650ml wody zostanie błyskawicznie podgrzany. Użytkownik ma dodatkową możliwość regulacji ilości nalewanej kawy w zakresie od 30 do 250ml. Ciekawą opcją jest możliwość włożenia od razu 4 kapsułek, aby nie musieć ich wymieniać przy każdym robieniu napoju. Wyjmowana podstawką pod filiżankę posiada regulację wysokości, podobnie jak dystrybutor kawy. Automatyczny system zaparzania zaoferuje nam przygotowanie m.in. Cafe Crema, Espresso czy kawę filtrowaną. Oddzielne przyciski pozwalają nam wybrać ciśnienie zaparzania: 9, 12 lub 15 barów, co jest bardzo użyteczną funkcją w ekspresach z przedziału do cenowego do 200zł.

Zalety
3 ciśnienia zaparzania kawy
Prosta obsługa
Niska cena
Wady
Brak spieniacza mleka

Jak działa ekspres na kapsułki? Informacje na nowych użytkowników

Expres do kawy na kapsułki jest prosty i intuicyjny w obsłudze, a przy tym nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy baristycznej tak, jak w przypadku ekspresów kolbowych. Na czym polega jego tajemnica i jak działa ekspres kapsułkowy? 

Sprawa jest bardzo prosta. Ekspres kapsułkowy do zaparzenia kawy potrzebuje dwóch elementów: wody i kapsułki. Woda podgrzewana jest w specjalnym pojemniku przy pomocy termobloku lub bojera - zależnie od modelu. Podgrzana do odpowiedniej temperatury woda przepływa przez kapsułkę pod wysokim ciśnieniem. Cała aromatyczna esencja wypełnia Twoją szklankę. 

Oczywiście, zależnie od modelu, możesz wprowadzić niewielkie zmiany takie jak ilość kawy, jej nasycenie czy temperaturę wody. Jedna zasada pozostaje jednak niezmieniona - z jednej kapsułki możesz przyrządzić jedną kawę.

Kapsułka po zużyciu trafia do specjalnego pojemnika, który przechowuje nawet do 15 zużytych kapsułek. Jeśli wybierzesz model bez komory na kapsułki - musisz pozbywać się ich sam na bieżąco. Kosz na kapsułki bardzo ułatwia utrzymanie czystości w kuchni po użyciu ekspresu, szczególnie jeśli robisz parę kaw pod rząd dla rodziny lub znajomych.

Jaki ekspres na kapsułki kupić do domu i mieszkania? Czy ten typ ekspresu sprawdzi się w domowych warunkach?

Ekspres na kapsułki z kawą sprawdzi się w domach, w których kawę pije się regularnie i w umiarkowanych ilościach. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, wpasuje się w niemal każdą kuchnię - nawet te najmniejsze, w których nie ma zbyt dużo wolnej przestrzeni na blatach.

Dla kogo przeznaczony jest ekspres kapsułkowy?

Przede wszystkim dla osób, które uwielbiają kawę jak z kawiarni, jednak nie mają czasu i baristycznych umiejętności, których wymagają na przykład ekspresy kolbowe. Co więcej, ekspresy na kapsułki są o wiele tańsze od ekspresów automatycznych, chociaż musisz pamiętać o dodatkowych kosztach eksploatacji, czyli cenie kapsułek do kawy. A te nie należą do najtańszych, szczególnie jeśli pijesz bardzo dużo kawy każdego dnia.

Ekspres na kapsułki - jak używać? Podstawowe porady

Ekspres na kapsułki - jak używać? Podstawowe porady

Obsługa ekspresów kapsułkowych jest naprawdę intuicyjna. Pamiętaj jednak, że szczegółowe wskazówki dotyczące używania konkretnego modelu ekspresu na kapsułki znajdziesz w instrukcji obsługi producenta.

Jak używać ekspresu kapsułkowego? Krok po kroku:

  1. Napełnij zbiornik zimną, najlepiej destylowaną lub filtrowaną, wodą.
  2. Uruchom ekspres i daj mu chwilę na wstępne podgrzanie wody.
  3. Wybraną kapsułkę z kawą umieść w ekspresie.
  4. Podstaw kubek bądź szklankę pod dyszą.
  5. Wybierz odpowiedni tryb, dostosuj temperaturę bądź ilość kawy.
  6. Uruchom parzenie kawy przy pomocy odpowiedniego przycisku.
  7. Po paru chwilach możesz już rozkoszować się pyszną kawą.

Prawda, że bajecznie proste? Pozostaje Ci tylko pozbyć się zużytej kapsułki, bądź poczekać aż pojemnik na zużyte kapsułki się wypełni i wówczas go opróżnić.

Dostęp do ulubionej kawy, a ekspres na kapsułki. Czy jesteśmy uzależnieni od upodobań producenta sprzętu?

Jednym z większych zarzutów stawianych wobec ekspresów na kapsułki jest ograniczony wybór rodzajów kawy. Czy faktycznie tak jest? 

Producenci ekspresów do kawy odpowiadają także za tworzenie kapsułek do swoich ekspresów. Oznacza to, żekażdy z ekspresów wymaga dedykowanych do niego kapsułek. Nie masz możliwości stosowania kapsułek Tchibo Cafissimo do ekspresów firmy Nespresso i na odwrót. Wybór samego ekspresu okazuje się więc kluczowy, aby kawa zawsze Ci smakowała.

Mamy jednak małą dobrą wiadomość - coraz bardziej popularne stają się zmienniki kapsułek do kawy czy kolaboracje producentów z popularnymi kawiarniami. Przykładowo, firma Starbucks oferuje kapsułki do ekspresów Nespresso, dzięki czemu możesz cieszyć się karmelowym macchiato ze Starbucksa zrobionym we własnej kuchni.

Kapsułki do samodzielnego napełniania do ekspresu na kapsułki

Innym sposobem na kapsułki, który przy okazji zmniejszy ilość produkowanych śmieci są eko kapsułki do wielokrotnego użytku. Kapsułki do samodzielnego napełniania są wykonane z plastiku bez BPA bądź z silikonu. Ich cena nie jest niska, ale jedna kapsułka wielorazowa starcza na prawie 50 użyć! Musisz też przygotować się na więcej czasu spędzanego w kuchni, gdyż kapsułki napełnia się kawą ręcznie - co, na szczęście, jest bardzo proste.

Ekspres na kapsułki do biura - szybkie, czyste i praktyczne rozwiązanie

W biurach nadal najpopularniejsze są automatyczne ekspresy ciśnieniowe z wbudowanym młynkiem czy spieniaczem do mleka. Ich cena jest niesamowicie wysoka, a regularne opróżnianie pojemnika na fusy, czyszczenia zbiornika na mleko czy dodatkowych przewodów jest czasochłonne. A nikt nie chce marnować swojej przerwy na szorowanie zaschniętych fusów, prawda? 

Ekspresy na kapsułki do biura to idealny kompromis pomiędzy prawdziwą, smaczną kawą, a szybkim czyszczeniem. W końcu wystarczy tylko opróżnić pojemnik na zużyte kapsułki - już możesz wrócić do przygotowywania kawy i swoich obowiązków. 

Co więcej, kawa w kapsułkach to cały wachlarz smaków, aromatów i stopni intensywności kaw. Każdy w biurze znajdzie kawę dla siebie i nie musi podporządkowywać się gustowi większości. Kawa na kapsułki w biurze będzie smacznym zastrzykiem energii, po którym wszyscy wrócą do pracy ze zdwojoną siłą!

Jak odkamienić ekspres na kapsułki?

Twarda woda to cichy zabójca wszystkich urządzeń, które wymagają jej do pracy. Nie inaczej jest z ekspresami na kapsułki, dlatego one też wymagają regularnego usuwania kamienia, aby wydłużyć żywotność sprzętu i zawsze rozkoszować się świetnym smakiem kawy.

Proces odkamieniania ekspresu na kapsułki powinien być szczegółowo opisane w instrukcji obsługi. I tych kroków powinieneś przestrzegać w szczególności, aby nie uszkodzić swojego ekspresu.

Jak odkamienić ekspres na kapsułki krok po kroku?

  1. Umieść środek odkamieniający w pojemniku na wodę i zalej go wodą.
  2. Uruchom ekspres i (w miarę możliwości) ustaw najwyższą temperaturę.
  3. Poczekaj aż urządzenie zakończy odkamienianie.
  4. Przepłucz ekspres co najmniej litrem wody, aby mieć pewność, że pozbyłeś się pozostałości po środku do odkamieniania.

I gotowe!

Ekspres na kapsułki wady i zalety - czy warto kupić ekspres kapsułkowy?

Ekspres kapsułkowy, podobnie jak inne tego typu urządzenia, nie jest pozbawiony wad. Jednak czy zalety przewyższają ewentualne niedogodności? Przyjrzyjmy się plusom i minusom posiadania ekspresu do kawy na kapsułki.

Zalety
ekspres na kapsułki jest niezwykle intuicyjny i prosty w obsłudze
czyszczenie ekspresów nie zabiera dużo czasu, a dodatkowy pojemnik na zużyte kapsułki pomaga utrzymać czystość w kuchni
cena tego typu ekspresów zaczyna się już od 200 złotych
ekspresy kapsułkowe zajmują niewiele miejsca na blacie i są lekkie, co jest szczególnie ważne podczas przeprowadzek
kupując kapsułki do ekspresu, możesz wybierać spośród wielu wariantów smakowych, odmian ziaren czy intensywności kawy
na rynku dostępne są wielorazowe kapsułki do samodzielnego napełniania, co pozwala na większą oszczędność czasu, wybór ulubionej kawy, której nie znajdziesz w tradycyjnych kapsułkach, a także zmniejszenie ilości produkowanych śmieci.
Wady
nie każdy ekspres do kawy jest wyposażony w spieniacz do mleka
sympatycy świeżo mielonej kawy zarzucają kawie z kapsułek gorszy smak przez to, że w kapsułkach znajdziesz już zmielony produkt
kapsułki są dość drogie, a jeśli pijesz dużo kawy w ciągu dnia, koszt eksploatacji dodatkowo wzrasta

Który ekspres na kapsułki wybrać? Podsumowanie

Ekspresy kapsułkowe kuszą swoją prostotą i funkcjonalnością. Kto nie chciałby, aby w mniej niż minutę powstała pyszna i aromatyczna kawa z delikatną pianką i to za pomocą jednego przycisku? A na dodatek nie musisz bawić się w opróżnianie fusów, które brudzą zlew i zapychają odpływy! 

Ekspresy kapsułkowe - tak czy nie? Nie zapomnij dać znać w komentarzach, co o nich sądzisz! 

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kawowa
kawowa
4 lat temu

cieszę się, że ekspresy kapsułkowe przechodzą na dobrą stronę mocy – ekologiczną
a i ch opakowania na kapsułki mają być w całości recyklingowane

Klaudia
Klaudia
4 lat temu

Ponoć najlepsza kawa z ekspresu ciśnieniowego, ale NAJSMACZNIEJSZA tylko z ekspresu kapsułkowego 😀

beatka66
beatka66
4 lat temu

uwielbiam z mężem kawę z krups lumio!

kapsułka
kapsułka
3 lat temu

Na rynku pojawiają się coraz ciekawsze ekspresy do kawy- co bardzo mnie cieszy. Osobiscie podobają mi się DeLonghi 🙂

Zamknij