Aktualizacja: Kwiecień 2025
Wyrzynarka co to jest i do czego służy?
Wyrzynarka jest niewielkim, ale niezwykle praktycznym urządzeniem. Pozwala na precyzyjne cięcie i przycinanie różnego rodzaju materiałów. Dzięki zastosowaniu elektrycznego silnika brzeszczot urządzenia porusza się z dużą częstotliwością, co pozwala na szybkie i skuteczne cięcie. W zależności od modelu wyrzynarki i rodzaju ciętego materiału głębokość cięcia może się różnić. Wyrzynarka sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża precyzja cięcia i poręczny sprzęt o niewielkich rozmiarach. To idealne uzupełnienie zestawu domowego majsterkowicza.






Wyrzynarka stołowa
Wyrzynarki stołowe to urządzenia, które najczęściej można spotkać w profesjonalnych zakładach stolarskich, zakładach produkcyjnych czy warsztatach. Pozwalają na obróbkę nawet bardzo dużych materiałów z dużą precyzją. Są osadzone na solidnym blacie, przez co są mniej mobilne. Niestety cena takiego urządzenia jest dość wysoka, a raczej nie sprawdzi się ono w domowych warunkach.
Wyrzynarka włosowa
Wyrzynarki włosowe to bezkonkurencyjnie najdokładniejszy rodzaj tego urządzenia. Są przydatne, jeśli chodzi o zakłady produkcyjne wymagające wysokiej precyzji cięcia. Wykorzystanie brzeszczotu włosowego pozwala na wygodne cięcie elementów zarówno o dużych, jak i małych rozmiarach. Sprzęt ten można osadzić na stole, co zwiększa stabilność, pewność, ale też bezpieczeństwo pracy.
Wyrzynarka z podcinaniem
Wyrzynarka z podcinaniem jest banalnie prosta w obsłudze, a dzięki temu idealna do domowych warunków. Dodatkowe podcinanie materiału, które gwarantuje ten rodzaj, sprawia, że nie jest wymagany duży nacisk na brzeszczot. To świetne rozwiązanie dla domowych majsterkowiczów czy stolarzy, którzy chcą na przykład przyciąć kuchenny blat. Wyrzynarka z podcinaniem zapewnia satysfakcjonujący efekt w domowych warunkach.
Wyrzynarka tradycyjna
Tradycyjne wyrzynarki to najpopularniejsze urządzenie, jakie można spotkać w sklepach budowlanych, a często nawet też osiedlowych marketach. To najczęstszy wybór do domowych potrzeb, choć nie oznacza to, że sprawdzają się one najlepiej. Korzystanie z tradycyjnej wyrzynarki wymaga pewnej wprawy i dużej precyzji, by zachować bezpieczeństwo, a jednocześnie uzyskać oczekiwany efekt.
Wyrzynarka elektryczna
Wyrzynarka elektryczna zagwarantuje Ci wysoką moc oraz możliwość nieprzerwanej pracy ze względu na stałe podłączenie do źródła prądu. Niestety, to rozwiązanie ma jedną główną wadę, a mianowicie przewód. W wielu modelach nie jest on wystarczająco długi, by umożliwiał bezproblemową pracę – musimy operować urządzeniem w bezpośredniej bliskości gniazdka.
Wyrzynarka akumulatorowa
Akumulator rozwiązuje problem przewodu, jaki zauważalny jest w wyrzynarkach elektrycznych. Nie mamy tu przewodu, więc mobilność urządzenia jest w zasadzie nieograniczona. Niestety, przekłada się na zwiększenie jego wagi i brak możliwości ciągłej pracy – akumulatory mają ograniczoną pojemność i wydajność. Jeśli jednak zależy Ci na szybkich poprawkach, to naprawdę dobry wybór.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wyrzynarki?

Nawet podstawowe wersje wyrzynarek gwarantują moc wystarczającą do cięcia kilkucentymetrowych materiałów drewnianych i materiałów metalowych o grubości około 1 cm. Im większa moc, tym sprawniejsza praca i możliwość cięcia grubszych materiałów. Dobra wielofunkcyjna wyrzynarka do domowego majsterkowania powinna mieć moc około 600-800 W.

Ten parametr decyduje o faktycznej funkcjonalności i użyteczności wyrzynarki. Im większa głębokość cięcia, tym większą liczbę materiałów przetniesz za jednym razem. Oczywiście zależy to też od rodzaju materiału, drewno będzie znacznie łatwiejsze do cięcia niż np. metal. Dobre modele powinny ciąć drewno do głębokości 130-160 mm, aluminium do 20 mm a stal o 10 mm.

Im wyższy ten parametr, tym szybsza praca wyrzynarki. Większa liczba skoków pozwoli na precyzyjne cięcie miękkich materiałów bez szarpania ich krawędzi. Warto sprawdzić ile stopni regulacji prędkości posiada dany model oraz czy regulacja ta jest płynna.

Wyrzynarki mogą zostać ulepszone o dodatkowe systemy, takie jak odprowadzanie pyłu, podświetlenie LED czy laserową prowadnicę. Jeśli nie jesteś profesjonalistą, warto wybrać model z tymi udogodnieniami, by jak najlepiej zoptymalizować pracę z wyrzynarką.
Jaką wyrzynarkę wybrać? Ranking wyrzynarek
Powermat PM-JS-1400

Dokładność i precyzja
Wyrzynarka Powermat posiada laserową prowadnicę umożliwiającą precyzyjną pracę. Jest ona zasilana z sieci, więc nie wymaga dodatkowej instalacji czy wymiany baterii. Podświetlenie LED pozwala dokładnie obserwować i kontrolować pracę urządzenia na materiale.
Czystość i bezpieczeństwo
Model został wyposażony także w adapter odciągania pyłów, który minimalizuje ryzyko powstawania bałaganu podczas pracy urządzenia. To rozwiązanie zwiększa też bezpieczeństwo – ryzyko dostania się opiłków metalu czy drzazg do oka jest niewielkie.
Boxer BX-205

Nieregularne linie cięcia
Dzięki wysokiej precyzji tego modelu skutecznie wytniesz w drewnie, metalu czy tworzywach sztucznych fale, okrągłe otwory lub równe kwadraty. Wyrzynarka Boxer BX-205 wyposażona jest we wskaźnik laserowy, który pozwala równo poprowadzić linię cięcia.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Ten model jest bezpieczny nawet dla amatorów. Posiada system odprowadzania pyłów, praktyczną osłonę na palce i blokadę włącznika, uniemożliwiającą jego przypadkowe włączenie. Antypoślizgowa guma na rękojeści eliminuje ryzyko wyślizgnięcia się wyrzynarki z dłoni.
Wuber JS-1200

Lekka i poręczna
Wyrzynarka JS-1200 marki Wuber to sprzęt o kompaktowym rozmiarze, który nie wymaga użycia dużej siły. Przy tym doskonale radzi sobie z cięciem drewna, metalu i tworzyw sztucznych w linii prostej i krzywej, na skos oraz w głąb.
Dopasuj ją do swoich potrzeb
Dzięki zastosowaniu w tym modelu regulowanej stopy możesz ustawić wyrzynarkę pod kątem, co umożliwi cięcie ukośne lub pracę blisko krawędzi ciętego materiału. Płynna regulacja obrotów gwarantuje wysoką precyzję i wygodę pracy z urządzeniem.
Bosch PST 650
Światowej klasy producent
Marka Bosch jest od lat liderem jeśli chodzi o sprzedaż domowych i profesjonalnych urządzeń do majsterkowania. Wyrzynarka PST 650 to solidna propozycja, którą kupisz w zestawie z walizką oraz kompletem 10 brzeszczotów w plastikowej kasecie.
Do domowego użytku
Ten model to urządzenie o stosunkowo niewielkiej mocy i głębokości cięcia, jednak jest to dobra propozycja dla osób, które szukają niedrogiego, a jednocześnie pewnego sprzętu do domowych napraw czy robót. Sprzęt jest prosty w obsłudze i bezpieczny nawet dla niedoświadczonych użytkowników.
Wuber WR-R5-1700

Wyrzynarka w formie piły
WR-R5-1700 to wyrzynarka, która w zasadzie jest piłą szablastą, którą potocznie nazywa się „lisim ogonem”. Piła ta nada się do cięcia drewna, stali, aluminium czy tworzyw sztucznych. Znajdzie zastosowanie w warsztacie każdego entuzjasty, który potrzebuje szybkiego efektu.
Wygoda i bezpieczeństwo
Piła jest lekka, a dzięki antypoślizgowej powłoce pewnie i stabilnie leży w dłoni. Funkcja płynnej regulacji obrotów pozwala dostosować pracę urządzenia do własnych potrzeb, a system SDS sprawia, że wymiana brzeszczotów jest łatwa i nie wymaga narzędzi.
Bosch Professional GST 700
Uniwersalne domowe rozwiązanie
Ten model wyrzynarki od marki Bosch nada się z powodzeniem do cięcia drewna, tworzyw sztucznych, metali kolorowych, stali, płyt ceramicznych oraz gumy. Sprzęt umożliwia cięcie proste i krzywoliniowe o kącie nachylenia do 45°. Moc tej wyrzynarki to 500 W.
Funkcja Material Selection
Ten system wprowadzony przez markę Bosch pozwala na 4-stopniowe ustawienie podcinania dzięki oscylacji brzeszczotu. Funkcja ta zapewnia dwukrotnie szybsze cięcie w porównaniu do tradycyjnych wyrzynarek nieposiadających takiej funkcji.
EuroTec EURCS-1700

Solidny produkt
Piła szablasta marki EuroTec została wyposażona w silnik elektryczny o mocy 1700 W. Sprzęt umożliwia cięcie drewnianych elementów o maksymalnej grubości 105 mm, przez co doskonale sprawdzi się w domowym majsterkowaniu i drobnych pracach remontowych.
Bogaty zestaw
W zestawie z tym modelem znajdziesz klucz imbusowy oraz zestaw 12 brzeszczotów – po 6 do drewna i do metalu. Dzięki wygodnej, ergonomicznej rękojeści praca z urządzeniem jest wygodna, nawet jeśli trwa dość długo. Beznarzędziowy system wymiany noży dodatkowo usprawnia pracę.
EuroTec EURCS-1900

Niemiecka jakość
Kolejna piła szablasta do cięcia drewna, stali, aluminium oraz tworzyw sztucznych. Dzięki wysokiej jakości materiałom wykonania sprzęt jest solidny i wytrzymały na jakiekolwiek uszkodzenia. Piła EuroTec poradzi sobie z każdym domowym zadaniem.
Jeszcze większa moc
Ten model prezentuje naprawdę dużą moc aż 1900 W, co pozwala na szybkie i skuteczne cięcia na różnego rodzaju materiałach. Zastosowanie wytrzymałego łożyskowanego silnika pozwala na bezawaryjną pracę przy najwyższych obrotach.
Metabo STEB 65 Quick
Must-have każdego majsterkowicza
Wyrzynarka z systemem Metabo Quick zapewni sprawne i bezproblemowe przycięcie materiałów drewnianych o głębokości do 65 mm. System zapewnia beznarzędziową wymianę brzeszczota, więc nie musisz mieć pod ręką dodatkowych narzędzi. Sprzęt zapewnia dobrą widoczność miejsca cięcia dzięki funkcji przedmuchu powietrza.
Zabierz ją ze sobą
W zestawie znajdziesz niezwykle praktyczną walizkę, która pozwoli na wygodne zabranie ze sobą sprzętu na działkę, do domku letniskowego czy w jeszcze inne wybrane miejsce, gdzie chcesz wykonać cięcia.
Bavaria BVJS1450

Wiele zastosowań
Wyrzynarka marki Bavaria posiada bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Sprawdzi się do cięcia drewna czy plastiku, więc przyda się w każdym warsztacie, garażu oraz przy niewielkich domowych remontach. Moc 1450 W pozwala na sprawną i wydajną pracę.
Wygoda użytkowania
Z systemów ułatwiających pracę ten model posiada system SDS, pozwalający na wymianę brzeszczotów bez używania dodatkowych narzędzi, a także laserową prowadnicę i dodatkową diodę LED oświetlającą miejsce cięcia.
Wyrzynarka jak używać? Kilka porad
Prawidłowe używanie wyrzynarki musi być zgodne z pewnymi zasadami bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy uważać, by w mechanizm wyrzynarki nie dostały się fragmenty ubrania czy inne elementu. Należy nałożyć też maskę oraz okulary ochronne. By rozpocząć pracę, najpierw należy wybrać i zamontować odpowiedni brzeszczot. By dokładnie wyciąć pożądany kształt, warto wcześniej wyrysować na materiale jego wzór. Podczas cięcia warto kierować się wskaźnikiem laserowym. Samo cięcie polega na przyciskaniu urządzenia do materiału i przesuwaniu ostrza w wybranym przez siebie kierunku. Płozy urządzenia powinny być poruszane w powolnym tempie, by nie doprowadzić do złamania brzeszczotu.
Do czego może przydać się wyrzynarka w Twoim warsztacie?
Jeśli jesteś fanem stolarstwa lub majsterkowania, albo samodzielnie wykonujesz drobne prace remontowe, wyrzynarka zdecydowanie jest urządzeniem dla Ciebie. Dzięki temu urządzeniu sprawnie i w bezpieczny sposób przytniesz wybrane materiały w równy kształt. Wyrzynarka do drewna różni się od szlifierek kątowych czy pilarek przede wszystkim możliwością bardzo dokładnego prowadzenia, co pozwala na precyzyjne cięcia.
- Ranking wyrzynarek
- Pilarka tarczowa ranking
- Ranking szlifierek kątowych
- Ranking siekier
- Ranking wiertarek i młotowiertarek
- Wiertarko wkrętarka ranking
- Ranking śrubokrętów
- Ranking młotków
- Ranking wierteł
- Ranking kompresorów
- Ranking łopat do śniegu
- Odśnieżarka ranking
- Aerator I wertykulator
- Ranking traktorków ogrodowych