Close

Kontener – dom. 7 kroków jak zbudować. Zalety, wady, wskazówki

Kontener - dom marzeń, który możemy zaaranżować już dziś. Domy kontenerowe, czy inaczej kontenery mieszkalne - to nowoczesne rozwiązanie, które zyskało popularność kilka lat temu. Głównie w Stanach Zjednoczonych i Skandynawii. Popularność minimalizmu, chęci ochrony środowiska i dbania o ekologię oraz związany z tym ruch „tiny house” (mikrodom) sprawiły, że kontenery mieszkalne zaczęły stanowić atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Niedawno moda na domy kontenerowe przyszła także do Polski. Tak samo jak mikrodomy, domy na wodzie czy domki fińskie, domy z kontenerów stają się coraz bardziej popularne. Obecnie, coraz więcej osób korzysta z architektury kontenerowej przy podejmowaniu decyzji o wyborze miejsca i sposobu zamieszkania. Dom kontenerowy jest świetną alternatywą - małe mieszkanie w bloku lub budowa tradycyjnego domu chętnie ustąpią mu miejsca. Przy odrobinie wysiłku i niezbyt dużym kosztem w porównaniu z budowaniem domu jednorodzinnego możemy zaadaptować kontener - dom do mieszkania i stworzyć w nim komfortową enklawę do codziennego życia.

Co więc sprawia, że warto wybrać dom modułowy z kontenera? Ten nowoczesny, popularny trend, czyli budowanie domy z kontenerów morskich, pomaga osiągnąć cele, które stawia sobie wielu z nas przy projektowaniu przestrzeni mieszkalnych – na przykład proste życie, unikanie nagromadzenia w domu zbędnych przedmiotów, dbanie o środowisko, zmniejszanie kosztów i mieszkanie w nowoczesnym, wyjątkowym stylu. To wszystko możemy osiągnąć, decydując się na modułowy dom - mieszkanie z kontenera!

Co jest potrzebne do stworzenia domu z kontenerów?

Stalowe kontenery transportowe stanowią przystępny cenowo, komfortowy i ekologiczny materiał budowlany dla domów modułowych. Ich atrakcyjność polega głównie na ich prostocie – wystarczy, że zamówimy potrzebną liczbę modułów, dostarczymy je na miejsce ciężarówką i możemy już rozpoczynać budowę. Pomiędzy fazą: projket domu kontenerowego, a samą budową, mija znacznie mniej czasu niż w przypadku budowy tradycyjnego domu.

Jak powstają domy kontenerowe? Podstawowym elementem konstrukcji kontenerowych domów są zużyte kontenery transportowe. Można je łączyć ze sobą na różne sposoby, aby uzyskać pożądaną przestrzeń mieszkalną. Dlatego czasami mówi się o nich „domki z klocków Lego”. I rzeczywiście – domy modułowe można przestawiać, łączyć i dokładać kolejne części, zupełnie, jak klocki Lego. W domach kontenerowych konieczne jest zastosowanie izolacji termicznej ścian i dachu, co zapewni odpowiednie warunki termiczne zarówno zimą, jak i latem. W tym celu najczęściej stosuje się materiały poliuretanowe, które charakteryzują się doskonałymi parametrami izolacyjnymi i wysoką trwałością. Kolejnym krokiem jest wykonanie instalacji elektrycznych i hydraulicznych oraz wykończenie wnętrza. Należy też starannie rozważyć wybór odpowiedniej lokalizacji oraz podłączenie mediów.

Domy z kontenerów mają mnóstwo zalet!

- szybkość wykonania

Kontener można zaadaptować go do mieszkania już w kilka tygodni. W tym aspekcie dom z kontenerów ma zdecydowaną przewagę nad tradycyjnym domem, którego budowa trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Zaadaptowanie kontenera potrwa znacznie krócej. Sprawi, że będziemy mogli bez przeszkód cieszyć się nowym domem niedługo po podjęciu decyzji o jego wybudowaniu i przygotowaniu odpowiedniego projektu.

- kontenery mieszkalne = cena niska

W zależności od rozmiaru i stanu kontenera oraz dodatkowych funkcjonalności, na które się zdecydujemy, dom z kontenerów może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Musimy pamiętać, że im większy i bardziej komfortowy będzie nasz dom, tym więcej za niego zapłacimy. W przypadku domu z kontenera musimy wziąć pod uwagę fakt, że wszystkie elementy związane z budową domu tradycyjnego znajdą zastosowanie także i tutaj. Zainstalowanie elektryczności, systemu hydraulicznego, okien i podłóg będzie konieczne, tak samo jak również, kiedy interesuje nas budowa domów drewnianych. Do tego trzeba wziąć pod uwagę koszty zezwolenia na budowę, ewentualnego przygotowania fundamentów pod budowę (w przypadku, gdy dom nie jest mobilny) oraz koszty dostawy samych kontenerów. Wszystko to jednak nadal jest znacznie korzystniejsze finansowo niż tradycyjna budowa domu.

- mobilność i ergonomiczność

Niewątpliwą zaletą domów modułowych jest ich mobilność. Dzięki specjalnie zaprojektowanym połączeniom między kontenerami dom kontenerowy można w razie potrzeby szybko zdemontować i przetransportować do nowej lokalizacji za pomocą dźwigu. Nie trzeba w tym celu kupować gruntów, co znacznie zmniejsza koszty inwestycji. Jeśli decydujemy się często zmieniać lokalizację domu kontenerowego, nie ma także potrzeby przygotowywania fundamentów pod taki mobilny dom.

Konstrukcja kontenera wysyłkowego jest doskonałym przykładem ponownego wykorzystania materiałów, co ma znaczenie dla ekologii i ochrony środowiska. Wprowadza drugi użyteczny cykl życia używanych pojemników transportowych, które nie nadają się już do przewozu towarów. Ponadto, w połączeniu z ideami minimalizmu i małych domów, kontenery mogą również przyczynić się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie zużycia materiałów budowlanych i zasobów naturalnych.

- komfort i wygoda

Łatwość i szybkość transportu i konstrukcji sprawia, że domy z kontenerów mają znaczną przewagę nad tradycyjnym domem. Nie musimy spędzać miesięcy na budowie, aby wszystkiego doglądać ani w nieskończoność wybierać odpowiednich materiałów budowlanych. Domy modułowe z prefabrykatów umożliwiają wprowadzenie się już w kilka tygodni od rozpoczęcia budowy. Możemy także zdecydować się na wygodny kontener - dom mobilny, jeśli zależy nam na możliwości zmiany lokalizacji. Nowoczesny, mobilny styl życia, jaki preferuje dziś wiele osób, obejmuje także architekturę mieszkaniową. Ekologiczne, modułowe kontenery mieszkalne, to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie mobilność i elastyczność.

A jakie są wady mieszkalnictwa kontenerowego?

  1. Główną wadą domu z kontenerów jest niewielka przestrzeń mieszkalna. Pomieszczenia w domu kontenerowym są znacznie węższe niż w tradycyjnym budownictwie ze względu na konstrukcję kontenera. Musimy wziąć ten układ pomieszczeń pod uwagę podczas projektowania i planowania mieszkania w domu kontenerowym. Powinniśmy dbać o swobodny dostęp do wszystkich potrzebnych nam sprzętów i urządzeń, szczególnie w kuchni. Warto więc zastanowić się i dobrze rozplanować to, jak zaprojektować kuchnię na wymiar.
  2. Może się też zdarzyć, że trzeba będzie włożyć nieco wysiłku w dostosowanie mebli do ciasnej przestrzeni o specyficznym układzie. W takim przypadku można rozważyć na przykład meble z palet – samodzielnie lub na zamówienie. Nie wszyscy też będą zadowoleni z faktu, że wszelkie instalacje elektryczne czy hydrauliczne będą zajmować dużo przestrzeni i nie będzie możliwości ukrycia ich w ścianach, jak w tradycyjnym domu lub mieszkaniu.
  3. Innym czynnikiem, który można uznać za niepożądany, jest specyficzna konstrukcja kontenera. Kontenery są wzmocnione w narożnikach, lecz na przykład dach nie jest już zbyt mocny. Może zajść potrzeba położenia drugiego dachu, szczególnie w zimie, gdy może na nim zalegać śnieg. Z kolei stalowe ściany kontenera są istotne ze względu między innymi na niezbyt wielką grubość. Przy wycinaniu otworów na okna i drzwi ściany mogą ulec znacznemu osłabieniu, więc trzeba pamiętać o późniejszym wzmocnieniu konstrukcji.
  4. Nie mniej ważnym czynnikiem jest kwestia poprzedniej zawartości kontenera, czyli rodzaju przewożonych w nim towarów. Nie zawsze wiadomo, czy nie znajdowały się w nim na przykład szkodliwe chemikalia, czy nawet toksyczne odpady. Przed zakupem kontenera warto dokładnie sprawdzić, jeśli jest taka możliwość, czy pochodzi z zaufanego źródła.
  5. Problematyczne może się też okazać ocieplanie domu kontenerowego, które jest jedną z najistotniejszych kwestii, jeśli chodzi o mieszkanie. Zakładanie izolacji wewnątrz zmniejszy i tak już niewielką przestrzeń. Zaś umieszczenie jej na zewnątrz zakryje nam elewację z blachy falistej, która jest naszą główną ochroną przed czynnikami zewnętrznymi.

Kontener - dom: Jak przerobić?

Zanim będziemy mogli wprowadzić się do naszego domu z kontenera, konieczna będzie duża ilość przygotowań, począwszy od przygotowania projektu domu kontenerowego, przez samą budowę, aż po ostateczne poprawki. Proces adaptacji kontenera mieszkalnego obejmuje między innymi przygotowanie fundamentów, wycięcie ram do drzwi i okien, instalację elektryczności i hydrauliki oraz dodanie dachu i podłogi.

Jeśli z różnych względów nie chcemy lub obawiamy się samodzielnie zbudować dom z kontenera, istnieje wiele firm, które zajmują się adaptacją kontenerów morskich na domy. Na przykład polska firma Flexicube, która niewielkim kosztem produkuje z kontenerów estetyczne i funkcjonalne domy. Flexicube realIzuje także inne projekty, kontener można zaadaptować na przykład na biuro-kontener, galerię sztuki lub mobilny, tymczasowy sklep.

7 kroków do zbudowania domu z kontenerów

1. Kup kontener

Pierwszym krokiem jest oczywiście kupno kontenera. Istnieje wiele sposobów na zdobycie kontenera do mieszkania. Można poszukać używanych kontenerów w swoim miejscu zamieszkania, na przykład w zakładach produkcyjnych i magazynach. Można je zamówić na Internecie. Istnieją też specjalne firmy, które zajmują się sprowadzaniem i dostarczaniem klientom kontenerów przeznaczonych na cele mieszkaniowe. Kontener - cena jednego, to około kilku tysięcy złotych, w zależności od tego, z jakiego pochodzi źródła. Do tego trzeba doliczyć także transport.

2. Przystosuj

Kontener wykonany jest z ocynkowanej blachy. Ściany, podłoga i dach osadzone są na samonośnej stalowej ramie, która pełni funkcję szkieletu. Rama jest wykonana z piaskowanych profili, zabezpieczonych powłoką antykorozyjną. Ściany kontenera są usztywnione bocznymi wzmocnieniami i wypełnione materiałem izolacyjnym, którym jest wełna mineralna lub coraz częściej wykorzystywana izolacja poliuretanowa. We wnętrzu kontenera stosuje się płyty wiórowe lub płyty gipsowo-kartonowe. Natomiast zewnętrzne wykończenie nie różni się specjalnie od tego, jakie stosuje się w przypadku domów tradycyjnych. Może to być tynk, drewno lub metalowe panele elewacyjne.

3. Wykonaj posadowienie

Posadowienie zależy od warunków lokalizacji naszego kontenera mieszkalnego. Na ogół jest to wypoziomowanie na betonowych bloczkach na wcześniej ustabilizowanym gruncie. W przypadku większego domu stosuje się stopy fundamentowe, a w punktach podparcia wylewa się beton. Brak konieczności położenia tradycyjnych fundamentów to duża oszczędność kosztów.

4. Doprowadź instalacje

W kontenerach stosuje się te same instalacje, co w tradycyjnych budynkach. Montaż instalacji najlepiej zlecić firmie wykonawczej z zewnątrz. Podłączy nam ona bezpiecznie elektryczność i kanalizację, a w razie potrzeby także inne wymagane instalacje (np. klimatyzację). Można też zlecić jednej firmie całość budowy, od przygotowania projektu i zdobycia pozwoleń na budowę, aż po jego realizację, obejmującą także wykończenie wnętrza.

5. Zaizoluj i ogrzej

Ocieplenie i ogrzanie kontenera może być problematyczne, zwłaszcza że z mogą się z tym wiązać wysokie koszty. Do ocieplenia kontenerów używa się najczęściej tradycyjnych materiałów, takich jak styropian, pianka poliuretanowa lub wełna mineralna, mocowanych na ściennych kratownicach. Możemy także zainstalować okna energooszczędne, żeby zapobiegać uciekaniu ciepła na zewnątrz.

Do ogrzania kontenera najczęściej stosuje się ogrzewanie elektryczne. Innymi rozwiązaniami są ogrzewanie podłogowe, gazowe, a nawet instalacja kominka. To ostatnie w domu kontenerowym też jest jak najbardziej możliwe! Jeśli zadajemy sobie pytanie, jak oszczędzać na rachunkach, także za ogrzewanie, możemy rozważyć zainstalowanie pomp ciepła lub kolektorów słonecznych. Jest to rozwiązanie nieco droższe niż standardowe, jednak długofalowo znacznie obniżające koszty eksploatacji.

6. Załatw formalności

Według polskiego prawa konstrukcja z kontenerów jest tymczasowym obiektem budowlanym. W związku z tym nie musimy wnosić o pozwolenie na budowę, wystarczy zgłosić zamiar postawienia obiektu do lokalnego urzędu. Takie zgłoszenie jest jednak ważne jedynie przez 120 dni, więc jeśli mamy zamiar postawić dom kontenerowy na stałe w jednym miejscu, musimy wystąpić o pozwolenie na budowę tak jak w przypadku budowy tradycyjnego domu.

7. Wykończenie - dobierz odpowiedni styl!

Gdy nasz dom kontenerowy już stoi, możemy zastanowić się nad wykończeniem wnętrza. To dla wielu z nas najprzyjemniejszy etap budowy domu. Dom kontenerowy można urządzić według tych samych zasad, co mieszkanie lub dom tradycyjny, musimy jedynie pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu przestrzeni. Dla tych, co lubią pełną łączność z naturą, przyda się zaznajomienie z tym, co mówią zasady feng shui!

W tak specyficznym rodzaju budownictwa, jak kontener - dom mieszkalny świetnie sprawdzi się styl industrialny lub styl loftowy. W niektórych domach kontenerowych elementy instalacji elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej nie są ukryte pod płytą i zamiast tego są na wierzchu. Możemy zrobić z tego atut, dodać na przykład modne industrialne żarówki i meble z palet i wyczarować modne, nowoczesne wnętrze w industrialnym stylu.

Styl loftowy lub industrialny to nie jedyne możliwości. Także w domu kontenerowym możemy urządzić salon w stylu boho. Meble z palet to rozwiązanie, które się sprawdzi także w stylu boho lub urban jungle. Do tego możemy zastosować naturalne materiały, takie jak drewno, cegła ozdobna i lniane tekstylia. Wnętrze kontenera mieszkalnego niezależnie od wielkości może być urządzone w nowoczesnym, wyjątkowym stylu, czy to minimalizm, czy Natural Bohemian. Osiągniemy to za pomocą doboru odpowiednich materiałów i dodatków.

Altanki ogrodowe budowane z kontenerów to także ciekawe rozwiązanie. W domu z kontenerów nie zawsze jest miejsce na ogród zimowy, jednak jeśli na przykład posiadamy własny ogród i działkę, możemy postawić na niej kontener i zaadaptować go na altankę ogrodową według tych samych zasad, co w przypadku budowania domu kontenerowego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij