Aktualizacja: Październik 2024
Co to jest stół warsztatowy?
Stół warsztatowy to nie tylko wytrzymały i solidny blat. To przede wszystkim konstrukcja, która sprawi, że wszystko będziesz mieć pod ręką. Stoły warsztatowe mogą posiadać więcej niż jeden blat, praktyczne szuflady, gotowy system oświetlenia, tablicę z miejscem na narzędzia czy pojemniki na małe elementy, jak gwoździe czy śrubki. To idealne miejsce pracy dla każdego majsterkowicza.
Jaki stół warsztatowy wybrać? Jakie są rodzaje?
Jak wybrać stół warsztatowy? Na co zwrócić uwagę?
Stół o nieodpowiednim rozmiarze może okazać się bardziej problematyczny, niż może Ci się wydawać. Zbyt mały stół stwarza ryzyko strącenia z niego niebezpiecznych narzędzi, co może grozić wypadkiem. Dlatego przed zakupem stołu warto dokładnie rozważyć, jaki stół zmieści się w wybranej przez nas przestrzeni. Najwygodniej pracuje się na stołach, których szerokość to co najmniej 60 cm.
Dodatkowe półki, szafki czy szuflady to idealne miejsca do przechowywania małych elementów, narzędzi czy materiałów. Warto sprawdzić, czy nie blokują one jednak wygodnego dostępu do blatu – to on jest najważniejszą częścią stołu.
Stoły warsztatowe najczęściej wykonane są z drewna, metalu, tworzywa sztucznego lub ich połączenia. Drewno jest materiałem dość miękkim, za to dobrze absorbującym hałasy czy uderzenia. Metal cechuje się naprawdę dużą wytrzymałością, a tworzywie sztucznemu nie straszne działanie wilgoci.
W tej kategorii najważniejszym elementem jest technologia ESD, która pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa w przypadku wyładowań elektrycznych. Warto sprawdzić, czy stół posiada wbudowany przedłużacz, który pozwoli na wygodne korzystanie z urządzeń wymagających stałego dostępu do źródła prądu.
Cennymi elementami stołu są dodatki, na które często zwracasz uwagę dopiero podczas pracy Można tu zaliczyć centralne oświetlenie, wbudowane szkło powiększające, antypoślizgową gumę czy praktyczną ścianę, umożliwiającą umieszczenie wybranych elementów w zasięgu ręki.
Jaki stół warsztatowy wybrać? Ranking stołów warsztatowych
Kraft & Dele KD516 — składany stół do warsztatu
Składana konstrukcja
Stół roboczy Kraft & Dele jest składany, dlatego nie zajmuje dużo miejsca w garażu. Po rozłożeniu jego wymiary wynoszą 60,5 × 10,5 × 92 cm. Dzięki temu zmieści się nawet w małych pomieszczeniach. Po zakończonej pracy możesz go złożyć i schować tak, by nie przeszkadzał.
Wbudowane podziałki
Ogromnym atutem tego modelu są wbudowane podziałki. Na blacie znajdziesz podziałkę kątową oraz centymetrową. Z tym precyzyjnym dodatkiem każde cięcie wykonasz pod odpowiednim kątem.
Humberg 559000 — stół warsztatowy z haczykami
Stabilna konstrukcja
Stół warsztatowy marki Humberg to naprawdę stabilny mebel. Dzięki wytrzymałej stalowej konstrukcji posłuży Ci przez wiele lat, bez ryzyka nagłego przesuwania się podczas pracy. Szuflada zamontowana została na płynnie działających prowadnicach.
Możliwość personalizacji
Dużą zaletą tego modelu jest ścianka robocza z wieloma dziurkami. Możesz umieścić w miej gotowe haczyki, które znajdziesz w zestawie, a także inne, wybrane przez siebie elementy. Dzięki temu sprawisz, że wszystkie niezbędne do pracy elementy będą zawsze pod ręką.
Holzmann WT06 — stół roboczy z szufladami
Stal i MDF
Stół roboczy matki Holzmann to gwarancja wytrzymałości i stabilności. Ścianka i szuflady wykonane zostały z płyty MDF, a stelaż i blat z trwałej blachy stalowej malowanej proszkowo. Dzięki metalowym wspornikom blat wytrzyma obciążenie do 100 kg.
Łatwość montażu
Dzięki zastosowaniu systemu wtykowego montaż tego stołu jest niezwykle łatwy. Zaletą zestawu są haczyki, które umożliwiają umieszczenie na ściance potrzebnych Ci do pracy akcesoriów w wybranych miejscach. Ścianka i szuflady to gwarancja porządku w miejscu pracy.
Holzmann WST 10 — stół warsztatowy składany
Regulowany kąt nachylenia
Stół jest wyposażony w blat z regulacją kąta nachylenia, która wynosi od 0 do 90°. Płynna regulacja sprawia, że możesz dopasować blat do typu pracy. Dzięki temu stół dopasowuje się do ciebie, a nie na odwrót.
Kompaktowe rozmiary
Wymiary tego modelu wynoszą 60,5 × 62,5 × 84,5-124 cm. W połączeniu ze składaną konstrukcją stół zajmuje naprawdę mało miejsce. Z tego powodu łatwo go przechować, a przy tym jest odpowiedni do transportu np. samochodem.
WMC 171 — stół warsztatowy składany
Wielofunkcyjny model
W tym niepozornym urządzeniu znajdziesz aż 7 różnych funkcji. Dzięki przemyślanej konstrukcji wykorzystasz go jako stół warsztatowy, wózek, rusztowanie, platformę roboczą, leżankę warsztatową, urządzenie jezdne oraz wózek ręczny.
Wysoka wytrzymałość
Mimo niepozornego wyglądu ten model stołu jest naprawdę wytrzymały. W przypadku używania go jako stołu warsztatowego i wózka jego maksymalne obciążenie to aż 150 kg. W przypadku użytku jako rusztowania i platformy roboczej parametr ten sięga nawet 250 kg.
Geko G10872 — stół roboczy z podziałkami
Regulacja położenia blatu
Ten model idealnie sprawdzi się do wszystkich prac, które ciężko wykonać na sztywnej powierzchni. Dzięki możliwości regulacji kąta nachylenia i szerokości roboczej blatu idealnie dopasujesz miejsce pracy do aktualnych potrzeb. Po skończonej pracy możesz sprawnie złożyć całość.
Kątomierz i miarka
Na powierzchni blatu znajdziesz wyraźny kątomierz oraz miarkę wyskalowaną w centymetrach i calach. Zmniejszy to konieczność korzystania z dodatkowych elementów podczas pracy, co przełoży się też na mniejszy bałagan wokół blatu.
Silverline TB01 — mały stół warsztatowy
Lekki stół ze szczękami
Stół roboczy ze szczękami marki Silverline to idealna propozycja dla stolarzy czy domowych majsterkowiczów. Model pozwala na stabilne ustawienie desek czy innych elementów, które wymagają przycięcia, wyszlifowania czy innego rodzaju obróbki.
Łatwość przechowywania
Stół Silverline TB01 jest niezwykle lekki i poręczny, a dzięki możliwości składania zajmuje naprawdę niewiele miejsca w warsztacie, garażu czy samochodzie do transportu. Wygodnie wykorzystasz go w wybranej przestrzeni – nawet na wolnym powietrzu.
Z jakich materiałów może być wykonany stół warsztatowy?
DREWNIANY
Drewniany stół to klasyka domowych warsztatów. Drewno idealnie absorbuje hałasy czy uderzenia, co pozwoli utrzymać dobre relacje z sąsiadami. Niestety drewno jest materiałem miękkim, szybko powstają więc na jego powierzchni zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Mimo to można samodzielnie poprawić jego wygląd, podczas odpowiednią impregnację czy przemalowanie.
METALOWY
Metalowy stół roboczy to również wygodne rozwiązanie. To zakup na wiele lat, konstrukcja takiego stołu będzie niezwykle wytrzymała. Warto jednak wybierać grubsze modele. Te z cienkiej blachy mogą być podatne na działanie wysokiej temperatury i mogą z czasem się wyginać.
Z TWORZYWA SZTUCZNEGO
Stół warsztatowy z tworzywa sztucznego to często najtańsza, ale niestety niezbyt wytrzymała opcja. To dobry wybór, jeśli potrzebujesz lekkiego, składanego modelu – tworzywo sztuczne jest lekkie i możesz bezpiecznie wystawiać je na działanie warunków atmosferycznych. Pamiętaj jednak, że nie będą mu służyły wysokie temperatury, wykorzystywane np. podczas lutowania.
Gdzie i jak zamocować stół warsztatowy?
Miejsce montażu zależy właściwie wyłącznie od Twojego pomysłu. Najczęściej stoły montuje się w warsztatach, garażach czy szopach w ogrodzie lub na działce. Warto sprawdzić, czy w jego pobliżu nie znajdują się potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Jeśli zależy Ci na maksimum stabilności, warto rozważyć przytwierdzenie stołu na stałe do ściany. Pozwoli to na bezpieczną pracę bez ryzyka przesuwania się blatu.
Jaki stół warsztatowy wybrać? Podsumowanie
Stół warsztatowy to miejsce, w którym często odbywa się praca z ostrymi przedmiotami czy wysoką temperaturą. Dlatego, by zagwarantować jak najwyższe bezpieczeństwo, warto zdecydować się na zakup stołu roboczego wysokiej jakości. Model o dobrze dopasowanych rozmiarach, wykonany z wysokiej jakości materiałów z dodatkowymi elementami pozwoli Ci stworzyć wygodną i bezpieczną przestrzeń do majsterkowania.