Close

Sztuka współczesna – obrazy do salonu, kuchni i sypialni

Sztuka współczesna - obrazy - kto by pomyślał, że – obrazy czy rzeźby zawitają do naszych mieszkań jako standardowy element dekoracyjny? W Polsce coraz popularniejszy staje się styl loftowy w mieszkaniach, a co za tym idzie – na popularności zyskuje również nowoczesna sztuka wizualna. Czy mini galeria sztuki w naszym mieszkaniu to snobizm? Czy malarstwo współczesne, czyli minimalistyczna czy abstrakcyjna grafika będą odpowiednie jako obrazy do domu? Jeśli tak, to jakie wybrać obrazy do kuchni, a jakie do salonu? Dziś podpowiemy i pomożemy zrozumieć istotę malarstwa sztuki współczesnej i jej wpływ na nasze wnętrza.

Sztuka współczesna - co to jest?

W pierwszej kolejności powinniśmy zdefiniować - czym jest sztuka nowoczesna? No i czy faktycznie jej miejscem docelowym jest jedynie galeria sztuki? W końcu pierwszym skojarzeniem zastosowania tego rodzaju aktywności jest galeria sztuki. Nic bardziej mylnego! Sztuka współczesna – obrazy czy rzeźby, pomagają nadać charakter naszym czterem kątom, a przede wszystkim – pokazać prawdziwy charakter ich właścicieli.

abstrakcja pomarańcz sztuka nowoczesna

No dobrze, to co możemy określić terminem sztuka nowoczesna? Odpowiedź jest prosta – praktycznie wszystko! Od ekspresyjnej rzeźby po abstrakcyjne, nowoczesne obrazy do domu. Abstrakcja jest tu dosyć dobrze dopasowanym słowem, gdyż termin sztuki rozwija się wraz z nią, ewoluuje, i to właśnie styl abstrakcyjny, zarówno w formie, jak i wzornictwie, króluje we współczesnej sztuce. Wynika on przede wszystkim z potrzeby jak największej wolności i braku ograniczeń w sztuce, a co za tym idzie – dowolności sposobu wyrażania swoich emocji. To, co dla jednych jest niezrozumiałym „bohomazem”, dla kogoś ma ogromną wartość przez ładunek emocjonalny artysty, jaki ze sobą niesie. Dlatego też podkreślamy – sztuka ewoluowała, przez co nowoczesny obraz do salonu rzadko kiedy przedstawia klasyczne, pejzażowe akwarele. Sztuka współczesna, obrazy zwłaszcza, stawiają na styl abstrakcyjny, ale i minimalistyczny. W zgodzie z zasadą „im mniej - tym więcej”.

czarno-fioletowy obraz sztuka nowoczesna

Na pierwszy rzut oka pomysł umieszczania w swoim mieszkaniu prawdziwych dzieł sztuki wydawać się może iście awangardowym. W końcu nasze cztery kąty, to nie galeria obrazów, prawda? Przyzwyczajeni jesteśmy, iż obrazy do domu czy dekoracje na półkach są zazwyczaj zakupionymi w sklepie „ładnymi rzeczami”, które właśnie wpadły nam w oko. Prawda jest jednak taka, iż nawet figurki ze znanej sieciówki to zaprojektowane przez konkretnego artystę, małe dzieła sztuki. O wiele bardziej dostępną od klasycznych dzieł jest właśnie sztuka nowoczesna. Obrazy, jak i inne wyrazy artystycznego natchnienia są tańsze ze względu na użyte materiały, techniki, a także mnogość i uniwersalność samej formy.

sztuka współczesna - obraz w salonie

Zaproś sztukę nowoczesną do swojego domu!

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, sztuką współczesną możemy nazwać wiele form i kształtów wytworzonych przez artystów. Są to rzeźby, figury tworzone niezliczonymi technikami i materiałami, a także malarstwo współczesne. Jak pierwszych określenia się nie podejmiemy ze względu na ogrom styli i estetyk, tak dobrać obrazy do domu w konkretnym stylu, jak najbardziej pomożemy! 

rzeźba sztuka nowoczesna

Dla wielu osób obrazy na ścianę do salonu to jedyne wiszące malunki, na jakie się decydują w swoim mieszkaniu. Dosyć archaiczne myślenie, które traktuje tego typu ozdoby jako oznakę statusu, utrzymuje się u starszych osób. Im bardziej znane nazwisko artysty, tym droższy obraz i wyższy status właściciela - we współczesnym podejściu odchodzi się od takiego zastosowania sztuki. Nowoczesne obrazy do salonu czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia w domu to przede wszystkim wyraz naszej własnej wrażliwości estetycznej. Liczy się styl i emocje, jakie przedstawiają, nie ogólnopojęte piękno. Zastanawiasz się, czy obrazy na płótnie do salonu są lepsze od fototapety? A może nie wiesz, jakie dobrać obrazy do sypialni nad łóżko? Zobacz nasze wskazówki, a dobranie odpowiedniego działa sztuki dla siebie i swojego domu nie będzie już problemem!

Sztuka współczesna - obrazy do salonu

Sztuka, jaką otaczamy się we własnych czterech kątach, określa nasz własny charakter. Obrazy na ścianę do salonu są formą przekazania otoczeniu naszych własnych emocji i podejścia do świata.  

No dobrze, ale konkretniej, jak urządzić salon glamour lub salon w stylu prowansalskim z wykorzystaniem sztuki współczesnej? Malarstwo nowoczesne pasuje do każdego wnętrza! To, na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, to fakt dopasowania nie tylko stylu, ale i wielkości obrazu. Zbyt mały obraz w ciasnym pokoju lub w zbyt dużej przestrzeni może zginąć. Z tego też względu, jeśli chcemy, aby sztuka pozostała sztuką, nie jedynie dekoracją – polecamy dobierać duże obrazy do salonu. Warto pamiętać o proporcjach obrazu do wielkości pokoju, w którym chcemy go umieścić, gdyż nawet najbardziej stylowe obrazy do salonu mogą zostać zagłuszone meblami i dekoracjami na małej przestrzeni.

sztuka współczesna galeria sztuki

Ekspozycja i rozmiary

Pamiętajmy, iż nasze mieszkanie to mimo wszystko nie galeria, tak więc ekspozycja może być bardziej wymagająca ze względu na pozostałe elementy, jakie znajdują się w pomieszczeniu. Jeśli przy temacie lekkości i wielkości dzieła jesteśmy - należy zwrócić uwagę na to, czy są to obrazy do salonu w ramach, czy  bez decydujemy się na powieszenie takowych bez szerokiego obicia. Rama wizualnie zabiera dodatkowe miejsce na ścianie i „kurczy” pomieszczenie, jednak przy klimacie rustykalnym jest absolutnym must have. Warto więc dobrze rozplanować swoje wnętrze i dopasować jego styl do możliwości.

sztuka współczesna

Oświetlenie a sztuka współczesna

Drugim istotnym punktem jest oświetlenie. Szary salon jest sam w sobie świetnym tłem dla wszelkich wyrazów artyzmu, jednak jeśli zależy nam na dobrej ekspozycji naszego dzieła sztuki – musimy zadbać o jego dobre oświetlenie. Nie mylmy jednak i nie zrównujmy dobrego oświetlenia z mocnym. Ważne jest dobranie go do tego, jaki art posiadamy. Dla przykładu obrazy olejne, mocno werniksowane, nie powinny mieć silnego oświetlenia, gdyż przeszkadzać to może w patrzeniu na nie. Natomiast zbyt słabe światło naturalne lub padające jedynie na część płótna sprawi, że obrazy do pokoju dziennego staną się przygaszone lub niezauważalne w pełni swego potencjału.

Dobór oświetlenia jest jedną z ważniejszych, ale i bardziej skomplikowanych kwestii przy aranżacji dzieł sztuki w pomieszczeniach użytkowych. Warto zaczerpnąć przy tym opinii doświadczonego architekta wnętrz, aby nieświadomie nie stłamsić naszego malunku nieumiejętnym doborem światła.

kolorowa sztuka współczesna


Zobacz także: Jakie lampy do salonu wybrać? Inspiracje i porady

nowoczesne grafiki na ścianę

Duże obrazy do salonu z abstrakcją i intensywnymi kolorami świetnie będą prezentować się w salonach minimalistycznych. Wprowadzą akcent ożywiający do stonowanego pomieszczenia, pozwoli to również na silne wyeksponowanie danego malunku w pomieszczeniu. Jeśli chcemy i znamy się na sztuce, to oczywiście możemy postawić na coś droższego. Poprzez droższe, modne obrazy do salonu mamy na myśli zakup dzieła artysty z lokalnej galerii sztuki, lub jeśli nasz budżet na to pozwala -  możemy pokusić się o dzieła znanego polskiego malarza jak Marek Wróbel czy światowej klasy Andrew Sendor.

obraz do sypialni

Ciekawą kwestią są także nowoczesne obrazy do salonu a kwiaty i większe dekoracje. Przy aranżacji pomieszczenia reprezentatywnego ze sztuką współczesną, musimy uważać, aby nie „przedobrzyć”. Umieszczając obrazy w salonie, należy pamiętać o równowadze innych ozdób. Oczywiście wszystko zależy od stylu, w jakim nasz pokój docelowo ma się przedstawiać. Duże kwiaty i rośliny doniczkowe ożywiają zarówno pomieszczenia nowoczesne, jak i romantyczne. Obrazy odgrywają podobną rolę w pomieszczeniu, dlatego też istotnym jest umieszczenie ich od siebie na tyle daleko, aby tworzyły harmonijną całość pomieszczenia, a nie chaotyczny zbiór akcesoriów. 

Obrazy do sypialni - akty i co jeszcze?

Wyrazem naszych emocji i życiowej energii, które chcemy ukazać światu, są malowidła w salonie. Obrazy na ścianę do sypialni niosą ze sobą charakter bardziej intymny. Celem tych prac nie jest pokazanie światu naszej życiowej energii, a aranżacja sypialni celem wprowadzenia nas w konkretny nastrój. Jest to miejsce, w którym chcemy odpocząć, ukoić nerwy, wyciszyć się po ciężkim dniu. Dlatego też nowoczesne obrazy do sypialni nie powinny rozbudzać nas krzykliwymi kolorami i wzornictwem.

obrazy w sypialni - jakie wybrać?

Pierwsze skojarzenie, które rodzi się w głowie, to obrazy do sypialni jako akty. Jest to skojarzenie oczywiste, jednak nie oznacza to wykluczenia abstrakcji. Owszem, akty kojarzą się z intymnością, sensualnymi doznaniami wizualnymi. Nie musimy jednak poddawać się domyślnej klasyce, jeśli za tym nie przepadamy.  Abstrakcyjne akty wykonane często tuszem, węglem, czy innymi technikami łączonymi, są nieco bardziej dynamiczne niż stonowane, klasyczne akwarele, jednak przy dobrze dobranej kolorystyce świetnie będą komponować się w nowoczesnym wnętrzu. 

akwarela - sztuka współczesna

Sypialnia w stylu skandynawskim to przede wszystkim jasna sypialnia z nutą minimalizmu. Jako, iż pomieszczenie to nie powinno nas rozbudzać, proponujemy rezygnację z mocniejszych kontrastów kolorystycznych celem ekspozycji samej sztuki. Jeśli jedyne co mamy do dyspozycji to mała sypialnia, polecamy wykorzystać maksymalnie wolną przestrzeń na malowidła w centralnym punkcie, nad łóżkiem.

Fantastycznie prezentować się tutaj będą inspiracje czerpane z praktyk takich jak, zasady Feng Shui. Idealne obrazy do sypialni nad łóżko w takim stylu to płynące potoki, lilie wodne, kamienie, zachody słońca czy inne, harmonijne obrazy przyrody. Zgodnie z założeniem, takie obrazki do sypialni mają działanie kojące i wyciszające ze względu na swoją stonowaną kolorystykę i duże elementy główne. Sprawia to, iż wnętrze jest niezwykle harmonijne i spokojne, a przecież to właśnie nasza cicha, przytulna sypialnia powinna być miejscem, do którego możemy uciec przed całym hałaśliwym światem. 

Małe obrazki i duże obrazy do kuchni

Tak, jak większe obrazy do salonu z abstrakcją zawsze znajdą dla siebie miejsce, tak kuchnia jest zazwyczaj wypełniona meblami funkcyjnymi. Praktyczne szafki górne nie pozostawiają najczęściej za wiele miejsca na szaleństwa i często musimy odpuścić sobie duże obrazy do kuchni na rzecz mniejszych dekoracji. W takiej sytuacji fantastycznym pomysłem jest dobór kilku mniejszych, tematycznych obrazków i stworzenie z nich swoistej mozaiki układając obok siebie.

Po drugie – pamiętajmy, że niezależnie od stylu – kuchnia w stylu rustykalnym, jak i kuchnia w stylu skandynawskim brudzi się tak samo podczas użytkowania. Dobrze więc pomyśleć nad praktycznym rozwiązaniem problemu potencjalnego zabrudzenia naszego dzieła sztuki. Warto rozważyć, czy dobrym pomysłem nie byłoby, aby klasyczny obraz do kuchni zastąpić wydrukami i sztuką współczesną? Fotografia cyfrowa w postaci obrazów zyskuje coraz większa popularność w nowoczesnych wnętrzach, zwłaszcza w pomieszczeniach funkcjonalnych, takich jak kuchnia czy toaleta. Takie obrazy do kuchni są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu i czyszczeniu, a także zabezpieczone pleksą lub antyramą – odporne na zachlapania i inne zabrudzenia powstałe przy pracy. Innym pomysłem praktycznym mogą być obrazy na szkle do kuchni.  Są one w formie zarówno długich paneli naściennych, jak i małych obrazków. Nadruk jest wykonywany cyfrowo i laminowany na szkle.

Nowoczesny styl foodie

Kiedy nasza mała kuchnia w bloku nie pozostawia nam dużych możliwości takich jak panele na pół ściany, to warto rozważyć coraz bardziej popularne małe obrazki do kuchni w ramkach w stylu foodie. Są to fotografie jedzenia i picia, często wykonane w skali makro. Jest to kilka takich obrazków różnych produktów, dla przykładu filiżanka kawy, rogalik, rozsypane ziarna kawy i laski cynamonu, które razem w 4 różnych, małych obrazkach tworzą jedną, spójną kompozycję przywodzącą na myśl miłe chwile przy porannej kawie.

Oprócz kwestii technicznych istotną kwestią jest to, jaki klimat pomieszczenia chcesz uzyskać? Obrazy kuchenne, tak jak i w każdym innym pomieszczeniu, są dopełnieniem całości, a nie jej zastępstwem. Czy to nowoczesna kuchnia z wyspą, czy klasyczny styl romantyczny – jedno jest pewne – zaaranżowane kuchnie w obrazy prezentują się o wiele ciekawiej, żywiej i wprowadzają o wiele bardziej energiczny klimat miejsca.

Pobudzające metabolizm obrazy do jadalni

Obraz do kuchni wybrany, a co z jadalnią? Tu tematyka jest mieszanką kuchennych kulinariów z salonowym ciepłem. Jeśli pokój jadalny jest osobnym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu, możemy zaaranżować go całkowicie niezależnie od reszty domu.

grafitti na ścianie

Mimo tego, obrazy do jadalni nadal powinny spełniać funkcję zachęty do głównej czynności w nim wykonywanej, czyli jedzenia. Dobrym zastosowaniem będą kulinarne obrazy kuchenne, aczkolwiek nie musimy już ograniczać formy i techniki wykonania. Obrazy na płótnie, jak i szkle, a także małe obrazki – każda forma będzie odpowiednia przy adekwatnym temacie głównym. Jest to pomieszczenie, w którym spożywamy posiłki z całą rodziną, dlatego też warto dobrać wzory przytulne, jak motyw kawy i słodkości, czy kieliszka wina, które przywodzą na myśl skojarzenia z rodzinnym, niedzielnym obiadem. 

obraz martwa natura do kuchni lub jadalni

A może nowatorskie obrazy 3d?

No dobrze, mamy już modne obrazy do salonu, kojące obrazy do sypialni, czy pobudzające apetyt malunki jadalniane. Sztuka nowoczesna, jak już to określiliśmy, jest nieograniczona w formie. Co powiecie w takim razie na obraz przestrzenny? Trójwymiarowe aplikacje zyskują coraz bardziej na popularności poprzez efekt poszerzający pomieszczenia. Są to malunki i wydruki imitujące drogi leśne, uliczki czy abstrakcyjne tunele, w które możemy wkroczyć wprost z naszego pokoju. Obrazy 3D do salonu stosowane są często dla ożywienia i poszerzenia naszej przestrzeni. Iluzja wyrwy w murze z rajską plażą w tle, czy okno z widokiem na bajeczny ogród, to tylko przykłady ożywienia naszego mieszkania w środku miasta. Warto zastanowić się nad tą opcją w przypadku małych pomieszczeń.

sztuka współczesna

Sztuka współczesna - obrazy na ścianach są trendy!

Mimo tego, iż nie jesteśmy wybitnymi znawcami sztuki wyższej, to nie trudno zauważyć, iż najnowsze trendy idą w kierunku pełnej swobody myśli i formy artystów. Trendy mieszkaniowe natomiast bardzo łakną i lgną do sztuki nowoczesnej. Wraz z nimi rośnie świadomość konsumencka sztuki, co niesie za sobą zauważalnie wyższą sprzedaż obrazów ostatnich latach. Jeśli nie jesteś fanem chodzenia na wystawy lub nie ma takowych w Twoim mieście zbyt wiele, na pomoc przychodzi internetowa galeria sztuki!

obraz abstrakcja

Jest to wygodny sposób doboru odpowiedniego dzieła do naszego wnętrza. Bez wychodzenia z domu możesz przejrzeć dzieła lokalnych artystów, zobaczyć ich wycenę, a nawet zamówić do swojego lokum. Co więc jeszcze Cię powstrzymuje przed wyborem? Nie czekaj,  stwórz wyszukane wnętrze z niepowtarzalnymi kompozycjami, kupując obrazy do domu w prawdziwej galerii!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij