Close

Styl toskański. Jak urządzić włoską sielankę w Twoim domu?

Toskania to miejsce pielgrzymek miłośników natury, słońca i wina. Miejsce, gdzie rytm życia ludzi pokrywa się z rytmem świata flory i fauny. Nie ma tu miejsca na pośpiech. Otaczające nas niezwykłe krajobrazy, skłaniają do refleksji i dają wytchnienie. Mieszkańcy tej włoskiej krainy podobnie w swoich domach pielęgnują piękno i harmonie. Jak stworzyć niepowtarzalny styl toskański? Co warto o nim wiedzieć?

toskania
źródło: iltesorinio

Toskania - gdzie leży?

Położona jest w środkowych Włoszech, wzdłuż jego zachodniego wybrzeża nad morzem Liguryjskim i Tyrreńskim. Stolicą tego regionu jest Florencja, a równie znaną krainą historyczną jest region winiarski Chianti.

Dlaczego toskania?

Sienna, Lukka i Florencja to one reprezentują styl toskański. Widoki obecne tam, jak również na trasie pomiędzy nimi znamy z obrazów, pocztówek i opowieści zafascynowanych osób, które miały przyjemność tam być. Aby zobaczyć pełną paletę barw, polecane jest pojechać tam wiosną bądź jesienią. Kwitnące łąki i budzące się do życia rośliny, czy drzewka w jesiennych kolorach w szczególności będą urzekać wszystkich odbiorców. Oprócz przepięknej natury sztuka jest na drugim miejscu, bowiem Florencja jest mekką wszystkich jej miłośników. Znana na całym świecie Galeria Uffizi jest jednym z najstarszych muzeów Europy. W swoich zbiorach posiada dzieła takich malarzy jak: Leonardo da Vinci, Rafael, Tycjan, Rembrandt, Carvaggio, Sandro Botticelli czy Rubens. Co ciekawe, to we Florencji wynaleziono fortepian, okulary i wystawiono pierwszą operę.

Kiedy kwitnie lawenda?

Doskonale kojarzona z włochami lawenda ma właściwości odkażające i odstraszające owady. Lawenda kwitnie od drugiej połowy czerwca do połowy lipca. W tym właśnie okresie będziemy mogli podziwiać i delektować się zapachem lawendowych pól.

1. Styl toskańśki - kolory natury

Styl toskański charakteryzuje się barwami ciepłymi i stonowanymi. Dominują odcienie zieleni oraz żółci. Dobrze więc sprawdzą się przede wszystkim wszelkie beże i brązy lub złamana biel czy oliwkowa zieleń. W tej kwestii najprostszy pomysł może okazać się najlepszym.

toskania
źródło: instagram.com/nature

Wystarczy tylko spojrzeć na rozległe pejzaże pól, pagórków i gai oliwnych. Inspiracje są wszędzie wokół!

2. Styl toskańśki - architektura i aranżacja

Wnętrza w stylu toskańskim cechują się surowością. Ceglaste i kamienne ściany mają swoje miejsce nie tylko na zewnątrz, ale są zachowane również w środku. Naturalne materiały są domeną stylu toskańskiego. Podczas aranżacji wnętrz chętnie korzystaj z kafli, deski ściennej, gresów i ręcznie malowanych ceramicznych płytek. Wewnątrz domu natomiast szybko rzucą się w oczy grube, drewniane belki podtrzymujące konstrukcję. Modne jest zachowanie wszelkich pierwotnych elementów domu.

drewniany sekretarzyk w pokoju z widokiem na góry
źródło: ysvoice.tumblr.com

Toskania, jako kraina, kreuje wizerunek braku ingerencji w naturalny krajobraz, a więc i villa toscana, która mimo wszystko jest kwintesencją elegancji, nie posiada sztywnej geometrii i nic nie musi być pod linijeczkę, wręcz przeciwnie! Styl toskański ceni sobie wszelkie krzywizny ścian czy sufitu.

dom na wzgórzy włochy winorośle
źródło: onekindesign.com

Domy często powstają ze starych winnic, klasztorów czy posiadłości rolniczych z XIV wieku. Dlatego miejsca te, w naturalny sposób mają zachowane wszelkie zakrzywienia i posiadają tak wyjątkowy klimat. Dach pokrywa tak bardzo charakterystyczna czerwona dachówka. A okna okalają…

dom w toskanii  ogród cyprysy
źródło: homeinitaly.com

3. …piękne okiennice w kontrastujących kolorach

Mają one kilka funkcji. Najistotniejszą, związaną z położeniem geograficznym Włoch, jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ceglane ściany dobrze trzymają chłód wewnątrz, a brak dostępu promieni słonecznych ogrzewających powietrze sprawia, że łatwiej jest utrzymać niską temperaturę. Niewątpliwie ich kolejną funkcją jest funkcja estetyczna. Można wybrać spośród wielu rodzajów okiennic i korzystać z całej palety kolorystycznej. Tak nieoczywisty kolor jak pistacjowy, może cudownie współgrać z odcieniami beżu. Do szarego kamienia, z którego zbudowany jest dom, pasować będą białe, butelkowo-zielone czy bordowe okiennice. Ich kolejną funkcją jest ochrona przed włamaniem i kradzieżą.

pistacjowe okiennice balkon taras cegła
źródło: vitra.com.pl

Obecnie na rynku istnieją elektryczne okiennice, zamykane za pośrednictwem panelu sterującego lub pilota. Dzięki temu ochrona zawartości naszego domu i jego mieszkańców będzie jeszcze lepsza. Warto wziąć je pod uwagę zamiast typowych rolet antywłamaniowych, gdyż dodadzą domowi iście toskańską nutę. Ponadto, skupiając się na funkcji typowo estetycznej i chcąc oszczędzić nieco pieniędzy, można je zamontować na stałe. Tak, dobrze słyszycie! Wystarczy kupić drewniane panele w sklepach budowlanych i bez montowania zawiasów, przewiercić je do ściany domu. Na koniec jedynie pomalować farbą w wybranym kolorze. Tanio, a efekt tak samo zadowalający.


Zobacz także: Salon w stylu prowansalskim - jak go zaaranżować?

4. Styl toskański to terra cotta - naturalistyczna aranżacja

Jakaś odmiana włoskiego deseru panna cotta? Odpowiedź brzmi: nie! Jest to dobrze nam znana terakota, tłumacząc z włoskiego: ziemia wypalona. Włochy, w tym Toskania, wykorzystuje ją już od starożytności. Innymi słowy, są to wyroby tworzone z oczyszczonej gliny i następnie wypalane w piecu - płytki, dekoracyjne wazony i zastawa. Występują także w formie ozdobnych posągów czy figurek. Na przykład terakotowa armia znajdująca się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi.

terra cotta na podłodze w salonie
źródło: kolorymeksyku.pl

To element, który jak żaden inny sprawi, że poczujemy się jak w villa toscana. W Polsce kojarzona jest głównie z tarasem i ogrodem, ale można używać jej także w domu (przede wszystkim łazienka, salon i kuchnia - na podłodze, ścianach i jako dekoracja). Budzi ona jednak pewne kontrowersje przez jej pielęgnacje. A mianowicie, należałoby ją impregnować lub woskować. Jednak jest to aspekt tak samo pracochłonny, jak i zwykłe mycie podłóg. Najważniejsze, aby miała jak najwyższą klasę ścieralności. Natomiast w terakocie łazienkowej bardzo ważna jest niska nasiąkliwość. Może ona wynosić max. 3%. Po odpowiednim przygotowaniu będziemy mogli się długo cieszyć jej niepowtarzalnym urokiem. Warto dodać, że kamień i cegły są jej cenionym towarzystwem.

5. Meble we wnętrzu toskańskim

W kwestii mebli: przede wszystkim powinny być zrobione z solidnego, grubego drewna. Na przykład mahoń, orzech, dąb, wiśnia, palisander czy heban. Wskazane są rustykalne i postarzane, jednak ozdobne z wyrzeźbionymi ornamentami też znajdą swoje miejsce. Styl toskański ma jedną zasadę: mają dominować materiały naturalne. I na tym należałoby się najbardziej skupić. Liczy się przede wszystkim wygoda. Wnętrze ma pozytywnie nastrajać i dawać ukojenie oraz odpoczynek.

villa toscana
źródło: pinterest.com

Bardzo popularne są żeliwne dodatki. Mogą w postaci żyrandolu, podporników półek, świeczników, zagłówków łóżek czy lamp. Pamiętaj, okazały, masywny stół jadalniany z dużą ilością krzeseł, proste, drewniane komody czy kredens z wyeksponowaną folklorową zastawą stołową jest z pewnością must have. To także okazja do wiejskiego, wspólnego spędzania czasu przy jednym stole.

styl toskańśki biały masywny stół z ornamentami i krzesła z niebieskim obszyciem
źródło: flickr.com

6. Niepowtarzalne dodatki do wystroju toskańskiego - nie tylko ceramiczne!

Ich dobór jest szczególnie ważny. To one nadają charakter i szczególny klimat, który posiada Toskania, dlatego warto skupić się na ich doborze. Po pierwsze, ceramika. Duża ilość wysokich ceramicznych wazonów czy rozłożystych mis jest jak najbardziej w cenie. Ręcznie malowany, kolorowy ceramiczny wazon postawiony na stole jadalnianym, z którego wyłaniają się świeżo zerwane polne kwiaty, nada nastrojowego brzmienia. W kuchni pięknie będą się prezentować zasuszone bukiety lub powieszane na ścianach ścięte zioła.

nakrycie stołu polne kwiaty styl rustykalny
źródło: theflowerhunter.co.uk

Po drugie wszelkie żeliwne akcenty w postaci uchwytów, klamek czy lamp będą komponować się wprost idealnie. Kuchenne fronty i metalowe uchwyty idealnie będą ze sobą współpracować. Stare lustra, które mają metalowe, finezyjne ramy też wpiszą się w toskańskie trendy. Dodatkowo, warto również zainwestować w lokalne, unikatowe dzieła malarskie ukazujące martwą naturę lub pejzaż. Reprezentują one, jak nic innego, styl toskański. Ponadto z osobowością takiego wnętrza harmonizować będą wolnostojące świeczniki podłogowe i gliniane doniczki.

toskania sypialnia postarzane drewno
źródło : Aleksander Rutkowski, Stylizacja: Jola Musiałowicz 
styl toskański kuchnia postarzane dodatki
źródło: 123rf.com

STYL SKANDYNAWSKI NIE JEDNO MA IMIĘ.
ZOBACZ CO MUSISZ O NIM WIEDZIEĆ!


Styl toskański cechuje się życiem w zgodzie z naturą, lakonizmem i aprobatą szczegółu. Aranżacje są przytulne, acz szykowne, z rustykalną melodią. W takiej przestrzeni z pewnością zaznasz wyciszenia. Najlepszym pomysłem, zanim zaczniesz urządzać mieszkanie w tym stylu, jest poczucie go na własnej skórze. Rzuć wszystko i pojedź do Toskanii! Na własne oczy zobacz, jak ludzie żyją w zgodzie z naturą i jak umiejętnie wplatają ją do swoich wnętrz. Spytaj lokalnych mieszkańców o wskazówki, jakich nie dowiesz się nawet z najlepszych poradników. Przy okazji zawieraj niezwykłe znajomości i kolekcjonuj odwiedzone miejsca. Dzięki temu będziesz miał rozeznanie i wyczucie smaku. A więc będziesz w stanie sam stawić czoła urządzaniu mieszkania w stylu toskańskim!

villa toscana
źródło: mrandmrssmith.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij