Close

Jaki bidet wybrać? Ranking i porady przy wyborze

Bidet coraz częściej znajduje swoje miejsce w nowo urządzonych łazienkach. Dzieje się to z racji tego, że bidety coraz częściej zalecane są ze względów zdrowotnych i higienicznych. Te urządzenia łazienkowe przede wszystkim mają za zadanie pomagać w utrzymywaniu odpowiedniej higieny. Nowoczesne modele wyposażane są jednak także w dodatkowe funkcjonalności. Przeczytacie o nich właśnie w tym artykule. Znalazł się tu także ranking najbardziej polecanych bidetów. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Bidet co to jest i jakie są rodzaje bidetów? 

Bidet jest urządzeniem łazienkowym wykonanym z ceramiki, który służy do podmywania się. Klasyczne bidety nieco przypominają muszle toaletowe. W sprzedaży znajdziemy kilka rodzajów bidetów: 

BIDETY WISZĄCE BIDETY WISZĄCE
+ mocowane są na stelażu podtynkowym
+ zajmują niewiele miejsca
+ umożliwiają łatwe sprzątanie powierzchni wokół nich
- montaż wymaga jednak znacznej ingerencji wewnątrz ściany
BIDETY STOJĄCE BIDETY STOJĄCE
+ mocowane do podłogi
+ większy rozmiar niż modeli wiszących
- nie możemy zmienić ich wysokości
- mogą ograniczać przestrzeń podczas sprzątania łazienki
BIDETY KLASYCZNE BIDETY KLASYCZNE
+ urządzenie posiada typową baterię bidetową
- brak dodatkowych funkcji
BIDET Z PRYSZNICEM (BIDETTA) BIDET Z PRYSZNICEM (BIDETTA)
+ posiada słuchawkę prysznicową
+ umożliwia mycie ciała
- sama bateria bidetowa jest bardzo droga
BIDET I TOALETA W JEDNYM BIDET I TOALETA W JEDNYM
+ miska WC wyposażona w funkcje bidetu
+ duża oszczędność miejsca
- o wiele wyższa cena od klasycznych bidetów
ELEKTRONICZNY BIDET ELEKTRONICZNY BIDET
+ wyposażony jest w elektroniczny panel sterowania
+ często wyposażone w funkcje suszenia
+ dostępne w formie deski myjącej, dlatego oszczędzają miejsce
+ łatwy montaż
- wysoka cena

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bidetu?

Kształt bidetu i design
Kształt bidetu i design

Dopasowanie estetyki naszego nowego bidetu do wyglądu łazienki to bardzo ważne zadanie. Bidet powinien dobrze komponować się z pozostałymi elementami naszego pomieszczenia. Do łazienki nowoczesnej warto wybrać model, którego estetyka jest prosta np. w kształt to prostokąt z zaokrąglonymi rogami.

Kolory bidetów
Kolory bidetów

Bidety występują głównie w kolorze białym. Możemy jednak znaleźć modele wykończone w barwie czarnej, która jest modna w nowoczesnych wnętrzach. Czasem możliwe jest także natknięcie się na bidety o innych barwach np. czerwone.

Sposób montażu bidetu
Sposób montażu bidetu

Bidety najczęściej montowane są do stelaża podtynkowego. Wybierając taki produkt, musimy sprawdzić rozstaw otworów montażowych. Zwykle wynosi on 18 lub 23cm.

Jaki bidet wybrać? Ranking najlepszych bidetów 

Bidet podwieszany 54x35 cm Roca GAP A357475000

Bidet podwieszany 54x35 cm Roca GAP A357475000

Bidet Roca GAP sprzedawany jest w pełnym zestawie wraz ze stelażem, elementami montażowymi, a także druga miską – sedesową – oraz stelażem i akcesoriami potrzebnymi do jej montażu. Podwieszany bidet marki ROCA został wykonany z wysokiej jakości ceramiki sanitarnej. Świetnie będzie on wyglądał w każdej nowoczesnej łazience dzięki swoim eleganckim i prostym kształtom. Szerokość bidetu to 35cm. Długość wynosi natomiast 54cm. Otwór na baterię znajduje się na środku bidetu. Cena zestawu bidet + WC to nieco ponad 2000zł.

Zalety
elegancki design
dobra jakość wykonania
Wady
brak deski i baterii w komplecie

Bidet wiszący MEXEN Lena 48x37,5x34 cm

 Bidet wiszący MEXEN Lena 48x37,5x34 cm

Ten zestaw WC z bidetem zawiera pełen osprzęt montażowy. Bidet wchodzący w jego skład to model z katalogu firmy Lena. Charakteryzuje się obłymi kształtami. Całkiem okrągłe zewnętrzne wykończenie sprawia, że ten bidet łazienkowy wiszący bardzo dobrze wpasuje się do znacznej większości łazienek. Długość urządzenia to 48cm, a szerokość to 37,5cm. Jest on zatem całkiem kompaktowy. Do tego bidetu nie mocujemy deski. Otwór na baterię znajduje się na środku. Pełen zestaw WC z bidetem kosztuje nieco ponad 2000zł.

Zalety
dobra jakość wykonania
niewielkie wymiary
Wady
brak możliwości montażu deski

Elektroniczny bidet Xiaomi SmartMi - deska sedesowa zmieniająca WC w bidet

Elektroniczny bidet Xiaomi SmartMi - deska sedesowa zmieniająca WC w bidet

Ten bidet elektroniczny sprzedawany jest w formie deski sedesowej. Posiada on wiele funkcji i udogodnień. Na panelu elektronicznym znajdującym się tuż obok deski umieszczono przyciski do sterowania dostępem do wody, czterostopniowej regulacji temperatury wody i siedzenia, masażu ciepłą i chłodną wodą czy nocnego podświetlenia. Ponadto rozwiązanie to posiada funkcję samooczyszczenia i dezynfekcji UV. Zintegrowana z urządzeniem deska jest wolnoopadająca i podgrzewana. Koszt bidetu Xiaomi to nieco ponad 1000zł.

Zalety
funkcja podgrzewania deski
masaż
samooczyszczenie
Wady
niezbyt wygodne umiejscowienie panelu sterowania
dość wysoka cena

Bidet wiszący LAVITA SOFI

Bidet wiszący LAVITA SOFI

Bidet z WC w zestawie to dobry wybór, który daje gwarancję dobrze spasowanych estetycznie urządzeń łazienkowych. Tak właśnie jest w tym przypadku. Bidet podwieszany wykonany jest z tego samego materiału, a także w identycznym designie jak toaleta. Wiszący bidet firmy Lavita ma 36,5cm szerokości oraz 49cm długości. Nie będzie on zatem zajmował zbyt dużo miejsca. Posiada otwory na baterię oraz przelewowy, oba znajdujące się po środku konstrukcji. Ten zestaw WC z bidetem kosztuje ok. 1700zł.

Zalety
kompaktowe wymiary
dobra cena jak za zestaw WC z bidetem
Wady
brak możliwości zamontowania pokrywy

Bidet elektroniczny SplashLet 1200RC Brookpad 

Bidet elektroniczny SplashLet 1200RC Brookpad

Bidet elektroniczny firmy Brookpad oferuje mnóstwo funkcji, które wybieramy za pomocą pilota zdalnego sterowania. Wybrać możemy mycie tylne, masaż, tryb silnego natrysku punktowego, suszarkę, mycie dziecięce, podgrzewanie siedziska. Model SplashLet 1200RC został wyposażony w czujnik obecności użytkownika oraz fioletowe podświetlenie, które ma za zadanie wprowadzić do naszej łazienki ciekawy nastrój. Bidet wyceniono na ok. 1500zł.

Zalety
mnogość funkcji
sterowanie pilotem bezprzewodowym
Wady
wysoka cena
niezbyt elegancki design

Bidet wiszący GROHE w technologii RIMLESS

Bidet wiszący GROHE w technologii RIMLESS

Ten bidet podwieszany sprzedawany w zestawie razem z toaletą jest urządzeniem o wymiarach 50 x 36cm. Powłoka Nano na ceramice sanitarnej ułatwia czyszczenie oraz zapewnia ochronę antybakteryjną. Otwór na baterię oraz przelewowy znajdują się na środku bidetu, Wysokość bidetu to jedyne 24cm, dzięki czemu umożliwia on łatwy dostęp do powierzchni podłogi podczas jej czyszczenia. Cena zestawu to ok. 1900zł.

Zalety
prosty design
powłoka Nano
Wady
brak możliwości montażu pokrywy

Jak zaaranżować bidet w domowej łazience?  

Bidet zwykle umieszczany jest tuż obok sedesu. To dobry sposób aranżacji muszli bidetowej, gdyż wykorzystuje przestrzeń na sedes, który znacznie wystaje ze ściany. Oba te urządzenia umieszczamy najczęściej z boku czy np. w kącie łazienki, w miejscach, w których nieczęsto potrzebujemy dostępu do ścian, podłogi itp. Bidet może stanowić istotny element estetyczny naszego pomieszczenia, dlatego warto zwrócić uwagę na jego kształt czy kolor, aby dobrze pasował do pozostałych elementów wyposażenia.

Gdzie zamontować bidet w łazience?

Najczęstszym miejscem, w którym umieszczane są bidety, jest przestrzeń tuż obok sedesu. Dopasowując bidet kształtem i estetyką do toalety, wprowadzimy do naszej łazienki eleganckie i funkcjonalne urządzenia, które nadadzą pomieszczeniu harmonii. W sprzedaży często znajdziemy zestawy, w których skład wchodzą WC z bidetem, a także elementami montażowymi i stelażem podtynkowym. Decydując się na zakup tego zestawu, nie musimy się martwić o dopasowanie jego elementów, gdyż wszystko otrzymamy gotowe do montażu. 

Jak zamontować bidet? Rodzaje montażu 

Bidety możemy  zamocować na różne sposoby. Najczęściej spotykane rodzaje bidetów to:

Bidet w zabudowie 

Jest to rozwiązanie polegające na mocowaniu do ściany. Jego ustawienie możemy zatem wybrać jedynie w miejscach, w których znajduje się duża wolna przestrzeń ścienna. Najczęściej znajdujemy ją w pobliżu sedesu. Bidet w zabudowie ściennej zajmuje mniej miejsca niż wariant stojący. Pozwala on także na łatwy i wygodny dostęp do podłogi, co ułatwia sprzątanie łazienki. Jego zamocowanie wymaga jednak znacznej ingerencji w ścianę.

Bidet wolnostojący  

Ten rodzaj nie musi być zamocowany przy ścianie, o ile oczywiście możliwe jest doprowadzenie do niego wody od strony podłoża. Bidet stojący opiera swoją konstrukcję na podłożu. Nie mocujemy jego misy do ściany, dzięki czemu znacznie ułatwiamy proces jego montażu. Bidet wolnostojący ogranicza jednak dostęp do znacznej powierzchni podłogi. Trudniejsze zatem jest sprzątanie łazienki.

Bidet jak używać? Jaka jest funkcjonalność bidetu? 

1. Higiena intymna 

Podstawową funkcjonalnością bidetu jest dbanie o higienę miejsc intymnych. Urządzenie to jest szczególnie przydatne kobietom. Zaletą bidetu jest możliwość umycia okolic krocza bez całkowitego rozbierania się, będąc w pozycji siedzącej. 

2. Mycie stóp 

Niektóre bidety są dodatkowo wyposażone w słuchawkę prysznicową. To zatem niemal bidet i toaleta  w jednym. Słuchawka prysznicowa może nam posłużyć do umycia stóp, co jest bardzo pożądane po dniu długiej wędrówki. Orzeźwimy się i zadbamy o higienę bez konieczności brania całkowitego prysznica.

3. Masaż

Bidety elektroniczne często wyposażone są w dodatkowe funkcje takie jak masaż strumieniem wody. Pozwolą one zrelaksować się oraz poprawić nastrój. Elektroniczne bidety poprawią nasz komfort także dzięki funkcji podgrzewania deski. 

Jak dobrać baterię bidetową? 

Dobór baterii bidetowej zaczynamy od sprawdzenia sposobu jej montażu. Baterie mogą być mocowane do ściany – to np. baterie podtynkowe. Jeżeli wybrany przez nas bidet posiada otwór bateryjny, to musimy wybrać kran mocowany bezpośrednio do bidetu. To rozwiązanie znacznie ułatwia serwisowanie, jednak może być nieco mniej estetyczne. Szczególnie istotne jest to w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych łazienek. Decydując się na baterię podtynkową, musimy zadbać o jak najlepszą jakość połączeń i uszczelek, aby zminimalizować ryzyko awarii. Podczas doboru baterii bidetowej zadbajmy także o odpowiednią estetykę tego elementu. Bateria powinna dobrze komponować się z resztą armatury łazienkowej tj. mieć ten sam kolor oraz podobne kształty.

Dlaczego bidet nie ma deski i czy są rozwiązania z deską? 

Znaczna większość bidetów dostępnych w sprzedaży nie posiada deski. W przypadku tych urządzeń deska spełnia jedynie funkcję estetyczną i pozwala upodobnić wygląd bidetu do estetyki sedesu. Deska może także służyć jako zabezpieczenie np. w razie przypadkowego upuszczenia cennej rzeczy do wnętrza bidetu. Deska nie jest potrzebna w przypadku bidetu, gdyż z tego urządzenia korzystamy w inny sposób. Nie siadamy, a jedynie nad nim kucamy.

Bez otworu na baterie czy z otworem? Sposoby montowania baterii bidetowej. 

Baterie bidetowe możemy zamocować na różne sposoby, podobnie jak baterie umywalkowe. Montaż kranu bezpośrednio do bidetu jest możliwy, gdy ten posiada otwór na baterię. Otwory te w znacznej części bidetów znajdują się na środku muszli. Jeśli kupiliśmy bidet bez otworu na baterię, to kran musimy przymocować do ściany. W tym przypadku mamy do wyboru baterie natynkowe oraz podtynkowe. Te drugie są szczególnie ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem, gdyż w ich przypadku ze ściany wystają osobno pokrętła oraz wylewka. Musimy jednak zadbać o dobrą jakość usługi montażowej, gdyż późniejszy serwis będzie wymagał ingerencji wewnątrz ściany.

Bidet i toaleta w jednym - czy to dobry pomysł? 

Wcale nie musimy decydować się na zakup dwóch osobnych urządzeń – toalety i bidetu. Taki układ zajmuje dużą ilość przestrzeni i nie będziemy mogli sobie na niego pozwolić w każdej łazience. Z pomocą przychodzą muszle WC z bidetem. To dobry wybór do mniejszych łazienek. Muszla WC z bidetem posiada pokrywę, dzięki czemu będziemy mogli wygodnie z niej korzystać. Do muszli WC z bidetem konieczna będzie instalacja baterii bidetowej. Zazwyczaj muszle WC z bidetem nie mają otworu na kran, więc musimy wybrać model montowany na ścianie.

Bidet dla niepełnosprawnych - jak sprawdzi się w tej roli? 

Bidet może być z powodzeniem wykorzystywany przez osoby niepełnosprawne. Możemy jednak wspomóc użytkownika, odpowiednio rozmieszczając dodatkowe uchwyty przydatne podczas kucania i wstawiania. Uchwyt ten mocujemy np. do ściany obok bidetu. W tym przypadku powinniśmy zaplanować ustawienie bidetu w rogu pomieszczenia. Są jednak także poręcze, które ustawimy po obu stronach misy. W tym przypadku urządzenie może stać w dowolnym miejscu łazienki, a jedynym wymaganiem jest kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni po obu jego stronach.

Bidet dla dziecka - wsparcie dla najmniejszych 

W sprzedaży ciężko jest znaleźć bidety kierowane dla najmłodszych. Jeżeli natomiast chcemy, aby nasze dziecko mogło korzystać z tego urządzenia łazienkowego, powinniśmy przymocować nasz bidet odpowiednio niżej w stosunku do miski WC. Zawieszenie muszli bidetowej niżej od muszli sedesowej może być także wygodniejsze dla nas, co wynika z innego sposobu używania bidetu. Toaleta stworzona jest z myślą o siadaniu na niej. Bidetu natomiast najczęściej używamy, kucając nad nim. Tylko niektóre modele muszli bidetowym wyposażone są w pokrywę i wygodnie na nich usiądziemy. To rozwiązanie także może okazać się wygodne dla naszych dzieci, dla których pozycja kucająca mogłaby okazać się niewygodna.

Jaki bidet wybrać? Podsumowanie 

Wybór bidetu do naszej łazienki jest niełatwym wyzwaniem. Bidet to wygodne rozwiązanie, które pomaga zadbać o higienę miejsc intymnych i nie tylko. Dla  osób o szczególnych wymaganiach znajdziemy modele bidetów o rozszerzonej funkcjonalności. Różnorodność modeli, ich cech i parametrów jest na tyle duża, że z pewnością każdy użytkownik znajdzie produkt idealny dla siebie.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
GrzegorZ
GrzegorZ
3 lat temu

bidet powinien być standardem w obecnych czasach 🙂 Polacy muszą nadrobić tę kwestię za zachodem

remont2020
remont2020
3 lat temu

Na bidet i toaletę jako dwa odrębne byty mogą mieć miejsce jedynie w łazienkach o dużym metrażu. W mniejszych łazienkach optowałbym za rozwiązaniem bidet i toaleta w jednym.

polecam
polecam
3 lat temu

elektroniczny bidet Xiaomi SmartMi jest świetnysprzęty z tej firmy jeszcze mnie nigdy nie zawiodły 🙂

Zamknij