Close

Budowa domów drewnianych – wszystko, co musisz wiedzieć

Budowa domów drewnianych to nośny i inspirujący temat, który z pewnością wymaga szerszego omówienia. Jeśli nosisz się z zamiarem postawienia własnego lokum z drewna, musisz wcześniej podjąć wiele istotnych decyzji. Poznaj podstawowe rodzaje domów drewnianych, dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy takim przedsięwzięciu i naucz się, jak korzystać z gotowych inspiracji – przy odrobinie samozaparcia postawisz swój drewniany domek w ciągu zaledwie kilku miesięcy!

drewniany dom z dużą ilością okien w stylu nowoczesnym
źródło: interiordesign.net

Rodzaje domów drewnianych – jaki wybrać?

Domy szkieletowe 

Znane też jako domy kanadyjskie, cieszą się sporą popularnością m.in. ze względu na stosunkowo szybki czas budowy (nawet 3-4 miesiące). Są lekkie i dość tanie, dzięki czemu stanowią idealną opcję dla młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają wspólne życie. System szkieletowy jest łatwy w przebudowie i modernizacji oraz doskonale izolowany; konstrukcja budynku opiera się na szkielecie z belek wzniesionym na fundamentach (zaprawy używa się tylko do fundamentów, dzięki czemu można pracować nawet zimą). Ponadto domy szkieletowe to domy ekologiczne. Przy precyzyjnym wykonaniu i idealnym dopasowaniu elementów możemy mieć pewność, że dom w stylu kanadyjskim będzie energooszczędny. Trzeba tylko przywiązać szczególną wagę do wyboru firmy odpowiedzialnej za projekty domów szkieletowych; inna rozsądna opcja to już wykończone, gotowe domy szkieletowe wystawiane na sprzedaż.

budowa domów drewnianych - dom szkieletowy
źródło: seagatestructures.com

Domy z bali 

Kolejne popularne domy z drewna; są one wykonywane w technologii zrębowej albo sumikowo-łątkowej. Idealnie sprawdzają się w wiejskim lub górskim krajobrazie; taki domek z bali może służyć zarówno jako siedziba letniskowa, jak i jako lokum całoroczne. Wnętrze o korzystnym mikroklimacie, proste i sztywne ściany, dowolność w aranżacji – to tylko niektóre z licznych zalet budynków wzniesionych z bali (zwykle o średnicy 10-30 cm). Najważniejsze, żeby wykorzystać do budowy porządne drewno; w końcu będzie ono cały czas pracować. Konstrukcja z bali ma tę przewagę nad szkieletową, że bryłę budynku można dowolnie modyfikować (domy szkieletowe są zwykle prostokątne); można też postawić na rozwiązania tradycyjne (np. styl góralski) lub całkiem nowoczesne.

budowa domów drewnianych - dom z bali w górach
źródło: vrbo.com

Domy modułowe 

Alternatywą dla wyżej wymienionych rozwiązań są tzw. domy modułowe. W tym przypadku budowa domów drewnianych odbywa się niemal w całości w fabryce. Tam tworzy się i łączy poszczególne elementy, a gotowe domy przewozi się na miejsce realizacji, gdzie wcześniej wylewa się fundamenty. Moduły można łączyć w dowolny sposób, w razie potrzeby zwiększając powierzchnię mieszkalną; co ważne, w przypadku konstrukcji modułowej nie trzeba nawet pozwolenia na budowę. Furorę robią zwłaszcza modułowe domy norweskie.

budowa domów drewnianych - domek w stylu norweskim
źródło: claytonhomes.com

Budowa domów drewnianych krok po kroku

Budowa domów drewnianych zaczyna się od oczyszczenia i wyrównania gruntu oraz postawienia fundamentów. Żeby całość była jak najsolidniejsza i żeby osiągnąć doskonałą wentylację, jako podstawę dla fundamentów można zastosować stalową konstrukcję. Już na tym etapie trzeba przewidzieć miejsce na rury.

drewniany dom w lesie czarne deski
źródło: gardenista.com

Następnie wykonuje się konstrukcję szkieletową (tutaj kluczowy jest wybór drewna, o czym za chwilę). Stawiane są podłogi, ściany nośne i działowe, strop (zwykle o konstrukcji belkowej) oraz wszelka potrzebna izolacja – zarówno ta termiczna i akustyczna, jak i ta przeciwwilgociowa oraz przeciwwiatrowa. Gdy bryła domu jest już gotowa, można skoncentrować pracę na zewnętrznych elementach, w tym ganku czy schodach wejściowych.

betonowo - drewniany dom
źródło: delightfull.eu

Trzeba także przewidzieć miejsce na instalacje (gazową i elektryczną) – rozprowadza się je zarówno w ścianach, jak i w stropach. Na samym końcu wykonuje się elewację (tynkiem, deskami lub płytkami klinkierowymi) oraz przeprowadzane są prace wykończeniowe, w tym ułożenie dachówek czy ewentualne malowanie ścian.

Na co zwrócić uwagę budując dom drewniany?

jasne drewno - dom
źródło: pufikhomes.com
  • Gatunek i jakość drewna – te parametry mają kluczowy wpływ na wygląd i trwałość domu. Ważne, żeby wybrać starannie wyselekcjonowane, wysokogatunkowe drewno zabezpieczone przed szkodnikami i wilgocią. Najbardziej polecane gatunki drewna konstrukcyjnego to modrzew (idealny na deski tarasowe), jodła (wykorzystywana głównie do bali konstrukcyjnych), świerk (wyznaczany do budowy konstrukcji oraz na podłogi czy schody) oraz sosna (sprawdzony materiał konstrukcyjny, także do drzwi, podłóg i okien, oraz surowiec do produkcji płyt i wełny drzewnej). Drewno może mieć wilgotność max. 18% - bez śladu grzybów, pleśni czy korytarzy wydrążonych przez owadów. Ważne, żeby było wysuszone (w sposób naturalny albo, jeszcze lepiej, komorowo – nie trzeba go wtedy dodatkowo impregnować).
  • Szczelna izolacja – domek drewniany musi być dobrze izolowany. Drewno co prawda samo w sobie izoluje ciepło, ale mimo wszystko warto dobrze przemyśleć układ warstw izolujących, zwłaszcza jeśli chodzi o domy drewniane całoroczne. Idąc od zewnątrz powinno się uwzględnić: warstwę wykończeniową, wiatroizolację, poszycie zewnętrzne, izolację termiczną oraz akustyczną, a następnie paroizolację i wewnętrzną warstwę wykończeniową. Profesjonalne folie, w przeciwieństwie do taniej papy izolacyjnej, zapewnią odpowiednią wentylację.
  • Profesjonalna ekipa budowlana – niezależnie od tego, czy masz zamiar inwestować w domki drewniane letniskowe, czy może domki na działkę całoroczne – do pełnej satysfakcji potrzebna jest wykwalifikowana, profesjonalna ekipa budowlana. Plac budowy to nie miejsce na naukę; budowa domów drewnianych wymaga umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Upewnij się też, że za całość prac będzie odpowiadać jedna firma. 
budowa domów drewnianych w lesie
źródło: cubicmeterdesign.com


Zobacz także: Zasady Feng Shui w Twoim domu - od czego zacząć?

Ile kosztuje dom z bali? Cena, koszt budowy

Domy z bali to najdroższe domki drewniane – ich koszty bywają zbliżone do tych generowanych przez tradycyjną budowę w technologii murowanej. Średnia cena domu z bali to ok. 2,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy, jeśli mówimy o stanie zamkniętym surowym. Budowa drewnianych domów z bali do stanu pod klucz jest jeszcze droższa; mówimy tu o średnich kosztach rzędu 3-4 tysięcy złotych za metr. Koszty te można zbić, wybierając tańszych fachowców i tańsze materiały, wiąże się to jednak z oczywistym ryzykiem. 

budowa domów drewnianych w kolorze jasnego drewna
źródło: smallhousebliss.com

Warto dodać, że jeśli chcesz wybudować nietypowo ukształtowany dom z bali, cena pójdzie w górę – zarówno w przypadku oryginalnej bryły, jak i nietypowego rozkładu pomieszczeń. W przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej droższe okażą się też domy z bali parterowe, przy których trzeba postawić większe fundamenty; opłacalna wydaje się więc adaptacja poddasza. Tanie domy z drewna w konstrukcji szkieletowej można kupić za ok. 150 tysięcy złotych; z kolei tanie domy pod klucz to koszt ok. 200 tysięcy złotych. Droższe budynki kosztują odpowiednio 250 i 350 tysięcy złotych.

Projekty domów z drewna – inspiracje

jak zbudować dom drewniany
źródło: outdoor-garden.implantbirthcontrol.com

Budowa domów drewnianych to pasjonujący temat, który pozostawia sporo miejsca na kreatywność. W magazynach wnętrzarskich oraz w sieci można odnaleźć mnóstwo inspirujących realizacji – a podstawie takich gotowych pomysłów można stworzyć własny projekt, który łączy różne trafiające do Ciebie rozwiązania.

domek letniskowy w stylu nowoczesnym
źródło: yardsurfer.com
źródło: lunchboxarchitect.com

Marzy Ci się dom z bali o nowoczesnej, geometrycznej bryle? Gustujesz w tradycyjnej, góralskiej, bogato rzeźbionej architekturze? A może podobają Ci się domy norweskie z charakterystycznymi elewacjami w nasyconych kolorach? Zdecyduj się na konkretny styl i szukaj w jego obrębie ciekawych pomysłów.

kamienno - drewniany dom
źródło: period-homes.com

Inne ciekawe, warte do rozważenia wcielenia drewnianych domków to altanki ogrodowe czy ogród zimowy wykonany w budynku o drewnianej konstrukcji. Jeśli dysponujesz dużą działką, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zagospodarować ją właśnie w taki sposób!

budowa domów drewnianych sezonowych
źródło: homedecorbyjane.com


Zobacz także: Jak przemalować meble? Renowacja i bielenie

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
4 lat temu

Znacie dobrą firmę, która zaprojektuje dom drewniany?

projektant
projektant
4 lat temu
Reply to  Marta

tak

Zamknij