Close

Czy warto instalować zabezpieczenia przeciwprzepięciowe do domu?

Silne wyładowania podczas burzy mogą zniszczyć praktycznie wszystkie urządzenia elektryczne w domu. Zdarza się, że po uderzeniu pioruna w jeden element sieci elektrycznej straty powstają w wielu domach w okolicy. Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe do domu nie są kosztowną inwestycją, a pozwalają uchronić się przed dużymi wydatkami.

Należy pamiętać, że standardowe ubezpieczenia budynków często nie obejmują sytuacji takich jak uderzenie pioruna. Zdarza się, że nie tylko niszczy on instalację elektryczną, lecz także pali wszystkie urządzenia w domu lub firmie. Nie sposób tego przewidzieć, ale na szczęście można się przed taką sytuacją zabezpieczyć. Wyposażenie instalacji elektrycznej w ochronniki to najlepszy sposób. 

Jak działają zabezpieczenia przeciwprzepięciowe?

Instalacja, która ma zapewniać pełną ochronę budynku na wypadek uderzenia pioruna, składa się z kilku elementów. Są to uziomy, zaciski odgromowe, ograniczniki przepięć, przewody uziemiające i odprowadzające, zwody i ochronniki przeciwprzepięciowe. 

Zabezpieczenia przepięciowe ivolta chronią urządzenia przed nagłymi zmianami napięcia w sieci elektrycznej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przepięcia, które mogą spowodować trwałe uszkodzenie urządzeń elektrycznych, powstają nie tylko podczas uderzenia pioruna. Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe są konieczne w budynkach, gdzie pracuje wiele różnych sprzętów wrażliwych na zmiany napięcia w sieci elektrycznej. 

Zadaniem tego typu zabezpieczenia jest sprawienie, aby prąd wytworzony w sieci z powodu wyładowania elektrycznego został skierowany nie do urządzeń, a do uziomu. To wystarczy, aby uchronić instalację elektryczną przed poważniejszą awarią, ponieważ energia zostaje skutecznie przekierowana. 

Jaki ochronnik przeciwprzepięciowy zainstalować?

Urządzenia służące do zabezpieczenia przeciwprzepięciowego dzieli się na cztery klasy: A, B, C i D. Różnią się od siebie przeznaczeniem i każda z klas reprezentuje inny poziom ochrony. 

  • Ochronnik przepięciowy klasy A – najczęściej wybierany do domów prywatnych obsługiwanych przez sieć napowietrzną o niskim napięciu.
  • Ochronnik przepięciowy klasy B – bardziej uniwersalne urządzenie, które stosuje się do zabezpieczania sieci przed napięciem wysokości 100 kV. 
  • Ochronnik przepięciowy klasy C – instalowany jest zazwyczaj w wysokich budynkach, które częściej narażone są na uderzenia piorunów. 
  • Ochronnik przepięciowy klasy D – to urządzenie, które służy do ochrony urządzeń szczególnie wrażliwych na nagłe zmiany napięcia w sieci elektrycznej. 

Najlepszym wyborem do prywatnej posesji jest kombinacja zabezpieczeń B i C, które ochronią zarówno AGD, jak i delikatną elektronikę. Ochrona instalacji przed skutkami przepięć zdecydowanie podnosi poziom bezpieczeństwa w budynku. Chodzi tu nie tylko o koszty związane z uszkodzeniem sprzętu, lecz także zmniejszenie ryzyka pożaru w wyniku przepięcia.

Materiał partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij