Close

Sokowirówka czy wyciskarka? Ranking: Zelmer, Philips, Bosch

Sokowirówka czy wyciskarka? Bo przecież nawet najlepszy kupny sok nie będzie zawierał tylu witamin, ile da nam świeżo wyciśnięty napój owocowy. Dlatego cieszą się one nieustanną popularnością. Jakie urządzenie będzie optymalne dla nas? Podpowiadamy jakie wybrać.

Aktualizacja: Maj 2024

Jakie są rodzaje sokowirówek?

SOKOWIRÓWKA SOKOWIRÓWKA
+ nadaje się do rozdrabniania twardych owoców i warzyw
+ klarowny sok
- mniej soku, ale więcej pozostałego miąższu
WYCISKARKA WYCISKARKA
+ gęstszy sok
+ większa zawartość błonnika w soku
- nie każde owoce czy warzywa nadają się do wyciśnięcia soku

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sokowirówki?

MOC
MOC

Im większa moc silnika, tym większa wydajność sokowirówki. Modele o mniejszej mocy mogą nie radzić sobie z twardszymi produktami, takimi jak marchewka czy seler. Jeśli chcesz kupić jak najwydajniejsze urządzenie, wybierz to o jak największej mocy.

NAPĘD
NAPĘD

Część modeli wyposażona jest w dwa rodzaje napędu – każdy z nich, do innego rodzaju owoców czy warzyw. To duża zaleta, jeśli chcesz tworzyć soki owocowo-warzywne i mieszać ze sobą swobodnie różne składniki.

WIELKOŚĆ POJEMNIKA NA MIĄŻSZ
WIELKOŚĆ POJEMNIKA NA MIĄŻSZ

Im większa, tym lepiej. Przy odpowiednio dużym pojemniku przygotujesz cały sok bez konieczności opróżniania pojemnika w międzyczasie, co zdecydowanie ułatwi i usprawni proces przygotowywania soku.

WIELKOŚĆ OTWORU
WIELKOŚĆ OTWORU

Modele z dużym otworem nadają się do sprawnego przygotowywania soku nawet z całych owoców. Przy mniejszym otworze konieczne jest krojenie owoców na kawałki.

RODZAJ SITA
RODZAJ SITA

Wysokiej jakości sita pozwalają na uzyskanie jak największej ilości soku przy minimalnej ilości pozostałego miąższu. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie.

Ranking najlepszych sokowirówek i wyciskarek

Wyciskarka wolnoobrotowa Zelmer ZJP1600

Wyciskarki cechują się dużo mniejszą mocą, ponieważ do skutecznej pracy ślimaka nie potrzeba 500 czy 1000 W. Zazwyczaj silnik ma 150 W i tak też jest w przypadku Zelmer ZJE1200G. Wyciskarka wolnoobrotowa tej polskiej firmy bez trudu poradzi sobie z większością owoców. Maksymalna prędkość obrotów na poziomie 32 obr/min może mieć jednak trudności z twardszymi produktami. Kupując Zelmer otrzymujemy standardowy zestaw w postaci urządzenia oraz dwóch pojemników: na miąższ i sok. Oba naczynia mają pojemność 1,4 l, zatem porcję idealną do porannego śniadania.

Wyciskarka wolnoobrotowa Zelmer ZJP1600

Dużą zaletą Zelmera jest posiadanie biegu wstecznego, który jest niezwykle pomocny kiedy urządzenie zablokuje się pod wpływem zbyt dużej ilości wkładu. Bieg wsteczny uchroni nas przed zapchaniem wyciskarki. Urządzenie jest typem pionowym, dzięki czemu jest łatwiejsza w obsłudze. Sokowirówka czy wyciskarka - ich częstym minusem, jak w przypadku tego modelu, jest brak blokady kapania, jednak powoli zaczyna być standardem wśród tego rodzaju urządzeń. Koszt wyciskarki waha się między 600 a 700 zł, co dużo przewyższa cenę, którą posiada. sokowirówka Zelmer

 Zelmer ZJP1600 sok owoce warzywa
Zalety
bieg wsteczny
brak blokady kapania
duży pojemnik na sok
Wady
mała moc
wysoka cena

Bosch MESM500W - cicha wyciskarka do owoców

Kolejny warty polecenie sprzęt to wyciskarka Bosch MESM500W. Urządzenie sprawdziło już wielu użytkowników, bowiem ten model towarzyszy nam już dłuższy czas. Posiada identyczną moc jak Zelmer, jednak potrafi pracować na wyższych obrotach, do 55 obr/min. W ten sposób lepiej radzi sobie z produktami twardszymi, a kiedy chcemy wycisnąć sok np. z winogron, przygotujemy go szybciej. Po stronie minusów należy zapisać fakt, że jednorazowo wyprodukujemy mniej napoju. Pojemnik na sok ma bowiem tylko 1 l, a na miąższ 1,3 l.

Bosch MESM500W sok owoce warzywa imbir jabłka

Bosch to typ pionowy, jednak posiada blokadę kapania, dzięki której utrzymamy blat w czystości. W zestawie otrzymujemy dwa różne filtry, dzięki którym możemy wybrać, czy chcemy uzyskać sok gęsty czy może preferujemy bardziej klarowną konsystencję. W porównaniu z sokowirówkami, każda wyciskarka wolnoobrotowa będzie działać ciszej, jednak Bosch charakteryzuje się wyjątkowo cichym silnikiem. Dzięki niemu możemy przygotować sok do śniadania nie budząc wszystkich domowników. Bardzo wartościową funkcją jest zabezpieczenie przed uruchomieniem urządzenia, jeśli to nie jest odpowiednio złożone. Unikniemy w ten sposób awarii. Bosch dostępy jest w granicach 650 zł.

Zalety
duże obroty - 55 obr/min
posiada blokadę kapania
2 filtry dot. konsystencji soku
cichy
Wady
mały pojemnik na sok - 1 l

Wyciskarka do soków - Philips HR1889/70

Trzecia z wyciskarek wolnoobrotowych godnych polecenia to wyciskarka Philips HR1889/70. Urządzenie ma standardową moc 150 W. Jest to typ poziomy, zatem zabiera więcej miejsca w kuchni. Duży rozmiar ma jednak swoje zalety, ponieważ urządzenie jest bardziej stabilne. Posiada też antypoślizgowe nóżki. Oprócz standardowego wyposażenia jak dwa zbiorniki (1l na sok oraz 0,75 l na miąższ) czy blokada kapania, największą zaletą Philipsa jest wyjątkowo duży otwór na produkty. Średnica 70 mm pozwala wkładać do środka większe kawałki owoców oraz warzyw, bez konieczności drobnego krojenia każdego produktu.

wolnoobrotowa  Philips HR1889/70

Efektywność wyciskania to 80%, a litr soku otrzymamy w niespełna 60 s pracy wyciskarki. Z kolei 1,5 min trwa umycie urządzenia pod bieżącą wodą. Na pytanie sokowirówka czy wyciskarka wielu pewnie odpowiedziało sobie na to pytanie już w tym momencie. Sprzęt został zaprojektowany tak, żeby łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia powstałe przy wyciskaniu. Philips HR1889/70 dostępny jest w przedziale cenowym 750-810 zł, nie należy więc do najtańszych. Niemniej dla wielu użytkowników jest jednym z wygodniejszych rozwiązań na rynku.

Wyciskarka wolnoobrotowa Philips HR1889/70
Zalety
duże rozmiary
duża średnica otworu
bardzo wydajny
łatwy w czyszczeniu
wysoka cena
Wady
mały pojemnik na sok - 1 l

Sokowirówka Philips Avance Collection HR1922/20 - nowoczesność

Ranking zamyka sokowirówka Philips Avance Collection. To jeszcze jeden model sokowirówki, który z pewnością wart jest uwagi. Sokowirówka Philips Avance Collection HR1922/20 to jedno z najmocniejszych urządzeń na rynku. Silnik wytwarzający 1200 W praktycznie pozbawia nas ograniczeń względem produktów, które chcemy przerobić na zdrowy sok. Dzięki tak dużej mocy sokowirówka jest także szybka. Jednorazowo możemy przyrządzić aż 3 l soku. Wszystkie elementy urządzenia poza silnikiem można wygodnie umyć w zmywarce. Komfort użytkowania zapewnia również bardzo duży otwór na produkty, którego średnica to aż 80 mm.

sokowirówka PHILIPS HR1922/20

Sokowirówka Philips w ciekawy sposób dba o czystość. Blat nie zabrudzi się, ponieważ urządzenie ma blokadę kapania, podobnie jak sokowirówka Zelmer. Z kolei, kiedy chcemy przygotować soki z dwóch różnych produktów, możemy skorzystać z funkcji wstępnego czyszczenia, która polega na usunięciu resztek wirującą wodą. Należy jednak pamiętać, aby użyć popychacza.

sokowirówka PHILIPS HR1922/20

Co ważne, sokowirówka PHILIPS HR1922/20 na tle konkurencji została mocno wyróżniona. To stylistyka, która została doceniona nagrodą IF DESIGN AWARD 2017. Sokowirówka Philips daje również dostęp do aplikacji mobilnej propagującej zdrowy tryb życia. Urządzenie jest dostępne za około 600 zł.

Zalety
posiada separator piany
duża moc
duża średnica otworu
blokada kapania
funkcja czyszczenia
design
Wady
dość wysoka cena

Koliber 1200W

koliber sokowirowka najlepsza

Sokowirówka marki Koliber to praktyczne rozwiązanie, swoją budową przypominające wcześniej omawiany produkt marki Transa Electronics. Silnik o mocy nominalnej 500W wg producenta może osiągnąć nawet 1200W mocy szczytowej. Dostępne są dwie prędkości jego obrotów, które ustawiamy za pomocą pokrętła na froncie urządzenia. Dodawane w zestawie pojemniki na miąsz i sok mają pojemności odpowiednio 1,5 oraz 0,7 litra. O trwałość i odporność na uszkodzenia dba solidna obudowa ze stali nierdzewnej. Jest ona całkiem dobrze wykonana, a srebrno-czarna kolorystyka całego urządzenia może być uznana za neutralną i elegancką. Produkt firmy Koliber został wyceniony na ok. 150zł, co plasuje go w niskiej półce cenowej. W zestawie poza pojemnikami znajdziemy oczywiście popychacz i pokrywę, ale także szczotkę do czyszczenia. Producent wyposażył ten model w trzy zabezpieczenia: przed przegrzaniem, przed uruchomieniem bez pokrywy oraz w przypadku nieprawidłowego złożenia konstrukcji. To więc w pełni bezpieczny produkt.

Zalety
Niska cena
Prostota obsługi
Szczotka do czyszczenia w zestawie
Wady
Nominalna moc silnika mogłaby być wyższa

PHILIPS Viva Collection HR1855/70

 PHILIPS Viva Collection HR1855/70

Tę sokowirówkę marki Philips rozpoznamy po nietypowym kształcie. Obła bryła częściowo jest przezroczysta, a w części pomalowana na czarno. Pionowa konstrukcja, że ta sokowirówka o mocy 800W będzie idealnym elementem ozdobnym naszej kuchni. Pojemność urządzenia to 2 litry. Wśród ciekawych funkcji należy wymienić wstępne czyszczenie. Odbywa się to poprzez wlewanie wody za pomocą specjalnego popychacza. Generuje to powstanie fontanny, która wypłukuje wnętrze i usuwa zabrudzenia z powierzchni. Późniejsze, dokładne czyszczenie będzie natomiast błyskawiczne. To za sprawą gładkich powierzchni ścianek pojemnika na miąższ. Sokowirówka Philips posiada w sobie silnik 700W o wysokiej sprawności, który poradzi sobie z każdą pracą. Urządzenie kupimy za około 350zł – to dość dużo, jednak produkt jest warty tej ceny.

Zalety
Świetny system czyszczenia
Rewelacyjny wygląd
Duża pojemność zbiornika na miąższ
Wady
Wysoka cena

Sokowirówka czy wyciskarka - podstawowe różnice

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić różnicę między sokowirówką a wyciskarką. Pierwsze z urządzeń wykorzystuje wysokie obroty, żeby zetrzeć produkty na specjalnych sitkach. Sokowirówki wykorzystuje się głównie do rozdrabniania twardych owoców i warzyw korzennych oraz jeżeli chcemy wytworzyć dużą ilość soku. Wyciskarki działają na wolnych obrotach, a składniki soku wkręcane są w ślimak, który z kolei dociska owoce i warzywa do sitka. W efekcie otrzymujemy gęstszy sok, który charakteryzuje się większą ilością błonnika.

Chcesz się dowiedzieć co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem-sokowirówka czy wyciskarka? Odpowiedź na pewno znajdziesz tutaj, oto ranking 2019 wyciskarek i sokowirówek wraz z opisem wad i zalet.

Sokowirówka czy wyciskarka?

Sokowirówka czy wyciskarka - po tym artykule będziesz wiedział, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Sokowirówki pozwolą nam przygotować większą ilość soku, a w ogólnym rozrachunku są tańsze niż wyciskarki. Te jednak przygotują napój bogatszy w witaminy i błonnik, bowiem udowodniono naukowo, że wyciskanie dostarcza więcej składników odżywczych.

TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE:

Samoczyszcząca sokowirówka Zelmer ZJE1200G

Czas na klasyk. Sokowirówka Zelmer ZJE1200G ma moc 500 W, co jest wynikiem wystarczającym do przyrządzenia soków z większości dostępnych produktów. Tryb pracy jest regulowany. W przypadku delikatniejszych składników nie musimy wykorzystywać pełnej siły. Pojemnik na miąższ ma pojemność 1,5 i jest wbudowany, a w zestawie znajdziemy również naczynie na gotowy sok. Sokowirówka Zelmer posiada separator piany, która powstaje w trakcie pracy urządzenia. Do kubka trafia więc krystalicznie czysty sok. Poszczególne części sokowirówki można umyć w zmywarce, co jest sporym ułatwieniem w porównaniu ze starszymi modelami, które trzeba było czyścić ręcznie.

sokowirówka Zelmer ZJE1200G

Kolejny plus to możliwość wytwarzania soku z nieobranych owoców i warzyw, co jest sporą oszczędnością czasu. Sokowirówka Zelmer jest dostępna w przystępnej cenie, oscylującej w granicach 250 zł.

sokowirówka Zelmer ZJE1200G
Zalety
posiada separator piany
duża moc
regulowany tryb pracy
niska cena
Wady
duże rozmiary

Lehmann Popjuice wyciskarka

Lehmann Popjuice wyciskarka

Ta mocna wyciskarka marki Lehmann o mocy 1000W jest tania, prosta w obsłudze I ma dobre parametry. Na jej solidnej obudowie znajdziemy tylko jedno pokrętło, które jest jednocześnie włącznikiem oraz regulatorem prędkości obrotowej silnika. Mamy do wyboru dwa ustawienia: szybkie i wolne. W trybie maksymalnej prędkości silnik obraca się aż 19 tysięcy razy na minutę, co jest świetną wartością. Produkt powiada odrębny pojemnik na miąższ o objętości 1700ml oraz dzban na sok o pojemności 1 litra. Po użyciu urządzenia mamy możliwość umycia jest plastikowych elementów w zmywarce. Dzięki temu produkt jest łatwy w konserwacji. Sokowirówka posiada otwór do wprowadzania owoców o średnicy 75mm. Taką samą wartością cechuje się maksymalny poziom hałasu mierzony w decybelach. Kolejnym atutem będzie dość duża waga – 4,3kg. Ustabilizuje ona produkt podczas pracy. Może być jednak nieco uciążliwa podczas jego przenoszenia. Za tę wyciskarkę o dużej mocy przyjdzie nam zapłacić ok. 180zł. To naprawdę akceptowalna cena.

Zalety
Dobry stosunek jakość/cena
Wysoka moc i prędkość obrotowa
Duża pojemność pojemnika na miąższ
Wady
Duża waga może być problemem, jeśli często przenosimy sokowirówkę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ave.soki
ave.soki
5 lat temu

Czyli lepiej płacić więcej-wyciskarka wolnoobrotowa-niż mniej za sokowirówkę na rzecz większej ilości błonnika? Litości

Zamknij