Close

Styl japoński – zen, skromność i harmonia. Jak urządzić wnętrze po japońsku?

Styl japoński – z czym się nam kojarzy? Wielu z nas z pewnością odpowie, że z prostotą i minimalizmem. Pojawią się też takie pojęcia, jak elegancja, skromność i zen. Wszystkie te skojarzenia będą jak najbardziej właściwe. Filozofia zen oznacza dążenie do stanu, w którym osiąga się jedność ciała i ducha. Stan Zen można osiągnąć najczęściej za pomocą medytacji. Styl japoński wprowadzi spokój i równowagę w nasze często zabiegane i wypełnione obowiązkami życie.

Japońskie domy – naturalnie harmonijny minimalizm

Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni dbają o harmonię i porządek w swoim otoczeniu. Wnętrza japońskich domów są przytulne i pełne ciepła, a równocześnie porządne i symetryczne. Znajduje się w nich tylko to, co niezbędne, bez niepotrzebnego nagromadzenia przedmiotów. W mieszkaniu w stylu japońskim wszystkie niezbędne przedmioty są wykonane z wielką dbałością i z materiałów wysokiej jakości. W ten sposób mogą służyć właścicielowi przez lata. Japoński styl minimalistyczny jest bardzo uniwersalny. Sprawdzi się świetnie w salonie, sypialni, a także w ogrodzie czy na balkonie. W japońskim stylu można prostymi sposobami urządzić każde wnętrze!

styl japoński kwitnąca wiśnia

Co charakteryzuje styl japoński w domu?

Wnętrze domu urządzonego w stylu japońskim jest pełne naturalnego światła i przestrzeni, nawet jeśli nie jest duże. Charakteryzuje się też ascetycznym wystrojem. Japoński styl mieszkania możemy osiągnąć za pomocą prostych środków. Oświetlenie, odpowiedni dobór mebli, aranżacja przestrzeni i użyte przez nas materiały to elementy wystroju, które mają duże znaczenie przy aranżacji mieszkania w stylu japońskim. Tak samo kompozycja poszczególnych elementów przestrzeni, pomyślana tak, żeby zapewnić w pomieszczeniu swobodny przepływ energii, ma istotne znaczenie. Zasady feng shui, z którymi również warto się zapoznać, pomogą nam w zaprojektowaniu naszego wymarzonego wnętrza w japońskim, minimalistycznym stylu.

Doma

„Doma” po japońsku oznacza dosłownie „miejsce, gdzie podłoga jest brudna”. W dawnych japońskich domach oznaczało to przestrzeń między wejściem a resztą domu. Przestrzeń ta pełniła najczęściej funkcję roboczą – mógł się w niej znajdować warsztat, schowek do narzędzi czy nawet kuchnia. W domach niektórych współczesnych Japończyków doma ma postać powiększonego korytarza. Może wtedy służyć za miejsce zdejmowania butów i wierzchniej odzieży, a także przechowywania narzędzi i sprzętu sportowego. W mieszkaniach o mniejszym metrażu tę samą rolę co doma pełni najczęściej przedpokój i różnego rodzaju schowki.

Tatami i Zabuton

Tatami to tradycyjne maty japońskie, używane do pokrycia podłogi. Od zwykłych dywanów różni je materiał, z którego najczęściej są wykonane (słoma ryżowa obszyta pasem kolorowej tkaniny) i ściśle określone wymiary (90 x 180 cm, są też mniejsze maty tatami o wymiarach 90 x 90). Współcześnie maty tatami wykonuje się również z tworzyw sztucznych. Jednak jeśli zależy nam, by nasz dom był urządzony w prawdziwie japońskim stylu, najlepiej zdecydować się na materiały naturalne. Maty tatami doskonale sprawdzą się w małym mieszkaniu. Można je położyć na podłodze w salonie, sypialni lub pokoju gościnnym. Mogą także służyć jako maty do ćwiczeń lub medytacji, a nawet do spania.

styl japoński mata tatami

Zabuton to japońska mata do medytacji zen, wypełniona naturalną łuską gryki. Najczęściej używa się jej w zestawie z okrągłą poduszką zwaną zafu. Zabuton stanowi wygodne podparcie dla kolan i kostek nóg, podczas gdy osoba medytująca siedzi na poduszce zafu ze skrzyżowanymi nogami. Zarówno zafuton, jak i samo zafu mogą być także używane do zwykłego siedzenia. Zapewniają prawidłową pozycję ciała i chronią przed przeciążeniami stawów i kręgosłupa.

Chigai-dana

Chigai-dana to tak samo jak maty tatami element tradycyjnego japońskiego wystroju wnętrz. Jest to nisza z wbudowanymi naprzemiennymi półkami. W tradycyjnym japońskim domu półki chigai-dana służyły do artystycznej aranżacji książek lub utensyliów do parzenia herbaty. Takie naprzemienne półki będą także dzisiaj pasować do nowoczesnego wnętrza urządzonego w japońskim stylu. Nadadzą mu lekkości i oryginalnego wyrazu.

Tsuboniwa - styl japoński w ogrodzie

Tsuboniwa to japońskie ogródki przydomowe, które dawniej powstawały przy buddyjskich świątyniach. Jeśli rozważamy urządzenie ogrodu w stylu tsuboniwa, powinniśmy zadbać o takie elementy jak mech, płaskie kamienie tworzące ścieżki i rosnące wokół paprocie i sosny. Ogród tsuboniwa sprawdzi się także we wnętrzu jako ogród zimowy. Będzie wtedy częścią przestrzeni mieszkalnej, zgodnie z zasadą niedzielenia przestrzeni na wewnętrzną i zewnętrzną, której hołduje styl zen. Ogród w stylu japońskim można urządzić nawet na niewielkiej powierzchni, takiej jak taras czy balkon. Jeśli mamy zabudowany balkon, urządzenie w nim ogrodu w stylu japońskim będzie świetnym pomysłem. Odpowiednia aranżacja roślin i elementów ozdobnych uczyni z naszego ogrodu miejsce idealne do odpoczynku i relaksu.

Styl japoński: elementy wyposażenia MUST HAVE

Jeśli planujemy urządzić nasze mieszkanie w japońskim stylu, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  1. Japończycy kochają przyrodę i na każdym kroku okazują jej szacunek. Meble w stylu japońskim są wykonane z naturalnych materiałów wysokiej jakości. Możemy także pomyśleć o umieszczeniu w naszym mieszkaniu tradycyjnych japońskich roślin, takich jak drzewka bonsai oraz bambus. Styl japoński preferuje prostotę i naturalność, więc rośliny również powinny być proste. Zamiast wyszukanych aranżacji z różnokolorowych kwiatów pomyślmy raczej o zwykłych, zielonych roślinach doniczkowych. Obecność roślin wprowadza w domu relaksującą, odprężającą atmosferę i pozwala domownikom poczuć się bliżej natury.
  2. Kolorystyka wnętrz również przywołuje skojarzenia z naturą.
  3. Rozumienie przestrzeni w japońskim stylu jest specyficzne. Podział na zamknięte i otwarte czy ilość pomieszczeń mają w nim mniejsze znaczenie. Japoński styl aranżacji wnętrz preferuje przestrzeń otwartą i pełną światła, które stwarza w pomieszczeniu wrażenie lekkości. Pomieszczenie w ten sposób „oddycha” i sprawia, że czujemy się w nim swobodniej.

Fusuma: przesuwne drzwi i parawany

Jednym ze sposobów na „otwarcie” pomieszczenia i uzyskanie wrażenia lekkości jest zastosowanie elementu dekoracji wnętrz o nazwie fusuma. Jest to ruchoma ściana wewnętrzna, pełniąca również rolę drzwi przesuwnych, zbudowana z drewna i papieru. Fusuma, tak samo jak składane, drewniane parawany, to nieodzowny element tradycyjnego japońskiego stylu. Zarówno przesuwne drzwi, jak i parawan wykonane są z delikatnego i cienkiego pergaminowego papieru, umieszczonego w drewnianej ramie. Niektóre ich nowoczesne odmiany zrobione są ze szkła, wstawionego w podobną drewnianą ramę.

styl japoński

Zaletą przesuwnych drzwi i parawanów jest to, że nie zajmują zbyt wiele miejsca. Możliwość ich przesuwania pozwala w wygodny sposób zwiększyć ilość dostępnej przestrzeni mieszkalnej. Nie zasłaniają także widoku na przyrodę za oknem (na przykład w postaci ogrodu). W przeciwieństwie do zwykłych drzwi, przesuwne drzwi fusuma wpuszczają do domu dużo naturalnego, dziennego światła.

styl japoński

W zgodzie z naturą: drewno, bambus i papier

Meble pokojowe i dodatki w stylu japońskim charakteryzują się prostotą i starannością wykonania. Są zrobione z naturalnych materiałów doskonałej jakości, takich jak drewno, bambus i pergaminowy papier. Utrzymane są w naturalnej palecie barw, w której znajdują się różne odcienie brązowego, beżowego, szarego i bieli.

Meble w stylu zen, zarówno meble do salonu, jak również meble do przedpokoju i innych pomieszczeń, są wygodne i estetyczne. Wprowadzają w domu atmosferę ciepła i przytulności. Dzięki nim nasz salon lub sypialnia będą doskonałym miejscem na wypoczynek i relaks.

Wszelkiego rodzaju akcesoria i dodatki do mieszkania w stylu japońskim są ograniczone do minimum i zaprojektowane w minimalistycznym stylu. Liczy się przestrzeń, lekkość, a także naturalność i światło. Gładkie, opływowe linie mebli i dodatków w postaci okrągłych poduszek, ozdobnych wazonów o prostej linii albo minimalistycznych rzeźb stworzą w domu efekt wyciszenia i swobodnego przepływu energii.

Otwarte przestrzenie

We wnętrzach urządzonych w stylu japońskim najważniejsza jest otwarta przestrzeń, która stwarza wrażenie lekkości. Pomieszczenia często nie są oddzielone od siebie, lecz płynnie przechodzą jedno w drugie. Kuchnia może przejść w salon, zaś aranżacje sypialni często umożliwiają połączenie jej z łazienką.

styl japoński

Mieszkanie typu open space jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zen style. Przesuwne drzwi i ściany, a także lekkie zasłony i parawany w drewnianych ramach zamiast zwykłych wewnętrznych ścian również są nieodzowną częścią stylu japońskiego. Powiększają optycznie przestrzeń, a dodatkowo sprawiają, że nawet w niewielkim mieszkaniu jest więcej miejsca. Można dzięki nim wydzielić zamknięte pomieszczenia, a także wręcz przeciwnie – całkowicie otworzyć przestrzeń.

Japoński styl aranżacji wnętrz unika także bałaganu i zbytniego nagromadzenia niepotrzebnych rzeczy. Dzięki temu panuje w nim równowaga i porządek, a domownicy mogą się zrelaksować i odpocząć. W proporcjonalnym, estetycznym otoczeniu znacznie łatwiej jest się też skoncentrować. Czasem zdarza się bowiem, że akurat mamy w domu jakąś ważną pracę do wykonania i nie chcemy, by cokolwiek nas rozpraszało. Wnętrze w stylu japońskim zapewni nam spokój i skupienie.

Nastrojowy blask, czy naturalne oświetlenie?

Odpowiednie oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem japońskiego stylu. W mieszkaniu urządzonym w stylu zen króluje naturalne światło. Dostęp do niego powinien być ograniczony w jak najmniejszym stopniu. Duże okna, wszelkiego rodzaju przeszklone drzwi czy świetliki w dachu są doskonałym sposobem na to, by wpuścić do naszego domu jak najwięcej światła. Jednak nawet jeśli nie dysponujemy dużymi oknami w mieszkaniu, możemy rozjaśnić nasze mieszkanie, decydując się na białe ściany, możliwie jak najmniej udekorowane. W połączeniu z neutralną paletą barw i minimalistycznym designem dodatków taki zabieg optycznie rozjaśni i powiększy nawet małą przestrzeń.

Jakie lampy do salonu w stylu japońskim powinniśmy wybrać ? Jeśli chodzi o światło sztuczne, powinno ono w miarę możliwości imitować światło naturalne. Japoński wystrój wnętrza nie eksponuje źródła światła, preferuje raczej światło rozproszone. Efekt rozproszonego światła osiąga się najczęściej za pomocą papieru bądź mlecznego szkła. W ten sposób staje się ono miękkie i delikatne. Dlatego też w stylu japońskim wielką popularnością cieszą się lampy papierowe. Mogą być duże, do postawienia na podłodze w salonie, bądź też mniejsze, do postawienia na stoliku nocnym lub stole w jadalni. Lampy z papieru szczególnie dobrze sprawdzą się w sypialni, gdzie przyćmione i subtelne światło wpływa pozytywnie na dobry sen.

Neutralna paleta barw to must have japońskiego stylu. Kolory powinny być ciepłe i kojarzące się z naturą. Wszelkie odcienie bieli, szarości, brązowego, kremowego i naturalnej roślinnej zieleni są mile widziane. Wprowadzają we wnętrzu atmosferę spokoju i odprężenia. W japońskim stylu ważne jest zachowanie harmonii kolorystycznej pomiędzy poszczególnymi elementami wnętrza. Ściany, podłogi i meble powinny kolorystycznie ze sobą współgrać i być wizualnie spójne.

Jeśli wnętrze utrzymane w jednolitej palecie barw wydaje nam się zbyt monotonne, możemy je ożywić, wprowadzając akcenty kolorystyczne. Najlepiej jednak, aby one także były w naturalnych barwach. Najprostszym sposobem na ożywienie spokojnego otoczenia w japońskim stylu jest umieszczenie w nim zielonych roślin, takich jak drzewko bonsai albo bambus, dobrze sprawdzi się także juka. Jeśli to nam nie wystarczy, możemy powiesić na ścianie ozdobę w postaci kolorowej mozaiki (świetnie będzie pasowała na przykład mozaika przypominająca buddyjską mandalę!). Możemy także zastosować ożywczy akcent w postaci kolorowego dywanika, koca czy wazonu w nasyconej barwie (np. głęboka czerwień, butelkowa zieleń albo kobalt).

Geometryczne i niskie meble

Japoński styl dekoracji wnętrz preferuje symetrię i geometryczne kształty. Japońskie wnętrze ma określoną strukturę, której zadaniem jest wprowadzać porządek i równowagę we wszystkich aspektach życia. Styl japoński zarówno w architekturze budynków, jak i wnętrz związany jest głównie z ziemią. Japońskie domy budowane są w ten sposób, aby pozostawać z ziemią w bliskim kontakcie i wyrazić do niej szacunek.

styl japoński

W naszym mieszkaniu w japońskim stylu także możemy zastosować zasadę bliskiego kontaktu z ziemią. Zapewnią nam to meble znajdujące się blisko ziemi – niskie stoliki do kawy i herbaty, poduszki i pufy do siedzenia, materace położone na podłodze. Niski stolik z rozłożonymi wokół poduszkami zamiast krzeseł wprowadzi w naszym domu atmosferę odprężenia i poczucie równowagi.

Styl japoński we wnętrzach

W japońskim stylu możemy urządzić każde wnętrze w swoim domu, niezależnie od tego, czy jest to salon, kuchnia czy łazienka. Wystarczy, że zastosujemy kilka prostych zasad, a w naszym mieszkaniu zapanuje spokój i spójność.

styl japoński

Sypialnia w stylu japońskim

We wnętrzach w stylu japońskim sypialnia odgrywa szczególną rolę. Sypialnia to oaza prywatności i miejsce, gdzie powinniśmy czuć się swobodnie. Warto zadbać o to, by tkaniny w sypialni były zrobione z naturalnych materiałów wysokiej jakości, takich jak wełna, len czy bawełna. Pościel, narzuty i koce, które są ciepłe, lekkie i utrzymane w naturalnej palecie barw, zapewnią odpoczynek i komfort.

styl japoński

Umeblowanie sypialni w minimalistycznym stylu japońskim powinno być jak najprostsze. Możemy umieścić w niej rośliny oczyszczające powietrze, które zapewniają spokój, kontakt z naturą i dodatkową filtrację powietrza. Na podłodze możemy natomiast położyć maty tatami. Materac do spania znajdujący się wprost na podłodze to także charakterystyczny element japońskiego stylu. Jeśli wolimy łóżko z tradycyjną ramą, możemy wybrać takie, którego rama znajduje się nisko lub jest wbudowana w podłogę.

Nasza przytulna sypialnia powinna być miejscem, w którym nic nie rozprasza ani nie zakłóca odpoczynku. Warto zadbać o to, by tuż przed snem nie korzystać z żadnych urządzeń elektronicznych.

Łazienka w stylu japońskim

Nowoczesna łazienka jest idealnym miejscem na relaks i odpoczynek po pracowitym dniu. Rytuały związane z kąpielą, oczyszczaniem ciała i nakładaniem makijażu mogą być świetnym sposobem na odprężenie. Nawet niewielka łazienka urządzona w japońskim stylu może stać się prawdziwym domowym spa.

Najlepszym sposobem na relaks jest zanurzenie się w wannie z gorącą wodą. Taka wanna nie musi być duża. Najlepsza będzie taka w miarę głęboka, byśmy mogli zanurzyć się w niej w całości. Paleta barw kojarzących się z naturą i naturalne materiały takie jak drewno, szkło lub kamień nadadzą naszej łazience harmonijny, przytulny charakter. Elementy wyposażenia łazienki z naturalnych materiałów, na przykład bambusowa lub drewniana skrzynia na pranie, minimalistyczne drewniane półki na kosmetyki lub opływowe mydelniczki z gładkiego kamienia to tylko niektóre z pomysłów na aranżację łazienki w japońskim stylu.

Zobacz także: Łazienka w drewnie - najlepsze inspiracje i aranżacje

styl japoński

Kafle łazienkowe także w dużej mierze decydują o wyglądzie i atmosferze łazienki. Warto wybrać kafle wysokiej jakości, nawet jeżeli są nieco droższe – będą nam służyły przez lata. Ich kolorystyka powinna pozostawać w ugodzie z resztą elementów łazienki.

Kuchnia – styl japoński

Kuchnia w stylu japońskim jest urządzona w prostym, minimalistycznym stylu. Jednocześnie powinna być rozplanowana w taki sposób, by zapewnić wygodę i komfort użytkowania. Brak zbędnych przedmiotów i łatwość utrzymania wszystkich powierzchni w czystości mają tutaj szczególne znaczenie. Wszystko, co znajduje się w kuchni, powinno mieć swoje przeznaczenie i odpowiednie miejsce przechowywania.

Kuchnia w japońskim stylu powinna być także dobrze oświetlona. Najlepiej, by była to kuchnia otwarta, przechodząca płynnie w salon. Proste linie, naturalne materiały i ciepłe, naturalne kolory znajdą tu doskonałe zastosowanie. W kuchni w japońskim stylu możemy umieścić także rośliny zielone, które nadadzą pomieszczeniu ciepła i wprowadzą wrażenie spokoju.

Zobacz także: Zioła w kuchni - w doniczce i ogrodzie. Które sadzić razem?

Japoński styl w nowoczesnej kuchni może także znaleźć swój wyraz w postaci naczyń. Drewniane miski i łyżki, sztućce w drewnianej oprawie, a także półmiski i talerze o geometrycznych kształtach, na przykład kwadratu, będą wspaniałym uzupełnieniem kuchni w stylu zen.

Japoński styl – salon

Salon w minimalistycznym japońskim stylu to miejsce pełne harmonii, światła i przestrzeni. Kolory w nim zastosowane powinny być naturalne i współgrać ze sobą nawzajem. Przy doborze mebli do salonu także warto postawić raczej na jakość niż na ilość. Starannie wykonane meble z naturalnych materiałów wysokiej jakości to inwestycja na lata. Ich rozplanowanie względem siebie w pomieszczeniu powinno zapewnić dużo przestrzeni i swobodę poruszania się. Klasycznie urządzony salon z narożnikiem i stołem, często wywołuj bowiem wrażenie przeładowania. Tutaj, należy się przede wszystkim skupić na ujednoliconej i płynnej przestrzeni.

W tym przypadku również możemy zastosować zasady japońskiego stylu – naturalne materiały, neutralną paletę kolorów i minimalizm formy. Na przykład szary salon z drewnianymi akcentami w japońskim stylu będzie wyglądał zarówno elegancko, jak i przytulnie i sprawi, że będziemy chętnie spędzali w nim czas.

Styl japoński - pokój gościnny

Pokój gościnny urządzony w stylu japońskim zapewni naszym gościom spokój i możliwość odpoczynku. Panująca w pomieszczeniu harmonia i atmosfera spokoju z pewnością uprzyjemni im wizytę w naszym domu. Modne kolory ścian utrzymane w neutralnej palecie barw, prostota i minimalizm otoczenia oraz pościel i inne tkaniny wykonane z naturalnych materiałów sprawdzą się doskonale także w pokoju gościnnym. Takie proste zabiegi sprawią, że nasi goście poczują się u nas jak w świątyni zen i na pewno będą chcieli częściej nas odwiedzać!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tokio3
tokio3
3 lat temu

dumny, minimalistyczny i harmonijny I LIKE IT

Jane
Jane
3 lat temu

stad juz blisko do wabi sabi… 😉

Zamknij