Kafle łazienkowe dla niektórych wydają się być przeżytkiem... a dla innych wręcz odwrotnie! Patrząc na standard w wyposażaniu łazienki - płytki zawsze się w niej znajdą. Jednak aktualnym trendem jest ograniczanie ich ilości. Coraz częściej możemy spotkać sytuacje i aranżacje łazienki, w których duże powierzchnie pozbawione są kafli. Przy projektowaniu łazienki, ważne jest oczywiście zabezpieczenie ścian przed wilgocią. Szczególnie w miejscach newralgicznych.
Z pomocą przychodzi coraz więcej alternatyw. Rozpoczynając od nowych możliwości wykorzystania znanych już materiałów, po zupełnie innowacyjne rozwiązania. Powszechne stało się po prostu malowanie ścian odpornymi na wilgoć farbami. A wykorzystywanie kafelek tylko i wyłącznie w miejscach najbardziej wymagających zabezpieczenia, dało bardzo dużo swobody zarówno w kształcie samych płytek jak i w zakresie zabezpieczanej powierzchni. Innym wyjściem jest na przykład zastosowanie betonu, szkła, kamienia lub tworzywa sztucznego.
Pomimo tego, że płytki łazienkowe stały się tylko jedną z możliwości do wykorzystania podczas aranżacji łazienki, cały czas rozwijają swój potencjał i możliwości. Producenci oferują nam coraz więcej kształtów i rodzajów powierzchni oraz możliwości zdobienia. Projektanci zaś coraz śmielej podchodzą do architektury łazienek.
Płytki do łazienki - rodzaje
Aby kafle do łazienki mogły budować coraz silniejszą pozycję wśród dostępnych zamienników, design 'erzy i producenci stają na wysokości zadania tworząc coraz to bardziej wymyślne formy. Aktualnie widoczna jest tendencja do zabawy skalą płytek. Bardzo drobna mozaika, jednolita lub wręcz odwrotnie - maksymalnie wielokolorowa, zestawiana jest z powierzchniami 50x70 cm lub nawet 70x70 cm. Zdarzają się już nawet bardziej śmiałe zastosowania, czyli mega płytki o wymiarach na przykład 150x150 cm i większe. Nawet w jednolitej tonacji daje to możliwość podziału na poszczególne strefy. Ułatwia to także spotęgowanie wyraźniejszego efektu 3d - który chętnie przyjmie mała łazienka w bloku.
Drugim bardzo wyraźnym kierunkiem jest kształt, jaki posiadają modne płytki ceramiczne. Standardowe, prostokątne kafle łazienkowe wciąż są obecne. Coraz większą popularność zyskują jednak bardziej ekstrawaganckie formy, jak na przykład:
- rybia łuska
- romb
- sześciokąt
- okrągłe
- diamentowe
- mozaika Arabeska
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się płytki ścienne do łazienki wykonywane ręcznie. Mają przeróżne kształty, a dodatkowe wzbogacone są o wszelkie naturalne nierówności wynikające z ręcznego wykonywania kafelek.
Nowoczesna łazienka - jakie płytki?
Nowoczesna łazienka to bardzo stylowe i funkcjonalne pomieszczenie. Dobór odpowiedniej aranżacji to zbiór indywidualnych potrzeb, wysokiej jakości materiały wykończeniowe i meble łazienkowe oraz akcesoria. Standardowe wymiary płytek oraz jednokolorowe wykończenie przeszły już do historii. Chcąc zaprojektować na nowo swoją łazienkę, pozwól sobie na podążanie za trendami. Zainspiruj się dostępnymi projektami. Twórz oryginalne połączenia faktur i kolorów. Chcąc stworzyć przestrzenne pomieszczenie, postaw na różnorodność wzorów i umiejętnie je rozplanuj.
Nawet białe płytki łazienkowe mogą być ciekawe - zastosuj takie, które mają fakturę 3d. Spowodują odmienne rozchodzenie się i załamywanie się światła w pomieszczeniu. Nadadzą większej różnorodności oraz sprawią, że nasze wnętrze wydawać się będzie bogatsze. Kolejną zabawą z fakturą jest patchwork lub mozaika. Dobrane w określonym charakterze różne wzory na kafelkach umieszczone w zestawieniu sprawią, że nasza łazienka zyska dużo przytulności. Takie zestawienie może dodać nutkę orientalności. Łazienka w stylu glamour także chętnie skorzysta z tego rozwiązania.
Zupełnie inną drogą jest zabawa soczystym kolorem. Duże powierzchnie płytek, w których zawarte jest 100% intensywności barw wprowadzą do Twojego wnętrza maksymalnie dużo charakteru i określonego nastroju. W takim przypadku pamiętaj, że kolory bardzo mocno wpływają na nasze nastroje. Jeżeli więc chcesz, by Twoja łazienka była spokojna, wybierz beż lub brąz. Dodatkowej energii z pewnością doda Ci żółty, pomarańczowy i czerwony. Świeżości nada niebieski. Poczucia połączenia z naturą - zieleń i brąz. Ekstrawaganckie dodatki w kolorze srebra i złota podkreślą z pewnością szykowność i bogactwo aranżacji.
Kafle łazienkowe imitacyjne
Do łask wraca glazura łazienkowa z zaprojektowanym z góry wzorem. Oznacza to, że kupując płytki masz z góry ustalony wzór na całej powierzchni płytek, który tylko umieścisz na swojej ścianie. Nie musisz już nic wymyślać ani projektować. Zmaksymalizowane wzory są bardzo trendy. Bardzo często spotykane są również kafle imitujące naturalne materiały np. płytki drewnopodobne. I tutaj również można znaleźć takie z określonym, zaprojektowanym wzorem. Przykładem może być charakterystyczny układ żył w kamieniu, a także konkretny rys drewna. Niektóre z nich poukładasz wg własnego pomysłu, część jednak będzie prezentowała się dużo lepiej w taki sposób, jak została wymyślona przez projektanta. Tym, co również powróciło do nas z przeszłości jest bardzo kontrastowy wzór czarno-białej szachownicy. Dość często lubiany jest przez style industrialne oraz szeroko pojęte glamour.
Jakie kafelki do łazienki wybrać?
Wybierając charakter swojej nowej łazienki, zwróć uwagę jeszcze na jedną rzecz. Dzisiejsze technologie pozwoliły również na to, żeby zaopatrzyć się w płytki łazienkowe bez fugi. Rozważałeś to? Niezaprzeczalną zaletą zastosowania płytek bez fug jest wygląd. Umożliwia on utworzenie dużej, jednolitej płaszczyzny. Możliwe jest to jednak tylko i wyłącznie przy płytkach rektyfikowanych. Oznacza to, że nasze płytki poddawane są specjalnej obróbce, jaką jest frezowanie. Dzięki temu można uzyskać kafle łazienkowe o ściśle określonym wymiarze +/- 0,2mm. Przestrzeń pomiędzy płytkami wypełnia się jednak codziennym kurzem i pyłem.
Jeżeli mowa już o połączeniach płytek... postaw na śmiałe zestawienia!
- Terakota drewnopodobna super będzie wyglądała z surowym i zimnym betonem.
- Imitacja czarnego marmuru idealnie sprawdzi się z wykończeniami ze złota.
- Mocno wzorzysty gres podłogowy idealnie połączy się z wielkoformatowymi płytkami o jednolitym, intensywnym kolorze.
- Mozaikowe łazienkowe płytki i białe płytki do łazienki stanowiły będą fantastyczne zestawienie.
Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, pamiętaj o zabawie wielkością i różnorodnym kształtem. To te połączenia stworzą oryginalne look Twojej łazienki, którego z pewnością pozazdroszczą Ci znajomi.
Zobacz także: Płytki na ścianę - czy to jedyne wyjście? Inspiracje ścienne
Kafle łazienkowe do małej łazienki
Wszystko pięknie się zapowiada, jednak... jakie są najkorzystniejsze połączenia w przypadku posiadania małej łazienki? Z pewnością przed wyborem płytek warto zastanowić się nad posiadaną przestrzenią. Chcemy spowodować, żeby cała przestrzeń wydawała się większa? A może nasze pomieszczenie wystarczy tylko poszerzyć? Lub delikatnie podwyższyć? Istnieje wiele możliwości i optycznych tricków - musimy jednak wiedzieć, na czym nam zależy.
Mała - duża łazienka
Aby spowodować, by cała przestrzeń naszej łazienki wydawała się większa, warto postawić przede wszystkim na jasne kafle. Jest to idealny przypadek do zastosowania różnych faktur - tak, aby wnętrze nie było zbyt nudne. Warto również rzucić okiem na płytki ścienne 3d.
Szersza lub dłuższa łazienka
W tym przypadku rozważ zastosowanie płytek szkliwionych miejscu, które chcemy poszerzyć. Odbiją one dużo światła i dadzą wrażanie większej przestrzeni. Na przeciwnej ścianie radzimy powieszenie dużego, prostokątnego lub kwadratowego lustra. Na pozostałych ścianach możemy zastosować małe płytki, wręcz mozaikę - zdecydowanie "przybliży" to do siebie ściany. W efekcie otrzymamy wizualnie zmienione proporcje naszej łazienki.
Ciekawym sposobem jest również granie strefami w łazience. Na przykład kabiny prysznicowe wyłożone ciemnymi płytkami spowodują, że ich przestrzeń wydawać się będzie mniejsza, a co za tym idzie - reszta pomieszczenia będzie większa!
Sufit ciut wyżej
Chcąc podwyższyć nasze pomieszczenie, możesz:
- pomalować sufit na biało i oświetlić go halogenami,
- zamontować lustro na suficie (da to najmocniejszy efekt),
- całe ściany lub w górnej ich części zastosować ciemne płytki. Sufit niemal automatycznie otworzy się i będziesz miał wrażenie, że jeszcze daleko, zanim do niego dosięgniesz.
Zobacz także: Kolorowy sufit - w jakich pomieszczeniach znajdzie zastosowanie?
Kafle łazienkowe - do sufitu czy nie?
"Od zawsze" kafelki w łazience kładło się od podłogi, aż po sam sufit. Powodów tego było kilka. Przede wszystkim było to jedyne dostępne zabezpieczenie ścian przed wilgocią. Kolejnym było na przykład ograniczenie dostępności innych materiałów. Obecnie zaś podstawą płytki podłogowe, które ułatwiają korzystanie z łazienki. Dodatkowo są one łatwe w utrzymaniu czystości. Płytka ścienna stała się nie wszędzie pożądana. Aktualnie łazienki projektuje się w taki sposób, że określa się miejsca, które są najbardziej narażone na kontakt z wodą - i to je pokrywa się płytkami. Dochodzi się nawet do tego, że nie trzeba już wykładać całej ściany kafelkami, a tylko ich część. Zamiast płytek łazienkowych coraz chętniej stosujemy na przykład beton architektoniczny.
Innym wyjściem jest specjalnie zabezpieczone drewno, a także płyty z tworzywa sztucznego lub szkła. Mając tak duże możliwości w wyborze materiałów i łączenia ich ze sobą - zdecydowanie nie warto stosować już całościowego wyklejenia łazienki kafelkami. Dodatkowym atutem może być to, że kafle łazienkowe ceny potrafią mieć zawrotne. Ograniczając ich ilość możemy zdecydować się na płytki lepszej jakości lub po prostu obniżyć koszty (:
Płytki łazienkowe - jak kłaść?
Przy chęci samodzielnego położenia płytek łazienkowych, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Pierwszą jest dobre przygotowanie powierzchni. Musi być ona sucha, czysta i odtłuszczona. Istotne jest również to, by była równa. Jeżeli przymierzasz się do tego, by położyć nową ceramikę na starą - musisz nadać poprzedniej warstwie więcej przyczepności. Zrobisz to uderzając w każdą płytkę ostrym narzędziem lub po prostu posiłkując się szlifierką.
Czynnością pomocniczą jest wyznaczenie sobie za pomocą poziomicy i sznurka - pionu i poziomu, który chcemy zachować układając płytki. Pozwoli nam to na szybką ocenę, czy dobrze je układamy. W przypadku układania płytek na podłodze świetnie sprawdzi się próbne ułożenie płytek. Klejenie rozpoczynamy od położenia kleju na około 1 m2. Następnie rozprowadzamy go rejbetką i dociskamy pierwszą płytkę. Pamiętajmy o pozostawieniu miejsca na spoiny. Przy tym zdecydowanie pomogą nam krzyżyki. Zwróćmy uwagę na to, by zetrzeć cały nadmiar kleju. Po wyschnięciu wygląda on po prostu nieestetycznie, po co więc go zostawiać? Co jakiś czas sprawdzajmy, czy wyznaczony przez nas pion i poziom jest zachowany. Płytki ścienne układamy zazwyczaj od góry do dołu.
Czas na fugi. Po zakończeniu układania kafelek i wyschnięciu kleju możemy przystąpić do fug. Nakładamy je gumowym ściągaczem bardzo dokładnie "zaklejając" wszystkie dziurki i szczeliny pomiędzy kafelkami. Po zakończeniu nakładania spoin weźmy mokrą gąbkę i zbierzmy ich nadmiar. Teraz wystarczy tylko poczekać, aż wszystko wyschnie... i gotowe! Nasza łazienka posiada nowe, piękne i idealnie dobrane kafle łazienkowe położone przez nas samodzielnie!
Zobacz także: Jak odnowić łazienkę niskim kosztem? 6 prostych sposobów