Close

Jaki karnisz wybrać do domu i mieszkania? Ranking karniszy

Wprowadzenie się do nowego domu, remont czy zmiana aranżacji – wszystkie te działania wymagają od nas zakupu pewnych elementów funkcjonalnych, które będą jednocześnie częścią wystroju naszego lokum. Jednym z tych elementów jest karnisz, na którym zawiesimy wybrane firany. Dobry karnisz musi spełniać kilka kryteriów, aby sprawdzał się w naszym domu. W sprzedaży znajdziemy jednak setki różnych modeli tych produktów, przez co podjęcie decyzji co do wyboru może okazać się trudne. Mamy nadzieję, że zamieszczone w niniejszym artykule porady ułatwią tę decyzję. 

Karnisz co to jest i do czego służy?

Karnisz to nic innego jak drążek, który mocujemy do ściany lub sufitu. Karnisze zazwyczaj wieszamy nad oknami, aby przypięte do drążków firany lub zasłony mogły rozpościerać się na całej szerokości szyb. Wśród karniszy znajdziemy produkty wykonane z różnych materiałów, o różnych kształtach oraz mocowane na inne sposoby i do różnych powierzchni. W każdej kategorii znajdziemy modele odróżniające się designem. Dzięki temu z pewnością każdy z nas dobierze odpowiedni produkt do swoich potrzeb i gustu. 

Jakie są rodzaje karniszy?

Podział ze względu na sposób montażu:

Karnisz sufitowy

Jest to drążek mocowany do sufitu za pomocą specjalnych wsporników lub szyna, którą montujemy bezpośrednio do powierzchni sufitu. Ten drugi model możemy spotkać pod nazwą karnisz szynowy. Niemal każdy z takich karniszy wymaga wywiercenia dziur i wprowadzenia kołków rozporowych. Szynę lub zaczepy przykręcamy za pomocą wkrętów. Główną różnicą pomiędzy modelami szynowymi a drążkami z uchwytami jest sposób prezencji. Te pierwsze cechują się minimalizmem, gdyż zasłona wydaje się wychodzić bezpośrednio z listwy. Uchwyty zwane popularnie „żabkami” są niemal niewidoczne. Drążki wymagają natomiast zamocowania żabek na specjalnych obręczach, które przekładamy przez pałąk karnisza. 

Karnisz na ścianę

Modele mocowane do ściany to zwykle omówione przed chwilą drążki ze wspornikami. Te przykręcamy do ściany za pomocą kołków rozporowych, rozmieszczając je  w pobliżu końców drążka. Jeśli nasz karnisz ma długość większą niż 2 metry, to konieczne może być zamocowanie trzeciego uchwytu pośrodku jego konstrukcji. 

Karnisz szynowy

Jak sama nazwa wskazuje, są to karnisze w kształcie szyn. Mocowane są one zwykle bezpośrednio do sufitu. W sprzedaży znajdziemy jednak modele z zagięciami przy końcach, które stworzono z myślą o mocowaniu do ściany. Szyna to elegancki i minimalistyczny rodzaj karnisza.   

Karnisz z maskownicą

To szczególnie minimalistyczny wariant karnisza, zwykle szynowego. Modele z maskownicą posiadają osłonę, którą zakładamy na gotowy karnisz. Osłona ta zwana maskownicą, przykrywa konstrukcję samego karnisza jak i jego żabek. Daje to więc efekt firanki wychodzącej bezpośrednio z maskownicy. 

Karnisz rozporowy

Modele rozporowe, jak sama nazwa wskazuje, montowane są pomiędzy dwoma ścianami. Zwykle znajdują one miejsce we wnękach okiennych. Dzięki temu ich konstrukcja wraz z materiałem firany nie zajmuje żadnego miejsca w otwartej przestrzeni pokoju. Pojedynczy drążek ustawiany jest pomiędzy uchwytami.

Podział ze względu na ilość drążków:

Karnisz pojedynczy

Standardowe rozwiązanie o jednym drążku pozwoli nam zawiesić tylko jedną tkaninę. Może być to więc firanka lub zasłona. Bez wątpienia jeden drążek to rozwiązanie, które przypadnie do gustu fanom minimalizmu. 

Karnisz podwójny

Dwa drążki będą nam potrzebne do zawieszenia jednocześnie firanki oraz zasłony. To rozwiązanie daje nam więc możliwość całkowitego odsłonięcia okna, zasłonięcia go firaną dla wpuszczenia światła przy zachowaniu prywatności lub całkowitego zakrycia otworu okiennego bez dopuszczenia wpadającego światła.

Karnisz potrójny

Trzy rzędy szyn do zawieszenia tkanin pozwolą spełnić wszelkie wizje dekoratorom wnętrz. Potrójne zasłony dadzą efekt trójwymiarowości i wprowadzą niepowtarzalny charakter do naszego pomieszczenia. Należy jednak mieć na uwadze, że wybór karniszy potrójnych jest nieco mniejszy niż w przypadku pojedynczych i podwójnych. 


ZOBACZ: Jaką firankę wybrać do domu i mieszkania? Porady i ranking


Jaki karnisz wybrać? Ranking karniszy

1. Karnisz pojedynczy Classic 120cm

Karnisz pojedynczy Classic 120cm

Klasyczny karnisz pojedynczy montowany do ściany to optymalny wybór do większości wnętrz. Ten model jest dostępny w wielu wariantach długości: od 120cm do aż 4 metrów! Metalowa rura ma przekrój 16mm i została pokryta laminatem, co zwiększa jej wytrzymałość na wycieranie. Przy wyborze wariantów od 120 do 200cm otrzymujemy dwa wsporniki, a dla dłuższych wersji – trzy. Niezależnie od tego, wsporniki te są wewnątrz wzmocnione metalowym profilem. W zestawie jest także zestaw kołków i wkrętów oraz 2 zakończenia karnisza. Te dostępne są w 8 różnych kształtach. Ponadto mamy możliwość konfiguracji ilości drążków: dostępne są wersje pojedyncza i podwójna. Przy zamawianiu wybieramy także kolor naszego karnisza: do wyboru jest ich 6. Cena tego karnisza waha się od 19zł za najkrótszą, pojedynczą wersję do 111zł za wariant najdłuższy i podwójny. Biorąc pod uwagę całkiem dobrą jakość wykonania, możliwości konfiguracji i uniwersalny design, uznajemy ten model karnisza za jeden z najlepszych!

Zalety
dużo wariantów długości
możliwość wyboru pomiędzy karniszem pojedynczym i podwójnym
uniwersalny i prosty design
Wady
dostępne odcienie zawierają się jedynie w palecie brązu, złota i srebra

2. Podwójny karnisz gotowy Decorative Simple 19mm 200cm

Podwójny karnisz gotowy Decorative Simple 19mm 200cm

Karnisze z kolekcji Prestige wyróżniają się świetną jakością wykonania, eleganckim designem i niezłą konfigurowalnością. Do wyboru mamy zarówno modele pojedyncze, jak i podwójne. Możemy jednak dostosować nawet średnicę każdej z rur. Ta może wynosić 16, 19 lub 25mm. Długość dostępna jest w aż 16 wariantach, z których najkrótszy to 120cm, a najdłuższy to 480cm. Konstrukcja karnisza jest solidna, a jej wytrzymałość zwiększają trwałe wsporniki. Te montowane są do ściany na aż 3 śruby. W razie potrzeby długość wsporników może być także zmieniana. Możemy je skrócić przy użyciu np. szlifierki kątowej lub brzeszczota, a także wydłużyć, dokupując 6-centymetrowe przedłużki.

Karnisze apartamentowe Prestige mogą być zamówione z jednym z 22 dostępnych zakończeń. Ponadto całość będzie wykończona w jednym z trzech odcieni: „Antyk mosiądz”, „Satyna Nikiel” i „Stal szlifowana”. Każdy z nich świetnie się prezentuje i doskonale wpasuje się do każdego wykwintnego wnętrza. Cena karniszy Prestige wynosi od ok. 45zł za wariant pojedynczy i najkrótszy do ok. 230zł za model najbogatszy. Produkt ten jest więc dość drogi, jednak wraz z wyższą ceną otrzymujemy rewelacyjną jakość.

Zalety
rewelacyjna jakość wykonania
ogromne możliwości dostosowywania
doskonale wkomponują się do eleganckich i wykwintnych wnętrz
Wady
tylko 3 warianty kolorystyczne

3. Karnisz Bojanek pojedynczy 19mm RULLO 160cm

Karnisz Bojanek pojedynczy 19mm RULLO 160cm

Karnisze nowoczesne Bojanek to świetny wybór do prostych, minimalistycznych wnętrz. Model ten jest sprzedawany w wariantach pojedynczym oraz podwójnym, z których każdy dostępny jest w 4 kolorach. Do minimalistycznych wnętrz polecamy „Onyx”, „Satynę Nikiel” bądź „Stal nierdzewną”. Jeśli urządzamy nasze wnętrze w nieco bardziej wytwornym i bogatym stylu, możemy pokusić się o karnisz w kolorze „Mosiądz antyczny”. Długość pręta może wynosić od 160 do 400cm. Zakończeniami są proste nasadki bez żadnych zdobień, a wsporniki to proste pręty z uchwytami o nieinwazyjnym designie. Są one jednak bardzo stabilne, gdyż mocujemy je do ściany na 3 kołkach. Wsporniki oddalają rurę karnisza od ściany na odległość 13,5cm. Karnisze metalowe Bojanek sprzedawane są oczywiście w zestawie z obręczami i żabkami pomalowanymi w kolor całego produktu. W efekcie konstrukcja nabiera spójnej estetyki. Cena tego karnisza wynosi od ok. 40 do 120zł.

Zalety
prosty, minimalistyczny design
dobry stosunek jakość/cena
solidne wsporniki
Wady
tylko jeden wariant końcówek

4. Szyna sufitowa PCV - karnisz z osłoną dwutorowy 180 CM

Szyna sufitowa PCV - karnisz z osłoną dwutorowy 180 CM

Szyna sufitowa z maskownicą to prawdopodobnie najlepszy wybór do prostych i minimalistycznych wnętrz. Biały kolor tego modelu karnisza doskonale wpasuje się do każdego wystroju, zwłaszcza o neutralnej tonacji. Długość szyny może wynosić od 120 do 630cm, a jej wymiar może być dostosowany z dokładnością nawet do 10cm. Do zestawu dodawana jest odpowiednia ilość żabek, aby można było je rozmieścić co 10cm. Są także zaślepki końcowe, które nadają konstrukcji płaskich kształtów.

Ten model karnisza szynowego jest ulepszoną jego wersją. Poszerzono odległość pomiędzy jego dwoma torami do 3,5cm – dzięki temu poruszając zasłoną, nie przesuwamy firany i vice versa. Poszerzono również całkowicie konstrukcję oraz ulepszono jej sposób łączenia. Dzięki temu szyna jest bardzo stabilna, a płynność przesuwania zawieszonych na niej tkanin jest zawsze idealna. Pochwalić należy także łatwy montaż osłony. Ciekawą opcją jest możliwość zamiany żabek na agrafki na życzenie. Cena waha się od 24 do ok. 133zł w zależności od wybranej długości szyny. To więc prosty i tani karnisz w sam raz do pokoi hotelowych czy minimalistycznych wnętrz. 

Zalety
prosty sposób montowania osłony
niska cena
szeroki zakres oraz duża dokładność długości do wyboru
Wady
wykonanie z plastiku nie każdemu przypadnie do gustu

5. Karnisz pojedynczy Loft 200 cm

Karnisz pojedynczy Loft 200 cm

Prosty karnisz w stylu loftowym to interesujący wybór do surowego wnętrza o niepowtarzalnym charakterze. Produkt ten wyróżnia się niezwykle prostą konstrukcją wsporników. Te mocowane są do ściany na pojedynczym kołku. Wieszamy je na ścianie niczym obraz, a dzięki przedłużonemu kształtowi stabilnie przywierają one do ściany. Drążek karnisza ma długość 160, 200 lub 240cm oraz średnicę 19mm. Układamy go na dwóch wspornikach bez żadnego przekręcania śrub czy zakładania zaślepek. Zakończenia drążka to proste przetłoczenia, które niemal nie wpływają na wymiary całej konstrukcji. Karnisz Loft kupimy w trzech kolorach: białym macie, czarnym macie oraz srebrnej „stali”. Zaletą tego produktu jest niska cena, która niezależnie od wymiarów wynosi mniej niż 40zł. Konieczne jest jednak osobne dokupienie kółek z żabkami, gdyż tych nie znajdziemy w standardowym zestawie. 

Zalety
prosty montaż i łatwość składania
idealny do wnętrz w stylu loftowym
dobra jakość wykonania
Wady
wkręty na wspornikach nie są niczym osłonięte

6. Karnisze LUXURY metal karnisz pojedynczy 19mm 200cm - ogromny wybór końcówek

Karnisze LUXURY metal karnisz pojedynczy 19mm 200cm - ogromny wybór końcówek

Karnisze metalowe Luxury wyróżniają się swoim ciekawym designem, dużą ilością zakończeń do wyboru oraz świetną jakością wykonania. Decydując się na model Luxury, możemy wybrać długość drążka od 120 do aż 480cm. Ponadto możemy zdecydować się na model pojedynczy lub podwójny, a średnica drążków może wynosić 19 lub 25mm. Każdy model karnisza może być wykończony w kolorze mosiądzu, czarnym macie, bieli lub różnych odcieniach srebra.

Największe wrażenie robią jednak zakończenia. Jest ich do wyboru aż 58! Różnią się one kształtem, materiałem wykonania czy stylem. Nasz karnisz może prezentować się minimalistycznie, jeśli wyposażymy go na zakończeniach w skromne małe kulki. Może on jednak emanować przepychem, gdy wybierzemy kryształowe kule, czarne diamenty czy liście. Dodawane do zestawu wsporniki montowane są do ściany za pomocą 3 kołków rozporowych. Ich gniazda są ruchome, dzięki czemu możemy regulować odległość drążka od ściany. Na każdym wsporniku umieszczono ozdobny element przypominający diament. Cena karniszy apartamentowych Luxury waha się od ok. 40zł do ponad 270zł. Wpływ na nią ma oczywiście długość i średnica, a także ilość drążków. 

Zalety
niebywała wręcz ilość zakończeń drążków do wyboru
świetna jakość wykonania
duża konfigurowalność długości
Wady
wsporniki Royal dodawane do zestawu nie przypadną każdemu do gustu

7. Szyna sufitowa aluminiowa mała podwójna - opcja na wymiar

Szyna sufitowa aluminiowa mała podwójna - opcja na wymiar

Podwójna szyna aluminiowa na wymiar to marzenie nie jednego perfekcjonisty. Wygląd tego produktu utożsamia się z minimalizmem w pełnej krasie. Profil szyny to jedyne 7,5mm. Nie znajdziemy na niej żadnych zagięć ani ozdób. Nie ma także elementów montowanych dodatkowo np. maskownicy. Dzięki temu ta szyna sufitowa sprawia wrażenie niemal dwuwymiarowej. To, co jest szczególnie ciekawe w przypadku tej oferty, to możliwość zamówienia naszej szyny z dostosowaniem jej długości co do 10cm.

Jeśli zdecydujemy się wybrać długość większą niż 240cm, otrzymamy kilka kawałków szyny, które trzeba będzie złączyć specjalnymi łącznikami. To na szczęście prosta procedura i nie sprawi ona nikomu kłopotu. Do wyboru mamy dwa kolory wykończenia: biały połysk oraz czarny mat. Ten drugi wpasuje się idealnie do nowoczesnych wnętrz wyposażonych w czarne akcesoria, które obecnie są w modzie. Ponadto karnisz do sufitu może być wyposażony w tradycyjne żabki lub agrafki. Wybieramy je zgodnie z własnym uznaniem. Cena to 49zł za metr szyny.

Zalety
dobór długości co do 10cm
bardzo prosty, uniwersalny design
łatwy montaż
Wady
tylko dwa kolory wykończenia do wyboru

8. Karnisz metalowy 19mm / 200cm różne wzory

Karnisz metalowy 19mm / 200cm różne wzory

Karnisze metalowe w tej ofercie są świetną opcją do większości wnętrz. Są solidne, dobrze wykonane, eleganckie i całkiem mocno konfigurowalne. Producent umożliwia wybór długości w 12 wariantach: od 120 do 400cm. Jest też opcja wyboru karnisza pojedynczego lub podwójnego. Drążki mają średnicę 19 bądź 25mm. Na ich zakończeniach umieszczamy jeden z 14 dostępnych zakończeń. Te mogą być proste i elegancki lub finezyjne i emanujące bogactwem. Przykładem będzie np. kryształowa kula. Każdy z karniszy będzie wykończony jednym z 3 kolorów: „stal”, „złoto antyczne”, „satyna nikiel”. Producent zwraca uwagę na wysoką wytrzymałość swoich produktów. Te są galwanizowane i zabezpieczone przed ścieraniem i rdzewieniem. Karnisze metalowe idealnie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w charakterze tradycyjnym. Cena w zależności od naszej konfiguracji wynosi od 46 do ok. 170zł.

Zalety
wysoka jakość wykonania
zabezpieczenie przed ścieraniem
dobry stosunek jakości do ceny
Wady
niewielki wybór prostych zakończeń drążków

9. Pojedynczy karnisz z cichymi kółkami 19mm / 200 cm

Pojedynczy karnisz z cichymi kółkami Pojedynczy 19mm / 200 cm

Ten karnisz jest kolejnym świetnym wyborem spośród setek różnych produktów na rynku. To, co go wyróżnia, to ciekawy sposób malowania zakończeń drążka. Każde z nich może mieć oczywiście inny kształt i charakter, a także być pokryte inną barwą. Niezależnie od tego, znaczna większość zakończeń cechuje się dwoma fakturami wykończeniowymi. Na części powierzchni jest śliska i błyszcząca, a na pozostałej powierzchni matowa i nawiązująca kolorem do drążka. Połyskujące są natomiast również kółka od żabek. Zestaw ten jest zatem estetycznie bardzo ciekawy. Małym minusem będą jednak tylko 3 kolory całości do wyboru: „złoto antyk”, „chrom mat” oraz „efekt stali”. Ten ostatni jest najbardziej błyszczący, ale to pierwszy przyciągnie najwięcej uwagi. Matowy chrom będzie wg nas natomiast najbardziej uniwersalny. Cena karnisza waha się od niecałych 50 do ponad 200 złotych. Do wyboru mamy jednak długość od 120 do 480cm, wariant pojedynczy i podwójny oraz opcję wybory średnicy drążków.

Zalety
ciekawe malowanie zakończeń drążków
dobra jakość wykonania
kółka od żabek pomalowane w kolor akcentujący
Wady
niewielka ilość kształtów zakończeń do wyboru

10. Nowoczesny karnisz podwójny czarny 19mm / 200cm

Nowoczesny karnisz podwójny  czarny 19mm / 200cm

To już ostatnia, a zarazem jedyna propozycja w naszym rankingu, w której przypadku mamy możliwość mieszania kolorów poszczególnych elementów karnisza. Jest oczywiście opcja zamówienia całego produktu w kolorze czarnego matu, bieli czy srebra, ale mało która oferta umożliwia zakup karnisza o białym drążku i czarnych wspornikach i zakończeniach! Kolory biały i czarny możemy wybierać dowolnie dla tych elementów. Opcja srebrna pozostaje jedynie dla całej konstrukcji. Kolejną niezwykłą opcję zauważymy, gdy zdecydujemy się na wybór wariantu podwójnego. Zwykle tego typu oferty dają nam możliwość wyboru zakończeń tylko na jeden drążek. Drugi z nich posiada zazwyczaj mniejszą, prostszą końcówkę. W tym przypadku możemy jednak zdecydować o wariancie końcówki na drugim, wewnętrznym drążku. Te mają średnicę 16 lub 19mm. Długość jest standardowo dostosowywalna w szerokim zakresie, podobnie jak cena: Od 25zł do niecałych 120zł.

Zalety
możliwość wybrania innego koloru dla drążka i wsporników
metalowa konstrukcja
możliwość wyboru zakończeń dla obu drążków
Wady
wspornik dla wariantu pojedynczego posiada niezakryte otwory montażowe

Karnisz jak dobrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając odpowiedni dla nas karnisz, musimy zwrócić uwagę na kilka jego cech. Oto one:

Rozmiar i opcja regulacji

Najważniejszy parametr decydujący o kompatybilności karnisza z naszym pomieszczeniem. Kupowany drążek powinien być nieco dłuższy od otworu okiennego. To dlatego, abyśmy mogli odsunąć zasłony na bok i odsłonić w całości nasze okna. Inaczej stracimy pewną część wpadającego światła. Ciekawą opcją jest także możliwość regulacji długości karnisza. W rzeczywistości niemal każdy karnisz ścienny ją posiada. Potrzebne nam jednak będzie specjalne narzędzie takie jak szlifierka kątowa lub brzeszczot. Ucinamy drążek na pożądanej długości, a niezbyt estetyczne cięcie zakryjemy zakończeniem. 

Karnisz jak wymierzyć odpowiednią długość?

Mierzenie zaczynamy oczywiście od wyposażenia się w miarę. Sprawdzamy szerokość okna. Do tej wielkości musimy doliczyć pewną wartość, która jest uzależniona od zawieszonej na drążku tkaniny. Jeśli na karniszu umieścimy jedynie ozdobną firankę, której nie będziemy odsłaniać, to pręt może być jedynie kilka-kilkanaście centymetrów szerszy niż nasz otwór okienny. Jeśli zamierzamy jednak wieszać zasłony, które za dnia będą odsłonięte, to musimy doliczyć ok. 30cm po każdej stronie okna. Finalnie będzie to więc szerokość naszego otworu okiennego + 60cm. 

Materiał wykonania

Wiele nowoczesnych karniszy jest wykonanych z metalu. To całkiem dobry materiał do tego produktu. Jest dość twardy i trwały. Ważne jednak, aby jego powierzchnia była zabezpieczona przed ścieraniem i rdzą. Coraz rzadziej spotykamy karnisze drewniane. Te są mniej uniwersalne i pasują głównie do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym.

Ilość rzędów

Zależnie od tego, czy chcemy zawiesić jedynie pojedynczą firankę lub zasłonę, czy też obie z nich, musimy wybrać karnisz pojedynczy lub podwójny. Na pojedynczym umieścimy tylko jedną tkaninę, a na podwójnym dwie. Są także modele potrójne umożliwiające uzyskanie ciekawych efektów aranżacyjnych. Spotkamy je jednak dość rzadko. 

Sposób montażu

Znaczna większość montażu karniszy polega na wywierceniu otworów w ścianie lub suficie, wprowadzenia do nich kołka rozporowego i przykręcenia wspornika przy użyciu wkręta. To pewne i stabilne rozwiązanie, które polecamy wybierać. Karnisze mocowane np. na klej mogą się z czasem zerwać pod wpływem ciężaru firan. 

Wbudowana maskownica

To dodatkowy element, który ma za zadanie poprawić wygląd naszego karnisza. Maskownica zasłania rzędy szyny wraz z jej żabkami. Uzyskujemy wtedy efekt „wychodzących” zza maskownicy firan. To dobry wybór do minimalistycznych wnętrz, w których chcemy ograniczyć widoczną ilość detali. 

Co lepsze karnisz czy szyna sufitowa? Jak dopasować rodzaj karnisza?

Wybór pomiędzy karniszem a szyną to odwieczny problem. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Szyna zajmuje mało miejsca i jest oczywistym wyborem do pomieszczeń z niskim sufitem lub krzywymi ścianami (na których nie zamocujemy karnisza). Dzięki niskiemu profilowi szyny, firany będą zawieszone wyżej, co może być dla nas pożądanym zabiegiem. Decyzję tę uzależni także dostępność miejsc montażowych na ścianach lub suficie. 


ZOBACZ TEŻ: Panele ścienne tapicerowane – wezgłowie. Porady aranżacyjne i ranking


Kiedy wybrać standardowy karnisz mocowany na ścianę?

Karnisz może być wykorzystany jako element dekoracyjny. Dzięki setkom różnych modeli z innymi zdobieniami, kolorami i kształtami karnisz będzie świetnie uzupełniał wnętrze w stylu rustykalnym, klasycznym czy loftowym. Karnisze montujemy zwykle do ścian, co wymaga oczywiście zachowania wolnego miejsca po obu stronach otworu okiennego. W przypadku długich drążków (ponad 2,5-metrowych) konieczne będzie zamontowanie wspornika także pośrodku.

Kiedy karnisz sufitowy sprawdzi się lepiej od standardowego?

Szyna, dzięki swojej neutralności, wpasuje się dobrze to praktycznie każdego wnętrza. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość łatwego oklejenia obudowy szyny folią czy zaczepienia na niej maskownicy (w wybranych modelach). W tym wypadku cały mechanizm wraz z żabkami staje się całkiem niewidoczny, a nasz karnisz nabiera spójności z nowocześnie urządzonym wnętrzem.  

Karnisze nowoczesne – jakie powinny być?

Styl nowoczesny charakteryzuje się prostym designem, wyraźnymi kształtami i nowatorskimi rozwiązaniami. W nowocześnie urządzonych wnętrzach znajdziemy wiele akcentów wykonanych z metalu. Karnisz nowoczesny powinien więc charakteryzować się prostą konstrukcją. Wyraźnie zaznaczone kształty prostokątnych zakończeń i ostre linie pełniące funkcje zdobień są mile widziane. Karnisze nowoczesne znajdziemy zwykle w modnych kolorach czarnym macie, białym macie czy odcieniach szarości. Wybierzmy je tak, aby nawiązywały one do barw innych elementów naszego pokoju, jednocześnie nie zlewając się ze ścianą czy firanami. 

Jaki karnisz będzie najlepszy? Podsumowanie

Wybór karnisza do naszego wnętrza to z pozoru proste zadanie. Większość modeli dostępnych w sprzedaży powinna przecież się sprawdzić. Dopasowanie wyglądem, długością i funkcjonalnością do naszych potrzeb to jednak dużo trudniejsza sprawa. Wierzymy jednak, że dzięki poradom zamieszczonym w tym artykule, zakup karnisza stanie się łatwiejszy i bardziej trafiony. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij