Close

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać? Ranking i porady

Okap kuchenny kominowy to skuteczne pozbycie się intensywnych zapachów, które dominują w kuchni. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, sprawdźmy jak wybrać dobry okap kuchenny.

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Kuchnia kojarzy się nam z przyjemnymi aromatami, które pobudzają nasz apetyt. Jednak to także silna, lecz niekoniecznie przyjemna woń oleju podczas smażenia, gotowanych produktów czy mieszaniny zapachów przy okazji przygotowywania dużych, rodzinnych uroczystości. Żeby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, w kuchni przyda się okap kuchenny kominowy. Zniwelowanie pary albo dymu to również zadanie pochłaniacza. Czym różnią się te urządzenia i które z nich będzie przydatne akurat w naszej kuchni?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu okapu kominowego?

WYMIARY OKAPU
WYMIARY OKAPU

Wymiary okapu należy dostosować do wymiarów kuchenki. Najlepiej sprawdzi się nieco szersze urządzenie, najlepiej o 20 cm. Będzie działać wydajniej, ponieważ będzie pochłaniać opary powietrza uciekające na boki. Dodatkowo będzie chronić sąsiadujące meble.

BEZPIECZEŃSTWO
BEZPIECZEŃSTWO

Aby zachować zasady bezpieczeństwa, należy zachować między płytą gazową a okapem minimum 70 cm, a w przypadku płyty indukcyjnej – 50 cm. Pamiętaj, że zbyt wysoko umieszczony pochłaniacz nie będzie skutecznie eliminował zapachów.

WYDAJNOŚĆ
WYDAJNOŚĆ

Wydajność warto dopasować do wielkości kuchni. Dobry okap powinien oczyszczać powietrze w kuchni 6 razy w ciągu godziny na najniższym biegu. Oznacza to, że dla pomieszczenia o wielkości 20 m3, najskuteczniejszy będzie okap o wydajności 120 m3/h.

GŁOŚNOŚĆ
GŁOŚNOŚĆ

Im cichszy okap, tym przyjemniejsza praca w kuchni. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę, że urządzenia o większej mocy będą głośniejsze, ale warto szukać modelu, który na średniej mocy nie przekracza 50 dB.

KLASA ENERGETYCZNA
KLASA ENERGETYCZNA

Niższy pobór energii przekłada się na niższe rachunki, a tym samym lepiej wpływa na Twój portfel. Warto wybrać model o jak najwyższej klasie energooszczędności, nie tylko w trosce o budżet, ale też środowisko.

DODATKOWE FUNKCJONALNOŚCI
DODATKOWE FUNKCJONALNOŚCI

Warto sprawdzić, w jakie dodatkowe funkcje producent wyposażył dany model. Z ciekawszych opcji na rynku znajdziesz automatyczny czujnik zapachu, minutnik odcinający zasilanie, kontrolka zużycia filtra, a nawet różne formy sterowania: guzikową, dotykową lub za pomocą pilota.

Kluczem jest podłączenie do wentylacji domu lub mieszkania. Kiedy taka instalacja jest poprowadzona, mówimy o okapie do zabudowy. Z kolei pochłaniacz kuchenny wykorzystuje filtr węglowy, który wchłania nieczystości, ale nie odprowadza powietrza do wentylacji. Filtr sprawia także, że pochłaniacz do kuchni pracuje głośniej. Efektywność pracy również skłania do wyboru okapu węglowego. Jednak nie wszyscy mają możliwość podłączenia charakterystycznej rury do wentylacji. Większość okapów na rynku może pełnić funkcję pochłaniacza. Pozostaje zatem odpowiedzieć na jedno pytanie: jaki okap do kuchni?

Ranking okapów kominowy

Okap kuchenny kominowy GORENJE DVG6545MX

Dobór okapu do zabudowy powinien być uzależniony od kilku czynników. Dwoma najważniejszymi są wydajność oraz głośność pracy. Pierwsze kryterium podpowiada, ile powietrza urządzenie może wchłonąć w ciągu godziny, natomiast hałas często przeszkadza, dlatego najlepiej wybrać jak najcichszy sprzęt. Jednak wraz z mocą silnika rośnie poziom głośności i tej zależności nie można uniknąć. Wreszcie wybierając okap do kuchni zależy nam na estetyce wystroju kuchni, dlatego do naszego rankingu wybraliśmy nowoczesne, minimalistyczne modele, które wpiszą się w większość wystrojów. Taki właśnie jest okap kuchenny kominowy Gorenje DVG6545MX, łączący srebrne elementy obudowy z czarnym przednim panelem.

okap kuchenny kominowy czarny gorenje

Obsługa jest wyjątkowo intuicyjna. Poszczególne przyciski odpowiadają za moc, z jaką pracuje urządzenie. Możemy wybierać spomiędzy trzech poziomów intensywności. Gorenje okap może stanowić także dodatkowe źródło światła dzięki dwóm halogenowym żarówkom zamontowanym u spodu. Wewnątrz znajdziemy solidny, aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy, przy którym można też zamontować filtr węglowy. Posiadający moc 200 W silnik, generuje hałas na poziomie 58,4 dB, zatem jest jednym z najcichszych okapów do kuchni na rynku. Wydajność na poziomie 221 m3/h sprawdza się podczas codziennego gotowania, jednak może nie sprostać wymaganiom dużej, rodzinnej uczty. Szerokość okapu Gorenje to standardowe 60 cm.

Okap kominowy 60 AMICA OKC625S

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na cichej pracy, oprócz Gorenje warto rozważyć także okap kuchenny kominowy Amica OKC625S o szerokości 60 cm. Urządzenie rodzimego producenta wytwarza 62 dB, które nie powinny zagłuszyć prowadzonej rozmowy czy radia grającego w kuchni. Podobnie jak poprzedni wyciąg kuchenny, Amica okap pracuje na trzech poziomach, które regulujemy za pomocą dyskretnych przycisków schowanych u dołu urządzenia.

okap kuchenny kominowy amica czarny

Jak wszystkie modele w naszym okap rankingu może pełnić funkcję pochłaniacza. Wyższą pozycję w zestawieniu okap kuchenny kominowy Amica zawdzięcza wydajności, ponieważ przez godzinę pracy może wchłonąć 254 m3 powietrza. W utrzymaniu czystości z pewnością pomoże przedni panel wykonany ze szkła. Łatwiej go wytrzeć oraz usunąć nawet tłuste pozostałości gotowania. Kolejną zaletą tego modelu jest szerokokątne oświetlenie LED, dające solidną porcję światła na płytę indukcyjną bądź gazową. Wysoka jakość wykonania to atut filtra przeciw tłuszczowego, który powinien służyć nam wiele lat, zbierając nieczystości w pochłanianym powietrzu.

Okap LED BERDSEN BT-212

Na najniższym stopniu podium model, który imponuje wydajnością i designem. Okap kuchenny kominowy Berdsen zachowując ten sam poziom głośności co Amica, czyli 62 dB, potrafi w przeciągu godziny wchłonąć 100 m3 powietrza więcej. Aż trudno w to uwierzyć, zwłaszcza jeżeli dodamy do tego nieduży silnik o mocy 65 W. Spora wydajność nie bije po kieszeni w trakcie użytkowania, ponieważ zużywając jedynie 32 kWh rocznie, Berdsen okap został zakwalifikowany do wysokiej klasy energetycznej B. Uwagę w modelu BT-212 przykuwa również wygląd.

okap kuchenny kominowy srebrny ze szkłem

Przedni panel podzielony jest na dwie części, dzięki czemu zaglądanie do filtra przeciwtłuszczowego okapu kominowego czarnego wymaga mniej siły niż chociażby w przypadku Amiki. Z kolei podobieństwem do pochłaniacza z Wronek jest konstrukcja ze stali nierdzewnej i szkła, gdyż tak właśnie zaprojektowany okap kuchenny kominowy Berdsen. Opinie na jego temat, mimo mniejszej popularności na polskim rynku, są pozytywne. Ten ostatni materiał wykorzystany w przednich panelach zapewnia bezproblemowe czyszczenie. Regulacja intensywności pracy okapu do zabudowy odbywa się przy pomocy dyskretnie umiejscowionych przycisków. Warto też nadmienić, że wbudowany filtr ma aż 5 warstw, co przekłada się na jakość wchłanianego powietrza. Standardowym wyposażeniem jest również oświetlenie w postaci dwóch lampek o mocy 1,5 W każda.

Okap BOSCH DWK 065G60

W ścisłej czołówce czas na okapy pod zabudowę, które cechuje naprawdę duża wydajność. Takim modelem jest niewątpliwie czarny okap kuchenny kominowy Bosch DWK 065G60, dysponujący mocą pozwalającą przefiltrować nawet 530 m3/h. W praktyce pozwala to gotować i smażyć nawet kilka potraw jednocześnie, bez obawy, że woń wydostanie się poza kuchnię. Gdzie najlepiej spisze się Bosch? Okap teleskopowy przysłuży się przede wszystkim tam, gdzie gotuje się dużo i często. Tak wydajny sprzęt poleca się także do aneksów kuchennych, gdzie zapachy przygotowywanych potraw niemal natychmiastowo roztaczają się po całym mieszkaniu.

czarny okap kuchenny kominowy bosch

Kosztem tak dużej mocy jest hałas. O ile w przypadku poprzednich okapów kominowych można było pokusić się o stwierdzenie, że pracują cicho, o tyle Bosch i jego 70 dB to wynik, który podczas pracy na najwyższych obrotach może zakłócić pozostałe domowe czynności. Na co poza mocą zwraca uwagę okap kuchenny kominowy Bosch? Z pewnością będzie to łatwość czyszczenia. Nie tylko bowiem wykorzystano szklany front, z którego bez problemu zetrzemy brud, ale również miejsce tradycyjnych przycisków zajął panel dotykowy. W ten sposób pozbywamy się kolejnego miejsca, w którym lubił nawarstwiać się tłusty osad. Z Boschem nie musimy też pamiętać o czyszczeniu filtra przeciwtłuszczowego. Jest tak za sprawą wskaźnika zabrudzenia, który informuje na bieżąco o tym, czy należy już wyczyścić filtr.

Samsung Okap NK36M7070VB

Najwyżej w naszym okap rankingu oceniamy Samsunga NK36M7070VB. Urządzenie to balansuje na granicy domowego okapu kuchennego oraz profesjonalnego sprzętu, używanego w lokalach gastronomicznych. Pierwsze co wyróżnia okap Samsunga to gabaryty. Podczas gdy pozostałe modele w naszym zestawieniu miały szerokość 60 cm, japoński zwycięzca ma aż 90 cm. Dzięki temu pochłaniacz obejmie nie tylko kuchenkę gazową czy płytę indukcyjną, ale również np. zlew, gdzie często odlewany wrzątek np. z makaronu. Może służyć także jako okap wyspowy. Samsung wygrywa także pod względem wydajności, ponieważ okap kuchenny do zabudowy w ciągu godziny wchłonie 585 m3 powietrza.

czarny okap kuchenny kominowy samsung

Co więcej, na najwyższych obrotach jest jeszcze skuteczniejszy, filtrując nawet 760 m3/h. Umożliwia to funkcja Booster, która pozwala momentalnie pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni. Mimo rekordowego wyniku jest nawet odrobinę cichszy niż Bosch, generując hałas na poziomie 68 dB. Z kolei podobieństwem do niemieckiego okapu pod zabudowę jest wykorzystanie panelu dotykowego w miejsce zwykłych przycisków, co wpływa na łatwość utrzymania czystości. Podobnie jak w przypadku pozostałych przedstawicieli, Samsung posiada własne oświetlenie LED, 2 x 3 W, co zapewnia dodatkowe źródło światła w kuchni. Kolejną zaletą, o której warto wspomnieć jest możliwość mycia aluminiowych filtrów w zmywarce.


Dobór pochłaniacza kuchennego bez wyciągu uzależniony jest od naszych potrzeb. Jeżeli dysponujemy niewielką, zabudowaną kuchnią, być może najlepiej sprawdzi się nieduży, cichy okap kuchenny kominowy Gorenje, jednak gdy trzeba przygotować obiad dla kilkuosobowej rodziny, lepszym rozwiązaniem będzie wydajniejszy model. Każdy z wymienionych okapów zapewni nam dodatkowe oświetlenie oraz może zmienić funkcję na pochłaniacz przy użyciu filtrów węglowych. Kolorystycznie dominują uniwersalne czerń i metaliczne srebro, które dopasujemy do każdej kuchni. Warto też zastanowić się, czy nie lepiej postawić na szklany przedni panel, który łatwiej wyczyścić, nie pozostawiając smug.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
reva
reva
4 lat temu

Bardzo długo przeglądałam okapu i padło ostatecznie na Amicę. Miał bardzo sensowną cenę jak na swoje możliwości. Posiada sterowanie sensorowe i możliwość włączenia gestem, ma także aluminiowy filtr, piękny szklany front w czerni z podświetlenie ozdobnym krawędzi szkła. No ogólnie rewelacja.

maksymo
maksymo
3 lat temu

A u nas z kolei electrolux. Padło z uwagi na funkcję breeze, można włączyć odświeżanie nawet jak córeczka śpi, bo nie generuje hałasu.

Zamknij