Close

Wertykalny ogród – zrób to sam! Obszerny poradnik DIY krok po kroku

Wertykalny ogród, nie mają nic wspólnego z pospolitą zieloną ścianą porośniętą rzędem przypadkowych roślin. Ogród wertykalny, to prawdziwe dzieło sztuki. Jest owocem wielu wypraw, przygód i odkryć ekscentrycznego francuskiego botanika, Patricka Blanca.

Ogrody wertykalne - z dżungli do miast. Historia pochodzenia

Wiele lat temu, przyrodnik Patrick Blanc wyruszył w podróż do lasów tropikalnych. Przy akompaniamencie odgłosów dzikiego ptactwa, wśród rajskich wodospadów i kaskad zieleni oglądał porośnięte gąszczem roślin wertykalne skalne ściany. Co istotne, nie chodziło jedynie o rośliny pnące, ale gatunki rozwijające się w skalnych pęknięciach, bez udziału żyznego podłoża i gleby.

W takich oto okolicznościach, Blanc wpadł na pomysł godny prawdziwego wizjonera: przenieść koncepcję pionowych zielonych ogrodów do miast i otulić zielenią szarą betonową dżunglę. Jego działalność w tym temacie trwa do dziś. Projektując wciąż nowe wertykalne kompozycje roślinne, przyrodnik zabiera nas w fascynującą podróż po lasach deszczowych. Jego pomysły stają się dla nas prawdziwie dziką inspiracją do tworzenia ścian z roślinami czyli jak kto woli - vertical garden.

wertykalny ogród
źródło: blog.decostore.com.br

Dobre strony posiadania ogrodu wertykalnego

Jeśli poszukujecie sposobu na ożywienie wnętrza swojego domu - voila! Właśnie wpadliście na pomysł najlepszy z możliwych. Dlaczego?

  1. Zielona ściana roślin wniesie do domu urok tętniącej życiem tropikalnej dżungli.
  2. Decydując się na wertykalny ogród oferujecie sobie gwarancję na swobodne oddychanie czystszym, zdrowym powietrzem. Sprawdź rośliny oczyszczające powietrze - idealnie filtrują, dotleniają i nawilżają powietrze, jednocześnie oczyszczają je z toksyn.
  3. Dzięki właściwościom estetycznym, wertykalne zielone ściany we wnętrzach sprawdzają się jako doskonała, naturalna strefa relaksacyjna w domu i w biurze.
źródło: vertical-garden.gardendesign000.tk

Estetyka domowego Secret Garden

Kaskada gęstych, zielonych roślin nadaje domowi uroku i tajemniczości zarówno w oczach dorosłych, jak i dzieci. Nigdy nie wiadomo, co kryje się za gęsto porośniętą roślinami zieloną ścianą! Czy można odnaleźć za nią sekretne przejście do Tajemniczego Ogrodu? Ukrytą bramę do Narni? Furtkę do bajkowej Krainy Czarów? Wertykalne arcydzieło z pewnością pozwala wkroczyć na ścieżkę fantazji, daje zielone światło do rozwoju wyobraźni Waszych dzieci. 

Zielona ściana upiększy dom zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Tworzy najróżniejsze mozaiki form, kształtów i kolorów. Zielona ściana w salonie spełnia również funkcje praktyczne. Ściana z roślinami zasłoni niedociągnięcia po średnio udanym remoncie, przykryje stare, nadgryzione zębem czasu ściany. Ogrody wertykalne skutecznie zagłuszą uliczne hałasy. Przytłumią odgłosy prac budowlanych, przejeżdżających aut i tramwajów.

źródło: onekindesign.com

W pomieszczeniach biurowych, fantastyczny efekt wizualny wywołują wertykalne roślinne przepierzenia, samonośne ścianki stojące lub ruchome, dające możliwość dowolnego przesuwania je w wybrane miejsce.

wertykalny ogród
źródło: katydidandkid.com

Ciekawym rozwiązaniem - zwłaszcza dla posiadaczy małych mieszkań - jest opcja zebrania roślin w jednym miejscu, na niewielkiej powierzchni.

źródło: merriam-webster.com

Zielone ściany doskonale komponują się z każdym stylem architektonicznym: od zabytkowych zamków, dworów i pałaców, parków i muzeów po osiedlowe domy i mieszkania. Tu otwiera się ogromne pole dla wyobraźni. Cała przyjemność tworzenia ogrodów, po Waszej stronie!

wertykalny ogród
źródło: pinterest.com

Wertykalny ogród idealnie wkomponuje się w oprawę stylowych ścian ceglanych. Tworzy wrażenie naturalnie pnącego się po murze gąszczu zieleni. Do wielbicieli kultury Wschodu, atrakcyjnym rozwiązaniem okaże się skalna ściana zieleni wkomponowana w estetykę orientalną. Minimalistyczny wystrój uzupełnić można o bezpretensjonalne nowoczesne ogrody lub przeciwnie - urozmaicić charakter pomieszczenia wzbogacając go o bujne rośliny na ścianę. Mozaiki na skalnej ścianie układamy nie tylko z roślin letnich, ale i jesiennych. Dzięki temu nasz wertykalny pejzaż może uaktywniać się przez cały rok.

Wertykalny ogród - zrób to sam!

Dobre wieści dla majsterkowiczów i osób zafascynowanych DIY: rozwijając koncepcję ogrodów wertykalnych, podobnie jak Matka Natura, możecie zadziałać sami. Dla wielu osób hasło "zaprojektuj ogród" może zwiastować problemy. A jednak po przewertowaniu Internetu, zasięgnięciu kilku porad u zaprzyjaźnionej florystki aranżacje ogrodu nie powinny sprawić Wam kłopotów. Pomocne okażą się proste systemy, jak Pixel Garden lub moduły z drewnianych palet czy skrzynek, nawet tych niewielkich. Pamiętajcie, małe ogrody, to piękne ogrody.

źródło: revistacasaejardim.globo.com

Możemy zaczerpnąć inspiracji i skomponować własny wertykalny pejzaż skalny. Kameralne ogrody wertykalne są niezwykle urokliwe, a zatem do dzieła!

Zobacz także: Jakie kwiaty do sypialni wybrać? Lista najlepszych opcji

Wertykalny ogród: od czego zacząć?

Najważniejszy jest wybór miejsca i odpowiednia konstrukcja ogrodów!  Na początek, kilka żelaznych zasad odnośnie planowania ogrodu: 

  1. Zastanówcie się, jak dużo miejsca chcecie przeznaczyć na ogród.
  2. Zielone ściany powinny być zainstalowane w miejscach optymalnie jasnych. Na wertykalny ogród najkorzystniej wpływa światło rozproszone.
  3. Układając plan ogrodu starajcie się pomijać w projektach ściany północne. Jeśli planujecie jednak zagospodarować ogrodem przestrzeń zacienioną, musicie dobrać rośliny, które dobrze znoszą zaciemnienie. Trzeba liczyć się z koniecznością instalacji dodatkowego oświetlenia o barwie białej.
  4. Od położenia zielonej ściany zależy rodzaj kompozycji roślinnych, jakie będziecie mogli stworzyć. Ogród może znajdować się zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku. Dobierając rośliny musimy mieć pewność, że poradzą sobie w warunkach, jakie mamy do dyspozycji w naszym ogrodzie. 
źródło: grofie.hu

Zielona ściana w domu - montaż konstrukcji

Duża, kilkumetrowa konstrukcja ogrodów wertykalnych jest dostępna w Internecie lub wielu sklepach ogrodniczych, dodatkowo bogatych w akcesoria do ogrodu, m.in.:

  • kroplowniki regulowane
  • sterowniki nawadniania
  • pompy wody
  • stacje nawadniające

Ciężar konstrukcji wraz z roślinami może wynieść kilkadziesiąt kilogramów na metr kwadratowy, dlatego do umieszczenia ogrodów wertykalnych wybieramy ścianę nośną o dużej wytrzymałości.

Liczycie na łatwy montaż? Warto zwrócić uwagę na złożony z szeregu modułów system Pixel Garden. Na pojedyncze moduły systemu Pixel Garden składa się skrzynka z dwoma nachylonymi pod odpowiednim kątem, wyjmowalnymi doniczkami. Donice można przestawiać do innej części modułów, przeobrażając co jakiś czas wygląd ogrodu. W sprzedaży dostępne są moduły przeznaczone dla dużych i małych powierzchni. Asortyment sklepów internetowych jest niezwykle bogaty w akcesoria. W tym wypadku, dewiza "wszystko do ogrodu" nie jest ani trochę przesadzona.

Z montażem systemu Pixel Garden oraz mniejszymi formami ogrodu wertykalnego poradzi sobie nawet domorosły majsterkowicz mający do dyspozycji narzędzia, butelki lub palety.

wertykalny ogród na tarasie
źródło: nodecora.com.br

Pomysłowe i ładne ogrody wertykalne z palet

Niezwykle proste w przygotowaniu, i bardzo stylowe! Chcąc stworzyć idealny wertykalny ogród z palet, przystępujemy do działania:

  1. oczyszczamy paletę
  2. szlifujemy powierzchnię papierem ściernym
  3. usuwamy pozostałe po szlifowaniu resztki drewna i pyłu
  4. malujemy paletę ulubionym kolorem farby,
  5. odmierzamy i mocujemy deski, których użyjemy jako spody do "pięter" palety
  6. wypełniamy szczeliny jutą i podłożem
  7. sadzimy rośliny..

I cieszymy się z efektu! Tak przygotowany ogród skalny umieszczamy w wybranym miejscu, i gotowe! Jeżeli chcemy zachować spójność stylu we wnętrzu, możemy także pójść o krok dalej i zdecydować się na wyposażenie naszej przestrzeni w meble z palet.

Ogród wertykalny z butelek

Prosty i niedrogi. Posiada dodatkowy kapitalny i bezdyskusyjny atutprzekształcania szkodliwego plastiku w produkt ekologiczny. W tym celu:

  1. wycinamy otwory po boku butelki
  2. napełniamy ją podłożem
  3. umieszczamy sadzonki
  4. rozwieszamy butelki w wybranych miejscach na wytrzymałych stalowych linkach

Bądźmy wertykalni - bądźmy eko!

wertykalny ogród na paletach
źródło: worldidenews.com

Ogród wertykalny z filcu 

Pionierska, klasyczna koncepcja Patricka Blanca! Pierwotny ogród wertykalny konstrukcja oparta na obserwacji roślin tropikalnych bezpośrednio "u źródła".

Podobnie jak w lasach deszczowych, tak i w domach, warunkiem narodzin i rozwoju roślin nie jest dostęp do gleby, ale do wody i światła. Dlatego na stalowej, pionowej kratownicy montowane są panele PCV z umocowaną podwójną warstwą filcu spełniającego funkcję podłoża do roślin. W warstwie zewnętrznej wycinane się otwory, w których umieszcza się młode rośliny. W miarę czasu, korzonki stopniowo wrastają w matę. Specjalna konstrukcja złożona z cienkich rurek umożliwia dostarczenie roślinom wody wzbogaconej o składniki odżywcze. System może być włączany automatycznie. W razie konieczności, może posiadać dodatkowe oświetlenie w postaci świetlówek czy żarówek LED. Tę wersję montażu najlepiej  jednak zlecić profesjonalnej firmie.

Zielona ściana u architekta

Nie macie własnego pomysłu na zaprojektowanie zielonej ściany? Chcielibyście, aby projekty ogrodu wykonał profesjonalista? Skorzystajcie z usług wyspecjalizowanych firm. Znajdziecie ich na rynku całkiem sporo. Oferta obejmuje zawiera zazwyczaj:

  • planowanie ogrodu,
  • urządzanie ogrodu
  • akcesoria do ogrodu
  • dobieranie roślin
  • dostarczenie modułów
  • montaż ogrodów wraz z system nawadniania ogrodui opcjonalnie - odpowiedniego doświetlenia.

Niektóre firmy oferują klientom biznesowym nawet wypożyczenie i dostarczanie gotowej ściany z roślinami na czas trwania imprez, czy targów.

duży ogród wertykalny na zewnątrz domu
źródło: pistoncars.com

Ile kosztuje ogród wertykalny?

Zakładacie, że dla pasjonatów zakładających wymarzony ogród cena nie gra roli? Nic bardziej mylnego!

Analogicznie do poziomu komfortu jaki niesie ze sobą zielona ściana cena instalacji uzależniona jest od rodzaju i wielkości systemu nawadniającego, ilości i rodzaju kwiatów i ich mocowań. Wertykalny ogród o sporych rozmiarach wymaga pokaźnych nakładów finansowych. Koszt instalacji ogrodów wertykalnych nierzadko sięga nawet kilku tysięcy złotych. Wysokość kwoty liczy się od metra kwadratowego.  W celu wyliczenia rzeczywistego kosztu, najlepiej skontaktować się z konsultantem firmy. Na szczęście, jak większość przeszkód, barierę cenową można obejść. Jak wykazaliśmy - całkiem nietrudno!

rośliny w białych doniczkach
źródło: poppytalk.com

Jak dobierać rośliny na ścianę?

Według Patricka Blanca, łatwiej dobrać rośliny do mieszkań, miejsc z niewielką różnicą temperatur. To właśnie tam najpiękniej rozkwitają egzotyczne kwiaty i grube, soczyste liście tych roślin. A także przepiękne, różnokolorowe kwiaty cieszące oko przez cały rok. Znaleźć możemy nawet idealne sezonowe wiosenne kwiaty idealnie nadające się do naszej kompozycji. Aby uzyskać wertykalny charakter zielonych ścian, należy jednak zapewnić im niezbędne dodatkowe sztuczne oświetlenie i zadbać o odpowiednią pielęgnację dokonując systematycznego cięcia roślin. W domowym ogrodzie wertykalnym doskonale poradzi sobie anturium, rododendron, ficus, epipremnum, nephrolepis, dracena, maranta czy skrzydłokwiat

Według samego mistrza, przy urządzaniu zielonej ściany warto przyjrzeć się roślinom z rodziny storczykowatych, begoniowatych, obrazkowatych oraz najróżniejszych gatunkom paproci, które wzbogacają kompozycję ogrodów. Nasz wertykalny ogród jest idealnym miejscem zarówno dla roślin doniczkowych i tropikalnych, jak warzyw, owoców i ziół. Idealnymi kandydatami na zielone ściany są sadzonki niewymagające wiele miejsca do rozrostu, o niewielkiej bryle korzeniowej.

Zielona ściana zdecydowanie nie nadaje się dla roślinek delikatnych. Sukulenty, ani rośliny podatne na ataki pasożytów czy chorób nie będą odpowiednie.

ogród wertykalny w ramce
źródło: gardenpicsandtips.com

Zewnętrzne ściany budynków zaadoptowanych pod ogrody wertykalne zapełniamy roślinami odpornymi na wysokie temperatury, mróz, brak światła i niesprzyjające warunki pogodowe. W naszych warunkach klimatycznych, do uprawy w ogrodach wertykalnych najlepiej sprawdzą się rośliny sezonowe. Trafnym wyborem w wypełnieniu zielonej ściany okaże się między innymi:

  • bluszcz,
  • przetacznik,
  • zioła (w kuchni),
  • begonie,
  • petunie,
  • rozchodniki,
  • barwinki,
  • ozdobne trawy do ogrodu, jak hakonechloa smukła czy trawa czarna.
egzotyczny ogród wertykalny w domu
źródło: dwell.com

Łatwe do uprawy w ogrodzie rozchodniki i zioła obok lawendy lub traw ozdobnych, z pewnością upodobają sobie także balkony z dobrym dostępem do światła słonecznego. Jest to świetne rozwiązanie przy zastanawianiu się nad tym, jak osłonić balkon. Przy skalnej ścianie zieleni przyjemnie ustawić meble ogrodowe, przywołując tym samym atmosferę górskiego uzdrowiska. Jeśli zależy Wam, aby wertykalny ogród osiągnął wyjątkowo efektowny wygląd, koniecznie pamiętajcie, że natura dysponuje całą feerią przepięknych kolorów. Wobec mnogości gatunków roślin do ogrodów jest z czego wybierać! Więcej inspiracji dotyczących aranżacji balkonów znajdziesz w artykule meble, kwiaty, dodatki na balkon.

Rośliny na ścianę - kategoria TOP!

Oto krótka lista roślin, na które warto zwrócić uwagę przy projektowaniu pionowych ogrodów: Kryteria: wygląd szaty roślinnej, trwałość i  prostota pielęgnacji.

rustykalny ogród na ścianie w domu
źródło: delectablegarden-com.

TOP 4 Kwiaty do ogrodu wertykalnego w mieszkaniu

  • philodendron,
  • epipremnum,
  • fikus,
  • anturium.

TOP 3 Rośliny do pionowej ściany w ogrodzie

  • bluszcz,
  • dławisz,
  • trzmielina.

Zobacz także: Błędy w aranżacji wnętrz, które kochają Polacy

Moss Wall, czyli wertykalna ściana z mchu

Kto powiedział, że palma pierwszeństwa wśród najpiękniejszych kompozycji ogrodowych należy się kwiatom? Równie uroczy jak palma czy dracena jest delikatny, finezyjnie rozłożony na ścianie mech. Niech Was nie zmyli filigranowy charakter listków i łodyżek. Ta krucha, mała roślinka jest niekwestionowanym faworytem pod względem łatwości w utrzymaniu ogrodów. Pielęgnacja i dbałość o właściwy rozrost, nie są tu potrzebne. Śmiało można powiedzieć, że to rzeczywiście wertykalny ogród dla zabieganych.

ogrody wertykalne - jak zrobić samemu na ścianie
źródło: everlastingflowers.pl

Mech na ściany poddawany jest procesowi stabilizacji. W chwili największego rozkwitu mech zanurzany jest w roztworze gliceryny. Kąpiel glicerynowa powstrzymuje rozrost roślinki, jednocześnie na długie lata zachowuje jej barwę, fakturę i kształt. Mech wciąż utrzymuje swój pierwotny wygląd i miękkość. Ogród z mchu nie potrzebuje przycinania. Podlewanie, nawilżanie lub spryskiwanie wodą jest niewskazane, ponieważ grozi zniszczeniem roślinki. Kolejna zaleta procesu stabilizacji: mech nie wymaga dostępu do światła. Złożone z mchu ściany zieleni są całkowicie bezpieczne dla alergików. 

panele z mchem
źródło: inkarch.wordpress.com

Profesjonalne firmy oferują możliwość wyboru odpowiedniego koloru rośliny. Uzyskuje się je za pomocą bezpiecznych, naturalnych, niekoniecznie zielonych barwników. Jedynym koniecznym warunkiem niezbędnym do zachowania mchu w należytej kondycji jest utrzymanie poziomu wilgotności na poziomie 40 procent.

ogrody wertykalne - mech w ramce, jak zrobić?
źródło: shop.vanillawood.com

Prawidłowa pielęgnacja ogrodów wertykalnych

Jak podlewać ogrody wertykalne?

Otóż bardzo prosto. Podlewanie ogrodów przebiega najczęściej automatycznie. Poczynając od góry, woda i niezbędne składniki odżywcze przepływają przez system nawadniający i skutecznie docierają do każdej roślinki. Jeśli instalacja nie zawiera systemu automatycznego, rośliny możecie podlewać ręcznie, za pomocą wygodnej konewki.

Pielęgnacja ogrodów

Niezmiernie istotnym warunkiem do prawidłowego rozwoju roślinek jest ich regularne przycinanie. Dzięki temu prostemu zabiegowi zielona ściana znacznie się zagęści. Zapobiegniemy również nadmiernemu rozrostowi pozostałych roślin. Uchronimy wertykalny ogród przed rozprzestrzeniającymi się pasożytami. Dodatkowo można jednak zastosować profilaktyczne zraszanie roślin specjalnymi preparatami ekologicznymi. Właściwa pielęgnacja ogrodów, to klucz do sukcesu!

ogrody wertykalne
źródło: wholehomekover.com

Chcecie osiągnąć spektakularny efekt przy minimum nakładu?

Pomyślcie o roślinach nietrudnych w uprawie i pielęgnacji, jak philodendron, epipremnum czy zroślicha. Aby uniknąć kłopotów, wybierajcie rośliny zdrowe, odporne na ataki szkodników. Dokonujcie zakupów wyłącznie w sprawdzonych sklepach specjalistycznych, trzymając się z dala od sieci handlowych.

Baśniowe ogrody wertykalne w każdym zakątku świata!

Miniaturowe lasy deszczowe porastają luksusowe hotele, restauracje, centra handlowe, biura, gabinety, muzea i SPA. Umiejscawianiu ogrodów sprzyja wertykalny charakter wysokich konstrukcji budowlanych. Coraz częściej jednak mamy okazję podziwiać zielone ściany w blokowiskach, mieszkaniach i przydomowych ogródkach. To prawdziwa radość i raj dla oczu, bo ściana z roślinami eliminuje szarość budynków z betonu. I pasuje do każdego wnętrza bez względu na jego przeznaczenie.

ogrody wertykalne, mech w panelach
źródło: officesnapshots.com

Przepiękne ogrody wertykalne można podziwiać niemal na każdym kontynencie, między innymi w Muzeum Quai Branly i Green Hotel w Paryżu, Ambasadzie Francuskiej w New Dehli, Fukuoka Costume National w Japonii, Dussmann das Kulturkaufhaus w Berlinie, australijskim Melbourne Central Shopping Centre, Marithe & Francois Girbaud boutique na Manhattanie lub... rodzimej Galerii Przymorze w Gdańsku. 

Niezwykle ciekawą koncepcją jest ogród pokrywający wiadukt betonowy Aix-en-Provence we Francji. W miasteczku astronomicznym pod Tuluzą, w pionowy wertykalny ogród wkomponowano szereg okrągłych drzwiczek przypominających wejście do norek hobbitów. Dzięki temu, pomieszczenie wygląda, jak przestrzeń wyjęta z tolkienowskiego Władcy Pierścieni.

ogrody wertykalne w łazience, mech na ścianie
źródło: charnleys.co

Nie traćcie czasu i własnymi siłami wykonajcie swój wymarzony, zielony ogród i cieszcie się bujną zielenią przez długie lata.

Zobacz także: Ogród zimowy - jak zbudować i ogrzać? Porady i inspiracje

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij