Close

Ekspresy do kawy na każdą kieszeń

Przelewowy, ciśnieniowy kapsułkowy, a może prosta kawiarka? Dowiedz się, jak dobrać ekspres, aby mieć idealną kawę każdego dnia.

Ekspres przelewowy - klasyka gatunku

Jego największa zaleta to wysoka zawartość kofeiny w kawie. Ten typ ekspresu jest idealny dla Ciebie, jeśli lubisz mocną kawę. Ponieważ zmielona kawa jest w nim zalewana wrzątkiem i powoli przesączana, zawiera ona bardzo dużo kofeiny. W ten sposób możesz przyrządzić też jej dużą ilość na raz, na przykład dla całej rodziny lub przyjaciół. Ogromną zaletą ekspresu przelewowego jest jednak też to, że jest niezwykle przystępny cenowo.

Jakie może mieć natomiast wady? Na pewno taką, że wymaga użycia zmielonej kawy. Jeśli chcesz więc mieć „świeżą” kawę, musisz mieć dodatkowo młynek, aby za każdym razem mielić na świeżo ziarna. W takim typie ekspresu przyrządzisz też tylko klasyczne americano.
Nie posiada on spieniacza mleka, z pomocą którego można zrobić cappuccino, latte czy dowolny rodzaj kawy z pianką

Ekspres ciśnieniowy

W sklepach kupisz wiele rodzajów ekspresów ciśnieniowych. Ekspres do kawy możesz zamówić na allegro. Sprawdź, czym się między sobą różnią:

 • Ekspres kolbowy
  Jego największa zaleta to profesjonalna kawa jak z kawiarni. Takich ekspresów najczęściej używają bariści w kawiarniach. Musisz w nich jednak wszystko robić ręcznie -  prasować kawę, spieniać mleko. To zdecydowanie wymaga trochę czasu,
  ale na pewno się opłaca: smak kawy jest prawie idealny. Ekspresy kolbowe zazwyczaj mają też niską cenę w porównaniu z resztą ekspresów ciśnieniowych. 
 • Ekspres kapsułkowy
  Jego największa zaleta to oszczędność czasu.
  Z pomocą tego ekspresu najszybciej przyrządzisz kawę. Jeśli więc zawsze jesteś w biegu i rano nie masz czasu na celebrowanie śniadania, to idealny ekspres dla Ciebie. Wkładasz kapsułkę z kawą, wybierasz rozmiar kawy, jej rodzaj i gotowe.
  To też świetny ekspres do kawy dla Ciebie, jeśli lubisz kawy smakowe, na przykład z nutką wanilii, biszkoptowe czy karmelowe. Ekspres kapsułkowy jest też bardzo łatwy w utrzymaniu. Zdecydowanym minusem jest za to dość wysoka cena kapsułki,
  co przekłada się na wysoką cenę kawy.
 • Ekspres automatyczny
  Jego największa zaleta to uzyskanie dokładnie takiej kawy, jaką chcesz. Możesz w nim dobrać każdy parametr niezależnie - od grubości ziaren po temperaturę wody. To najbardziej zaawansowany technologicznie ekspres, wszystko jednak jest w nim bardzo intuicyjne. Takie ekspresy posiadają zazwyczaj dotykowy wyświetlacz i możesz przyrządzić z pomocą tego ekspresu nawet kilkanaście rodzajów kawy. Do tego w wielu nowoczesnych modelach można stworzyć też kawę mrożoną, a nawet czekoladę. Minusem takiego ekspresu jest zdecydowanie jego trochę wyższa cena oraz to, że wymaga bardziej starannej higieny, w porównaniu z innymi urządzeniami. 
 • Kawiarka
  Jej największa zaleta to proste przygotowanie kawy z zachowaniem wysokiej jakości.
  Kawiarka to forma ekspresu niskociśnieniowego.
  To właśnie z jej pomocą przygotujesz kawę jak z włoskiej kawiarni. Kawiarki są przeważnie wykonane z aluminium lub stalowe. Do dolnego pojemnika wlewasz wodę, do sitka wsypujesz kawę, umieszczasz kawiarkę na kuchence i czekasz,
  aż woda się zagotuje. Zaletami kawiarki są zdecydowanie wysoka jakość przygotowywanej kawy oraz niska cena urządzenia. Minusem jest czasochłonność całego procesu. Zaparzenie kawy w kawiarce zajmuje nawet do 15 minut, nie jest więc najlepszym sprzętem na szybkie i nerwowe poranki.

Materiał partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij