Aktualizacja: Październik 2024
Mała lodóweczka jednodrzwiowa może przydać się każdemu. To jedna z najbardziej uniwersalnych lodówek na rynku. Bez względu na to, czy mamy już dużą lodówkę w kuchni, zawsze znajdzie się zastosowanie dla małej lodówki podblatowej. Może ona służyć jako uzupełnienie większej lodówki w kuchni, dodatkowa lodówka w salonie, być dedykowaną lodówką na alkohole, lodówką biurową, a nawet zakupioną wyłącznie w celach hobbystycznych. Tego typu chłodziarki są wykorzystywane m.in. do schłodzenia materiałów światłoczułych, aby wydłużyć ich okres przydatności. Oczywiście to również idealny wybór do domku letniskowego. Jej pojemność 74l oraz dedykowane 10l dla komory zamrażalnika wystarczą do wszystkich powyższych zastosowań.
" Świetna, mała lodóweczka. Bardzo polecam osobom mieszkającym w pojedynkę i nie tylko!”
Coś dla prawdziwych kucharzy. Bardzo pojemna lodówka side by side marki Samsung posiada dwie komory z osobnymi regulacjami temperatury. To zasługa dwóch termostatów, co jest flagowym rozwiązaniem lodówek side by side. To, czego jednak nie znajdziemy w typowych lodówkach tej klasy, to dodatkowe okno znajdujące się na frontowym panelu chłodziarki. Dzięki niemu możemy mieć szybki dostęp do umieszczonych na wewnętrznej półce np. butelek wina. Nie musimy przy tym otwierać całych drzwi lodówki. Do tego w tym modelu znajdziemy umieszczone na drzwiach zamrażarki kostkarkę i dystrybutor zimnej wody. W skrócie mówiąc – pełna opcja.
"Pojemna, elegancka, świetnie wykonana. Do tego sporo funkcji jak np. kostkarka czy wyświetlacze z temperaturami.”
Idealny kompromis pomiędzy niewielkimi wymiarami zewnętrznymi, dużą objętością wewnętrzną, atrakcyjną ceną i dobra jakością wykonania. Tę lodówkę z całą pewnością można polecić każdemu! Whirlpool W7 ma 264 litry pojemności chłodziarki i ponad 100l pojemności zamrażalnika. To naprawdę sporo. Energooszczędny agregat jest cichy i pozwolił tej lodówce uzyskać rewelacyjną klasę energetyczną A++. Kolejnymi atutami są pełni NO-FROST, elektroniczne sterowanie, funkcje supermrożenia i superchłodzenia a także Multi-Flow. O rewelacyjnej jakości konstrukcji świadczy natomiast długi czas utrzymywania temperatury bez zasilania – aż 17 godzin.
"Idealna lodówka dla każdego. Ładna, pojemna, funkcjonalna.”
To kolejny reprezentant lodówek dwudrzwiowych w naszym zestawieniu. Mamy tu jednak do czynienia z nieco mniejszym produktem. Całkowita wysokość lodówki wynosi tym razem 181cm, co będzie sporym ułatwieniem dla osób o mniejszym wzroście. Jest przy tym nadal całkiem pojemna. Chłodziarka dysponuje objętością ponad 200l, a zamrażarka niemal 90l. Postawiono tu na minimalistyczną stylistykę, wykończenie w kolorze Inox i fakturę szczotkowanego aluminium. Sterowanie jest natomiast mechaniczne. To konwencjonalne rozwiązanie jest prostsze i tańsze, dzięki czemu na atrakcyjności znacznie zyskała cena.
"Niedroga i bardzo dobra. Polecam!”
Co jeśli chcemy mieć wszystkie możliwe funkcjonalności, ale zależy nam na utrzymaniu kompaktowych rozmiarów lodówki? Ten model jest odpowiedzią na nasze potrzeby. Mająca 60cm szerokości i 178cm wysokości konstrukcja zmieści się niemal do każdej kuchni. W tej lodówce Samsung znajdziemy cyfrowy inwerter składający się z wysokiej jakości komponentów. O dużej pewności producenta o jego jakości świadczy aż 10 lat gwarancji udzielanej na ten komponent. Na frontowych drzwiach umieszczono ponadto wyświetlacz i z dotykowym panelem sterowania oraz dystrybutor wody. Na uwagę zasługuje jeszcze inteligentny system wysuwanych szuflad i regulowanych półek drzwiowych.
"Efektowna i nowoczesna, a przy tym stosunkowo niedroga. Dobry wybór.”
To przedstawiciel niższej półki cenowej. Nie oznacza to jednak, że nie ma on ciekawych funkcjonalności. Wręcz przeciwnie. Kompaktowa lodówka (jedynie 144cm wysokości) posiada dużą lampę LED dobrze rozświetlającą całą komorę. Podświetli ona m.in. nasze idealnie świeże owoce umieszczone w przeznaczonej właśnie na nie szufladzie. Miejsce to zapewnia idealne warunki do przechowywania tych produktów spożywczych. Są tu także znane każdemu półki drzwiowe o wymiarach idealnie dobranych do bezpiecznego przechowywania butelek na wina. Producent przewidział nawet możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi, co nie jest często spotykane w tej klasie cenowej.
"W tej cenie na pewno warto. Sprawdza się bardzo dobrze.”
Jaką lodówkę kupić? Na co zwrócić uwagę?
Lodówki jednodrzwiowe, dwudrzwiowe, side by side, multidoor i inne… do wyboru mamy setki, a nawet tysiące różnych lodówek. Która będzie dla nas najlepsza? Do domku letniskowego, biura lub jako uzupełnienie głównej lodówki kuchennej wystarczy nam mała lodówka jednodrzwiowa podblatowa. Do typowej kuchni w mieszkaniu optymalna będzie lodówka dwudrzwiowa z komorami ustawionymi „jedna na drugiej”. To optimum dla większości użytkowników. Jest to także świetny kompromis pomiędzy jej objętością, a wymiarami zewnętrznymi. Jeśli dysponujemy natomiast dużą przestrzenią i lubimy gromadzić zapasy, to lodówki side by side i multidoor są świetnymi opcjami. Dysponują ogromną przestrzenią wewnętrzną i zwykle oferują ciekawe funkcjonalności. W przypadku modeli side by side komory chłodziarki zamrażarki ustawione są obok siebie, dzięki czemu mały do obu z nich łatwy dostęp.
Ten parametr oczywiście w dużej mierze zależy od rozmiarów zewnętrznych lodówki. Im lodówka jest większa, tym więcej pomieści. Możemy jednak jeszcze zdecydować o rozłożeniu tej całkowitej pojemności pomiędzy komorami chłodziarki i zamrażarki. Poszczególne modele lodówek dwudrzwiowych różnią się nieco tym stosunkiem. Zwykle ich łączna objętość wynosi od 200 do 300 litrów z rozłożeniem 2:1 dla odpowiednio chłodziarki i zamrażarki. Jeżeli w każdym wypadku oferowana pojemność którejś z komór jest dla nas zbyt mała, to najlepszym wyborem będzie wybór lodówki side by side – w jej przypadku objętość wnętrza powinna być dla każdego wystarczająca. Często wynosi ona ponad 500 litrów. Lodówki jednodrzwiowe podblatowe dysponują natomiast pojemnością do 100 litrów. Sprawdzą się jednak z powodzeniem w biurze czy hotelu.
W sprzedaży są nadal dostępne lodówki z klasycznym, mechanicznym sterowaniem. Jest ono proste w obsłudze i mało awaryjne. Lodówki tego typu są ponadto stosunkowo tanie, ale niezbyt energooszczędne. Zastosowanie cyfrowych układów sterowania z zespołem czujników i cyfrowego inwertera podwyższyło nieco koszty produkcji (i finalnego produktu), ale pozwoliło zminimalizować zużycie energii, co oczywiście obniża koszty eksploatacji. Nowoczesne lodówki ponadto są wyposażane w przydatne i funkcjonalne technologie takie jak NO-FROST, alarm otwartych drzwi, system równomiernego chłodzenia czy tryby szybkiego mrożenia, oszczędzania energii, komory świeżości itp. Z zewnątrz można natomiast zauważyć dodatkowe funkcje takie jak kostkarkę czy dystrybutor wody, które w rzeczywistości naprawdę okazują się przydatne.
Lodówka to element wyposażenia kuchni, który kupujemy raz na wiele lat. Warto więc zwrócić uwagę na jego trwałość. Grubość ścian czy ich materiał mają istotny wpływ na wytrzymałość lodówki i jej zmiany wyglądu na przestrzeni lat. Tanie modele chłodziarek często mała cienkie ścianki, które łatwo ulegają wgnieceniom. Na takie ryzyko nie narażamy się, wybierając lodówkę pokrytą szkłem. W jej przypadku istnieje możliwość zbicia szyby przy mocniejszym jej uderzeniu. Dobrze jest więc przynajmniej sprawdzić lodówkę na żywo w sklepie przed jej ostatecznym zakupem, oceniając jej jakość wykonania i solidność użytych materiałów.
Lodówka - jaką wybrać? Jakie są rodzaje?
Jaką lodówkę kupić? Ranking najlepszych lodówek
Lodówka BOSCH KGN39MLEA No Frost A++ 366L
Ta lodówka Bosch to dobry wybór do większości kuchni. Jest to pojemny model o szerokości 60cm i wysokości 203cm. Wbudowane 2 termostaty pozwalają sprawnie i oszczędnie dostosowywać pracę agregatu, a czas utrzymania temperatury w przypadku braku dostawy prądy wynoszący aż 16 godzin świadczy o dobrej jakości izolacji ścian i drzwi lodówki. Pełny No Frost zabezpiecza wnętrze przed osadzaniem się lodu. Ważną funkcjonalnością są specjalne komory VitaFresh, w których panuje dodatkowo obniżona temperatura. Oferują one także dostosowanie wilgotności.
Czarna Lodówka SAMSUNG RB 31FDRNDBC No Frost A+
Czarna lodówka Samsung to doskonały wybór do nowoczesnych wnętrz, w których umieściliśmy już czarne akcenty takie jak bateria kuchenna. Lodówka z zamrażarką posiada łączną pojemność użytkową 308 litrów. Istotną funkcją jest możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi. Zwiększa to możliwości ustawiania jej w kuchni. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w niej wysuwanej półki, która znacznie ułatwia sięganie po znajdujące się w jej głębi produkty. Lodówka z dystrybutorem wody została także wyposażona w cyfrowo sterowany kompresor. O dobrej jakości izolacji świadczy czas utrzymania temperatury bez dostawy prądy wynoszący aż 20 godzin. Przekłada się to na zmniejszone zużycie prądu.
Lodówka Samsung RB33N300NSA A+++ NoFrost
Ta lodówka Samsung o prostym i klasycznym designie doskonale wpasuje się niemal do każdego pomieszczenia. Symetryczny, elegancki front wykończony w metalicznym graficie posiada możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi. Elektroniczne sterowanie odbywa się na panelu pod drzwiami, a cyfrowo sterowany inwerter cechuje się długą i bezawaryjną żywotnością. 3 wewnętrzne półki rozmieścimy wedle naszego uznania, a 1 wysuwana sprawdzi się idealnie do przechowywania największych produktów. Lodówka z zamrażarką Samsung ma szerokość ok. 60cm oraz wysokość 185cm. Łączna pojemność wynosi 315l.
Lodówka AMICA FK2415.3UX A+ - srebrna 152cm
Ta klasyczna, elegancka lodówko zamrażarka Amica to dobry produkt pod wieloma względami. Dwudrzwiowa lodówka o wysokości 162cm i szerokości 54cm zmieści się do mniejszych kuchni, a przy tym będzie w nich stanowić atrakcyjny element estetyczny. Łączna pojemność netto wynosi 224 litry. Wśród istotnych funkcjonalności należy wymienić regulowane balkoniki na drzwiach, podstawkę na jajka, pojemnik na warzywa i owoce, a także półki wykonane z hartowanego szkła. Dzięki przeniesieniu parownika w nieinwazyjne miejsce, zamrażarka tej lodówki posiada w swoim wnętrzu więcej miejsca.
Lodówka BEKO RCSA270K30XPN INOX A+ 262l 171cm
Ten klasyczny model Beko to lodówko zamrażarka o standardowych wymiarach: 54cm szerokości oraz 171cm wysokości. Dobrze zaprojektowana konstrukcja może jednak pochwalić się pojemnością łączną wynoszącą 262l. Symetryczne drzwi mogą być otwierane z dowolnej strony. Ważną cechą tego modelu jest obecność 2 termostatów i sterowania elektronicznego, które pozwala zaoszczędzić zużycie energii oraz poprawić wydajność. W tym modelu znajdziemy także funkcję szybkiego zamrażania. To nieczęsto spotykane cechy w przedziale cenowym do 1100zł.
Lodówka Side by Side Samsung RS68N8241B1 A++
Duża lodówka z kostkarką Samsung typu Side by Side ma pojemność aż 617l. Na jej froncie znajduje się dystrybutor wody oraz kostkarka. To doskonałe urządzenie do dużych kuchni. Jej szerokość to 91cm, a wysokość to 178cm. Dzięki technologii No-Frost komory chłodziarki oraz zamrażarki nie szronią się. Technologia Twin Cooling Plus zapewnia natomiast równomierny rozkład temperatury i wilgotności w całej przestrzeni wewnętrznej. Do lodówki Samsung możemy dokupić adapter Wi-Fi, który umożliwi kontrolę oraz sterowanie zdalne za pomocą aplikacji na smartfonie. Producent chwali się wyjątkowo solidną izolacją termiczną ścian, która pozwoli utrzymać niska temperaturę przez długi czas bez dostawy prądu, a także zmniejszy koszty utrzymania.
Lodówka Hotpoint-Ariston LH8FF2 A++ NoFrost
Lodówko zamrażarka Hotpoint posiada liczne funkcje oraz solidnej jakości podzespoły. W jej wnętrzu znajdziemy komorę niskich temperatur, komorę świeżości, szufladę na warzywa i owoce, powłokę antybakteryjną czy funkcję automatycznego odszraniania. System Multi-Flow zapewnia natomiast wymuszony obieg powietrza, który wyrównuje parametry gazu wypełniającego wnętrze lodówki. Szerokość to 60cm, a wysokość wynosi 189cm.
Lodówka do zabudowy WHIRLPOOL ART 6502 A+ LESS FROST
Lodówka do zabudowy firmy Whirlpool ma pojemność chłodziarki wynoszącą 195 litrów oraz poj. Zamrażarki 80l. Wymiary urządzenia to 177 x 54 x 54,5cm. Dobrej jakości izolacja termiczna zapewnia zdolność przechowywania produktów spożywczych w razie awarii do 19 godzin. Ta lodówko zamrażarka posiada system automatycznego odszraniania chłodziarki. Nie ma tu jednak pełnego No-Frost. Rozmrażanie w zamrażarce należy przeprowadzać ręcznie. Lodówka do zabudowy jest sterowana mechanicznie. To rozwiązanie klasyczne, nie zapewnia ono jednak idealnej sprawności energetycznej urządzenia.
Mała lodówka podblatowa Philco z zamrażalnikiem A+ 84cm
Mała lodówka do zabudowy firmy Philco to dobry produkt w niewysokiej cenie – poniżej 500zł. Dzięki wysokości ok. 85cm bez trudu umieścimy ją pod blatem, między szafkami kuchennymi. Zaletą jest możliwość obustronnego montażu drzwi. Pojemność jej chłodziarki wynosi 79l. Pojemność zamrażarki to natomiast 12l. W zestawie otrzymujemy 2 szklane półki do chłodziarki, 3 balkoniki na drzwi oraz pojemnik na warzywa i owoce. Ta lodówka podblatowa posiada klasę energetyczności A+ - to dobry wynik jak na tak małe urządzenie.
Lodówka turystyczna samochodowa Sternhoff z agregatem 12/230 XXL
To lodówka turystyczna z wysokiej półki. Produkt ten posiada możliwość podzielenia na dwie komory. Ta lodówka może nie tylko chłodzić, ale także grzać – izolacja termiczna działa w obie strony. Urządzenie posiada gniazdo samochodowe do zasilania 12V, gniazdo do gniazdka elektrycznego 230V, a także gniazdo USB do ładowania telefonu. Pochwalić należy wysoką klasę energooszczędności A++. Co ciekawe, produkt ten możemy zamówić w dwóch kolorach: grafitowym oraz granatowym. Lodówka schładza do temperatury 20 st. C. poniżej temperatury otoczenia.
Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Które rozwiązanie jest lepsze?
Lodówki do zabudowy możemy idealnie wpasować w estetykę naszej kuchni, ukrywając je w szafce. Modele do zabudowy są jednak droższe. Nie mogą posiadać także dodatkowych funkcji takich jak kostkarka. Lodówki do zabudowy są mniejsze, a zatem mniejsza jest też ich pojemność. Lodówka wolnostojąca zwykle oferuje lepsza wydajność, większą pojemność, bardziej konkurencyjną cenę, a także dostępna jest w większej gamie wymiarów.
Gdzie lodówka w kuchni? Jak wybrać najlepsze miejsce?
Lodówka blisko ściany – lodówkę praktycznie zawsze ustawiamy przy ścianie, często także w rogu pomieszczenia. To dobre dla niej miejsce, jednak pamiętajmy o pozostawieniu odstępu pomiędzy ścianą a tyłem lub bokiem urządzenia – w zależności od strony odprowadzania ciepła.
Lodówka obok okna - okno może być przeszkodą dla lodówki. Nasza chłodziarko – zamrażarka musi stać w chłodnym, najlepiej zacienionym miejscu. Umieszczenie tego urządzenia obok okna, przez które mogłaby być oświetlana bezpośrednio światłem słonecznym, skutkowałoby znacznym podwyższeniem zużycia energii, a także szybszym zużyciem komponentów lodówki.
Lodówka obok zlewu – umieszczenie lodówki tuż obok zlewu z pozoru nie powinno stanowić problemu. Co jednak w przypadku awarii instalacji wodnej lub choćby samego pryskania wody podczas zmywania naczyń? Lodówka, podobnie jak każde urządzenie elektryczne, nie powinna być narażana na kontakt z wodą. Warto zatem zachować odstęp co najmniej kilkudziesięciu cm pomiędzy zlewozmywakiem a lodówką.
Lodówka obok zmywarki - urządzenia te mogą stać obok siebie. Jedynym niebezpieczeństwem, jakie grozi w tym wypadku, jest awaria instalacji wodnej, która naraziłaby lodówkę na kontakt z wodą. Warto zatem zadbać o solidne podłączenie urządzeń.
Lodówka blisko piekarnika - czy lodówka obok piekarnika to dobry pomysł?
To zdecydowanie zły pomysł. Lodówka musi być ustawiona z dala od wszelkich źródeł ciepła. Podwyższyłoby to jej zużycie energii, a także skróciłoby jej żywotność.
Lodówka blisko kaloryfera - stanowczo odradzamy. Umieszczenie lodówki obok źródła ciepła znacznie zwiększa jej zużycie energii oraz skraca czas życia jej podzespołów.
Lodówka blisko kuchenki – kuchenka także jest źródłem ciepła, które negatywnie wpłynęłoby na działanie lodówki.
Lodówka obok płyty indukcyjnej - sytuacja analogiczna do kuchenki. Płyta indukcyjna sama w sobie nie generuje ciepła, jednak podgrzewane są naczynia z potrawami znajdujące się na płycie. Odradzamy ustawiania lodówki obok płyty indukcyjnej.
Dlaczego lodówka szroni - o wadach i zaletach technologii No-Frost
Obecność lodu we wnętrzu naszej lodówki nie jest niczym nadzwyczajnym. Lód oraz wilgoć zwykle znajdujemy na tylnej ściance, gdyż tam znajduje się parownik, który pobiera ciepło z komory lodówki. Do usunięcia wszelkiego szronu i lodu została stworzona technologia No-Frost. Jej działanie polega na generowaniu obiegu powietrza, który absorbuje wilgoć i transportuje ją pomiędzy ścianki lodówki. Wilgoć skrapla się i trafia na wymiennik ciepła, z którego odparowuje do otoczenia. Wada tej technologii jest jednak wysuszanie jedzenia.
Lodówka z filtrem? Czy warto zwrócić na to uwagę?
Wiele lodówek dostępnych w sprzedaży wyposażonych jest w kostkarkę do lodu lub dystrybutor wody. Urządzenia te wymagają stałego podłączenia do wody, a także elementu jej filtrującego. Filtry do wody mogą być montowane wewnątrz lub na zewnątrz lodówki. Wiele producentów lodówek oferuje także filtry zapachowe - a dokładnie pochłaniacze zapachów do lodówki. Dzięki nim nie musimy martwić się o nieprzyjemny zapach w lodówce, czy przesiąkanie nim innej żywności. Takie filtry to zazwyczaj dodatek opcjonalny, jednakże w niektórych przypadkach może okazać się niezwykle przydatny.
Lodówka jednodrzwiowa czy wielodrzwiowa? Czy warto zainteresować się lodówkami multidoor?
Większe modele lodówek wyposażone są w wiele drzwi. Modele o co najmniej trzech drzwiach nazywamy multidoor. Umożliwiają one otwieranie tylko części danej komory, co zmniejsza wymianę powietrza z otoczeniem. Poprawia to wydajność pracy lodówki, a także zmniejsza zużycie energii użytkowej wokół urządzenia.
Lodówka z zamrażarką czy osobno, a może lodówka z dwoma agregatami?
Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest lodówka wyposażona w komorę chłodziarki oraz zamrażarki. Rozwiązanie to pozwala oszczędzić miejsce, a także jest wygodne w użytkowaniu. Występują jednak urządzenia wyposażone tylko w jedną komorę – chłodziarki lub zamrażarki. Rozwiązanie to jest dobre dla osób chcących robić największe zapasy. Do użytku domowego powinna wystarczyć jednak duża chłodziarko – zamrażarka. Ciekawa opcją były jednak lodówki z dwoma agregatami, które umożliwiały dokładną kontrole nad parametrami obu komór. Zwykle jednak zużywały więcej energii niż modele tradycyjne i są już rzadko spotykane.
Lodówka podblatowa - mała lodówka do zabudowy dla małej rodziny
Niewielkie pomieszczenia kuchenne często wymagają użycia mniejszych elementów wyposażenia. Przykładem takim jest mała lodówka podblatowa, która zajmuje ilość przestrzeni porównywalną z szafką kuchenną o szerokości 60cm. To dobre rozwiązanie także do domków letniskowych i pokoi hotelowych. W sprzedaży znajdziemy wiele różnych modeli lodówek podblatowych, o których możecie przeczytać w tym artykule: LINK
Lodówka na wino - chłodziarki i witryny chłodnicze do domu
Wartym uwagi rozwiązaniem dla smakoszy win i innych napoi jest lodówka na wino. To urządzenie chłodnicze zostało przystosowane do przechowywania butelek z winem na całej objętości komory. Ciekawe informacje oraz polecane modele lodówek na wino znalazły się w artykule: LINK.
Lodówka turystyczna - czyli zabierz zawartość swojej lodówki w podróż
Lodówki turystyczne to poręczne urządzenia, które z łatwością zabierzemy na plażę czy w podróż. Zasilane energią z gniazdka samochodowego lub stacjonarnego przydadzą się w wielu momentach. Nic innego nie zapewni nam orzeźwiającego smaku zimnych napoi w upalny dzień. Lodówki turystyczne dogłębniej przedstawiamy w następującym artykule: LINK.
Które lodówki są najmniej awaryjne i dlaczego?
Awaryjność lodówki zależy od rodzaju jej podzespołów, a także sposobu użytkowania urządzenia. Nowe, tanie lodówki wyposażone w klasyczny agregat sterowany mechanicznie zwykle posiadają podzespoły niskiej jakości i mogą szybciej ulec awarii. Modele z wyższej półki cenowej posiadają kompresor inwerterowy sterowany elektronicznie. Urządzenie to jest bardzo niezawodne i zwykle otrzymujemy na nie 10 lat gwarancji. W tym przypadku bardziej narażona na awarię jest sama elektronika sterująca. Pamiętajmy, że na poprawę wydajności oraz zwiększenie bezawaryjności lodówki mamy także wpływ my. Ustawienie lodówki w chłodnym, zacienionym miejscu umożliwi jej warunki do długiego, energooszczędnego działania.
Jak transportować lodówkę i dlaczego?
Jeszcze dzień przed transportem lodówki powinniśmy odłączyć jej zasilanie, rozmrozić ją oraz osuszyć. Opróżniamy także komory urządzenia oraz zabezpieczamy szklane półki prze przemieszczaniem się. Zabezpieczamy drzwi przed przypadkowym otwieraniem się. Podczas przenoszenia lodówki, najlepiej jest zbytnio jej nie przechylać. W przypadku konieczności położenia lodówki, powinniśmy umieścić ją na boku. Zapobiegniemy w ten sposób wgnieceniom na froncie. Ponadto strona tłoczna sprężarki powinna być skierowana ku górze. Umiejscowienie tej strony zależy już od naszego konkretnego modelu.
Jak długo po transporcie i ustawieniu na miejscu nie powinno się włączać lodówki?
Po wykonanym transporcie ustawiamy lodówkę i nie uruchamiamy jej przez kilkanaście godzin – co najmniej 12. Niektórzy producenci zalecają nawet całą dobę. Jest to czas potrzebny do całkowitego spłynięcia oleju do sprężarki, której jest niezbędny do prawidłowego działania.
Lodówka - jak działa? Informacje dla ciekawych
Działanie lodówki polega na ciągłym obiegu czynnika chłodniczego w zamkniętym obwodzie chłodzącym. Czynnik ten poddawany jest ciągłemu sprężaniu i rozprężaniu. Sprężarka zwiększa ciśnienie i spręża czynnik. Ten trafia do skraplacza, w którym oddaje swoją energię cieplną do otoczenia i przyjmuje stan ciekły. Następnie kierowany do kapilary czynnik zmniejsza swoje ciśnienie i przyjmuje stan lotny. Kolejno trafia on do parownika, w którym odbiera ciepło pochodzące z komór lodówki i nagrzewa się. Następna po drodze jest znów sprężarka, która zwiększa ciśnienie i kieruje czynnik do skraplacza. Proces powtarza się przez cały czas działania lodówki.
Kiedy lodówka zużywa mniej prądu - ekonomiczne porady
Na wydajność i zużycie energii lodówki znaczny wpływ ma odpowiednie jej ustawienie w pomieszczeniu. Miejsce, w którym stoi lodówka, powinno być możliwie zacienione oraz chłodne. Im mniejsza różnica temperatur pomiędzy komorami wewnętrznymi lodówki a otoczeniem, tym więcej pracy musi zostać wykonane. To bezpośrednio przekłada się na większe zużycie energii i większe rachunki za zużycie prądu. Właśnie dlatego tak istotne jest ustawienie lodówki z dala od piekarnika, płyty grzewczej, kaloryfera czy okna od strony południowej.
Jaką lodówkę wybrać? Podsumowanie
Wybór odpowiedniej lodówki do naszej kuchni nie jest łatwym zadaniem. Znajdujące się w sprzedaży modele różnią się ogromną ilością parametrów, funkcji, a także wyglądem. Warto jednak dobrze zapoznać się z tematem tych urządzeń i wybrać model, który w pełni nas zadowoli. Dobry zakup będzie nam służył przez długie lata.