Close

Domowy osuszacz powietrza – jaki wybrać? Ranking najlepszych

Domowy osuszacz powietrza na pierwszy rzut oka może wydawać się zbędny. Warto jednak przyjrzeć się temu urządzeniu, a przede wszystkim temu, co może dziać się w naszych mieszkaniach, jeżeli nie posiadamy osuszacza powietrza.

Aktualizacja: Listopad 2024

Na początek musimy przyjąć jako prawdziwe stwierdzenie, że stężenie wody w powietrzu, czyli naturalna wilgotność powietrza w każdym wnętrzu jest narażona na zachwianie. Z tego powodu określono jej normę. Regułą jest, że wilgoć w domu powinna być utrzymywana na poziomie od 40% do 60%. Po przekroczeniu tych wartości z jednej lub drugiej strony, powinniśmy zastanowić się nad poprawą jakości wdychanego przez nas powietrza. Prowadzi to do dowiedzenia się więcej na temat nawilżaczy lub osuszaczy powietrza.

Domowy osuszacz powietrza - jak działa? Jakie są rodzaje?

OSUSZACZ ADSORPCYJNY OSUSZACZ ADSORPCYJNY
+ temperatura powietrza nie wpływa na ich wydajność
+ odpowiednie do pomieszczeń o wysokiej wilgotności i niskiej temperaturze tj. piwnice
- wysoka czułość na zanieczyszczenia w powietrzu
- rzadko stosowane w domu
- duże zużycie energii
OSUSZACZ KONDENSACYJNY OSUSZACZ KONDENSACYJNY
+ niskie zużycie energii i koszty eksploatacji
+ pracują cicho
+ szeroki wybór kolorów i kształtów
+ lekka obudowa z tworzywa sztucznego
+ niższa cena od pochłaniaczy adsorpcyjnych
+ odporne na zanieczyszczenia powietrza
- nie są stosowane w przemyśle
- ich efektywność osuszania jest mniejsza od modeli adsorpcyjnych

Osuszacz adsorbcyjny działa w ten sposób, że urządzenie wychwytuje powietrze, które przelatuje przez rotor. Rotorem jest wirująca część pokryta substancją absorbującą, na powierzchni której osadza się woda wychwytywana z powietrza. Z osuszacza adsorbcyjnego wypuszczane jest suche powietrze. Jest mniej wydajny niż pochłaniacz kondensacyjny, jednak jego skuteczność nie zależy od wysokości temperatury i poziomu wilgotności.

Osuszacz kondensacyjny (pochłaniacz wilgoci elektryczny) posiada wiatrak, który wsysa wilgotne powietrze z pomieszczenia gdzie przepuszcza je wokół rdzenia chłodnicy, gdzie woda skrapla się do specjalnego pojemnika. Osuszone powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz. Posiada wysoką skuteczność, jednak tylko w określonych warunkach. Najlepsza jest wysoka temperatura (około 30 stopni C) i wilgotność około 80%. W związku z czym używanie go w okresie jesienno-zimowym może okazać się mało skuteczne. Te urządzenia można dostać jako oczyszczacz z nawilżaczem - co daje możliwość przestawienia funkcji w zależności od na przykład pory roku.

Domowy osuszacz z granulatem, to worek, który wypełniony jest specjalnym granulatem pochłaniającym wilgoć. Jest to najmniej wydajny pochłaniacz, jednak świetnie sprawdza się w niewielkich wnętrzach, na przykład w samochodach lub szafach. Jest to również najtańsza opcja, która w określonych sytuacjach sprawdzi się znakomicie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jak wybrać osuszacz powietrza?

Wielkość pomieszczenia
Wielkość pomieszczenia

Przed wyborem rodzaju pochłaniacza, musimy zastanowić się, jakie pomieszczenie chcemy osuszyć. Każdy pochłaniacz powietrza powinien zawierać informację na temat maksymalnej powierzchni pomieszczenia, do której jest przeznaczony. Wartość ta waha się od 10 do 25 m². Istnieją także urządzenia przeznaczone do większych przestrzeni, jednak ich cena jest odpowiednio wyższa.

Wydajność
Wydajność

W zależności od modelu znajdziesz osuszacze powietrza o wydajności od 100 ml na dobę do 700 ml na dobę. Wydajność związana jest z ilością odprowadzonej wody z powietrza w określonym czasie. Im większa wydajność, tym szybciej osuszacz poradzi sobie z wilgocią w pomieszczeniu.

Moc
Moc

Pochłaniacz wilgoci, podobnie jak inne urządzenia elektryczne, ma określoną moc. Ten parametr wpływa na wydajność i skuteczność urządzenia. Dostępne modele mają moc już od 20 W do nawet 90 W.

Dodatkowe funkcje
Dodatkowe funkcje

Zaawansowane pochłaniacze wilgoci są wyposażone w dodatkowe funkcje jonizacji lub sterylizacji powietrza. Jonizacja pomaga pozbyć się nadmiaru ładunków elektrycznych z pomieszczenia. Natomiast dodatkowa lampa UV zadba o oczyszczenie przestrzeni z patogenów i alergenów.

Wbudowany timer
Wbudowany timer

Urządzenia z programatorem czasowym pozwalają na dokładne ustawienie godzin, w którym pochłaniacz ma pracować. Dzięki temu pochłaniacz zaczyna pracować dopiero o określonej godzinie. Zatem nie pobiera tyle prądu, ile urządzenia działające przez cały czas.

W drugiej okoliczności chcąc zdecydować się na osuszacz powietrza do domu zwróćmy uwagę przede wszystkim na powierzchnię całościową oraz głównego pomieszczenia, w którym najczęściej miałby stać pochłaniacz wilgoci. Cała powierzchnia domu ważna jest dlatego, że będzie determinowała ilość godzin pracy urządzenia / dobę. Jednak nie każdy domowy pochłaniacz wilgoci elektryczny będzie mógł pracować non-stop. Powierzchnia pomieszczenia, które osuszamy w danym momencie jest ważna z uwagi na wydajność pomieszczenia. Przykładem może być osuszacz o wydajności 2l / dobę i pokój 50 m2.

Chcąc oczyścić powietrze w tym zestawieniu, wydłużamy czas osiągnięcia rezultatu, ponieważ tak mała wydajność nie jest najlepszym wyborem do tak dużego pomieszczenia. Co więcej, osiągnięcie niskiej wilgotności może w ogóle nie być możliwe do osiągnięcia, jeżeli przyczyny wysokiej wilgotności nie są możliwe do ograniczenia. Dodatkowo, podana wydajność oraz wielkość pokoju spowodują, że będziemy musieli przestawiać nasz domowy osuszacz powietrza po pokoju, co będzie dodatkową pracą dla nas lub innych domowników.

Oczywiście, wiele zależy też od rodzaju pomieszczenia w jakim ma znajdować się osuszacz. Te, które narażone są na większą wilgoć, to łazienka, kuchnia, suszarnia, piwnica. Pomimo nawet mniejszej powierzchni, będą wymagały większej wydajności niż salon.

Ranking osuszaczy powietrza - jaki pochłaniacz wilgoci do domu

Carruzzo GT Q34C – wydajny osuszacz powietrza

★★★★★
Carruzzo GT Q34C – wydajny osuszacz powietrza
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 1100 ml
WYDAJNOŚĆ: 550ml/dzień
GŁOŚNOŚĆ PRACY: 35 dB
POBÓR MOCY: 75 W
WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: 40 m²
FUNKCJA JONIZACJI: Nie
Sprawdź cenę

Niska głośność pracy

Pochłaniacz wilgoci Carruzzo wyróżnia się niezwykle cichą pracą. Urządzenie pracuje z głośnością 35 dB, czyli generuje dźwięki o wiele niższe od rozmowy dwóch osób! Działanie oczyszczacza nie przeszkadza w pracy i wykonywaniu codziennych obowiązków, dlatego nadaje się zarówno do domu, jak i do biura.

Czytelny wyświetlacz LCD

Pochłaniacz wilgoci Carruzzo ma zamontowany wyświetlacz LCD. Urządzenie na bieżąco informuje Cię o warunkach w pomieszczeniu. Wyświetla poziom wilgoci oraz wysokość temperatury. Dzięki temu szczególnie sprawdzi się w bibliotekach i archiwach, które wymagają określonych warunków.

ZALETY
WADY
+ niski pobór mocy
+ czytelny wyświetlacz LCD
+ bardzo cicha praca
+ duża wydajność osuszania powietrza
+ pojemny zbiornik mieszczący powyżej 1000 ml
- brak funkcji jonizacji
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Osuszacz jest bardzo efektywny. Polecam każdemu.” - Robert, Rabka-Zdrój
“Bardzo porządny sprzęt i działa bez zarzutu.” - Ewelina, Olsztyn

Carruzzo H2200A – nowoczesny pochłaniacz wilgoci

★★★★★
Carruzzo H2200A – nowoczesny pochłaniacz wilgoci
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 2200 ml
WYDAJNOŚĆ: 700 ml/dzień
GŁOŚNOŚĆ PRACY: 35 dB
POBÓR MOCY: 65 W
WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: Max. 25 m²
FUNKCJA JONIZACJI: Tak
Sprawdź cenę

Funkcja sterylizacji

Model H2200A to nie tylko efektywne osuszanie powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie ma także wbudowaną lampę UV, dzięki której usuniesz alergeny i szkodliwe patogeny. Pozostawione powietrze ma zmniejszoną wilgotność, a dodatkowo usuwa bakterie, wirusy i zarodniki pleśni.

Wysoka efektywność

Osuszacz powietrza Carrazzo wyróżnia się wysoka wydajnością. Urządzenie działa z efektywnością 700 ml na dzień. Oznacza to, że bez problemu poradzi sobie z osuszaniem powietrza w pomieszczeniach do 25 m².

ZALETY
WADY
+ wbudowany programator czasowy
+ ma funkcję sterylizacji powietrza
+ nowoczesny design
+ pojemny zbiornik na wodę
+ duża efektywność pochłaniania wilgoci
+ niski głośność w trakcie pracy
- wysoka cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Solidne urządzenie, usuwa wilgoć bardzo szybko.” - Tomasz, Łódź
“Jestem zadowolony z zakupu. Funkcja jonizacji działa bez zarzutu!” - Robert, Kraków

Carruzzo CSQ1301 – pochłaniacz wilgoci w niskiej cenie

★★★★★
Carruzzo CSQ1301 – pochłaniacz wilgoci w niskiej cenie
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 500 ml
WYDAJNOŚĆ: 220 ml/dzień
GŁOŚNOŚĆ PRACY: 35 dB
POBÓR MOCY: 22 W
WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: 20 m³
FUNKCJA JONIZACJI: Nie
Sprawdź cenę

Technologia Peltiera

Urządzenie wykorzystuje do działania technologię Peltiera, która zapewnia dobrą skuteczność przy bardzo cichej pracy. Jego wydajność to 220ml/dzień, a pojemność zbiornika wynosi 500ml. Te parametry sprawiają, że urządzenie poradzi sobie bez problemu ze zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniach do 20 m².

Kompaktowy rozmiar

Carruzzo CSQ1301 wyróżnia się niewielkimi rozmiarami i małą wagą. Urządzenie waży niecały kilogram, a jego wymiary to 15,4 x 13 x 21,8 cm. Osuszacz nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu, dlatego jest dedykowany tylko i wyłącznie do małych pomieszczeń. Bez problemu znajdziesz dla niego miejsce nawet w niewielkiej łazience.

ZALETY
WADY
+ cicha praca
+ solidna obudowa
+ kompaktowe wymiary
+ przystępna cena
+ odpowiedni do małych pomieszczeń
- zbyt niska wydajność do dużych pokojów
- mały zbiornik szybko się napełnia
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jestem zadowolony z osuszacza. Tani, cicho pracuje i nie zajmuje dużo miejsca.” - Roman, Ostróda
“Urządzenie jest naprawdę poręczne i dobrze osusza łazienkę.” - Martyna, Warszawa

Eldom Columbiavac OPC550 – pochłaniacz wilgoci z lampą UV

★★★★☆
Eldom Columbiavac OPC550 – pochłaniacz wilgoci z lampą UV
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 2500 ml
WYDAJNOŚĆ: 500 ml/dzień
GŁOŚNOŚĆ PRACY: Brak informacji
POBÓR MOCY: 65 W
WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: 25 m³
FUNKCJA JONIZACJI: Tak
Sprawdź cenę

Lampa UV

Osuszacz powietrza OPC550 ma wbudowaną lampę UV. Przydaje się ona przede wszystkim w miejscach szczególnie narażonych na zanieczyszczone powietrze. Lampa UV oczyszcza powietrze ze szkodliwych patogenów tj. zarodniki pleśni, bakterie i wirusy. Zmniejsza więc stany zapalne i alergie u domowników.

Dodatkowe funkcje

Columbiavac OPC550 posiada sterujący panel dotykowy oraz czytelny wyświetlacz, z którego odczytamy aktualny poziom temperatury w pomieszczeniu. Świetna funkcja TIMER pozwala na zaprogramowanie czasu, w jakim pracować ma urządzenie. Przekłada się to na większą kontrolę nad pracą pochłaniacza oraz zwiększa energooszczędność.

ZALETY
WADY
+ wyposażony w jonizator powietrza
+ wyposażony w lampę UV
+ posiada panel dotykowy
+ wbudowany programator czasowy
- produkt ze średniej półki cenowej
- brak informacji na temat głośności urządzenia
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobry produkt w dobrej cenie. Zdecydowanie wart zakupu.” - Jędrzej, Gdańsk
“Jakość w stosunku do ceny na duży plus.” - Grzegorz, Opole

Transa Electronics TE-140 – mocny oczyszczacz powietrza

★★★★☆
Transa Electronics TE-140 – mocny oczyszczacz powietrza
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 2200 ml
WYDAJNOŚĆ: 500 ml/dzień
GŁOŚNOŚĆ PRACY: 40 dB
POBÓR MOCY: 90 W
WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: 20 m²
FUNKCJA JONIZACJI: Nie
Sprawdź cenę

Technologia Air Purifying

Model TE-140 świetnie radzi sobie z osuszaniem powietrza oraz jego oczyszczaniem. Funkcja Air Purifying wykorzystuje światło UV oraz dwutlenek tytanu. Umożliwia to usunięcie szkodliwych patogenów i innych zanieczyszczeń z powietrza.

Czytelny wyświetlacz

Mocną stroną tego modelu jest wbudowany wyświetlacz z nowoczesnym podświetleniem LED. Wszystkie bieżące informacje na temat wilgotności i temperatury pokazują się na ekranie. Co więcej, wyświetlacz jest też dotykowy, dlatego służy także do sterowania całym osuszaczem.

ZALETY
WADY
+ wysoka moc zapewnia szybsze osuszanie powietrza
+ elegancki design
+ wbudowana lampa UV
+ dość niska głośność pracy
+ czytelny panel sterujący
- wysoka moc wiąże się z większymi rachunkami za prąd
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Osuszacz nie był najtańszy, ale działa bez zarzutu. Polecam.” - Tomasz, Jastarnia
“Intuicyjna obsługa, cicha praca – zdecydowanie godny polecenia.” - Paweł, Suwałki

SilverCrest SLE500 – pochłaniacz wilgoci na biurko

★★★★☆
SilverCrest SLE500 – pochłaniacz wilgoci na biurko
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 410 ml
WYDAJNOŚĆ: 170 ml/dzień
GŁOŚNOŚĆ PRACY: Brak informacji
POBÓR MOCY: 20 W
WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: Brak informacji
FUNKCJA JONIZACJI: Nie
Sprawdź cenę

Małe wymiary

Osuszacz powietrza SilverCrest to świetny wybór do domowego i klasycznego biura. Wszystko dlatego, że wielkość urządzenia to 17 x 21,5 x 12,5 cm. Model SLE500 nie zajmie dużo miejsca w garderobie i w małej łazience w bloku, a w razie potrzeby, z łatwością przeniesiesz go z jednego pomieszczenia do drugiego.

Wbudowane kontrolki

Dodatkowym plusem pochłaniacza wilgoci Silvercrest są dwie wbudowane kontrolki. Jedna informuje o stanie podłączonego zasilania, natomiast druga o przepełnionym zbiorniku. Obsługa urządzenia staje się łatwiejsza, a Ty od razu wiesz, kiedy opróżnić pojemnik na wodę.

ZALETY
WADY
+ zajmuje bardzo mało miejsca
+ cena poniżej 200 złotych
+ wyposażony w automatyczne wyłączanie
+ czytelne kontrolki sygnalizujące poziom wody
- niska wydajność w ciągu doby
- brak wbudowanej lampy UV
- brak informacji na temat głośności pracy
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Nie spodziewałam się wiele, ale świetnie działa.” - Halina, Elbląg
“Urządzenie małe, poręczne, lekkie. Czuć, że powietrze jest bardziej suche.” - Jacek, Wrocław

Maltec DH-1000 – mały pochłaniacz wilgoci

★★★☆☆
Maltec DH-1000 – mały pochłaniacz wilgoci
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 800 ml
WYDAJNOŚĆ: 300 ml/dzień
GŁOŚNOŚĆ PRACY: 32 dB
POBÓR MOCY: 23 W
WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: 25 m²
FUNKCJA JONIZACJI: Nie
Sprawdź cenę

Kompaktowe wymiary

MalTec DH-1000 jest niewielkim, domowym pochłaniaczem wilgoci. Cechuje go niewielki rozmiar, dzięki czemu zmieści się nawet na parapecie lub na biurku. Świetnie nada się do pralni pokoju dziecięcego, sypialni, piwnicy lub innych pomieszczeń o wysokiej wilgotności i małym metrażu.

Intuicyjna obsługa

Urządzenie do pochłaniania wilgoci MalTec jest bardzo proste w obsłudze - wystarczy nacisnąć guzik, by od razu zaczęło pracować. Dodatkowo, sygnalizuje czerwonym światłem, gdy zbiornik na wodę zostanie całkowicie napełniony i w tym momencie wstrzymuje pracę, by uniknąć przelania.

ZALETY
WADY
+ cicha praca ok. 32 dB
+ solidna obudowa
+ kompaktowe wymiary
+ przystępna cena
+ bardzo małe zużycie prądu
+ intuicyjna obsługa
- słaba wydajność
- nie wyświetla informacji na temat wilgotności i temperatury
- brak lampy UV
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Wydajny i świetnej cenie. Polecam!” - Karolina, Zabrze
“Nie rzuca się w oczy i działa bez zarzutu.” - Paweł, Tychy

Zobacz też nasz wpis o roślinach oczyszczających powietrze.

Do czego może może doprowadzić zbyt suche powietrze?

Suche powietrze w domu nie wydaje się być dużym problemem w domu. Ci, którzy znają stare, babcine sposoby na nawodnienie powietrza - jak mokry ręcznik lub woda w pojemniku powieszona na kaloryferze - w przypadku poczucia dyskomfortu po prostu je stosują. Jakie jednak konsekwencje tak na prawdę może mieć suche powietrze? Najczęściej, z pierwszymi objawami i skutkami spotykamy się w okresie jesienno-zimowym. To wtedy na dworze panuje bliska zeru lub minusowa temperatura, którą rekompensujemy sobie domowym ciepłem.

pochłaniacz wilgoci

Mniej chętnie wietrzymy nasze mieszkania w tym okresie, a to jest jeden z powodów utrzymywania się suchości. Z tego powodu, w pierwszej kolejności wysuszają się nasze śluzówki. Następnie - w momencie, w którym organizm czuje niedostatek wody - pobiera ją ze skóry. Przez to jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje, a o to zimą nie trudno. Pierwszym powodem powstawania częstych infekcji są częste i gwałtowne zmiany temperatur. Drugim jest brak wietrzenia pomieszczeń, przez co odkłada się w nich więcej roztoczy i innych. Trzecim jest wysuszenie naszego organizmu, co znacznie ułatwia chorowanie.

Jak wpływa na nas zbyt nawilżone powietrze?

Skutki zbyt wilgotnego powietrza, czyli przekraczającego 60% wilgotności względnej mogą być bardzo poważne. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że wysokie stężenie wody powoduje bardzo szybki rozwój pleśni. Na poważniejsze i szybsze skutki przebywania w otoczeniu z pleśnią mają alergicy i osoby o obniżonej odporności organizmu (czyli dzieci i osoby starsze). Najczęściej pojawiające się dolegliwości, to:

  • bóle mięśni i stawów,
  • infekcje skórne,
  • zapalenie zatok,
  • nadmierne przemęczenie organizmu,
  • oraz wszelkie choroby układu oddechowego.

Skąd bierze się tak dużo wilgoci w naszych mieszkaniach?

Powodów może być kilka. Przede wszystkim z każdej czynności, jaką wykonujemy przy użyciu wody. Między innymi mycie naczyń, kąpiel, gotowanie. Również my sami wydzielamy dość spore ilości wody podczas oddychania (2 litry / dobę).

Dodatkowo, czynnikami mogą być również powódź lub zalanie oraz wysoki poziom wód gruntowych i wady konstrukcyjne budynku i instalacji wod-kan..

Jak widać przyczyn zbyt wysokiego poziomu wody jest wiele, dlatego warto go sprawdzać. Szczególnie, że konsekwencje mogą być bardzo poważne. Zadbaj o zdrowie i życie swoje oraz innych domowników.

Domowy osuszacz powietrza - jaki wybrać do mieszkania?

Jednak przed wyborem rodzaju pochłaniacza, musimy zastanowić się jakie pomieszczenie chcemy osuszyć. Wydajność tych urządzeń określa się w litrach / godzinę lub dobę. Do wilgotnych pomieszczeń takich jak łazienka, kuchnia, piwnica, suszarnia powinniśmy wybrać taki o wydajności min. 10l / 24h. Jeżeli mieszkasz na dużej powierzchni lub posiadasz duży dom, możesz rozważyć zakup takiego o wydajności nawet 20l / 24h.

Gdzie postawić osuszacz powietrza?

Nasz nowy pochłaniacz wilgoci powinniśmy postawić przede wszystkim w miejscu, w którym nie będzie nam przeszkadzał. W zależności od tego, jaki domowy osuszacz powietrza wybierzemy, będziemy mieli różne możliwości ustawienia go w pomieszczeniu. Osuszacze powietrza kondensacyjne zazwyczaj są największe i najgłośniejsze. Zazwyczaj jest to około 45 dB - 50 dB. Świetnie, jakby udało nam się kupić taki pochłaniacz wilgoci, którego praca nie przekroczy 40 dB - da nam to dużo większy komfort i prawdopodobnie nie będzie już tak nas drażniła. Pod tym względem najlepiej wyglądają osuszacze z granulatem, ponieważ brak jest jakiegokolwiek dźwięku podczas ich pracy.

Zwróć również uwagę na to, że bardzo możliwe jest to, że będziesz musiał systematycznie opróżniać pojemnik na wodę oraz włączać i wyłączać urządzenie. Dlatego ważne jest, żeby stał on w dość łatwo dostępnym miejscu.

Jaki osuszacz powietrza wybrać do domu?

To, jaki wybrać pochłaniacz wilgoci do domu, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Chcąc osuszyć powierzchnię miejscowo - na przykład po zalaniu lub dostaniu się wilgoci do piwnicy - należy rozpatrywać trochę inne funkcje i możliwości urządzenia, niż w przypadku chęci zainstalowania osuszacza na stałe.

W tym pierwszym przypadku zwróćmy uwagę przede wszystkim na wydajność sprzętu w jaki chcemy się zaopatrzyć. Przy dużej ilości wody ważne jest, żeby działać dość szybko i sprawnie, by wilgoć nie naruszyła za bardzo na przykład ścian, mebli lub innych elementów. W sytuacji, w której doszło do nagłego, gwałtownego zawilgocenia powinniśmy działać dość sprawnie.

Jaki osuszacz powietrza do mieszkania?

Mieszkanie pod względem wielkości jest zazwyczaj mniejsze. Zakładając to, dużo łatwiej jest nam przefiltrować osuszacze powietrza pod tym względem. Dochodzi jednak inna, ważniejsza kwestia.

O ile w domach łatwiej jest nam odsunąć zbyt głośne urządzenie od miejsca, w którym aktualnie przebywamy, o tyle w mieszkaniu takie możliwości mamy te mniejsze. Nie zawsze będziemy mogli wynieść pochłaniacz wilgoci, szczególnie ten elektryczny do pokoju oddalonego od nas na tyle, żeby nie przeszkadzała nam jego głośna praca. W średnich i małych mieszkaniach trzeba więc zwrócić uwagę na głośność pracy urządzenia. Przyjrzyj się cichszym osuszaczom kondensacyjnym lub adsorbcyjnym.

Posiadając wilgoć w mieszkaniu w wielu miejscach, warto uzupełnić większy osuszacz na przykład pochłaniaczami z granulatem. Sprawdzą się one na przykład w szafach i garderobach, w szafkach kuchennych i wszelkich pakamerach.

Jaki osuszacz powietrza do mieszkania?

Osuszacz powietrza dla alergików - na co zwrócić szczególną uwagę

Alergicy wiedzą najlepiej, co oznacza przewlekły katar i łzawienie oczu. Są oni narażeni na duszności, kaszel i wszelkiego rodzaju wysypki częściej, niż inni. Są oni również bardziej podatni na infekcje. W dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe jest odcięcie się od wszelkich alergenów. Tym bardziej, że jest coraz więcej substancji, które nas uczulają. Samo powietrze już zawiera coraz więcej różnych związków chemicznych, co spowodowane jest coraz większym zanieczyszczeniem. A nasz organizm bardzo źle potrafi na nie reagować. Jeżeli mieszkasz w dość czystym otoczeniu, doraźnie możesz stosować wietrzenie, częste sprzątanie mieszkania itd. Jednak w dłuższej perspektywie nie to na tyle zadowalającego efektu, jaki by mogło. Jeżeli więc jesteś alergikiem, jako powinieneś bardziej zadbać o dobre powietrze w Twoim otoczeniu.

Najlepszy oczyszczacz powietrza to taki, który łączy pochłaniacz wilgoci (elektryczny) z lampami uv, filtrami i jonizatorem. Zastosowanie tak zaawansowanego urządzenia, podnosi do maksimum skuteczność w podnoszeniu jakości powietrza. Powyższy ranking osuszaczy powietrza zawiera taki przykład. Jest nim OSUSZACZ POWIETRZA OPC500. Dzięki wbudowanej lampie UV neutralizuje drobnoustroje znajdujące się w pomieszczeniu. Dodatkowa jonizacja oczyszcza i obniża poziom niekorzystnych jonów pochodzących ze wszelkich urządzeń elektrycznych.

Obojętnie, jaki osuszacz powietrza wybierzesz, zwróć szczególną uwagę na zastosowane w nich filtry, które zneutralizują szkodliwe substancje i mikroorganizmy.

Gdzie kupić?

Aktualnie pochłaniacz wilgoci do domu można kupić już praktycznie wszędzie. W momencie, w którym pojawił się ruch dbania o swoje otoczenie, sprzęty te stały się dość powszechnie sprzedawane. Jednak uwaga! Trzeba zwracać uwagę na wszelkie podróbki. Bardzo często zdarza się, że nie można znaleźć na nich niektórych ważnych informacji, a są one „zakopane” gdzieś głęboko w instrukcji, do tego małym druczkiem. W większości te dane są dość kluczowe, jak na przykład wydajność i głośność podczas pracy.


Zobacz także: Wentylator kolumnowy - jaki wybrać?

Istotne jest więc dokładne czytanie oraz wiedza, na co szczególnie zwracać uwagę podczas wyboru. Zamiast rzucać się na urządzenia dostępne „od ręki”, warto rozpoznać je w Internecie. Przede wszystkim będziemy mieli możliwość dokładnego odszukania wszystkich interesujących nas informacji. Dodatkowo, robiąc zakupy w sieci, zawsze mamy możliwość zwrotu do 14 dni lub reklamację przy braku zgodności produktu z opisem.

Załóżmy, że wybrałeś już pochłaniacz wilgoci jaki chcesz kupić. Najważniejsze informacje, o których pisaliśmy w akapicie „osuszacz powietrza - ranking” zostały przez Ciebie przeanalizowane oraz dopasowane do Twoich własnych potrzeb. Teraz przyjrzyj się jeszcze jednej ważnej kwestii, którą jest pobór mocy. Przewidując ciągłą pracę, jaką będzie wykonywał pochłaniacz wilgoci (szczególnie elektryczny), jest to istotna dana. Pozwoli Ci ona określić, o ile wyższe będą Twoje rachunki za prąd. Osuszacze kondensacyjne i absorpcyjne posiadają moc w zakresie około od 200 W do 850 W. Istnieją też wersje „mini” tych urządzeń, które zasilane są na baterie lub akumulatory. Wybór należy do Ciebie.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Natalia23
Natalia23
2 lat temu

Mogę Państwu polecić także osuszacz z stadler form- Albert. Ja jestem mega zadowolona

Zamknij