Aktualizacja: Grudzień 2024
Co to jest programator czasowy do gniazdka?
Programator czasowy (inaczej zegar, wyłącznik bądź gniazdko czasowe) służy do włączania i wyłączania urządzeń do niego podłączonych. Za pomocą gniazdka czasowego kontrolujesz zużycie energii oraz czas pracy urządzeń. Nowoczesne wyłączniki pozwalają na zaplanowanie harmonogramu pracy urządzeń, a nawet zdalne sterowanie za pomocą telefonu czy komend głosowych.
Jakie są rodzaje programatorów czasowych do gniazdka?
Podstawowy podział wyłączników czasowych do gniazdek to: programatory analogowe (mechaniczne) oraz programatory cyfrowe. Modele mechaniczne są prostsze w obsłudze, z kolei cyfrowe mają większą liczbę funkcji. Najnowocześniejsze włączniki to modele typu smart, które wykorzystują do swojej pracy WiFi i pozwalają na sterowanie za pomocą smartfonów.
Jak wybrać programator czasowy do gniazdka? Na co zwrócić uwagę?
Kupując programator czasowy do domu musisz zwrócić na uwagę na techniczne aspekty oraz swoje potrzeby. Techniczne parametry to m.in. rodzaj napięcia, dodatkowe funkcje czy certyfikaty bezpieczeństwa i klasa ochrony. Z kolei w zależności od Twoich potrzeb zależy rodzaj programatora, ilość i rodzaj funkcji, a także moc obciążeniowa urządzenia. Jak wybrać zegar czasowy do gniazdka?
O rodzajach wyłączników czasowych wspomnieliśmy już wcześniej. Masz zatem do wyboru wyłączniki mechaniczne, cyfrowe i typu SMART. Zastanów się, czy planujesz przekształcić swój dom w inteligentny, a może po prostu ustawić czas włączenia/wyłączenia paru urządzeń w domu.
Programatory cyfrowe i SMART dają największe pole do wyboru trybu i cyklu pracy. Możesz zaprogramować urządzenia, tworząc harmonogram pracy w ciągu dnia, tygodnia, a nawet miesiąca. Urządzenia analogowe niestety nie dają tej możliwości.
Większość programatorów na potrzeby domów, gospodarstw czy hodowli korzysta z tradycyjnego napięcia sieciowego o wysokości 230 V. Takie napięcie jest optymalne do podłączenia do gniazdka w każdym domu.
Każdy programator ma swoją maksymalną moc obciążenia. Ten parametr informuje, jaki rodzaj urządzeń możesz podłączyć do programatora. Z tego powodu przed zakupem sprawdź moc maksymalną urządzeń, które potrzebujesz do czasowego włącznika podłączyć. W ten sposób dobierzesz najlepszy model w swojej sytuacji.
Ten parametr odnosi się do ustawiania czasu w wyłączniku. Programatory cyfrowe i WiFi pozwalają ustawić czas włączenia/wyłączenia z dokładnością do minut i sekund. W przypadku modeli analogowych zazwyczaj wynosi to od 5 do 15 minut, chociaż wiele modeli pozwala na ustawienie czasu z dokładnością nawet do 1 minuty.
Jeżeli chcesz, aby programator był odporny na zaniki napięcia czy brak prądu, sięgnij po modele ze wbudowanym akumulatorem. Zapasowe zasilanie pozwala na podtrzymanie zapisanych ustawień, dzięki czemu po powrocie zasilania nie musisz ustawiać wszystkich parametrów od nowa.
W przypadku programatorów zewnętrznych zwróć uwagę również na certyfikaty bezpieczeństwa, a w szczególności współczynnik ochrony. Współczynnik ochrony to np. IP44, IP67 itd. Ten parametr mówi o tym, czy i w jakim stopniu programator jest odporny na zanieczyszczenia i opady.
Sterowanie głosem? Ustawianie harmonogramu? Losowe włączenie urządzeń jako straszak na złodziei? Gniazdko z programatorem może oferować wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają obsługę, podnoszą bezpieczeństwo, a do tego zmieniają zwykły dom w inteligentny.
Ranking programatorów czasowych do gniazdka
LTC LXU400 — programator czasowy na WiFi
Sterowanie za pomocą głosu
LTC LXU400 umożliwia sterowanie za pomocą głosu w oparciu o Google Assistant oraz Amazon Alexa. Dzięki temu może sterować włączaniem/wyłączeniem programatora przy użyciu prostych komend głosowych, a to pozwala na stworzenie w pełni inteligentnego domu.
Wbudowany terminarz
Model LXU400 jest kompatybilny z aplikacjami na iOS oraz Android. Możesz zatem nie tylko zdalnie włączać i wyłączać urządzenie, ale też ustawić terminarz pracy programatora. Przygotowany terminarz pozwoli Ci na w pełni zautomatyzowane działanie urządzeń.
Lexton LXU02 — wyłącznik czasowy z funkcją planowania
Wbudowany akumulator
Lexton LXU02 wyróżnia się wbudowanym akumulatorem. Jeżeli zabraknie prądu, akumulator podtrzymuje zapisane parametry. Nie musisz zatem martwić się o utratę zaplanowanego harmonogramy, jak ma to miejsce w przypadku modeli bez akumulatorów.
Funkcja planowania
Model LXU02 pozwala także na przygotowanie harmonogramu włączania i wyłączania urządzeń w ciągu dnia, a nawet tygodnia. Z tym urządzeniem stworzysz zautomatyzujesz swój dom bez konieczności ręcznego uruchamiania poszczególnych urządzeń.
DexXer — programator czasowy z ekranem LCD
Funkcja losowa
Wyłącznik czasowy DexXer to wszechstronne urządzenie, które znajdzie zastosowanie nie tylko jako element inteligentnego domu. Wszystko za sprawą wbudowanej funkcji losowej, czyli trybu przypadkowego uruchomienia urządzenia lub włączenia/wyłączenia światła. Nawet gdy nie ma Cię w domu, potencjalny złodziej pomyśli, że jesteś.
Czas letni i zimowy
Model od firmy DexXer posiada wbudowany czas letni oraz czas zimowy. To duże ułatwienie jesienią i wiosną, gdy musisz przestawić zegarki, ale nie chcesz programować na nowo automatycznego wyłącznika. Dzięki tej funkcji nawet nie zauważysz zmiany.
Lexton LXU01 — analogowy programator do gniazdka
Prosta obsługa
Analogowy programator od Lexton to najlepszy wybór, jeśli szukasz produktu bardzo prostego w obsłudze. Godzinę włączenia/wyłączenia prądu ustawiasz za pomocą precyzyjnego pokrętła z dokładnością do 1 min.
Uniwersalne zastosowanie
Lexton LXU01 jest przeznaczony do domu, gospodarstw rolnych, hodowli oraz do ogrodu. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie temperatury nie przekraczają od 0 do 50°C. Pomaga sterować oświetleniem, urządzeniami domowymi, zraszaczami, urządzenia do napowietrzania w akwarystyce i wiele więcej.
ViRONE DT-2 — cyfrowy zegar do gniazdka z dodatkowymi funkcjami
Bez utraty ustawień
ViRONE DT-2 posiada wbudowany akumulator. Przerwa w dostawie prądu nie spowoduje utraty ustawień. Wszystkie podłączone urządzenia pracują zgodnie z harmonogramem, a Ty nie musisz ustawiać go od nowa.
Gotowe programy
Zegar czasowy DT-2 ma posiada wiele funkcji. Znajdziesz m.in. funkcję odliczania czasu (count down), losowego włączania, a także 16 gotowych kombinacji dni tygodnia. Dopasowanie odpowiedniego trybu do Twoich potrzeb jest łatwe i nie zajmuje dużo czasu.
Blow TF-4 — mechaniczny programator czasowy
24-godzinny tryb pracy
Blow TF-4 pozwala na zaplanowanie pracy w ciągu 24 godzin. Jego dokładność wynosi 1 minutę, dzięki czemu jest precyzyjny. Pomimo analogowego działania, możesz ustawić różne godziny działania w ciągu jednej doby.
Odporny na temperaturę
Gniazdko z programatorem sprawdzi się w przypadku pomieszczeń o różnej temperaturze. Urządzenie wytrzymuje od -10°C do 40°C, dlatego możesz go zastosować w szklarniach, piwnicach, chłodniach i standardowo — w mieszkaniu.
Green Power GP-SP1 — sterownik czasowy do gniazdka z aplikacją
Obsługa aplikacji
Green Power GP-SP1 to nowoczesne gniazdko czasowe, które możesz sparować z najpopularniejszymi aplikacjami na smartfona. Działa z takimi aplikacjami jak Smart Life, Tuya, i IFTTT. Dzięki temu możesz sterować gniazdkiem zdalnie, nawet gdy nie ma Cię w domu.
Kontrola zużycia energii
Model GP-SP1 pozwala na precyzyjne kontrolowanie, ile energii zużywają urządzenia w domu. Wszystkie dane widzisz w aplikacji, dzięki czemu nie musisz zapisywać ich ręcznie. Zużycie prądu jest pokazywane w perspektywie dni i miesięcy, co daje szerszy obraz na zużycie energii elektrycznej.
ViRONE DT-1 — wyłącznik do gniazdka z wyświetlaczem
Duży wyświetlacz
Model DT-1 od firmy ViRONE wyróżnia się bardzo dużym wyświetlaczem. Znajdziesz na nim wszystkie informacje o ustawionych programach, dniach tygodnia i czasie uruchomienia programatora.
16 programów czasowych
Gniazdko czasowe DT-2 ma wbudowanych aż 16 gotowych programów czasowych. Dzięki temu możesz skorzystać z przygotowanych ustawień, zamiast zajmować się ustawieniem ich samemu.
ORNO OR-PRE-409 — wyłącznik z gotowymi programami
Funkcja Count Down
Sterownik czasowy ORNO jest wyposażony w wygodną funkcję count down, czyli wstecznego odliczania czasu. Ta funkcja jest szczególnie przydatna, gdy chcesz ustawić automatyczne wyłączanie urządzenia po upływie określonego czasu.
Losowe włączanie
Orno OR-PRE-409 jest wyposażony także w funkcję losowego włączania/wyłączania. Dzięki temu sterownik sprawdzi się jako straszak na złodziei do domu, sklepu, na działki wypoczynkowe czy do biura.
GreenBlue GB705 — inteligenty programator z gniazdkiem
Małe rozmiary
GreenBlue GB705 to niewielki programator czasowy, który pasuje idealnie do gniazdka i jednocześnie nie zasłania drugiego. Brak wyświetlacza nie jest w tym wypadku przeszkodą. Wszystkie informacje i funkcje znajdziesz w aplikacji na smartfonie.
Sterowanie głosem
GreenBlue GB705 nadaje się do stworzenia w pełni inteligentnego domu. Wszystko za sprawą obsługi głosowej, która jest kompatybilna z Google Home, Amazon Alexa i Apple Siri. Niezależnie od tego, jakich urządzeń używasz, programator GreenBlue sprawdzi się świetnie.
Jak działa programator czasowy do gniazdka?
Regulator czasowy do gniazdka wykorzystuje wbudowany zegar oraz przełącznik elektryczny. Po ustawieniu odpowiedniego czasu regulator włącza lub wyłącza przepływ prądu elektrycznego w gniazdku. W efekcie urządzenie uruchamia lub wstrzymuje zasilanie podłączonego do niego sprzętu.
Jakie są tryby działania programatorów czasowych?
Programatory czasowe działają w oparciu o dwa główne tryby:
- tryb dzienny
- tryb tygodniowy
Tryb dzienny pozwala na zaprogramowanie urządzenia na 24 lub 12 godziny w ciągu doby. Tryb tygodniowy ułatwia zaprogramowanie wyłącznika w ciągu tygodnia w zależności od dnia i godziny. Zazwyczaj producenci programatorów cyfrowych łączą oba te tryby, dzięki czemu dokładnie możesz dopasować działanie programatora do swoich potrzeb.
Czy są dostępne jeszcze inne tryby? W ofercie znajdziesz także interwały czasowe (pracę przez określony czas), a także tryb miesięczny, a nawet roczny.
Programator czasowy do gniazdka jako element inteligentnego systemu sterowania domu lub mieszkania
Nowoczesne programatory do gniazdka to świetne uzupełnienie każdego nowoczesnego domu. Co więcej, to jeden z najtańszych sposobów na transformację klasycznego domu w inteligentny. Nie potrzebujesz do tego drogiego sprzętu — jeden sterownik czasowy kosztuje kilkadziesiąt złotych. Modele sterowane za pomocą komend głosowych lub zdalnie za pomocą aplikacji na smartfonie pozwalają na automatyzację ogrzewania, oświetlenia czy podlewania ogrodu.
Programator czasowy ze wsparciem sterowania głosowego systemów inteligentnego sterowania urządzeniami
Nowoczesnym gniazdkiem z programatorem możesz sterować na dwa sposoby: za pomocą aplikacji na smartfonie lub za pomocą głosu. Wydawanie głosowych komend jest bardzo wygodne, szczególnie jeśli jesteś posiadaczem innych urządzeń sterowanych w ten sposób. Większość programatorów jest kompatybilnych najpopularniejszym oprogramowaniem do sterowania głosowego, czyli Amazon, Apple i Google.
Jak ustawić wyłącznik czasowy do gniazdka?
Ustawienie programatora czasowego zależy od rodzaju urządzenia. Analogowe włączniki czasowe są wyposażone w pokrętło, za pomocą którego ustawiasz odpowiednią godzinę uruchomienia lub wyłączenia podpiętego do niego urządzenia. Z kolei cyfrowe programatory są wyposażone w przyciski i ekran, które pozwalają na wybór odpowiedniego programu, czasu czy dodatkowej funkcji. Ustawienie wyłączników czasowych SMART odbywa się za pomocą aplikacji w telefonie.
Do czego przyda się programator czasowy do gniazdka?
Z racji tego, że można do niego podłączyć niemal wszystkie urządzenia elektryczne, regulator czasowy ma szerokie zastosowanie. Świetnie zatem przyda się jako narzędzie do kontrolowania zużycia energii określonych urządzeń oraz automatycznego włączenia/wyłączenia światła i sprzętów. Wyłącznik czasowy do gniazdka do sterowania pomaga zarządzać:
- urządzeniami grzewczymi (podgrzewacze i bojlery do wody, pompy, grzejniki)
- oświetleniem świątecznym (lampy i podświetlane dekoracje)
- oświetleniem zewnętrznym (przydomowym i ogrodowym)
- innymi urządzeniami wymagającymi nadzorowania czasu włączenia i wyłączenia (np. sprzęt do akwarium i terrarium, sprzęt AGD, RTV, wentylacja i klimatyzacja)
Czy programator czasowy jest drogi? Ile kosztuje?
Programator czasowy to niedrogie urządzenie, które w łatwy sposób pozwalają zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej, a dodatkowo unowocześnić dom. Cena najprostszych analogowych programatorów zaczyna się już od 15 zł. Programatory ze wbudowanym ekranem LCD i wieloma funkcjami kosztują od 30 do 50 zł, natomiast najbardziej nowoczesne (programatory WiFi) kosztują od 40 zł za jeden wyłącznik czasowy do gniazdka.
Jaki programator czasowy do gniazdka wybrać? Podsumowanie
Sterowniki czasowe podłączane do gniazdka dają szerokie możliwości na częściowe, a nawet pełne zautomatyzowanie domu. Z ich pomocą stworzysz w pełni inteligentne mieszkanie, które obsługujesz za pomocą smartfona, nawet jeśli jesteś poza domem. Jego przydatność docenią właściciele hodowli, ogrodów, dużych domów i małych mieszkań. Jednym słowem — wszyscy.