Aktualizacja: Październik 2024
Jaka wanna będzie najlepsza? Podstawowe porady
Wybierając wannę do naszej łazienki powinniśmy ustalić, jakiego powinna być kształtu, z którego materiału ma być wykonana oraz jakie ma pełnić funkcje. Wszelkie rodzaje i warianty wanien omówimy w dalszej części artykułu. Na początek zastanówmy się jednak, w którym miejscu w pomieszczeniu umieścimy naszą wannę. Sprawdźmy, gdzie znajdują się podłączenia wodne oraz jaki jest do nich dostęp. Dzięki temu łatwiej podejmiemy decyzję, czy wybrać wannę wolnostojącą, czy lepsza będzie wanna przyścienna.
Jaką wannę wybrać? Wanny ranking
1.Wanna wolnostojąca MEXEN MONTANA + SYFON
Ta wanna wolnostojąca firmy Nexen będzie nowoczesnym i stylowym elementem naszej łazienki. Dostępne są modele o długości 150, 170 i 180cm. Wykonane z akrylu naczynie jest odporne na kamień, a także bardzo elegancko się prezentuje. Wanna łazienkowa w całości jest śnieżnobiała. Nie posiada otworu na baterię, którą zamocujemy w ścianie lub na wysięgniku w podłodze. Ceny w zależności od wymiarów zawierają się w przedziale od ok. 2000 do 2400zł.
2.Wanna wolnostojąca przyścienna MEXEN VOLTA 170 x75cm
Wanna wolnostojąca przyścienna to ciekawe i nowoczesne rozwiązanie. Podstawa wanny ma kształt prostokąta, natomiast ściany boczne przypominają trapezy rozszerzające się ku górze. Ranty przy dwóch kątach zostały zaokrąglone, a przy dwóch kolejnych układają się w kąt prosty – tworzą one płaski bok, który równo będzie przylegał do ściany. Ta wanna nowoczesna została wykonana z akrylu, dzięki czemu nie musimy się martwić o rdzewienie czy odbarwienia. Materiał ten jest jednak podatny na zarysowania. W wannie nie ma otworu na baterię. Wymiary to 170x75, a cena to ok. 1900zł.
3. Wanna wolnostojąca MEXEN ERIS 170 x 85cm + SYFON
Wanny wolnostojące Mexen cieszą się dużą popularnością. Nic w tym dziwnego, gdyż cechują się ciekawym designem, dobrą jakością wykonania oraz rozsądną ceną. Takie cechy ma właśnie ta, już trzecia w naszym zestawieniu wanna Mexen. Jej kształt jest obły i bardzo elegancki. Wymiary to 170x85x58cm – jest ona zatem szeroka i wygodna. Minimalistyczny wygląd jest osiągnięty również przez brak otworu na baterię. Wanna wolnostojąca wykonana z akrylu jest trwała i nie straci swojej śnieżnobiałej barwy. Cena to ok. 2300zł.
4.Wanna narożna PMD BESCO RIMA 170x110cm OBUDOWA + SYFON
Wanna narożna firmy Besco to wygodne rozwiązanie. Dostępne są dwa warianty kształtu wanny, różniące się stroną narożną: prawą lub lewą. Wanna narożnikowa w całości jest wykonana z akrylu o grubości 5mm. W zestawie otrzymujemy obudowę akrylową, która doskonale komponuje się ze strukturą samej wanny, stelaż, nogi, syfon automatyczny, a nawet ręcznik. Wymiary to 170x110cm. Warto zaznaczyć, że ta wanna narożna jest wyprodukowana w Polsce. Cena to nieco ponad 1000zł.
5.Wanna BESCO BONA 140x70cm OBUDOWA AKRYLOWA + SYFON
Ta mała wanna Besco o wymiarach 140x70 idealnie nada się do mniejszych pomieszczeń. Jej biała, akrylowa konstrukcja jest wytrzymała, ale nieco giętka. Obudowa wanny dołączona w zestawie posiada wcięcia, które nadają temu produktowi interesującego wyglądu. W zestawie są nogi, stelaż oraz syfon. Po zakupieniu dodatkowych akcesoriów, ten model świetnie sprawdzi się jako wanna z parawanem. Ta malutka wanna produkowana w Polsce kosztuje jedynie nieco ponad 600zł.
6. Wanna akrylowa BESCO MODERN 150x70cm PARAWAN
Wanna prostokątna z parawanem to bardzo uniwersalne rozwiązanie, gdyż w razie potrzeby, z powodzeniem może służyć jako prysznic. Ten model wanny jest akrylowym naczyniem o wymiarach 150x70cm. Zabudowa wanny dołączona w zestawie jest także wykonana z akrylu, a dzięki designerskim wcięciom bardzo ciekawie się prezentuje. Parawan natomiast to hartowane szkło o grubości 5mm i wymiarach 140x70cm. Najlepiej wykorzystać go, jeśli wannę montujemy w rogu łazienki. Cena tego zestawu to atrakcyjne 820zł.
7. Wanna narożna PMD CORNEA 140x80cm PARAWAN + OBUDOWA
Ta wanna z prysznicem w jednym to rewelacyjne rozwiązanie dla osób ceniących praktyczność. Narożne naczynie wanny wraz z obudową wykonane zostały z akrylu, a ich wymiary to 140x80cm. Istnieje zamówienia wersja z narożnikiem po lewej lub prawej stronie. Parawan składa się z trzech skrzydeł, dzięki którym doskonale dopasowuje się do obłego kształtu zewnętrznej strony wanny. Wanna z prysznicem produkowana jest w Polsce, a producent udziela aż 10 lat gwarancji. Cena to niewiele ponad 1100zł.
Jaką wannę wybrać? Jakie są rodzaje wanien?
W sprzedaży dostępne są tysiące modele wanien, różniące się miedzy sobą pewnymi parametrami, funkcjami i designem. Chcąc odróżnić je od siebie, możemy dokonać kilku podziałów np. ze względu na rodzaj (funkcjonalność), kształt czy materiał wykonania.
Podział wanien ze względu na rodzaj:
- Wanna wolnostojąca - pozwala na najciekawsze aranżacje, gdyż można ją umieścić w dowolnym miejscu pomieszczenia. Doskonale nadaje się do dużych łazienek.
- Wanna narożna - kształt tej wanny idealnie wpasuje się w róg łazienki. Dwa z jej boków są idealnie płaskie i dobrze zgrają się ze ścianami pomieszczenia. Wanny narożne to dobry wybór do średniej wielkości łazienek.
- Wanna z parawanem - to bardzo praktyczny rodzaj wanny. Ponad naczyniem znajduje się najczęściej przezroczysty parawan, który może składać się z jednej lub kilku sekcji. Chroni przed pryskaniem pomieszczenia podczas brania prysznica na stojąco. Inaczej tzw. wanna z prysznicem w jednym, prysznico wanna.
- Wanna z hydromasażem - to rodzaj wanny pozwalający na bardzo relaksująca kąpiel z masażem wodnym. Jest to możliwe dzięki specjalnej pompie wytwarzającej wysokie ciśnienie wody w pewnych miejscach wanny. Często spotykana pod nazwą wanna z jaccuzzi, choć to nie do końca poprawna nazwa.
- Wanna z kabiną - jest to niecka w całości obudowana kabiną prysznicową, a nie jedynie częściowo okryta parawanem. To ciekawe rozwiązanie do dużych łazienek. Są to tzw. prysznice z wanną.
- Wanna na nóżkach - jest to najczęściej wanna wolnostojąca, której cała konstrukcja ustawiona jest na eleganckich nóżkach. Wanny na nóżkach często występują w stylu retro.
- Wanny do zabudowy - jest to rodzaj wanny, który obudowuje się pewnym materiałem. Mogą być to np. płytki łazienkowe, dzięki którym dopasujemy wygląd wanny do całego pomieszczenia.
Podział wanien ze względu na kształt:
- Wanna asymetryczna - kształt nie posiada osi symetrii, jest nieregularny. Może być to wanna narożna lub wanna trapezowa.
- Wanna trapezowa - wanna, której rzut górny przypomina trapez. Oznacza to, że dwa jej boki są równoległe, a dwa pozostałe są nierównoległe. Wanna trapezowa czasem występuje jako wanna dwuosobowa.
- Wanna nowoczesna - wanny w stylu nowoczesnym najczęściej są obłe i minimalistyczne. Zazwyczaj wanny wolnostojące należą do wanien nowoczesnych.
- Wanna prostokątna - rzut górny takiej wanny przypomina prostokąt. Pary boków naprzeciwległych są równoległe, a wszystkie kąty wynoszą 90 stopni.
- Wanna kwadratowa - każdy z boków tej wanny ma tę samą długość, boki naprzeciwległe są równoległe, a kąty pomiędzy wszystkimi ścianami bocznymi wynoszą 90 stopni.
- Wanna owalna - taka wanna nie posiada żadnych kątów, jej kształt w każdym miejscu zakrzywia się gładko.
Podział wanien ze względu na materiał:
- Wanna akrylowa - najpopularniejszy materiał, z którego tworzone są wanny. Wanny akrylowe dostępne są w przeróżnych kształtach, a czasem wyposażone są w funkcję hydromasażu. Zaletami są odporność na przebarwienia od rdzy, długie utrzymywanie ciepła wody, a także lekkość konstrukcji. Wadą jest jednak podatność na zarysowania.
- Wanna żeliwna - wanna wykonana z żeliwa jest bardzo wytrzymała i solidna. To jednak materiał bardzo ciężki oraz zimny w dotyku. Wanny żeliwne nie są również dostępne w aż tylu kształtach, co wanny akrylowe.
- Wanna stalowa - to dość tanie i odporne na uszkodzenia rozwiązanie. Wanny stalowe najczęściej pokryte są emalią, która zabezpiecza je przed działaniem silnych detergentów oraz zadrapaniami. Są lżejsze niż wanny żeliwne, a także dostępne w różnych kształtach i kolorach. Niestety wodą szybko traci w nich swoje ciepło.
- Wanna ze sztucznego marmuru - to bardzo efektowne, ale i drogie rozwiązanie. Wanny łazienkowe ze sztucznego marmuru są trwałe i wytrzymałe. Zaletą są także ciepłe w dotyku ścianki. Wanny te są jednak trudne w transporcie, gdyż wiele ważą.
Wanny do zabudowy czy wolnostojące? Które rozwiązanie jest praktyczniejsze?
Wanna do zabudowy to świetne rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń. Zajmuje ona możliwie mało miejsca, gdyż zwykle umieszcza się ją przy ścianie, a także w łatwy sposób można dopasować jej estetykę do wyglądy całego pomieszczenia. Wanny wolnostojące pozwalają na zrealizowanie bardziej nietypowych pomysłów aranżacyjnych, jednak dobrze sprawdzą się jedynie w większych pomieszczeniach. Tego typu wanny ciekawie prezentują się w centrum łazienki, jednak wymagają odpowiedniej ilości miejsca wokół siebie.
Wanna z prysznicem? Czyli jak połączyć wannę z prysznicem
Wanna z prysznicem w jednym to bardzo praktyczne rozwiązanie. Jest także proste w realizacji. Najlepiej umieścić wannę w jednym z rogów pomieszczenia. Następnie nad wanną, wzdłuż ścianki zewnętrznej umieszczamy parawan. W ten sposób będziemy osłonięci z trzech stron. Wieloskrzydłowe parawany umożliwią nawet całkowite zamknięcie się w przestrzeni nad wanną.
Wanna narożna czy standardowa? W jaki sposób umieścić wannę?
Rozważając kształt wanny, musimy wziąć pod uwagę ilość wolnej przestrzeni w naszej łazience. Wanna narożna wykorzystuje więcej przestrzeni przy rogu pomieszczenia, ale jej gładki kształt zewnętrzny może zaoszczędzić sporo przestrzeni w centrum łazienki. Jeżeli natomiast potrzebujemy więcej przestrzeni przy ścianach, lepiej jest wybrać wannę prostokątną.
Wanna z hydromasażem i jacuzzi? Relaksu nigdy za wiele!
W ostatnim czasie wanny z hydromasażem, potocznie zwane wannami z jaccuzzi, stają się coraz popularniejsze. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwala na cieszenie się relaksującym masażem wodnym podczas kąpieli. Możliwe jest to dzięki specjalnej pompie wysokiego ciśnienia zainstalowanej w takiej wannie.
Wanna akrylowa czy żeliwna? Jakie ma to znaczenie?
Materiał, z którego wykonana jest wanna, odgrywa bardzo ważną rolę. Bardzo popularne są obecnie wanny akrylowe. Są lekkie, dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, długo utrzymują ciepło wody, a także są odporne na odbarwienia. Jedyną ich wadą jest słaba odporność na zarysowania. Wanny żeliwne to natomiast produkty bardzo ciężkie i wytrzymałe. Sprawiają wrażenie luksusowości. Ich wybór jednak ogranicza się do mniejszej różnorodności kształtów. Są także dość drogie.
Jakie akcesoria do wanny mogą okazać się przydatne?
Obudowy do wanien Większość wanien jest zaprojektowana w taki sposób, aby być zabudowana. Do niektórych modeli dostępne są dedykowane obudowy, które idealnie dopasowują się kształtem i designem. To prosty sposób na utrzymanie estetyki naszej łazienki na wysokim poziomie.
- Parwany nawannowe - parawan pozwala na bezproblemowe branie prysznica w pozycji stojącej, przebywając w wannie. Osłoni nas od wolnej przestrzeni łazienki, dzięki czemu nic przypadkiem nie zachlapiemy.
- Baterie wannowe standardowe i podtynkowe - bateria to obowiązkowy element wyposażenia wanny. Każda bateria spełni swoją role. Jeśli jednak chcemy urządzić łazienkę w stylu nowoczesnym, to warto zwrócić uwagę na baterie podtynkowe. To nowość, która doskonale wpasuje się do nowoczesnego pomieszczenia.
- Syfony do wanien - elementem odprowadzającym zużytą wodę do systemu instalacji wodnej jest syfon. To proste urządzenie montuje się zwykle pod odpływem. Syfon dobrej jakości zagwarantuje wiele lat bez zalań.
- Siedzisko - przydatnym akcesorium jest siedzisko. Nakładane na ścianki wanny siedzenie nie wymaga narzędzi do montażu oraz zapewnia stabilną i wygodną pozycję siedzącą w wannie. Siedziska są szczególnie przydatne osobom starszym, jednak występują także wersje dla dzieci.
- Uchwyty do wstawania - dodatkowe uchwyty ułatwią wchodzenie i wychodzenie z wanny. Występują wersje montowane na ściankach wanny, a także przymocowywane do ściany.
Mała czy duża wanna? Jaka lepsza?
Rozmiar wanny decyduje o wygodzie kąpieli, a także ilości wolnego miejsca w pomieszczeniu. Większa wanna o długości 170cm lub więcej pozwoli na wygodne i przyjemne kąpiele osobom wysokim, ale zajmie dość dużo miejsca w łazience. Mniejsze pomieszczenia wymuszają na nas wybór małej wanny lub prysznica. Zwykle więc musimy decydować się na kompromis pomiędzy wygodą a dostępną w łazience przestrzenią.
Wanna czy prysznic? Które rozwiązanie jest lepsze?
Wanna pozwoli nam wygodnie ułożyć się i zrelaksować podczas kąpieli. Prysznic również potrafi być przyjemny, jednak nie da nam chwili relaksu na takim poziomie jak wanna. Główną zaletą prysznica jest jednak niewielka ilość zajmowanego miejsca oraz mniejsze zużycie wody. Wanna wymaga więcej miejsca nie tylko na swoje naczynie, ale także około metra przed nim, aby móc swobodnie się poruszać. Dla osób, które pragną zażywać kąpieli leczniczych i regeneracyjnych, które wyciszą i zrelaksują, wanna jest jedynym wyborem. W razie potrzeby do wanny możemy dodać parawan, w wyniku czego powstanie wanna z prysznicem.
Jaką wannę wybrać do łazienki? Porady aranżacyjne
Wanna to niemal zawsze największy element wyposażenia łazienki. Potrzebne jest zatem staranne zaplanowanie, w którym miejscu będzie umieszczona. W mniejszych pomieszczeniach najlepiej ustawić ją w kącie, dzięki czemu pozostanie nam możliwie dużo wolnej przestrzeni w centrum łazienki. Duże pomieszczenia pozwalają na więcej swobody. Świetnym i ciekawym stylistycznie rozwiązaniem jest ustawienie wanny wolnostojącej w centrum pomieszczenia. W połączeniu z odpowiednim oświetleniem, nasza łazienka nabierze niepowtarzalnego charakteru.
Jaka wanna będzie najlepsza? Podsumowanie
Ogromny wybór wanien może sprawić trudności w podjęci decyzji. Przed przystąpieniem do oglądania różnych produktów starannie zaplanujmy układ elementów wyposażenia łazienki. Znając miejsce położenia wanny, od razu będziemy wiedzieć, jakiego rodzaju i kształtu naczynia szukamy. Wybór będzie wtedy znacznie łatwiejszy, a z zakupionej wanny będziemy zadowoleni przez wiele lat.
wanna montana jest extra!! do nowoczesnych łazienek jak ta lala