Close

Płytki cegiełki – jak wykorzystać je w kuchni i łazience?

Płytki cegiełki – co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, płytki cegiełki są niewielkimi kafelkami w kształcie i rozmiarze przypominającym zwykłą cegłę. Jednak nie jest to zasadą. Wśród nich możemy równie dobrze znaleźć kwadratowe wersje (choć te najczęściej występują obok prostokątnych modeli, jako ich uzupełnienie), a także płytki o fantazyjnych kształtach, np. spłaszczonego sześciokąta.

Szukając płytek cegiełek do kuchni i łazienki z terradeco, spotkamy się z ogromem ceramiki o rozmaitej kolorystyce, wzornictwie czy wykończeniu. To z kolei daje nam nieograniczone możliwości kreowania wystrojów wnętrzarskich. Sprawdźmy więc, jak aranżować wnętrza z poszczególnymi kafelkami w formie cegiełek.

Rustykalna przestrzeń z płytkami cegiełkami

Zacznijmy od jednego z klasyków, czyli płytki cegiełki imitującej… cegłę! Za jej pomocą możemy stworzyć naprawdę niezwykłą przestrzeń kuchenną lub łazienkową, o ile będziemy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze unikajmy wykładania tego typu kafelkami całego pomieszczenia – mocna czerwień i zdecydowany design cegły mogłyby przytłoczyć przestrzeń, a bardziej zależy nam na zachowaniu poczucia przestronności. Wybierzmy więc jedną-dwie ściany, a nawet tylko poszczególne ich fragmenty, by podkreślić rustykalny styl wnętrza.

Warto też zrównoważyć intensywną płytkę cegiełkę stonowanymi kolorami. Tutaj idealnie sprawdza się ponadczasowa biel, ale dla miłośników nowoczesnego designu udana okaże się także fuzja cegły z łagodną szarością.

Naturalny wystrój kuchni i łazienki

Coraz większą popularnością cieszą się stylizacje wnętrz nawiązujące do natury – taki wystrój możemy stworzyć także w naszej kuchni lub łazience, sięgając po wyjątkowe płytki cegiełki.

Okładziny ceramiczne w ciepłych kolorach tworzących przytulny klimat w łazience najczęściej stanowią imitację naturalnego kamienia. Mają nie tylko perfekcyjnie odwzorowane kolory czy wygląd, ale również cechują się matową, nieregularną powierzchnią. Nawet ich brzegi potrafią być nie do końca równe, co dodatkowo przydaje im autentyczności. Jeśli wybierzemy takie płytki cegiełki do kuchni i łazienki, koniecznie urozmaićmy otoczenie zielonymi roślinami doniczkowymi, drewnianymi detalami i innymi akcentami natury.

Płytki cegiełki do kuchni i łazienki w odważnym wydaniu

Klasyka i ciepło naturalnych rozwiązań nie jest tym, czego szukamy? Przyjrzymy się zatem płytkom cegiełkom w innej stylistyce! Przede wszystkim musimy wiedzieć, że takie kafelki dostępne są w nieograniczonej palecie barw, co otwiera przed nami drzwi do nowoczesnych, a nawet nowatorskich aranżacji.

Kolorowa kuchnia lub łazienka? Czemu nie! Postarajmy się tylko o to, by zamiast ciekawego, przyciągającego wzrok designu nie stworzyć pstrokatej, przesadzonej przestrzeni. Pamiętajmy bowiem, że kuchnia jest sercem domu, a łazienka naturalną strefą relaksu. Oba wnętrza muszą więc zachęcać do przebywania w nich. Jak zatem wykorzystać kolorowe płytki cegiełki do kuchni i łazienki?

  • Jeśli marzą nam się czerwone akcenty w otoczeniu, zestawmy je z szarością albo ze stylistyką black & white.
  • Zieleń najpiękniej skomponuje się z drewnianymi powierzchniami, choć równie udane okaże się połączenie zieleni z bielą lub jasną szarością.
  • Klasycznie niebieskie aranżacje występują w zestawieniu z bielą. Jeśli chcemy podejść do tematu nieco nowocześniej, zamiast łagodnych błękitów postawmy w tym przypadku na ciemne odcienie niebieskiego.
  • Słoneczny, żółty kolor może zdominować wystrój łazienki lub kuchni. Aby utrzymać go w ryzach, przeplatajmy żółte fragmenty ścian perfekcyjną bielą i głęboką czernią.

Jak w nowojorskim metrze – płytki cegiełki subway tiles

Specyficzną wersją płytek cegiełek do kuchni i łazienek są tzw. subway tiles, co w wolnym tłumaczeniu oznacza płytki z metra. Swoją nazwę zawdzięczają utartej stylistyce panującej w podziemiach nowojorskiego czy paryskiego metra. Tam na ścianach królują płytki cegiełki w białym kolorze. Tym, co je wyróżnia, jest swoista wypukłość i ścięte brzegi, a także doskonały połysk na całej powierzchni. Ten trend szybko przeniósł się z korytarzy metra do naszych domów.

Takie płytki cegiełki w klasycznej wersji są białe, ale oczywiście oferta dostępnych modeli do wykańczania kuchni czy łazienek jest o wiele większa. Nowocześnie, industrialnie i z pomysłem – tak możemy wykończyć nasze przestrzenie, wybierając kafelki subway tiles!

Siła dekorów – zdobione płytki cegiełki

Aranżując kuchnię i łazienkę, nie możemy zapomnieć także o szerokiej ofercie płytek cegiełek w formie dekorów. Znajdujące się na nich patchworkowe wzory pozwolą nam nadać wnętrzom śródziemnomorski klimat, napisy i grafiki z jedzeniem doskonale uzupełnią klimat panujący w kuchni, a drobne mozaiki jeszcze skuteczniej podkreślą wybraną strefę kuchni czy łazienki.

Płytki cegiełki do kuchni i łazienki możemy wykorzystać na tysiąc sposobów – jedynym ograniczeniem w tworzeniu niebanalnych stylizacji z ich użyciem jest jedynie nasza wyobraźnia.

Materiał partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
EsteraH
EsteraH
3 lat temu

mam płytki cegiełki z terradeco i bardzo sobie chwale
rewelacyjnie wyglądają

Zamknij