Close

Płytki drewnopodobne w kuchni i łazience – jakie wybrać? Porady

Coraz częściej w domowych aranżacjach obserwuje się powrót do rozwiązań, czerpiących z natury. Kto z nas choć raz nie marzył o salonie, łazience czy innym pomieszczeniu, pachnącym drewnem i pełnym motywów roślinnych oraz żywych kwiatów? Drewno podłogowe jest piękne, ale nie we wszystkich wnętrzach się sprawdzi. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na tradycyjne kafelki do kuchni lub łazienki? Nic podobnego! Przedstawiamy niekwestionowany hit: płytki drewnopodobne! Poznajcie się!


przestronny salon w szarości z dużą ilością okien z jasnymi płytkami drewnopodobnymi ułożynymi w jodełkę
źródło: e-plytki.eu

„Drewno” jak się patrzy

Choć płytki drewnopodobne podbiły rynek budowlany i wnętrzarski kilka lat temu, nic nie wskazuje na to, aby miały wyjść z mody czy się znudzić. Drewnopodobny gres lub terakota drewopodobna to materiał, dostępny w naprawdę wielu wzorach i odcieniach, a dobrej jakości płytki do złudzenia przypominają prawdziwe drewno. Słoje, kolor, a nawet charakterystyczna faktura – wszystko to może zostać oddane na płytce. Na pierwszy rzut oka nie każdy się zorientuje, że ma do czynienia nie z odpowiednio przetworzonymi deskami, lecz ich imitacją! Oczywiście płytki stanowią często pokrycie podłogi, ale równie dobrze sprawdzą się w innych zastosowaniach. Na polskim rynku płytki drewnopodobne oferuje chociażby Paradyż czy Opoczno.

łazienka czarno-brązowa z oszklonym prysznicem z użyciem płytek drewnopodobnych
źródło: archilovers.com

Oczywiście wyjątkowe walory estetyczne to tylko jeden z powodów, dla których płytki te są tak popularne. Przesądza o tym również ich funkcjonalność i praktyczność, a także możliwość zastosowania w łazience czy kuchni.

Zalety płytek drewnopodobnych

O co dokładnie chodzi z ich wyjątkową funkcjonalnością? Już tłumaczymy! Takie płytki podłogowe:

  • nie wymagają konserwacji poprzez regularne lakierowanie,
  • są niezwykle łatwe w czyszczeniu, a więc świetne do kuchni (raz na jakiś czas przejedziesz mopem ze środkiem czyszczącym i gotowe!)
  • nie są nasiąkliwe i nie ulegają odkształceniu ani pleśnieniu pod wpływem wilgoci, więc idealnie nadają się do łazienki,
  • nie podlegają wahaniom temperatury, a dodatkowo da się je zastosować razem z ogrzewaniem podłogowym,
  • są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, a także w kilku klasach ścieralności,
  • ich trwałość sprawia, że będą dobrze spełniały swą funkcję przez lata, nie blaknąc,
  • można je wykorzystać w licznych aranżacjach łazienkowych i kuchennych,
  • są dostępne w korzystnych cenach,
  • stanowią najlepszy wybór dla osób, którym dobro naszej planety leży na sercu (żadne drzewo nie musi zostać ścięte!).

Płytki drewnopodobne - jak kupować?

płytki drewnopodobne w kuchni i jadalni ułożone w jodełkę jak drewniana podłoga
źródło: casa-ideias.top

Decydując się na zakup płytek drewnopodobnych, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwsza rzecz to wspomniana wyżej ścieralność. Aby produkt był trwały na lata, warto, aby jego klasa ścieralności wynosiła minimum IV. W kuchni, gdzie na ziemi lądują okruszki, a czasem coś się rozbija, trwałość jest niezwykle ważna. Kolejna kwestia to odporność na działanie czynników chemicznych, co może mieć znaczenie przy czyszczeniu np. powierzchni łazienkowych.

Miłośnicy symetrii będą zachwyceni. Tutaj każdy element ma taki sam rozmiar, a krawędzie są równiutkie. Dzięki temu mogą one stanowić bezfugowe pokrycie podłogowe.

łazienka w szarym marmurze z płytkami jak drewno pod prysznicem z czarną baterią
źródło: theultralinx.com

Oczywiście nie bez znaczenia jest kolor gresu drewnopodobnego, który należy dobrać pod całość aranżacji. Przykładowo, w łazienkach inspirowanych wystrojem egzotycznym dobrze sprawdzą się płytki w kolorze ciemnego drewna (np. z kolekcji Hasel od Paradyż). Dobrze jest kupować płytki z jednej partii, aby mieć pewność, że nie będzie na nich widocznych różnic.

Układ gresu a pomieszczenie

Kolejny aspekt wart rozważenia to sposób, w jaki płytki mają zostać ułożone oraz ich rozmiar. W przestronnych kuchniach lub łazienkach sprawdzą się większe płytki. Do nowoczesnych wnętrz ciekawym rozwiązaniem są natomiast elementy heksagonalne. Popularny układ to oczywiście płytki prostokątne, równoległe, zwykle przesunięte względem siebie o określoną długość. Takie ułożenie pozwala optycznie wydłużyć wnętrze. Jeśli natomiast chce się sprawić, aby pomieszczenie wydawało się szersze, warto postawić na płytki podłogowe w „jodełkę”. Decydując się na samodzielne układanie, trzeba zastanowić się, jak poprzycinać poszczególne elementy. Wszystko po to, aby gres dobrze prezentował się w newralgicznych miejscach, tzn. tuż przy progu i przy samych ścianach.

ciemna drewniana podłoga w jodełkę z kwiatami doniczkowymi i krzesłem
źródło: designhunter.co.uk

Uprzedzamy: montaż takich płytek bywa trudniejszy niż położenie tradycyjnych paneli podłogowych. Jeśli więcej nie jest się pewnym, jak to zrobić, lepiej skorzystać z pomocy fachowca. Usuwanie krzywo położonych płytek podłogowych może być frustrujące, a w dodatku niełatwo będzie naprawić niekorzystny efekt… Tymczasem ktoś, kto układa płytki zawodowo, od razu stwierdzi, jaki wariant będzie najlepszy. Oszczędzisz w ten sposób nerwy i czas!


Zobacz także: Płytki na ścianę - czy to jedyne wyjście? Inspiracje ścienne

Kuchnia w drewnie (i nie tylko)

Przejdźmy do przykładów aranżacji i konkretnych pomysłów. W kuchni płytki drewnopodobne znakomicie odegrają swoją rolę, dopełniając wielu aranżacji. Przykładowo:

kuchnia z jasnymi płytkami drewnopodobnymi w odcieniu ciepłego beżu
źródło: seshell.com
  • przechodząc płynnie w panele drewniane w otwartej na salon kuchni, nie zaburzą przestrzeni ostrą, odznaczającą się krawędzią,
  • w kuchni nowoczesnej ciemne płytki stworzą ciekawy kontrast dla jasnych mebli,
  • w aranżacji loftowej będą pięknym dopełnieniem industrialnych lamp, dużego okna i surowych ścian,
  • klasycznie urządzona kuchnia i jasne płytki (np. z kolekcji Maloe od Ceramiki Paradyż) w połączeniu z pozostałymi elementami wystroju stworzą sielski, domowy klimat, co sprawi, że rodzina chętnie będzie gromadziła się na wspólnych posiłkach,
  • w aranżacjach rustykalnych kuchni ciekawie będą wyglądać jasne płytki drewnopodobne, nadające pomieszczeniu przytulności.

Imitacja drewna na kuchennej podłodze, na przykład w postaci gresu drewnopodobnego, sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach, gdzie ważna jest spójność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć ją ze zbliżonymi kolorystycznie płytkami w przedpokoju czy salonie. Tutaj można pozwolić sobie nawet na płytki naśladujące drewno egzotyczne. Dodaj do tego kilka roślin, pojemniczki z orientalnymi przyprawami, a fragment ściany nad zlewem niech wypełnią kafelki do kuchni w stylu marokańskim. Pięknie, prawda?

Łazienka, a płytki drewnopodobne - płytki łazienkowe

płytki drewnopodobne w małej łazience
źródło: decoretoo.com

Dla tych, którzy zawsze marzyli o ciepłej, sprzyjającej relaksowi łazience, proponujemy płytki drewnopodobne łazienkowe, połączone z ogrzewaniem podłogowym. Wyobraź sobie to uczucie, kiedy wychodzisz z wanny i zamiast na zimnych kafelkach, stawiasz swe stopy na cieplutkiej podłodze… I choć gres sam w sobie jest chłodny, zainstalowane pod nim ogrzewanie podłogowe w połączeniu z wizualnym efektem „ciepłego drewna” robi swoje!

W niewielkiej łazience istnieje jeszcze jedna, ciekawa opcja. Zamiast wstawiać do niej narożny brodzik, można całą podłogę pokryć jasnymi, antypoślizgowymi płytkami drewnopodobnymi i dobudować jedynie drzwiczki dookoła prysznica. Wówczas wszystko jest na jednym poziomie. Nie tylko sprawi to, że łazienka wyda się przestronniejsza, ale też ułatwi jej sprzątanie!

Warto pamiętać, że gres może zostać wykorzystany w innych miejscach w łazience, m.in.:

  • jako „półeczka” dookoła umywalki nablatowej,
  • na fragmencie ściany pod prysznicem czy dookoła lustra,
  • jako pokrycie wnęki w ścianie (idealne rozwiązanie w ciasnej łazience!),
  • dookoła wanny zabudowanej – zamiast tradycyjnych kafelków.
łazienkach w przygaszonych płytkach drewnopodobnych z białymi wstawkami z kamienia i szklanymi szybami prysznicowymi
źródło: dibla.com

Dodaj do całej aranżacji elementy roślinne, świece zapachowe, nastrojowe oświetlenie… Aż będzie się chciało usiąść w wannie z książką lub wziąć odprężający prysznic! Ciemne płytki podłogowe, idealne do większych łazienek, pięknie będą kontrastowały ze śnieżnobiałą armaturą.

Płytki drewnopodobne alternatywa idealna?

Funkcjonalnie i jednocześnie estetyczne płytki drewnopodobne to wspaniała alternatywa dla paneli z drewna. Warto wykorzystać je tam, gdzie prawdziwe drewno się nie sprawdzi, m.in. ze względu na swą nasiąkliwość i konieczność częstej pielęgnacji. Ich naprawdę dobra cena, świetne właściwości użytkowe, bogaty wybór (Paradyż, Opoczno i nie tylko!) oraz szerokie możliwości aranżacyjne sprawiają, że coraz więcej osób sięga po nie przy okazji remontu. Może więc i Ty zdecydujesz się na drewnopodobny gres w swojej łazience albo kuchni?

płytki drewnopodobne w łazience
źródło: adari.com.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
Maria
4 lat temu

Jak nazywają się płytki które pochodzą ze strony designhunter? Czy jest jakiś polski zamiennik do kupienia?

Rafał
Rafał
3 lat temu

Witam. Co znajduje się na podłodze w kuchni pod zdjęciem ze strony źródło: seshell.com

Zamknij