Close

Grill elektryczny – ranking i poradnik zakupowy z wadami i zaletami

Ranking – grill elektryczny

Grillowanie to coś, co uwielbia wielu Polaków. Gdy tylko zaczyna robić się ciepło, z ogrodów dochodzi apetyczny zapach pieczonego mięsa. Aby cieszyć się smakiem takich potraw, nie trzeba jednak czekać do lata – można zaopatrzyć się w domowy grill elektryczny. Dania przygotowywane na takim sprzęcie są nie tylko smaczne, ale i zdrowe, bo nie potrzebują tłuszczu. Zastanawiasz się, jaki wybrać grill elektryczny? Ranking, który prezentujemy, z pewnością pomoże ci dokonać wyboru.

Najlepszy grill elektryczny 2019

Najlepszy Grill 2019
First Austria 5344-1
First Austria 5344

Moc

2000WWygląd

bardzo dobry

Regulacja temperatury

TAKCena

247PLN

Łatwe czyszczenie
Tefal GC3050
Tefal GC3050

Moc

2000WWygląd

bardzo dobry

Regulacja temperatury

TAKCena

339PLN

Prostota i moc
Bosch TFB3302V
Bosch-TFB3302V

Moc

1800WWygląd

bardzo dobry

Regulacja temperatury

TAKCena

219PLN

Funkcjonalność
Tefal GC712D34 OptiGrill

Moc

2000WWygląd

dobry

Regulacja temperatury

TAKCena

541PLN

Rodzaje grillów elektrycznych

Zdecydowałeś o zakupie, ale nie wiesz, jaki grill elektryczny sprawdzi się najlepiej? Obecnie na rynku można spotkać co najmniej kilka rodzajów tych urządzeń, a spośród nich wybierzesz grill elektryczny domowy i taki do ogrodu. Sprzęty te dzielą się generalnie na cztery główne kategorie, a każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Grill elektryczny ranking
  • grill elektryczny z rusztem

Przypomina tradycyjny grill, posiada ruszt, a pod nim zlokalizowane są grzałki. Urządzenia tego typu oferują dużą powierzchnię do przygotowywania potraw, a niektóre modele posiadają termostat do regulacji temperatury. Z drugiej jednak strony, tłuszcz wytapiający się z pieczonego mięsa spływa na znajdującą się pod spodem grzałkę, którą trudno doczyścić. Rozwiązaniem w tej sytuacji mogą okazać się specjalne tacki grillowe.  • grill elektryczny z płytą grzewczą

W tym wypadku zamiast rusztu do dyspozycji mamy płytę grzewczą, wykonaną z nieprzywierającego materiału, najczęściej teflonu lub ceramiki. Tutaj tłuszcz z potraw nie spływa bezpośrednio na grzałkę, ale dzięki specjalnym rynienkom, trafia do zbiorniczka. Jest zatem łatwiejszy w utrzymaniu w czystości. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie każdy grill jest wyposażony w taki udogodnienie – ale nawet jeśli dany model nie ma zbiorniczka, płytę łatwo zdjąć i wyczyścić.

  • grill elektryczny z mini patelniami

To wielofunkcyjne urządzenie – grill elektryczny 3w1. W górnej jego części znajduje się płyta do grillowania produktów, która najczęściej jest kamienna. Pod spodem natomiast znajduje się miejsce do roztapiania sera i smażenia jajek. Takim sposobem można przygotować jednocześnie całe danie. Rozwiązanie to sprawdza się najlepiej, gdy grill umieszcza się na stole, a siedzący wokół goście sami mogą skomponować potrawę dla siebie.

  • grill stołowy do kuchni – grill elektryczny opiekacz

Urządzenia tego rodzaju zazwyczaj są dość niewielkie, rozmiarowo idealne do przygotowywania potraw w kuchni, na co dzień. Niektóre z nich wyglądem przypominają opiekacz do kanapek. Taki grill zajmuje mało miejsca w kuchni, a dodatkowo, dzięki pokrywie, opieka potrawy z obu stron. Zapobiega to również pryskaniu tłuszczu. Niewielka powierzchnia grillowania może być jednak wadą, ponieważ nie jest możliwe przygotowywanie większych ilości dań za jednym razem.

Nie wiesz, jak wybrać grill elektryczny? Ranking poniżej pomoże ci podjąć decyzję.Grill elektryczny ranking

Zobacz także: Grzejnik elektryczny – Ranking

Grill elektryczny – jak działa?

Grill elektryczny różni się od tradycyjnego tym, że bez obaw i bezpiecznie można używać go w domu. Działa na zupełnie innej zasadzie niż klasyczny i do opiekania potraw nie potrzebuje węgla i ognia. Niezbędna jest jednak energia elektryczna, zatem jeśli chcesz ustawić grill elektryczny na balkonie, upewnij się, że dostępne jest tam źródło zasilania.

Sercem grilla elektrycznego jest grzałka, umieszczona pod rusztem lub płytą grzewczą, w zależności od modelu. Grzałka ta szybko osiąga temperaturę idealną do pieczenia. Proces ten odbywa się bez dymu i bez dodatku tłuszczu, który wręcz wytapia się podczas pieczenia. 

Grill elektryczny ranking

Grill elektryczny ranking

Grill elektryczny – jaki wybrać, by spełniał oczekiwania? Z pewnością jednym z ważniejszych kryteriów jeśli chodzi o grill elektryczny jest cena, warto jednak pamiętać o innych funkcjach. Poniższy ranking pomoże w dokonaniu odpowiedniego wyboru.5. First Austria 5343-3 – 180 stopni wygody

Grill elektryczny ranking

Jako dobry grill elektryczny – ranking otwiera First Austria. Sprawdzi się w niemalże każdej kuchni. To urządzenie przypominające opiekacz, ale ciekawą opcją jest możliwość rozłożenia go o 180 stopni. Dzięki temu można zyskać większą powierzchnię grillowania poprzez jednoczesne smażenie na obu płytach. Ten sprzęt pozwala znacząco skrócić czas przygotowywania posiłków nie tylko dzięki opcji rozkładania, ale także dzięki temu, że płyta nagrzewa się bardzo szybko do temperatury umożliwiającej pieczenie. Już po 2 minutach grill jest gotowy do pracy. Termostat pozwala dopasować idealną temperaturę, a zbiorniczek na tłuszcz to bardzo proste czyszczenie urządzenia. 

Zalety
rozłożenie na 180 stopni
cena – 120 zł
prosty w obsłudze
Wady
dłuższy czas ogrzewania

4. Tefal GC712D34 OptiGrill – ze wskaźnikiem stopnia wysmażenia

Grill elektryczny ranking

Grill elektryczny Tefal idealnie sprawdzi się w kuchni. Wyposażono go w czterostopniową regulację temperatury. Co ciekawe, sprzęt automatycznie wykrywa, ile potraw znajduje się na płycie i dostosowuje temperaturę i czas przygotowywania posiłku. Wskaźnik wysmażenia powala kontrolować proces pieczenia – kolor żółty oznacza delikatne wysmażenie, pomarańczowy to średni poziom, a czerwony oznacza mocne wysmażenie. 6 programów grillowania pozwala na idealne dobranie parametrów do przygotowywanych dań. Tu również tłuszcz spływa do specjalnego zbiornika, dzięki czemu czyszczenie urządzenia jest łatwe.

Zalety
6 programów grillowania
funkcja wyboru wysmażenia
automatyczne ustawianie temperatury
Wady
wysoka cena – 600 zł3. Bosch TFB3302V – prostota i moc

Grill elektryczny ranking

Grill elektryczny Bosch to urządzenie proste i funkcjonalne. Szybkie nagrzewanie się płyt pozwala przygotowywać dania w krótkim czasie, a po zakończonym grillowaniu płytę można łatwo umyć w zmywarce. Położenie górnej płyty można regulować, aby dopasować wysokość do rozmiaru produktów umieszczonych na grillu. To urządzenie wyposażone jest także w system odprowadzania tłuszczu.

Zalety
prostota w obsłudze
szybkie nagrzewanie się płyt
łatwe czyszczenie
duża moc
cena – 200 zł
Wady
dość małych rozmiarów
brak programów smażenia

2. Tefal GC3050 – łatwe czyszczenie

Grill elektryczny ranking

Tefal grill elektryczny 2w1, stołowy i kontaktowy, to urządzenie idealne do użytku domowego. Powierzchnię grillowania można łatwo zwiększyć, rozkładając płyty, dzięki czemu można smażyć jednocześnie na obu z nich. Płyty wykonane są z nieprzywierającego materiału, a po zakończonym gotowaniu można je zdjąć i umyć w zmywarce. Grill wyposażono także w regulowany, 3-stopniowy termostat, który pozwala na przyrządzanie różnego rodzaju potraw. Dwa poziomy wysokości płyt sprawiają, że przygotowywanie posiłków jest proste i intuicyjne. 

Zalety
możliwość rozłożenia płyt
3-stopniowy termostat
łatwy w czyszczeniu
duża moc
cena – 290 zł
Wady
brak regulacji położenia górnej płyty1. First Austria 5344-1 – wytrzymałość i moc 2000 w

Grill elektryczny ranking

Ranking – grill elektryczny zamyka First Austria. Umożliwia zarówno smażenie mięs i szaszłyków, jak i pysznych tostów oraz kanapek na ciepło. Intuicyjna regulacja temperatury grillowania pozwala na przygotowanie potraw wysmażonych dokładnie tak, jak lubisz. To urządzenie jest proste w obsłudze, charakteryzuje się wysoką mocą, dzięki czemu grillowanie jest niezwykle szybkie. Ustawienie płyt można regulować w zależności od tego, jakie produkty się na nich znajdują. Możliwe jest również rozłożenie ich o 180 stopni i zwiększenie pola grillowania.

Zalety
możliwość rozłożenia na 180 stopni
łatwy w czyszczeniu
duża moc
niska cena – 140 zł
regulacja temperatury
Wady
brak

Przeczytaj też: Jaki czajnik elektryczny wybrać?

Co lepsze – grill elektryczny czy patelnia grillowa?

Uwielbiamy smak grillowanych potraw. Wiemy już, że nawet mały grill elektryczny pomoże przygotować smakowite dania, ale czy jest to jedyna alternatywa dla tradycyjnego grilla? Okazuje się, że fani pieczonych mięs i osoby, które pragną zredukować ilość tłuszczu w swojej kuchni stają często przed dylematem, co będzie dla nich lepsze – grill elektryczny czy patelnia grillowa?Grill elektryczny ranking

Niewątpliwą zaletą grilla elektrycznego jest prostota obsługi. Wystarczy włączyć urządzenie, umieścić na ruszcie bądź płycie mięso i po krótkim czasie potrawa jest gotowa. Nie potrzeba przy tym dodatku tłuszczu. Mięso wypieka się równomiernie, jest soczyste i chrupiące, a do tego zdrowe i niskokaloryczne. Pewną wadą może być natomiast fakt, że urządzenie takie zajmuje sporo miejsca. Nawet najmniejsze modele mogą okazać się zbyt duże, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach.

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez patelni – jest ona właściwie podstawowym jej wyposażeniem. Patelnia grillowa jest zbudowana charakterystycznie i na całej swojej powierzchni posiada prążki. Zapobiegają one wchłanianiu nadmiaru tłuszczu przez smażone potrawy. Patelnia nagrzewa się równomiernie, dzięki czemu możliwe jest dobre wysmażenie przygotowywanego dania. Niewątpliwym plusem patelni grillowej jest fakt, że ze względu na swoje niewielkie rozmiary zmieści się w każdej szafce. Produkt wyższej jakości może cieszyć przez długi czas, jest to zatem inwestycja na lata.

Co więc wybrać? Wszystko zależy od twoich preferencji oraz od miejsca, jakim dysponujesz. Jeśli się wciąż zastanawiasz, sprawdź nasz ranking grill elektryczny niejedno ma bowiem imię.

Funkcje

Decydując się na grill elektryczny, warto wiedzieć, że poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko budową i wielkością, ale także funkcjami. Dobry grill elektryczny powinien przede wszystkim być łatwy w czyszczeniu i wygodny w obsłudze, ale czemu nie wybrać urządzenia, które ucieszy dodatkowymi opcjami?Jedną z bardziej praktycznych funkcji jest regulacja temperatury. Grill do steków czy opiekacz z termostatem pozwoli uzyskać potrawę idealnie wypieczoną i ułatwi utrzymanie odpowiedniej temperatury przez cały czas pieczenia. 

Niektóre urządzenia są także wyposażone w funkcję rozmrażania. To wygodne szczególnie wtedy, gdy robimy zakupy na zapas i mrozimy mięso – nie trzeba czekać, aż rozmrozi się samo.

Grill kontaktowy do obustronnego, beztłuszczowego grillowania Kanał odpływu tłuszczu i tacka na skropliny (zdejmowana tacka w celu łatwego czyszczenia) Moc 2000 W Obudowa ze stali nierdzewnej Termostat regulowany stale Krótkie czasy gotowania Płytki do g

Sprzęt z pokrywą nie tylko zapobiega pryskaniu tłuszczu, ale również pozwala poddusić danie i zarumienić jednocześnie z dwóch stron. Co warte zauważenia, nawet niedrogi grill elektryczny do 200 zł będzie wyposażony w tę opcję. Grill elektryczny – ranking będzie niezbędny do wyegzekwowania najważniejszych funkcji.

Sprawdź też: ranking wypiekaczy do chleba oraz piekarników do zabudowy.Jak wyczyścić grill elektryczny?

Czyszczenie grilla elektrycznego warto rozpocząć od razu po przygotowaniu posiłku, aby tłuszcz i resztki nie zdążyły zaschnąć. Pierwszym krokiem powinno być przetarcie urządzenia wilgotną szmatką, aby wstępnie usunąć nadmiar tłuszczu. Kolejny krok to zdjęcie rusztu lub, jeśli to grill z wymiennymi płytkami, płyty grzewczej i wyczyścić je delikatnie, używając ciepłej wody z mydłem lub detergentem. W przypadku bardziej uciążliwych zabrudzeń można wykorzystać specjalne preparaty. Warto wiedzieć, że części niektórych urządzeń można bezpiecznie myć w zmywarce.Trzeba jednak zawsze pamiętać, aby po czyszczeniu wytrzeć grill do sucha, tak, aby nigdzie nie gromadziła się woda. 

Zobacz także: Myjka parowa domowa – rodzaje i ranking.

Grill elektryczny – ranking

W przypadku gdy chcesz kupić grill elektryczny ranking pomoże ci wybrać model idealny dla siebie. Urządzenie takie jest świetnym sposobem na przygotowywanie smacznych, zdrowych i mało kalorycznych potraw w kilka chwil. Co jeszcze warto wiedzieć, decydując się na grill elektryczny? Opinie użytkowników wskazują na to, że to jeden z najszybszych sposobów na jedzenie bez tłuszczu. Możemy też cieszyć się grillowanymi daniami cały rok, niezależnie od pogody. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Close