Close

Ranking 2019: ekspres do kawy automatyczny. Jaki kupić?

Ranking 2019: ekspres do kawy automatyczny. Jaki kupić?

Dobra kawa – to kawa zaparzona pod odpowiednim ciśnieniem. Najlepiej ze świeżo zmielonych ziaren. Pijąc kawę poza domem, na mieście, w kawiarniach, uznajemy to już za standard, czemu by więc będąc we własnym domu pić kawę pośledniej jakości?


Istnieją różne sposoby na własnoręczne przyrządzenie dobrej kawy. Możemy sięgnąć po kawiarkę lub ekspres przelewowy i parzyć w nich kawę kupioną-już zmieloną, lub dołożyć do zestawu młynek do kawy i za każdym razem samodzielnie mielić ziarna. Jednak w pierwszym przypadku trzeba liczyć się z tym że aromat i smak kawy zmielonej dużo wcześniej, będzie nieporównywalnie słabszy, w drugim – jest to kolejna czynność do wykonania, więcej pracy dla nas. Nie wspominając o liście czynności, jakie trzeba wykonać przy wykorzystywaniu i czyszczeniu kawiarki, czy innych manualnych urządzeń.


Jaki ekspres do kawy wybrać?


W sytuacji gdy naprawdę zależy nam na komforcie w domowym zaciszu, idealnym sprzętem jest ekspres automatyczny. Niegdyś urządzenie spotykane rzadko, obecnie – bardzo powszechne i coraz chętniej kupowane. Skąd ta rosnąca popularność? Ekspres automatyczny zrobi za nas wszystko. Dosłownie. Nasze zadanie polega na dostarczeniu mu surowca – ziaren kawy oraz wody – po czym wciśnięciu guzika. Po chwili dom wypełnia charakterystyczny aromat świeżo parzonej kawy ze świeżo zmielonych ziaren, a naszym zadaniem jest już tylko cieszyć się chwilą z filiżanką pysznego płynu.


Ponieważ popularność ekspresów rośnie, rośnie też wybór modeli dostępnych na rynku. Obecne są różne marki, prym na chwilę obecną wiodą DeLonghi oraz Krups – ich oferta jest największa i najbardziej różnorodna. Aby pomóc wam się rozeznać w możliwościach jakie oferują współczesne ekspresy, poniżej prezentujemy top5 najlepszych i najciekawszych ekspresów z młynkiem, jakie można sobie obecnie sprawić. Zapraszamy!

5. Ekspres: Krups Roma EA8108


Zestawienie otwiera model Krupsa z serii Roma. Co uznajemy za niezbędne, aby móc mówić o dobrym ekspresie? Musi automatycznie zmielić ziarna jakie do niego wsypiemy oraz zaparzyć je przy użyciu odpowiedniego ciśnienia.

tani i dobry Ekspres do kawy Krups Roma EA8108

Standardem w przypadku wszystkich ekspresów, z modelami z najwyższej półki włącznie, jest moc 1450W i ciśnienie 15 barów. Krups Roma EA8108 może się poszczycić obydwoma. Dodatkowo, posiada dyszę spieniającą mleko, co pozwala na zrobienie wybornego capuccino. Pojemność pojemnika na wodę to 1,6 litra, nie trzeba go uzupełniać za każdym razem. Możemy też regulować ilość wody na filiżankę, oraz stopień zmielenia ziaren. Dzięki temu dowolnie dopasujemy moc i smak kawy do naszych upodobań.

dobry i tani Ekspres: Krups Roma EA8108

Sprzęt został też zaopatrzony w podstawowe zabezpieczenia. Funkcja Thermoblock nie pozwoli na jego przegrzanie, nawet robiąc kawę za kawą. Z kolej automatyczny program czyszczenia i odkamieniania pomoże nam utrzymać ekspres sprawnym przez długi czas. Wszystkie powyższe funkcje są uznawane za standard w przypadku dobrych współczesnych ekspresów automatycznych.

Krups Roma EA8108 nie jest sprzętem zaopatrzonym we wszystkie techniczne nowinki, lecz za to – jest to idealny kompromis między jakością zaparzonej kawy oraz ceną – model ten dostaniemy już za połowę ceny innych dostępnych na rynku. To idealne urządzenie dla amatorów aromatycznego espresso, czy gorącej americany do śniadania.

Możesz go kupić tutaj.


4. Ekspres: DeLonghi Magnifica ESAM 3000 B


Kolejny na liście pojawia się ekspres od Delonghi – ESAM 3000 B. Podobnie jak Krups, pozwoli na automatyczne wykonanie espresso przy użyciu ciśnienia 15 bar i mocy 1450W. Pojawiają się w nim jednak możliwości nieobecne u poprzednika.

najlepszy ekspres do kawy Ekspres: DeLonghi Magnifica ESAM 3000 B

Obydwa modele wyposażono w dyszę do manualnego spieniania mleka. Dysza emituje parę, w przypadku Delonghi mamy opcję regulacji jej emisji – zależnie od tego, na jak mocne spienienie mleka mamy ochotę. Przy codziennym użytkowaniu docenimy też nieco większy pojemnik na wodę – 1,8 litra. Kolejnym niestandardowym atutem jest możliwość wykorzystania dwóch rodzajów kawy. W przypadku większości ekspresów możemy używać wyłącznie ziaren, dla Delonghi ESAM 3000 B bezproblemowa jest zarówno kawa ziarnista, jak i już wcześniej zmielona.

Ziarna są tym typem kawy dla którego kupujemy ekspresy z młynkiem. Może się jednak zdarzyć, że zapragniemy użyć już kawy zmielonej – z dowolnego powodu, na przykład otrzymawszy ją w prezencie. Przy tym sprzęcie nie będzie to problemem. Regulacja mocy lub ilości zaparzanej kawy? Bez problemu. Jest to kolejny atrakcyjny cenowo sprzęt który można śmiało polecić miłośnikom klasycznego espresso.

Możesz go kupić tutaj.


3. Ekspres: Krups Roma EA8160


Pierwszy na podium pojawia się model mający parę cech wspólnych z poprzednikami, jednak ze względu na kilka innych funkcji, znajdujący się już półkę wyżej. Co łączy go z Krupsem Roma EA8108 i Delonghi Magnifica ESAM 3000 B? Podstawowe cechy – moc, ciśnienie, obecność manualnej dyszy spieniającej mleko, funkcje regulacji mocy i stopnia zmielenia kawy.

jaki ekspres do kawy najlepszy Krups Roma EA8160

Co go odróżnia? Przede wszystkim, coś co jest nieodzowne dla miłośników kawy z mlekiem. Na wyposażeniu urządzenia znajdziemy dostawiany pojemnik na mleko, który można podłączyć do dyszy, oraz program pozwalający na jego automatyczne wykorzystanie. Nie musimy, jak w przypadku poprzedników, mozolnie spieniać mleka samodzielnie. System Auto Capuccino/Cafe Latte wyręczy nas w przygotowaniu mlecznej pianki.

Ekspres: Krups Roma EA8160 dobry ekspres do kawy

System automatycznego odkamieniania i czyszczenia wyręczy nas z kolei w czynnościach konserwacyjnych. Co ważne Krups Roma EA8160 został uzupełniony o płukanie ekspresu po każdym włączeniu urządzenia. To szalenie funkcjonalna opcja – wewnątrz przewodów, którymi kawa płynie do naszej filiżanki nie pozostają dzięki temu żadne fusy czy zacieki. Raz że zwiększa to trwałość sprzętu i ogranicza ryzyko awarii a dwa – ma wpływ na smak kolejnych kaw.

Kolejną innowacją jest funkcja „moja kawa” – możemy zapisać ustawienia typu i mocy kawy która lubimy najbardziej. Zamiast ustawiać wszystko od nowa za każdym razem, wystarczy jedno wciśnięcie guzika i ekspres już będzie parzył naszą ulubioną kawę, tą idealną.

Choć wcześniejsze modele z listy również bez zastrzeżeń pozwalały na przygotowanie pysznej kawy, ten, z racji na ilość i przydatność funkcji jakie oferuje, jest pierwszym, który w pełni zasługuje na miano ekspresu automatycznego.

Możesz go kupić tutaj.


2. Ekspres DeLonghi ECAM 23.460S


Na drugim miejscu zestawienia bardzo dobry i bardzo popularny ekspres od Delonghi – ECAM 23.460S. Ową popularność zawdzięcza dwóm kwestiom. Po pierwsze, mamy do czynienia z pełną automatyzacją wszystkich możliwych funkcji. Po drugie – tam gdzie konieczna jest nasza ingerencja, przy dobieraniu kawy czy opróżnianiu pojemnika na fusy, producent zadbał o ergonomię.

ekspres do kawy do 2000zł Ekspres DeLonghi ECAM 23.460S

Konstrukcja jest przemyślana w każdym calu, tak by używanie ekspresu było wygodne i intuicyjne. Wszystkie elementy, z pojemnikiem na wodę włącznie, dostępne są od frontu urządzenia. Blok zaparzający jest wyjmowalny, dodatkowo – można go myć pod bieżącą wodą, co znacząco wpływa na łatwość konserwacji. To oznacza że przy minimum wysiłku z naszej strony sprzęt będzie nam służył długo i bezawaryjnie.

Przy włączaniu i wyłączaniu ekspresu następuje automatyczne płukanie przewodów. W celu oszczędzania energii, sprzęt wyłącza się automatycznie, możemy zaprogramować kiedy. Dopijamy kawę i wybiegamy z domu – chwilę później ekspres wyłączy się i przepłucze sam, już bez naszej fatygi.

Ekspres DeLonghi ECAM 23.460S najlepszy ekspres do kawy

Tyle o urządzeniu, co z samą kawą, co może nam ów sprzęt zaoferować? Nie tylko espresso. Regulacja ilości wody czy stopnia zmielenia kawy (13 poziomów!) jest już oczywistością, ale na tym nie koniec. Po wciśnięciu przycisku ekspres automatycznie zaparzy nam capuccino lub latte, korzystając z autorskiego systemu Delonghi LatteCrema. Dobieramy stopień spienienia mleka, a ekspres sam dopasowuje jego ilość i temperaturę, tak aby puszysta pianka idealnie spełniała nasze oczekiwania. To wciąż nie wszystko. Z wielu innych przemyślanych drobiazgów warto napomknąć jeszcze o funkcji „moja kawa”, regulacji wysokości adaptera, a nawet opcji, która pozwala ustawić działanie ekspresu pod to, jak twardą wodę mamy w domu.

I to właśnie to, owa elastyczność, decyduje o popularności modelu ECAM 23.460 S. To ekspres łatwy w użyciu, który dopasowuje się do indywidualnych potrzeb jakże różnych użytkowników.

Możesz go kupić tutaj.


1. Ekspres: DeLonghi ECAM 350.55.B


Na podium zestawienia model, z którego producent jest słusznie dumny – DeLonghi ECAM 350.55.B. Rynek ekspresów jest podzielony na ekspresy do użytku profesjonalnego – wielkie, kosztowne maszyny zdolne do ciągłej pracy, oraz te do użytku domowego – bardziej kompaktowe, lżejsze, tańsze, ale oczywiście zarazem parzące identycznie pyszną kawę.

najlepszy domowy Ekspres: DeLonghi ECAM 350.55.B

W kategorii ekspresów domowych – jest to jeden z najlepszych modeli jakie istnieją. Nie ma tu miejsca na żadne kompromisy. Menu zaprojektowano tak, aby bez gimnastyki z naszej strony, dostępne były wszystkie włoskie kawowe klasyki – jak na włoską firmę przystało. Od espresso, przez doppio, po latte macchiato – 10 różnych opcji dostępnych za jednym dotknięciem. Dotknięciem, gdyż w tym nowoczesnym sprzęcie mamy już do czynienia z dotykowym menu, oraz dodatkowo z wyświetlaczem, informującym nas o wszystkim co się dzieje w wybranym przez nas języku – dostępny jest oczywiście język polski.

W praktyce oznacza to minimum ingerencji z naszej strony. Automatyczne płukanie przy każdym włączeniu i wyłączeniu, automatyczne czyszczenie i odkamienianie, samodzielne spienianie mleka. Ekspres zrobi wszystko za nas, jeśli nie jesteśmy fanami obcowania z technologią, lub zwyczajnie goni nas czas. Ale jeśli lubimy robić kawę „po swojemu”, taką możliwość też oczywiście mamy – regulacja mocy, stopnia zmielenia ziaren, ilości wykorzystanej wody, spienienia mleka i na końcu – zapisanie swoich ulubionych ustawień dzięki funkcji „moja kawa”.

Ponownie, jak w przypadku poprzedniego modelu, mamy do czynienia ze sprzętem elastycznym, dopasowującym się do użytkownika. W przypadku ECAM 350.55.B – nie tylko elastycznym, ale także możliwie udoskonalonym i nowoczesnym . A wszystko po to by domowe parzenie kawy było już tylko i wyłącznie przyjemnością.

Możesz go kupić tutaj.


Ekspres do kawy – jaki wybrać?


Podsumowując, wybór jest ogromny. Możemy postawić na prostotę, jaką oferuje nam Krups Roma EA8108 lub Delonghi Magnifica ESAM 3000 B. Smak samego espresso, esencja tego w jakim celu kupujemy ekspres, będzie porównywalny, jak na Top5 przystało.

Skoro już decydujemy się na ekspres automatyczny, możemy sięgnąć po więcej możliwości. Warto przyjrzeć się modelom z automatycznymi systemami oczyszczania czy automatycznym spienianiem mleka. Taki wybór prawdopodobnie docenimy wraz z upływem czasu. Ostatecznie, o to przy zakupie automatycznego ekspresu chodzi – ma nas wyręczyć. W mieleniu kawy, w jej parzeniu, dalej – w spienianiu mleka, w konserwacji i myciu urządzenia.

Im więcej ekspres zrobi za nas, tym lepiej, tak więc jeśli nie skupimy się wyłącznie na tym że ma zaparzyć kawę, lecz dobrze przemyślimy swoje potrzeby, będzie to inwestycja która będzie cieszyć i ułatwiać życie przez lata.


ZOBACZ: EKSPRES PRZELEWOWY-TAŃSZA ALTERNATYWA. 5 NAJLEPSZYCH MODELI.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close