Close

Zasady feng shui – wszystko, co musisz wiedzieć na początek

Zasady Feng shui to chińska praktyka planowania przestrzeni zgodnie z naturą. Jest stosowana już od starożytności w domach, a także w całych rozkładach miast. Zasady feng shui wpływają na każdy aspekt życia począwszy od kariery, rodziny i zdrowia, dzieci, sławy i uznania, poprzez pomocnych osób i przyjaciół, związku, wiedzy i poznania, bogactwa i dobrobytu. Jeśli nasz dom jest z nimi zgodny, wpływa to pozytywnie na poszczególne aspekty, a jeśli nie - ma fatalne skutki. Według feng shui, jeśli w jednym z aspektów życia dzieje się źle, należy skupić się na obszarze w naszym domu, który za niego odpowiada. Prawidłowa zmiana w tej przestrzeni przyniesie nam sukces w danej dziedzinie. Jesteście ciekawi tej praktyki? Chcecie więcej się o tym dowiedzieć? W takim razie zapraszamy do dalszej części artykułu!

źródło: pecansthomedecor.com

1) Czym jest feng shui?

Feng shui to starożytna chińska tradycja pomagająca człowiekowi osiągnąć harmonię ze światem poprzez planowanie i aranżację otoczenia. W dosłownym tłumaczeniu oznacza wiatr i wodę. Umożliwia odpowiedni przepływ energii - chi - przez naszą przestrzeń. Łatwość przepływu energii chi, a także jej odpowiednie "prowadzenie" przez dom, ma silny wpływ na jakość naszego życia.

źródło: horrorunderground.org

2) Chi - co to ?

Uważana jest od starożytności jako uniwersalną siłę życiową. Łączy się z naturą, człowiekiem i całym wszechświatem. Zasady feng shui mają na celu ułatwienie przepływu tej energii w naszym domu stwarzając najlepsze warunki do rozwoju i aktywizacji. Analogicznie do feng shui, w celu usprawnienia przepływu chi w naszym ciele, stosuję się techniki akupunktury.

źródło: myparadissi.com

3) Zasady fengshui – podstawy

Koncepcja yin i yang

Oznacza przeciwne, lecz uzupełniające się siły, które występują w całym wszechświecie. Yin i yang zawsze dążą do zachowania równowagi, nie wykluczają się, są współzależne i każdy aspekt można podzielić na jeszcze mniejsze składowe yin i yang. Ich oddziaływanie na siebie nawzajem jest przyczyną powstawania nowych rzeczy oraz wytłumaczeniem zachodzenia wszystkich zmian. Dotyczy to m.in. powstania ognia, wody, ziemi, metalu i drewna.

yin yang
źródło: healingtherapies.info

Siatka bagua

Jest to oktagon podzielony na osiem równych części. Wg niego dzielimy obrys budynku na 8 części (trygramów) zwanych ba gua. Ich symbolika sprowadza się do ośmiu dziedzin życia: kariera, rodzina/zdrowie, bogactwo, sława, małżeństwo, dzieci i pomocni ludzie. Jest ona oparta również o system yin-yang. Niektóre z części są bardziej yin (powinny być spokojniejsze i ciche), a niektóre bardziej yang (ruchliwe i dynamiczne). Oczywiście, wszystko sprowadza się do równowagi między sferami yin i yang i ich odpowiednim rozmieszczeniu. Siatka bagua występuje również w formie kwadratu, który jest podzielony na 9 części. Nie są to jednak zasady feng shui klasycznego, a sam twórca pod koniec życia przyznał bezpodstawność jego metody.

źródło: forum.meble.pl

Teoria Pięciu Żywiołów (wu xing)

Jest to teoria bazująca na 5 żywiołach, które budują wszechświat. Geograficzne południe w naszym domu reprezentuje żywioł ognia. Północ jest to żywioł wody, wschód i południowy wschód to rejon przemiany drzewa, natomiast zachód i północny-zachód symbolizują przemianę metalu. Żywioł ziemi reprezentuje centrum, północny-wschód i południowy-zachód. Działają one w pobudzającym cyklu twórczym (drewno karmi ogień, ogień tworzy ziemię, ziemia posiada metal, metal zamienia się w ciecz, a woda stwarza drewno) oraz destrukcyjnym cyklu niszczenia (woda gasi ogień, ogień topi metal, metal niszczy drewno, drewno wrasta w ziemię, ziemia zasypuje wodę). Obrazuje to również zasada yin i yang.

zasady feng shui
źródło: mionova.shop

4) Zasady feng shui w domu - najważniejsze zasady dla początkujących

Feng shui jest przede wszystkim świadomym kształtowaniem swojego otoczenia, które będzie mogło pozytywnie wpływać nie tylko na samopoczucie, ale także na różne dziedziny życia. Należy pamiętać, aby zasad feng shui w poszczególnych strefach nie wprowadzać jednocześnie. Będzie to miało bowiem negatywny wpływ na przebieg całego procesu w naszym domu.

A) Porządek i harmonia

Zasada ta mówi o utrzymywaniu czystości w swoim miejscu zamieszkania. Jest to jeden z najważniejszych aspektów feng shui. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce, nie możemy pozwolić sobie na chaos – w środku szafek, czy pośród rzeczy stojących na wierzchu. Ma to wpływać bezpośrednio na naszą harmonizację życia.

zasady feng shui
źródło: houzz.com

B) Minimalizm

Jest to idea bliska obecnej erze konsumpcjonizmu, a dokładniej - precyzyjnym antagonizmem. Ogranicz zakup kolejnej bluzki, wazonu czy sezonowych ozdóbek, a efekt opanowania zakupoholizmu przyjemnie wizualnie zrównoważy nasze otoczenie, jak i nasze wnętrze. Minimalizm, czyli posiadanie mniejszej ilości rzeczy pozytywnie wpłynie także na zredukowanie podświadomego stresu, który jest związany z odpowiedzialnością za posiadane rzeczy materialne. Jeśli już na ten moment masz ich za dużo - pozbądź się ich. Nienoszone ubrania, pamiątki po byłych złych, związkach i inne rzeczy oddaj potrzebującym - znajdą się tacy, którzy będą za nie bardzo wdzięczni. Można pomyśleć także o przeprowadzkach czy podróżach. Ahh... O ile łatwiej będzie się przeprowadzić czy spakować na wyjazd.

źródło: ericolsendesign.com

C) Przywracanie przedmiotom życia

Ta zasada feng shui jest pokrewna do ludzkiej. Ratowanie ludzkiego życia wymaga natychmiastowej reakcji, tak samo, jak i popsuta rzecz. Jeśli coś się zepsuje – naprawmy to od razu. Nie możemy pozwolić sobie na odłożenie tej czynności w przyszłości, gdyż blokuje to dobrą energię. Jeśli nie mamy wewnętrznej motywacji do naprawy danego przedmiotu, lepiej po prostu go wyrzucić, niż przechowywać z nadzieją, że może kiedyś zechce się nam go naprawić. Zachęcamy również do samodzielnego tworzenia mebli z pozornie niepotrzebnych rzeczy. Przykładem mogą być meble z palet.

zasady feng shui
źródło: apartmenttherapy.com

D) Ostre przedmioty

Powinniśmy unikać wszelkich ostrych krawędzi, gdyż te zaburzają obrót energii. Noże trzymajmy w drewnianym stojaku, a stoły wybierajmy najlepiej te okrągłe.

źródło: thekitchn.com

E) Duży dopływ światła naturalnego

Słońce jest tu naszym wielkim sprzymierzeńcem. Daje nam energię do życia, poprawia samopoczucie, działa aktywizująco, zmniejsza stres, minimalizuje ryzyko wielu chorób, normalizuje metabolizm i zapewnia produkcji bardzo ważnej dla nas witaminy D. Jeśli jesteś w trakcie projektowania domu, warto uwzględnić w nim, jak największą przestrzeń, przez którą światło będzie dostawać się do środka. Salon, jako centrum domu, najlepiej, aby był położony od geograficznego południa. Zapewni to nam najefektywniejszy dopływ energetyzujących promieni słonecznych do naszego domu.


Zobacz także: Jakie lampy do salonu?

zasady feng shui
źródło: 101homeimprovement.top

F) Wietrzenie mieszkania

Dopływ świeżego powietrza wspomoże przepływ chi w naszym otoczeniu. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w rośliny oczyszczające powietrze. Mają one możliwość pochłaniania szkodliwych i rakotwórczych substancji z powietrza, jak benzen, toulen, ksylen czy formaldehyd. Jest to szczególnie wskazane w regionach, w których powietrze jest zanieczyszczone smogiem.

zasady feng shui
źródło: flor.com

G) Natura wokół

Rośliny i kwiaty najlepiej harmonizują i uspokajają nasze otoczenie. Jak powszechnie wiadomo, najlepszym wypoczynkiem dla człowieka, jest przebywanie na łonie natury. Flora bowiem odciąga od nas złą energię i pozwala się ponownie nastroić, jest to swoisty „powrót do korzeni”. W domu również nie możemy o niej zapomnieć. Otoczmy się roślinami doniczkowymi, ale oprócz tego stosujmy ekologiczne przedmioty codziennego użytku (zamiast pochodnych plastiku wybierajmy drewno, metal, bawełnę etc.). Wzmocni to przepływ chi, a my przy okazji pomożemy środowisku naturalnemu.

źródło: originalhome.com.br

5) Cztery zwierzęta kompasu - zasady feng shui

Wg klasycznej chińskiej sztuki aranżacji każde pomieszczenie podzielone jest na cztery fronty i każdemu z nich przypisane jest konkretne zwierzę, który strzeże pewnych cech. Są to:

  • Front – Czerwony Feniks
  • Tył - Czarny Żółw
  • Lewa strona – Zielony Smok
  • Prawa strona – Biały Tygrys

Tę zasadę stosuje się przede wszystkim podczas stawiania budynku. Czarny żółw (tył domu) powinien znacznie górować nad otoczeniem, Czerwony Feniks (front domu) natomiast powinien być terenem łagodnie opadającym. Zielony Smok i Biały Tygrys powinny się wznosić, lecz Smok (lewa strona) powinien przewyższać Tygrysa (prawą stronę).

źródło: shop.chango.co

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy wam nieco podstawowe zasady feng shui. Jest to technika, która nie należy do najprostszych i posiada pewne zawiłości. Jednak, jeśli poświęcisz jej odpowiednio dużo czasu, jesteś w stanie sam aranżować przestrzeń w swoim domu zgodnie z tą starochińską metodą. Dzięki temu będziesz odnosić sukces we wszystkich wymiarach swojego życia. Brzmi ekscytująco, prawda? Jednak na początek jest to i tak spora dawka wiedzy do przyswojenia. Piszcie w komentarzach, jeśli chcielibyście jeszcze bardziej zgłębić temat feng shui w kolejnych artykułach i czego mają dotyczyć. Do następnego!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij