Close

Jaką miskę WC wybrać? Ranking i porady

Wybór miski WC do naszej łazienki nie jest zadaniem trudnym, jednak konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych parametrów. W sprzedaży znajdziemy setki modeli różnych misek oferujących inne cechy i funkcjonalności.  W tym artykule pomagamy dokonać tego wyboru, a także wskazujemy kilka najciekawszych modeli misek WC dostępnych w sklepach. 

Jaką miskę WC wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Przeglądając różne produkty z pewnością natkniemy się na frazę „miska bezkołnierzowa WC”. Oznacza to, że wewnątrz misy nie znajdziemy znanego z klasycznych rozwiązań rantu. Powierzchnia miski WC bezkołnierzowej jest gładka, co zapobiega rozwijaniu się bakterii. Dobrym pomysłem będzie zatem zakup właśnie miski WC bez kołnierza. Zwróćmy także uwagę na rozmiary i kształt misy. Mniejsza misa z węższą obudową umożliwi nam łatwiejsze sprzątanie, jednak większe produkty o bardziej obłych kształtach będą lepiej się prezentowały. Większość misek wiszących posiada rozstaw otworów 18 lub 23cm. Dobierając misę do naszego stelaża podtynkowego, sprawdźmy, czy oba produkty są ze sobą kompatybilne.

Jakie są rodzaje misek WC? 

  • Miska WC stojąca – miska stojąca do WC mocowana jest do podłogi. Możemy połączyć ją ze zbiornikiem i spłuczką. W ten sposób nie będziemy musieli się decydować na stelaż podtynkowy oraz wykonywać znacznych ingerencji w nasze ściany. Miska WC stojąca utrudnia jednak nieco sprzątanie i zajmuje więcej miejsca. 
  • Miska WC wisząca – WC podwieszane montujemy od stelaża podtynkowego. Umożliwia to znaczne zaoszczędzenie przestrzeni w łazience oraz ukrycie zbiornika na wodę oraz spłuczki. Miska WC podwieszana pozwala na łatwe sprzątanie podłogi.  
  • Miska WC bezkołnierzowa – te rozwiązanie jest obecnie trendem w dziedzinie misek WC. Miska WC bez kołnierza jest gładka, łatwa w czyszczeniu, a także zapobiega rozwijaniu się bakterii i zanieczyszczeń. 
  • Miska WC z kołnierzem – rozwiązanie klasyczne. Miski WC z kołnierzem do niedawna były jedynym rozwiązaniem, obecnie są tańszą alternatywą dla misek bezkołnierzowych. 

ZOBACZ TEŻ: Jaki stelaż podtynkowy wybrać? Ranking i porady

Jaka miska WC będzie najlepsza? Ranking misek WC 

1. Miska WC ARBO Primo - ze stelażem

Miska WC ARBO Primo

Ta miska WC bez kołnierza z deską wolnoopadającą wchodzi w skład pełnego zestawu toalety, w którym znajdziemy także stelaż podtynkowy, zbiornik na wodę, spłuczkę, przyciski itp. Miska bezkołnierzowa ma szerokość 37cm i długość 48cm. Produkt może pochwalić się eleganckim kształtem obudowy. Rozstaw otworów montażowych to 18cm. Cena całego kompletu wynosi ok. 1200zł.

Zalety
elegancki design misy
misa bez kołnierza
dobra jakość wykonania
Wady
dość wysoka cena

Samą miskę możesz kupić tutaj:

Miskę ze stelażem możesz kupić tutaj:

2. Miska Lavita 

Miska WC Lavita

Ten produkt to jedna z najbardziej popularnych misek bez kołnierza w sprzedaży. Jej atutem jest cena. Wraz z pełnym kompletem elementów do montażu toalety kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić, jest niższa niż 1000zł. Wisząca miska WC bez kołnierza ma wymiary 37x49cm. Wykonana w pełni została z wysokiej jakości ceramiki sanitarnej. Dołączona deska opadająca ma natomiast możliwość łatwego wypinania. To prawdopodobnie najlepsza miska WC w tym przedziale cenowym.
ZALETY

Zalety
elegancki wygląd
dobra jakość wykonania
rozsądna cena
Wady
zdarzają się defekty w jakości wykonania misek

Samą miskę możesz kupić tutaj:

Miskę ze stelażem możesz kupić tutaj:

3. MEXEN LENA - miska w technologii rimless - bezkołnierzowa  

MEXEN LENA - miska WC rimless - bezkołnierzowa

Elegancka miska WC wisząca bez kołnierza firmy Mexen to wybór dobrej jakości w całkiem atrakcyjnej cenie. Niecałe 400zł przyjdzie nam zapłacić za produkt wykonany z wysokiej jakości ceramiki sanitarnej. W zestawie znajduje się twarda, wolnoopadająca deska z systemem łatwego wypinania. Toaleta podwieszana z miską Mexen będzie doskonale się prezentować – to za sprawą płaskiego spodu, prostych kształtów i cienkiej deski. 

Zalety
elegancki wygląd
dobra jakość wykonania
niewygórowana cena
Wady
trudny montaż

Samą miskę możesz kupić tutaj:

Miskę ze stelażem możesz kupić tutaj:

4. MISKA OMNIRES 

 MISKA WC OMNIRES

Miska WC bez kołnierza z deską wolnoopadającą, stelażem i pełnym zestawem akcesoriów montażowych to dobry wybór, jeśli akurat przeprowadzamy remont łazienki. Toaleta podwieszana wykonana jest z dobrej jakości materiałów. Technologia bezkołnierzowa poprawi czystość naszego sedesu, a deska z systemem szybkiego demontażu wspomoże nas podczas czyszczenia łazienki. Miska WC bez kołnierza z deską wolnoopadającą i kompletem elementów montażowych kosztuje ok. 1200zł.

Zalety
pełen komplet elementów toalety
dobra jakość wykonania
elegancki wygląd
Wady
dość wysoka cena

Samą miskę możesz kupić tutaj:

Miskę ze stelażem możesz kupić tutaj:

5. Miska BEZRANT M203 

Miska WC BEZRANT M203

Bezkołnierzowa miska WC z deską wolnoopadającą jest praktyczna i atrakcyjna. Dzięki wysokiej jakości powłoce ceramicznej ta miska WC bezkołnierzowa jest łatwa w czyszczeniu i doskonale się prezentuje. Dołączona deska z duroplastu idealnie pasuje do linii misy, a innowacyjny system spłukiwania pomaga zmniejszyć zużycie wody. Miska WC bez kołnierza z deską wolnoopadającą  dobrze się nada do większości łazienek. Jej wymiary to 37x49cm. Zapewnia ona zatem dobrą wygodę i nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Cena misy z deską, stelażem i innymi elementami toalety wynosi mniej niż 800zł.

Zalety
elegancki wygląd
niska cena
design bezrantowy
Wady
przeciętna jakość wykonania
nieidealnie biała barwa miski

6. MISKA Ideal Standard

MISKA WC Ideal Standard

Miska WC z podmywaniem firmy Ideal Standard to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które pragną posiadać bidet, jednocześnie oszczędzając maksymalną ilość miejsca w łazience. Owalny, klasyczny kształt sprawia, że produkt ten dobrze będzie wyglądał w niemal każdej łazience. Do wiszącej miski WC dodawana jest bateria, którą przymocować należy w pobliżu toalety. W zestawie znajduje się także stelaż, przycisk, zbiornik ze spłuczką i niezbędne akcesoria do montażu toalety. Ta miska WC z kołnierzem i funkcją bidetu kosztuje z pełnym komplecie ponad 1600zł.

Zalety
funkcja bidetu
elegancki design
dobra jakość wykonania
Wady
duża długość miski
obecność kołnierza sprzyja rozwojowi bakterii

Jaką miskę WC dobrać do łazienki? Porady 

Wielkość łazienki 

W sklepach znajdziemy miski WC różniące się wymiarami czy funkcjonalnością. Do mniejszych łazienek najlepszym wyborem jest toaleta podwieszana na stelażu podtynkowym. Duża jej część jest wtedy ukryta  w ścianie i nie zajmuje żadnej przestrzeni.  Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest ułatwienie sprzątanie wokół sedesu. Powierzchnia podłogi jest w całości łatwo dostępna. Jeśli nasza łazienka jest niewielka, a chcielibyśmy posiadać w niej bidet, to najlepiej jest wybrać miskę WC z funkcją bidetu. Tego typu misa jest o kilka centymetrów dłuższa, jednak dzięki niej nie musimy szukać dodatkowego miejsca na bidet. 

Kształt i kolor miski

Zdecydowana większość misek WC w sprzedaży ma kształt owalny. Znajdziemy jednak także modele prostokątne oraz o innych, bardziej wymyślnych kształtach. Ważne, aby wygląd miski dobrze komponował się z estetyką całego pomieszczenia. Miski prostokątne mogą szczególnie dobrze wyglądać w nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych łazienkach, w których dominują proste i wyraźne kształty. Przy doborze miski WC nie tylko kształt, ale i kolor ma znaczenie. Zdecydowana większość mis występuje w barwie białej – typowej dla ceramiki sanitarnej. Bez trudu znajdziemy jednakże też modele w innych kolorach np. czarnym. To obecnie modna barwa, która dobrze komponuje się z czarnymi detalami w nowoczesnej łazience.  

Miska WC z kołnierzem czy bez? O nowej technologii bezkołnierzowej 

Miska WC z kołnierzem czy bez?

W klasycznych toaletach wzdłuż ich górnej wewnętrznej krawędzi znajdziemy rant, pod którym podczas spłukiwania jest rozprowadzana woda. Dzięki niemu nie wylewa się ona poza obszar toalety. Rozwiązanie to posiada jednak istotną wadę – trudny dostęp do przestrzeni pod rantem. Rozwijają się tam bakterie, których nie chcemy w naszej łazience. Rant ten, zwany kołnierzem, jest wypierany przez miski WC bezkołnierzowe. Ich powierzchnia wewnętrzna jest całkiem gładka i w pełni odsłonięta dla użytkownika. Nie ma zatem powierzchni niedostępnych. Toaletę taką znacznie łatwiej utrzymamy w czystości. Specjalny kształt wewnętrzny misy zapobiega wydostawaniu się wody na podłogę, a także estetyczniej wygląda.

Dlaczego warto zainwestować w miskę bezkołnierzową? 

Miska WC bez kołnierza posiada kilka zalet względem tradycyjnych rozwiązań z rantem. Najważniejszą z nich jest łatwość w utrzymywaniu w czystości. Cała wewnętrzna powierzchnia jest gładka i odkryta, dzięki czemu łatwo ją wyczyścimy. To rozwiązanie przeważa nad tradycyjnym także pod względem estetyki. Wygląd misek WC bezkołnierzowych jest elegantszy i prostszy. Do spłukania tego typu toalety zużywane jest także mniej wody, gdyż spłukiwanie odbywa się pod mniejszym ciśnieniem. Nieco większy wydatek związany z zakupem miski WC bez kołnierza zostanie zrekompensowany oszczędnością na rachunkach. 

Miska WC stojąca czy wisząca? Jakie ma to znaczenie? 

Sposób mocowania misy WC jest bardzo istotny. Klasyczne toalety stojące przykręcane są do podłogi. Często znajduje się na nich zbiornik wodny raz ze spłuczką. Stoją odseparowane od ściany, dzięki czemu nie wymagają ingerencji w jej strukturę. Toaleta stojąca zajmuje jednak znacznie więcej miejsca w łazience, a także utrudnia dostęp do podłogi np. w czasie sprzątania. Toaleta podwieszana mocowana jest na stelażu podtynkowym, który umieszcza się wewnątrz ściany. W stelażu mocuje się także zbiornik wodny oraz spłuczkę. To rozwiązanie zajmuje znacznie mniej miejsca, a przy tym jest bardziej eleganckiej i estetyczne. Miska WC wisząca znajduje się ponadto kilkanaście cm nad podłogą łazienki, dzięki czemu mamy łatwiejszy dostęp do całej powierzchni podłoża podczas sprzątania. 

Miska z deską wolnoopadającą?

Częstym dodatkiem znajdującym się w zestawach wraz z miskami WC są deski toaletowe. Dobre modele charakteryzują się dobrą jakością wykonania, a także posiadają dwie cechu. Pierwsza to wolne opadanie. Zapewne zdarzyło nam się niechcący upuścić deskę i spowodować hałas. Jest to szczególnie frustrujące w nocy. Deska wolnoopadająca posiada hamulec, który zapobiega jej swobodnemu spadkowi na muszlę i powoli domyka klapę. Znacznie ułatwia to z niej korzystanie. Kolejną istotną cechą jest rodzaj zawiasów. Dobrej jakości deska powinna być zamontowana na metalowych, stabilnych zawiasach umożliwiających szybkie wypięcie klapy. Jest to bardzo przydatne podczas czyszczenia. W łatwy sposób wymienimy też deskę na inny model, który posiada ten sam rodzaj mocowania.  


ZOBACZ TEŻ: Jaki bidet wybrać? Ranking i porady przy wyborze

Miska WC z funkcją bidetu - o dodatkowych funkcjach misek WC 

Miska WC z funkcją bidetu

Nowoczesne miski WC posiadają dodatkowe funkcjonalności. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zintegrowanie z miską bidetu. W ten sposób otrzymujemy dwa urządzenia w jednym – przy wykorzystaniu ilości przestrzeni na tylko jedno z nich. Do tego typu miski dodawana jest zwykle bateria, którą należy umieścić w pobliżu toalety. Sterujemy za jej pomocą strumieniem wody bidetu. To jednak niejedyna funkcjonalność, jaką możemy mieć w naszej toalecie. Nowoczesne urządzenia mogą posiadać np. masaże wodne, suszenie za pomocą ciepłego powietrza, wyciąganie brzydkich zapachów czy wykrycie obecności osoby. Rozwiązania te są jednak dość rzadko spotykane w popularnych sklepach, a także bardzo drogie. 

Jaką miskę WC wybrać? Podsumowanie 

Wybór miski WC do naszej łazienki może być utrudniony przez ogromną ilość produktów w sprzedaży, różne ich funkcjonalności czy cechy. Zanim rozpoczniemy przeglądanie tysięcy ofert, warto się zastanowić nad naszymi oczekiwaniami i rozplanowaniem urządzeń łazienkowych. W ten sposób określimy wcześniej, jakie cechy będą dla nas istotne, a które możemy pominąć. Niezależnie od wymagań, warto sprawdzić oferty zestawów misek WC, w których skład wchodzi cały osprzęt niezbędny do zamontowania toalety. Pozwoli nam to zaoszczędzić znaczną ilość czasu, który poświęcilibyśmy na kompletowaniu elementów toalety.  

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
waldemar
waldemar
9 miesięcy temu

jak miska do wc to tylko wolnoopadająca 😉

Zamknij