Close

Jaki robot do mycia okien wybrać? Ranking

Mycie szyb w naszych domach to jedna z najmniej lubianych czynności. Wymaga ona nie tylko znacznego wysiłku, ale i czasem ryzyka. Wychylanie się na zewnątrz, zwłaszcza przy większych wysokościach, jest całkiem niebezpieczne. Nasze ruchy często są wtedy skrępowane, a efekt wykonanej przez nas pracy pozostawia wiele do życzenia. Rozwiązaniem tych wszystkich problemów są roboty do mycia okien. Te niewielkie i proste w obsłudze sprzęty w pełni wyręczą nas w tej czynności i zapewnią idealnie czyste okna na całej ich powierzchni. Taki robot zużyje przy tym mniej wody, a czynność wykona w krótkim czasie. 

Aktualizacja: Listopad 2024

#1
Xiaomi Hutt DDC55
Xiaomi Hutt DDC55

Kompaktowy robot marki Xiaomi wyczyści metr kwadratowy naszych okien już w około 3 minuty. Urządzenie jest wyposażone w automatykę rozpoznawania poziomu zabrudzeń, dzięki której samodzielnie reguluje ono moc ssania. Sprzęt rozpoznaje powierzchnie i dostosowuje trasę swojej wędrówki tak, by zapewnić bezpieczne i wydajne czyszczenie.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Bardzo dobry i skuteczny robot w rozsądnej cenie. ”

Sprawdź cenę
#2
Xiaomi Hutt W66
Xiaomi Hutt W66

To kolejny produkt pochodzący od znanego i cenionego producenta Xiaomi. Hut W66 posiada zestaw czujników, dzięki którym błyskawicznie rozpoznaje przeszkody i dobiera optymalną trasę wędrówki. Na szczególną uwagę zasługuje także oszczędność wody – do umycia powierzchni aż 70m2 potrzeba jedynie 150ml płynu. Do tego mamy dwa systemy zasilania i prosty system sterowania.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Świetny wybór, polecam każdemu.”

Sprawdź cenę
#3
Ecovacs Winbot 880
Ecovacs Winbot 880

Winbot 880 czyści okna z dwóch stron bez najmniejszego wysiłku. Mocny system ssania połączony z inteligentnym algorytmem planowania ścieżki gwarantuje najwydajniejsze czyszczenie okien. Do wyboru mamy kilka trybów pracy np. czyszczenie głębokie lub punktowe. Świetnie przemyślano także kwestię bezpieczeństwa. Nawet w momencie zawiedzenia wszelkich systemów, urządzenie jest unieruchamiane dzięki lince.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Znacząco ułatwił zmywanie okien, ale także innych gładkich powierzchni. ”

Sprawdź cenę
#4
Hobot 298
Hobot 298

To model z górnej półki. Znajdziemy tu ultradźwiękowy rozpylacz wody z technologią biomimikry, dzięki któremu kurz zostanie idealnie rozpuszczony i wypolerowany bez smug. System poradzi sobie z szybami o dowolnej grubości, wyposażonymi w ramki lub także bezramkowymi. To zasługa laserowego czujnika krawędzi. Hobot jest ponadto szybki – metr kwadratowy szyby wyczyścimy w nieco ponad 2 minuty.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Świetny model, bardzo zaawansowany i skuteczny.”

Sprawdź cenę
#5
Mamibot W110-F
Mamibot W110-F

To robot przeznaczony do mycia cienkich, jak i grubszych szyb. Można go pochwalić za wiele cech takich jak dużą moc ssącą czy system automatycznego zraszania wodą, jednak szczególnie warto zwrócić uwagę na kilka prostych, ale niezwykle inteligentnych rozwiązań. Mowa o zakręcanym przewodzie zasilającym, którego nie da się przypadkiem odłączyć czy możliwością sterowania z poziomu smartfona, pilota lub przycisku na obudowie.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Bardzo dobry robot w atrakcyjnej cenie. ”

Sprawdź cenę
#6
Panadiod HCR8
Panadiod HCR8

Niedrogi i prosty w użyciu robot myjący okna poradzi sobie także z podłogami, blatami, terakotami czy glazurą. Niewielkie i wielofunkcyjne urządzenie jest sterowane przy użyciu bezprzewodowego pilota. Do robota dostajemy ponadto aż 8 wymiennych ściereczek, które skutecznie wyczyszczą każdą powierzchnię.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Spełnia swoje zadanie. Polecam.”

Sprawdź cenę

Co to jest robot do mycia okien?

Robot myjący okna to urządzenie elektryczne, które zastępuje nas w myciu okien. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu silnika próżniowego, który zapewnia stabilne i długotrwałe przyczepienie się robota do szyby. Roboty myjące okna posiadają zwykle również specjalne ściereczki, które obracają się i w ten sposób czyszczą powierzchnię szyb. Maszyna powoli przesuwa się po powierzchni okien i przez cały czas ją czyści. Zapamiętuje swoje ruchy i stara się nie wracać do wyczyszczonych wcześniej powierzchni. Na bieżąco monitoruje także krawędzi okien i modyfikuje swoją planowaną ścieżkę podróży, optymalizując ją pod względami wydajności i bezpieczeństwa. Możliwe są dwa warianty oczyszczania: na sucho i na mokro. Obydwa okazują się zaskakująco skuteczne. 

Jakie są rodzaje robotów do mycia okien?

ROBOT DO OKIEN KWADRATOWY ROBOT DO OKIEN KWADRATOWY
+ świetnie sięga do krawędzi i rogów
+ dobra wydajność
+ duża powierzchnia czyszcząca
- trudniejsze obracanie w pobliżu ramy
ROBOT DO OKIEN OWALNY ROBOT DO OKIEN OWALNY
+ bezproblemowe obracanie się w każdym miejscu
+ dobra wydajność
+ lepszy do mniejszych powierzchni
- nie dociera do zakamarków i rogów okien

Jak wybrać robota do mycia szyb? Poradnik zakupowy

MOC SILNIKA
MOC SILNIKA

Im ten parametr jest wyższy, tym lepiej. Większa moc silnika przekłada się na lepsze ssanie zabrudzeń i mocniejsze przyczepienie do szyby. Większość robotów do okien dysponuje silnikami bezszczotkowymi o mocy od 70 do 90W. To wystarczająca wartość, która zapewnia skuteczną i bezproblemową pracę.

WYDAJNOŚĆ PRACY NA JEDNYM ŁADOWANIU
WYDAJNOŚĆ PRACY NA JEDNYM ŁADOWANIU

Większość robotów do okien może pracować bez ograniczeń czasowych. Mowa tu o modelach zasilanych przewodowo (czyli wymagających stałego podłączenia do gniazdka). W sprzedaży znajdziemy jednak także roboty całkiem bezprzewodowe. Ich akumulatory wystarczają zwykle na działanie od kilkudziesięciu do kilkuset minut. Są jednak odpowiednio droższe.

MOPY CZYSZCZĄCE
MOPY CZYSZCZĄCE

Do robotów czyszczących zwykle otrzymujemy zestaw kilku ściereczek czyszczących, które mocujemy do podstawy urządzenia. Niewątpliwie, im więcej takich ścierek otrzymamy, tym lepiej. W przypadku zabrudzenia jednej, od razu możemy założyć kolejną i zwiększyć skuteczność czyszczenia do maksimum. W przypadku większych robotów prostokątnych zwykle otrzymujemy 3-4 mopy. Do mniejszych robotów owalnych dostajemy ich więcej. Mają one jednak formę dysków i wykorzystywane są naraz w parach.

RODZAJ NAPĘDU
RODZAJ NAPĘDU

Roboty myjące okna mogą poruszać się na specjalnych rolkach, gąsienicach lub poprzez napęd pneumatyczny. W przypadku tych pierwszych należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Wszelkie nierówności mogą powodować pozostawianie smug, których chcemy uniknąć.

GŁOŚNOŚĆ
GŁOŚNOŚĆ

Myjka do okien automatyczna nie jest może używana na co dzień, ale jej czas pracy wynosi zwykle co najmniej kilkadziesiąt minut. Jej dźwięk może być zatem uciążliwy, zwłaszcza gdy przebywamy w tym samym pomieszczeniu, co nasz robot. Zalecamy wybrać urządzenie generujące hałas na poziomie nie przekraczającym 68dB, a idealnie do 65dB. Takie roboty będą względnie ciche i nie przeszkodzą nam podczas chwili relaksu lub skupienia.

SZYBKOŚĆ MYCIA
SZYBKOŚĆ MYCIA

Powierzchnia okien w naszych domach często nie jest mała. Jej umycie zajmuje nam kilka godzin. Roboty do mycia okien zwykle okazują się być od nas szybsze. Prędkość zmywania jednego metra kwadratowego w ich przypadku wynosi od 2 do 3 minut. Czas potrzebny na zmycie szyb w przeciętnym mieszkaniu wyniesie zatem około godziny. Wpływ na to ma jeszcze sposób czyszczenia. Dwuetapowe mycie (na sucho i na mokro) oczywiście dodatkowo podwoi czas, ale zagwarantuje bezbłędne wyczyszczenie każdej powierzchni.

DOSTĘPNOŚĆ TRYBU AUTOMATYCZNEGO I RĘCZNEGO
DOSTĘPNOŚĆ TRYBU AUTOMATYCZNEGO I RĘCZNEGO

Roboty do zmywania szyb zwykle oferują możliwość ręcznego sterowania z poziomu pilota lub aplikacji mobilnej. Modele z wyższych półek oferują dodatkowo tryb automatyczny, który samodzielnie wybiera i układa ścieżkę ruchu. Najlepiej wypadają modele wykorzystujące nowoczesne algorytmy np. SLAM. Zapewniają najszybsze wyczyszczenie powierzchni przy maksymalnej dokładności.

WYGLĄD
WYGLĄD

To nie tylko kwestia gustu. Wygląd robota do mycia okien ma wpływ na jego skuteczność i zaradność w pracy. Roboty o kanciastych rogach dobrze docierają do rogów i krawędzi szyb, ale trudniej jest im się obrócić, gdy właśnie przy takiej krawędzi się znajdują. Roboty prostokątne można więc uznać za nieco dokładniejsze, ale modele owalne okażą się szybsze. Idealnym kompromisem okaże się tu robot o kanciastych rogach po jednej stronie i owalnym kształcie po stronie przeciwległej.

LINKA MOCUJĄCA
LINKA MOCUJĄCA

To podstawowe wyposażenie niemal każdego robota do mycia okien. Linka jest ostatecznym zabezpieczeniem, które utrzymuje robota w wypadku zawiedzenia pozostałych systemów tj. w przypadku zaniku zasilania w gniazdku elektrycznym oraz po wyczerpaniu akumulatora awaryjnego. Dołączona linka musi być wytrzymała, a przy okazji także wyposażona np. w przyssawkę do szkła. Dzięki niej łatwo umocujemy zabezpieczenie robota.

Robot do mycia okien ranking

Xiaomi Hutt DDC55

★★★★★
Xiaomi Hutt DDC55
SPECYFIKACJA
POBÓR MOCY: 120W
ZASILANIE AWARYJNE: TAK
MOC SSANIA: 3400Pa
Sprawdź cenę

Pełne bezpieczeństwo

Ten automat do mycia okien został wyposażony w 2 systemy zasilania. Pierwszy z nich, podstawowy, to czerpanie energii z przewodu zasilającego, który tradycyjnie podłączamy do gniazdka elektrycznego w naszym domu. Jeśli jednak wystąpi awaria sieci elektrycznej lub przewód zostanie odłączony, to robot automatycznie przełączy się na zasilanie awaryjne, na którym może działać do 20 minut.

Automatyka działania

Robota myjącego Hutt wyposażono w pełen zestaw sensorów, które monitorują jego zachowanie i stan zabrudzeń na oknach. Dzięki pozyskiwanym w ten sposób informacjom, robot może automatycznie dobierać moc ssania (2600Pa lub 3400Pa) oraz zmieniać trajektorię swojego ruchu.

ZALETY
WADY
+ regulacja mocy ssania
+ zasilanie awaryjne do 20 minut
+ dobry stosunek jakość/cena
- nieidealna praca na rogach okien
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobrze działa na szybach i innych gładkich powierzchniach. Szybko nauczyłam się jego obsługi i teraz trudno byłoby bez niego mi żyć.” - Beata, Gorzów Wlkp.
“Rewelacyjny wybór w kwestii stosunku jakości do ceny. Robot sprawdza się bardzo dobrze i ułatwia nam życie. Bardzo dobrze trzyma się szyby. ” - Anna, Kraków

Xiaomi Hutt W66

★★★★★
Xiaomi Hutt W66
SPECYFIKACJA
POBÓR MOCY: 90W
ZASILANIE AWARYJNE: TAK
MOC SSANIA: 2600Pa
Sprawdź cenę

Oszczędny i ergonomiczny

Robot do czyszczenia okien Hutt W66 został wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 0,15l. Mogłoby się wydawać, że jest to bardzo niewiele i często będziemy musieli go uzupełniać. Nic bardziej mylnego! Dzięki doskonale zaprojektowanej konstrukcji, czyszczenie powierzchni odbywa się przy wykorzystywaniu absolutnego minimum wody – zbiornik wystarczy nawet na umycie 70m2 powierzchni.

Steruj, jak chcesz

Hutt W66 to robot myjący okna, który spodoba się każdemu. To z powodu trzech dostępnych sposobów sterowania, dzięki którym każdy wybierze najwygodniejszą dla siebie metodę. Przyciski do sterowania umieszczono na obudowie robota, ale dostarczono także pilota zdalnego sterowania. To jednak nadal nie koniec, gdyż obsługa robota może być wykonywana z poziomu aplikacji mobilnej znajdującej się na naszym smartfonie.

ZALETY
WADY
+ wysoka oszczędność wody
+ nawigacja laserowa
+ obsługa z pilota lub aplikacji
- informacja o zakończeniu pracy odczytywana po angielsku
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobry zakup, który mogę polecić z czystym sumieniem. Szyby są czyste za każdym razem bez najmniejszego wysiłku. Robot cichy i intuicyjny w obsłudze.” - Adam, Warszawa
“Robocik ułatwia życie szczególnie na dużych szybach od podłogi do sufitu. Wcześniejsze ich mycie ręczne było udręką, która teraz zamieniła się na dowolnie inaczej spędzany czas. ” - Radosław, Kostrzyn nad Odrą

Ecovacs Winbot 880

★★★★★
Ecovacs Winbot 880
SPECYFIKACJA
POBÓR MOCY: 75W
ZASILANIE AWARYJNE: TAK
MOC SSANIA: 2800Pa
Sprawdź cenę

Inteligentne planowanie ścieżki

Robot firmy Ecovacs został wyposażony w pełen zestaw czujników, dzięki którym określa swoją pozycję i planuje kolejne ruchy. Dzięki wbudowanej technologii WIN-SLAM mamy tu praktycznie bezbłędne wybieranie ścieżek tak, by jak najszybciej pokonać całą powierzchnię okna, nie wracać do wyczyszczonych wcześniej miejsc oraz dotrzeć do każdego zakamarka okna – także bezramkowego.

Różne tryby pracy

Użytkownik może wybrać jeden z kilku dostępnych trybów pracy robota. Urządzenie oferuje tryby czyszczenia „głęboki” oraz „punktowy”. Ten pierwszy zakłada wieloetapowe czyszczenie większych powierzchni, a tryb punktowy polega na powracaniu jedynie do konkretnych punktów, które nie zostały wcześniej w pełni umyte. Niezależnie od wyboru, zawsze finalnie uzyskamy idealnie czyste okna.

ZALETY
WADY
+ długi czas pracy na zasilaniu awaryjnym (ponad 30min)
+ dobry algorytm planowania ścieżki
+ asystent głosowy
- obracanie się wymaga odsuwania się od krawędzi szyby
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny robot! Bardzo dobrze radzi obie nawet z mocno zabrudzonymi oknami. Szybko porusza się po szybie i dość mądrze układa swoją drogę.” - Joachim, Gniezno
“Jak ręką odjął! Robot faktycznie bardzo dobrze radzi sobie z szybami i innymi powierzchniami. Nie wyobrażam już sobie zmywania dużych szyb od podłogi do sufitu.” - Iwan, Białystok

Hobot 298

★★★★☆
Hobot 298
SPECYFIKACJA
POBÓR MOCY: 72W
ZASILANIE AWARYJNE: TAK
MOC SSANIA: 6000Pa
Sprawdź cenę

Maksymalna wydajność

Ten robot do czyszczenia okien został wyposażony w ultradźwiękowy rozpylacz wody z technologią biomimikry. Generuje on mgiełkę wodną o cząsteczkach wielkości 15mikrometrów. Skutecznie rozpuszczają one kurz i nie pozostawiają po sobie smug po polerowaniu. Dzięki tym rozwiązaniom robot myjący okna pozostawia zawsze idealnie czystą szybę.

Szybka i inteligentna praca

Robot myjący okna Hobot porusza się z prędkością 12cm na sekundę – to całkiem szybko. Pozwala to wyczyścić metr kwadratowy szyby w czasie 2,4min. Do planowania ścieżki używany jest natomiast algorytm sztucznej inteligencji, który dopasowuje kierunki ruchów na szybie. W połączeniu z laserowymi czujnikami rogach robota, praca jest szybka, skuteczna i bezpieczna.

ZALETY
WADY
+ dobry algorytm planowania ścieżki
+ szybka praca
+ wysoka skuteczność
- mała pojemność zbiornika na wodę i detergent
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super sprzęt, idealnie przysysa się do szyby. Nie ma szans, żeby dało się go od niej odczepić podczas pracy. Bardzo dobry zakup warty swoich pieniędzy.” - Michał, Tropy Elbląskie
“Bardzo pomocny robot pryz dużych oknach lub przy dużej ich ilości ( a szczególnie gdy mamy i jedno i drugie). Jakość sprzątania praktycznie idealna, nie zauważyłem żadnych zacieków ani smug.” - Mirosław, Gdynia

Mamibot W110-F

★★★★☆
Mamibot W110-F
SPECYFIKACJA
POBÓR MOCY: B.D.
ZASILANIE AWARYJNE: TAK
MOC SSANIA: 2500Pa
Sprawdź cenę

Idealny do każdej szyby

Producent tego robota chwali się uniwersalnością swojej konstrukcji. Robot ma sobie bardzo dobrze radzić na każdym szkle – cienkim i grubym. Bez problemu użyjemy go więc nie tylko na oknach, ale i np. szybie kabiny prysznicowej. To więc dobry wybór do ułatwienia sobie codziennego życia. Mamibot świetnie sobie poradzi także na oknach bez ramek, a także w przypadku napotkania przeszkód takich jak zatrzask.

Maksymalna skuteczność – dwa tryby pracy

Mamibot robot do mycia okien może pracować zarówno na sucho, jak i na mokro. Ten pierwszy tryb sprawdzi się do wytarcia większych drobin kurzu – zaleca się użycie go na początkowym etapie. Mycie na mokro sprawdzi się najlepiej jako drugi etap. Mamibot zapewnia wtedy idealną dokładność i pozostawia krystalicznie czyste szyby.

ZALETY
WADY
+ dobry stosunek jakości do ceny
+ długi przewód zasilający
+ 3 rodzaje trajektorii ruchów
- długi czas ładowania
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Prosty w obsłudze, (chyba) niedrogi, dobrze sobie radzi z brudem…co tu dużo mówić, polecam! Spełnia swoje zadanie i wydaje się trzymać szyb bardzo stabilnie” - Stefan, Kwidzyn
“Fajny robot dostępny jeszcze w rozsądnej cenie. Ma sporo nowych technologii, dzięki którym sam radzi sobie z planowaniem trasy. Szybko reaguje na przeszkody i zmienia kierunek na bezpieczny.” - Krzysztof, Szczecin

Panadiod HCR8

★★★★☆
Panadiod HCR8
SPECYFIKACJA
POBÓR MOCY: B.D.
ZASILANIE AWARYJNE: TAK
MOC SSANIA: 5600Pa
Sprawdź cenę

Uniwersalny

Ten robot od mycia szyb sprawdzi się także na wielu innych powierzchniach. Bez trudu wyczyścimy nim także lustro, podłogę, glazurę, blaty i terakoty. Przyda się do tego aż 10 mopów czyszczących dodawanych w zestawie. Tak duża ilość przyda się podczas kompleksowego sprzątania domu – zamiast przerywać pracę robota, po prostu zmieniamy ściereczkę na nową, a starą wrzucamy do pralki.

Niedrogi i nowoczesny

Omawiany automat do mycia okien jest propozycją z niższej półki cenowej. Mimo to oferuje on szereg funkcjonalności, które zapewnią bezpieczną i skuteczną pracę. Mowa o możliwości sterowania z pilota bezprzewodowego, systemie zabezpieczającym przed upadkiem (linka) czy kilki trybach poruszania się po powierzchni.

ZALETY
WADY
+ niska cena
+ 10 mopów czyszczących w zestawie
+ łatwa obsługa
- brak automatycznego spryskiwania wodą
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobry i niedrogi automat. Nieźle sobie radzi. Trzeba mu spryskać wcześniej szybę i po tym już samodzielnie wyciera ją na błysk. Dodatkowy plus za spora ilość padów w zestawie. ” - Marcin, Rzeszów
“Fajny robot. Dużo tańszy od innych modeli konkurencji, ale chyba nie wiele gorszy. Dobrze trzyma się szyby i mocno ciągnie zabrudzenia. Jeśli pilnujemy czystości szmatek, to czyści szybę idealnie. ” - Zuzia, Poznań

Tesla RoboStar W550

★★★☆☆
Tesla RoboStar W550
SPECYFIKACJA
POBÓR MOCY: 75W
ZASILANIE AWARYJNE: TAK
MOC SSANIA: 3500Pa
Sprawdź cenę

Funkcjonalny kształt

Robot myjący okna marki Tesla charakteryzuje się prostokątnym kształtem frontu obudowy oraz zaokrąglonym jej tyłem. Sprawia to ciekawe wrażenie estetyczne, ale także jest bardzo funkcjonalne. Dzięki takim kształtom możliwe jest łatwe docieranie do krawędzi szyb oraz szybki obrót robota bez konieczności znacznego oddalania się od ramy okna.

Przydatny nie tylko do okien

Robot czyszczący ma jedynie ograniczenie minimalnej wielkości powierzchni – jej boki muszą być nie krótsze niż 50cm. Jeśli spełniamy ten warunek, to z powodzeniem użyjemy tego robota na lustrze, kabinie prysznicowej i innych gładkich powierzchniach w naszym domu. O skuteczność czyszczenia każdej powierzchni dba system trzystopniowego mycia z wibrującą podkładką.

ZALETY
WADY
+ funkcjonalny i estetyczny design
+ duża moc ssania
+ trzystopniowe mycie
- wysoka cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Kupiłem z dozą wątpliwości, ale warto było. Dobry robot. Trochę kosztuje, ale idealnie radzi sobie z wszelkimi brudami. Sam ustala drogę i udaje mu się oczyścić całą szybę bez pozostawienia jakiegokolwiek brudnego miejsca. ” - Teresa, Poznań
“Widać, że jest to przemyślany sprzęt. Nawet sama ściereczka jest tu bardzo dobrej jakości. Oglądanie jego pracy, gdy jest na zewnątrz, jest naprawdę ciekawe. Widać jak wszystkie brudy znikają.” - Bożena, Elbląg

Jak działa robot do mycia okien?

Najważniejszym elementem robota do mycia okien jest silnik próżniowy. Wytwarza od duże podciśnienie, które sprawia, że po przyłożeniu maszyny do gładkiej powierzchni takiej jak szyba, ta przyczepia się i nie spada z niej nawet będąc całkowicie w pionie czy do góry nogami. Ponadto robot posiada ściereczki, które obracają się z dużą szybkością i czyszczą powierzchnię. Inną opcją jest pojedynczy mop o większej powierzchni, który wibruje. Robot całkiem sprawnie porusza się po szybie, wykrywając jej krawędzie i planując optymalną ścieżkę, po której będzie się poruszał.

Jak używać robota do mycia okien?

Obsługa tego urządzenia jest niebywale prosta. Rola użytkownika w przypadku robota do mycia okien ogranicza się do podłączenia sprzętu do zasilania, ustawienia go na gładkiej powierzchni i odczekania kilkunastu – kilkudziesięciu sekund. W tym czasie robot rozpoznaje powierzchnię i przysysa się do niej. Gdy ta procedura się zakończy, urządzenie poinformuje nas o tym sygnałem świetlnym lub dźwiękowym. Rozpoznanie wielkości szyby czy zaplanowanie trajektorii poruszania się po niej zostanie wykonane automatycznie. Zwykle istnieje także możliwość ręcznego sterowania. Jeśli się na nią nie zdecydujemy, to robot po umyciu całej dostępnej powierzchni powróci na miejsce startu i zasygnalizuje zakończenie działania. 

Robot myjący okna - czy to dobry pomysł?

Zdecydowanie tak. Robot do mycia szyb znacząco ułatwia nam życie, wyręczając nas w jednym z najtrudniejszych obowiązków. Obsługa robota jest bardzo łatwa, a ręczne zmywanie okien wymaga od nas bardzo dużego wysiłku. Zakup robota już przy pierwszym użyciu przyniesie nam wielka ulgę. My usiądziemy na kanapie lub zajmiemy się własnymi obowiązkami, a w tym czasie nasze okna zostaną idealnie wyczyszczone – to także nie jest oczywistością w przypadku ręcznego mycia. 

Czy robot myjący szyby może się od niej oczepić?

Robot do mycia okien może odczepić się od szyby jedynie w przypadku naszej długotrwałej nieuwagi. System ssania zapewniający stałą przyczepność do szyby wymaga zasilania. Większość modeli dostępnych w sprzedaży jest zasilana przewodowo oraz posiada dodatkowy system zasilania awaryjnego. Oznacza to, że w przypadku przypadkowego odłączenia przewodu zasilającego lub nagłej awarii sieci elektrycznej w naszym domu, robot automatycznie przełączy się na zasilanie awaryjne. Wykorzystywany jest wtedy wbudowany akumulator, którego energia starcza na 20-30 minut utrzymywania się robota na szybie. Robot wtedy zacznie nadawać komunikaty głosowe, którymi przyciągnie naszą uwagę. Jeśli jednak nie zareagujemy, prąd w gniazdku nie powróci, a do tego upłynie limit czasu zasilania awaryjnego, to robot odpadnie od szyby. Wtedy jednak zatrzyma go awaryjna linka, która jest dodawana niemal do każdego dobrego modelu robota. Możemy zatem być spokojni. 

Podsumowanie

Robot do mycia okien to doskonały zakup, który ułatwi nasze regularnie wykonywane obowiązki. Raz decydując się na ten wydatek, uwalniamy się od trudu i ciężkiej pracy na wiele lat. Co więcej, roboty te przydają się nie tylko przy myciu okien, ale także podczas zmywania glazury, luster czy szyb kabin prysznicowych. Podsumowując, zdecydowanie je polecamy!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij