Close

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać? Porady i ranking

Troska o higienę i zdrowie jamy ustnej jest dziś nie tylko rutyną, ale ważnym elementem codziennego życia. Piękny uśmiech ułatwia nie tylko kontakty towarzyskie, ale też pozwala na osiąganie lepszych wyników na spotkaniach biznesowych czy rozmowach o pracę. Nie da się tez ukryć, że poprawia on też w znacznym stopniu samoocenę i pewność siebie. Nic więc dziwnego, że z coraz większym zainteresowaniem podchodzimy do nowych rozwiązań w tym zakresie. Szczoteczki elektryczne, mimo, że nie są stosunkowo nowym wynalazkiem, cieszą się coraz większa popularnością. Jak szczoteczka elektryczna może pomóc ci w codziennej higienie jamy ustnej i jaki model wybrać dla siebie?

Aktualizacja: Lipiec 2024

Jaka szczoteczka elektryczna będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaj szczoteczki
Rodzaj szczoteczki

Spośród dostępnych na rynku modeli możesz wybrać szczoteczkę obrotową, obrotowopulsacyjną, soniczną lub ultradźwiękową. Każda z nich posiada inne zalety i lepiej sprawdzi się w innej grupie użytkowników. Szczoteczka obrotowa jest stosunkowo tania, szczoteczka obrotowo-pulsacyjna ma szerszy zakres działania, ale nie będzie odpowiednia dla osób z wrażliwymi dziąsłami. Dla nich lepszym rozwiązaniem będzie delikatniejsza szczoteczka soniczna, najlepiej z regulacją mocy. Jeśli często doskwierają ci problemy zdrowotne jamy ustnej, najlepszym wyjściem z sytuacji będzie zakup szczoteczki ultradźwiękowej. Pacjenci, którzy cierpią na różne choroby zębów czy dziąseł, jak chociażby parodontoza, przed zakupem szczoteczki elektrycznej powinny skonsultować się ze stomatologiem w celu dobrania najlepszego rodzaju.

Wiek użytkownika
Wiek użytkownika

Elektryczna szczoteczka do zębów jest urządzeniem, z którego można korzystać bez większych ograniczeń wiekowych. Korzystanie można rozpocząć już w wieku 3 lat, bez żadnej górnej granicy. Warto jednak dostosować konkretny model do wieku użytkownika. W jaki sposób? Dla dzieci najlepsze będą szczoteczki łagodniejsze o mniejszym rozmiarze głowicy i delikatniejszym włosiu. Z kolei u osób starszych lepiej sprawdzą się modele z mniej zaawansowaną obsługą.

Dodatkowe potrzeby
Dodatkowe potrzeby

Dlaczego warto dostosować szczoteczkę do stanu zdrowia jamy ustnej? Zbyt mocna praca szczoteczki może pogłębić zmiany chorobowe, co z pewnością nie jest efektem pożądanym. Osoby ze schorzeniami zębów czy dziąseł, a także noszące aparat ortodontyczny mogą poprosić o poradę swojego lekarza, który z pewnością pomoże dobrać szczoteczkę elektryczną dopasowaną do tych szczególnych potrzeb.

Ilość ruchów na minutę
Ilość ruchów na minutę

Z reguły im większa ilość ruchów na minutę, tym szczoteczka elektryczna do zębów jest skuteczniejsza. Zdarza się jednak, że tak jak włosie w tradycyjnej szczoteczce może być zbyt twarde dla danego użytkownika, tak praca szczoteczki elektrycznej może być zbyt intensywna. Warto zdecydować się na szczoteczkę wyposażoną w regulację ilości ruchów na minutę – dzięki temu możesz dopasować prace urządzenia do aktualnych potrzeb. Szczoteczki obrotowe wykonują z reguły około 7 600 ruchów na minutę. Znajda się jednak lepsze modele, których praca to nawet 10 500 ruchów. Jeśli chodzi o pulsacje, najlepsze modele prezentują wynik nawet 48 000 pulsacji na minutę. Z kolei najlepsze szczoteczki soniczne osiągają wynik 96 000 drgań, co, w porównaniu do 62 000 drgań wykonywanych przez najczęściej kupowane modele, jest dość sporą różnicą.

Rodzaje główek
Rodzaje główek

O rodzajach główek można by napisać osobny artykuł. Różnią się one wielkością, długością włosia, jego miękkością czy ułożeniem. Warto na początek wybrać zestaw różnych głowic, dzięki czemu będziesz mógł przetestować wszystkie i wybrać najlepszą dla siebie. Jest to też argument, który skłania wielu kupujących do wyboru popularnych marek – sprzedawane przez nich główki są łatwiej dostępne.

Dostępne tryby pracy
Dostępne tryby pracy

Warto wiedzieć, że tryby pracy nie ograniczają się jedynie do wyboru między mocniejszym a słabszym działanie urządzenia. Producenci często oferują specjalne programy, koncentrujące się na przykład na intensywniejszym wybielaniu czy trosce o zdrowe dziąsła. Koniecznie sprawdź, jaka szczoteczka elektryczna została wyposażona w tryb pracy, który najbardziej odpowiada twoim potrzebom.

Wbudowany czujnik nacisku
Wbudowany czujnik nacisku

Zbyt mocne dociskanie włosia szczoteczki do powierzchni zębów będzie nie tylko powodowało szybsze zużywanie główki i zwiększy ryzyko wystąpienia podrażnień dziąseł, ale także znacząca zmniejszy efektywność pracy urządzenia. Zbyt duży nacisk nie pozwoli na prawidłową pracę włosia poprzez jego blokowanie. Szczoteczka elektryczna z czujnikiem nacisku nie ostrzeże cię, kiedy nacisk będzie nieodpowiednio silny. Warto więc zdecydować się na model, który posiada wbudowany czujnik nacisku, szczególnie, jeśli wcześniej nie korzystałeś ze szczoteczki elektrycznej.

Szczoteczka elektryczna z irygatorem
Szczoteczka elektryczna z irygatorem

Irygator jest urządzeniem, które przy pomocy silnego strumienia wody pozwala na czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Na pewno kojarzysz ten mechanizm z wizyt u swojego dentysty. Domowe irygatory są świetnym rozwiązaniem dla osób z aparatem ortodontycznym, ale też wszystkich, którzy chcą dbać o jak najmniejsze występowanie kamienia nazębnego. Szczoteczka elektryczna i irygator to zestaw, który pozwoli na profesjonalną higienę i ochronę jamy ustnej w domu.

Rodzaje zasilania i długość pracy po naładowaniu
Rodzaje zasilania i długość pracy po naładowaniu

Najczęściej wykorzystywanym modelem ładowania szczoteczek są podstawki bądź pokrowce ładujące. Podstawka sprawdzi się, jeśli chcesz mieć pewność, że szczoteczka będzie zawsze naładowana. Można też pokusić się o wersję podstawki z komorą UV, w której możesz dezynfekować głowice. Z kolei etui ładujące idealnie sprawdzi się w podróży – takie etui można często podłączyć do tradycyjnego gniazdka, ale równie dobrze gniazda USB, na przykład w laptopie. Długość pracy urządzenia po naładowaniu mocno waha się w zależności od producenta czy nawet modelu. Jednak nie warto decydować się na te, które będą pracować przez mniej niż 30 minut kiedy szczoteczka elektryczna jest naładowana, co wystarcza na tydzień mycia bez konieczności ładowania.

Jakie są rodzaje szczoteczek elektrycznych? Którą wybrać?

SZCZOTECZKI OBROTOWE SZCZOTECZKI OBROTOWE
+ wyposażone w mały silniczek elektryczny
+ wykonuje ruch oscylacyjno-rotacyjny
+ pozwala na otoczenie każdego zęba z osobna i dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych
- mniej skuteczna od szczoteczek sonicznych
SZCZOTECZKI OBROTOWO-PULSACYJNE SZCZOTECZKI OBROTOWO-PULSACYJNE
+ bardziej zaawansowana od modelu obrotowego
+ dodatkowe zbliżanie i oddalanie się włókien od powierzchni zęba
+ skutecznie rozbija płytkę nazębną
- nieco droższa od modeli obrotowych
SZCZOTECZKI SONICZNE SZCZOTECZKI SONICZNE
+ wykorzystywana jest technologia soniczna (dźwiękowa)
+ poza czyszczeniem mechanicznym, czyści także za pomocą fali dźwiękowej
+ pozwala na usuwanie płytki z trudno dostępnych miejsc
- wysoka cena
SZCZOTECZKI ULTRADŹWIĘKOWE SZCZOTECZKI ULTRADŹWIĘKOWE
+ większa częstotliwość pracy w porównaniu do szczoteczek sonicznych
+ wykonują mikro masaż tkanek w jamie ustnej
- wysoka cena
SZCZOTECZKI ELEKTRYCZNE DLA DZIECI SZCZOTECZKI ELEKTRYCZNE DLA DZIECI
+ mała waga i wymiary
+ często wyposażona w kolorową obudowę
+ odpowiednio delikatna dla zębów
- większość modeli jest odpowiednia dla dzieci od 3 roku życia

Jaka szczoteczka elektryczna będzie najlepsza? Ranking szczoteczek elektrycznych

Skoro wiesz już, na jakie aspekty przy wyborze szczoteczki elektrycznej warto zwrócić uwagę, powinieneś teraz przejrzeć konkretne modele dostępne na rynku. Gdzie kupić szczoteczkę elektryczną? Najwięcej tego typu produktów znajdziesz w sklepach z AGD, a także sklepach czy wyspach sklepowych konkretnych producentów. Znajdziesz je w większości galerii handlowych. Możesz też zdecydować się na zakup w sklepie internetowym – ta opcja jest zwykle najtańsza. Jeśli nie chcesz przekopywać się przez niezliczone ilości różnych modeli, koniecznie sprawdź nasza listę najchętniej wybieranych produktów:

Szczoteczka elektryczna Oral-B Vitality 100 CrossAction

Oral-B Vitality 100 CrossAction Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna

Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna chyba najbardziej rozpoznawalnego producenta szczoteczek elektrycznych. Model posiada wbudowany timer odmierzający 2 minuty, które dentyści zalecają przeznaczać na codzienne mycie zębów. Ta szczoteczka wykonuje 7 600 ruchów oscylacyjnych na minutę. W zestawie znajdziemy prostą ładowarkę podstawkową oraz 8 wymiennych końcówek. Do wyboru mamy dwa kolory – czarny oraz biały. Cena: około 95 zł

Zalety
wbudowany timer
aż 8 końcówek w zestawie
dwie wersje kolorystyczne do wyboru
Wady
niewielka wytrzymałość baterii

Szczoteczka elektryczna Philips DiamondClean Smart

Philips DiamondClean Smart szczoteczka soniczna

Bardzo zaawansowana technologicznie szczoteczka soniczna. Posiada 3 regulacje mocy oraz 5 różnych trybów pracy: clean, white+, gum health, deep clean+ oraz tongue care. Do każdego z trybów można dobrać dopasowaną głowicę, ale można też korzystać z jednego rodzaju, który najbardziej odpowiada użytkownikowi. W zestawie znajdziemy etui ładujące oraz szklankę ładującą, co jest swego rodzaju ciekawa alternatywą. W zestawie startowym mamy też 4 różne końcówki. Kolejnym usprawnieniem jest możliwość połączenia szczoteczki ze smartfonem poprzez bluetooth, co ułatwia monitorowanie pracy urządzenia i pomaga wprowadzić dobre nawyki w higienie jamy ustnej. Do wyboru mamy 4 kolory – biały, czarny, szary oraz różowy. Cena: około 1 199 zł.

Zalety
5 trybów pracy i 3 poziomy mocy
4 różne rodzaje końcówek
dwie alternatywne formy ładowania
4 wersje kolorystyczne do wyboru
funkcje smart
Wady
dość wysoka cena
obsługa może okazać się dość skomplikowana

Oral-B szczoteczka elektryczna dla dzieci

Oral-B szczoteczka elektryczna dla dzieci

Szczoteczka elektryczna do zębów dla dzieci powyżej 3 roku życia. Motywy graficzne z bohaterami bajek takich, jak Kraina lodu, Auta czy Gwiezdne Wojny z pewnością zachęca dzieci do częstszego mycia zębów. Włókna w tym modelu obrotowym są wyjątkowo miękkie, a sama głowica dopasowana rozmiarem do dziecięcej buzi. Jedno ładowanie zapewnia do 8 dni mycia. Ten model można tez połączyć z aplikacją mobilną, która jeszcze bardziej zaciekawi dzieci i sprawi, że higiena jamy ustnej będzie przyjemniejsza. Cena: około 80 zł.

Możemy znaleźć też wersję tej szczoteczki na baterie (ta opcja będzie kosztować około 40 zł).

Zalety
różne wersje graficzne
rozmiar dopasowany do dziecka
możliwość wyboru między wersją z ładowarką oraz bateriami
Wady
nie nadaje się dla innej grupy wiekowej
wersja z bateriami wymaga częstego zakupu nowych baterii

Szczoteczka Philips Sonicare CleanCare+

Philips Sonicare CleanCare+ szczoteczki sonicznej

Jest to zdecydowanie prostszy model szczoteczki sonicznej od tego producenta. Nie mamy tu możliwości wyboru trybu pracy ani mocy urządzenia. Jednak nie da się ukryć, ze jest to bardzo dobre rozwiązanie przy niewielkim budżecie. Szczoteczka posiada podstawkę ładującą, a także higieniczny kapturek podróżny. Co więcej, możemy wybrać spośród wielu rodzajów główek oferowanych przez producenta. Jest to banalnie proste w obsłudze urządzenie, które może sprawdzić się np. w rękach osób starszych – wystarczy wcisnąć duży przycisk, by szczoteczka rozpoczęła swoją pracę. W zestawie znajdziemy 9 końcówek, etui i ładowarkę. Cena: około 130 zł.

Zalety
prostota obsługi
brak etui podróżnego
aż 9 końcówek w zestawie
Wady
brak bardziej zaawansowanych funkcji

Oral-B Advance Power

Szczoteczka elektryczna na baterie Oral-B Advance Power

Szczoteczka elektryczna na baterie. Kolejne urządzenie charakteryzujące się prostota użytkowania i nie uszczuplające znacząco domowego budżetu. W zestawie znajdziemy szczoteczkę, wymienną końcówkę oraz baterie. Cena: około 50 zł.

Zalety
niska cena
prostota użytkowania
Wady
dostępna tylko wersja na baterie
brak bardziej zaawansowanych funkcji
tylko jedna wymienna końcówka w zestawie

Co lepsze – szczoteczka elektryczna czy soniczna? A może inna?

Jeśli zastanawiasz się jaka szczoteczka, elektryczna czy soniczna, będzie odpowiedniejsza dla ciebie, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów. Ważna będzie funkcjonalność urządzenia, ale w wielu przypadkach także cena. Aby wybrać najlepszy rodzaj dla siebie sprawdź, jakie są rekomendacje stomatologów. Dla kogo najlepszym rozwiązaniem będzie szczoteczka soniczna? A elektryczna z systemem obrotowym?

 • szczoteczka elektryczna obrotowa

Jest to dobre rozwiązanie dla osób ze zdrową jamą ustną. To rozwiązanie może okazać się problematyczne w przypadku nadwrażliwości dziąseł lub aparatu ortodontycznego – włókna mogą zaplątać się w elementy aparatu. Jednak w kwestii przeciwwskazań warto poprosić o poradę swojego stomatologa lub ortodontę.

 • szczoteczki elektryczne obrotowo-pulsacyjne

W tym przypadku zalecenia jak i przeciwwskazania wyglądają w zasadzie tak samo, jak przy powyższym rodzaju. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z dentystą. Jeśli okaże się, że ten rodzaj pracy jest dla ciebie zbyt intensywny, zawsze możesz wymienić końcówkę na taką z bardziej miękkim włosiem.

 • szczoteczka elektryczna soniczna

Rozwiązanie na pewno droższe, ale w wielu przypadkach skuteczniejsze. Przeciwwskazaniami mogą być regularne bóle migrenowe lub epilepsja, a także zaawansowana parodontoza. W innych przypadkach korzystanie z tego rodzaju jest jak najbardziej zalecane.

 • szczoteczki ultradźwiękowe

Ten rodzaj jest szczególnie wskazany dla osób, które często borykają się z problemami zdrowotnymi dziąseł, takimi, jak chociażby nawracające stany zapalne. Mogą z tego modelu korzystać także osoby, które chcą profilaktycznie zapobiegać występowaniu tego rodzaju problemów w przyszłości.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci – czym różnią się od pozostałych?

W przypadku higieny dziecięcej jamy ustnej trzeba być ostrożnym. Nie tylko należy zadbać o odpowiednią miękkość włosia, ale też naukę prawidłowego korzystania ze szczoteczki elektrycznej. Warto więc zapewnić dziecku urządzenie z czujnikiem nacisku oraz timerem. Przeciwwskazaniem w tym przypadku może być dziecięca próchnica, która znacząco zwiększa kruchość zębów.

Co lepsze – szczoteczka elektryczna czy soniczna?

Jak wybrać szczoteczkę elektryczną? Poradnik zakupowy

Jeszcze kilka lat temu, kiedy na rynku było dostępnych zaledwie kilka modeli szczoteczek elektrycznych, wybór był znacznie uproszczony. Dzisiaj musimy wybierać nie tylko spośród cen czy marek, ale także różnych parametrów technicznych. Czym powinna charakteryzować się dobra elektryczna szczoteczka? Jaka szczoteczka elektryczna będzie najlepsza dla ciebie? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę szukając najlepszego modelu:

Rodzaj szczoteczki

Spośród dostępnych na rynku modeli możesz wybrać szczoteczkę obrotową, obrotowopulsacyjną, soniczną lub ultradźwiękową. Każda z nich posiada inne zalety i lepiej sprawdzi się w innej grupie użytkowników. Szczoteczka obrotowa jest stosunkowo tania, szczoteczka obrotowo-pulsacyjna ma szerszy zakres działania, ale nie będzie odpowiednia dla osób z wrażliwymi dziąsłami. Dla nich lepszym rozwiązaniem będzie delikatniejsza szczoteczka soniczna, najlepiej z regulacją mocy. Jeśli często doskwierają ci problemy zdrowotne jamy ustnej, najlepszym wyjściem z sytuacji będzie zakup szczoteczki ultradźwiękowej. Pacjenci, którzy cierpią na różne choroby zębów czy dziąseł, jak chociażby parodontoza, przed zakupem szczoteczki elektrycznej powinny skonsultować się ze stomatologiem w celu dobrania najlepszego rodzaju.

Wiek użytkownika

Elektryczna szczoteczka do zębów jest urządzeniem, z którego można korzystać bez większych ograniczeń wiekowych. Korzystanie można rozpocząć już w wieku 3 lat, bez żadnej górnej granicy. Warto jednak dostosować konkretny model do wieku użytkownika. W jaki sposób? Dla dzieci najlepsze będą szczoteczki łagodniejsze o mniejszym rozmiarze głowicy i delikatniejszym włosiu.  Z kolei u osób starszych lepiej sprawdzą się modele z mniej zaawansowaną obsługą.

Dodatkowe potrzeby

Dlaczego warto dostosować szczoteczkę do stanu zdrowia jamy ustnej? Zbyt mocna praca szczoteczki może pogłębić zmiany chorobowe, co z pewnością nie jest efektem pożądanym.

osoby ze schorzeniami zębów czy dziąseł, a także noszące aparat ortodontyczny mogą poprosić o poradę swojego lekarza, który z pewnością pomoże dobrać szczoteczkę elektryczną dopasowaną do tych szczególnych potrzeb.

Ilość ruchów na minutę

Z reguły im większa ilość ruchów na minutę, tym szczoteczka elektryczna do zębów jest skuteczniejsza. Zdarza się jednak, że tak jak włosie w tradycyjnej szczoteczce może być zbyt twarde dla danego użytkownika, tak praca szczoteczki elektrycznej może być zbyt intensywna. Warto zdecydować się na szczoteczkę wyposażoną w regulację ilości ruchów na minutę – dzięki temu możesz dopasować prace urządzenia do aktualnych potrzeb.

Szczoteczki obrotowe wykonują z reguły około 7 600 ruchów na minutę. Znajda się jednak lepsze modele, których praca to nawet 10 500 ruchów. Jeśli chodzi o pulsacje, najlepsze modele prezentują wynik nawet 48 000 pulsacji na minutę. Z kolei najlepsze szczoteczki soniczne osiągają wynik 96 000 drgań, co, w porównaniu do 62 000 drgań wykonywanych przez najczęściej kupowane modele, jest dość sporą różnicą.

Rodzaje główek

O rodzajach główek można by napisać osobny artykuł. Różnią się one wielkością, długością włosia, jego miękkością czy ułożeniem. Warto na początek wybrać zestaw różnych głowic, dzięki czemu będziesz mógł przetestować wszystkie i wybrać najlepszą dla siebie. Jest to też argument, który skłania wielu kupujących do wyboru popularnych marek – sprzedawane przez nich główki są łatwiej dostępne.

Dostępne tryby pracy

Warto wiedzieć, że tryby pracy nie ograniczają się jedynie do wyboru między mocniejszym a słabszym działanie urządzenia. Producenci często oferują specjalne programy, koncentrujące się na przykład na intensywniejszym wybielaniu czy trosce o zdrowe dziąsła. Koniecznie sprawdź, jaka szczoteczka elektryczna została wyposażona w tryb pracy, który najbardziej odpowiada twoim potrzebom.

Wbudowany czujnik nacisku

Zbyt mocne dociskanie włosia szczoteczki do powierzchni zębów będzie nie tylko powodowało szybsze zużywanie główki i zwiększy ryzyko wystąpienia podrażnień dziąseł, ale także znacząca zmniejszy efektywność pracy urządzenia. Zbyt duży nacisk nie pozwoli na prawidłową pracę włosia poprzez jego blokowanie. Szczoteczka elektryczna z czujnikiem nacisku nie ostrzeże cię, kiedy nacisk będzie nieodpowiednio silny. Warto więc zdecydować się na model, który posiada wbudowany czujnik nacisku, szczególnie, jeśli wcześniej nie korzystałeś ze szczoteczki elektrycznej.

Szczoteczka elektryczna z irygatorem

Irygator jest urządzeniem, które przy pomocy silnego strumienia wody pozwala na czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Na pewno kojarzysz ten mechanizm z wizyt u swojego dentysty. Domowe irygatory są świetnym rozwiązaniem dla osób z aparatem ortodontycznym, ale też wszystkich, którzy chcą dbać o jak najmniejsze występowanie kamienia nazębnego. Szczoteczka elektryczna i irygator to zestaw, który pozwoli na profesjonalną higienę i ochronę jamy ustnej w domu.

Rodzaje zasilania i długość pracy po naładowaniu

Najczęściej wykorzystywanym modelem ładowania szczoteczek są podstawki bądź pokrowce ładujące. Podstawka sprawdzi się, jeśli chcesz mieć pewność, że szczoteczka będzie zawsze naładowana. Można też pokusić się o wersję podstawki z komorą UV, w której możesz dezynfekować głowice. Z kolei etui ładujące idealnie sprawdzi się w podróży – takie etui można często podłączyć do tradycyjnego gniazdka, ale równie dobrze gniazda USB, na przykład w laptopie. Długość pracy urządzenia po naładowaniu mocno waha się w zależności od producenta czy nawet modelu. Jednak nie warto decydować się na te, które będą pracować przez mniej niż 30 minut kiedy szczoteczka elektryczna jest naładowana, co wystarcza na tydzień mycia bez konieczności ładowania.

Szczoteczka elektryczna czy zwykła – jaka jest przewaga szczoteczek elektrycznych?

Szczoteczka elektryczna czy zwykła – jaka jest przewaga szczoteczek elektrycznych?

Jeśli wciąż nie jesteś przekonany która szczoteczka elektryczna czy zwykła będzie lepsza, tu znajdziesz najważniejsze argumenty za wyborem elektrycznej wersji. Po pierwsze szczoteczka elektryczna zdecydowanie efektywniej usuwa płytkę nazębną. Jest też łatwiejsza w użyciu przez osoby z zaburzeniami motoryki, osoby starsze czy dzieci. Urządzenie to nie wymaga tak intensywnych ruchów ręką jak tradycyjna szczoteczka. Co ważne, dzięki technologiom takim jak czujnik nacisku czy timer można nauczyć się odpowiednio dbać o jamę ustną, co jest zdecydowanie trudniejsze bez tych rozwiązań. Często stomatolodzy są zaskoczeni tym, jak nieprawidłowa potrafi być technika mycia zębów – prowadzi to nie tylko do rozwoju chorób czy nieprzyjemnego oddechu, ale nawet uszkodzeń szkliwa czy dziąseł.

Czy warto zainwestować w szczoteczkę elektryczną? Czy jest to drogie rozwiązanie?

Szczoteczki elektryczne można dziś znaleźć w zasadzie w każdym przedziale cenowym. W zależności od parametrów czy dodatkowych elementów w zestawie ceny mogą wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Ogólnie jednak konsumenci którzy decydują się na zakup szczoteczki elektrycznej, często nie wyobrażają sobie powrotu do tradycyjnego, manualnego mycia zębów. Jakie wady i zalety ma szczoteczka do zębów elektryczna?

Zalety
dokładność
większa efektywność
wielozadaniowość
prosta obsługa
lepsza higiena jamy ustnej jeśli chodzi o czas trwania czy siłę nacisku
Wady
konieczność ładowania
wyższe koszty
ryzyko uszkodzenia płytki nazębnej przy nieprawidłowym użytkowaniu

Szczoteczka elektryczna jak używać – porady dla nowych użytkowników

Mimo, że mycie zębów wydaje się czynnością bardzo intuicyjną, z pewnością zdziwiłbyś się, jak wiele osób robi to nieprawidłowo. Istnieje kilka zasad, o których należy pamiętać podczas korzystania ze szczoteczki elektrycznej. Zapewniają one nie tylko komfort, ale też maksymalizację zalet wynoszonych z korzystania z tego urządzenia, a także bezpieczeństwo. Szczoteczka elektryczna – jak używać? Po pierwsze dbaj, by szczoteczka zawsze była naładowana. Nienaładowana szczoteczka będzie działać tak samo jak tradycyjna – a przecież nie o to chodzi.

Dbaj o wymianę głowic szczoteczki co 3 miesiące, by zapobiec nadmiernemu nagromadzeniu się bakterii i używania zniszczonego włosia. Myć zęby należy przez 2 minuty, chyba, ze wybrany program mycia zaleca dłuższy czas. Wart też pamiętać o higienie języka – przydadzą się do tego specjalne końcówki. Myj szczoteczkę po każdym użyciu, by pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Możesz też skorzystać z sanitizera UV. Dlaczego szczoteczka elektryczna nie działa prawidłowo? Być może zapominasz o którejś z powyższych zasad. Warto ich przestrzegać, by uzyskać jak najlepsze efekty.

Jaka szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego?

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego stanowi nie lada wyzwanie. Często zdarza się, że w trudno dostępnych miejscach zostają drobinki jedzenia, co stanowi duże zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej. Warto więc zdecydować się na odpowiednią szczoteczkę, która ułatwi ten dość problematyczny czas. Jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego będzie najlepsza?  

Aparat ortodontyczny a szczoteczka elektryczna – o czym trzeba wiedzieć?

Dobrym rozwiązaniem jest szczoteczka soniczna – ta technologia pozwala na przenikanie piany w trudno dostępne elementy aparatu, co umożliwia lepsze czyszczenie zębów. Raczej średnio sprawdzą się szczoteczki obrotowe czy obrotowo-pulsacyjne – ruch obrotowy może powodować zahaczanie włókiem o delikatne elementy aparatu. Można też zdecydować się na szczoteczkę z irygatorem, który jeszcze lepiej sprawdzi się w trudno dostępnych przestrzeniach.

Dodatkowe funkcje szczoteczek elektrycznych do zębów oraz dodatkowe akcesoria

Szczoteczka do zębów elektryczna często jest kupowana w zestawie. W zależności od modelu, możemy w nim znaleźć wiele różnych gadżetów, które pomogą usprawnić proces mycia zębów.

Urządzenia różnią się też między sobą wbudowanymi funkcjami, co z pewnością już zauważyłeś. Zobacz, na które z nich warto zwrócić uwagę przy zakupie:

 • funkcje smart/aplikacje mobilne

Gratka dla fanów nowych technologii. Zastanawiasz się, co takiego może znaleźć się w aplikacji do mycia zębów? Wbrew pozorom bardzo wiele – od sygnalizatora konieczności wymiany główki, przez dokładny timer przypisany do programu, po mapę jamy ustnej, która dzięki skanowaniu pracy szczoteczki wskazuje miejsca wymagające dokładniejszego umycia.

 • czujnik nacisku

Rozwiązanie idealne nie tylko dla dzieci. Często okazuje się, że nawet dorośli zbyt mocno dociskają włókna szczoteczki do powierzchni zębów, uszkadzając przy tym szkliwo. Może to doprowadzić do nadwrażliwości czy innych problemów zdrowotnych. Warto więc temu zapobiegać i nauczyć się poprawnej siły nacisku.

 • końcówki do czyszczenia języka

Nie tylko końcówki, ale nawet cały program. Wiele osób przy myciu zębów zapomina o tym ważnym obszarze, co często prowadzi do problemów z nieświeżym oddechem czy nawet zaburzeniami smaku. Te rozwiązania pomogą prawidłowo zadbać o higienę języka.

Jakie jeszcze funkcje można znaleźć w szczoteczkach elektrycznych?

 • sygnalizacja wymiany główki na nową

To nie tylko opcja w aplikacji. Niektóre modele posiadają wbudowaną specjalną diodę, przypominającą o konieczności wymiany końcówki na nową. Jest to niezbędne do zachowania prawidłowej pracy szczoteczki.

 • indukcyjna baza z pojemnikiem na końcówki

To rozwiązanie idealnie sprawdzi się, jeśli ze szczoteczki korzysta cała rodzina, a każdy posiada swoją końcówkę. Baza nie tylko zapewni ciągłe naładowanie urządzenia, ale też komfortowe uporządkowanie główek każdego z członków rodziny.

 • szczoteczka elektryczna do twarzy

Końcówkę nadającą się do mycia twarzy można zakupić posiadając chociażby szczoteczkę obrotową Oral-B. Dzięki tej końcówce jeszcze bardziej poszerzysz wachlarz możliwości swojego urządzenia.

 • sanitizer UV

Wspomniane już kilkukrotnie w tym artykule rozwiązanie jest świetnym domowym sposobem na redukcję ilości bakterii znajdujących się na powierzchni szczoteczki. Jest to szczególnie ważne ze względu na przetrzymywanie szczoteczek najczęściej w łazience, w której znajduje się też toaleta – przetrzymywanie końcówek w sanitizerze zapobiegnie osadzaniu się chociażby bakterii kałowych na włóknach. Warto korzystać z dezynfekcji po każdym użyciu szczoteczki.

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać? Podsumowanie

Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, szczoteczka elektryczna czy soniczna zawsze będzie lepszym rozwiązaniem od szczoteczki tradycyjnej. Nie tylko posiada ona więcej funkcji i znacznie szersze możliwości, ale też znacznie lepiej sprawdza się w swoim podstawowym działaniu, czyli myciu zębów. Badania przeprowadzone w tym zakresie jasno potwierdzają, że szczoteczki elektryczne o wiele lepiej raczą sobie z usuwaniem nagromadzonej płytki nazębnej, co przekłada się na zdrowe dziąsła, białe zęby i świeży oddech. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na zakup tego urządzenia, możesz być pewien, że ta decyzja całkowicie odmieni twoją codzienną higienę jamy ustnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
szczoteczkowiec
szczoteczkowiec
3 lat temu

jak szczoteczka elektryczna to tylko braun

domowePrzedszkole
domowePrzedszkole
3 lat temu

szczoteczka elektryczna dla mojego dziecka to by strzal w 10 — od razu grzeczniej podchodzi do rytuału mycia zębów

Zamknij