Aktualizacja: Listopad 2024
Soundbar - co warto wiedzieć?
Istotną informacją na samym początku jest to, że prawdopodobnie żaden soundbar nie zastąpi dobrego kina domowego. Jeżeli jednak nasze możliwości finansowe są ograniczone, rozważmy to urządzenie. Innym powodem, dla którego warto się nad nim zastanowić jest potrzeba mniejszej przestrzeni do wygospodarowania oraz brak plączących się kabli. Również sama konfiguracja i ustawienie jest o wiele prostsze.
Najpierw kupujemy telewizory. Wieszamy, podłączamy, siadamy wygodnie na kanapie, włączamy film pełen efektów specjalnych i… przeżywamy rozczarowanie. Obraz wydaje nam się być piękny. Jest nasycony, bardzo ostry i dynamiczny. Jednak dźwięk wydaje się być płaski, zupełnie nie pasujący do wizualnej strony. Takie odczucie jest pierwszym objawem, by zastąpić głośniki do telewizora soundbar ’em. Jest to przede wszystkim tańsza alternatywa od standardowego kina domowego.
Soundbary, to proste w budowie jak i obsłudze urządzenia. Celem jest umożliwienie wysokiej jakości dźwięku, przy jednoczesnej oszczędności miejsca. Wewnątrz listwy znajdziemy od 2 do 12 i więcej głośników. Są one ustawione pod różnymi kątami w celu uzyskania większej przestrzenności rozchodzonego się po mieszkaniu dźwięku. Głośniki te gwarantują krystalicznie czysty dźwięk, który jest wspomagany cyfrowymi systemami korekcji fal. Najlepsze soundbary na rynku współpracują nawet już z systemami 9.1. Jednak najbardziej popularne są 2.1 i 5.1. Już one dostarczają dźwięku na bardzo dobrym poziomie. Dla łatwej obsługi, listwy dźwiękowe wyposażone są w różne złącza audio, między innymi wejście optyczne (TOSLINK), HDMI, USB, HDMI, WiFi, moduł Bluetooth, NFC. Mają też możliwość obsługi tunera FM oraz radia internetowego.
Jakie są rodzaje soundbarów?
Jak wybrać soundbar? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Do wyboru mamy 2.1, 3.1, 5.1, 7.1 czy nawet 9.1. Najprostszy – 2.1 to dźwięk stereo. Idealnie nadaje się on do odtwarzania muzyki nagranej właśnie w stereo. Dobrze sprawdzi się także przy oglądaniu telewizji. Dodatkowe kanały przydadzą się natomiast do symulowania dźwięku przestrzennego. Dzięki głosom pochodzącym z tył€ czy boków poczujemy się, jakbyśmy przebywali w centrum filmowej akcji. Najpopularniejsze modele w sklepach posiadają kanały 2.1 lub 5.1.
Niektóre soundbary posiadają głośniki w listwach ustawione ku górze. Generowany przez nie dźwięk jest odbijany od sufitu i ścian i pomaga w symulowaniu dźwięku przestrzennego. Membrany skierowane do nas dadzą nam jednak najbardziej naturalne brzmienie.
Niektóre soundbary oferują dodatkową parę głośników bezprzewodowych. Posiadają one wbudowane akumulatory, które ładujemy, podłączając do nich ładowarkę z kablem USB, bądź wpinamy całe głośniki do boków listwy. To dobre rozwiązanie dla osób nielubiących kabli.
Praktycznie każdy soundbar posiada wbudowany Bluetooth. Umożliwia on łączenie listwy z naszym smartfonem, a następnie odtwarzanie muzyki z naszego urządzenia mobilnego. Poza Bluetooth’em czasem znajdziemy także Wi-Fi i łączność z internetem. To daje dodatkowe możliwości łączenia soudbara bezpośrednio z serwisami streamingowymi, z których odtworzymy nasze ulubione utwory. Niektóre urządzenia przewidują także sterowanie z poziomu aplikacji na smartfonie, do czego potrzebna jest właśnie łączność Wi-Fi.
Który soundbar wybrać?
Zastanawiając się jaki soundbar kupić, na początku dowiedz się, jakie dekodery wspiera Twój telewizor. Dzięki ich kompatybilności będziesz mógł w pełni wykorzystać potencjał nowego sprzętu. Bardzo istotną kwestią jest także dobór tego urządzenia do posiadanego rodzaju ekranu. Prawdopodobnie już wszyscy wiedzą, że na rynku dostępne są telewizora z płaskim ekranem (i są coraz cieńsze!) oraz te z zakrzywionym. Ważne jest też dopasowanie do przekątnej. Jeżeli interesuje nas podłączenie innych urządzeń do naszego nowego soundbaru, sprawdźmy, czy posiada on takie możliwości. Streaming muzyki z laptopa i smartfona, radio internetowe i funkcja FM nie są zawsze w standardzie. Najlepsze soundbary na rynku mają dołączane piloty sterujące, jednak tani soundbar może go nie posiadać. W takim przypadku będziemy zmuszeni do ręcznego sterowania.
W sferze dodatkowych funkcji jest także subwoofer. Dodatkowy głośnik wydobywający z niskich tonów to, co najlepsze, zadowoli koneserów dźwięków. Przede wszystkim zwiększa on moc niskich uderzeń, podkreślając napięcie i emocje przy efektach specjalnych. Decydując się na taką opcję, zwróć uwagę na na działanie subwoofera. Aktywny nie wymaga żadnych dodatkowych podłączeń, takich jak wzmacniacz. Po wyjęciu z pudełka jest całkowicie gotowy do instalacji i użytkowania. Pasywny zaś potrzebuje dodatkowego zakupu wzmacniacza. Cały zestaw będzie zajmował więcej miejsca. Jest jednak tańszy, niż pierwszy.
W momencie dobrania preferowanych przez Ciebie funkcji nowego sprzętu, sprawdź również, w jaki sposób możesz zamontować dany soundbar. Zazwyczaj opcji jest kilka. Możesz go postawić na szafce przed telewizorem, poniżej lub powiesić nad ekranem. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz i jakie masz możliwości.
Jaki soundbar kupić - ranking najlepszych soundbarów
Każdy z dostępnych rankingów soundbarów może dotyczyć innych sprzętów, nowości lub porównania grupy cenowej. My proponujemy Wam właśnie to trzecie kryterium. Jeżeli chcesz znacznie polepszyć muzyczne doznania w swoim mieszkaniu, a do tego nie wydawać fortuny, przeczytaj, jakie przygotowaliśmy propozycje do 2000 zł. Ta cena pozwoli Ci już nabyć bardzo dobry soundbar. Ranking ten pomoże Ci wybrać najlepszy sprzęt, który idealnie wpisze się w Twoją przestrzeń.
Samsung HW-Q60T
Idealny model ze średniej półki cenowej
Soundbar Samsung oferuje mnogość funkcji za niewygórowaną cenę. Producent chwali się rozwiązaniami takimi jak Samsung Acoustic Beam. Polega ono na miksowaniu dźwięku i odtwarzaniu go w taki sposób, by poprawić wrażenia z oglądania filmów akcji. Przyda się do tego również wsparcie dla DTS Virtual:X, które zapewnia poczucie przestrzenności i trójwymiarowości każdego utworu. Mamy jeszcze tryb gry Pro i adaptacji dźwięku. Sygnał jest w nich na bieżąco analizowany i poddawany obróbce, która zapewnia najlepsze możliwe wrażenia ze słuchania.
Doskonała integracja z domowym środowiskiem
W tym modelu soundbara znajdziemy liczne rozwiązania poprawiające wygodę podczas korzystania z urządzenia. Listwa oferuje wielokanałowe połączenie przez Bluetooth. Możemy jednocześnie połączyć z nią dwa urządzenia mobilne, które będziemy z łatwością przełączać między sobą. Urządzenie dysponuje przy tym także portem USB do odtwarzania muzyki z przenośnego dysku oraz możliwością rozszerzenia jego efektywności poprzez dokupienie pary bezprzewodowych głośników tylnych.
JBL Bar 9.1
Potężny dźwięk przestrzenny 9.1
JBL poszedł w tym modelu na całość. Bar 9.1 oferuje dźwięk 9-kanałowy, dzięki czemu zapewnia niezrównane wrażenie przestrzenności. To jeden z najlepszych soundbarów do oglądania filmów akcji, gdyż poczujemy się dokładnie tak, jakbyśmy znajdowali się w samym środku spektaklu. Jest to możliwe dzięki dodatkowym głośnikom umieszczanym z tyłu, które są całkowicie bezprzewodowe. Ich akumulatory wystarczą na 10 godzin pracy. Do tego dołożono mocny subwoofer, który zapewnia solidny bas. Całość oferuje łącznie ogromne 820W mocy, co wystarczy do nagłośnienia nawet bardzo dużego salonu.
Niezwykła funkcjonalność
Świetny dźwięk to podstawa, ale cóż z niego, jeśli nie moglibyśmy go zawsze wykorzystać. Na szczęście JBL zaimplementował w tym modelu soundbara liczne rozwiązania, które pozwalają na korzystanie z niego na wiele różnych sposobów. Mamy oczywiście liczne złącza przewodowe, a także interfejs Bluetooth, dzięki któremu połączymy się z listwą przy użyciu smartfona. Jest jednak też nawet Wi-Fi i zgodność z usługą ChromeCast czy AirPlay2. Dzięki nim możemy streamować ulubione utwory muzyczne w wysokiej jakości w jeszcze prostszy sposób.
JBL Bar 5.1
Eleganckie wzornictwo
Listwa dźwiękowa JBL Bar 5.1 ma bardzo unikalną konstrukcję, która wyraźnie pokazuje, że JBL starał się myśleć nieszablonowo, aby zaoferować to co najlepsze ze swoich poprzednich projektów. Soundbar ma korpus wykonany z perforowanej siatki z tworzywa sztucznego ozdobionej chromowanymi metalowymi wykończeniami. Na górze listwy dźwiękowej znajdują się cztery okrągłe przyciski sterowania do wyboru mocy, głośności i źródła, podczas gdy z przodu po prawej stronie znajduje się ukryty wyświetlacz, który pokazuje podstawowe wskazówki nawigacyjne.
Idealny do średniej wielkości salonu
Bar 5.1, jak sama nazwa wskazuje, posiada 5-kanałowy dźwięk przestrzenny. Jest on uzyskiwany dzięki dodatkowej parze głośników, które umieszczamy w pobliżu pozycji słuchacza. Zestaw posiada także potężny subwoofer z membraną o średnicy 10 cali. Zapewnia to łącznie ponad 500W mocy oraz donośny dźwięk bogaty w szczegóły i głębokie basy. Bar 5.1 jest idealnym wyborem dla większości użytkowników z oferty tego świetnego producenta. Łączy w sobie rewelacyjny dźwięk, rozsądną cenę oraz doskonała funkcjonalność.
Creative Soundbar Stage 2.1
W sam raz do sypialni
Ten zaskakująco mały soundbar marki Creative idealnie wpasuje się w przestrzeń pod mniejszym telewizorem. Na mierzącej jedynie 70cm listwie znalazły się dwa głośniki, które w połączeniu z płaskim subwooferem zapewniają do 160W mocy dźwięku RMS. Ten zestawik poradzi sobie więc z nagłośnieniem mniejszych pomieszczeń, zaspokajając potrzeby większości typowych słuchaczy. Dźwięk jest czysty i przyjemny dla ucha. Miłym dodatkiem jest możliwość szybkiej regulacji tonów niskich i wysokich – mamy od tego dedykowane przyciski na pilocie.
Prostota obsługi i designu
Creative w swoim produkcie położył nacisk na minimalizm. Urządzenie dobrze wpisze się więc do praktycznie każdego pomieszczenia, ale i nie sprawi problemu w obsłudze praktycznie każdej osobie. Listwę możemy połączyć z telewizorem na stałe przewodowo. W ten sposób możemy także zapewnić jej komunikację z innymi urządzeniami takimi jak smartfon (złącze AUX) czy dysk przenośny (złącze USB). Możemy jednak nawiązać połączenie także przez Bluetooth. Wybieranie pomiędzy źródłami jest banalnie proste dzięki osobnym przyciskom na pilocie. Nie musimy więc błądzić w żadnym menu.
Samsung HW-T450
Popraw brzmienie telewizora za niewielkie pieniądze
Soundbar Samsung HW-T450 zapewnia dobrej jakości brzmienie stereo, które znacznie poprawi wrażenia podczas oglądania telewizji, koncertów, słuchania muzyki czy grania w gry na telewizorze. Dźwięk jest bogaty w szczegóły, a największą różnicę względem telewizora usłyszymy w tonach niskich. Dołączony do zestawu subwoofer oferuje bogaty bas pełen głębokich brzmień. Łączna moc zestawu wynosi 200W – to 10 czy nawet 20 razy więcej niż to, co oferują współczesne telewizory. Wprawdzie nie możemy jej traktować jako bezpośrednie przełożenie na głośność, ale świadczy ona o dużych możliwościach tego zestawu.
Idealna współpraca z domowym środowiskiem
Ten soundbar do salonu może być kontrolowany za pomocą pilota od telewizora marki Samsung. Sterowanie i dostosowywanie parametrów za pomocą jednego kontrolera jest bardzo wygodne. Świetnym rozwiązaniem jest także możliwość połączenia soundbara z telewizorem przy użyciu Bluetooth. To zawsze jeden kabel mniej. Ma to szczególne znaczenie, gdyż zwykle jest to przewód będący na widoku, szpecący wygląd naszego nowoczesnego zakątka. Warto również wspomnieć o tym, że soundbar Samsung jest gotowy do rozwoju. Możemy dokupić do niego parę tylnych głośników, które umożliwią odtwarzanie dźwięku surround.
SONY HT-S20R
Dźwięk przestrzenny za niewysoką cenę
Soundbar Sony oferuje istotną cechę, której nie znajdziemy w produktach konkurencji z przedziału cenowego do 1000zł. Mianowicie jest to prawdziwy dźwięk przestrzenny wydobywający się z 5 osobnych głośników. 3 z nich umieszczono w listwie – są to oczywiście głośniki prawe i lewe oraz centralny. Dwa tylne głośniki są zupełnie osobnymi modułami, które ustawiamy tuż za kanapą, najlepiej przy jej rogach. Jakość dźwięku jest bardzo chwalona przez klientów, którzy zdecydowali się na zakup tego sprzętu. Zestaw Sony da świetne wrażenia podczas oglądania filmów akcji czy grania w gry na konsoli.
Minimalistyczny design do każdego wnętrza
Dzięki minimalistycznemu wyglądowi możemy dopasować elementy tego zestawu do każdego wnętrza. Głośniki i listwę możemy także dobrze ukryć na ciasnych półkach. Wszelkie elementy sterujące oraz port USB do urządzeń zewnętrznych zostały umieszczone na subwooferze, który zwykle stoi na podłodze przy szafce RTV. To mądra decyzja umożliwiająca na dogodniejsze ustawienie elementów zestawu. Nie musimy także szukać złącza USB z tyłu sprzętu, plącząc się w kablach. Podłączanie pendrive’a do frontu subwoofera jest zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem.
Samsung HW-Q70T
Dźwięk 3.1 – idealny do oglądania telewizji
Soundbar Samsung HW-Q70T oferuje 3 głośniki. Sprawdzi się on zatem do słuchania muzyki stereo, ale I oglądania filmów. Dodatkowy głośnik pomaga zwiększyć rozpiętość sceny. Dźwięki pochodzące z niego kierowane są wprost do nas, podczas gdy sygnały z głośników bocznych kierowane są ku górze. Osiągany jest w ten sposób efekt dużej przestrzenności dźwięku. Dodatkowo możemy wyposażyć się w parę głośników bezprzewodowych, które umieścimy z tyłu. Z nimi osiągniemy pełny przestrzenny dźwięk 5.1. Dobrze jest mieć taką opcję na przyszłość.
Idealna integracja z naszym domem
Jak przystało na produkt firmy Samsung, znajdziemy tu liczne rozwiązania poprawiające przyjemność z używania soundbara. Urządzenie możemy podłączyć do aplikacji SmartThings zainstalowanej na naszym smartfonie. W takiej sieci możemy mieć dostęp do naszej lodówki, pralki, telewizora czy właśnie soundbara. Telefon staje się wtedy jednym pilotem do wszystkich tych urządzeń, co jest niezwykle wygodne. Jeśli jednak zechcemy korzystać z tradycyjnego urządzenia wskazującego, to wszelkie operacje wykonamy również z poziomu pilota od telewizora marki Samsung.
Sonos Beam Soundbar
Doskonałe możliwości łączenia I rozbudowy
Soundbar Sonos Beam jest elementem dużej rodziny sprzętu audio firmy Sonos. Informacja ta jest o tyle istotna, że daje bardzo szerokie możliwości przy rozbudowie i wzmocnieniu dźwięku w całym domu. Co to oznacza? Posiadając minimum dwa głośniki Sonos, możemy je sparować za pomocą WiFi. Pozwala to na zintegrowanie wszystkich lub wybranych pomieszczeń pod względem odtwarzanej muzyki. Możliwe jest również rozdzielenie zestawu Sonos, a głośniki nadadzą każdemu pokojowi innego nastroju i klimatu. Inwestując więc w soundbar Sonos Beam spodziewajmy się ogromnych dodatkowych możliwości i dostosowywania całego zestawu do naszych preferencji.
Świetny dźwięk bez subwoofera
Sama listwa posiada cztery pełnopasmowe głośniki niskotonowe i głośnik wysokotonowy. Daje to głębokie i bogate basy przy jednocześnie dobrze wyprowadzonych tonach średnich i wysokich. Idealnie odwzorowuje dialogi, muzykę oraz sceny akcji. Dodatkowo w Sonos Beam zostało wmontowanych pięć cyfrowych wzmacniaczy impulsowych, które zapewniają solidne uderzenia niepowodujące utraty natężenia dźwięków o innych częstotliwościach. Ta rewelacyjna inżynieria umożliwiła uzyskanie dobrej jakości brzmienia w każdym paśmie częstotliwości bez użycia subwoofera.
Polk Audio Magnifi Mini 2.1
Małe wymiary, wielkie brzmienie
Kolejną propozycją, jaką przedstawiamy jest Soundbar Polk Audio MAGNIFI. Urządzenie to jest przede wszystkim bardzo kompaktowe. Jego wymiary, to 341mm x 79mm x 108mm. Pomimo niewielkiego rozmiaru, wbudowanych ma 6 głośników (2x 0,5”, 4x 2,25”). Dają one krystaliczne brzmienie dialogów oraz realistyczny dźwięk. Dołączony aktywny subwoofer bezprzewodowy ( wym. 188mm x 368mm x 366mm) uzupełnia skalę dźwięków i dba o niskie tony. Zastosowana technologia Full Complement Deep Bass da uczucie pełnego i mocnego uderzenia.
Kompatybilny z całym domem
Zaletą tego zestawu audio jest prostota instalacji i użytkowania. Wyciągamy go z pudełka, podłączamy do telewizora dołączonym kablem HDMI i gotowe. Interesujące jest również zastosowanie technologii Goole Home. Pozwala ona na połączenie się z praktycznie dowolnym urządzeniem obsługującym Chromecast audio. Dzięki temu może stać się częścią nagłośnienia całego domu, jak i multiroom. Urządzenie może również łączyć się za pomocą Bluetooth i WiFi - bez problemu połączymy się z nim z każdym urządzeniem mobilnym.
Denon DHT-S316 Soundbar
Świetna jakość dźwięku
Denon soundbar jest kolejnym urządzeniem, do którego dołączany jest bezprzewodowy subwoofer. Dzięki temu od razu mamy poszerzony zakres niskich tonów i uzyskujemy większą głębię ścieżki dźwiękowej filmów oraz muzyki. Do tego soundbaru wbudowane zostały dwa przetworniki średniotonowe oraz dwa przetworniki wysokotonowe. Dwukanałowa konstrukcja listwy zapewnia szczegółowe brzmienie w każdym paśmie. To świetny wybór do słuchania muzyki w stereo, do której nie potrzeba dźwięku przestrzennego. Ten może być jednak dodatkowo symulowany dzięki specjalnym algorytmom, co przyda się podczas okazyjnego oglądania filmów.
Smukły design do każdego salonu
Wizualnie Denon DHT-S316 został zaprojektowany przede wszystkim tak, by można było go umieścić pod telewizorem, bez blokowania dolnej części ekranu. Jest bardzo smukły - ma 5,5 cm wysokości. Ogólne wymiary, to 900 x 82 x 55 mm. Można go jednak również zamontować na ścianie dzięki dołączonemu szablonowi montażowemu. Jego uniwersalny design doskonale sprawdzi się pod praktycznie każdym płaskim ekranem. Soundbar będzie wyglądał nowocześnie w każdych warunkach.
Soundbar SAMSUNG HW-Q60R Harman Kardon
Soundbar Samsung HW Q60R pochodzi z najnowszej flagowej linii Samsunga z 2019 roku. Co najistotniejsze, Soundbar HW Q60R powstał we współpracy firmy Samsung z legendarnym Harman Kardon. Współpraca ta pozwoliła na wyciśnięcie maksimum jakości z tego urządzenia. Samsung soundbar tej linii przypomina Samsung HW-N450, ale jest szerszy. Z przodu i na górze ma metalowe wykończenie, a reszta jest wykonana z dobrej jakości tworzywa sztucznego i daje wrażenie najwyższej jakości. Istnieją cztery przyciski do sterowania paskiem po prawej stronie. Listwa dźwiękowa Samsung HW-Q60R jest dobrze chroniona, w tym subwoofer w wytrzymałej obudowie. Po uwolnieniu systemu dźwiękowego z pudełka można również zamontować dostarczone nóżki lub wspornik ścienny. Świetnie prezentuje się w nowych telewizorach Samsung Q60R QLED. Starsze telewizory bez obsługi bezprzewodowej Bluetooth można również używać z kablem HDMI lub alternatywnie z kablem optycznym TosLink.
Samsung HW-Q60R Soundbar to 5.1-kanałowy system dźwiękowy o mocy muzycznej 360 watów. Wewnątrz listwy dźwiękowej znajduje się 8 potężnych głośników, które wykorzystują technologię wiązki akustycznej, aby nie tylko emitować dźwięk z przodu, ale także z boku i z tyłu, i odbijać dźwięk na powierzchni ekranu, a także na ścianach. Dźwięk jest analizowany w czasie rzeczywistym i odtwarzany w optymalny sposób. Na przykład głosy i dialogi są automatycznie rozpoznawane i wyświetlane krystalicznie czyste i łatwe do zrozumienia, nawet przy niskim poziomie głośności.
Denon DHT-S316 Soundbar
Denon soundbar jest kolejnym urządzeniem, do którego dołączany jest bezprzewodowy subwoofer. Dzięki temu od razu mamy poszerzony zakres niskich tonów i uzyskujemy większą głębię ścieżki dźwiękowej filmów oraz muzyki. Do tego soundbaru wbudowane zostały dwa przetworniki średniotonowe, szczegółowe przetworniki wysokotonowe oraz dedykowane Dolby DTS, gwarantujące dźwięk o wysokim realizmie. Zastosowane zaawansowane algorytmy psychoakustyczne symulują wielokanałowy zestaw kina domowego. Technologia Dialogue Enhancer pozwala na odsłuchiwanie krystalicznych dialogów na każdym poziomie głośności.
Denon DHT S-316 soundbar połączysz z telewizorem za pomocą dołączonego do zestawu kabla HDMI. Dodatkowe optyczne wejście sprawia, że kolejne urządzenia cyfrowe mogą zostać podłączone lub sparowane go za pomocą Bluetooth. Ta funkcja zdecydowanie ułatwia korzystanie z sounbaru. Konfiguracja sprzętu jest dość łatwa. Robi się to przez kabel HDMI, a steruje się nim za pomocą pilota od telewizora.
Wizualnie, Denon DHT-S316 został zaprojektowany przede wszystkim tak, by można było go umieścić pod telewizorem, bez blokowania dolnej części ekranu. Jest bardzo smukły, ma mniej niż 5 cm wysokości, a całościowe wymiary, to 900 x 82 x 55 mm. Można go jednak również zamontować na ścianie dzięki dołączonemu szablonowi montażowemu.
Soundbar denon ma opinie świetne. To, na co warto zwrócić jednak uwagę, to wielkość pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić. Najlepiej spisuje się w pokojach do 30m2.
Soundbar 4.1 Samsung HW-J7500R
Ostatnią propozycją jest urządzenie różniące się od pozostałych przede wszystkim kształtem. Samsung HW J7500R dedykowany jest przede wszystkim do telewizorów zakrzywionych. Pracuje on w systemie 4.1. Posiada 5 trybów DSP przetwarzania dźwięku (muzyka, kino, głos, sport, tryb nocny). A jego wymiary, to 1 230 x 47,5 x 170 mm.
Za pomocą TV SoundConnect, połączysz się bezprzewodowo ze swoim telewizorem oraz z innymi głośnikami Samsung Multiroom, umieszczonymi z tyłu pomieszczenia. Uzyskasz w ten sposób jeszcze pełniejszy efekt przestrzennego dźwięku. Z samym zaś soundbar ’em Samsung połączysz się w bardzo prosty sposób parując urządzenie ze swoim smartfonem za pomocą Bluetooth. Aplikacja Samsung Multiroom daje też możliwość odtwarzania muzyki z różnych serwisów i urządzeń mobilnych. Poza tym połączysz się z nim za pomocą HDMI-CEC, portu USB, ARC oraz analogowego.
Samsung soundbar HW - J7500R ma wbudowanych 8 głośników i dedykowane wzmacniacze, które są efektem pracy inżynierów z laboratorium Samsung Audio Lab. Dwa głośniki lub kolumny zostały umieszczone po bokach listwy audio, a to powoduje wrażenie jeszcze bardziej przestrzennego dźwięku. Soundbary Samsung zachowują ścieżki dźwiękowe w jakości HD dając bogactwo oryginału, poprzez próbkowanie 192 kHz/24-bit.
Soundbar CREATIVE STAGE AIR - dla minimalistów
Soundbar Creative Stage Air został zaprojektowany do pracy pod monitorem i jest naprawdę lekki i można go łatwo nosić jedną ręką. Możesz z łatwością zabrać go ze sobą na przykład do domu przyjaciela lub na imprezę dzięki wbudowanej baterii. Moc wyjściowa dźwięku, jaką zapewnia creative stage nie jest wystarczająca dla dużego zgromadzenia, ale jeśli chcesz trochę dodatkowej mocy podczas oglądania filmów lub słuchania muzyki z przyjaciółmi, to ten soundbar jest dobrym wyborem. Soundbar jest subtelny i łatwo wtapia się w inne urządzenia.
Creative Stage Air ma trzy fizyczne dane wejściowe. Istnieje złącze USB-A do podłączania dysku flash w celu natychmiastowego odtwarzania. Po podłączeniu dysku USB po prostu zaczyna odtwarzać wszystkie pliki w kolejności, w jakiej pojawiają się na dysku flash - nie ma możliwości pomijania, cofania się ani sterowania odtwarzaniem muzyki za pomocą aplikacji towarzyszącej lub czegokolwiek. Ponadto istnieje wejście 3,5 mm, które jest przydatne do podłączania wielu rzeczy. Następnie jest gniazdo micro-USB, które służy do ładowania baterii. Pojemność baterii wynosi 2200 mAh, więc maksymalny czas pracy baterii wynosi około 6 godzin, jeśli chodzi o creative stage. Cena jest całkowicie dostosowana do możliwości urządzenia i w tej klasie należy ją uznać za odpowiednią.
Soundbar - jak ustawić, czyli gdzie postawić subwoofer?
Subwoofer jest specjalistycznym głośnikiem zajmującym się tylko niskimi dźwiękami. W pierwszej kolejności zdajmy sobie sprawę z tego, jakie są nasze preferencje odnośnie tych tonów. Większości z nas sprawia przyjemność mocna, niska fala dźwięku. Szczególnie w przypadku efektów specjalnych w filmach oraz bębna i kontrabasu w muzyce. Moc niskich dźwięków zależy jednak od naszych indywidualnych oczekiwań i upodobań.
Subwoofer ma za zadanie zadbać przede wszystkim o najniższe tony na ścieżce dźwiękowej. Powinniśmy więc zdać sobie sprawę z tego, że niezbędna jest jego poprawna konfiguracja i dostosowanie pracy. Zacznijmy od prób. Umieśćmy subwoofer w różnych miejscach naszego pokoju. Na środku, blisko ściany, a następnie w rogu. Każde z nich powinno dawać zupełnie inny efekt. Pierwsze - sprawi, że dźwięki będą bardzo precyzyjne, jednak ich poziom głośności będzie raczej niski. Pod ścianą - zwiększy się głośność, a precyzja wciąż pozostanie jeszcze na przyzwoitym poziomie. Róg podbije efekt, a dodatkowo obniży precyzyjność dźwięków. Co dalej?
- Umieszczony w wybranym przez siebie miejscu subwoofer włączamy i ustawiamy minimalną głośność. Częstotliwość zaś odcinamy na 50 Hz.
- Siadamy w miejscu, z którego będziemy słuchać muzyki i oglądać filmy. Zwiększamy głośność do momentu wyrównania się jej z resztą głośników. Zwróćmy uwagę na to, że bas nie powinien wybijać się ponad resztę dźwięków.
- Czas na regulację częstotliwości. Kręcimy pokrętłem do momentu, w którym - po prostu - nie uzyskamy satysfakcjonującego nas odsłuchu. Jest to kwestia indywidualna, ciężko jest więc sugerować to, co jest najlepsze.
Pamiętajmy, że urządzenie mocno zgrywa się z miejscem, w którym stoi oraz z całym pomieszczeniem. W związku z tym przy każdej zmianie lokalizacji powinniśmy nastroić go na nowo.
Soundbar czy kino domowe - co jest lepsze?
Jak już wspomnieliśmy, przewagą kina domowego jest jeszcze lepsza jakość dźwięku, niż w przypadku soundbar ’u. Opinie jednak są podzielone. Oczywiście zależeć to może od kilku kwestii, jednak porównując tanie zestawy kina domowego z coraz lepszymi listwami audio możemy czuć się zawiedzeni. Jeżeli chcemy je porównać, powinniśmy brać te z jednej półki jakościowej lub cenowej. Wtedy dopiero mamy szansę na racjonalną ocenę i wybór. Możemy znaleźć tani, dobry soundbar, jak również drogi i nie spełniający naszych oczekiwań (choć tutaj jest mniejsze prawdopodobieństwo). Tak samo znajdziemy tańszy i droższy zestaw kina domowego. Ciężko jest więc porównać niskokosztowe kino domowe z soundbarem o dużej wartości.
Skupiając się jednak na samym porównaniu zestawów w takiej samej klasie, warto wspomnieć, że kino domowe zawsze będzie droższą opcją niż soundbar. Dodatkowo, będzie zajmowało znacznie więcej miejsca. Jeżeli więc posiadasz małe mieszkanie - warto zwrócić swoją uwagę na jak najlepszy soundbar. Zdecydowaną zaletą dużego kina domowego jest lepsza przestrzeń dźwięku. Istnieje też możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb użytkowników, a tego nie posiada żaden, nawet bardzo dobry soundbar.
Ranking soundbarów
Jak widzisz, to jaki soundbar wybrać zależy od naszych priorytetów. Nawet najlepsze soundbary na rynku często nie mają wbodowanych wszystkich funkcji. Pojawia się więc pytanie o soundbar - czy warto? Jeżeli mamy ograniczone fundusze lub zależy nam na zaoszczędzeniu powierzchni zajmowanej przez sprzęt - warto.
Na początku powinniśmy określić te funkcje, na których zależy nam najbardziej. Może być to bezprzewodowy sposób podłączenia soundbar ’u do telewizora. Jest to dość wygodne. Może nam zależeć na opcji rozbudowywania systemu kina domowego. Dobre jest również zastanowienie się nad sterowaniem dodatkowym urządzeniem. W dzisiejszych czasach mamy coraz więcej wszelkich maszyn i aparatów w swoich domach, także wybór najbardziej optymalnej dla nas sterowności, to ważny element. Pamiętajmy, że ranking soundbarów ma być jedynie podpowiedzią i zwróceniem uwagi na najważniejsze informacje.
...do telewizora i muzyki!
Czy istnieje najlepszy do filmów i muzyki soundbar? Ranking pokazuje, że praktycznie każdy z nich nadaje się do różnego typu ścieżek dźwiękowych. Przede wszystkim zależy to od naszych indywidualnych preferencji. Tak naprawdę warto więc przetestować każdy sprzęt audio, zanim zdecydujemy na się zakup. Nie kierujmy się tylko i wyłącznie ceną, ponieważ nawet tani soundbar może okazać się wystarczający do naszych potrzeb. Po co więc przepłacać?
Nie da się zdefiniować jednoznacznej różnicy pomiędzy dźwiękiem z tv i muzyki. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób podszedł do tego producent. Możemy spotkać się ze spłaszczoną linią melodyczną np. w filmie. W takim przypadku będziemy mogli jedynie delikatnie podbić i pogłębić niektóre dźwięki. Taka sama kwestia może powstać przy odtwarzaniu muzyki. Chociaż tutaj znacznie częściej znajdziemy zadbanie i dopracowanie dźwięku. Analizując temat od tej strony - utwory muzyczne są bardziej wymagające. Podczas testowania sprzętu warto więc skupić się na odtwarzaniu muzyki, do tego wymagającej dla sprzętu audio. Będziemy mogli w ten sposób lepiej dobrać oraz dostroić nasze głośniki.
Soundbar - jak podłączyć do telewizora?
Kwestia podłączenia soundbaru do telewizora to indywidualne możliwości sprzętu. Zamieszczone powyżej soundbary i ranking ukazują wiele różnych sposobów. Zdecydujmy o tym jeszcze przed zakupem. Jeżeli interesuje nas bezprzewodowa łączność, wybierzmy JBL 3.1. Reszta zaproponowanych modeli wymaga podłączenia za pomocą dołączonego kabla HDMI lub innego. Nie jest to jednak w żaden sposób uciążliwe, ponieważ z założenia soundbar powinien znajdować się nad lub pod telewizorem. Po połączeniu urządzeń, następuje automatyczne wykrycie i przekazanie ścieżki dźwiękowej. Zakup soundbaru jest więc dobrą opcją nawet dla osób, które nie znają się na elektronice i kablach. Większość z nich wystarczy wyjąć z pudełka, podłączyć i… gotowe!
Dodatkową opcją w niektórych modelach jest dołączenie pilota sterującego (jak w przypadku Polk Audio MAGNIFI MINI). Dzięki temu możemy mieć po prostu oddzielny pilot do kolejnego sprzętu. Aczkowiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby głośnik soundbar był sterowany za pomocą pilota od telewizora. Jest to powszechnie stosowana praktyka, ponieważ każdy soundbar posiada odbiornik IR.
Zobacz także: 6 najlepszych piekarników do zabudowy - ranking.
Gdzie kupić soundbar tanio?
Pierwszym wyjściem jest sklep z RTV. To tam możemy zobaczyć na żywo sprzęt, dotknąć go i wstępnie przetestować. Oczywiście najlepsze testy wykonuje się w pomieszczeniu, w którym docelowo ma się on znaleźć. Prawdopodobnie lepsze cenowo oferty i promocje znajdziemy w Internecie. Jeżeli jednak chcesz zobaczyć wybrany przez siebie soundbar na żywo, po dokonanej wyselekcjonowaniu konkretnych modeli, znajdź je w pobliskim sklepie stacjonarnym.
Jaki soundbar wybrać? Podsumowanie
Odpowiedź na pytanie jaki soundbar wybrać nie jest taka prosta. Jednak jeżeli już zastanawialiśmy się nad dodatkowym sprzętem audio do naszego mieszkania, koniecznie wprowadźmy te zmiany. Praktycznie każdy z dostępnych mniejszych i większych głośników znacząco już podniosą jakość dźwięków. Czasami wystarczy je tylko wzmocnić zaopatrując się w soundbar z subooferem. Oczywiście, znajdziemy suboofery, które możemy dokupić oddzielnie, ale po co narażać się na kolejne testy, dostrajanie i poszukiwania, jeżeli nie musimy mieć na to ochoty? W tym przypadku producenci wyszli nam na przeciw. Najczęściej łączenie urządzeń w zestawy znacznie ułatwia zakup i wybór.
Liczymy na to, że nasze opinie pomogą Ci dobrać sprzęt, który sprosta Twoim oczekiwaniom!
TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE:
-Soundbar JBL BAR 3.1
Jest to jeden z najnowszych modeli soundbarów JBL. Pracuje w systemie 3.1 oraz kodowaniem Dolby Digital. W JBL soundbar wbudowano w niego 6 przetworników 2,25” i 3 1,25”. Dedykowany wzmacniacz podbija czystość dialogów. Do sounbar ’u JBL 3.1, dołączony subwoofer posiada bardzo dobry przetwornik niskotonowy skierowany w dół, co pozwala mu na „oddech” przez duży tunel Bass Reflex znajdujący się w tylnej części obudowy.
JBL bar posiada prosty sposób łączenia się z innymi urządzeniami za pomocą parowania przez Bluetooth. Dodatkowo, możemy podłączyć aż trzy sprzęty 4K, używając kabla HDMI. Zastosowane systemy JBL SoundShift przyspieszają przełączenie dźwięku pomiędzy telewizorem, a smartfonem lub tabletem. Bardziej standardowe sterowanie możliwe jest dzięki kompatybilności z pilotem od tv.
Wymiary sound bar JBL, to 1018 x 58 x 78 mm.
Dobra recenzja. Ja zastanawiam się nad soundbarem marki Philips. Możesz napisać recenzję któregoś z modeli do 1000 zł? Słyszałem dobre opinie, ale chciałbym poznać zdanie fachowca.
Sprzęt OK. Poniżej tysiaka można kupić soundbar, który naprawdę wzmocni telewizor pod względem dźwięku
Ja teraz bardzo intensywnie myślę nad soundbarem dla siebie. Pierwszy raz słyszałem ile to daje jak byłem u kolegi na oglądaniu jednego z ostatnich meczów La Liga :/ W Media Expert są całe alejki przecenionych soundbarów, więc chyba wykonam zakup zanim pandemia całkiem nas wybije :v Oczywiście ironizuję
Ja mam duży problem ze sprzętem audio mając wrodzony słuch absolutny a na soundbary jest spora moda. Ogólnie można to ująć tak, że mając do czynienia ze sprzętem najwyższej jakości w mojej pracy zwyczajnie nie wyrabiam wewnętrznie jak słyszę dźwięki dalekie od perfekcji. Stoją u mnie w szafie 2 soundbary z koncernów, które widzimy non-stop w telewizji, to nie jest sprzęt specjalistyczny, który dostajemy w renomowanych sklepach. Bez żadnego profitu z tego mogę w tej sprawie polecić TopHiFi, które zawsze dostarcza dobrego sprzętu + wbrew pozorom nie kosztuje nie wiadomo ile. Lepiej już kupić coś dedykowanego od niszowego producenta niż… Czytaj więcej »
nie kupuj sound bara bo sie zrazisz. lepszy starszy sprzęt dobry wzmacniacz i dwa fronty w drewnie zrobią lepszą robotę
Nie mam słuchu absolutnego, ale ten JBL Bar Studio mi przypadł do gustu. W turbo niskiej cenie fajny sprzęcik!
mam soundbar samsunga za 3000zł. Masakra mój stary sprzęt creativa za 400 zł grał lepiej. porażka totalna, plastik, bas pierdzi, dźwięk płaski , bez polotu, nie polecam!!!