Close

Jaki ekspres do kawy automatyczny wybrać? – Ranking i porady

Ekspres do kawy automatyczny to przyjaciel każdego kawosza. A dobra kawa - to kawa zaparzona pod odpowiednim ciśnieniem. Najlepiej ze świeżo zmielonych ziaren. Pijąc kawę poza domem, na mieście, w kawiarniach, uznajemy to już za standard, czemu by więc będąc we własnym domu pić kawę pośledniej jakości?

Aktualizacja: Marzec 2024

Jakie są rodzaje ekspresów automatycznych?

EKSPRES AUTOMATYCZNY ZE SPIENIACZEM EKSPRES AUTOMATYCZNY ZE SPIENIACZEM
+ idealny do Latte czy Cappuccino
+ nie trzeba dokupować osobnego spieniacza
+ automatyczne dozowanie mleka do napojów
- droższy
- dodatkowa konieczność czyszczenia spieniacza
EKSPRES AUTOMATYCZNY BEZ SPIENIACZA EKSPRES AUTOMATYCZNY BEZ SPIENIACZA
+ tańszy
+ prostszy w obsłudze
+ mniej elementów do czyszczenia
- konieczność dokupienia spieniacza, gdy zajdzie taka potrzeba
EKSPRES AUTOMATYCZNY Z INTERFEJSEM GRAFICZNYM EKSPRES AUTOMATYCZNY Z INTERFEJSEM GRAFICZNYM
+ duża ilość funkcji
+ atrakcyjny wygląd
+ zwykle bogata ilość ustawień dostępna dla użytkownika
- wysoka cena
- palcujący się ekran (jeśli jest dotykowy)
- czasem skomplikowane menu
EKSPRES AUTOMATYCZNY BEZ INTERFEJSU GRAFICZNEGO EKSPRES AUTOMATYCZNY BEZ INTERFEJSU GRAFICZNEGO
+ prosta obsługa
+ brak palcujących się powierzchni
+ niższa cena
- mniejsza ilość funkcji i pozycji w menu
- mniej efektowny wygląd

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ekspresu automatycznego?

INTEGRACJA SYSTEMU MLECZNEGO
INTEGRACJA SYSTEMU MLECZNEGO

Dodawanie mleka do kawy jest nieodzownym elementem wielu rodzajów tego napoju. Ekspresy dysponują różnymi systemami mlecznymi. W przypadku modeli kierowanych do użytku domowego jest to zwykle wąż kierowany od naczynia z mlekiem do wylewki.

AUTOMATYCZNE CZYSZCZENIE
AUTOMATYCZNE CZYSZCZENIE

Ta funkcja zaoszczędzi długie godziny naszej pracy. Wiele urządzeń po każdorazowym przygotowaniu kawy automatycznie wyczyści swoje podzespoły parą.

CIŚNIENIE PARZENIA
CIŚNIENIE PARZENIA

To ciśnienie wody przepływającej przez zmielone ziarna kawy. Do poprawnego przeprowadzenia procesu, potrzebne jest ciśnienie co najmniej 10 bar.

ILOŚĆ DOZOWNIKÓW KAWY
ILOŚĆ DOZOWNIKÓW KAWY

Ekspresy wyposażone w więcej niż jeden dozownik zwykle potrafią przygotować kawę do kilku filiżanek jednocześnie. Popularne są obecnie modele z dwoma dozownikami.

CENA
CENA

W przypadku ekspresów do kawy ciśnieniowych wyższa cena zwykle przekłada się na większą funkcjonalność lub jakość wykonania. Najtańsze modele ekspresów do kawy posiadają sterowanie mechaniczne i mogą przygotować kilka podstawowych rodzajów kaw. Modele z górnej półki posiadają natomiast elektroniczny system sterowania i dysponują ogromnym wachlarzem rodzajów kaw do zaparzenia.

Jaki ekspres automatyczny do kawy wybrać? Ranking najlepszych ekspresów automatycznych

Ekspres automatyczny 4Swiss Roma A10 Home

Ekspres automatyczny 4Swiss Roma A10 Home

Automatyczny ekspres ciśnieniowy 4Swiss Roma posiada bardzo duży, dotykowy ekran służący do sterowania urządzeniem, a także wyposażono go w mały ekranik na wylewce, który wskazuje na aktualny stan wykonywanego działania. Ekspres ma moc 1400W, oraz jest w stanie wytworzyć ciśnienie do 19 barów. To dużo. Wartość ta oznacza, że espresso może posiadać idealnie stworzoną cremę. Urządzenie waży aż 10,5kg, co przekłada się na pewne trudności w jego przenoszeniu. Ciekawą funkcją jest podgrzewacz do filiżanek, 3 niezależne dysze do kawy, wrzątku oraz mleka, a także podwójny, szybko nagrzewający się bojler.

Zalety
3 niezależne dysze
2 duże ekrany
duże możliwości przygotowania kawy
Wady
dość wysoka cena
duże wymiary

Ekspres automatyczny DeLonghi ECAM 22.110 B 

Ekspres automatyczny DeLonghi ECAM 22.110 B

Ekspres do kawy automatyczny firmy DeLonghi to model o atrakcyjnej cenie wynoszącej niewiele ponad 1000 zł. Za te pieniądze otrzymujemy produkt o mocy do 1450W, potrafiący wytworzyć ciśnienie 15 bar. W zestawie z ekspresem otrzymujemy odkamieniacz, wskaźnik twardości wody oraz podstawkę pod filiżanki. Urządzenie obsługiwane jest za pomocą fizycznych przycisków oraz pokrętła. Nie sprawia zatem wrażenia równie nowoczesnego, jak poprzednio omawiane produkty, jednak z powodzeniem poradzi sobie z przygotowaniem pysznych kaw.

Zalety
atrakcyjna cena
regulowana wysokość adaptera do kawy – obsługa filiżanek aż do 14cm wysokości
Wady
brak wyświetlacza
niezbyt elegancki design

Ekspres automatyczny Krups Evidence EA8901 1450 W 

Ekspres automatyczny Krups Evidence EA8901 1450 W

Ten model ekspresu ciśnieniowego do kawy firmy Krups cechuje się dość kompaktowymi wymiarami jak na tę kategorię urządzeń. Bardzo estetyczny design sprawia, że ekspres automatyczny do kawy będzie doskonale się prezentował w każdym miejscu naszej kuchni. Podwójna wylewka umożliwia przygotowywanie dwóch kawa jednocześnie. Do wyboru mamy m.in. Latte, Americano, Espresso czy Cappuccino. Łącznie użytkownik może zdecydować się na pracę w jednym z 15 automatycznych programów. Na froncie umieszczono czytelny panel z przyciskami oraz niewielkim wyświetlaczem wyświetlającym podstawowe powiadomienia.

Zalety
niewielkie wymiary
elegancki design
możliwość przygotowania dwóch filiżanek kawy jednocześnie
Wady
bardzo mały ekran
dość głośna praca

Ekspres automatyczny Siemens EQ 6 plus

Ekspres automatyczny Siemens EQ 6 plus

Urządzenie firmy Siemens to górna półka ekspresów do kawy. Wyróżnia się on funkcjonalnością, designem oraz estetyką. Już na początku naszą uwagę przykuwa duży, kolorowy wyświetlacz LCD. Ekspres posiada możliwość ustawiania jednej z aż 7 poziomów mocy kawy oraz 3 poziomów temperatury napoju. Zaletą jest możliwość wyjęcia jednostki zaparzającej, która następnie możemy wypłukać pod bieżącą wodą. System autoMilk Clean automatycznie wyczyści natomiast układ mleczny. Fani mocnych kaw docenią natomiast aromaDouble Shot – czyli możliwość przygotowania przez ekspres automatyczny kawy wykonanej z dwóch porcji zmielonych ziaren.

Zalety
efektowny design
ogromna możliwość dostosowania parametrów kawy
możliwość przygotowania kawy z podwójnej porcji zmielonych ziaren
Wady
wysoka cena – ok. 3500zł

BOSCH CTL636EB6 ekspres automatyczny do zabudowy 

BOSCH CTL636EB6 ekspres automatyczny do zabudowy

Automatyczny ekspres do zabudowy to bardzo eleganckie rozwiązanie do nowoczesnej kuchni. Rozwiązanie to nie zabierze cennego miejsca na blacie kuchennym, a przy tym stanowi ozdobę pomieszczenia. Dobrze dopasowany do piekarnika ekspres w zabudowie będzie rewelacyjną ozdobą każdej kuchni. Ten model pozwala za pomocą jednego dotknięcia przygotować kawę Ristretto, Espresso, Macchiato, Cappuccino czy Latte. Moc urządzenia to 19 bar, a pojemność zbiornika na wodę wynosi aż 2,4l. Znajdziemy tu także funkcję parzenia dwóch filiżanek jednocześnie. Funkcjonalność zwana HomeConect umożliwia podłączenie do sieci Wi-Fi i kontrolę ekspresu za pomocą aplikacji mobilnej. Po przygotowaniu każdego napoju ekspres automatycznie czyści się parą. 

Zalety
elegancki design
cichy młynek
możliwość połączenia się z urządzeniem poprzez Wi-Fi
Wady
wysoka cena

Ekspres automatyczny DeLonghi ECAM 350.55.B

najlepszy domowy Ekspres: DeLonghi ECAM 350.55.B


Na podium zestawienia model, z którego producent jest słusznie dumny – DeLonghi ECAM 350.55.B. Rynek ekspresów jest podzielony na ekspresy do użytku profesjonalnego – wielkie, kosztowne maszyny zdolne do ciągłej pracy, oraz te do użytku domowego – bardziej kompaktowe, lżejsze, tańsze, ale oczywiście zarazem parzące identycznie pyszną kawę.

W kategorii ekspresów domowych – jest to jeden z najlepszych modeli jakie istnieją. Nie ma tu miejsca na żadne kompromisy. Menu zaprojektowano tak, aby bez gimnastyki z naszej strony, dostępne były wszystkie włoskie kawowe klasyki – jak na włoską firmę przystało. Od espresso, przez doppio, po latte macchiato – 10 różnych opcji dostępnych za jednym dotknięciem. Dotknięciem, gdyż w tym nowoczesnym sprzęcie mamy już do czynienia z dotykowym menu, oraz dodatkowo z wyświetlaczem, informującym nas o wszystkim co się dzieje w wybranym przez nas języku – dostępny jest oczywiście język polski.

W praktyce oznacza to minimum ingerencji z naszej strony. Automatyczne płukanie przy każdym włączeniu i wyłączeniu, automatyczne czyszczenie i odkamienianie, samodzielne spienianie mleka. Ekspres zrobi wszystko za nas, jeśli nie jesteśmy fanami obcowania z technologią, lub zwyczajnie goni nas czas. Ale jeśli lubimy robić kawę „po swojemu”, taką możliwość też oczywiście mamy – regulacja mocy, stopnia zmielenia ziaren, ilości wykorzystanej wody, spienienia mleka i na końcu – zapisanie swoich ulubionych ustawień dzięki funkcji „moja kawa”.

Ekspres DeLonghi ECAM 23.460S

ekspres do kawy do 2000zł Ekspres DeLonghi ECAM 23.460S


Na drugim miejscu zestawienia bardzo dobry i bardzo popularny ekspres do kawy automatyczny od Delonghi - ECAM 23.460S. Ową popularność zawdzięcza dwóm kwestiom. Po pierwsze, mamy do czynienia z pełną automatyzacją wszystkich możliwych funkcji. Po drugie – tam gdzie konieczna jest nasza ingerencja, przy dobieraniu kawy czy opróżnianiu pojemnika na fusy, producent zadbał o ergonomię.

Konstrukcja jest przemyślana w każdym calu, tak by używanie ekspresu było wygodne i intuicyjne. Wszystkie elementy, z pojemnikiem na wodę włącznie, dostępne są od frontu urządzenia. Blok zaparzający jest wyjmowalny, dodatkowo – można go myć pod bieżącą wodą, co znacząco wpływa na łatwość konserwacji. To oznacza że przy minimum wysiłku z naszej strony sprzęt będzie nam służył długo i bezawaryjnie.

Przy włączaniu i wyłączaniu ekspresu następuje automatyczne płukanie przewodów. W celu oszczędzania energii, sprzęt wyłącza się automatycznie, możemy zaprogramować kiedy. Dopijamy kawę i wybiegamy z domu – chwilę później ekspres wyłączy się i przepłucze sam, już bez naszej fatygi.

Ekspres DeLonghi ECAM 23.460S najlepszy ekspres do kawy

Tyle o urządzeniu, co z samą kawą, co może nam ów sprzęt zaoferować? Nie tylko espresso. Regulacja ilości wody czy stopnia zmielenia kawy (13 poziomów!) jest już oczywistością, ale na tym nie koniec. Po wciśnięciu przycisku ekspres automatycznie zaparzy nam capuccino lub latte, korzystając z autorskiego systemu Delonghi LatteCrema. Dobieramy stopień spienienia mleka, a ekspres sam dopasowuje jego ilość i temperaturę, tak aby puszysta pianka idealnie spełniała nasze oczekiwania. To wciąż nie wszystko. Z wielu innych przemyślanych drobiazgów warto napomknąć jeszcze o funkcji „moja kawa”, regulacji wysokości adaptera, a nawet opcji, która pozwala ustawić działanie ekspresu pod to, jak twardą wodę mamy w domu.

Ekspres do kawy automatyczny: DeLonghi Magnifica ESAM 3000 B

najlepszy ekspres do kawy Ekspres: DeLonghi Magnifica ESAM 3000 B


Kolejny na liście pojawia się ekspres do kawy automatyczny od Delonghi - ESAM 3000 B. Podobnie jak Krups, pozwoli na automatyczne wykonanie espresso przy użyciu ciśnienia 15 bar i mocy 1450W. Pojawiają się w nim jednak możliwości nieobecne u poprzednika.

Obydwa modele wyposażono w dyszę do manualnego spieniania mleka. Dysza emituje parę, w przypadku Delonghi mamy opcję regulacji jej emisji – zależnie od tego, na jak mocne spienienie mleka mamy ochotę. Przy codziennym użytkowaniu docenimy też nieco większy pojemnik na wodę – 1,8 litra. Kolejnym niestandardowym atutem jest możliwość wykorzystania dwóch rodzajów kawy. W przypadku większości ekspresów możemy używać wyłącznie ziaren, dla Delonghi ESAM 3000 B bezproblemowa jest zarówno kawa ziarnista, jak i już wcześniej zmielona.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu automatycznego?

Zanim spytamy jaki ekspres do kawy automatyczny wybrać, najpierw zacznijmy od... młynka!

W kwestii ekspresów kolbowych nie można pominąć tematu młynka do kawy. Bez tego nasz czarny napój niestety nie osiągnie wyżyn smakowych. Bariści zgadzają się, że młynek jest ważniejszy niż sam ekspres! A dlaczego? Jest kilka poważnych powodów. Okazuje się, że kawa w ciągu kilkunastu minut traci ponad połowę swoich drogocennych właściwości, takich jak zapach i smak. Zatem kawa mielona fabrycznie nie będzie odpowiadać jakości tej zmielonej na świeżo. Co więcej, posiada ona jednakową grubość, która nie sprawdzi się do każdego rodzaju urządzenia, a także do każdego rodzaju kawy. Przykładowo, by wydobyć jak najwięcej esencji z espresso, by było gęste i aromatyczne, kawa nie może być zbyt grubo zmielona. Jeśli z kolei jest zbyt drobno zmielona, a Twoim urządzeniem do przyrządzania kawy jest kawiarka, to z łatwością stworzymy warunki do zapchania filtra.

Istnieje również teoria, że kawa przeznaczona do mielenia jest nieco gorszej jakości... Próżno tam przecież dopatrzyć się pożądanych cech wyglądu, jakie powinno posiadać dobre jakościowo ziarno kawy. Nie dajmy się również zwieść informacjom, że opakowania próżniowe czy zamykane na plastikowy suwak skutecznie ochronią naszą zmieloną kawę. Niestety, proces utleniania będzie trwał w najlepsze. Podsumowując, jeśli chcesz w swoim domu posiadać kawę, rodem z ulubionej kawiarni, musisz zainwestować w dobry młynek i mielić ją tuż przed.

najlepszy ekspres do kawy Ekspres: DeLonghi Magnifica ESAM 3000 B

Rodzaje młynków do kawy w ekspresach automatycznych

Młynek żarnowy

Proces polega na tym, że ziarna są mielone przez dwa żarna. Ziarna są precyzyjnie rozgniatane i rozdrabniane, niwelując powstawanie pyłu. Młynek żarnowy ręczny raczej te ziarna miażdzy i rozciera niż dokładnie mieli, ale to rzecz jasna zależy od modelu i zwłaszcza… od wielkości żaren. Należy pamiętać, że im większa ich średnica, tym większa szybkość mielenia i równiejsze cząsteczki kawy. Skuteczniej również uniemożliwia powstawanie pyłu, który odpowiada za gorzki smak.

Żarna mogą być płaskie lub stożkowe, elektryczne lub ręczne. Mogą być ceramiczne lub zrobione ze stali. Stożkowe żarna są spotykane w młynkach ręcznych czy też elektrycznych z wysokiej półki. Płaskie również spotyka się w klasie średniej, jak i wysokiej. Młynki ceramiczne są cichsze, jednak nieco mniej wytrzymałe niż odpowiednik stalowy. Ziarna kawy nie tracą tu na jakości i jest to jedynie kwestia osobistych upodobań. Nie musimy się także obawiać, iż jest to element, który często należy wymieniać, gdyż wystarczy, że zrobimy to… raz na kilka lat!

po lewej żarna płaskie, a po prawej żarna stożkowe
źródło: strefa-zakupowa.pl

W kwestii młynków żarnowych jest jeszcze do rozpatrzenia moc, szybkość, a także posiadane funkcje. Im większa moc młynka, tym większą ilość kawy można zmielić za jednym razem. Za stosunkowo odpowiednią moc uchodzi 150 V. Szybkość nie jest aż tak punktowanym elementem. Gdyż im wolniejsze mielenie, tym mniej pyłu się wytworzy, temperatura będzie niższa, a żarna zużywać się będą wolniej. Jeśli chodzi o funkcje to do wyboru mamy: system automatycznego wyłączenia, licznik kaw i oczywiście funkcję regulacji grubości mielenia.

Młynek ostrzowy (udarowy)

Ich elementem mielącym jest nóż, który tnie ziarna na odpowiednią grubość. Jednak w tym procesie wytwarzana jest wysoka temperatura, która w późniejszym czasie niekorzystnie wpływa na właściwości kawy, w tym smak. Dodatkowo warto zaznaczyć, że często efekt pracy młynków ostrzowych jest nierównomierny.

Młynek do espresso

Jeśli chcemy pić aromatyczne, idealnie gęste, lekko słodkawe espresso, bariści polecają, aby przyłożyć do niego większą uwagę niż nawet do samego ekspresu. Młynek do espresso rozpatrujemy jako osobny przypadek. Dlaczego? Gdyż ten rodzaj kawy wymaga od nas największego zaangażowania. A jak wiemy, to od młynka zależy w większości smak kawy - czy zmielone ziarno zawiera pył i czy jest odpowiednio drobne. Ma to szczególne znaczenie w przyrządzaniu espresso.

Jaki wybrać ekspres do kawy? Teraz już wiecie, jaki będzie odpowiadał waszym potrzebom. Ponieważ popularność ekspresów rośnie, rośnie też wybór modeli dostępnych na rynku. Obecne są różne marki, prym na chwilę obecną wiodą DeLonghi oraz Krups – ich oferta jest największa i najbardziej różnorodna. Aby pomóc wam się rozeznać w możliwościach jakie oferują współczesne ekspresy, poniżej prezentujemy top5 najlepszych i najciekawszych ekspresów z młynkiem, jakie można sobie obecnie sprawić. Zapraszamy!

Czym się różnią ekspresy automatyczne od pozostałych? Jaki ekspres do kawy będzie dobry dla mnie?

Ekspresy automatyczne ciśnieniowe

ekspresy automatyczne porównanie
źródło: kb.pl

Są najbardziej zaawansowaną technologicznie opcją. Zawierają udogodnienia takie, jak: system spieniania mleka, system automatycznego czyszczenia, wbudowany młynek, a nawet możliwość sterowania urządzeniem poprzez aplikację mobilną. Ekspres ciśnieniowy pozwala na przygotowanie wielu różnych kaw, o różnej mocy, poprzez wybór grubości zmielonego ziarna. Część z nich posiada wbudowany spieniacz mleka - wtedy należy jedynie pamiętać o jego uzupełnianiu lub występuje zewnętrzna dysza do spieniania mleka - w tej sytuacji należy wykrzesać w sobie baristyczne umiejętności i samemu zrobić spienione mleko do naszego cappucino.

W ekspresach automatycznych ciśnieniowych najważniejszy jest jednak sam proces przygotowania kawy. Zakres ciśnienia, jaki powinien posiadać Twój ciśnieniowy ekspres to optymalnie 9-15 barów. Jego wysokość wpływa na aromat oraz smak kawy, gdyż jest to wartość wskazująca na siłę, z jaką przepływa gorąca woda przez zmielone ziarna kawy. Dla ekspresu ciśnieniowego niemieszczącego się w tym zakresie nie wróżymy świetlanej przyszłości, gdyż do zaparzenia dobrego espresso potrzebne jest minimum 9 barów.

Ekspresy automatyczne znajdą się na liście życzeń tych najbardziej wygodnych, gdyż do przygotowania kawy dzieli nas jedynie kliknięcie. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to dosypywanie ziaren kawy do pojemnika i uzupełnianie wody, jeśli jest to rodzaj ekspresu wolnostojącego i nie posiada stałego podłączenia do wody.

Dlaczego ekspres automatyczny to dobry pomysł?

Ekspres automatyczny ciśnieniowy przeważa nad pozostałymi konstrukcjami dzięki swojej wyjątkowo łatwej obsłudze oraz mnogości rodzajów kaw, które może przygotować. Urządzenie to tworzy świeżą i niezwykle aromatyczną kawę. Ekspres automatyczny ciśnieniowy wygrywa z konkurencją także pod względem kosztów utrzymania. Cena, jaka przyjdzie nam zapłacić za przygotowanie jednej filiżanki kawy to nieco ponad 50 groszy. Sprzęt ten wymaga jednak regularnej konserwacji. Kategorią, w której automatyczne ekspresy do kawy najbardziej jednak przegrywają z konkurencją, jest cena. Najtańsze modele tych urządzeń to wydatek ok. 1000 zł. Modele z wysokich półek kosztują natomiast nawet kilka tysięcy złotych.  

Zalety i wady ekspresów automatycznych:

Zalety
Prosta obsługa urządzenia - w przypadku ekspresów automatycznych do dyspozycji mamy łatwość przyrządzania kawy (zazwyczaj za pomocą przycisków lub paneli dotykowych)
Wbudowane elementy mielące i spieniające - ekspresy automatyczne w zdecydowanej większości posiadają wbudowany młynek i spieniacz do mleka
Dodatkowa funkcjonalność - ekspres automatyczny to duża ilość programów i funkcji, dzięki czemu sprosta każdym wymaganiom.
Wady
Konieczność uzupełniania wody - jeśli ekspres nie jest podłączony do wody, należy uzupełniać zbiornik i wymieniać wodę w przypadku dłuższego przestoju w użytkowaniu ekspresu
Konieczność uzupełniania kawy i czyszczenia - w przypadku ekspresu automatycznego niezbędne jest uzupełnianie kawy w zbiorniku i usuwanie zawartości pojemnika na fusy
Wysoka cena - w przypadku ekspresu automatycznego, cena jest stosunkowo wysoka

Jak czyścić ekspres automatyczny?

Czyszczenie ekspresu automatycznego należy wykonywać regularnie, najlepiej codziennie. Niektóre modele ekspresów posiadają wbudowaną funkcję czyszczenia, z której warto często korzystać. Niezależnie od tego, my i tak musimy wylewać wodę z tacki czy przeczyścić dozownik szczoteczką. Bardzo istotne jest także płukanie systemu mleka. Po wykonaniu tego procesu system ten najlepiej jest rozłożyć i umyć ręcznie. W przeciwnym razie pozostałe w nim mleko skwaśnieje. 

Ile kosztuje ekspres automatyczny ciśnieniowy? Czy to drogie rozwiązanie?

Ekspresy automatyczne ciśnieniowe to jedne z najdroższych urządzeń w swojej kategorii. Podstawowe modele bez funkcji spieniania mleka kosztują już ok. 1000zł. To jednak dopiero początek. Ekspresy wyposażone w spieniacz, zaawansowane, elektronicznie sterowane sterowniki z dotykowymi wyświetlaczami to już wydatek rzędu co najmniej 2000 złotych. Wraz ze wzrostem ceny zyskujemy także coraz lepszą jakość podzespołów, a także dodatki w postaci przedłużonego okresu gwarancji. 

W jaki sposób odkamienić ekspres automatyczny?

Proces odkamieniania ekspresu automatycznego do kawy także musimy wykonywać okresowo, jednak znacznie rzadziej niż czyszczenie tradycyjne. Zalecana częstotliwość przeprowadzania odkamieniania zapewne znajdziemy w instrukcji naszego urządzenia. Istnieją jednak także ogólne standardy zakładające, że ekspres ciśnieniowy do kawy powinien być odkamieniony co 200-300 porcji kawy. Jeśli liczenie porcji kawy w tych ilościach sprawia nam kłopoty, to przyjmijmy częstotliwość odkamieniania równą 3 miesiącom. 

W celu poprawnego odkamienienia musimy wyjąć i przepłukać pojemnik na wodę. Umieszczamy w nim specyfik odkamieniający (np. tabletkę) i zalewamy wodą. Zbiornik pozostawiamy na ok. 15 minut. Następnie układamy je w urządzeniu i uruchamiamy ekspres. Przygotowujemy w ten sposób napój bez kawy, który musimy wylać. Ponownie odczekujemy kilkanaście minut i uruchamiamy ekspres. Czynność tą wykonujemy aż do momentu opróżnienia zbiornika z wodą i środkiem odkamieniającym z przerwami wynoszącymi kilka – kilkanaście minut.

Zatem jaki ekspres do kawy kupić?

Podsumowując, wybór jest ogromny. Skoro już decydujemy się na ekspres automatyczny, możemy sięgnąć po więcej możliwości. Warto przyjrzeć się modelom z automatycznymi systemami oczyszczania czy automatycznym spienianiem mleka. Taki wybór prawdopodobnie docenimy wraz z upływem czasu. Ostatecznie, o to przy zakupie automatycznego ekspresu chodzi – ma nas wyręczyć. W mieleniu kawy, w jej parzeniu, dalej – w spienianiu mleka, w konserwacji i myciu urządzenia.

TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE

Ekspres automatyczny 4Swiss Sienna A7

Ekspres automatyczny 4Swiss Sienna A7

Ekspres automatyczny 4Swiss Roma nie tylko przygotuje nam wyśmienitą kawę, ale i będzie doskonałą ozdobą naszej kuchni. Na froncie znalazł się duży panel sterujący z dziesięcioma przyciskami oraz wyraźnym wyświetlaczem LCD. Obsługa nie jest jednak skomplikowana. Do wykonania Espresso, Americany, Cappuccino czy Latte wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Możemy również spienić mleko czy nalać wrzątku do herbaty. Automatyczny ekspres do kawy może także przyrządzić dwie kawy naraz oraz pogrzać nasze filiżanki. Wbudowany programator przyda się natomiast, jeśli zapragniemy zautomatyzować wykonywanie porannej kawy o określonej porze. 

Zalety
prosty, minimalistyczny design
automatyczne czyszczenie i odkamienianie
Wady
dość wysokie zużycie energii w trybie czuwania

Ekspres KRUPS Espresso Master EA880E 

Ten automatyczny ekspres do kawy Krups wyposażono w czytelny, dotykowy i kolorowy wyświetlacz, za pomocą którego szybko i łatwo wybierzemy satysfakcjonującą nas opcję. Ciekawą opcją jest możliwość przygotowania dwóch kaw jednocześnie. W tym celu ustawiamy dwie filiżanki obok siebie i wybieramy funkcję parzenia dwóch kaw. Wśród dostępnych rodzajów kawy znajdziemy Cappuccino, Latte, Lungo, Risetto czy Americano. Każdą z nich dopasujemy pod względem mocy, objętości oraz ilości filiżanek. Ten ekspres automatyczny do kawy posiada zbiornik na wodę o objętości 1,7l. Moc ekspresu to 1450W. Znajdziemy w nim również funkcje takie jak programator, podtrzymywanie temperatury czy spienianie mleka. 

Zalety
możliwość przygotowywania dwóch kaw naraz
wygodny i łatwy w użyciu interfejs
funkcja samooczyszczenia
Wady
rysująca się pokrywa tacki ociekowej

Ekspres Krups Roma EA8108


Zestawienie otwiera ekspres do kawy automatyczny Krupsa z serii Roma. Co uznajemy za niezbędne, aby móc mówić o dobrym ekspresie? Musi automatycznie zmielić ziarna jakie do niego wsypiemy oraz zaparzyć je przy użyciu odpowiedniego ciśnienia.

 Ekspres Krups Roma EA8108

Standardem w przypadku wszystkich ekspresów, z modelami z najwyższej półki włącznie, jest moc 1450W i ciśnienie 15 barów. Ekspres do kawy automatyczny Roma EA8108 może się poszczycić obydwoma. Dodatkowo, posiada dyszę spieniającą mleko, co pozwala na zrobienie wybornego capuccino. Pojemność pojemnika na wodę to 1,6 litra, nie trzeba go uzupełniać za każdym razem. Możemy też regulować ilość wody na filiżankę, oraz stopień zmielenia ziaren. Dzięki temu dowolnie dopasujemy moc i smak kawy do naszych upodobań.

dobry i tani Ekspres: Krups Roma EA8108

Sprzęt został też zaopatrzony w podstawowe zabezpieczenia. Funkcja Thermoblock nie pozwoli na jego przegrzanie, nawet robiąc kawę za kawą. Z kolej automatyczny program czyszczenia i odkamieniania pomoże nam utrzymać ekspres sprawnym przez długi czas. Wszystkie powyższe funkcje są uznawane za standard w przypadku dobrych współczesnych ekspresów automatycznych.


Ekspres automatyczny: Krups Roma EA8160


Pierwszy na podium pojawia się model mający parę cech wspólnych z poprzednikami, jednak ze względu na kilka innych funkcji, znajdujący się już półkę wyżej. Co łączy go z Krupsem Roma EA8108 i Delonghi Magnifica ESAM 3000 B? Podstawowe cechy – moc, ciśnienie, obecność manualnej dyszy spieniającej mleko, funkcje regulacji mocy i stopnia zmielenia kawy.

jaki ekspres do kawy najlepszy Krups Roma EA8160

Co go odróżnia? Przede wszystkim, coś co jest nieodzowne dla miłośników kawy z mlekiem. Na wyposażeniu urządzenia znajdziemy dostawiany pojemnik na mleko, który można podłączyć do dyszy, oraz program pozwalający na jego automatyczne wykorzystanie. Nie musimy, jak w przypadku poprzedników, mozolnie spieniać mleka samodzielnie. System Auto Capuccino/Cafe Latte wyręczy nas w przygotowaniu mlecznej pianki.

Ekspres: Krups Roma EA8160 dobry ekspres do kawy

System automatycznego odkamieniania i czyszczenia wyręczy nas z kolei w czynnościach konserwacyjnych. Co ważne ekspres do kawy automatyczny Krups Roma EA8160 został uzupełniony o płukanie ekspresu po każdym włączeniu urządzenia. To szalenie funkcjonalna opcja – wewnątrz przewodów, którymi kawa płynie do naszej filiżanki nie pozostają dzięki temu żadne fusy czy zacieki. Raz że zwiększa to trwałość sprzętu i ogranicza ryzyko awarii a dwa - ma wpływ na smak kolejnych kaw.

Kolejną innowacją jest funkcja „moja kawa” - możemy zapisać ustawienia typu i mocy kawy która lubimy najbardziej. Zamiast ustawiać wszystko od nowa za każdym razem, wystarczy jedno wciśnięcie guzika i ekspres już będzie parzył naszą ulubioną kawę, tą idealną.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wojtek.wojtek
wojtek.wojtek
4 lat temu

Kawka z rana musi być! Automatyczny ekspres do kawy też! Zastanawiam się nad kupnem DeLonghi ECAM 350.55.B lub Krups Roma EA8160. Ktoś posiada i poleca?

Verta
Verta
4 lat temu
Reply to  wojtek.wojtek

Moja znajoma ma wspomniany przez Ciebie DeLonghi 350.55b i bardzo sobie chwali. Myślę, że warto rozważyć ten sprzęt, bo mnie też smakowała kawa zrobiona przy jego udziale. Samo delonghi opinie ma dość dobre wśród użytkowników i to nie tylko w Polsce.

Marek
Marek
4 lat temu
Reply to  Verta

Widzę, że świat kawoszy taki mały 🙂 Sam również jak Panie posiadam wspomniany włoski ekspres do kawy od DeLonghi i jestem nim zachwycony. Zachęciły mnie do jego zakupu przeczytane opinie i nie żałuję

Zuza
Zuza
4 lat temu
Reply to  wojtek.wojtek

Zdecydowanie DeLonghi. Nie ma w ogóle nad czym się zastanawiać.

Haneczka99
Haneczka99
4 lat temu

Ja dochodzę do siebie po długim wybieraniu ekspresu do kawy. Lubię dobrą kawę, dlatego wybór ten był dla mnie niezwykle ważny.

Roksana
Roksana
4 lat temu

Delonghi ECAM to bardzo dobry ekspres do kawy z młynkiem, warto zauważyć, że ma młynek żarnowy ze stali, który przetrwa wszystko. 🙂

Anita
Anita
3 lat temu

A gdzie ekspresy pozostałych marek takich, jak chociażby Melitta, czy Nivona? Na chwilę dostępne są też ekspresy przelewowe posiadające wbudowane młynki, co rozwiązuje problem kupna samego młynka.

Magda
Magda
3 lat temu

Delonghi ma dobre i trwałe ekspresy ciśnieniowe. Za tą cenę co ich modele, ciężko o coś lepszego

Zamknij