Close

Jaki ekspres do zabudowy wybrać? Poradnik i ranking

Ekspres do kawy to oczywisty wybór dla każdego smakosza włoskiego napoju. Ekspresy to urządzenia pozwalające w prosty i szybki sposób stworzyć różnego rodzaju kawę, a często przy tym wykonać piankę z mleka. W sprzedaży znajdziemy wiele różnych rodzajów ekspresów zdolnych do wykonania różnego rodzaju kaw. Szczególnie popularnym wyborem w ostatnim czasie są ekspresy do zabudowy. Są  one popularny zwłaszcza w nowoczesnych kuchniach. Jaki ekspres do zabudowy wybrać i na co zwrócić naszą uwagę przy wyborze? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacja: Maj 2024

Jaki ekspres do zabudowy wybrać? Jakie są rodzaje ekspresów do zabudowy?

EKSPRES CIŚNIENIOWY DO ZABUDOWY EKSPRES CIŚNIENIOWY DO ZABUDOWY
+ bogaty smak kawy
+ największy wpływ na jakość kawy w przypadku wersji kolbowej
- konieczność ręcznej obsługi urządzenia
- stosunkowo niewielka dostępność
EKSPRES AUTOMATYCZNY DO ZABUDOWY EKSPRES AUTOMATYCZNY DO ZABUDOWY
+ wiele modeli jest wyposażonych w funkcje smart
+ prostota obsługi
+ szybki proces parzenia kawy
- dość wysoka cena
- w większości wypadków montaż wymaga pomocy specjalisty

Jaki ekspres ciśnieniowy do zabudowy wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

MOC
MOC

Im wyższa moc, tym szybciej grzałka zagrzeje naszą wodę w zbiorniku. Ekspresy o wysokiej mocy przygotują zatem kawę szybciej niż urządzenia o niskiej mocy. Zalecana moc ekspresu to co najmniej 1500W.

CIŚNIENIE PARZENIA
CIŚNIENIE PARZENIA

Woda przepuszczana przez pojemnik z ziarnami kawy prowadzona jest pod wysokim ciśnieniem. Do przygotowania różnych rodzajów kaw potrzebne będzie urządzenie zdolne wytworzyć co najmniej ciśnienie 10bar. Szczególnie dobrze poradzą sobie ekspresy wytwarzające 15 lub więcej bar.

WBUDOWANY MŁYNEK
WBUDOWANY MŁYNEK

Praktycznie każdy ekspres do zabudowy został wyposażony w młynek. Ten element pozwala na szybkie zmielenie ziaren kawy i przygotowanie z nich naparu. Gwarantuje to najświeższy możliwy smak kawy, a dzięki zintegrowanemu sterowaniu młynkiem z poziomu panelu kontroli ekspresu użytkownik może łatwo dostosowywać moc przygotowywanego naparu.

PRZYŁĄCZE WODY
PRZYŁĄCZE WODY

Ekspresy ciśnieniowe do zabudowy niekiedy posiadają zintegrowane przyłącze wody. Element ten umożliwia na stałe podłączenie do ekspresu źródła wody. Użytkownik nie musi zatem uzupełniać zbiornika wodnego co kilka przygotowań kaw.

ILOŚĆ DOZOWNIKÓW
ILOŚĆ DOZOWNIKÓW

Najczęściej spotykamy modele ekspresów do zabudowy wyposażone w dwa dozowniki kawy. Dzięki nim możemy jednocześnie przygotować dwa osobne napoje. Niektóre modele ekspresów wyposażono natomiast w aż 3 dozowniki. Mogą one służyć do nalewania osobnych płynów – np. wody, kawy, mleka.

DOPASOWANIE DO WNĘTRZA/STYLU KUCHNI
DOPASOWANIE DO WNĘTRZA/STYLU KUCHNI

Ekspresy do zabudowy, podobnie jak większość tego typu urządzeń, posiada konstrukcje przystosowane do montażu w meblach przygotowanych wg uniwersalnych standardów. Użytkownik musi zatem dopasować model ekspresu do szerokości posiadanego standardu szafek (zwykle 60cm). Nie możemy oczywiście zapomnieć o dopasowaniu wyglądu ekspresu do stylu kuchni.

Jaki ekspres do zabudowy będzie najlepszy? Ranking ekspresów do zabudowy

Ekspres automatyczny do zabudowy BOSCH CTL636ES6

Ekspres ciśnieniowy do zabudowy firmy Bosch to urządzenie charakteryzujące się doskonałą jakością wykonania, dobrą funkcjonalnością oraz łatwością obsługi. Urządzenie pozwala za pomocą jednego przycisku przygotować Risetto, Espresso, Macchiato, Cappuccino, Latte czy kawę białą. Najwyższej jakości komponenty pozwalają na przeprowadzanie wody pod wysokim ciśnieniem 19 bar. Fani mocnej kawy również nie będą zawiedzeni. Funkcja Aroma Double Shot pozwala zaparzyć kawę z podwójnej ilości ziaren. Proces mielenia i parzenia odbywa się podwójnie, dzięki czemu minimalizowany jest smak goryczki.

Zalety
Łatwość obsługi
Świetny design
Mnogość możliwych do przygotowania kaw
Wady
Bardzo wysoka cena – prawie 6000zł

Ekspres do zabudowy SIEMENS CT636LES1 IQ700 x

Ekspres do zabudowy SIEMENS CT636LES1 IQ700 x

Ekspres do kawy marki Siemens cechuje się wyjątkowo eleganckim designem, który dobrze zgra się np. ze szklanymi płytami grzewczymi. To za sprawą sterowania za pomocą pokrętła podobnego do tych znajdujących się w innym sprzęcie AGD. Ekspres do kawy pod zabudowę nie tylko wykonano z wysoką precyzją, ale i wyposażono go w nowoczesne technologie. Jedną z nich jest sensorFlow, która zapewnia podtrzymywanie nagrzanej wody w odpowiedniej temperaturze przez cały czas zaparzania kawy. Ekspres ciśnieniowy do zabudowy Siemens posiada także świetne parametry w postaci wysokiej mocy 1600W oraz ciśnienia parzenia wynoszącego 19bar. Wymienny zbiornik na wodę pomieści aż 2,4 litra płynu, a do pojemnika na ziarna wsypiemy aż 500g zawartości.

Zalety
Duży zbiornik na wodę
Elegancki wygląd komponujący się z innymi sprzętami AGD
Bardzo dobre parametry
Wady
Wysoka cena – blisko 6000zł

Ekspres do zabudowy do kuchni - gdzie najlepiej go umieścić?

Umieszczenie ekspresu do kawy do zabudowy wymaga wzięcia pod uwagę kilku spraw. Urządzenie to przede wszystkim powinno się znajdować na wysokości naszego tułowia. Umożliwi to wygodne ustawianie filiżanek na podstawce, a także zapewni bezproblemowy dostęp do panelu sterującego. Niemal na pewno konieczne będzie zatem usytuowanie ekspresu do zabudowy w pionowym słupku. Mebel ten możemy wykorzystać także do ustawienia np. mikrofali do zabudowy. Ekspres do kawy do zabudowy, podobnie jak wiele innych urządzeń AGD, jest źródłem ciepła, którego emisja może przeszkadzać pracy lodówki. Zadbajmy zatem o zapewnienie odstępu co najmniej kilkudziesięciu centymetrów pomiędzy tymi urządzeniami.

Ekspres do zabudowy do kuchni - gdzie najlepiej go umieścić?

Jak zamontować ekspres do zabudowy - jakie są rodzaje montażu?

Ekspresy pod zabudowę najczęściej są mocowane do mebli za pomocą specjalnych szyn, które przypominają nieco rozwiązanie znane z szuflad. Szyny przykręcamy do ścian mebla odpowiednimi wkrętami. Kolejno wyciągamy wkłady szyn na pełną długość i umieszczamy na nich ekspres. Kolejno podłączamy urządzenie do prądu oraz (jeśli nasz model jest w nie wyposażony) do ujęcia wody bieżącej. Tak założony ekspres do kawy przykręcamy za pomocą odpowiednich śrub do szyn. Uzupełniamy pojemnik na wodę, wsypujemy także w odpowiednie miejsce kawę. Pozostaje nam wsunąć ekspres do wnętrza wnęki meblowej i cieszyć się jego doskonałym smakiem.

Ekspres do kawy do zabudowy Ikea - czy meble skandynawskiego giganta są przystosowane do montażu ekspresów do kawy pod zabudowę?

Tak, meble sprzedawane w sklepach Ikea mogą być kompatybilne z większością sprzętu AGD do zabudowy. Producent przewidział potrzebę stworzenia tego rodzaju mebli i przygotował odpowiednie warianty szafek np. z serii Metod, które z łatwością pomieszczą piekarnik, mikrofalę czy właśnie ekspres do kawy pod zabudowę.

Ekspres do zabudowy z podłączeniem wody - bardzo ważny element

Dobre ekspresy do kawy pod zabudowę posiadają możliwość specjalnego podłączenia do stałego źródła wody. Rozwiązanie to zapewnią ogromną wygodę, gdyż użytkownik nie jest zmuszony do ciągłego dolewania płynu co kilka – kilkanaście przyrządzanych kaw. Ekspresy z podłączeniem do wody są niestety drogie, co jest cechą praktycznie wszystkich urządzeń do zabudowy. Decydując się na zakup tego rodzaju sprzętu, zawsze sprawdźmy obecność podłączenia do stałego źródła wody.

Ekspres do zabudowy z młynkiem i zbiornikiem na kawę - maksymalizacja komfortu użytkowania

Wiele ekspresów do kawy pod zabudowę jest wyposażona w młynek do ziaren. Zwykle są to urządzenia ciśnieniowe automatyczne. Młynek daje nam możliwość zmielenia kawy tuż przed jej zaparzeniem, co zapewnia najlepsza możliwą świeżość naparu. Praktycznie każde urządzenie daje także możliwość ustawienia ilości zmielonej kawy, aby dostosować moc naparu. Zbiornik na kawę to natomiast nic innego jak pojemnik, do którego wsypujemy ziarna. Im większa jego pojemność, tym rzadziej będziemy musieli je potem dosypywać.

Ekspres do zabudowy bosch czy siemens? Czy ma znaczenie marka ekspresu pod zabudowę?

Ekspresy kawowe do kuchni przygotowywane z myślą o zabudowie meblowej to urządzenia wysokiej jakości. Składają się z elementów wysokiej precyzji i o niskiej awaryjności. Urządzenia te są produkowane przez wiele firm, w tym m.in. Bosch oraz Siemens. Obydwaj producenci produkują świetnej jakości sprzęt. Nie oznacza to jednak, że modele pozostałych firm nie mają czym się pochwalić. Zamiast skupiać uwagę na marce sprzętu, lepiej jest sprawdzić oferowane funkcje, sposób sterowania czy parametry takie jak ciśnienie przepływu wody. Istotny jest także design. Taki ekspres będzie w końcu stanowił istotny element estetyczny pomieszczenia przez wiele lat. Z tego względu zwróćmy jeszcze uwagę na czas trwania gwarancji. 

Jak zamontować ekspres do zabudowy - jakie są rodzaje montażu?

Ekspres do zabudowy czy warto? Wady i zalety rozwiązania

Ekspres do zabudowy to ostatni szyk mody w urządzaniu kuchni. Przedmiot ten doskonale prezentuje się wśród frontów meblowych, nadając pomieszczeniu elegancji i nowoczesnego wyglądu. Wiele modeli ekspresów do kawy pod zabudowę posiada przyłącze wodne, dzięki któremu użytkownik jest zwolniony z ciągłego dolewania płynu do pojemnika. Urządzenie to jest zwykle bardzo proste w obsłudze i nie wymaga specjalnej wiedzy użytkownika do zmiany ustawień. Kawa przyrządzona w takim ekspresie jest pełna aromatu i doskonale smakuje. Pamiętajmy jednak, że decydując się na ekspres do zabudowy, musimy przygotować nieco większą kwotę do wydania. Ponadto urządzenia te nie zajmują cennego dla nas miejsca na blacie, jednak wymagają umieszczenia w specjalnym, przeznaczonym na to miejscu wewnątrz szafki kuchennej.

Zalety
Elegancki wygląd
Łatwa i szybka obsługa
Wiele modeli posiada przyłącze wody
Pyszna, aromatyczna kawa
Ekspres nie zajmuje miejsca na blacie
Wady
Wysoka cena
Konieczność zaplanowania miejsca na ekspres na etapie meblowania kuchni

Jak czyścić ekspres do zabudowy? Istotne porady dla użytkowników

Czyszczenie ekspresu do kawy pod zabudowę jest bardzo proste. Znaczna większość urządzeń jest wyposażona w specjalne programy przygotowane z myślą o płukaniu konkretnych elementów ekspresu. Wyróżniamy m.in. płukanie systemu mleka. Powinniśmy je wykonywać codziennie, zwłaszcza w ciepłe dni. Użytkownik może także wyczyścić system mleka we własnym zakresie. Konieczne jest do tego odłączenie rurki do nalewania mleka, wyciągnięcie dyszy, a następnie przy użyciu szczoteczki, przeczyszczenia tych elementów. Warto także rozważyć czyszczenie dyszy spieniającej, co jednak może być trudniejsze i zależy od konkretnie posiadanego przez nas modelu ekspresu. Wszystkie elementy myjemy pod ciepłą wodą, a następnie składamy i mocujemy ponownie na swoje miejsca.

Co jakiś czas konieczne jest także ogólne przeczyszczenie ekspresu. Proces ten może odbywać się automatycznie i wystarczy nacisnąć do tego odpowiedni przycisk. Ekspres poinformuje nas o konieczności wykonania tego działania automatycznie.

Jaki ekspres do kawy do zabudowy wybrać? Podsumowanie

Wybór ekspresu do kawy pod zabudowę to niełatwy wybór. Urządzenia te są zwykle drogie, a przy tym różnią się między sobą pewnymi parametrami i cechami. Warto zatem zwrócić uwagę na wskazane przez nas detale, a także ocenić stosunek oferowanych funkcji i parametrów do ceny produktu. Dobrze dobrane urządzenie będzie dostarczać pyszną kawę, a przy tym zdobić naszą kuchnię przez wiele lat.

TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE:

Ekspres do kawy do zabudowy Electrolux EBC54503AX

Ekspres marki Electrolux to eleganckie i funkcjonalne urządzenie, które przyozdobi każdą kuchnię. Sterowanie odbywa się za pomocą dotykowego panelu z ekranem LCD, który wyświetla podstawowe informacje np. o stanie przygotowania kawy. Front ekspresu pokryto specjalną powłoką zabezpieczającą, dzięki czemu jego obudowa nie brudzi się od odcisków palców. Użytkownik ma oczywiście szeroki wybór kaw do wyboru z możliwością regulacji ich objętości oraz mocy. Ekspres do zabudowy marki Electrolux posiada stabilne teleskopowe prowadnice, dzięki którym umożliwiony jest łatwy dostęp do zbiorników.

Zalety
Prosta obsługa
Automatyczne czyszczenie i odkamienianie
Termiczny dzbanek umożliwiający stworzenie 6 kaw naraz
Wady
Tylko 1 rok gwarancji

Ekspres do kawy do zabudowy MIELE CVA 6401 STAL

Ten ekspres ciśnieniowy automatyczny do zabudowy to urządzenie z najwyżej półki. Firma Miele wyposażyła go w możliwość ustawienia 10 różnych profili użytkowników. Użytkownik ma oczywiście możliwość ustawienia stopnia mielenia lub zastosowania kawy mielonej zamiast ziarnistej. Ekspres pod zabudowę daje możliwość programowania ilości mleka, pianki, wody, jej temperatury czy opcję ustawienia zaparzenia wstępnego.  Obsługa jest prosta i intuicyjna dzięki czytelnemu wyświetlaczowi oraz przyciskom dotykowym. Utrzymanie w czystości i pielęgnacja zostały natomiast ułatwione dzięki funkcjom automatycznego płukania przewodu mlecznego, wyjmowanemu zaparzaczowi, możliwości programowania twardości wody czy opcji ComfortClean.

Zalety
Mnogość funkcji czyszczących
Łatwa obsługa
Całkiem dobre parametry urządzenia
Wady
Bardzo wysoka cena

Ekspres do kawy do zabudowy Whirlpool - W11 CM145

Ekspres do kawy do zabudowy Whirlpool - W11 CM145

Ekspres do kawy do zabudowy marki Whirlpool cechuje się bardzo nowoczesną stylistyką. W górnej jego części znalazło się jedynie miejsce na dotykowy ekran, który służy do całkowitego sterowania urządzeniem.  Ekspres do zabudowy z podłączeniem wody ma możliwość zaparzania dwóch kaw jednocześnie. Wyposażono go w system wstępnego zaparzania oraz mielenia. Różne dostępne opcje przewidują np. nalanie samej gorącej wody. Pojemność wyjmowanego zbiornika na wodę to aż 2,5l. Istotną cechą tego modelu jest możliwość przedłużenia gwarancji do aż 5 lat po zarejestrowaniu produktu na stronie producenta. Ekspres do zabudowy Whirlpool może się także pochwalić cichym młynkiem z aż 13 ustawieniami mielenia do wyboru.

Zalety
Możliwość darmowego przedłużenia gwarancji do 5 lat
Parametry wystarczające do przygotowania praktycznie każdego rodzaju kawy
Duży pojemnik na wodę
Wady
Połyskująca obudowa może się łatwo brudzić

Ekspres ciśnieniowy do zabudowy WHIRLPOOL ESSENCE ACE010IX

Ekspres ciśnieniowy do zabudowy WHIRLPOOL ESSENCE ACE010IX

To bardzo nietypowa pozycja w naszym rankingu. Ekspres Whirlpool to bardzo rzadki przedstawiciel ekspresów kolbowych do zabudowy. Do zaparzenia kawy za jego pomocą jest konieczne zatem specjalne operowanie kolbą. Ten ekspres do kawy to idealny produkt dla purystów i fanów przyrządzania kawy. Urządzenie nie posiada zintegrowanego młynka, więc konieczne jest wprowadzanie do niego kawy już zmielonej. Znajdziemy w nim natomiast dyszę do spieniania mleka z regulacją emisji pary.

Zalety
Dostarcza najciekawsze wrażenia podczas zaparzania kawy
Atrakcyjna cena
Wysokie ciśnienie przepuszczania wody – 15 barów
Wady
Brak młynka
Brak płyty podgrzewającej filiżanki
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aneta
aneta
3 lat temu

mam ekspres w zabudowie i jest to niesamowicie estetyczne rozwiązanie. jestem architektką wnętrz i polecam to rozwiązanie do wszystkich kuchni typu minimalistycznego 🙂

Olga
Olga
3 lat temu

Może nie tak łatwo go zainstalować i cena też odstrasza, ale dla tej wygody i aparycji – było warto

Zamknij