Close

Jaka zgrzewarka próżniowa będzie najlepsza? Porady i ranking

Zgrzewarka próżniowa to must-have każdego kto nie cierpi marnować żywności. Poznaj najlepsze modele zgrzewarek do żywności, podstawowe zasady użytkowania i zalety posiadania takiego urządzenia w swojej kuchni. Jaką pakowarkę próżniową wybrać? Przekonaj się sam!

Co to jest i co daje zgrzewarka próżniowa?

Zgrzewarka próżniowa, inaczej nazywana też pakowarką próżniową, to nic innego jak urządzenie stworzone do próżniowego pakowania żywności.

Zgrzewarka próżniowa pozwala na wytworzenie niemal sterylnych warunków wewnątrz specjalnych, foliowych worków. Tak hermetycznie zapakowana żywność ogranicza do zera kontakt z powietrzem, a więc i drobnoustrojami, bakteriami czy zarodnikami pleśni. Co więcej, brak dostępu powietrza sprawia, że żywność nie wchodzi z nim w reakcję, a tym samym psuje się 5 razy wolniej!

Pakując żywność próżniowo masz pewność, że żadne zapachy nie wydostają się z woreczka ani do niego nie wnikną. Wszystkie produkty zachowają swój aromat, a Twoja lodówka czy podróżna torba nie będą już pachniały intensywnie morskimi rybami, wędzonymi wędlinami czy pleśniowym serem.

Jaka zgrzewarka próżniowa będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przed zakupem próżniowej zgrzewarki musisz wziąć pod uwagę parę czynników, które pozwolą Ci szybko i efektywnie korzystać ze zgrzewarki i sprawią, że chętnie będziesz po nią sięgał.

Dopuszczalna grubość worków foliowych

Zwróć uwagę na parametry worków bądź folii używanych do próżniowego pakowania w danym modelu zgrzewarki. Wybierz pakowarkę, która poradzi sobie nawet z workami o większej grubości. Będziesz mieć pewność, że w przyszłości nie będziesz miał problemów ze znalezieniem worków foliowych do swojej zgrzewarki.

Moc i podciśnienie urządzenia

Zarówno moc, jak i informacja na temat tworzonego podciśnienia są w zgrzewarkach bardzo ważne. Pierwszy parametr określa z jaką mocą pracuje zgrzewarka, czyli jak szybko pozbędzie się ona powietrza z żywności. Im większa moc, tym mniej czasu spędzisz nad zgrzewarką podczas pakowania.

Podciśnienie, z kolei, określa jak sterylnie zgrzewarka jak w stanie zapakować żywność.  Zgrzewarka, które pracują na wysokim maksymalnym podciśnieniu dają gwarancję hermetycznego pakowania – Twoja żywność wytrzyma jeszcze dłużej.

Tryb pracy – zgrzewarka manualna czy automatyczna

Zgrzewarka pracująca w trybie manualnym wymaga większej uwagi podczas pakowania żywności. Musisz wiedzieć kiedy wcisnąć odpowiedni przycisk bądź przytrzymać wieko urządzenia. Modele automatyczne działają o wiele szybciej i wszystko wykonują praktycznie same – są zdecydowanie o wiele wygodniejsze w użyciu.

Ilość tworzonych zgrzewów

Ostatni, jednak nadal istotny parametr, czyli ilość zgrzewów. Różne modele zgrzewarek mogą oferować dwa lub trzy zgrzewy, które rzutują na szczelność zapakowanego próżniowo jedzenia. Wybierz większą ilość zgrzewów, gdyż da Ci to gwarancję szczelnego zamknięcia, które nie otworzy się nawet podczas podróży.

Jaką zgrzewarkę próżniową wybrać? Ranking

1. Zgrzewarka próżniowa PROFI COOK PC-VK 1080

Zgrzewarka próżniowa PROFI COOK PC-VK 1080

Model PC-VK 1080 to automatyczna pakowarka próżniowa z obudową ze stali nierdzewnej. W zestawie znajdziesz specjalne, karbowane woreczki do próżniowego pakowania – 10 sztuk o wymiarach 22 x 30 cm i 8 sztuk o wymiarach 28 x 40 cm). Moc zasysania zgrzewarki to 12 l/min, moc urządzenia to 120 W, natomiast maksymalna szerokość folii to 30 cm.

Zalety
posiada oddzielne funkcje dla suchych i mokrych produktów
posiada dwa tryby szybkości pracy
jest wyposażona w elektroniczny czujnik temperatur
Wady
brak informacji na temat liczby tworzonych zgrzewów

2. Zgrzewarka do folii z wagą – zestaw rolek gratis

Zgrzewarka do folii z wagą

Nowoczesna zgrzewarka próżniowa z wbudowaną wagą do precyzyjnego porcjowania żywności. Oprócz zgrzewarki w zestawie znajdziesz także wężyk do zamykania próżniowego pudełek, korek do butelki oraz worki i rolki z folią do pakowania. Zgrzewarka posiada 120 W mocy, natomiast poziom wytworzonej próżni to -80 kPa.

Zalety
wyposażona w dodatkową wagę
za darmo otrzymasz 9 rolek z folią do pakowania
posiada dwa tryby może służyć do próżniowego zamykania specjalnych pojemników na żywność
nadaje się do zabrania w podróż, gdyż można ją podłączyć do gniazdka samochodowego
Wady
stosunkowo wysoka cena
brak informacji na temat ilości tworzonych zgrzewów

3. Pakowarka próżniowa z wagą YOER Fresh Food VSS01BK

Pakowarka próżniowa z wagą YOER Fresh Food VSS01BK

Automatyczna pakowarka próżniowa z dodatkową wagą. Model Fresh Food VSS01BK posiada dotykowy wyświetlacz led oraz wagę ze stali nierdzewnej. Dzięki antypoślizgowej podstawie zachowuje stabilność podczas pakowania.

Zalety
posiada 2 tryby pakowania próżniowego i 2 prędkości czasu pracy
wyposażony w aż 4 funkcje pakowania żywności
dodatkowo otrzymasz pojemniki do marynowania próżniowego, korek próżniowy i zestaw folii
Wady
stosunkowo wysoka cena

4. Zgrzewarka próżniowa MAXXO VMPROFI

Zgrzewarka próżniowa MAXXO VMPROFI

Profesjonalna pakowarka próżniowa z dodatkowym zapasem folii. Zgrzewarka jest automatyczna, a jej wydajność to 20 l/min. Tworzy podwójny zgrzew i posiada trzy tryby pakowania do produktów suchych, wilgotnych i mokrych. Całość wykonano z odpornej stali nierdzewnej.

Zalety
dzięki podwójnej pompie próżniowej jest bardzo wydajna
posiada funkcję, które chronią delikatną czy kruchą żywność
w zestawie otrzymasz 4 rolki folii oraz aż 55 worków
Wady
wysoka cena zgrzewarki
zajmuje dużo miejsca na blacie kuchennym

5. Zgrzewarka próżniowa CAMRY CR 4470

Zgrzewarka próżniowa CAMRY CR 4470

Pakowarka idealna do domu oraz lokali gastronomicznym. Posiada moc 110 W oraz może pakować produkty zarówno suche, jak i mokre. Ponadto posiada dwie prędkości zasysania powietrza: klasyczną oraz do delikatnych produktów.

Zalety
posiada dwa tryby pracy oraz dwie prędkości zasysania powietrza
dodatkowo otrzymasz 5 worków i rolkę folli
stosunkowo niska cena
dodatkowy wężyk pozwala na pakowanie żywności w pojemnikach próżniowych
Wady
jej moc to tylko 110 W
zgrzewarka waży o wiele więcej niż inne modele

6. Próżniowa zgrzewarka CLATRONIC FS3261

Próżniowa zgrzewarka CLATRONIC FS3261

Model FS 3261 to biała zgrzewarka o mocy 75 W. Niestety nie posiada ona funkcji dedykowanych mokrym czy kruchym produktom spożywczym. Wyposażona jest za to w dwie lampki kontrolne oraz dodatkowym okienkiem, który pozwala na kontrolę procesu pobierania folii.

Zalety
posiada zwijany kabel o długości aż 1,4 m
dostępna w przystępnej cenie
Wady
niska moc urządzenia
brak informacji na temat parametrów zasysania powietrza
w komplecie znajdziesz tylko jedną rolkę folii

7. Caso Germany VC10 – próżniowa zgrzewarka do żywności

Niewielka, ale funkcjonalna zgrzewarka do użytko domowego. Posiada moc 110 W, a jej maksymalna szerokość to 30 cm. Wyposażona jest w system monitorujący temperaturę zgrzewania i dodatkowy przycisk “Stop” do wrażliwych produktów.

Zalety
posiada monitoring temperatury podczas zgrzewania
w zestawie otrzymasz 10 torebek foliowych
zgrzewarka jest wytrzymała i stabilna
Wady
użytkownicy narzekają, że zgrzewarka nie radzi sobie z wilgotnymi bądź mokrymi produktami

Zgrzewarka próżniowa po co warto mieć ją w domu?

Zastanawiasz się, do czego właściwie jest Ci potrzebna zgrzewarka w kuchni skoro do tej pory radziłeś świetnie bez niej? Przypomnij sobie więc ile razy zdarzało Ci się marnować żywność, bo nie była szczelnie zamknięta. A może wyrzucałeś obeschnięty ser lub wędlinę, która po razu dniach zaczęła się psuć?

Posiadanie zgrzewarki próżniowej w domu to idealny sposób na skończenie z wyrzucaniem żywności. Próżniowe pakowanie przedłuża datę ważności każdego z produktów nawet o połowę! Dzięki temu, jeśli wiesz, że nie masz ochoty na ten sam obiad dwa dni z rzędu – możesz spakować resztę do specjalnej folii i hermetycznie zamknąć ją w zgrzewarce.

Próżniowa zgrzewarka to także świetny wybór dla osób, które często podróżują. Odcięcie dostępu tlenu do żywności daje Ci gwarancję, że bakterie tlenowe i pleśń nie będą rozwijały się w Twoim jedzeniu. Zachowasz zdrowe i pełnowartościowe produkty, które zabierzesz ze sobą w podróż, na wycieczkę czy wyjazd służbowy.

Co więcej, ze zgrzewarką próżniową będziesz mieć pewność, że smak i zapach potrawy nie przejdzie na inne produkty w lodówce. Koniec z nieprzyjemnymi zapachami morskiej ryby czy surowego mięsa zaraz po otwarciu lodówki.

Jak działa zgrzewarka próżniowa?

Może wydawać Ci się, że działanie zgrzewarki próżniowej to wiedza tylko dla adeptów inżynierii. Nic bardziej mylnego! Pakowarka próżniowa nie jest ani skomplikowana w działaniu, ani w obsłudze. Jak więc działa te niepozorne urządzenie?

Zgrzewarka próżniowa zasysa powietrze, które znajduje się wewnątrz opakowania i Twojego jedzenia. Działa zupełnie jak odkurzacz, którego używasz do pozbycia się nadmiaru powietrza z worków próżniowych do przechowywania odzieży. A brak powietrza oznacza brak tlenu, który mógłby wejść w reakcję z żywnością lub zachęcić bakterie czy pleśń do niekontrolowanego namnażania się.

Po pozbyciu się powietrza z woreczka i stworzeniu próżni wewnątrz – zgrzewarka rozpoczyna proces zgrzewania, czyli szczelnego zamykania brzegu foliowego woreczka. Dzięki temu powietrze nie wniknie z powrotem do środka, a Ty możesz cieszyć się smacznym i aromatycznym jedzeniem przez długi czas.

Zgrzewarka próżniowa worki – na jak długo wystarczą i gdzie je kupić?

Nowa zgrzewarka próżniowa najczęściej przychodzi w zestawie z dedykowanymi workami bądź folią. Co jednak jeśli zapas worków próżniowych Ci się skończy? Gdzie się w nie zaopatrzyć?

Worki próżniowe, inaczej nazywane folią moletowaną, możesz kupić we wszystkich sklepach, które specjalizują się w ich produkcji – najczęściej przez internet. Jednak wiele sieci sklepów AGD czy z drobną elektroniką posiadają w swoim asortymencie akcesoria do zgrzewarek próżniowych.

Zgrzewarka próżniowa – czy warto ją nabyć? Wady i zalety urządzenia

Czy naprawdę warto kupić zgrzewarkę próżniową? Specjalnie dla osób, które jeszcze się wahają mamy mały bilans wad i zalet zgrzewarek próżniowych.

Zalety
zgrzewarka ogranicza dostęp bakterii i pleśni, a więc zmniejsza ryzyko zatrucia się zepsturą żywnością
ze zgrzewarką ograniczysz ilość marnowanej żywności, która ląduje w koszu
produkty o intensywnym zapachu nie będą już problematyczne przy przechowywaniu w lodówce
w folii moletowanej możesz nie tylko przechowywać żywność, ale także marynować ją, gotować metodą sous-vide czy podgrzewać w mikrofalówce
Wady
zgrzewarki próżniowe nie należą do najtańszych, modele z wyższej półki cenowej mogą kosztować nawet ponad 300 zł
uzupełnianie folii oraz woreczków także nie należy do najtańszych
zwolennicy proekologicznego życia niestety będą zawiedzeni ilością plastiku wykorzystywanego do pakowania żywności

Zgrzewarka próżniowa do żywności – jakie produkty możesz w niej zapakować

Przyjrzyjmy się, jakie produkty spożywcze możesz zapakować w podstawowych modelach zgrzewarek:

 • surowe mięso oraz ryby;
 • gotowe wędliny, pieczenie, szynki czy produkty wędzone;
 • surowe bądź gotowane warzywa i owoce;
 • produkty suche i sypkie takie jak kawa, herbata, mąka, płatki czy makarony;
 • sery i twaróg;
 • pierogi i pieczywo

Jak widzisz, do woreczków próżniowych możesz spakować teoretycznie wszystko. W praktyce natomiast może okazać się, że tańsze lub mniej zaawansowane zgrzewarki nie są w stanie poradzić sobie z produktami płynnymi bądź pół płynnymi takimi jak sosy, zupy czy potrawki.

W przypadku pakowania wilgotnych produktów warto najpierw je zamrozić w worku do pakowania próżniowego a dopiero później rozpocząć proces hermetycznego pakowania. Podobnie jest z owocami, które często posiadają w sobie dużą ilość wody.

Jakie są zasady korzystania ze zgrzewarki próżniowej? Porady dla nowych użytkowników

Czas na pierwsze uruchomienie Twojej zgrzewarki i pierwsze hermetyczne pakowanie żywności. Jak używać zgrzewarki krok po kroku?

 1. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego worka foliowego bądź odcięcie fragmentu bezpośrednio z rolki.
 2. Jeżeli posłużyłeś się folią z rolki wówczas musisz w tym momencie zgrzać jeden z odciętych brzegów przy pomocy zgrzewarki, dzięki czemu otrzymasz woreczek. Wystarczy, że umieścisz brzeg folii w miejscu zgrzewu i zamkniesz starannie pokrywę (w tym momencie powinieneś usłyszeć charakterystyczny dźwięk, który świadczy o zamkniętej pokrywie). Uruchom proces zgrzewania.
 3. Wypełnij gotowy bądź stworzony woreczek żywnością, którą chcesz zapakować.
 4. Umieść górny brzeg woreczka foliowego w zgrzewarce, ponownie dokładnie ją zamknij, upewniając się, że pokrywa się zatrzasnęła.
 5. Uruchom zasysanie powietrza w odpowiednim trybie, a następnie proces zgrzewania.
 6. Ciesz się aromatycznym, świeżymi i zdrowymi produktami! 🙂

Jaką zgrzewarkę próżniową wybrać? Podsumowanie

Pakowarki próżniowe do żywności zdecydowanie powinny znaleźć się w każdej kuchni, jeśli chcesz ograniczyć wyrzucanie żywności a także zadbać o zdrowie swojej rodziny. Nie będziesz musiał martwić się o nieprzyjemne zapachy wydobywające się z lodówki. Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, jaką zgrzewarkę planujecie kupić. 😉

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aneta
aneta
6 miesięcy temu

dzięki zgrzewarce próżniowej przestałam wyrzucać tyle jedzenia
polecam wszystkim!

*** *
*** *
2 miesięcy temu
Reply to  aneta

Witam. I jaka moc ma zgrzewarka? Czym się sugerowac żeby była do dobra

Last edited 2 miesięcy temu by *** *
Zamknij