Close

Strug elektryczny czy ręczny, który sprawdzi się najlepiej? Porady i ranking hebli

Jeżeli kompletujesz wyposażenie do swojego przydomowego warsztatu lub planujesz pracować z drewnem — hebel do drewna to właśnie to, czego potrzebujesz. Z tym urządzeniem obrobisz deski, a może nawet stworzysz altanę czy meble do domu i ogrodu. Strug do drewna elektryczny i ręczny ma wiele zastosowań w domu, i w profesjonalnych zakładach. Jak wybrać odpowiedni strug? Poznaj poradnik zakupowy przy wyborze hebli ręcznych i elektrycznych oraz ranking top 10 najpopularniejszych produktów.

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Hebel — niezbędna pomoc przy pracy z drewnem

Strug to urządzenie, które służy do obrabiania drewna. Strug spotykany jest również pod nazwą hebel oraz heblarka elektryczna, przy czym warto zaznaczyć, że heblarka to bardzo zaawansowane urządzenie zazwyczaj z dodatkowym blatem roboczym. Niemniej również używa się tego określenia w stosunku do strugów elektrycznych.

Strug do drewna przyda się w każdym zakładzie stolarskim oraz ciesielskim, ale wiele osób sięga po niego również do swojego domowego warsztatu. Z pomocą struga możesz heblować, wręgować krawędzie, a nawet frezować i przycinać drewno. Zapewnia zatem kompleksową obróbkę drewna oraz przygotowanie powierzchni do dalszych kroków — bejcowania, malowania czy skręcania.

Jakie są rodzaje strugów do drewna? 

Heble dzielimy na urządzenia ze wbudowanym silnikiem (strugi elektryczne) oraz bez silnika (strugi ręczne). Hebel ręczny jest napędzany siłą rąk, dlatego pracuje wolniej, ale jest wystarczający na potrzeby niewielkich prac stolarskich w domu. Z kolei strugi elektryczne, a nawet zaawansowane heblarki, to modele najlepsze do częstej i regularnej pracy z twardym drewnem — w domu bądź w profesjonalnych zakładach.

STRUG ELEKTRYCZNY STRUG ELEKTRYCZNY
+ wyposażony w silnik
+ wymaga użycia mniejsze siły rąk
+ szeroki zakres cen pozwala wybrać model zarówno dla amatorów, jak i dla profesjonalistów
+ pozwala nie tylko na heblowanie, ale również frezowanie i wręgowanie
+ łatwa i wygodna regulacja parametrów
- wymagają podłączenia do źródła zasilania
STRUG RĘCZNY STRUG RĘCZNY
+ nie wymaga źródła zasilania do pracy
+ cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych
+ przydatny do drobnych prac stolarskich w domu
+ dostępnych wiele modeli o różnym przeznaczeniu
- bardziej męczy ręce
- mniej wydajny i wolniejszy w obróbce drewna

Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego hebla?

Przy zakupie najlepszego hebla musisz wziąć pod uwagę parametry techniczne, rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo oraz elementy zapewniające wygodę podczas pracy. Oprócz tego ważne jest również dodatkowe wyposażenie, które otrzymasz w zestawie, a które ograniczy konieczność szukania zapasowych części w serwisach bądź sklepach.

Rodzaj i przeznaczenie
Rodzaj i przeznaczenie

Dwa podstawowe rodzaje strugów dostępnych w sklepach to: strug ręczny oraz strug elektryczny. Musisz wziąć pod uwagę czy potrzebujesz zaawansowanego i szybkiego urządzenia, czy może taniego modelu do sporadycznego wygładzenia elementów z drewna. Hebel do drewna ręczny jest bardzo tani, ale nie pozwala na tak szybką, wydajną i dokładną pracę. Jeżeli masz do obróbki duże ilości drewna, o wiele lepszym wyborem będzie hebel elektryczny.

Moc silnika
Moc silnika

Moc silnika to parametr, który dotyczy wyłącznie hebli elektrycznych. Od tego parametru zależy, z jaką wydajnością będą pracowały ostrza. Z reguły im większa moc, tym lepsza żywotność i wydajność silnika. Warto jednak wziąć pod uwagę jakość jego wykonania. Modele o najniżej mocy mają do 700 W, ale są dostępne również modele od 1500 do 2000 W. Na potrzeby domowe wystarczy model już ok. 800 W.

Liczba obrotów głowicy na minutę
Liczba obrotów głowicy na minutę

Prędkość obrotowa oznacza, ile obrotów na minutę wykonują ostrza. Im większa prędkość, tym szybsze cięcie ostrzy. Standardowa liczba obrotów na minutę wynosi od 14 000 do 16 000, ale znajdziesz również profesjonalne heble o wyższej prędkości obrotowej. Strug do drewna ręczny nie posiada tego parametru.

Szerokość strugania i opcja regulacji
Szerokość strugania i opcja regulacjiSzerokość strugania i opcja regulacji

Szerokość strugania to nic innego jako szerokość drewnianej powierzchni, jaką jest w stanie wystrugać za jednym pociągnięciem. Wartość ta jest wyrażona w milimetrach (mm). W zależności od modelu waha się ona od 82 mm do 110 mm. Strug elektryczny szeroki zaczyna się od 100 mm, a największe strugi sięgają nawet ponad 155 mm. Im większa szerokość, tym mniej ruchów musisz wykonać, aby wygładzić powierzchnię deski.

Głębokość strugania i opcja regulacji
Głębokość strugania i opcja regulacji

W przypadku głębokości strugania hebli warto zwrócić uwagę na dwa parametry: standardową głębokość oraz głębokość wręgowania. Standardowa głębokość jest regulowana za pomocą pokrętła w zakresie od 0 do 4,5 mm. Regulacja może być płynna lub skokowa np. co 0,2 mm. W przypadku głębokości wręgowania (obrabiania brzegów materiału) mamy do czynienia z zakresem od 0 do 13 mm.

Zewnętrzny odciąg pyłu
Zewnętrzny odciąg pyłu

Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu czystości w miejscu pracy, warto zwrócić uwagę na możliwość odprowadzania strużyn i pyłu do zewnętrznej komory. W tym wypadku masz do wyboru dwa rozwiązania: zewnętrzny worek na wióry lub adapter do montażu zewnętrznego odciągu (np. odkurzacza).

Przystosowanie do frezowania
Przystosowanie do frezowania

Wiele strugów do mebla umożliwia również frezowanie. Aby hebel miał taką funkcję musisz szukać modeli ze specjalnym wgłębieniem w kształcie litery V. Strug do drewna elektryczny niemal zawsze daje możliwość frezowania, a najlepsze modele oferują również frez różnej wielkości.

Dodatkowe funkcje i akcesoria
Dodatkowe funkcje i akcesoria

Jakie dodatkowe akcesoria i funkcje powinny znaleźć się w zestawie? Szukaj zapasowych ostrzy oraz dodatkowych pasków. Przyda się również prowadnica równoległa do równomiernego obrabiania materiału oraz walizki do przechowywania heblarki i zapasowych elementów.

Strug do drewna — ranking hebli

Wuber WR-EP-1450

★★★★★
Wuber WR-EP-1450
SPECYFIKACJA
MOC: 1450 W
MAX. PRĘDKOŚĆ OBROTOWA: 16 000 obr./min
SZEROKOŚĆ STRUGANIA: 82 mm
GŁĘBOKOŚĆ HEBLOWANIA: Od 0 do 3 mm
Sprawdź cenę

System odprowadzania pyłu

Podczas pracy strugarka Wuber automatycznie wyrzuca nadmiar wiórów bocznym wylotem. Aby ograniczyć bałagan, możesz podpiąć odkurzacz, dzięki czemu wszystkie strużyny oraz pył będą trafiały bezpośrednio do zewnętrznego kontenera.

Wysoka moc

Wuber WR-EP-1450, pomimo niewygórowanej ceny, oferuje moc na poziomie 1450 W oraz maksymalne obroty do 16 000 ruchów na minutę. Dzięki temu strug elektryczny nie zacina się przy intensywnej pracy oraz pozwala na struganie nawet twardszych materiałów.

ZALETY
WADY
+ silnik o wysokiej mocy (1450 W) i wysokich obrotach (16 000 obr./min)
+ możliwość automatycznego odprowadzania wiór
+ dwa noże skrawające oraz dwa zapasowe w zestawie
+ przystępna cena
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Duży plus za dodatkowe ostrza w zestawie. Jestem zadowolony z zakupu.” - Michał, Bydgoszcz
“Zaskakująco mocny! Trzeba nabrać trochę wprawy, ale efekt jest tego warty. Polecam.” - Łukasz, Olsztyn

Parkside PEH30 C3

★★★★★
Parkside PEH30 C3
SPECYFIKACJA
MOC: 750 W
MAX. PRĘDKOŚĆ OBROTOWA: Do 13 000 obr./min
SZEROKOŚĆ STRUGANIA: 82 mm
GŁĘBOKOŚĆ HEBLOWANIA: Od 0 do 3 mm
Sprawdź cenę

Do heblowania i frezowania

Strug elektryczny od firmy Parkside jest bardzo tani, ale również funkcjonalny. Urządzenie posiada specjalne rowki w trzech rozmiarach, a każdy w kształcie litery V. Ten rodzaj rowków pozwala na frezowanie brzegów obrabianego materiału.

Głębokie wręgi

Zależy Ci na urządzeniu, z którym wykonasz również głębokie wręgowanie? Parkside sprawdzi się również bardzo dobrze. Maksymalna głębokość strugania wręgów może sięgać do 24 mm. To świetny wynik nawet w porównaniu z modelami z wyższej półki cenowej.

ZALETY
WADY
+ optymalna moc i prędkość obrotowa
+ możliwość tworzenia wręgów do 24 mm
+ regulowana głębokość strugania od 0 do 3 mm
+ w zestawie ogranicznik równoległy, ogranicznik głębokości wręgów, adapter do odprowadzania pyłu i dwa klucze
- brak zapasowych ostrzy w zestawie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Duży plus za bogaty zestaw akcesoriów i oczywiście za niską cenę. Jak najbardziej polecam.” - Krzysztof, Głogów
“Należę do żółtodziobów, a z tym urządzeniem bez problemu zrobiłem solidną szafkę na narzędzia. Super jest!” - Kamil, Szczecin

Vorel 25887

★★★★★
Vorel 25887
SPECYFIKACJA
MOC: Nie dotyczy
MAX. PRĘDKOŚĆ OBROTOWA: Nie dotyczy
SZEROKOŚĆ STRUGANIA: 44 mm
GŁĘBOKOŚĆ HEBLOWANIA: Brak informacji
Sprawdź cenę

Trwałe wykonanie

Vorel 25887 to hebel ręczny cechujący się dobrą wytrzymałością. Uchwyty są wykonane z tworzywa ABS, które jest lekkie i odporne na wgniecenia. Z kolei nóż wykonany jest ze stali hartowanej o wytrzymałości do 55 HRC. Lakierowana powierzchnia dodatkowo chroni przed odpryskami przy intensywnej pracy.

Vorel 25887 to hebel ręczny cechujący się dobrą wytrzymałością. Uchwyty są wykonane z tworzywa ABS, które jest lekkie i odporne na wgniecenia. Z kolei nóż wykonany jest ze stali hartowanej o wytrzymałości do 55 HRC. Lakierowana powierzchnia dodatkowo chroni przed odpryskami przy intensywnej pracy.

Element odpowiedzialny za skrawanie drewna to wysuwany nóż o szerokości 44 mm. Stopień wysunięcia, a tym samym głębokość cięcia, regulujesz za pomocą dwóch śrub. Regulacja nie sprawia problemów, pomimo że nie jest tak precyzyjna jak w elektrycznych modelach.

ZALETY
WADY
+ bardzo niska cena
+ solidne wykonanie
+ lakierowana powierzchnia
+ dwie śruby do regulacji cięcia
- precyzyjne ustawienie głębokości cięcia jest nieco trudniejsze
- ograniczone zastosowanie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“ Polecam. Tani, dobrze wykonany i równo przycina deski. Na pewno przyda się nie raz.” - Tymon, Katowice
“Fajny gadżet do domowej obróbki. Naprawdę nie ma co narzekać za takie pieniążki.” - Szymon, Lublin

Rebir IE-5708M

★★★★★
Rebir IE-5708M
SPECYFIKACJA
MOC: 2250 W
MAX. PRĘDKOŚĆ OBROTOWA: 15 000 obr./min
SZEROKOŚĆ STRUGANIA: 155 mm
GŁĘBOKOŚĆ HEBLOWANIA: Od 0 do 3,5 mm
Sprawdź cenę

Solidny i wytrzymały

Rebir IE-5708M cechuje się bardzo wytrzymałą obudową oraz ciężką konstrukcją. Waga urządzenia wynosi ponad 7 kg, dzięki temu hebel jest stabilny podczas pracy. Wysoka jakość komponentów z trwałego tworzywa sztucznego i wysokogatunkowej stali sprawia, że to inwestycja na lata.

Duże możliwości regulacji

Hebel Rebir IE-5708M to także ogromne możliwości dopasowania regulacji do Twoich potrzeb. Rebir umożliwia płynną regulację głębokości strugania (od 0 do 3,5 mm) oraz głębokości wręgu (od 0 do 17 mm). Przy użyciu odpowiedniego narzędzia możesz strugać nie tylko powierzchnie na płasko, ale i pod kątem (od 0 do 45 stopni).

ZALETY
WADY
+ wysoka jakość wykonania
+ duża waga zapewnia stabilne heblowanie
+ szerokość heblowania aż do 155 mm
+ wysoka moc ponad 2000 W
+ głębokość strugania do 3,5 mm i głębokość wręgu do 17 mm
- wysoka cena
- użytkownicy skarżą się na częste zapychanie się urządzenia
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobry sprzęt, który polecam każdemu. Bardzo przyspiesza pracę, a duża waga to tylko plus przy długiej pracy.” - Karol, Elbląg
“Plus za dużą szerokość — heblowanie dużych desek nie sprawia problemu. Zdecydowanie warto zainwestować w Rebir.” - Paweł, Białystok

Kraft&Dele KD1681

★★★★★
Kraft&Dele KD1681
SPECYFIKACJA
MOC: 1450 W
MAX. PRĘDKOŚĆ OBROTOWA: 16 000 obr./min
SZEROKOŚĆ STRUGANIA: 82 mm
GŁĘBOKOŚĆ HEBLOWANIA: Od 0 do 3 mm
Sprawdź cenę

Blokada włącznika

Karft&Dele KD1681 został wyposażony w blokadę wyłącznika. Jak to działa? Podczas długiej pracy uruchamiasz blokadę, dzięki czemu urządzenie pracuje przez cały czas, a Ty nie musisz nieustannie trzymać przycisku. To bardzo przydatna funkcja, jeśli zależy Ci na nieprzerwanej pracy przez długi czas.

Wysoka moc i prędkość obrotowa

Elektryczny hebel Kraft&Dele to również bardzo wydajny i mocny silnik. Silnik pracuje z maksymalną mocą na poziomie 1450 W. W połączeniu z wysoką prędkością obrotową (do 16 000 obr./min) strug zapewnia szybkie i dokładne struganie drewnianych powierzchni bez ryzyka zaduszenia silnika.

ZALETY
WADY
+ bardzo dobry stosunek ceny do jakości
+ regulowana głębokość strugania od 0 do 3 mm
+ zakres głębokości wręgu od 0 do 16 mm
+ przewód zasilający o długości 2 m
+ wysoka moc i prędkość obrotowa
- brak zapasowego paska
- brak zapasowych noży
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Moc i obroty na ogromny plus. Szkoda, że w zestawie nie ma od razu zapasowych części.” - Robert, Gorzów Wielkopolski
“Jak dla mnie urządzenie nie ma żadnych wad. Przetestowałem już nawet na lekko wilgotnym drewnie. Działa super.” - Piotrek, Reda

Stanley FME-630K

★★★★☆
Stanley FME-630K
SPECYFIKACJA
MOC: 750 W
MAX. PRĘDKOŚĆ OBROTOWA: 16 500 obr./min
SZEROKOŚĆ STRUGANIA: 82 mm
GŁĘBOKOŚĆ HEBLOWANIA: Od 0 do 2 mm
Sprawdź cenę

Wygodne odprowadzanie wiórów

W zestawie z heblem i walizką do przechowywania otrzymasz również specjalny worek na wióry. Po podłączeniu urządzenie odprowadza wióry do worka, co ułatwia utrzymanie czystości w warsztacie. Istnieje również drugi sposób odprowadzania pozostałości po drewnie. Służy do tego specjalna przejściówka, która umożliwia podłączenie odkurzacza.

Długi przewód

Stanley FME-630K korzysta z zasilania sieciowego podczas pracy, dlatego warto zwrócić również uwagę na długość przewodu do zasilania. W tym wypadku mamy do czynienia z kablem o długości 4 m, który zapewnia wygodną i bezpieczną pracę w warsztacie lub w garażu.

ZALETY
WADY
+ urządzenie ma tendencję do zapychania się
+ niska moc 750 W
- urządzenie ma tendencję do zapychania się
- niska moc 750 W
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Solidne wykonanie, nie zacina się, ale testowałem dopiero na cienkich deskach. Niemniej polecam.” - Wojtek, Olsztyn
“Szkoda, że nie ma więcej zapasowych części, ale z drugiej strony jakość jak najbardziej godna polecenia.” - Bartłomiej, Wrocław

Bosch GHO 26-82D

★★★★☆
Bosch GHO 26-82D
SPECYFIKACJA
MOC: 710 W
MAX. PRĘDKOŚĆ OBROTOWA: 18 000 obr./min
SZEROKOŚĆ STRUGANIA: 82 mm
GŁĘBOKOŚĆ HEBLOWANIA: Od 0 do 2,6 mm
Sprawdź cenę

Dodatkowe akcesoria do pracy

Bosch GHO 26-82D to nie tylko mocny strug elektryczny, ale również akcesoria, które ułatwiają pracę. W zestawie otrzymasz równoległą prowadnicę, która zwiększa precyzję cięcia w przypadku szerszych desek. Nie zabrakło również adaptera do odprowadzania strużyn oraz worka na wióry.

Ergonomiczna konstrukcja

Bosch GHO 26-82D został tak zaprojektowany, aby był bezpieczny i wygodny podczas prowadzenia po powierzchni deski. Przykładowo, rękojeść została pokryta antypoślizgowym materiałem SoftGrip, a gładka stopa ułatwia prowadzenie po każdej drewnianej powierzchni. Urządzenie zostało również odpowiednio wyważone, dlatego praca z nim jest wygodna i bezpieczna.

ZALETY
WADY
+ prędkość obrotowa do 18 000 obr./min
+ regulowana głębokość strugania (do 2,6 mm) oraz wręgowania (do 9 mm)
+ uchwyt z powłoką SoftGrip
+ adapter do odprowadzania pyłu oraz worek na wióry
- Długo zastanawiałem się nad zakupem, ale jestem bardzo zadowolony. Zdecydowanie warty pieniędzy. Polecam!
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Długo zastanawiałem się nad zakupem, ale jestem bardzo zadowolony. Zdecydowanie warty pieniędzy. Polecam!” - Mirosław, Warszawa
“Bosch nigdy mnie nie zawiódł. Hebel najwyższej jakości, polecam każdemu.” - Jurek, Suwałki

Yato YT-62900

★★★☆☆
Yato YT-62900
SPECYFIKACJA
MOC: Nie dotyczy
MAX. PRĘDKOŚĆ OBROTOWA: Nie dotyczy
SZEROKOŚĆ STRUGANIA: 44 mm
GŁĘBOKOŚĆ HEBLOWANIA: Brak informacji
Sprawdź cenę

Wytrzymałe ostrze

W przypadku tego hebla ręcznego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ostrze. Yato YT-62900 jest wyposażony w nóż ze stali manganowej utwardzonej do wartości 55 HRC. Nóż dodatkowo jest regulowany, dlatego bez problemu radzi sobie z deskami o niedużej grubości.

Solidna obudowa

Yato YT-62900 to także wytrzymała obudowa. W tym wypadku jest wykonana w całości z tworzywa ABS. Dzięki temu jest lekka, wytrzymała i nie odkształca się pod wpływem nacisku. Dodatkowa warstwa lakieru dodatkowo chroni kolor przed blaknięciem.

ZALETY
WADY
+ ostry i wytrzymały nóż
+ regulowany stopień wysunięcia ostrza
+ niewielki i poręczny rozmiar
- regulowana głębokość cięcia jest mniej precyzyjna od modeli elektrycznych
- mała powierzchnia strugania
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Spodziewałem się słabszego sprzętu, ale jestem zadowolony. Do sporadycznego użytku jak najbardziej ok.” - Krystian, Toruń
“Fajna zabawka na domowy użytek. Testowałem przy prostych, cienkich deskach i dobrze sobie poradziła. Nie wiem, jak przy dłuższej pracy.” - Łukasz, Bartoszyce

Yato YT-82141

★★★☆☆
Yato YT-82141
SPECYFIKACJA
MOC: 810 W
MAX. PRĘDKOŚĆ OBROTOWA: 16 500 obr./min
SZEROKOŚĆ STRUGANIA: 82 mm
GŁĘBOKOŚĆ HEBLOWANIA: Od 0 do 3 mm
Sprawdź cenę

Wręgowanie i fazowanie krawędzi

Elektryczny strug do drewna od firmy Yato to model w przystępnej cenie i z szerokimi możliwościami. Z pomocą tego urządzenia możesz nie tylko heblować, ale również wręgować i fazować krawędzie. Maksymalna głębokość wręgu wynosi do 11 mm. Yato YT-82141 pozwoli Ci zatem kompleksowo przygotować powierzchnie z drewna.

Stopka parkująca i ogranicznik głębokości

Yato YT-82141 to również bezpieczne obranianie i wygładzanie drewna. Po zakończonej pracy oprzyj urządzenie na stopce parkującej, co chroni przed przypadkową obróbką materiału czy uszkodzeniem ostrzy. Z kolei ogranicznik strugania krawędzi chroni przed przepiłowaniem drewna.

ZALETY
WADY
+ optymalna moc i prędkość obrotowa
+ umożliwia fazowanie, heblowanie i wręgowanie drewnianych powierzchni
+ stopka parkująca zwiększa bezpieczeństwo
+ wbudowany ogranicznik głębokości
- brak prowadnicy równoległej
- brak zapasowych elementów
- silnik ma mniejsze możliwości niż deklaruje producent
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Heblarkę kupiłem do domu. Jak na sprzęt dla niedoświadczonej osoby to bardzo dobry wybór i jak najbardziej polecam.” - Roman, Wrocław
“Całkiem wyczuwalna moc, fajna regulacja, ale szkoda, że wąska szerokość heblowania. I tak ocenia na 8/10.” - Wiesław, Kraków

Sparta 210795

★★★☆☆
Sparta 210795
SPECYFIKACJA
MOC: Nie dotyczy
MAX. PRĘDKOŚĆ OBROTOWA: Nie dotyczy
SZEROKOŚĆ STRUGANIA: 50 mm
GŁĘBOKOŚĆ HEBLOWANIA: Brak informacji
Sprawdź cenę

Do trudno dostępnych miejsc

Szukasz gadżetu do wyrównania powierzchni w trudno dostępnych miejscach? Ten hebel ręczny od firmy Sparta sprawdzi się bardzo dobrze. Nóż o szerokości 50 mm poradzi sobie z nierównościami na małej przestrzeni, na której duży hebel elektryczny może sobie nie poradzić.

Lekki i kompaktowy

Ręczny strug Sparta to również bardzo dobry wybór do skrawania drewna poza domem. Niewielkie rozmiary (245 × 58 mm) sprawiają, że zajmuje niewiele miejsca w skrzynce z narzędziami. Ręczna konstrukcja nie wymaga dostępu do prądu.

ZALETY
WADY
+ duża szerokość noża — 50 mm
+ korpus z metalu
+ wyposażony w hartowany nóż o dużej twardości
+ dobre uzupełnienie elektrycznego hebla
- niska jakość wykonania śrub
- nie nadaje się do regularnego używania przez długi czas
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dość drogi, ale całkiem solidny. Polecam jak najbardziej dla amatorów takich jak ja.” - Grzesiek, Gdańsk
“Ładnie sunie po drewnie, od razu usuwa nadmiar drewna. Polecam.” - Dariusz, Częstochowa

Strug elektryczny do drewna czy ręczny? Jaki rodzaj hebla, do jakich zadań sprawdzi się najlepiej?

Elektryczny czy strug do drewna ręczny? Oba rozwiązania są popularne, ale zauważalnie częściej wybierany jest hebel elektryczny. Z czego to wynika i do jakich prac każdy z modeli sprawdzi się najlepiej? Przyjrzyjmy się obu urządzeniom.

Hebel elektryczny — do czego się przyda?

Strug do drewna elektryczny to zaawansowane urządzenie, które sprawdzi się do obrabiania krawędzi (wręgowania), powierzchni desek (heblowania) oraz nadawania drewnu pożądanego kształtu (do frezowania). Ze względu na szerokie zastosowanie, mały wysiłek podczas pracy oraz szybką i wydajną pracę ostrzy mogą korzystać z niego zarówno profesjonalne zakłady, jak i amatorzy w przydomowych warsztatach.

Hebel ręczny — jakie zadania nie są mu straszne?

W przeciwieństwie do hebla elektrycznego model elektryczny pracuje o wiele wolniej, ale mimo to jest również często kupowany. Dlaczego? Strug do drewna ręczny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie masz dostępu do źródła zasilania, gdyż pracuje wyłącznie w oparciu o siłę rąk.

Heble ręczne to bardzo dobre urządzenia do wstępnego wyrównywania desek (np. strug typu gładzik) oraz ostatecznego wygładzania desek (np. strug zgładzik). Znajdziesz również modele odpowiednie do robienia wrębów (np. hebel kątnik lub wrębownik) czy do przygotowywania powierzchni przed naniesieniem kleju (np. strug drapak). Wszystkie rodzaje drapaków są bardzo cenione w rękodziele czy meblarstwie artystycznym

Jakie funkcje dodatkowe mogą posiadać strugi elektryczne i ręczne?

W przypadku strugów elektrycznych dostępne są dodatkowe funkcje takie jak:

  • felcowanie — wycinanie rowków w powierzchni drewna
  • funkcja heblarki — zaawansowany strug elektryczny wyposażony w blat roboczy do skrawania drewna
  • prowadnica równoległa — do równoległego wykonywania np. żłobień
  • prowadnica boczna — do strugania pod kątem do 45 stopni

Warto zauważyć, że jeden strug ręczny zazwyczaj przeznaczony jest do wykonywania określonego zadania (np. mocnego wygładzania, wygładzania końcowego, tworzenia wrębów lub przygotowania bazy do klejenia). Niestety, ciężko w tym wypadku o modele uniwersalne bądź z wieloma dodatkowymi funkcjami.

Jak używać hebla? Kilka porad

Heblowanie ręczne i elektryczne wymaga wprawy, dlatego na początku przygody ze strugami możesz napotkać sporo problemów, a efekt może być daleki od oczekiwanego. Pamiętaj jednak, że uzyskany efekt jest kwestią nabytego doświadczenia. Aby jednak ułatwić Ci pierwsze kroki w pracy z heblem do drewna, przygotowaliśmy parę porad. Jak używać poprawnie struga?

  1. Unieruchom element do obrobienia.
  2. Upewnij się, że element do obrobienia jest pozbawiony metalowych części  (np. śrub). Jeśli nie — pozbądź się ich przed przystąpieniem do heblowania.
  3. Ustaw głębokość strugania. W strugu ręcznym za pomocą śrub, a w przypadku strugów elektrycznych — za pomocą pokrętła.
  4. Podłącz do zasilania (w przypadku modeli elektrycznych).
  5. Ustaw przód struga na początku obrabianego elementu, ale nie dotykaj deski nożem.
  6. Przesuwaj hebel płynnie do przodu po obrabianym elemencie, dociskając urządzenie do powierzchni.

Pamiętaj! Przed użyciem koniecznie zapoznaj się z instrukcją dołączoną przez producenta.

Jaki strug do drewna wybrać? Podsumowanie

Wybór struga do drewna nie jest trudny, jeżeli tylko wiesz, na co zwrócić uwagę. Na szczęście na rynku są dostępne dwa najpopularniejsze rodzaje hebli — ręczne i elektryczne. Dzięki temu wybór jest może nieco ograniczony, ale zdecydowanie łatwiejszy (w szczególności dla niedoświadczonych osób). Pamiętaj, aby przy wyborze elektrycznego urządzenia sprawdzić jego moc, prędkość obrotową oraz oferowany zakres parametrów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij