Close

Płyn do płukania tkanin – Ranking. Jak używać? Który wybrać? TOP 8

Płyn do płukania tkanin często jest pomijany w praniu, co ma wpływ na jego jakość. Pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Zostały wprowadzone niemalże równolegle co pralki bębnowe, a stało się tak, gdyż ten wówczas nowoczesny model pralek niszczył ubrania. Płyn do płukania zmiękczał tkaniny, dzięki czemu nie niszczyły się tak szybko. W dalszej części artykułu dowiemy się jak korzystać z płynu do płukania, jakie są jego rodzaje, które są najlepsze, dowiemy się również czy i jaka jest różnica między płynem zmiękczającym a płynem do płukania tkanin. 

Najlepsze płyny do płukania 2019

Najlepszy płyn
Coccolino Creations
COCCOLINO Płyn do płukania

Wydajność zestawu

6×58 prań

Zapach

długotrwały

Pojemność zestawu

6×1.45L

Cena

58PLN

Najlepszy duet
Persil + Silan
PERSIL, SILAN płyn do płukania

Wydajność zestawu

2×40 + 37 prań

Zapach

długotrwała świeżość

Pojemność zestawu

2x2L+1L

Cena

70PLN

Najbardziej delikatny
Lovela
Lovela Mleczko do Prania

Wydajność zestawu

3 x 32 prania

Zapach

delikatny i neutralny

Pojemność zestawu

3x3L

Cena

68PLN

Najbardziej ekonomiczny
Silan Aromatherapy
SILAN płyn do płukania

Wydajność zestawu

4×73 prania

Zapach

olejki eteryczne

Pojemność zestawu

4×1.8L

Cena

57PLN

Zanim zaczniemy, odrobina historii…

Na rynku jest wiele rodzajów płynów do płukania. Od jakiegoś czasu dostępna jest legenda, której od 20 lat nie było na polskim rynku, a jest to płyn do płukania Cocolino. Marka ta – tak nagle, jak zniknęła ze sklepowych półek, tak samo nagle powróciła. Kiedy pierwszy raz po latach w telewizji pojawiła się nowa reklama Cocolino, wielu nie mogło w to uwierzyć. Jako dziecko był to nasz ulubiony miś w kineskopowym telewizorze. Do tej pory, gdy widzimy Cocolino płyn do płukania w telewizji, w Internecie, czy na półkach sklepowych mimowolnie się uśmiechamy. Wy także? (:

Wspomnimy jeszcze o jednej marce przodującej na rynku, a jest nim płyn do płukania Ariel. Marka ta powstała w 1967 i od lat utrzymuje się na światowym rynku. Mimo, że marka wybiła się na proszku do prania, to w jej asortymencie są dostępne płyny do płukania, kapsułki do prania i inne produkty.

plyn do tkaning ranking

Co daje płyn do płukania tkanin?

Płyn do płukania ma wiele właściwości. Główną z jego zadań i zalet jest zmiękczanie tkanin. Niektóre płyny działają w taki sposób, że po wypraniu i wysuszeniu niektórych ubrań – aż ciężko się od nich oderwać! Kolejną zaletą, a także bardzo ważną funkcją jest zabezpieczenie tkanin przed warunkami atmosferycznymi. Zastosowanie płynu do płukania podczas prania sprawia także, że pranie szybciej schnie. Jak to możliwe? Działa tak, ponieważ wypiera wodę z włókien tkaniny. Ma także właściwości antystatyczne oraz zdecydowanie ułatwiają prasowanie tkanin. Poza wymienionymi funkcjami, ma również jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Płyn do mycia naczyń przede wszystkim nadaje ubraniom niesamowicie piękny i długotrwały zapach!

Płyn do płukania czy zmiękczania? Płyn do płukania, a koncentrat

Płyn zmiękczający, a płyn do płukania – obie te nazwy funkcjonują i oznaczają praktycznie to samo. Mają one wiele zalet, o których wspomnieliśmy już wyżej. Płyn do zmiękczania tkanin czy do płukania możemy otrzymać jako płyn standardowy lub jako koncentrat. Co zatem wybrać? Jeżeli preferujemy zakup wydajniejszych opakowań – zdecydujmy się na koncentrat. Ta forma płynu do płukania świetnie sprawdzi się także w przypadku chęci lub potrzeby oszczędności miejsca. Niektóre koncentraty do zmiękczania dostępne są w mniejszych opakowaniach, a wystarczają na tyle samo prań. Jak wiemy – koncentrat także jest wydajniejszy. Oznacza to, że jedna butelka starczy na o wiele więcej prań niż zwykły płyn do zmiękczania tkanin.

kobieta robiąca pranie

Jak używać płynu do płukania tkanin?

Nie chcąc zniszczyć ubrań podczas prania z dodatkiem płynu do zmiękczania tkanin, powinniśmy kierować zasadą „co za dużo to niezdrowo”. Płyn do płukania zawsze odmierzamy zgodnie z zaleceniami producenta! Wlanie za dużej ilości może spowodować, że pranie będzie miało zbyt intensywny zapach. Może również powodować uczulenie, mimo swojej delikatnej formuły. Niestosowanie się do zaleceń producenta może również zniszczyć nasze ubrania – pamiętajmy o tym. 

Który płyn do płukania tkanin wybrać? RANKING TOP 8

Zanim przedstawimy nasze zestawienie, pamiętajcie, że kwestia zapachu jest indywidualna. Przedstawiamy Wam wady oraz zalety produktów, opierając się na naszych osobistych doświadczeniach. W sekcji komentarzy możecie przedstawić swoje typy, do czego gorąco zachęcamy!

1. Płyn do płukania Coccolino Creations 1,45L – długotrwały, intensywny zapach

cocolino creations

Wielki powrót legendy w wielkim stylu. Przez lata nieobecności Coccolino na polskim rynku, marka ewoluowała. Przede wszystkim zapachy płynu do płukania Coccolino są intensywne, a jednocześnie delikatne. Utrzymują się bardzo długo na ubraniu, przez co cała nasza szafa pachnie świeżością. Ubrania po wypraniu w tym płynie są niewiarygodnie miękkie, co przekłada się na komfort ich noszenia. Coccolino płyn do płukania sprawia, że podczas prania włókna tkaniny miękną i stają się bardziej elastyczne. Zapewnia im to dłuższą trwałość i zapobiega mechaceniu się ubrań. Skład płynu Coccolino sprawia również, że ubrania się nie elektryzują. A piękny zapach utrzymuje się na ubraniu aż do 8 tygodni! Czas ten jest tak długi, ponieważ płyn do płukania Coccolino sprawia, że zapach uwalnia się przy ruchach tkaniny, dzięki czemu nie jest narażony na wywietrzenie się, leżąc np. w szafie. Dodatkowym plusem jest wydajność, jaką ma płyn do płukania Cocolino – wystarcza on na 58 prań. 

Zalety
długotrwały zapach i odświeżenie
zmiękczanie tkanin
zapobieganie mechaceniu się materiałów
stosunkowo wydajny, wystarcza na 58 prań
ubrania się nie elektryzują
Wady
wysoka cena
intensywny zapach (dla niektórych może być drażniący)

2. Persil 2x żel do prania + Silan płyn do płukania – zapewnia czystość i świeżość

persil color gel i silan plyn do plukania

Duet Persil żel do prania + Silan płyn do płukania sprawia, że ubrania są nie tylko czyste, ale pachnące i długotrwale świeże. Produkty te pojawiły się w naszym rankingu przede wszystkim ze względu dużą wydajność względem ceny. Zestaw płyn do płukania Silan i żel do prania Persil, to idealne połączenie. Persil do prania sprawia, że ubrania długo są świeże. Jego żelowa konsystencja idealnie rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu na ubraniach po praniu nie pozostają żadne smugi, zacieki i plamy. Natomiast płyn do płukania Silan, który jest dołączony do kompletu, nadaje piękny zapach oraz zmiękcza tkaniny. Płyn Silan do płukania zapobiega mechaceniu się tkanin oraz ich elektryzowaniu się. Dodatkowym plusem jest stosunkowo niska cena za ten komplet. Warto jednak zwrócić uwagę podczas dawkowania żelu Persil. Nie warto jest używać go więcej niż rekomenduje to producent, ponieważ kiedy wlejemy go za dużo, może zmieszać się z płynem do płukania Silan, wówczas zapach, jaki powstanie może być drażniący. 

Zalety
zestaw zapewnia długą czystość i świeżość ubrań
duża wydajność względem ceny
żelowa konsystencja pozostawia ubrania bez smug i plam
zapobiega mechaceniu i elektryzowaniu się ubrań
Wady
połączenie zapachów obu płynów może być drażniące

3. Płyn do płukania tkanin Lovela 9 L hipoalergiczny – idealny dla alergików i dzieci

płyn do płukania lovela dla dzieci

Płyny hipoalergiczne sprawdzają się przy praniu odzieży dziecięcej. Przeznaczone są również dla wszystkich, którzy mają nadwrażliwą skórę podatną na alergie. Płyn hipoalergiczny Lovela jest stworzony właśnie do takich zadań specjalnych! Formuła płynu do płukania Lovela jest jeszcze bardziej delikatna niźli zwykłego płynu. Warto zaznaczyć, że płyn Lovela hipoalergiczny jest poddawany ciągłemu nadzorowi, a jego skład jest cały czas udoskonalany. Po to, aby nawet najdelikatniejsza skóra niemowląt i alergików mogła w pełni korzystać z zalet, jakie niesie ze sobą używanie płynu do płukania. Lovela płyn do płukania tkanin zmiękcza tkaniny, powoduje, że się nie mechacą i nie elektryzują. 

Zalety
idealny do prania ubrań dziecięcych
dla alergików
bardzo delikatny
delikatnie zmiękcza tkaniny
Wady
delikatna formuła nie dociera zbyt głęboko we włókna tkaniny
użytkownicy zwracają uwagę na to, że ubrania krócej pachną w porównaniu do innych płynów

4. Silan Aromatherapy płyn do płukania 3L XXL – ekonomiczne opakowanie

silan aromatherapy zapachy

Silan płyn do płukania ma przede wszystkim szeroką gamę niesamowitych zapachów. Niebieski płyn do płukania Silan jest jednym z tych, który jest najchętniej kupowany. Nic dziwnego, ponieważ ten niemal kultowy już zapach „wiosenna świeżość” jest jednym z najładniejszych zapachów. Jest delikatny, ale długotrwały, dzięki czemu jego zapach unosi się w całej szafie. Po zastosowaniu płynu Silan do płukania ubrania są miękkie, nie mechacą się i nie elektryzują. Po użyciu tego płynu do płukania można zaobserwować, że prasowanie tkanin jest zdecydowanie łatwiejsze. Niebieski Silan płyn do płukania jest sprzedawany w dużych i wydajnych butelkach, co jest dużą wygodą. I tutaj możemy przejść do kwestii tego, że płyn do płukania Silan ma właściwie jedną wadę. Nalewanie płynu do pralki z tak dużej butli jest dość uciążliwe i może spowodować rozlanie się go lub wlanie do pralki w nadmiernej ilości. A wlanie zbyt dużej ilości płynu do płukania może skutkować tym, że na ubraniach pojawią się zacieki i plamy. Jedyne co w takiej sytuacji będziemy mogli zrobić, to jeszcze raz wyprać nasze ubrania.

Zalety
jeden z najchętniej kupowanych
delikatny, ale długotrwały zapach
zauważalnie zmiękcza tkaniny
po zastosowaniu płynu prasowanie tkanin jest łatwiejsze
ekonomiczne opakowanie
Wady
duża butelka może spowodować rozlanie lub nalanie zbyt dużej ilości płynu

5. Płyn do płukania Softlan – niska cena

niemiecki płyn softlan zapachy

Softlan jest niemiecką marką. Jak wiadomo, niemiecka chemia uważana jest za jedną z najlepszych. Płyn do płukania Softlan jest nie tylko wydajny, ale również tani! Za 6 litrów płynu do płukania – co daje 204 prania – zapłacimy w okolicach 40 zł. Na stronie producenta wyczytać możemy, że płyn do płukania Softlan powoduje, że po zastosowaniu nasze ubrania będą jedwabiste,  nie zmechacą się oraz nie będą się elektryzowały. Softlan płyn do płukania głęboko wnika we włókna tkaniny, co powoduje bardzo intensywny i długotrwały zapach. Kupując Softlan płyn do płukania musimy pamiętać, że kupujemy jednorazowo sześć butelek, co będzie musiało zabrać nam cenne miejsce w łazience. Pamiętajmy też, że nawet chemia, w tym wypadku płyny do płukania mają datę przydatności do użytku. Warto przed zamówieniem większej ilości produktu dowiedzieć się u sprzedawcy, jak długa jest ta data. 

Zalety
niska cena
wydajny
głęboko wnika we włókna tkaniny
intensywny i długotrwały zapach
Wady
niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na drażniący zapach

6. Płyn do płukania Kuschelweich – bardzo wydajny

Podobnie jak w przypadku Softlan, płyn do płukania Kuschelweich należy do rodziny niemieckiej chemii. Poza wysoką jakością samego płynu do płukania, podany zestaw jest niewiarygodnie wydajny! Mega zestaw Kuschelweich płyn do płukania wystarczy na 237 prań. Płyn do płukania Kuschelweich idealnie zmiękcza tkaniny i powoduje, że nie mechacą się. Specjalna formuła głęboko wnika w materiał, co powoduje długotrwały zapach i świeżość oraz ułatwia prasowanie. Kolejny raz porównamy produkt do poprzednika. Tym razem chodzi o ilość zamówionego towaru. Korzystając z okazji, w zestawie zamawiamy 7 butelek płynu do płukania Kuschelweich. Oznacza to potrzebę wygospodarowania na nie dodatkowej przestrzeni. Pojawia się także problem z datą ważności. Musimy pamiętać, że chemia po terminie może być niebezpieczna, gdyż mogą zajść w niej różne reakcje, które mogą nas uczulić bądź podrażnić. Jednak informację o dacie produktu bez problemu uzyskamy od sprzedawcy, gdyż ma on obowiązek udzielania nam takiej wiadomości.

Zalety
bardzo wydajny, wystarcza na 237 prań
użytkownicy zwracają uwagę na idealne wręcz zmiękczenie tkanin
niska cena w zestawie
Wady
kupienie zestawu wymaga większej ilości miejsca do przechowywani

7. Lenor Amethyst do płukania 1,86L – intrygujący, długotrwały zapach

lenor amethyst

Płyn do płukania Lenor Amethyst w niemieckiej odsłonie, to duża pojemność przekładająca się na ilość prań. Zapach ten jest niedostępny w sklepach stacjonarnych w regularnej sprzedaży, mimo iż marka Lenor na stałe się zakorzeniła na polskich półkach sklepowych. Zapach płynu do płukania Lenor Amethyst jest rzadko spotykany i na długo zapada w pamięć. Został on zainspirowany frezją i jaśminem. Jest dość intrygujący, ale niesamowicie przyjemny. Przedstawiony Lenor jest też stosunkowo wydajny. Płyn do płukania Lenor Amethyst zmiękcza, zapobiega mechaceniu się i elektryzowaniu ubrań. Formuła Lenor Amethyst płyn do płukania sprawia, że większość zagniecień jest wygładzonych, dzięki czemu prasowanie jest dużo łatwiejsze, a co za tym idzie – przyjemniejsze.

Zalety
bardzo duża wydajność
piękny zapach
wydajny
zmiękcza, zapobiega mechaceniu się i elektryzowaniu ubrań
wygładza zagniecenia na tkaninach
ułatwia prasowanie
Wady
niedostępny w sklepach stacjonarnych

8. Coccolino Perfume Deluxe płyn do płukania – bardzo intensywny zapach

ranking najlepszych płynów do prania

Płyn do płukania Coccolino nie tylko otworzył nasz ranking, ale również go zamyka. Coccolino Intense Perfume, to młodszy brat naszego produktu z początku rankingu. Ma on  równie piękny zapach, który dość długo utrzymuje się na ubraniach. Natomiast płyn do płukania Coccolino Intense Perfume jest bardziej ekologiczny, jak również bardziej wydajny. Tkaniny po zetknięciu się z płynem do płukania Coccolino Intense stają się delikatne, niemalże puszyste. Sam zapach inspirowany jest delikatnymi kwiatowymi perfumami, który sprawia, że wcale nie mamy ochoty ściągnąć danego ubrania z siebie. Dodatkowo, Coccolino Intense Perfume płyn do płukania nie powoduje uczuleń, nawet na najdelikatniejszej skórze. Po zastosowaniu tego płynu włókna tkanin nie mechacą oraz nie elektryzują się. Prasowanie w mgnieniu oka staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Sam produkt zabezpiecza nasze włókna przed niszczeniem.

Zalety
bardzo wydajny
ekologiczny
sprawia, że ubrania są puszyste
zapach inspirowany kwiatowymi perfumami
nie powoduje uczuleń
niweluje mechacenia się i elektryzowanie tkanin
ułatwia prasowanie i zabezpiecza materiały
zapach jest bardzo intensywny
Wady
wysoka cena
mała trwałość zapachu

Płyn do płukania – który nie uczula?

Zacznijmy od tego, że każdy płyn może uczulić. Rodzaj i wrażliwość naszej skóry jest kwestią bardzo mocno indywidualną. Jednak efekt uczulenia może pojawić się u każdego, jeżeli wlejemy płynu do płukania za dużo. Dlatego tak bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na skład oraz sposób dawkowania płynu. Warto zaznaczyć również, że głównym składnikiem, który zawierają płyny do płukania, jest lanolina. Jest to ten substancja, która jest tym jednym z najbardziej uczulających. Najczęściej podczas reakcji alergicznej ciało zostaje obsypane małymi swędzącymi krostkami. Jedynym sposobem aby się tego pozbyć, jest zmiana płynu do płukania oraz ponowne wypranie wszystkich ubrań. W razie, gdyby uczulenie nie ustąpiło, koniecznie trzeba iść do lekarza pierwszego kontaktu. Oczywiście płyn do płukania antyalergiczny nie posiada tyle chemii co zwykły płyn do płukania tkanin, natomiast również należy zapoznać się dokładnie z ulotką, gdyż w wypadku uczulenia bezpieczny będzie dla nas tylko i wyłącznie płyn do płukania bez lanoliny.

pralka

Zobacz także: Jaką suszarkę na pranie wybrać?

Gdzie wlać płyn do płukania?

Płyn do zmiękczania tkanin należy wlać tam, gdzie wskazuje instrukcja obsługi pralki. Wszystkie nowoczesne pralki automatyczne posiadają przeznaczoną do tego specjalną przegródkę, która daje możliwość wlania płynu do zmiękczania tkanin. Natomiast do pralki półautomatycznej płyn wlewamy w ostatnim cyklu płukania. A co w przypadku prania ręcznego? Kiedy ubrania zostaną już wyprane i wypłukane, do miski wlewamy chłodnej wody. Do niej dolewamy płyn do płukania, przepłukujemy delikatnie ubranie i odstawiamy na 10-15 minut. Po tym czasie rozwieszamy pranie do wyschnięcia. Jednak najważniejsza rzecz dotycząca wszystkich rodzajów prania jest taka, aby zawsze sprawdzać sposób dawkowania na etykiecie!

Kiedy pralka pobiera płyn do płukania?

W przypadku pralki automatycznej wlewamy płyn tuż przed rozpoczęciem programu w pralce. Ona sama decyduje, kiedy pobiera płyn. W pralce półautomatycznej płyn zostaje natomiast pobrany od razu, jak tylko go wlejemy. Często pada pytanie, czy tanie pralki mają wpływ na działanie płynów do płukania? Zupełnie nie ma to znaczenia. Pralki do 2000 zł wykorzystają właściwości płynu do płukania tak samo, jak pralka za kilkanaście tysięcy złotych. Nawet najlepsza pralka nie ma wpływu na to, który płyn do płukania najdłużej pachnie albo który płyn do płukania pachnie najładniej.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
alergiagoaway
alergiagoaway
5 miesięcy temu

Stosuje płyn lovela od wielu lat, gdyż jestem alergikiem i tylko on jest względnie obojętny mojemu organizmowi…

Zamknij