Close

Meble do małego pokoju dziennego – jak ustawić?

Meble do małego pokoju, jak również ich ustawienie mogą wydawać się problematycznym tematem. Jednak nie Ty pierwszy zastanawiasz się, jak do niego podejść. Aktualnie, rynek zalany jest wręcz mieszkaniami o małym metrażu z dużą ilością pokoi. Wiąże się to przede wszystkim z poszukiwaniem trick' ów aranżacyjnych małych przestrzeni. W ich wyszukaniu i rozwiązaniu problemu z pewnością pomoże Ci nasz artykuł. W pierwszym kroku konieczne będzie dobre przemyślenie i rozplanowanie posiadanej przez Ciebie przestrzeni. Ważny będzie też dobór indywidualnych, a zarazem ciekawych rozwiązań, które idealnie wpasują się w Twój dom.

Pokój dzienny to miejsce wielu różnych aktywności. To w nim na co dzień łączymy wiele funkcji, takich jak odpoczynek i relaks, zabawa z dziećmi, spotkania z rodziną i znajomymi, spożywanie posiłków, a nawet praca czy sen. Wydaje się to być zbyt dużo szczególnie w przypadku, w którym posiadamy tylko niewiele ponad 15 m2. Kluczem jest jednak pomysłowość i dobra organizacja.

pokoj dzienny z zoltymi drzwiami
źródło: door.decorationforhome.xyz

Jak urządzić mały pokój? Dobrze rozplanuj przestrzeń!

Aranżacje małego pokoju wymagają od nas niemałej gimnastyki. Aby móc dobrze się czuć na małej przestrzeni, musimy przede wszystkim dobrze ją rozplanować. Umiejętność praktycznego i ergonomicznego planowania jest indywidualną cechą człowieka. Jeżeli nie czujemy się więc na siłach, warto skorzystać z pomocy doświadczonego architekta, który tą część pracy wykona za nas. Co ważniejsze, dobrze jakby aranżacje dopasowane do indywidualnych potrzeb były wspierane przez fachowych wykonawców, którzy zadbają o każdy najmniejszy nawet szczegół. Świetne samopoczucie i chęć przebywania w naszym nowym wnętrzu szybko zrekompensuje nam dodatkowy koszt, jaki poniesiemy.

biały salon z szara kanapą
źródło: thecottagemarket.com

Zacznijmy od wyznaczenia głównych ciągów komunikacyjnych. Są to najczęściej uczęszczane ścieżki w przechodzeniu przez pokój dzienny. Oczywiście, w zależności od ustawienia mebli mogą się one zmienić, częściowo wzmocnić lub osłabić. Istotne jest, żeby cały czas mieć je z tyłu głowy, ponieważ to od nich zależeć będzie płynne przemieszczanie się i codzienne funkcjonowanie . Kolejnym aspektem jest łatwy dostęp do najczęściej używanych miejsc i fragmentów przestrzeni. Może być to na przykład:

  • domowa biblioteczka z ulubionymi książkami, które pochłaniamy bardzo szybko,
  • stolik kawowy, z którego korzystamy kilka razy w ciągu dnia,
  • szuflada z zabawkami dla dzieci,
  • stół jadalny, przy którym codziennie jemy.

Elementy te powinny mieć zapewniony łatwy dostęp. Bez potrzeby przestawiania mebli i innych elementów wyposażenia.

biały, klasyczny salon z drewnianą podłogą
źródło: apartmenttherapy.com

Meble do małego pokoju - wskazówki w aranżacji salonu

Funkcjonalność, funkcjonalność i jeszcze raz funkcjonalność. Zastanów się, jakie mają znaleźć się w Twoim salonie. Od tego w dużej mierze uzależnione będzie, za jakimi meblami będziesz się rozglądać. Te, które może zawierać w sobie nawet mały pokój dzienny, to m.in. :

Odpoczynek i relaks

 tutaj istotny będzie dobór wygodnej kanapy lub fotela wypoczynkowego. Ciekawą alternatywą może być krzesło brazylijskie lub hamak. Najważniejsze jednak jest to, by zapewnić sobie maksymalny komfort. Innymi elementami składającymi się na to może być na przykład telewizor lub kino domowe.

dywan boho w salonie z krzesłem brazylijskim
źródło: carpetideaslist.top

Spotkania z rodziną i znajomymi

Rodzina częściej spotyka się na obiedzie lub kawie. W tym przypadku konieczny będzie stolik kawowy, chyba że posiadamy oddzielne, wydzielone miejsce z dużym stołem jadalnym. Wtedy to on może nam zastąpić spotkania przy małym stoliku. Podobna sprawa może być także przy spotkaniach ze znajomymi. O ile z rodziną zazwyczaj pozostajemy przy określonych posiłkach i napojach, to w przypadku znajomych potrzeby mogą być inne. Jeżeli nie mamy na tyle miejsca, by ulokować w naszym salonie dodatkowego stolika lub miejsc do siedzenia dla gości, rozejrzyjmy się za alternatywnym wyjściem. Składane krzesła i stoliki mogą być dobrym rozwiązaniem. Coraz częściej można spotkać się też z takimi dodatkowymi meblami i powierzchniami, które chowane są w inne.


Zobacz także: Zasady Feng Shui - wprowadź je do swojego domu!

mały salon z meblami vintage
źródło: homebigger.com

Spożywanie posiłków

Bardzo często, przy małym mieszkaniu w bloku tę codzienną czynność przenosimy do pokoju dziennego. Standardowo, kupujemy duży stół i co najmniej cztery krzesła. To jednak zajmuje dość dużo przestrzeni. Świetną alternatywą może być na przykład blat rozkładany ze ściany lub wysuwany z zabudowy. Zalety takich rozwiązań, to: oszczędność miejsca na co dzień, możliwość posiadania tak dużego stołu w sytuacjach, w których go potrzebujemy (bez zagracania pokoju dziennego), a po złożeniu "uwolnienie" przestrzeni na przykład do zabawy dla dzieci lub do tańców ze znajomymi.

salon z okrągłym lustrem i stołem jadalnianym
źródło: instagram.com/inasfina

Zabawa z dziećmi

Jak wiedzą wszyscy rodzice, dzieci lubią bawić się wszędzie i wszystkim. Najlepiej, jednak jeżeli jest to w naszym pobliżu. Nie przeszkadza im zupełnie brak miejsca, ani rozkładanie swoich zabawek tam, gdzie akurat my mamy swoje ważne rzeczy. Jak urządzić mały pokój w bloku w takiej konfiguracji? Pozwólmy dzieciom "wejść" do naszej przestrzeni! W jaki sposób? Na przykład "oddając" im jedną szufladę w salonie na ich zabawki. Dobrym pomysłem może okazać się również stworzenie mini kącika dla dzieci w rogu. Mały pokój dzienny może być przecież przestrzenią wspólną, w której pomieszczą się wszyscy. Dzieci będą miały poczucie przynależności do świata dorosłych, a jednocześnie my nie będziemy mieli ich na głowie, a na oku (:

szary salon z pufami
źródło: stoneweb.co


Zobacz także: Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Praca

W dzisiejszych czasach pracujemy praktycznie wszędzie. Dzieje się tak głównie za sprawą rozwoju technologii, co nikogo raczej już nie dziwi. Stwarza to pewne ograniczenia, a także nowe możliwości! W niektórych zawodach wystarczy posiadanie jedynie niewielkiego blatu, przy którym będziemy pracować. W bardzo prosty sposób możemy go zaaranżować, indywidualnie przystosowując nowoczesne meble do małego pokoju w bloku. Na początku znajdźmy miejsce dobrze oświetlone i komfortowe pod względem siedzenia. Następnie poszukajmy sposobu na umieszczenie w nim wysuwanego lub rozkładanego dodatkowego blatu. W ten sposób pozbędziemy się konieczności kupowania biurka i aranżowania całego kącika biurowego.

biurko w salonie
źródło: regardsetmaisons.blogspot.com

Dobry sen

Bardzo często zdarza się, że małe mieszkania wymagają od nas zainwestowania w wielofunkcyjne i praktyczne meble do małego pokoju dziennego. Najprostszym wyjściem w sytuacji konieczności umieszczenia miejsca do spania w salonie jest rozkładana kanapa. Na rynku możemy znaleźć ich całe multum. Warto wybrać się więc do sklepów stacjonarnych i przetestować wygodę w tych dwóch funkcjach. Dzięki coraz większej pomysłowości projektantów powstają nie tylko pojedyncze meble, ale nawet całe zestawy mebli, które zawierają w sobie wiele podstawowych i dodatkowych rozwiązań.

mały, biały salon z szarymi meblami
źródło: designsponge.com

Meble do małego pokoju - jakie wybrać?

Nasze małe mieszkanie ma ściśle określone wymiary, więc aranżacja małego pokoju wymaga zastosowania specjalnych trick 'ów.

Dobrym wyjściem mogą się okazać meble na wymiar. Wszelkie innowacyjne inicjatywy i oryginalne rozwiązania świetnie sprawdzą się w małym pokoju. Podstawowe meble, bez których żaden, nawet mały pokój dzienny się nie obędzie, to:

Meble do małego pokoju: Meblościanka 

Jest genialnym rozwiązaniem! Zamiast standardowej szafy, szafki lub komody... postaw na szafę na wymiar. Wygospodaruj na nią najlepiej miejsce na węższej ścianie i po prostu... zabuduj ją całą! Stworzenie całościowej zabudowy na ścianie zdecydowanie nie zagraci małego pokoju. Dodatkowo zyskasz dużo miejsca do przechowywania najróżniejszych rzeczy. Rozważ wykonanie zabudowy na wymiar, aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz dzięki wykonaniu frontów lakierowanych oraz bez uchwytów. W ten sposób stworzysz jednolitą, odbijającą światło powierzchnię, co z kolei wizualnie powiększy Twój salon.

nowoczesna meblościanka do pokoju
źródło: decorationlovely.com

Meble do małego pokoju: Stoły 

Jeżeli konieczne jest umieszczenie stołu jadalnego w salonie, przyjrzyj się dwóm rozwiązaniom. Pierwsze to mały stół z możliwością rozłożenia do większego. Standardowy blat umieszczony "na stałe" pozwoli na wykonywanie przy nim także innych czynności niż tylko spożywanie posiłków. Innowacyjną propozycją natomiast jest stół wysuwany, na przykład z meblościanki. W razie potrzeby masz miejsce na wspólny posiłek, ugoszczenie znajomych, zabawy z dziećmi, a nawet pracę. W momentach, w których nie jest on potrzebny, możesz go po prostu wsunąć w zabudowę!

salon z aneksem
źródło: home-designing.com

Meble do małego pokoju: Kanapa 

Dobrze zdecydować się na wersję rozkładaną. Jeżeli sami nie będziemy z niego korzystać - ponieważ mamy oddzielną sypialnię - zawsze mamy możliwość zaproszenia gości i przenocowania ich. W przypadku niewielkiej ilości miejsca dobrze jest postawić ją pod ścianą lub w rogu pokoju. Dzięki temu nie zajmie zbyt dużo miejsca. A nawet jest szansa, że "wtopi" się w naszą przestrzeń.

biała aranżacja salonu z białą kanapą
źródło: decoholic.org

Meble do małego pokoju: Stolik kawowy 

Z pewnością nie jest to element niezbędny, lecz dodatkowy. Jeżeli jednak chcesz, by znalazł się w aranżacji Twojego salonu, postaw na taki w kształcie litery "C". Kiedy nie będziesz miał gości, przysuniesz go do kanapy i w ten sposób Twoja przestrzeń będzie bardziej uporządkowana.

drewniane meble do małego pokoju
źródło: abchomedecor.com

Meble do małego pokoju: Krzesła 

Koniecznie składane. Miejscem do ich przechowywania może być wydzielony fragment zabudowy lub kącik "za drzwiami". Dodatkowe sztuki można wynieść nawet do piwnicy. Wybierając krzesła plastikowe, nie musisz martwić się o to, że się zniszczą lub zabrudzą. Wystarczy, że przed użyciem przetrzesz je wilgotną szmatką.

białe meble do małego pokoju na wysoki połysk
źródło: justaddblog.com

Meble do małego pokoju: Miejsce dla gości do spania 

Pierwszą opcją jest zaopatrzenie się w kanapę rozkładaną. Inną, może być łóżko wsuwane do sąsiedniego pokoju. Co prawda będzie wymagało kilku dodatkowych manewrów, jednak zdecydowanie się opłaci. Takie rozwiązanie możesz również wykorzystać w przypadku nieposiadania dodatkowego pomieszczenia, które mógłbyś przeznaczyć na własną sypialnię, ponieważ jest ono przeznaczone na pokój dziecka. Jak zabrać się za taką konstrukcję? W pokoju "do przechowywania" zbuduj 30-40 cm podest. Nie zabierze wiele miejsca, a stanie ciekawym elementem aranżacji wnętrza. Z łatwością go zagospodarujesz na małe łóżko lub kącik do nauki.

meble do małego pokoju
źródło: article.com

Meble do małego pokoju: Zabawa z dziećmi 

Jeżeli potrzebujesz swobodnego miejsca na dziecięce zabawy, wszelkie meble powinny być jak najbardziej kompaktowe. Wszystkie opisane powyżej rozwiązania zdecydowanie to umożliwiają. Wystarczy tylko, że sprytnie je zaaranżować, a zyskasz dużo wolnego miejsca do zabaw.

boho meble do małego pokoju dziennego z dużą ilością tekstyliów
źródło: amplifiermountain.org

Meble do małego pokoju: Telewizor i inny sprzęt elektroniczny

Standardowo stawiany jest na półce lub wieszany na ścianie. Nie zawsze jednak widok dużego, czarnego prostokąta na ścianie jest pożądany. Szczególnie w przypadku, w którym chcemy zadbać o harmonijne , pełne spokoju miejsce. A jakby tak... częściowo ukryć go w meblościance? Meblościanka lub duża szafa do małego pokoju to najprostszy sposób, żeby ukryć wiele niechcianych i używanych sporadycznie rzeczy. Zabudowanie telewizora powieszonego na ścianie lub stojącego na półce jest jednym z nich. Już nigdy więcej nie będziesz musiał oglądać wiszących kabli. A minimalizm nie będzie zakłócany przez bezduszną, czarną plamę.

białe meble do małego szarego pokoju
źródło: daninoce.com.br

Aranżacja małego pokoju - na co zwracać uwagę przy wyborze mebli?

Meble do małego pokoju powinny być przede wszystkim wielofunkcyjne. Pozwoli to na zaoszczędzenie miejsca. Umożliwi także swobodny przepływ energii oraz ułatwi poruszanie się i codzienne funkcjonowanie domowników.

Kolejną ważną cechą jest prosta, jednolita, zamknięta forma. Bierze się to z tego, że im więcej małych rzeczy mamy na wierzchu na małej przestrzeni, tym większy wydaje się być bałagan. A tego chcemy uniknąć, ponieważ większy bałagan wiąże się również z wrażeniem zagraconego pokoju, czyli tego, czego chcemy uniknąć. Postaw na jasne, zamknięte w określonej bryle meble wykonane. Najlepiej, aby były one wykonane z materiałów odbijających światło, czyli aby były lakierowane. Pomimo zwartej kubatury, odbicie światła spowoduje odciążenie mebli, a cały salon będzie wydawał się dużo "lżejszy" i przestronniejszy.

czarno-białe meble do małego pokoju
źródło: homeyohmy.com

Wyposażając swój dom, zawsze warto zadbać o dobre jakościowo materiały, z których wykonane są meble oraz zabudowa. Da nam to przede wszystkim satysfakcję, a także spokój na co najmniej kilka lat. Dodatkowo podniesie prestiż i komfort przebywania w dopracowanym, eleganckim wnętrzu.

Jaki kolor mebli do małego pokoju?

Jak urządzić bardzo mały pokój, by nie stracić wizualnie na przestrzeni? Poza omawianymi wcześniej rodzajami i kształtami mebli oraz sposobami ich aranżacji warto także dobrać odpowiednie kolory.

Najważniejszą informacją jest to, że posiadając mały salon, powinniśmy skoncentrować się na jasnych oraz pastelowych barwach. To one nadadzą świeżości i rozświetlą nasze pomieszczenie. Jasny salon będzie wydawał się większy i przestronniejszy. Jako bazę wybierz biel lub jasny beż. Te barwy zawsze świetnie się sprawdzą do małych wnętrz. Jeżeli zależy Ci na akcencie kolorystycznym, modne kolory w tym sezonie, to przede wszystkim Flamingo i Blueprint. Co prawda są to barwy nasycone, jednak zestaw kilka mebli lub część pomaluj część frontów na te kolory. To połączenie może okazać się świetne! A w przypadku chęci zmiany panującego nastroju wystarczy zmiana tych kilku elementów.

mały salon vintage, meble prl
źródło: article.com

Możesz także odwrócić sytuację. W tym celu pomaluj jedną ze ścian na wybrany mocny kolor. Efekt może okazać się bardzo korzystny. W takim przypadku zadbaj o to, by wszelkie mebledodatki i akcesoria miały jaśniejszy odcień.


Zobacz także: Modne kolory ścian - poradnik barw

Możesz także pozostawić jasną bazę na ścianach, a skupić się na tym, aby meble do małego pokoju były w delikatnie rozbielonych kolorach. To rozwiązanie będzie maksymalnie rozjaśnieni i optycznie powiększy Twój salon.

Jak ustawić meble w salonie?

Jak umeblować mały pokój, by wydawał się on przestronny, a jednocześnie maksymalnie funkcjonalny? Oto kilka rad:

  • postaraj się określić, które z mebli są Ci niezbędne i to je w pierwszej kolejności umieść swojej przestrzeni;
  • połącz funkcjonalność kilku mebli w jeden. Przykładem może być stół lub kanapa rozkładana, a także meblościanka z wysuwanym stołem;
  • duże meble do małego pokoju, takie jak sofa czy komoda ustaw pod ścianą. Salon zyska dzięki temu na obszerności;
  • znajdź sposób na kompaktowość mniejszych mebli. Mamy tutaj na myśli podawany już wcześniej jako przykład stolik kawowy;
  • uzupełniające meble i dodatki zaplanuj jako ruchomeskładane, z możliwością czasowego schowania.
szare meble do małego pokoju
źródło: lingoistica.com

Meble do małego pokoju różnią się od standardowych tym, że powinny być zaprojektowane z pomysłem. Nie możemy przecież ograniczać naszych codziennych, a także okazjonalnych potrzeb. Posiadając niewielką przestrzeń, musimy dobrze ją zaplanować, żeby móc w niej swobodnie funkcjonować. Teraz, po garści naszych wskazówek i porad pozostało tylko zabrać się za dobry projekt!

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andzia
Andzia
3 lat temu

przestronny pokój to po prostu minimalizm w najczystszej postaci

Olga006
Olga006
3 lat temu

Do małego pokoju polecam jak największe umieszczenie mebli i sprzętów na ścianie, mając większą dostępną powierzchnię podłogi

marta
marta
3 lat temu

jak mały pokój to tylko jasne kolory 🙂
ew. akcenty w postaci innych kolorów

Zamknij