Aktualizacja: Wrzesień 2024
Hebel — niezbędna pomoc przy pracy z drewnem
Strug to urządzenie, które służy do obrabiania drewna. Strug spotykany jest również pod nazwą hebel oraz heblarka elektryczna, przy czym warto zaznaczyć, że heblarka to bardzo zaawansowane urządzenie zazwyczaj z dodatkowym blatem roboczym. Niemniej również używa się tego określenia w stosunku do strugów elektrycznych.
Strug do drewna przyda się w każdym zakładzie stolarskim oraz ciesielskim, ale wiele osób sięga po niego również do swojego domowego warsztatu. Z pomocą struga możesz heblować, wręgować krawędzie, a nawet frezować i przycinać drewno. Zapewnia zatem kompleksową obróbkę drewna oraz przygotowanie powierzchni do dalszych kroków — bejcowania, malowania czy skręcania.
Jakie są rodzaje strugów do drewna?
Heble dzielimy na urządzenia ze wbudowanym silnikiem (strugi elektryczne) oraz bez silnika (strugi ręczne). Hebel ręczny jest napędzany siłą rąk, dlatego pracuje wolniej, ale jest wystarczający na potrzeby niewielkich prac stolarskich w domu. Z kolei strugi elektryczne, a nawet zaawansowane heblarki, to modele najlepsze do częstej i regularnej pracy z twardym drewnem — w domu bądź w profesjonalnych zakładach.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego hebla?
Przy zakupie najlepszego hebla musisz wziąć pod uwagę parametry techniczne, rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo oraz elementy zapewniające wygodę podczas pracy. Oprócz tego ważne jest również dodatkowe wyposażenie, które otrzymasz w zestawie, a które ograniczy konieczność szukania zapasowych części w serwisach bądź sklepach.
Dwa podstawowe rodzaje strugów dostępnych w sklepach to: strug ręczny oraz strug elektryczny. Musisz wziąć pod uwagę czy potrzebujesz zaawansowanego i szybkiego urządzenia, czy może taniego modelu do sporadycznego wygładzenia elementów z drewna. Hebel do drewna ręczny jest bardzo tani, ale nie pozwala na tak szybką, wydajną i dokładną pracę. Jeżeli masz do obróbki duże ilości drewna, o wiele lepszym wyborem będzie hebel elektryczny.
Moc silnika to parametr, który dotyczy wyłącznie hebli elektrycznych. Od tego parametru zależy, z jaką wydajnością będą pracowały ostrza. Z reguły im większa moc, tym lepsza żywotność i wydajność silnika. Warto jednak wziąć pod uwagę jakość jego wykonania. Modele o najniżej mocy mają do 700 W, ale są dostępne również modele od 1500 do 2000 W. Na potrzeby domowe wystarczy model już ok. 800 W.
Prędkość obrotowa oznacza, ile obrotów na minutę wykonują ostrza. Im większa prędkość, tym szybsze cięcie ostrzy. Standardowa liczba obrotów na minutę wynosi od 14 000 do 16 000, ale znajdziesz również profesjonalne heble o wyższej prędkości obrotowej. Strug do drewna ręczny nie posiada tego parametru.
Szerokość strugania to nic innego jako szerokość drewnianej powierzchni, jaką jest w stanie wystrugać za jednym pociągnięciem. Wartość ta jest wyrażona w milimetrach (mm). W zależności od modelu waha się ona od 82 mm do 110 mm. Strug elektryczny szeroki zaczyna się od 100 mm, a największe strugi sięgają nawet ponad 155 mm. Im większa szerokość, tym mniej ruchów musisz wykonać, aby wygładzić powierzchnię deski.
W przypadku głębokości strugania hebli warto zwrócić uwagę na dwa parametry: standardową głębokość oraz głębokość wręgowania. Standardowa głębokość jest regulowana za pomocą pokrętła w zakresie od 0 do 4,5 mm. Regulacja może być płynna lub skokowa np. co 0,2 mm. W przypadku głębokości wręgowania (obrabiania brzegów materiału) mamy do czynienia z zakresem od 0 do 13 mm.
Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu czystości w miejscu pracy, warto zwrócić uwagę na możliwość odprowadzania strużyn i pyłu do zewnętrznej komory. W tym wypadku masz do wyboru dwa rozwiązania: zewnętrzny worek na wióry lub adapter do montażu zewnętrznego odciągu (np. odkurzacza).
Wiele strugów do mebla umożliwia również frezowanie. Aby hebel miał taką funkcję musisz szukać modeli ze specjalnym wgłębieniem w kształcie litery V. Strug do drewna elektryczny niemal zawsze daje możliwość frezowania, a najlepsze modele oferują również frez różnej wielkości.
Jakie dodatkowe akcesoria i funkcje powinny znaleźć się w zestawie? Szukaj zapasowych ostrzy oraz dodatkowych pasków. Przyda się również prowadnica równoległa do równomiernego obrabiania materiału oraz walizki do przechowywania heblarki i zapasowych elementów.
Strug do drewna — ranking hebli
Wuber WR-EP-1450
System odprowadzania pyłu
Podczas pracy strugarka Wuber automatycznie wyrzuca nadmiar wiórów bocznym wylotem. Aby ograniczyć bałagan, możesz podpiąć odkurzacz, dzięki czemu wszystkie strużyny oraz pył będą trafiały bezpośrednio do zewnętrznego kontenera.
Wysoka moc
Wuber WR-EP-1450, pomimo niewygórowanej ceny, oferuje moc na poziomie 1450 W oraz maksymalne obroty do 16 000 ruchów na minutę. Dzięki temu strug elektryczny nie zacina się przy intensywnej pracy oraz pozwala na struganie nawet twardszych materiałów.
Parkside PEH30 C3
Do heblowania i frezowania
Strug elektryczny od firmy Parkside jest bardzo tani, ale również funkcjonalny. Urządzenie posiada specjalne rowki w trzech rozmiarach, a każdy w kształcie litery V. Ten rodzaj rowków pozwala na frezowanie brzegów obrabianego materiału.
Głębokie wręgi
Zależy Ci na urządzeniu, z którym wykonasz również głębokie wręgowanie? Parkside sprawdzi się również bardzo dobrze. Maksymalna głębokość strugania wręgów może sięgać do 24 mm. To świetny wynik nawet w porównaniu z modelami z wyższej półki cenowej.
Vorel 25887
Trwałe wykonanie
Vorel 25887 to hebel ręczny cechujący się dobrą wytrzymałością. Uchwyty są wykonane z tworzywa ABS, które jest lekkie i odporne na wgniecenia. Z kolei nóż wykonany jest ze stali hartowanej o wytrzymałości do 55 HRC. Lakierowana powierzchnia dodatkowo chroni przed odpryskami przy intensywnej pracy.
Vorel 25887 to hebel ręczny cechujący się dobrą wytrzymałością. Uchwyty są wykonane z tworzywa ABS, które jest lekkie i odporne na wgniecenia. Z kolei nóż wykonany jest ze stali hartowanej o wytrzymałości do 55 HRC. Lakierowana powierzchnia dodatkowo chroni przed odpryskami przy intensywnej pracy.
Element odpowiedzialny za skrawanie drewna to wysuwany nóż o szerokości 44 mm. Stopień wysunięcia, a tym samym głębokość cięcia, regulujesz za pomocą dwóch śrub. Regulacja nie sprawia problemów, pomimo że nie jest tak precyzyjna jak w elektrycznych modelach.
Rebir IE-5708M
Solidny i wytrzymały
Rebir IE-5708M cechuje się bardzo wytrzymałą obudową oraz ciężką konstrukcją. Waga urządzenia wynosi ponad 7 kg, dzięki temu hebel jest stabilny podczas pracy. Wysoka jakość komponentów z trwałego tworzywa sztucznego i wysokogatunkowej stali sprawia, że to inwestycja na lata.
Duże możliwości regulacji
Hebel Rebir IE-5708M to także ogromne możliwości dopasowania regulacji do Twoich potrzeb. Rebir umożliwia płynną regulację głębokości strugania (od 0 do 3,5 mm) oraz głębokości wręgu (od 0 do 17 mm). Przy użyciu odpowiedniego narzędzia możesz strugać nie tylko powierzchnie na płasko, ale i pod kątem (od 0 do 45 stopni).
Kraft&Dele KD1681
Blokada włącznika
Karft&Dele KD1681 został wyposażony w blokadę wyłącznika. Jak to działa? Podczas długiej pracy uruchamiasz blokadę, dzięki czemu urządzenie pracuje przez cały czas, a Ty nie musisz nieustannie trzymać przycisku. To bardzo przydatna funkcja, jeśli zależy Ci na nieprzerwanej pracy przez długi czas.
Wysoka moc i prędkość obrotowa
Elektryczny hebel Kraft&Dele to również bardzo wydajny i mocny silnik. Silnik pracuje z maksymalną mocą na poziomie 1450 W. W połączeniu z wysoką prędkością obrotową (do 16 000 obr./min) strug zapewnia szybkie i dokładne struganie drewnianych powierzchni bez ryzyka zaduszenia silnika.
Stanley FME-630K
Wygodne odprowadzanie wiórów
W zestawie z heblem i walizką do przechowywania otrzymasz również specjalny worek na wióry. Po podłączeniu urządzenie odprowadza wióry do worka, co ułatwia utrzymanie czystości w warsztacie. Istnieje również drugi sposób odprowadzania pozostałości po drewnie. Służy do tego specjalna przejściówka, która umożliwia podłączenie odkurzacza.
Długi przewód
Stanley FME-630K korzysta z zasilania sieciowego podczas pracy, dlatego warto zwrócić również uwagę na długość przewodu do zasilania. W tym wypadku mamy do czynienia z kablem o długości 4 m, który zapewnia wygodną i bezpieczną pracę w warsztacie lub w garażu.
Bosch GHO 26-82D
Dodatkowe akcesoria do pracy
Bosch GHO 26-82D to nie tylko mocny strug elektryczny, ale również akcesoria, które ułatwiają pracę. W zestawie otrzymasz równoległą prowadnicę, która zwiększa precyzję cięcia w przypadku szerszych desek. Nie zabrakło również adaptera do odprowadzania strużyn oraz worka na wióry.
Ergonomiczna konstrukcja
Bosch GHO 26-82D został tak zaprojektowany, aby był bezpieczny i wygodny podczas prowadzenia po powierzchni deski. Przykładowo, rękojeść została pokryta antypoślizgowym materiałem SoftGrip, a gładka stopa ułatwia prowadzenie po każdej drewnianej powierzchni. Urządzenie zostało również odpowiednio wyważone, dlatego praca z nim jest wygodna i bezpieczna.
Yato YT-62900
Wytrzymałe ostrze
W przypadku tego hebla ręcznego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ostrze. Yato YT-62900 jest wyposażony w nóż ze stali manganowej utwardzonej do wartości 55 HRC. Nóż dodatkowo jest regulowany, dlatego bez problemu radzi sobie z deskami o niedużej grubości.
Solidna obudowa
Yato YT-62900 to także wytrzymała obudowa. W tym wypadku jest wykonana w całości z tworzywa ABS. Dzięki temu jest lekka, wytrzymała i nie odkształca się pod wpływem nacisku. Dodatkowa warstwa lakieru dodatkowo chroni kolor przed blaknięciem.
Yato YT-82141
Wręgowanie i fazowanie krawędzi
Elektryczny strug do drewna od firmy Yato to model w przystępnej cenie i z szerokimi możliwościami. Z pomocą tego urządzenia możesz nie tylko heblować, ale również wręgować i fazować krawędzie. Maksymalna głębokość wręgu wynosi do 11 mm. Yato YT-82141 pozwoli Ci zatem kompleksowo przygotować powierzchnie z drewna.
Stopka parkująca i ogranicznik głębokości
Yato YT-82141 to również bezpieczne obranianie i wygładzanie drewna. Po zakończonej pracy oprzyj urządzenie na stopce parkującej, co chroni przed przypadkową obróbką materiału czy uszkodzeniem ostrzy. Z kolei ogranicznik strugania krawędzi chroni przed przepiłowaniem drewna.
Sparta 210795
Do trudno dostępnych miejsc
Szukasz gadżetu do wyrównania powierzchni w trudno dostępnych miejscach? Ten hebel ręczny od firmy Sparta sprawdzi się bardzo dobrze. Nóż o szerokości 50 mm poradzi sobie z nierównościami na małej przestrzeni, na której duży hebel elektryczny może sobie nie poradzić.
Lekki i kompaktowy
Ręczny strug Sparta to również bardzo dobry wybór do skrawania drewna poza domem. Niewielkie rozmiary (245 × 58 mm) sprawiają, że zajmuje niewiele miejsca w skrzynce z narzędziami. Ręczna konstrukcja nie wymaga dostępu do prądu.
Strug elektryczny do drewna czy ręczny? Jaki rodzaj hebla, do jakich zadań sprawdzi się najlepiej?
Elektryczny czy strug do drewna ręczny? Oba rozwiązania są popularne, ale zauważalnie częściej wybierany jest hebel elektryczny. Z czego to wynika i do jakich prac każdy z modeli sprawdzi się najlepiej? Przyjrzyjmy się obu urządzeniom.
Hebel elektryczny — do czego się przyda?
Strug do drewna elektryczny to zaawansowane urządzenie, które sprawdzi się do obrabiania krawędzi (wręgowania), powierzchni desek (heblowania) oraz nadawania drewnu pożądanego kształtu (do frezowania). Ze względu na szerokie zastosowanie, mały wysiłek podczas pracy oraz szybką i wydajną pracę ostrzy mogą korzystać z niego zarówno profesjonalne zakłady, jak i amatorzy w przydomowych warsztatach.
Hebel ręczny — jakie zadania nie są mu straszne?
W przeciwieństwie do hebla elektrycznego model elektryczny pracuje o wiele wolniej, ale mimo to jest również często kupowany. Dlaczego? Strug do drewna ręczny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie masz dostępu do źródła zasilania, gdyż pracuje wyłącznie w oparciu o siłę rąk.
Heble ręczne to bardzo dobre urządzenia do wstępnego wyrównywania desek (np. strug typu gładzik) oraz ostatecznego wygładzania desek (np. strug zgładzik). Znajdziesz również modele odpowiednie do robienia wrębów (np. hebel kątnik lub wrębownik) czy do przygotowywania powierzchni przed naniesieniem kleju (np. strug drapak). Wszystkie rodzaje drapaków są bardzo cenione w rękodziele czy meblarstwie artystycznym
Jakie funkcje dodatkowe mogą posiadać strugi elektryczne i ręczne?
W przypadku strugów elektrycznych dostępne są dodatkowe funkcje takie jak:
- felcowanie — wycinanie rowków w powierzchni drewna
- funkcja heblarki — zaawansowany strug elektryczny wyposażony w blat roboczy do skrawania drewna
- prowadnica równoległa — do równoległego wykonywania np. żłobień
- prowadnica boczna — do strugania pod kątem do 45 stopni
Warto zauważyć, że jeden strug ręczny zazwyczaj przeznaczony jest do wykonywania określonego zadania (np. mocnego wygładzania, wygładzania końcowego, tworzenia wrębów lub przygotowania bazy do klejenia). Niestety, ciężko w tym wypadku o modele uniwersalne bądź z wieloma dodatkowymi funkcjami.
Jak używać hebla? Kilka porad
Heblowanie ręczne i elektryczne wymaga wprawy, dlatego na początku przygody ze strugami możesz napotkać sporo problemów, a efekt może być daleki od oczekiwanego. Pamiętaj jednak, że uzyskany efekt jest kwestią nabytego doświadczenia. Aby jednak ułatwić Ci pierwsze kroki w pracy z heblem do drewna, przygotowaliśmy parę porad. Jak używać poprawnie struga?
- Unieruchom element do obrobienia.
- Upewnij się, że element do obrobienia jest pozbawiony metalowych części (np. śrub). Jeśli nie — pozbądź się ich przed przystąpieniem do heblowania.
- Ustaw głębokość strugania. W strugu ręcznym za pomocą śrub, a w przypadku strugów elektrycznych — za pomocą pokrętła.
- Podłącz do zasilania (w przypadku modeli elektrycznych).
- Ustaw przód struga na początku obrabianego elementu, ale nie dotykaj deski nożem.
- Przesuwaj hebel płynnie do przodu po obrabianym elemencie, dociskając urządzenie do powierzchni.
Pamiętaj! Przed użyciem koniecznie zapoznaj się z instrukcją dołączoną przez producenta.
Jaki strug do drewna wybrać? Podsumowanie
Wybór struga do drewna nie jest trudny, jeżeli tylko wiesz, na co zwrócić uwagę. Na szczęście na rynku są dostępne dwa najpopularniejsze rodzaje hebli — ręczne i elektryczne. Dzięki temu wybór jest może nieco ograniczony, ale zdecydowanie łatwiejszy (w szczególności dla niedoświadczonych osób). Pamiętaj, aby przy wyborze elektrycznego urządzenia sprawdzić jego moc, prędkość obrotową oraz oferowany zakres parametrów.