Close

Jaką gwoździarkę wybrać? Ranking gwoździarek

Gwoździarka to stosunkowo mało popularne urządzenie w naszych domach. Częściej spotykamy je w zakładach tapicerskich lub wśród wyposażenia profesjonalnych dekarzy. To narzędzie może się jednak przydać także w zasobniku każdego majsterkowicza. W sklepach znajdziemy obecnie ogromny wybór różnych modeli gwoździarek, które różnią się jakością, funkcjonalnością i cenami. Wśród nich znajdziemy naprawdę świetne okazje! Jak więc wybrać odpowiedni dla nas model? Sprawdźmy!

Aktualizacja: Październik 2024

Co to jest gwoździarka i do czego może się przydać?

Gwoździarka, jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem służącym do wbijania gwoździ. Czynność ta może wydawać się prosta do wykonywania manualnie, ale wymaga pewnej precyzji, jest monotonna i wymaga sporej ilości wolnej przestrzeni wokół miejsca wbijania gwoździa. Gwoździarka automatyczna pozwoli nam znacząco przyspieszyć proces wbijania gwoździ, zwiększyć jego precyzję, a także zmniejszyć nasze zmęczenie. Bez problemu przybijemy także gwoździe w trudno dostępnych miejscach, pod kątem oraz na ściśle określoną długość. To nadal nie koniec zalet. Wiele gwoździarek współpracuje także ze zszywkami i może posłużyć nam jako zszywacz tapicerski!

Jakie są rodzaje gwoździarek?

GWOŹDZIARKA PNEUMATYCZNA GWOŹDZIARKA PNEUMATYCZNA
+ wysoka skuteczność
+ kompatybilna z większością kompresorów
+ atrakcyjna cena
- wymaga osobnego kompresora do zasilenia
GWOŹDZIARKA ELEKTRYCZNA  GWOŹDZIARKA ELEKTRYCZNA
+ niski koszt
+ brak konieczności dokupowania zewnętrznych elementów
+ prosta obsługa
- działanie uzależnione od dostępu do prądu
GWOŹDZIARKA AKUMULATOROWA GWOŹDZIARKA AKUMULATOROWA
+ działanie w każdym miejscu
+ prosta obsługa
+ brak plączących się przewodów
- wysoka cena
GWOŹDZIARKA GAZOWA GWOŹDZIARKA GAZOWA
+ bardzo wysoka moc
+ nadaje się np. do przybijania drewna do elementów stalowych
+ prosta obsługa
- bardzo wysoka cena
- konieczność częstego czyszczenia
GWOŹDZIARKA DO BETONU  GWOŹDZIARKA DO BETONU
+ wysoka moc
+ dostępne różne rodzaje zasilania
+ modele przewodowe i bezprzewodowe
- wysoka cena

Jak wybrać gwoździarkę? Na co zwrócić uwagę?

RODZAJ I PRZEZNACZENIE
RODZAJ I PRZEZNACZENIE

Do wyboru mamy kilka rodzajów gwoździarek, które różnią się swoimi parametrami. Mowa tu o mocy, rodzaju zasilania, rodzaju i parametrach obsługiwanych gwoździ, a także przeznaczeniu do różnego rodzaju ścian. Wszystkie z tych parametrów omawiamy poniżej, ale już na wstępie warto rozróżnić gwoździarki na modele stworzone z myślą o wbijaniu standardowych gwoździ w powierzchnie drewniane lub ceglane, a także modele przygotowane do wbijania grubych i dużych gwoździ w beton.

RODZAJ ZASILANIA
RODZAJ ZASILANIA

Tutaj znajdziemy kilka typów. Bardzo chwalone i popularne są gwoździarki pneumatyczne. Wymagają one do pracy podłączenia do zewnętrznego kompresora, który nabywamy osobno. Ten na szczęście jest urządzeniem uniwersalnym i przydaje się w wielu różnych zastosowaniach. Jeśli jednak wolimy wybrać inną drogę, to wciąż do wyboru mamy m.in. gwoździarki gazowe czy elektryczne. Te ostatnie zyskują ostatnio na popularności. To dzięki wysokiemu bezpieczeństwu ich używania oraz dużej wygodzie.

WYGODNY I PEWNY UCHWYT
WYGODNY I PEWNY UCHWYT

Gwoździarka to oczywiście urządzenie, które podczas używania wymaga wysokiej precyzji od użytkownika. Nieuważna obsługa może nawet doprowadzić do uszkodzeń mienia lub narażenia zdrowia. Bardzo ważne jest zatem zwrócenie szczególnej uwagi na jakość uchwytu. Musi być on wygodny, dobrze wpasować się do kształtu dłoni, a także powinien być pokryty antypoślizgowym tworzywem. Zapewni to pewną i bezpieczną pracę w każdych warunkach.

SKOŚNY WYLOT
SKOŚNY WYLOT

Część modeli gwoździarek dostępnych w sprzedaży posiada skośny wylot gwoździ. Ułatwia to pracę w zakamarkach. Upewnijmy się jednak, że wybierany model posiada także możliwość przejścia na tradycyjny, prostopadły sposób wbijania gwoździ. Na szczęście niemal każde urządzanie ze skośnym wylotem przewiduje to rozwiązanie. Poznamy je po obecności zębatych pierścieni w pobliżu wylotu.

RODZAJE OBSŁUGIWANYCH GWOŹDZI
RODZAJE OBSŁUGIWANYCH GWOŹDZI

Każda gwoździarka jest kompatybilna z określonym typem gwoździ. Mowa tu o parametrach takich jak średnica, długość oraz rodzaj główki. W przypadku średnicy i typu główki warunki są dość jasno określone. Długość gwoździa podawana jest natomiast w przedziale, który często jest całkiem szeroki. Wiele modeli gwoździarek współpracuje z gwoździami o długościach już od 15mm do 50mm. Dodatkowa regulacja głębokości wbijania to kolejny atut, który przyda się podczas wbijania większych, niż planowaliśmy, gwoździ.

JAKOŚĆ WYKONANIA
JAKOŚĆ WYKONANIA

Jak w przypadku większości narzędzi, jakość wykonania jest bardzo istotną kwestią. Solidność obudowy, jak i całej konstrukcji wpływa na trwałość każdego narzędzia, a także na jego możliwości. Na szczęście dobrze wykonane i solidne gwoździarki nie musza być drogie. Znajdujące się w sprzedaży produkty nieźle sprawdzają się zarówno w prostych, domowych przypadkach, jak i podczas mocniejszej, długotrwałej pracy.

Jak działa gwoździarka?

Każdy rodzaj gwoździarki działa w nieco inny sposób. Na ogół zasada działania jest jednak prosta. Najbardziej popularne gwoździarki pneumatyczne są wyposażone w cylinder, do którego trafia powietrze pod wysokim ciśnieniem prosto ze sprężarki. Po wciśnięciu spustu na gwoździarce, określona ilość powietrza jest uwalniana i z dużą siła przepycha ona pierwszego gwoździa w magazynku w kierunku wylotu. Powietrze w cylindrze zostaje ponownie napełnione, a cykl pracy się powtarza aż do wyczerpania magazynku z gwoździami.

Do jakich prac wykorzystuje się gwoździarkę

Gwoździarka przyda się nam zarówno do drobnych prac majsterkowych, codziennych napraw, a także do intensywnych, profesjonalnych prac dekarskich, tworzenia konstrukcji szkieletowych czy obszywania mebli. W tym ostatnim przypadku powinniśmy jednak zwrócić uwagę na dodatkową możliwość współpracy gwoździarki z zszywkami – takich modeli jest na szczęście sporo.

Czy i do czego gwoździarka może przydać się w domu?

Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami, biorąc pod uwagę kilka podpowiedzi. Przydatność gwoździarki w naszym domu oczywiście zależy od częstotliwości wbijania przez nas gwoździ. Jeśli bardzo rzadko zdarza nam się wieszać obrazy, naprawiać meble czy mocować drewniane listwy, to prawdopodobnie gwoździarka będzie nam zbędna. Jeżeli natomiast zdarza nam się wykonywać którąś z wymienionych czynności stosunkowo często, a do tego wykonujemy np. drewniane konstrukcje modelarskie, wykonujemy prace ogrodowe związane z montażem ogrodzenia czy planujemy samodzielnie postawić altanę lub wiatę, to zakup gwoździarki jest niemal koniecznością! Jej koszt jest stosunkowo niewielki, a ogromnie poprawi ona nasz komfort pracy i skróci jej czas.

Czy warto inwestować w gwoździarkę?

W ogólnym rozrachunku – warto. Gwoździarka jest stosunkowo niedrogim i skutecznym narzędziem, które szybko się zwraca. Jej koszt jest stosunkowo niewielki. Najtańsze modele zakupimy już za ok. 100zł. To niewiele, biorąc pod uwagę zyskiwany czas podczas pracy z gwoździarką w stosunku do pracy z młotkiem. Modele o nieco lepszej jakości i spod znaków znanych marek takich jak Makita kosztują ok. 300-500zł – to nadal opłacalna inwestycja. Profesjonalne urządzenia gazowe czy akumulatorowe to już natomiast wydatek powyżej 1000zł – te modele zalecamy profesjonalistom.

Gwoździarka a zszywacz tapicerski - czym się różnią?

Wiele gwoździarek ma funkcję zszywacza tapicerskiego, ale mało który zszywacz tapicerski posłuży nam jako gwoździarka. Zszywacz często występuje jako urządzenie czysto mechaniczne, które nie wymaga zewnętrznego zasilania (prądem, gazem, powietrzem itp.). Zszywacze mają maksymalnie przyspieszyć np. mocowanie pokrycia na meblach. Gwoździarki wykorzystują natomiast energię dostarczoną z zewnątrz (z kompresora, gniazdka elektrycznego lub cylindra z gazem). Daje to większą moc i możliwość skutecznego wbijania gwoździ jednym i szybkim ruchem. Ich konstrukcja często przewiduje używanie zszywek zamiast gwoździ, co dodatkowo zwiększa uniwersalność omawianych urządzeń.

Gwoździe do gwoździarki - jak dobrać właściwe? Kilka porad

Przy wyborze gwoździ musimy określić kilka ich parametrów. Pierwszy z nich to rodzaj i przeznaczenie. Do wyboru mamy gwoździe stolarskie, dekarskie i do osadzaków. Ponadto musimy zdecydować o ich średnicy, długości, kącie pochylenia czy rodzaju główki. Nie mamy zbyt szerokiego zakresu do wyboru, gdyż nasza gwoździarka musi współpracować jedynie z konkretnie dobranymi gwoździami. Wszelkie dane musimy więc znaleźć w specyfikacji urządzenia, na stronie producenta lub w instrukcji obsługi.

Zalety i wady gwoździarek

zalety:

  • atrakcyjna cena
  • duża wygoda obsługi
  • trwałe i poręczne
  • różne rodzaje zasilania
  • szeroki zakres cenowy

wady:

  • tylko modele gazowe i akumulatorowe mogą działać w dowolnym miejscu; konieczność zakupienia kompresora w przypadku modeli pneumatycznych

Praktycznie każda gwoździarka ma wiele zalet. Te urządzenia po prostu się sprawdzają i jeśli mamy przed sobą duża ilość pracy do wykonania, to zdecydowanie warto je kupić. Bez problemu dobierzemy urządzenie dopasowane do naszych potrzeb zarówno pod względem parametrów, jak i ceny. Dobór rodzaju zasilania oraz obecności przewodu (lub jego braku) także nie będzie problemem. Musimy jedynie zapoznać się z ograniczeniami każdego z rodzajów gwoździarek i wybrać ten najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb.

Jaką gwoździarkę wybrać? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że któraś z przedstawionych w artykule gwoździarek spełni Wasze oczekiwania i zagości w Waszym domu. To z pozoru mało popularne urządzenie może znacznie poprawić życie, uwalniając każdego z nas od nieprzyjemnej i dłużącej się czynności. Życzymy zadowolenia z zakupu!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij