Close

Który odświeżacz powietrza wybrać? Jaki będzie najlepszy?

Drobne akcesoria i elementy wyposażenia domu znacznie wpływają na komfort przebywania w nim. Jednym z takich przedmiotów jest odświeżacz powietrza. To niewielkie urządzenie, na które wielu nie zwraca w ogóle uwagi, potrafi całkowicie odmienić szarą codzienność w przyjemne momenty. W sprzedaży znajdziemy tysiące różnych odświeżaczy powietrza o innych cechach i specyfikacji. Jak wybrać ten najlepszy dla nas? Temu właśnie przyglądamy się w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Który odświeżacz powietrza wybrać? Jakie są rodzaje?

ODŚWIEŻACZ POWIETRZA Z CZUJNIKIEM RUCHU ODŚWIEŻACZ POWIETRZA Z CZUJNIKIEM RUCHU
+ nie trzeba go wyłączać na czas nieobecności
+ różne tryby pracy
+ wiele wkładów zapachowych do wyboru
- wymaga wymiany baterii
- trzeba ustawić go w odpowiednim miejscu
ODŚWIEŻACZ POWIETRZA ELEKTRYCZNY ODŚWIEŻACZ POWIETRZAELEKTRYCZNY
+ niewielki
+ poręczny
+ do podłączenia wymaga tylko gniazdka
- nie działa bez prądu
- może powodować powstawanie tłustych plam na ścianie
ODŚWIEŻACZ POWIETRZAW ŻELU ODŚWIEŻACZ POWIETRZAW ŻELU
+ dobry do łazienki
+ intensywny zapach
- nie jest zbyt estetyczny
- stanowi zagrożenie dla dzieci
ODŚWIEŻACZ POWIETRZA W SPRAYU ODŚWIEŻACZ POWIETRZA W SPRAYU
+ możliwość korzystania według potrzeb
+ możliwość dostosowania intensywności zapachu
+ wiele kompozycji zapachowych
- mało estetyczny
- nie działa automatycznie
ODŚWIEŻACZ POWIETRZA Z PATYCZKAMI ODŚWIEŻACZ POWIETRZA Z PATYCZKAMI
+ połączenie odświeżacza i dekoracji
+ długotrwałe i stopniowe uwalnianie zapachu
+ możliwość kontroli intensywności
- stanowi niebezpieczeństwo dla dzieci
- przypadkowe dotknięcie nasączonych patyczków może powodować plamy na ubraniach

Jak wybrać odświeżacz powietrza do domu? Na co zwrócić uwagę?

RODZAJ ODŚWIEŻACZA
RODZAJ ODŚWIEŻACZA

Wpływa to na funkcjonalność, wydajność i wygląd kupowanego odświeżacza. Wybór ten musimy uzależnić także od warunków, w jakich chcemy umieścić nasz nowy zakup. Przykładowo nie możemy zdecydować się na odświeżacz elektryczny zasilany z gniazdka, jeśli chcemy umieścić go w ogródku, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia prądu.

DOSTĘPNE RODZAJE ZAPACHÓW
DOSTĘPNE RODZAJE ZAPACHÓW

Do różnych odświeżaczy możemy dobrać odmienne zapachy. Przed dokonaniem zakupu warto zatem sprawdzić listę dostępnych zapachów. Duża różnorodność jest mile widziana, gdyż da to nam możliwość wprowadzania zmian wraz z biegiem pór roku czy zmian nastroju.

INTENSYWNOŚĆ ZAPACHU
INTENSYWNOŚĆ ZAPACHU

Poszczególne odświeżacze rozpraszają zapachy z różną intensywnością. Jeśli nie możemy się zdecydować na konkretny wariant, najlepiej będzie zakupić urządzenie umożliwiające dostosowywanie poziomy intensywności. Zwykle funkcję te znajdziemy w odświeżaczach elektrycznych.

SKŁAD
SKŁAD

Odświeżacz zapachów to substancja chemiczna składająca się z różnych związków. Zanim więc wyposażymy nasze mieszkanie w nowy odświeżacz, warto sprawdzić skład chemiczny rozpylanych substancji. To szczególnie ważne, jeśli jesteśmy alergikami.

Który odświeżacz powietrza wybrać? Ranking

Odświeżacz powietrza - patyczki o zapachu grapefruit

ODŚWIEŻACZ POWIETRZA- PATYCZKI O ZAPACHU GRAPEFRUIT

Odświeżacz do domu Profissimo to 120ml płynu o zapachu różowego Grapefruita, który dostarczany jest w butelce z patyczkami. Te umieszczamy w niej, stosując specjalną zakrętkę. Wraz z upływem czasu patyczki będą absorbowały płyn, a następnie rozpocznie się emitowanie zapachu. Ten będzie wyczuwalny w całym domu w subtelny, przyjemny sposób. Zapach różowego grapefruita ma przynieść domownikom energię i świeżą aurę. Należy zauważyć, że natężenie emitowania zapachu możemy regulować, zmieniając ilość włożonych do buteleczki patyczków. To prosty sposób, który nie wymaga dostarczania żadnej energii, jak ma to miejsce w przypadku urządzeń elektrycznych. Produkt ten możemy zakupić w atrakcyjnej cenie ok. 7zł.

Zalety
Bardzo niska cena
Możliwość regulacji intensywności zapachu
Łatwość użycia
Wady
Zapach może okazać się zbyt słaby

Odświeżacz powietrza AIR WICK FRESHMATIC - zestaw

wkłady do AIR WICK FRESHMATIC promocja

Zapachy Air Wick Freschmatic dostępne są w wielu różnych wariantach. Najchętniej kupowane są odmiany Lilia otulona satyną, Rajska plaża, Świeżość letniego poranka, Białe kwiaty, Magnolia i kwiat wiśni czy Orzeźwiająca bawełna i kwiat migdałowca. Zapachy te zaprojektowane zostały do użycia z urządzeniem AirWick Freschmatic, w którym możemy wybrać jeden z trzech poziomów natężenia zapachu. Zaleca się ustawienie zapachu co najmniej 2 metry nad podłogą, co zapewni najlepsze warunki do szybkiego mieszania się cząsteczek zapachu z powietrzem w całym domu. Koszt zestawu 6 wkładów Air Wick to ok. 60zł. To dobra cena, biorąc pod uwagę długi czas, na jaki zapachy nam wystarczą.

Zalety
Wiele odmian zapachów do wyboru
Atrakcyjna cena
Możliwość regulacji intensywności zapachów urządzeniu Freshmatic
Wady
brak

Zawieszka lawendowa Aroma Family - odświeżacz powietrza do szafy

ZAWIESZKA LAWENDOWA DO SZAFY pachnąca do ubrań

Odświeżacz powietrza w formie zawieszki świetnie sprawdzi się do nadania przyjemnego zapachu wewnątrz szafy. Miła dla nas woń lawendy przechodzi na ubrania, których założenie poprawi nasz nastrój. Zawieszka zapachowa odstrasza mole, których obecność jest szkodliwa dla naszych tkanin. Insekty nie złożą nowych jaj, a larwy zostaną unieszkodliwione. Odświeżacz powietrza ochroni nasze ubrania niezależnie od sposobu ich ułożenia. Dzięki niewielkim wymiarom produkt ten ułożymy w szufladzie lub zawiesimy na pręcie dla ubrań. Ogromnym jego atutem jest także bardzo niska cena, która wynosi ok. 2zł. Zachęca to do zakupienia większej ilości zawieszek, którymi wypełnimy wiele komór naszych mebli.

Zalety
Niska cena
Małe wymiary
Odstrasza mole
Wady
Niewielki zasięg działania

Odświeżacz powietrza AIR WICK FRESHMATIC - księżycowa lilia

zapach do domu lilia AIR WICK FRESHMATIC KSIĘŻYCOWA

Automatyczny odświeżacz powietrza Air Wick Freshmatic wraz z wkładem o zapachu księżycowej lilii neutralizuje nieprzyjemne zapachy oraz poprawia domową atmosferę. Jak przystało na elektroniczne urządzenie, użytkownik ma możliwość dostosowania poziomu intensywności zapachu w 3 stopniach. Producent zapewnia, że dostarczony wkład wystarczy nawet do 70 dni, a samo urządzenie jest proste w obsłudze. W sprzedaży znajdziemy dwa warianty kolorystyczne odświeżacza: biały i grafitowy. Oba z nich prezentują się bardzo atrakcyjnie i z pewnością będą stanowiły atrakcyjny element wyposażenia domowego. Odświeżacz powietrza AirWick może być użyty zarówno w łazience, jak i kuchni czy innych pomieszczeniach domowych. Jedynym ograniczeniem jest konieczność umieszczenia go co najmniej 2 metry nad podłogą, co ułatwi możliwość zawieszenia go na ścianie. Zasilanie stanowią dwie baterie AA, które dostarczane są w zestawie. Cena to mniej niż 20zł.

Zalety
Możliwość regulacji poziomu intensywności
Nieprzeciętny design
Dwie wersje kolorystyczne
Wady
Brak czujnika ruchu

Odświeżacz powietrz żelowe kuleczki zestaw zapach do domu

Odświeżacz powietrz w formie żelowych kuleczek to dobre rozwiązanie, jeśli poszukujemy sposobu na odświeżenie powietrza w całym domu bez skoncentrowania się na jednym pomieszczeniu. Kuleczki umieścimy zarówno w meblach, jak i pośród elementów wyposażenia w mieszkaniu. Najlepszą skuteczność uzyskamy w niewielkich pomieszczeniach, jednak ich zasięg łatwo zwiększyć, dokupując większą ilość tego produktu. Kuleczki możemy także pozostawić w dostarczonym pojemniku. W takim wypadku będą one stanowiły atrakcyjny element wyposażenia łazienki. Działanie tego produktu jest szacowane na ok. 3-4 tygodnie. Do wyboru mamy wiele wariantów zapachowych takich jak róża, ocean czy lawenda. Możemy je zakupić osobno lub w większych zestawach. Cena przykładowego kompletu trzech opakowań to mniej niż 15zł.

Zalety
Niska cena
Możliwość rozłożenia po całym mieszkaniu lub trzymania w pudełku
Wiele wariantów zapachowych
Wady
Dość krótki czas działania

Odświeżacz powietrza do samochodu na kratkę

ODŚWIEŻACZ POWIETRZA DO SAMOCHODU NA KRATKĘ promocja

Odświeżacz powietrza do samochodu marki Baseus to miniaturowe urządzenie, które zakładamy na kratce wentylacyjnej klimatyzacji. Urządzenie to wykorzystuje nawiew naszego samochodu do rozprzestrzeniania zapachu, który swoim działaniem obejmie całą kabinę pojazdu. To najlepsza opcja na dyskretne odświeżenie wnętrza każdego samochodu. Odświeżacz powietrza do auta posiada rozbieralną obudowę, co pozwala na wymianę wkładów. Do wyboru mamy m.in. woń wody kolońskiej, morza czy kwiatów. Odświeżacz marki Baseus ma wymiary 78mm x7,6mm, dzięki czemu idealnie wpasowuje się w estetykę kratek wentylacyjnych w każdym aucie. Generowany przez niego zapach jest trwały, wydobywany z naturalnych aromatów i świetnie sprawdza się do neutralizacji nieprzyjemnych odorów. Jego czas działania to 4-6 miesięcy. Producent zapewnia, że jego produkt jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, niemowląt czy osób w podeszłym wieku. Odświeżacz powietrza do auta wyceniono na niecałe 20zł.

Zalety
Bardzo estetyczny wygląd
Długotrwałe działanie
Łatwy montaż i demontaż
Wady
Ograniczona ilość rodzajów zapachów do wyboru

W jaki sposób dobrać odświeżacz w uwzględnieniu miejsca przeznaczenia jego zastosowania?

Odświeżacz powietrza do domu

Urządzenia do użytku domowego powinny charakteryzować się uniwersalnością, a przy tym dobrze komponować się z estetyką pomieszczeń. Przy wyborze odpowiedniego zapachu zalecamy zdecydować się na urządzenie o delikatnej intensywności, która będzie przyjemnym dodatkiem naszej domowej aury. Zbyt intensywny odświeżacz powietrza do domu mógłby wprawiać nas w roztargnienie. Dobrą decyzją byłby zakup urządzenia o regulowanej mocy. 

Odświeżacz powietrza do kontaktu

Odświeżacze wpinane do kontaktu to dobre rozwiązanie w domu. Urządzenia te prawie zawsze posiadają regulację intensywności zapachu, a przy tym nie wymagają naszej uwagi podczas działania. Nie musimy także pamiętać o wymianie baterii. Pewnym ograniczeniem będzie jednak znalezienie odpowiedniej lokalizacji kontaktu. Odświeżacz powinien być zamontowany dość wysoko, najlepiej ok. 2 metry nad podłogą.

Odświeżacz powietrza do łazienki

Odświeżacze do łazienek dostępne są w różnych formach i z różną funkcjonalnością. W tym zastosowaniu dobrze spiszą się zarówno modele elektryczne, które automatycznie rozprowadzają zapach co określony czas lub po wykryciu ruchu, jednak nie gorsze będą odświeżacze w granulkach. Swoją estetyką przypominają akcesoria do higieny, więc z łatwością ukryjemy je wśród elementów wyposażenia tego pomieszczenia.  

Odświeżacz powietrza do pokoju

Odświeżacz do pokoju powinien generować stosunkowo delikatny zapach. Odradzamy zatem zakup intensywnych odświeżaczy, które najlepiej stosować w łazience lub garażu. W pokoju dziennym możemy zastosować urządzenie elektroniczne lub np. odświeżacz powietrza w patyczkach.

Odświeżacz powietrza do auta

W przypadku auta możemy wyróżnić kilka typów odświeżaczy. Jednym z najpopularniejszych z nich jest popularna zawieszka, którą umieszczamy na lusterku wstecznym naszego auta. Generują one intensywny zapach, który jednak dość szybko słabnie. Nie wyglądają przy tym zbyt elegancko. Znacznie bardziej estetycznym wyborem będzie nakładka na kratki wentylacyjne. Jest prawie niewidoczna i szybko rozpyla swój zapach, wykorzystując przy tym nawiew powietrza z naszej klimatyzacji.

Jak wybrać bezpieczny odświeżacz powietrza do domu i mieszkania?

Co daje odświeżacz powietrza? Czy warto go stosować?

Odświeżacz powietrza generuje pewne dawki zapachu, które mieszają się ze stale poruszającym się powietrzem w naszych pokojach. Zapach może być dozowany w różnych odstępach czasu lub uwalniany w sposób ciągły. Intensywność zapachu w niektórych modelach odświeżaczy może być regulowana. Decydując się na odświeżenie powietrza w większej przestrzeni, warto ustawić odświeżacz wysoko, co najmniej 2 metry nad powierzchnią podłogi. Umożliwi to najszybszą wymianę powietrza w pobliżu odświeżacza, dzięki czemu zapach rozniesie się najdalej. Stosowanie odświeżacza poprawi atmosferę każdego pomieszczenia, w jakim się znajduje. Warto zatem go stosować.

Odświeżacz powietrza dla alergików - czy można go stosować?

Substancje zapachowe znajdują się w wielu otaczających nas przedmiotach. Są to pasty do zębów, akcesoria do utrzymywania czystości, środki higieny oraz oczywiście odświeżacze powietrza. Wiele z takich substancji zawiera w sobie lotne związki organiczne i substancje zapachowe, które mogą wywoływać u alergików różne dolegliwości. Z tego powodu zalecamy każdorazowe zapoznanie się ze składem chemicznym kupowanych przez nas produktów. W sprzedaży znajdziemy produkty, które stworzono z myślą o osobach z alergiami. Są to tzw. wodne odświeżacze powietrza. Ich stosowanie powinno być bezpieczne dla takich osób.

Jak wybrać bezpieczny odświeżacz powietrza do domu i mieszkania?

Z założenia każdy odświeżacz powietrza do użytku domowego jest bezpieczny. Niektóre rodzaje odświeżaczy np. w sprayu mogą być produktami łatwopalnymi. Z tego powodu nie powinniśmy rozpylać ich w pobliżu źródeł ognia. Innym zagrożeniem mogą okazać się niektóre składniki chemiczne, które mogłyby wywoływać reakcje alergiczne u alergików. Istotne jest zatem zapoznanie się z etykietami kupowanych przez nas produktów. Producenci podają na nich informacje takie jak skład produktu czy np. podatność na zapalenie.

Czy istnieje ekologiczny odświeżacz powietrza?

Ekologiczny odświeżacz powietrza to produkt, który możemy wykonać sami. Jego ideą jest nieposiadanie w sobie żadnych sztucznych związków chemicznych. Taki odświeżacz powietrza wykonamy, przygotowując mieszaninę wody i sody oczyszczonej, do której wprowadzimy kilka kropel naturalnego olejku eterycznego. Do wyboru mamy wiele zapachów, które znajdziemy w każdym markecie. Tak przygotowaną mieszaninę wlewamy do butelki ze spryskiwaczem, którą opryskujemy meble, firany i inne elementy wyposażenia domu. Zamiast olejku eterycznego możemy użyć środków czystości np. zapachowego mydła czy płynu do płukania tkanin. Stracimy jednak w ten sposób na „ekologiczności”. Drugim, dobrym rozwiązaniem mogą być świeczki z wosku sojowego. W naszym artykule, zobaczycie, jak zrobić je samemu!

Ręczny czy automatyczny odświeżacz powietrza? Który lepszy?

W sklepach natrafimy na wiele różnych rodzajów odświeżaczy powietrza. Łatwo jest dokonać ich podziału na modele elektryczne i ręczne.

Te pierwsze potrzebują oczywiście źródła zasilania, którym mogą być baterie lub prąd w gniazdku. Urządzenia tego typu posiadają zwykle regulator intensywności rozpylanego zapachu, a czasem także czujnik ruchu. Pozwala to na dostosowanie parametrów ich pracy oraz zmniejszenie zużycia wkładu. Automatyczne odświeżacze są wielorazowe. Oznacza to, że gdy zużyjemy już cały zapach, wymieniamy wspomniany wkład urządzenia.

Odświeżacze ręczne są natomiast jednorazowe. Występują m.in. w wariancie sprayu. Oznacza to, że do każdorazowego odświeżenia powietrza musimy po taki odświeżacz sięgnąć i ręcznie go rozpylić. Jest to skuteczne rozwiązanie, ale wymaga od nas wykonywania regularnej czynności. Innym odświeżaczem, który nie wymaga elektryczności, jest wariant w patyczkach bądź pastylkach. Ustawiamy je w jednym miejscu, rozpakowujemy i wymieniamy w całości na nowe, gdy się zużyją.

Jaki odświeżacz powietrza wybrać? Podsumowanie

Odświeżacz powietrza to z pozoru niewielkie urządzenie, na które nie zwracamy uwagi. Ten niewielki zakup może jednak całkowicie zmienić klimat w naszym domu, warsztacie lub miejscu pracy. Warto rozważyć jego zakup, podobnie jak roślin oczyszczających powietrze, co wspólnie na pewno wpłynie na atmosferę w naszym domu. Z racji na ogromny wybór różnych modeli, z pewnością dobierzemy odpowiedni wariant dla siebie.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
eliza345
eliza345
3 lat temu

dzięki za przepis na ekologiczny odświeżacz powietrza 🙂 przyda się

Agniecha:>
Agniecha:>
3 lat temu

najlepszy odświeżacz do domu to otwarcie okien w słoneczny, wiosenny dzień

Zamknij