Close

Rośliny oczyszczające powietrze – TOP5! Rośliny w sypialni

Rośliny oczyszczające powietrze łączą przyjemne z pożytecznym. Coraz częściej docierają do nas sygnały o niebezpiecznym poziomie zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Według wielu badań polskie miasta pod względem smogu i szkodliwych związków chemicznych w powietrzu zajmują czołowe miejsca w Europie. Jednak na nasze zdrowie czai się w powietrzu znacznie więcej niebezpieczeństw niż tylko smog wywołany przez elektrownie węglowe. Szkodliwe związki chemiczne takie jak formaldehyd, ksylen czy benzen są wydzielane z farb, kosmetyków, klejów i tkanin. Smog elektromagnetyczny emitowany przez urządzenia elektryczne może być równie niebezpieczny jak ten węglowy.

W ostatnich latach bardzo szybko rozwija się rynek oczyszczaczy powietrza, są one jednak dość drogie i stworzone przede wszystkim z myślą o oczyszczaniu powietrza ze smogu.

rośliny oczyszczające powietrze
źródło: arch-tecture.pl

Jest jednak o wiele lepszy, tańszy i piękniejszy sposób na poprawię powietrza w domu - rośliny oczyszczające powietrze! Wszyscy wiemy, że rośliny produkują tlen, ale nie każdy wie, że niektóre z nich potrafią także neutralizować toksyny z powietrza! I nie są to wcale żadne prastare drzewa z lasów deszczowych, ale zwykłe rośliny i kwiaty doniczkowe, które można spotkać w wielu domach. Badania nad neutralizacją toksyn przez rośliny zostały przeprowadzone przez samo NASA w 1989 roku, stworzyli oni listę roślin, które najlepiej radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń.

Ale dlaczego rośliny to robią? Przede wszystkim dlatego, że substancje te są szkodliwe także dla nich, dlatego wykształciły mechanizm pozwalający im je wchłonąć i zneutralizować. Rośliny posiadające tą właściwość należą do różnych gatunków. Znajdą się więc zarówno zwykłe rośliny liściaste jak i kwiaty domowe czy krzewy ozdobne. Warto więc mieć w swoim domu jak najwięcej roślin, które oczyszczą je z toksyn. Wzbogacą je także w tlen i wytworzą w mieszkaniu przyjazny mikroklimat. Rośliny do łazienki są także wśród tego grona.

Z jakimi toksynami rośliny oczyszczające powietrze mogą sobie radzić?

Formaldehyd - niebezpieczny dla człowieka gaz wykorzystywany jako środek konserwujący, można znaleźć go kosmetykach, klejach czy dymie papierosowym. Oddziałuje on szkodliwie na skórę, układ oddechowy oraz nerwowy.

Benzen - bardzo groźna substancja przemysłowa, stosowany jest w przemyśle jako składnik lakierów, pestycydów, barwników czy włókien syntetycznych. Jest to substancja rakotwórcza, której wdychanie może prowadzić do zatrucia.

Ksylen – kolejna rakotwórcza substancja, używana w przemyśle przy konserwacji drewna i lakierach

Amoniak – bardzo niebezpieczny dla zdrowia gaz, który wdychany w większych stężeniach może doprowadzić do groźnego zatrucia. Jest wykorzystywany przy nawożeniu pól, produkcji tkanin i farb do włosów, a także do czyszczenia biżuterii.

Toluen - związek chemiczny używany w przemyśle jako rozpuszczalnik farb i lakierów, oraz przy produkcji leków i kosmetyków. Jest szkodliwy dla układu oddechowego, krwionośnego oraz nerwowego.

Aceton - Związek chemiczny używany przy produkcji leków, barwników, farb, lakierów i środków czyszczących. Nie jest on tak szkodliwy jak substancje wymienione wyżej, jest on jednak substancją drażniącą. Może spowodować uszkodzenie zdrowia, bóle głowy czy podrażnienie układu pokarmowego. Stężenie tych szkodliwych substancji w naszych domach jest oczywiście minimalne, pamiętajmy jednak, że jesteśmy na nie podatni przez wiele lat co może mieć bardzo negatywnych wpływ na nasze zdrowie.

rośliny oczyszczające powietrze na białej ścianie
źródło: mjakmrowka.pl

Dlatego też NASA sugeruje by na każde 10 metrów kwadratowych mieszkania znalazła się jedna roślina oczyszczająca powietrze z toksyn. Dzięki temu nasz dom będzie wolny od szkodliwych związków chemicznych.

TOP5: rośliny oczyszczające powietrze

1. Paprotka

Paproć, mimo że do niedawna kojarzona z PRL-em i mieszkaniami babć, wraca na salony jako niezwykle estetyczna roślina. Jest wybiera jednak przede wszystkim przez jej unikalny wygląd, a nie jest to jedyna jej zaleta. Paprocie należą do najstarszych roślin no ziemi i są bardzo skutecznymi neutralizatorami toksyn. Najpopularniejszy gatunek paproci doniczkowej, czyli Nefrolepis wysoki, doskonale radzi sobie z oczyszczaniem powietrza z formaldehydu i ksylenu.

rośliny oczyszczające powietrze paprotka
źródło: freshome.com

2. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat mimo pięknej, fantastycznej nazwy nie służy wcale do przyrządzania wiedźmińskich eliksirów, za to posiada on inne niemal magiczne właściwości. Oczyszcza powietrze z formaldehydu, benzenu, acetonu i trichloroetylenu, a także neutralizuje zarodki pleśni, dzięki czemu jest jednym z najlepszych “zielonych filtrów”. Istnieje wiele odmian skrzydłokwiatu, różniących się wielkością (od 30 cm do nawet 1 m) i kolorami. Pamiętajcie jednak, że pomimo swojego prozdrowotnego wpływu na jakość powietrza sama roślina jest trująca, jeśli więc macie w domu zwierzęta pamiętajcie o ustawieniu jej w niedostępnym miejscu.

rośliny oczyszczające powietrze skrzydłokwiat
źródło: zielony-parapet.pl

3. Begonia

Kolejna pozycja jest dla fanów kwiatów, bo jak się okazuje także zwykłe kwiaty domowe mogą posiadać moc oczyszczania powietrza. Tak jest właśnie z begonią, która potrafi oczyścić je ze benzenu i toulenu. Jej najpopularniejsza odmiana, czyli begonia wiecznie kwitnąca, z pewnością będzie wspaniale wyglądać w waszej sypialni. Jej główną zaletą, jak wskazuje sama nazwa, jest bardzo długi okres kwitnięcia, od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Rośliny oczyszczające powietrze nie muszą być nudne!

rośliny oczyszczające powietrze begonia
etsy.com

4. Dracena

Draceny posiadają wiele różniący się od siebie wyglądem gatunków, mają jednak jedną wspólną cechę, są doskonałymi filtrami powietrza. Te rośliny oczyszczające powietrze radzą sobie z substancjami takimi jak ksylen, trichloroetylen czy formaldehyd, a poza tym posiadają także duże walory dekoracyjne. Starożytni Grecy, którzy przywieźli ją z Afryki do Europy, nadali jej nazwę drakaina, co znaczy smoczyca, jest to o tyle uzasadnione, że w naturze potrafią one sięgać nawet kilkunastu metrów wysokości, jednak w warunkach domowych osiągają zwykle 50- 70 cm. Dracena wpasowuje się również w trendy 2019, które zaobserwujemy w świecie wnętrzarskim.

rośliny oczyszczające powietrze dracena
źródło: thespruce.com

5. Chryzantemy

Kto by się spodziewał, że także one to potrafią. A jednak. Chryzantemy to świetne kwiaty jeśli chodzi o rośliny oczyszczające powietrze, potrafią neutralizować formaldehyd, ksylen, benzen, amoniak i naprawdę pięknie prezentują się w domu (nie tylko w półlitrówce po czystej). W Polsce przez wiele lat łączyły się one z niezbyt radosną symboliką żałoby i świętem zmarłych. Poza Polską budzą one jednak zupełnie inne skojarzenia i tak dla przykładu w Chinach są symbolem zdrowia, szczęścia i dobrobytu. Także w naszym kraju coraz częściej zaczyna się dostrzegać ich urodę i hodować je w domu w celach dekoracyjnych.

chryzantema
źródło: todoconlasflores.blogspot.com

Zobacz także jak pielęgnować i rozmnażać sukulenty!

Rośliny oczyszczające powietrze to strzał w 10!

Rośliny oczyszczające powietrze w waszym otoczeniu sprawiają, że jesteście zdrowsi, a pomieszczenie jest piękniejsze. Mamy więc nadzieje, że któraś z prezentowanych przez nas przypadła Wam do gustu. Pamiętajcie, aby regularnie czyścić kurz z liści, ponieważ zatkane aparaty szparkowe nie będą w stanie filtrować powietrza!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij