Close

Jaka myjka do okien będzie najlepsza? Porady i ranking

Mycie okien to jednak z najmniej lubianych czynności, a wszystko przez to, że jest bardzo czasochłonna i męcząca. Na szczęście, producenci sprzętu domowego pomyśleli też o idealnym urządzeniu do mycia okien. Dobra myjka do okien w domu to prawdziwy skarb. Jaką więc wybrać myjkę, jak jej używać i jak pozbyć się wszystkich irytujących smug? W dzisiejszym odcinku przedstawiamy ranking i porównanie najlepszych myjek do okien.

Jaka myjka do okien będzie najlepsza? Porównanie najpopularniejszych myjek do okien

Karcher WV 52 Plus - najlepsza myjka do okien

myjka do okien Karcher WV 52

Jedna z najczęściej wybieranych myjek do okien. Model WV 52 Plus uchodzi za niezawodny i dokładny podczas mycia okien. W zestawie znajdziesz dodatkowo pad z mikrofibry ze spryskiwaczem, specjalny koncentrat do mycia okien i ładowarkę. 

Sama myjka jest poręczna i lekka - waży mniej niż kilogram i ma świetnie wyprofilowaną rączkę do trzymania. 

Zalety
świetna cena do oferowanej jakości
gwarancja na 2 lata
myjkę można używać zarówno w pionie, jak i w poziomie, co jest istotne przy myciu stolików
Wady
czas ładowania to aż 2 godziny a czas pracy tylko 20 minut

Myjka do okien i szyb Karcher WV 6 Plus

Myjka do okien i szyb Karcher WV 6 Plus

Jeden z najnowszych modeli firmy Karcher. Myjka WV 6 Plus to drogi, ale niesamowicie nowoczesny model, który na jednym ładowaniu pracuje aż przez 100 minut i cechuje się wydajnością powierzchniową rzędu 300 m². Posiada wyświetlacz ciekłokrystaliczny, który precyzyjnie pokazuje czas pracy, a ergonomiczna budowa pozwala na dokładne umycie nawet szyby blisko okiennej ramy.

Zalety
czas ładowania WV 6 Plus to niecałe 170 minut
szeroka ssawka (28 cm) przyspiesza i ułatwia pracę
jedno naładowanie pozwala na umycie niemal 100 okien
Wady
sprzęt jest bardzo drogi

Vileda Myjka do okien szyb Windomatic Power SET

Vileda Myjka do okien szyb Windomatic Power SET

W ofercie popularnej Viledy znajdziesz model Windomatic Power SET. Elektryczna ściągaczka do wody, która pozbywa się wilgoci i brudu z okien. Produkt waży 0,7 kg, co czyni ją wygodną nawet podczas dłuższego mycia okien. W zestawie znajdziesz myjkę ze ściereczką mikrofibry i spryskiwaczem. 

Zalety
posiada dwa tryby mocy
czas pracy myjki to aż 40 minut
szeroka ssawka (27 cm) przyspiesza pracę
Wady
występują problemy z dostępnością myjki w sklepach
czas ładowania myjki to ponad 3 godziny

Karcher WV 5 Premium - domowa myjka do okien

Karcher WV 5 Premium myjka do szyb

Kolejny, warty uwagi model od Karchera. W zestawie WV 5 Premium znajdziesz ładowarkę, spryskiwacz z padem, specjalny koncentrat i wymienną ssawkę. Prosty wskaźnik led pokazuje poziom naładowania baterii, dzięki czemu wiesz, ile czasu pracy Ci pozostało.  Naładowanie WV 5 Premium zajmuje 185 minut i pozwala na 35 minut pracy.

Zalety
w zestawie posiada dwie ssawki różnej długości (28 i 17 cm)
posiada wyświetlacz z poziomem naładowania baterii
Wady
użytkownicy skarżą się na krótki czas pracy
wysoka cena
model pracuje dość głośno, co wielu osobom przeszkadza

Karcher WV 2 - myjka do małego domu

Karcher WV 2 - myjka

Model WV 2 Premium od Karchera to popularna myjka, która spełni wymagania posiadaczy niewielkiej liczby okien. Czas ładowania tej myjki wynosi 120 min i pozwala na 25 minut pracy. Innymi słowy - jej wydajność powierzchniowa to niecałe 75 m². Jest stosunkowo lekka i ergonomiczna, bo waży niecałe 0,6 kg. Tak jak w innych modelach zbiornik na brudną wodę ma 100 ml pojemności. 

Zalety
jest lekka i poręczna
czas ładowania nie jest długi jak w innych modelach
posiada lampkę kontrolną
Wady
stosunkowo droga
krótki czas pracy na jednym naładowaniu baterii

Myjka do okien porównanie - jakie są rodzaje myjek do okien?

Zanim wybierzesz swoją idealną myjkę do okien, sprawdź, jakie rodzaje myjek do okien znajdziesz w sklepach. 

Ręczna myjka do okien

...czyli myjka do okien tradycyjna. To najtańszy wybór spośród dostępnych myjek, gdyż taka ściągaczka do wody nie zasysa wody do specjalnego pojemnika. Po prostu ​zbiera brudną wodę z powierzchni szyby. Ręczne myjki nierzadko posiadają także dozownik ze sprayem,​      który ułatwia naniesienie detergentu na szybę. 

Myjka do okien z drążkiem, czyli myjka na kiju

Tradycyjne myjki do okien mogą być wyposażone także w kij, który ułatwia Ci dostanie się do wysokich okien. Myjka do szyb z drążkiem ​jest wygodna, ponieważ nie musisz już​  stawać na chybotliwej drabinie, aby doprowadzić do porządku trudno dostępne okna.  

Myjka do okien z teleskopem

Teleskop, czyli inny rodzaj drążka ​o regulowanej długości, również pozwala dosięgnąć do​ wyższych partii szyby. Nie tylko myjki ręczne są wyposażone w teleskopowe uchwyty. Wiele myjek akumulatorowych także jest wyposażona w dodatkowy teleskop, którego długość możesz dostosować do swoich potrzeb.

Akumulatorowa myjka do mycia szyb

Myjka do mycia szyb, która, wykonuje lwią część pracy za Ciebie. Stają się coraz bardziej i bardziej popularne, gdyż wielu producentów obiecuje ​brak smug i zacieków. Myjki​ akumulatorowe to urządzenia, które posiadają ładowany akumulator i działają niczym odkurzacz, który zasysa brudną wodę z szyby, przekazując ją do specjalnego pojemnika.

Myjka parowa do okien

Te myjki wykorzystują ogromną temperaturę pary wodnej, która szybko rozpuszcza brud i dezynfekuje powierzchnie. ​Myjki parowe najczęściej pojawiają się w postaci parownicy z różnymi końcówkami do czyszczenia od kafelek i fug po okna i ramy. 

Robot do mycia okien, czyli myjka samomyjąca

Prawdziwa gratka dla osób, które w ogóle nie lubią myć okien. Tego rodzaju myjki nie wymagają żadnej siły mięśni od Ciebie.Wystarczy przyczepić myjkę-robota do okna, a całą resztą zajmie się inteligentny system czyszczenia okien. 

Roboty do czyszczenia okien ​są zarówno kwadratowe, jak i o kształcie np. ósemki.​ Niestety nie są tanie i najczęściej wymagają stałego źródła zasilania, czyli podłączenia do gniazdka.

Jak działa myjka do okien?

Zastanawiasz się, jak działa myjka do okien? Wszystko zależy, o jakim rodzaju myjki mówimy. Najprostsze myjki do okien, czyli tzw. ​ściągaczki pozwalają na zebranie nadmiaru wody po zakończonym myciu okien.​   

Myjki do okien, posiadające ​akumulator, działają nieco inaczej. Działają one na tej samej​ zasadzie co odkurzacze, czyli ​zasysają brudną wodę do wbudowanego zbiorniczka.​ Powierzchnia okna umytego taką myjką, jest niemal idealnie czysta, gdyż gumowa ssawka zabiera dokładnie brud i od razu przekazuje go do wspomnianego zbiornika. 

Robot do mycia okien są już bardziej zaawansowanymi gadżetami, jednak ich zasada​ działania nadal jest dość prosta. ​Automatyczne roboty przysysają się do powierzchni okna​ lub szklanej balustrady. W trakcie pracy rozpylają niesamowicie drobną mgiełkę detergentu, który rozpuszcza brud. Robot od razu usuwa osad, wycierając go w ściereczkę w np. mikrofibry.

Jak używać myjki do okien? Podstawowe porady dla nowych użytkowników

Mycie myjką okien nie jest skomplikowanym zadaniem. Jednak są uniwersalne zasady, które powinien znać każdy. Z nimi ułatwisz sobie pracę, a Twoje okna będą nieskazitelnie czyste. Od czego musisz zacząć? 

Zapoznaj się z instrukcją obsługi

To oczywiste, ale wolimy od tego zacząć. :) Instrukcja obsługi jest bardzo ważna, szczególnie jeśli kupiłeś zaawansowany model akumulatorowej myjki albo automatycznego robota. Przeczytaj od deski do deski i zapamiętaj najważniejsze informacje. W przypadku robotów, zwróć uwagę czy porusza się tylko w pionie, czy można go używać też w poziomie. To istotne podczas używania.

Użyj spryskiwacza z padem z mikrofibry

Zapewne w zestawie posiadasz właśnie pad przymocowany do spryskiwacza, który ma za zadanie rozpuścić brud i wstępnie go zmyć. Spryskiwaczem nawilżasz szybę i zmiękczasz osad, przecierając wspomnianą szmatką po jej powierzchni. Jeśli posiadasz automatycznego robota - on wykona ten krok za Ciebie. 

Zbierz brudną wodę ściągaczką

Na tym etapie musisz przyłożyć ściągaczkę dokładnie do powierzchni i przesunąć powoli, ale dokładnie w dół. ​Myjka akumulatorowa w tym momencie wciągnie brudną wodę do​ zbiornika i tam ją zmagazynuje. Klasyczna, ​ręczna myjka niestety sprawi, że woda wyląduje​ na niższych partiach okna lub na parapecie. 

łazienkowa myjka do szyb i kafelków

Dlaczego myjka do okien zostawia smugi? Jak pozbyć się smug podczas używania myjki do szyb?

Nieestetyczne smugi i zacieki podczas mycia okien to największy koszmar! Co, jeśli używasz profesjonalnej myjki a smugi nadal się pojawiają? 

Upewnij się, że ssawka jest czysta

Zdarza się, że właściciele myjek do okien zapominają o dokładnym czyszczeniu samej ściągaczki. Po używaniu myjki, warto jest zdemontować ​gumową ściągaczkę i dokładnie ją​ umyć. Nie zapomnij jednak, żeby wyczyścić wszystkie zakamarki, w których mógł zbierać się brud. 

Nie myj okien w pełnym słońcu

Zasada stara jak świat, ale nadal bardzo aktualna. Mycie okien w ciągu dnia, gdy świeci mocno słońce kończy się jednym - smugami.​ Dlaczego tak się dzieje? Detergent pod​ wpływem intensywnych promieni słonecznych wysycha w błyskawicznym tempie. Nawet nie zdążysz go zmyć. I smuga pojawia się znikąd. Pamiętaj o tej zasadzie, a żadnych smug na swoich oknach nie zobaczysz.

Mikrofibra - sprzymierzeniec w walce ze smugami

Przed użyciem samej myjki do okien, musisz rozprowadzić na niej płyn do mycia szyb. Zrób to przy użyciu właśnie ścierki z mikrofibry, która nie rysuje szyb, ale doskonale rozprowadza detergenty. 

Czy warto kupić myjkę do okien? Plusy i minusy urządzenia

Czy naprawdę warto zainwestować w dobrą myjkę do okien? Czy może okazać się, że mycie okien nie wymaga w zasadzie wysiłku i jest nawet przyjemne? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom posiadania specjalnej myjki do szyb.

Zalety
myjka do okien to oszczędność czasu i Twojego wysiłku
myjki akumulatorowe sprawdzą się także podczas mycia płytek, kabin prysznicowych czy przeszklonych balustrad
używanie myjki pozwala na osiągnięcie idealnie czystych okien, praktycznie bez zacieków i smug
są proste i bezpieczne w obsłudze
Wady
dobra myjka to spora inwestycja, która jednak szybko zwróci się w postaci zaoszczędzonego czasu
tańsze modele ładują się bardzo długo i pozwalają na użycie do ok. 30 minut

Myjka do okien samomyjąca - czy istnieje coś, co umyje okna z możliwie najmniejszym wkładem z naszej strony?

Nie mogliśmy przejść obojętnie obok ​samomyjących myjek, które całą pracę wykonują za​ Ciebie. Nie są jeszcze tak popularne jak na przykład roboty sprzątające podłogi, jednak nadal ciekawią i wiele osób, szczególnie wielbiciele gadżetów, kupują i testują ​nowoczesne roboty do mycia okien.​ 

Robot myjący okna jest naprawdę wygodny podczas używania. W zasadzie ​nie wymaga Twojego wysiłku i uwagi, bo zajmuje się sobą sam. Wystarczy, że napełnisz wbudowany​ zbiorniczek odpowiednim detergentem i przymocujesz robota do okna. Po uruchomieniu urządzenia, zacznie on przemieszczać się po powierzchni szyby, dokładnie ją czyszcząc. 

Czy myjki samomyjące mają jakieś minusy? Niestety tak. Pierwszym, dość oczywistym​ jest cena. Nie są jeszcze bardzo powszechne stąd ​ich koszt sięga nawet paru tysięcy​   złotych. Ich naprawa też nie należy do najtańszych. Ponadto roboty do mycia okien muszą być podłączone do źródła zasilania. 

Pamiętaj, że nie wszystkie myjki samomyjące można korzystać na poziomych powierzchniach takich jak blaty czy stoły. Niestety, większość modeli ​działa tylko w pionie,​ co ogranicza ich zastosowanie. 

myjka do okien magnetyczna

Myjka do okien Vileda czy Karcher? Jaka myjka do okien będzie najlepsza?

Czy firma myjki ma znaczenie? W tym wypadku tak, ponieważ daje to gwarancję, że w razie uszkodzenia którejkolwiek z części będziesz w stanie bez problemu znaleźć brakujący element lub oddać go do certyfikowanego serwisu.

Popularność myjek Karcher i Vileda także nie wzięła się znikąd. Na szczególną uwagę zasługują jednak ​myjki do okien od Karchera, gdyż ich sprzęty słyną z niezawodności,​ trwałości i efektywności pracy. Ich myjki do okien nie odbiegają od reszty odkurzaczy, parownic czy robotów sprzątających, które sprzedają na co dzień profesjonalistom lub do domu zwykłych śmiertelników.

Myjka parowa do okien czy parownica? Co mają ze sobą wspólnego?

Rozważasz zakup uniwersalnej parownicy do czyszczenia różnych powierzchni? Zapewne zastanawiasz się czy z jej pomocą jesteś w stanie wyczyścić także okna lub szklane powierzchnie. Zdecydowanie tak! 

Parownica pozwala na mycie powierzchni gorącą parą wodną, która nie dość, że dezynfekuje to efektywnie ​ ​usuwa brud i osad. Dlatego nadaje się także do czyszczenia​ powierzchni okien, szklanych stolików czy luster. 

Używanie parownicy zamiast dedykowanej myjki do okien może się wiązać z małym mankamentem. Chodzi o to, że parownica wyrzuca z siebie bardzo duże wspomnianej pary wodnej. Z tego powodu, po każdym czyszczeniu okna ​musisz przetrzeć powierzchnię ściereczką z mikrofibry, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci i tym samym wody.

Parownica ​nie zasysa nadmiaru wody, więc w dalszym ciągu potrzebujesz chociażby​ ręcznej ściągaczki do wody, żeby zebrać nadmiar brudnej wody. 

Do czego jeszcze może przydać się myjka do okien w domu?

Myjka do szyb, wbrew pozorom, jest bardzo uniwersalnym urządzeniem i wcale nie musi służyć tylko i wyłącznie do okien. Co ​możesz myć przy pomocy myjki do okien?​         

  • przeszklone barierki i balustrady;
  • pokojowe witryny, biblioteczki z szybą;
  • kabiny prysznicowe;
  • blaty stołów;
  • parapety i framugi;
  • kuchenne blaty

Jak widzisz, zastosowanie myjki jest naprawdę szerokie i uniwersalne. Co prawda, najwygodniej się jej używa na płaski przestrzeniach, które nie wymagają gimnastyki. Z tej prostej przyczyny, że ssawka nie jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarku ze względu na swój kształt.

Myjka do okien akumulatorowa - czy warto? 

Nietrudno jest zauważyć, że elektryczne myjki do okien zawładnęły rynkiem. Wiodące marki takie jak Karcher nie poprzestają na jednym modelu i nieustannie wypuszczają nowsze, lepsze, bardziej ergonomiczny i skuteczniejsze myjki. 

Myjka akumulatorowa jest bardzo wygodna i naprawdę skuteczna. To nie jest wcale zwykły​ chwyt marketingowy - dobra myjka okienna da Ci ​perfekcyjnie czyste okna i framugi.​ Drobne zacieki możesz szybko wyczyścić ściereczką z mikrofibry. 

Na dodatek, myjka akumulatorowa zbierze za Ciebie całą brudną wodę do specjalnego pojemniczka. Niestety klasyczne ściągaczki do wody nie mają tej opcji, dlatego cała woda zawsze ląduje na parapecie albo tarasie, który też musisz potem posprzątać… 

Kiedy ładować myjkę do okien Karcher? Kiedy myjka wskazuje, że nadszedł czas aby ją naładować?

Większość myjek akumulatorowych jest wyposażona w diodę, która sygnalizuje konieczność naładowania baterii. Pulsująca dioda oznacza natomiast, że Twój Karcher jest właśnie w trakcie ładowania. 

Modele z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem jednak pokazują poziom naładowania baterii najdokładniej. Dzięki temu widzisz, ile czasu Ci zostało i kiedy będziesz musiał naładować swoją myjkę. 

Rozładowaną myjkę z reguły poznasz po czerwonej diodzie sygnalizującej niski lub zerowy poziom naładowania. 

Jaka myjka do okien? Podsumowanie

Myjki do okien to niezbędny gadżet u właścicieli dużej ilości okien i przeszklonych przestrzeni. Wystarczy parę pociągnięć, dzięki którym zyskasz idealnie czyste okna bez smug, zacieków, osadu i brudu. Jaką myjkę do okien wybrać? Zdecyduj się na model akumulatorowy, który jest prosty w obsłudze, a przy tym dokładny w myciu.

Dajcie znać w komentarzach czy skusicie się na myjkę do okien i luster. 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oliv
Oliv
9 miesięcy temu

Jest to przydatne urządzenie, choć woda z octem również daje radę 🙂

Zamknij