Close

Za co kochamy styl skandynawski? Minimalizm w pigułce

Dla jednych banalny, dla wielu niezastąpiony – styl skandynawski, bo o nim mowa, od dłuższego czasu króluje we wszelkich aranżacjach wnętrzarskich. Z roku na rok ewoluuje, jednak jego elementy stały się swego rodzaju „bazą” do dalszych eksperymentów. Za co kochamy styl skandynawski? Czego nie możemy pominąć, jeśli marzy nam się sypialnia styl skandynawski czy przytulny salon rodem ze skandynawskich krajów?

Niech żyje prostota i minimalizm!

Przeglądając wnętrzarskie inspiracje, na pewno wiesz, że styl skandynawski kuchnia cechuje przede wszystkim minimalizm. Jak się okazuje, za to go właśnie pokochaliśmy! Proste połączenia, przytulny klimat i jasne, stonowane kolory – wszystko to tworzy wyjątkowy, ale sielski i bardzo przyjazny klimat, niezależnie od wymiarów danego pomieszczenia. Ma być prosto, jasno i jakby zwyczajnie, co daje także pewność funkcjonalności wnętrza. Meble styl skandynawski są koniecznie drewniane i najczęściej z dodatkiem cienkich nóżek. Ten element przewija się także w sofach, które niemalże zawsze mają drewniane dodatki.

źródło: morizon.pl

Styl skandynawski salon stroni od przesadnych i sztucznych ozdób czy sprawiających wrażenie luksusowych dodatków. Zgodnie ze skandynawską filozofią hygge, całość jest szalenie prosta i jednocześnie obłędnie przytulna co sprawia, że w danych wnętrzach po prostu chce się przebywać nie tylko w zimowe, chłodne wieczory!

Drewno i inne naturalne elementy – to kocha styl skandynawski

Urządzając wnętrza w stylu skandynawskim, nie sposób zapomnieć o drewnie. To niemalże wyznacznik tego stylu, bez którego nie ma przytulnego wnętrza. Aranżując kuchnię w stylu skandynawskim możesz śmiało postawić na przytulną, drewnianą podłogę, jasne meble czy duży, ciężki stół z drewna, przy którym zmieści się nie tylko cała twoja rodzina, ale i goście, których zaprosisz na wspólny posiłek.

źródło: elfenweiss.de

Jak pewnie doskonale wiesz, styl skandynawski to przede wszystkim jasne kolory, dlatego postaw na delikatne odcienie drewna. Omijaj wszelkie czekoladowe czy mahoniowe barwy. To w przypadku stylu skandynawskiego nie jest mile widziane! Sypialnia styl skandynawski czy każde z innych pomieszczeń w domu urządzonych w ten deseń mają być przede wszystkim przytulne. Stąd właśnie miłość do naturalnych materiałów, w których pierwsze skrzypce gra niezastąpione drewno!

źródło: westwingnow.de

Styl skandynawski to wyłącznie szarości? Ależ skąd!

Przeciwnicy stylu skandynawskiego często określają go nudnym, kojarząc wyłącznie aranżacje utrzymane we wszelkich odcieniach szarości. Jak się okazuje, styl skandynawski ma różne oblicza i absolutnie nie zasługuje na miano nudnego! Jakie odcienie są mile widziane w pomieszczeniach, w których króluje skandynawski klimat? Śmiało możesz postawić na wszelkiego rodzaju beże, paletę bieli o różnym natężeniu czy ukochane przez wielu pastele.

źródło: reddit.com

Miłośnicy różu, mięty, błękitu czy turkusu także odnajdą się w tych aranżacjach. Natężenie barw zależy od Ciebie, aczkolwiek najchętniej stosowane są delikatne barwy. Dobierając kolory do wnętrz w stylu skandynawskim, kieruj się zasadą, iż muszą występować one w naturze. To prosty sposób na stworzenie iście skandynawskiego klimatu ze smakiem!

źródło: jbirdny.com

Minimalistyczne, ale wzorzyste tekstylia

Urządzając wnętrza w stylu skandynawskim, zwróć także uwagę na kwestię ich przytulności. Efekt ten uzyskasz, wybierając nie tylko jasne meble styl skandynawski, ale przede wszystkim tekstylia. Bez nich nie ma klimatycznych pomieszczeń, pamiętaj! Wszelkie koce, pledy, zasłony czy narzuty są mile widziane. Im więcej, tym przytulniej, to oczywiste. Decydując się na skandynawski klimat, wybieraj jednak wyłącznie tekstylia z naturalnych materiałów.

źródło: decoraiso.com

Bawełna, juta czy len grają pierwsze skrzypce. W skandynawskich aranżacjach nie może zabraknąć także dużej ilości poduszek. Znajdziesz je na fotelach i na kanapie. Dobierając odpowiednio ich kolorystykę, możesz urozmaicić dane pomieszczenie i przełamać „nudne”, jasne kolory.

Jego wysokość wzór – obowiązkowo!

Styl skandynawski kojarzy nam się z wszędobylską bielą. I słusznie. Na etapie urządzania mieszkania w tym klimacie warto jednak pamiętać, że styl skandynawski to także mnogość wzorów! Pierwsze do głowy z pewnością przychodzą nam z pewnością te geometryczne. W tym stylu ich nie brakuje i z powodzeniem wybierzesz coś dla siebie, od odważnych, geometrycznych połączeń po drobne i nieco delikatniejsze wersje.

źródło: ideacoration.co

Wzory przemycamy w dodatkach, tekstyliach, a jeśli mamy więcej odwagi – na ścianach! Wybierając te ostatnie, warto postawić na tapety. Często przewijają się one w skandynawskich aranżacjach, a ich montaż zajmuje dosłownie chwilę. Daleko im do tapet z babcinego pokoju, które były niegdyś wątpliwą dekoracją. Mają one jeszcze jedną zaletę – jeśli dany wzór Ci się opatrzy, łatwo będzie ją zmienić i dostosować wnętrze do najnowszych trendów.

źródło: muralswallpaper.co.uk

MINIMALISTYCZNA KUCHNIA – NIECH ŻYJE FUNKCJONALNOŚĆ!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close