Close

Choinka sztuczna do domu i mieszkania – ranking

Nie możesz pozwolić sobie na kupienie naturalnej choinki do domu? Postaw na sztuczną choinkę do domu lub mieszkania, która będzie wyglądała jak prawdziwa. Wybór sztucznych drzewek jest ogromny. Jednak przemyśl go dokładnie, bo sztuczna choinka to inwestycja na wiele lat. Jaką sztuczną choinkę wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jaką sztuczną choinkę wybrać?

Sztuczne drzewka coraz częściej pojawiają się w domu, gdyż to inwestycja na lata, która zostanie z Tobą na więcej niż jeden, świąteczny sezon. Przed wyborem najpiękniejszej choinki zastanów się, jaki rozmiar będzie pasował najbardziej do Twojego wnętrza. Czy zależy Ci na choince do samej ziemi, czy może na naturalnym pniu z drzewa iglastego? Czy choinka ma posiadać już gotowe ozdoby? W jakim pomieszczeniu chcesz ją umieścić? Pamiętaj, nie tylko wybór naturalnych choinek jest ogromny - tych sztucznych także. Poznanie swoich potrzeb (i możliwości) pomoże Ci rozwiązać problem, jaką sztuczną choinkę kupić do domu.

Jakie są rodzaje sztucznych choinek?

Pośród sztucznych choinek możemy wyróżnić wiele rodzajów, które trafią w różne gusta. W sklepach znajdziesz takie rodzaje jak:

  • Choinka sztuczna standardowa - najpopularniejszy rodzaj choinek, który cieszy się popularnością od wielu lat. Standardowe choinki dostępne są w różnych rozmiarach (od malutkich na biurko po pełnowymiarowe do salonu). Każda z nich posiada plastikowy stojak, który wtapia się w całą kompozycję.
  • Choinka sztuczna na pniu - drzewka na pniu zdobyły popularność już kilka lat temu. Co je wyróżnia to podstawa wykonana z naturalnego (rzadziej imitacji) drewna np. sosnowego. Modele te nigdy nie są identyczne, a pień często posiada naturalne przebarwienia i charakterystyczną krzywiznę. Z czasem mogą tracić korę. Naturalny pień, ze względu na obecność żywicy, roztacza niepowtarzalny zapach, dlatego warto rozważyć właśnie ten model.
  • Choinka sztuczna ośnieżona - czyli choinka, która została ozdobiona błyszczącą masą perłową. Efekt śniegu na sztucznej choince nadaje głębi i wielowymiarowości, gdyż “śnieg” błyszczy się pod wpływem choinkowych lampek.
  • Choinka sztuczna z dekoracjami - coraz więcej modeli sztucznych choinek posiada na swoich gałązkach ozdoby. Mogą to być naturalne szyszki, wbudowane światełka LED czy wspomniany już sztuczny śnieg.
  • Choinka sztuczna samorozkładająca się - montowanie choinki nieraz przysparza wielu problemów, szczególnie jeśli ta ma pokaźne rozmiary. Rozwiązaniem jest samorozkładająca się choinka. Takie drzewko rozkłada się w mgnieniu oka, dzięki zastosowaniu specjalnych mocowań w obrębie gałązki. Dzięki temu drzewko jest symetryczne, a Ty nie musisz tracić czasu na poprawianie i układanie gałęzi.

Jaką sztuczną choinkę wybrać? Ranking sztucznych choinek

1. Sztuczna choinka na prawdziwym pniu

Sztuczna choinka na prawdziwym pniu

Diamentowa choinka wykonana z bezpiecznej folii PCV i osadzona na naturalnym pniu. Całkowita wysokość drzewka wynosi 180 cm.Gałęzie choinki są zamontowane bardzo blisko siebie, dzięki czemu choinka jest niezwykle gęsta. Dodatkowo brzegi gałęzi zostały ozdobione błyszczącym szronem, który nadaje wyjątkowego klimatu i sam w sobie stanowi piękną ozdobę. Drzewo jest niesamowicie stabilne ze względu na gruby pień wykonany z prawdziwego drewna. Uzupełnieniem całej aranżacji jest worek jutowy, okalający podstawę drzewka.

Zalety
gałęzie wykonano z dbałością o szczegóły, dlatego wyglądają naturalnie
prawdziwy pień z naturalną żywicą gwarantuje świąteczny zapach lasu
gałązki posiadają efekt oszronienia
wykonana z bezpiecznego i trudnopalnego materiału PCV
jest stabilna
Wady
choinka nie posiada dodatkowych ozdób w postaci szyszek

2. Sosna diamentowa z ozdobnym workiem

Sosna diamentowa z ozdobnym workiem

Choinka sztuczna o wyglądzie sosny w standardowym rozmiarze 180 cm wysokości. Drzewko posiada gęste gałęzie wysokiej jakości, a całość osadzona jest na naturalnym pniu z drzewa sosnowego. Drzewo zostało dodatkowo ozdobione efektem śniegu z prawdziwymi kryształkami, co gwarantuje wyraźny blask. W zestawie znajdziesz minimalistyczny worek jutowy, który pozwala zamaskować nieestetyczny, plastikowy stelaż.

Zalety
gęste i wytrzymałe gałęzie pozwalają na delikatne modelowanie
posiada zdobienia w postaci kryształków na brzegach
wykonana z tworzywa PCV bezpiecznego dla zdrowia
choinka nie jest łatwopalna
Wady
brak dodatkowych ozdób w zestawie

3. Diamentowa sosna z naturalnym pniem

Diamentowa sosna z naturalnym pniem

Sztuczna choinka o całkowitej wysokości 180 cm wyprodukowana w Polsce. Drzewko stworzono z gęstych gałęzi wysokiej jakości, dzięki czemu choinka wygląda jak żywa. Materiał PCV użyty do produkcji jest trudnopalny oraz bezpieczny dla dzieci i środowiska. Osadzono ją na sosnowym pniu, który nie tylko zapewnia stabilność, ale także dodaje jej uroku. Gałęzie choinki są dodatkowo wykończone błyszczącym szronem.

Zalety
posiada gęste i trwałe gałęzie, dzięki czemu wygląda naturalnie
dodatkowo ozdobiona sztucznym szronem z kryształkami lodu
konstrukcja jest stabilna, a igły nie wypadają
nietoksyczna i niepalna
Wady
choinka nie posiada naturalnego zapachu

4. Elma wysoka sosna diamentowa - aż 220 cm

Elma wysoka sosna diamentowa - aż 220 cm

Sztuczna choinka z prawdziwym pniem o całkowitej wysokości aż 220 cm. Gałęzie choinki są ciasno osadzone jedna przy drugiej, co daje jej niezwykłą gęstość. U podstawy znajduje się naturalny pień, który dodatkowo wytwarza niepowtarzalny aromat lasu. Subtelnie oszronione gałęzie sprawiają, że drzewko wygląda na oprószone prawdziwym śniegiem. Podobnie jak inne modele w naszym zestawieniu, choinkę wykonano z syntetycznego PCV pozbawionego toksycznych i łatwopalnych substancji.

Zalety
wykonana z bezpiecznego materiału
gałęzie nie tracą koloru, a igiełki nie wypadają
dodatkowo ozdobiona białym szronem z kryształkami
naturalny pień roztacza zapach lasu
Wady
wysokość choinki to aż 220 cm, dlatego może być problematyczna podczas przenoszenia
plastikowa podstawa nie jest stabilna przy takiej wysokości drzewka

5. Elma klasyczna diamentowa sosna - 180 cm

Elma klasyczna diamentowa sosna - 180 cm

Sztuczna choinka Elma to mniejszy model od swojej poprzedniczki — ma 180 cm całkowitej wysokości. Drzewko posiada gałęzie o gęstych igłach, które ozdobiono dodatkowo sztucznym szronem. Gałęzie wykonano ze sztucznego materiału PCV, pozbawionego toksycznych substancji. Podstawą choinki jest drewniany pień z prawdziwej sosny. Dodatkową ozdobą drzewka jest jutowy worek, który maskuje plastikową podstawę. 

Zalety
wykonana z bezpiecznego i niepalnego materiału PCV
gałązki ozdobione są błyszczącym szronem
drzewko jest łatwe w montażu
Wady
wysokość pnia to aż 63 cm, przez co wysokość korony staje się proporcjonalnie mniejsza

6. Diamentowa sosna z ozdobnymi szyszkami

Diamentowa sosna z ozdobnymi szyszkami

Sztuczna choinka o całkowitej wysokości 180 cm. Drzewko zbudowane jest z gęstych gałęzi, które dodatkowo są łatwe do modelowania i układania. Brzegi choinki  są zdobione masą perłową, która błyszczy się jak prawdziwy śnieg. Dodatkowego charakteru nadają jej także szyszki. Gałęzie stworzono z nietrującej i niepalnej folii PCV.

Zalety
zrobiona z bezpiecznych i niepalnych materiałów
ozdobiona sztucznym szronem i szyszkami
gałęzie są łatwe do modelowania
Wady
pień ma długość aż 70 cm, co optycznie skraca drzewko

7. Sztuczna choinka o wyglądzie sosny

Sztuczna choinka o wyglądzie sosny

Świąteczne drzewko Dollo Christmas to model o całkowitej wysokości 180 cm. Korona choinki wykonana jest z grubego drutu, pokrytego materiałem PCV przypominającym prawdziwą sosnę. Podstawę konstrukcji stanowi prawdziwy pień sosny i stabilny stelaż z plastiku. Brzegi gałęzi ozdobiono masą perłową, która daje efekt prawdziwego szronu. W zestawie znajdziesz także ozdobne szyszki.

Zalety
choinka ozdobiona sztucznym szronem i szyszkami
zbudowana z elastycznych, ale trwałych gałęzi, które możesz modelować
w zestawie znajdziesz dodatkowy worek jutowy, maskujący plastikowy stojak
Wady
plastikowy stojak nie należy do stabilnych

8. Mała choinka w stylu diamentowej sosny

Mała choinka w stylu diamentowej sosny

Sztuczne drzewko o wysokości całkowitej 160 cm. Gałęzie choinki wykonane z są z niepalnej syntetycznej folii PCV, która jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia i środowiska. Drzewko osadzono na naturalnym pniu sosnowym i plastikowym stojaku. W zestawie choinki nie ma żadnych ozdób, jest za to przystrojona za pomocą sztucznego szronu, który pięknie błyszczy się pod wpływem lampek choinkowych.

Zalety
jest dość lekka i łatwa w montażu
ozdobiona za pomocą błyszczącego szronu
posiada stabilną podstawę
Wady
choinka nie jest wyposażona w ozdoby i szyszki

9. Duża choinka premium typu świerk kaukaski - 220 cm

Duża choinka premium typu świerk kaukaski - 220 cm

Sztuczne drzewko świąteczne o wysokości aż 220 cm i szerokości u podstawy 120 cm. Choinka nie posiada żadnego pnia, co oznacza, że od czubka po podłogę jest pokryta wyłącznie gałązkami. Choinkę wykonano standardowo z tworzywa PCV, które nie zawiera szkodliwych substancji i nie pali się. Każda z gałązek posiada wytrzymały, ale łatwy do modelowania drut oraz wytrzymałe igiełki.

Zalety
choinka jest bardzo gęsta i składa się z samych gałęzi
elastyczne gałęzie pozwalają na dowolne modelowanie drzewka
stworzona z nietrujących materiałów bezpiecznych dla zdrowia
Wady
rozpiętość choinki w najszerszym miejscu to aż 120 cm, dlatego zajmuje bardzo dużo miejsca
drzewko nieozdobione szronem lub szyszkami

10. Świąteczne drzewko do małego mieszkania

Świąteczne drzewko do małego mieszkania

Sztuczna choinka na o całkowitej wysokości ok. 160 cm. Gałęzie drzewka wykonano z folii PCV, czyli nietrującego, wytrzymałego i niepalnego materiału. Choinka osadzona jest na naturalnym, sosnowym pniu o wysokości ok. 50 cm oraz plastikowym stojaku ukrytym w jutowym worku. Drzewko ma także prawdziwy, świąteczny klimat, dzięki ozdobieniu gałęzi błyszczącym szronem.

Zalety
stworzona z wytrzymałego, ale bezpiecznego materiału PCV
stabilny pień i wytrzymała podstawka
ozdobiona skrzącym się szronem
Wady
choinka najlepiej będzie wyglądała w niewielkich pomieszczeniach

11. Wysoka choinka z efektem szronu

Wysoka choinka z efektem szronu

Niesamowicie wysokie drzewko świąteczne o całkowitej długości 220 cm. Choinka, w przeciwieństwie do większości proponowanych przez nas modeli, nie posiada pnia. Wyposażona jest natomiast w plastikowy, ale stabilny, stojak, dzięki czemu posiada więcej miejsca na świąteczne ozdoby. Dodatkowo w zestawie otrzymasz pakiet naturalnych szyszek do dekoracji.

Zalety
wyposażona w gałęzie łatwe w modelowaniu, ale wytrzymałe na wyginanie
ozdobiona błyszczącą masą imitującą szron
łatwa w złożeniu i przechowywaniu
nietoksyczna dla zdrowia
Wady
brak naturalnego pnia może być dla wielu wadą
stojak jest podatny na uszkodzenia

12. Sosna diamentowa na pniu jak żywa

Sosna diamentowa na pniu jak żywa

Sztuczne drzewko, które swoim wyglądem idealnie imituje ośnieżoną choinkę. Wysokość choinki to 160 cm, a całość została osadzona na naturalnym pniu z prawdziwej sosny. Niestety, charakterystyczne, opadające gałęzie utrudniają umieszczenie bombek i innych ozdób choinkowych.

Zalety
wyglądem przypomina prawdziwą sosnę
ozdobiona szronem, który wygląda bardzo naturalnie
stworzona z bezpiecznego i trudnopalnego materiału
Wady
ozdoby mogą ześlizgiwać się z opadających gałęzi
trudna w modelowaniu i układaniu

Sztuczna choinka jak wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Szaleństwo zakupów może czasami przyćmić racjonalny wybór choinki o odpowiedniej wielkości, wysokości czy jakości wykonania. Co musisz wziąć pod uwagę, aby wybrać nie tylko ładną, ale i trwałą choinkę do swojego domu?

Wymiary

Wysokość i szerokość, czyli wymiary choinki, musisz wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Zbyt duża lub zbyt mała choinka będzie źle prezentowała się w pomieszczeniu. Zastanów się, gdzie masz zamiar postawić świąteczne drzewko. Wymierz dokładnie przestrzeń, aby upewnić się, że dany model posiada odpowiednią wielkość.

Opcja składania/rozkładania

Na rynku dostępne są zarówno modele samorozkładające, jak i te wymagające ręcznego montażu. Jeśli wybierzesz drugą opcję, pamiętaj, aby upewnić się, że montaż nie trwa długo i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. 

Gęstość gałązek

Ilość gałązek oraz ich gęstość mają największy wpływ na ostateczny wygląd choinki. Im więcej gałązek o dużej gęstości, tym choinka wydaje się bardziej obszerna i niemal jak żywa! 

Jakość wykonania

Choinka powinna być wykonana z jak największą dbałością o szczegóły. Wysoka jakość decyduje o tym, czy drzewko wygląda drogo i z klasą, czy może niestarannie i tanio. W większości przypadków już na pierwszy rzut oka jesteś w stanie to stwierdzić. Co więcej, jakość wykonania ma wpływ także na wypadanie (lub nie) igieł z gałązki.

Cena

Skoro już o jakości mowa, nie możemy zapomnieć cenie, która często idzie z nią w parze. Koszt sztucznej choinki jest różny i waha się od 150 do nawet 1000 złotych w zależności od:

  • wielkości drzewka
  • ilości gałązek
  • gęstości i jakości poszczególnych gałązek
  • metody wykonania
  • dodatkowych ozdób (efektu szronu, szyszek, oświetlenia)

Choinka sztuczna czy prawdziwa?

Prawdziwa, pachnąca choinka to synonim Świąt Bożego Narodzenia. Żywe drzewko to nie tylko niesamowity zapach i piękny wygląd, ale także ekologiczny wybór, gdyż są pozyskiwane ze specjalnych plantacji, a nie z lasu. Możesz także wybierać spośród drzewek ciętych albo w donicy. Choinka w doniczce może być z czasem przesadzona do ogrodu, jeśli taki posiadasz.

Z drugiej strony, sztuczne choinki są o wiele trwalsze - jedna choinka może posłużyć Ci nawet kilkanaście lat. I chociaż wydaje się to być ekologiczną inwestycją, nie zawsze sztuczne choinki wytwarzane są z substancji w 100% nieszkodliwych dla środowiska. Sztuczne drzewka mają też inną zaletę - gama oferowanych kolorów, wykończeń i ozdób jest naprawdę szeroka. Znajdziesz zarówno sztuczne choinki białe, różowe, jak i modele ozdobione sztucznym śniegiem, który skrzy się pod wpływem oświetlenia.

Sztuczna choinka jak żywa - dobrej jakości sztuczna choinka może zastąpić tą prawdziwą

Czasy, w których sztuczna choinka stanowiła symbol kiczu i słabej jakości dawno minęły. Wysoka jakość drzewek, dbałość o szczegóły i łączenie elementów syntetycznych z naturalnymi pozwala stworzyć sztuczną choinkę, która wygląda niemal jak żywa. Jeśli zależy Ci na jak najbardziej naturalnym efekcie syntetycznego drzewka, postaw na model z gęstymi gałęziami w stylu sosny lub jodły kaukaskiej.

Choinka sztuczna czy prawdziwa? Wady i zalety obu rozwiązań

Zarówno drzewka sztuczne, jak i naturalne mają swoje wady i zalety. Specjalnie dla Ciebie porównaliśmy plusy i minusy obu wariantów, abyś dokonał najlepszego wyboru.

Wady i zalety sztucznej choinki

Zalety
sztuczna choinka może posłużyć od kilku do kilkunastu lat
dostępna w wielu kolorach
wiele modeli posiada prawdziwy pień, który odpowiada za naturalny zapach
niemal wszystkie modele wykonane są z materiałów trudnopalnych
jest bardziej ekonomiczna od choinki naturalnej
Wady
sztuczna choinka może być wyprodukowana z materiałów toksycznych dla środowiska
nie może być poddana recyklingowi

Wady i zalety żywej choinki

Zalety
posiada niepowtarzalny zapach
choinki doniczkowe mogą zostać posadzone w ogrodzie
cięte choinki można oddać do specjalnych miejsc zbiórki
pochodzą z naturalnych upraw choinek na Boże Narodzenie
Wady
żywa choinka (a w szczególności cięta) szybko traci igły
niepodlewana choinka może spłonąć w mniej niż minutę
kosztują więcej niż sztuczne drzewka
nie wszystkie choinki doniczkowe przyjmą się w ogrodzie

Gdzie umieścić sztuczną choinkę w domu?

Choinka to główny symbol Bożego Narodzenia, dlatego też należy jej się specjalne miejsce w pomieszczeniu, które stanowi serce Twojego domu. Mniejsze modele choinek najczęściej wybierane są do pomieszczeń takich jak sypialnia, biuro, a nawet pokój dziecięcy.  

W przypadku naturalnych drzewek, wybierając miejsce dla choinki musisz pamiętać o odpowiedniej odległości od źródła ciepła. Sztuczne modele są pod tym względem bardziej uniwersalne - przeżyją nawet pod kaloryferem!

Sztuczna choinka do pokoju i salonu

Salon (duży pokój) to najczęstsze miejsce, w którym stawia się świąteczne drzewko. Nic dziwnego, gdyż to tam najczęściej zbieramy się całą rodziną, aby celebrować Święta Bożego Narodzenia. I chociaż salon to serce niemal każdego domu, to powód może być też o wiele bardziej prozaiczny. W salonie jest po prostu z reguły najwięcej miejsca.

Choinka sztuczna do sypialni

Świąteczny klimat w sypialni? Czemu nie! Oprócz girland i światełek, możesz postawić w sypialni także choinkę, która wprowadzi do pomieszczenia wiele magii. W zależności od wielkości pokoju, możesz wybrać sztuczną choinkę 140 cm, 160 cm wysokości, a nawet wyższą. Tutaj liczą się tylko Twoje upodobania i ilość przestrzeni w sypialni.

Sztuczna choinka do biura

Odliczanie dni do Świąt Bożego Narodzenia staje się o wiele przyjemniejsze, gdy wprowadzisz do biura świąteczne dekoracje. Sztuczna choinka na biurko czy pełnowymiarowa choinka na pniu? Biuro możesz przystroić na wiele sposobów - subtelnie i symbolicznie albo z prawdziwym rozmachem!

Sztuczna choinka do pokoju dziecięcego

Przystrajanie choinki to prawdziwa frajda przede wszystkim dla dzieci. Sztuczna choinka w pokoju dziecięcym to świetny sposób na zaszczepienie szacunku do świąt już od najmłodszych lat. Drzewko nie musi być ogromne i pełne przepychu - wystarczy, że będzie niewielkie, ale ozdobione ręcznie wykonanymi bombkami i łańcuchami.

Jak udekorować sztuczną choinkę?

Sztuczna czy żywa - w przypadku dekorowania sztucznej choinki liczy się przede wszystkim wyobraźnia! Sztuczna choinka może być udekorowana na wiele sposobów - ozdobami w stylu eko, bombkami i łańcuchami wykonanymi przez Twoje pociechy lub najbardziej eleganckim zestawem kryształowych ozdób w stylu glamour. 

Jaką sztuczną choinkę wybrać? Podsumowanie

Sztuczna choinka do domu - czemu nie! Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na coroczne polowanie na naturalne drzewko bożonarodzeniowe. Na szczęście, sztuczne choinki na naturalnym, sosnowym pniu dają namiastkę prawdziwego drzewka, a na dodatek nie gubią igieł.

Sztuczna choinka czy tylko i wyłącznie żywa? Koniecznie dajcie nam znać, która Zielona Panna gości u Was w domu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij