Aktualizacja: Listopad 2024
Co to jest drążek prysznicowy i na czym polega jego działanie?
Drążek prysznicowy składa się z jednej lub więcej rurek, które są montowane na ścianie we wnęce prysznicowej, nad wanną lub nad prysznicem. W zależności od długości i miejsca montażu wyróżniamy drążki kątowe, łukowe, okrągłe lub proste. Niezależnie od miejsca montażu czy długości drążka mają za zadanie jeden cel: umożliwić powieszenie zasłony prysznicowej.
Jakie są rodzaje drążków prysznicowych?
Rodzaj drążków do prysznica dzielimy ze względu na sposób mocowania oraz kształt i miejsce montażu.
W zależności od kształtu wyróżniamy następujące rodzaje drążków prysznicowych:
W zależności od sposobu montażu drążka wyróżniamy:
Jak wybrać drążek prysznicowy — na co zwrócić uwagę?
Kupując drążek do łazienki warto wziąć pod uwagę takie parametry jak kształt, sposób montażu, możliwość regulacji czy jakość wykonania. Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, wybierając nowy drążek do zasłony?
Drążek do wanny, wnęki prysznicowej czy narożnego prysznica? Sprecyzuj rodzaj oraz przeznaczenie drążka, odpowiadając na to jedno, proste pytanie. Dzięki temu będziesz wiedział od razu, jakiego drążka powinieneś szukać.
Drugim istotnym parametrem jest kształt drążka. Modele o kształcie prostej rurki to najlepszy wybór do wanien i pryszniców znajdujących się pomiędzy dwoma ścianami. Prysznic znajdujący się w rogu wymaga z kolei drążka kątowego, łukowego lub okrągłego.
Zakres regulacji dotyczy drążków prostych i waha się od 70 do nawet 300 cm w zależności od minimalnej długości rurki. Regulacja długości ułatwia montaż drążków rozporowych. Z kolei modele łukowe i kątowe mają ustaloną długość, której nie można zmienić.
W tym wypadku mamy do wyboru mocowanie na wkręty bądź mocowanie systemem rozporowym. Wkręty utrzymują drążek w jednej pozycji, zapewniają stabilny i trwały montaż, dzięki czemu rurka nie ugnie się pod ciężarem zasłony. Montaż rozporowy jest szybszy, mniej inwazyjny, ale też mniej trwały.
Ostatnim parametrem, który jednak ma niemałe znaczenie jest jakość wykonania i użyty materiał. Najczęściej stosuje się tworzywo sztuczne, które jest tanie, ale niekoniecznie trwałe. Postaraj się kupić model z metalu takiego jak np. aluminium. Aluminiowe drążki łączą niską cenę, dobrą trwałość i małą wagę. Drążki z innych metali sprawdzą się równie dobrze, chociaż mogą wymagać przytwierdzenia do ściany na stałe.
Jaki drążek prysznicowy wybrać? Ranking
Uniwersalny drążek prysznicowy
Wspornik pionowy
W zestawie razem z drążkiem otrzymasz także pionowy wspornik, który wzmacnia konstrukcję rurek. Dzięki temu masz pewność, że drążek jest zamocowany pewnie i mocno. Nawet po długim czasie drążek zachowa prosty kształt i nie będzie się wyginał.
Regulowana długość i kształt
W komplecie znajdują się trzy rurki i dwa kolanka, co pozwala na stworzenie drążka o odpowiednim kształcie. Nawet jeśli jesteś na etapie zastanawiania się nad wielkością i kształtem prysznica lub wanny, z łatwością dopasujesz drążek do swojego wyboru.
Regulowany drążek rozporowy pod prysznic 125–220 cm
Montaż rozporowy
Ogromną zaletą tego modelu jest system montażu rozporowego. Do jego zamontowania nie potrzebujesz wkrętarki i dodatkowych kołków. Dzięki temu montaż drążka jest szybki, prosty, a w każdej chwili możesz go zdjąć czy poprawić. Nie narusza też ściany.
Ochronne końcówki
Drążek posiada wbudowane z obu stron rurki specjalne osłonki. Ich obecność chroni ścianę przed zarysowaniem. Dzięki temu montaż drążka jest bezinwazyjny i nie pozostawia po sobie śladu, nawet jeśli zdecydujesz się zdjąć go po jakimś czasie.
Rozporowy drążek prysznicowy 110–200 cm
Regulowana długość
Ogromnym atutem tego modelu jest regulowana długość od 110 cm do 200 cm. Drążek dopasuje się do przestrzeni między ścianami, które mieszczą się w tym zakresie. Dzięki temu nie musisz znać precyzyjnych wymiarów, gdyż w każdej chwili dopasujesz go do posiadanej wnęki.
Rozporowy montaż
Podobnie jak swój poprzednik, ten model również jest montowany poprzez system rozporowy. Zawiesisz go szybko i bez problemu, nawet jeśli nie masz żadnej wiertarki czy jakiegokolwiek doświadczenia.
Krótki drążek prysznicowy 70–120 cm
Regulowana konstrukcja
Szukasz regulowanego drążka? Rozsuwana konstrukcja z łatwością dopasowuje się do wnęki od 70 cm do maksymalnie 120 cm. Montaż staje się bardzo prosty nawet dla osób bez doświadczenia.
Montaż bez wkrętów
Powieszenie tego drążka rozporowego nie wymaga użycia śrub, dlatego jest całkowicie bezinwazyjne. Dla ciebie to nie tylko oszczędność czasu, ale i gwarancja, że drążek nie pozostawi śladu na ścianie.
Łukowy drążek do prysznica 80 × 80 cm
Montaż narożny
Drążek został stworzony z myślą o narożnych prysznicach. Jego kształt idealnie dopasuje się do prysznica o wymiarach 80 × 80 cm. Dzięki temu nie musisz martwić się o przycinanie i dopasowywanie rurek — otrzymasz produkt gotowy do montażu.
3 kolory
Drążek jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych: białej, srebrnej i srebrnej o wykończeniu satynowym. Możesz dopasować kolor do swojej łazienki, dzięki czemu nawet detale będą współgrały z resztą łazienki.
Drążek prysznicowy łukowy 90 × 90 cm
Montaż na kołki
Ten model powiesisz na ścianie za pomocą kołków. Drążek będzie trzymał się stabilnie i mocno nawet przez wiele lat. Dzięki temu nie będziesz musiał poprawiać drążka czy martwić się, że z czasem poluzuje się i spadnie.
Narożna instalacja
Drążek jest przeznaczony wyłącznie do montażu w rogu pomieszczenia lub we wnęce o podobnych kształcie. Produkt ma gotowy, wyprofilowany kształt, dlatego nie musisz dokupywać dodatkowych kolanek.
Drążek rozporowy do zasłony prysznicowej 190–300 cm
Montaż bez wiercenia
Model od firmy Estiva to kolejna propozycja drążka montowanego na zasadzie rozporowej. Jego montaż jest bardzo szybki i nie wymaga wiercenia. Gwarantuje to montaż bez hałasu, brudzenia czy naruszania ściany. Możesz ściągnąć drążek w każdej chwili.
Możliwość regulacji
Minimalna długość drążka to 190 cm, natomiast maksymalna aż 300 cm. Drążek jest rozsuwany, co pozwoli ci błyskawicznie dopasować jego długość bez ucinania i piłowania.
Kątowy drążek prysznicowy — do 250 cm
Uniwersalna konfiguracja
Drążek prysznicowy od firmy Estiva jest na tyle uniwersalny, że możesz go zamontować aż w 4 konfiguracjach. Do wyboru masz kształt półprostokątny lub półokrągły. Długość poszczególnych rurek również możesz regulować, ale za pomocą narzędzia do przycinania aluminium.
Trwały montaż
Szukasz drążka, który będzie solidnie zamontowały na stałe? Model Estiva jest mocowany za pomocą kołków wwiercanych do ściany. Cała konstrukcja jest niezwykle stabilna, a Ty nie musisz martwić się, że drążek spadnie lub się poluzuje.
Jak zamocować drążek prysznicowy — kilka wskazówek
To jak powiesisz drążek zależy od zakupionego rodzaju. Drążki do zasłony prysznicowej mogą być zamontowane na dwa sposoby. Pierwszy z nich to metoda rozporowa. Drugi sposób na mocowanie drążka na wkręty i kołki na stałe w ścianie.
Montaż drążka rozporowego
Drążki rozporowe montuje się bez użycia wkrętarki czy wiertarki. Drążek trzyma się sam pomiędzy dwiema ścianami.
- Określ wysokość, na której drążek będzie zamocowany.
- Dopasuj długość drążka.
- Oprzyj jeden koniec drążka na ustalonej wysokości.
- Umieść drugą część na równoległej ścianie.
- Zwolnij drążek.
Montaż drążka na wkręty
Drugi sposób powieszenia drążka jest bardziej pracochłonny i inwazyjny, ale gwarantuje mocne łączenie pomiędzy ścianą i rurką.
- Określ wysokość, na której zamontujesz drążek.
- Zaznacz ołówkiem miejsca montażu wkrętów.
- Użyj wkrętarki do wywiercenia otworów.
- Zamontuj uchwyty w ścianie za pomocą kołków rozporowych i wkrętów.
- Powieś drążek, a uchwyty zamaskuj rozetami.
- Drążek prysznicowy do wanny? Dlaczego nie!
Wanny są niezwykle wygodne, szczególnie jeśli należysz do grona fanów relaksujących kąpieli. Niestety często brakuje im funkcjonalności takiej, jaką oferują prysznice. Nie zawsze jednak masz czas, możliwość czy po prostu pieniądze, żeby zamienić wannę na prysznic. Istnieje jednak bardzo prosty i tani sposób na połączenie komfortu wanny z praktycznością pryszniców. Jaki? Zamontowanie drążka i powieszenie na nim prysznicowej zasłony.
Co na tym zyskasz? Drążek prysznicowy zamontowany nad wanną pozwoli ci na korzystanie z niej tak samo, jak z prysznica. A przy okazji nie musisz martwić się o zachlapaną, śliską, a przez to niebezpieczną podłogę.
W jakich kolorach najczęściej spotykane są drążki prysznicowe?
Nawet taki drobny dodatek jak drążek prysznicowy, może całkowicie zaburzyć wystrój łazienki. Właśnie dlatego powinien być dobrze dobrany do całego pomieszczenia, jak i innych detali tj. łazienkowa armatura. W jakich kolorach możesz znaleźć drążki do prysznica? Najpopularniejsze z nich to:
- chromowy
- złoty
- miedziany
- czarny
- biały
Kolor to jednak nie wszystko. Zastanów się także nad wykończeniem drążka. W tym wypadku masz do wyboru wykończenie:
- błyszczące
- satynowe
- matowe
Jak dobrać zasłonę prysznicową do drążka?
Po kupnie i zamontowaniu drążka pora na wybór odpowiedniej zasłony prysznicowej. Na początku dobierz długość zasłony. Wybierz zasłonę, która jest na tyle długa, że wchodzi swobodnie do brodzika i wanny, a w przypadku prysznica walk-in (bezprogowego) sięga do samej podłogi. Zbyt krótka kurtyna spowoduje spływanie wody poza brodzik i zalanie łazienki.
W przypadku szerokości zasłony zmierz długość drążka. Zasłona powinna być szersza od drążka, aby dotykała obu ścian. Dzięki temu woda spłynie do odpływu zamiast po ścianach poza brodzik.
Wybrałeś już drążek, ale nie masz jeszcze odpowiedniej do niego zasłony? Sprawdź nasz ranking zasłon prysznicowych i poznaj najpopularniejsze modele.
Jaki drążek prysznicowy wybrać? Podsumowanie
Drążek prysznicowy to must-have, jeśli chcesz zamontować w łazience zasłonę. Jest o wiele tańszy od pełnowymiarowej kabiny prysznicowej. Zamontujesz go szybciej, a twoja łazienka stanie się bardziej funkcjonalna. Są dostępne modele szybkie w montażu oraz takie, które stawiają na trwałość. W kilku słowach — wybór jest ogromny. Jaki drążki warto kupić — rozporowe, a może tradycyjne? Koniecznie daj znać w komentarzach, które sprawdzają się u ciebie lepiej.
- Ranking drążków prysznicowych
- Ranking zasłon prysznicowych
- Ranking paneli prysznicowych
- Kabina prysznicowa ranking
- Wentylator łazienkowy ranking
- Termowentylator elektryczny ranking
- Dozownik do mydła ranking
- Ranking bidetów
- Ranking brodzików
- Bateria łazienkowa ranking
- Ranking wanien
- Sauna domowa ranking
- Meble łazienkowe IKEA
- Suszarka na pranie ranking
- Łazienka w drewnie - porady i inspiracje