Close

5 podstawowych zasad urządzania: pierwsze własne mieszkanie

Zakup własnego mieszkania to przede wszystkim radość i ekscytacja. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu spełniamy jedno ze swoich największych marzeń. Jednak zaraz po wszystkich emocjach wynikających z zadowolenia przychodzi także stres i obawa. Oto wielkimi krokami nadchodzi aranżacja i odpowiednie urządzanie. W dzisiejszym poradniku postaramy się zainspirować Was pięcioma, fundamentalnymi zasadami urządzania pierwszego, własnego mieszkania. Gotowi? To do dzieła!

1. Jak urządzić: Planuj i działaj krok po kroku

Moment odebrania kluczy wiąże się z radością, ale jednocześnie z rozpoczęciem okresu wyzwań, którym niekiedy ciężko sprostać, dlatego planowanie i zagospodarowanie przestrzeni warto podzielić sobie na etapy. Takie uporządkowane działanie z pewnością pozwoli na przemyślenie każdego kroku i w efekcie osiągnięcie pełnego sukcesu. Zacznij od wyboru kolorystyki i stylu. To niezwykle istotny etap, który będzie stanowił bazę dla całej, dalszej aranżacji pierwszego mieszkania. Zastanów się, czy zależy Ci na wdrożeniu do mieszkania stylu skandynawskiego, minimalistycznego, glamour, czy może loftowego?

Do wyboru jest wiele możliwości i konfiguracji, jednak musisz przy tym mieć na uwadze fakt, że mieszkanie najlepiej prezentuje się gdy jest spójne, a każde pomieszczenie z osobna łączy podobna myśl przewodnia. W całości da to efekt idealnie zaaranżowanego wnętrza, w którym zachowana jest harmonia.

welurowe poduszki w sypialni szafka nocna art deco

2. Jak urządzić: Liczy się Twój charakter i tryb życia

Do złotej zasady urządzania pierwszego mieszkania z pewnością należy zastanowienie się nad prowadzonym stylem życia. Organizacja przestrzeni powinna być dopasowana do Twoich potrzeb oraz potrzeb pozostałych domowników. Podczas urządzania skup się przede wszystkim na tym, czego potrzebujesz i z czego faktycznie skorzystasz na co dzień. Jeśli lubisz gotować i spędzasz dużo czasu w kuchni, zadbaj o jej przestronność i pojemne, głębokie szafki. Jeśli zaś należysz do grona osób, które mają niezliczone ilości rzeczy osobistych, to koniecznie postaw na odpowiedni system porządkowania przestrzeni.

Mowa tu o wszelkiego rodzaju organizerach, miejscach na przechowywanie przedmiotów osobistych czy też niezliczonej ilości pudełek, które sprytnie schowasz w garderobie lub ustawisz na wierzchu. To element nie tylko praktyczny, ale i dekoracyjny.

Warto także zadbać o dodatki stricte związane z Twoim charakterem, bo dzięki nim pokażesz w mieszkaniu swój prawdziwy indywidualizm. Zawieś na ścianie swoje ulubione fotografie lub zdjęcia bliskich osób i wyeksponuj tym “własne ja” w swoim pierwszym mieszkaniu. Dzięki temu Twoje wnętrze nie będzie pozbawione duszy, a Ty poczujesz, że jest Twoje. Takie prawdziwie Twoje...

3. Jak urządzić: Postaw na kompromisy

Jeśli nie jesteś singlem to warto byś liczył się ze zdaniem pozostałych domowników. W końcu mieszkanie to Wasza wspólna przestrzeń, którą będziecie dzielić każdego dnia. Warto zatem szukać odpowiednich kompromisów, które pomogą znaleźć złoty środek zadowalający każdą ze stron. Dla przykładu, jeśli kochasz długie kąpiele, a Twój partner stawia na szybki prysznic, najlepszym rozwiązaniem będzie wanna z parawanem, która umożliwi zarówno kąpiel, jak i prysznic. Natomiast jeśli Twoja partnerka uwielbia minimalizm, a Ty jesteś artystyczną duszą, która uwielbia otaczać się dużą ilością przedmiotów, możecie w każdym pomieszczeniu w subtelny sposób połączyć swoje dwa światy.

Takie zabiegi stylistyczne wymagają kreatywności i cierpliwości, ale z pewnością po wspólnych rozmowach dojdziecie do satysfakcjonujących rozwiązań.

stylowa szafka nocna

4. Jak urządzić: Podziel mieszkanie na strefy

Planowanie pierwszego mieszkania to wyzwanie dla każdego. Jednak, by wszystko przebiegało zgodnie z planem, warto na początek podzielić swoje cztery ściany na strefy. Pewnie zastanawiasz się jaki jest tego cel? Otóż takie rozwiązanie ma wiele zalet, gdyż przekłada się na łatwiejsze utrzymanie porządku, zwiększenie funkcjonalności oraz podniesienie komfortu podczas przebywania w każdej strefie.

Zastanówmy się zatem, czy zamierzamy stworzyć aneks łącząc kuchnię z salonem, czy zależy nam aby były to odrębne pomieszczenia. Następnie przemyślmy na spokojnie, czy potrzebujemy dużej garderoby, czy zamiast niej wolimy wolną przestrzeń wykorzystać na rzecz większego metrażu samej sypialni lub stworzenia w jej miejscu gabinetu przeznaczonego do pracy.

poduszki piersi rośliny na parapecie sypialnia millenialsa


Zobacz także: Aranżacja małej łazienki z prysznicem - poradnik

5. Jak urządzić: Sprzęt pierwszej potrzeby

W każdym mieszkaniu niezbędne okazują się być podstawowe sprzęty, które ułatwiają nam życie codzienne. Te właśnie rzeczy powinny zostać zakupione w pierwszej kolejności.

Chodzi tu przede wszystkim o sprzęt agd oraz urządzenia niezbędne w łazience, takie jak, toaleta i wanna czy prysznic. Bez nich ani rusz, więc to takie typowe elementy z mieszkalnej listy “must have”. Jednak do niej powinieneś również dodać łóżko i szafę. To jednym słowem niezbędnik, bez którego nie można przejść do kolejnego etapu urządzania swojego pierwszego mieszkania.

źródło zdjęć: society6.com

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij