Close

Płytki na ścianę – czy to jedyne wyjście? Inspiracje ścienne

Płytki na ścianę od lat królują w naszych wnętrzach. Szczególnie lubiane są do aranżacji łazienki, kuchni, przedpokoju. Bardzo często pojawiają się jednak również w pozostałych pokojach, takich jak salon. Standardowo, kafelki mają kształt prostokąta o wymiarach około 15x20 cm. Kafelkowane były praktycznie całe pomieszczenia, od podłogi po sam sufit. Jest to schemat, który utarł się przez lata. Skąd się to wzięło? Głównie z istotnej cechy, jaką jest bardzo niska nasiąkliwość. Szczególnie w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, płytki ceramiczne były jedyną możliwością zabezpieczenia ścian przed wilgocią i wodą. Jednak świat podstępuje, technologie się rozwijają, a my - konsumenci - mamy coraz większą alternatywę, którą z powodzeniem możemy zastosować.

źródło: josefinehedemann.dk

Nowoczesne płytki na ścianę - jakie są i czy jest dla nich miejsce w naszych wnętrzach?

Pierwszą kwestią wartą poruszenia jest zmieniona forma standardowych płytek. Już jakiś czas temu mogliśmy zaobserwować już niektóre zmiany. Rozwój technologii pozwolił przede wszystkim, aby płytki ścienne miały znacznie powiększony format. Nowoczesna łazienka zaczęła charakteryzować się wielkościami minimum 30x60 cm, 60x60 cm, 60x120 cm. Dzięki mniejszej ilości podziałów i fug, powierzchnia jest bardziej jednolita, co z kolei wpływa na wizualne powiększenie przestrzeni. Dzięki mniejszej ilości podziałów i fug, powierzchnia jest bardziej jednolita, co z kolei wpływa na wizualne powiększenie przestrzeni.

źródło: mapiful.com

Zmianie uległy również ceny. Oczywiście na rynku dostępne mamy drogie oraz tanie płytki łazienkowe. Te drugie mogą być kwestią promocji czasowej i w takim przypadku jak najbardziej możemy rozważyć ich zakup. Dość często zdarza się jednak, że jest to kwestia wady lub wykonania z dużo gorszych materiałów, w związku z czym płytka ścienna może mieć dowolną trwałość (nawet od kilku dni do kilku lat).

Natomiast układanie płytek to już zupełnie inna bajka. Jest to zajęcie dość żmudne i łatwo popełnić przy nim błędy, których konsekwencje będziemy odczuwać przez lata. Bardzo chętnie oddajemy jednak wykonanie tej pracy specjalistom. Niestety, często Wiąże się to z niedociągnięciami, za które musimy później płacić. Zazwyczaj dyskusyjną kwestią pozostają płytki do łazienki ułożone równo względem siebie, jak również w stosunku do podłogi i pionu ścian. Problemem może być także złe położenie fugi. Zbyt wąska przede wszystkim zablokuje możliwość pracy kafelek, a to będzie miało już dalsze rezultaty...

źródło: e-plytki.eu

Dlaczego pękają Ci płytki na ścianie?

... a może być nimi między innymi po prostu pękanie kafli. Szczeliny dylatacyjne są niezbędne przy wszystkich pokryciach. Kompensują one pracę samych płytek jak i całego budynku. Powodem tego, że pękają kafle podłogowe może być także dodatkowe ogrzewanie. Jeżeli chcemy je zainstalować, musimy zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiednio większych spoin. Warto także pamiętać, że im większa powierzchnia pojedynczej płytki, tym większa będzie jej praca w zakresie rozszerzania się i kurczenia.

Innymi przyczynami może być także uginanie się stropu lub osiadanie świeżego budynku. W tym przypadku jest to zupełnie naturalne. Jeżeli to nas nie dotyczy, warto jeszcze sprawdzić:

  • klej, którego używał fachowca (powinien być elastyczny),
  • ilość kleju (nadmiar powodować może pęknięcia),
  • czy nie powstał niewielki przeciek rury powodujący namoczenie płyty kartonowo-gipsowej.
płytki na ścianę
źródło: stylemepretty.com

Jak widzisz, płytki na ścianę są dość skomplikowaną i w wielu miejscach narażoną na kłopoty inwestycją. Mając do dyspozycji dzisiejsze możliwości rynkowe - nie ograniczaj się! Jest wiele alternatyw, z którymi płytki kuchenne, jak również kafle do łazienki chętnie będą współpracowały lub nawet ustąpią miejsca.


Zobacz także: Kafle łazienkowe - jakie wybrać?

Co zamiast płytek na ścianę?

Zarówno łazienka jak i kuchnia są pomieszczeniami, które są niezbędne w każdym mieszkaniu. Każde z nich ma więcej niż jedną funkcję, dlatego tak właśnie tak ciężko jest je zaprojektować. Z jednej strony mamy w nich do zrobienia to, co niezbędne, z drugiej rolą obydwu tych pomieszczeń jest szeroko pojęty relaks i wprawianie w dobry nastrój. Nowoczesne i modne wnętrze warto jest więc zaaranżować wg indywidualnych preferencji, na co pozwala aktualna dostępność różnorodnych materiałów.

Ciepło drewna

Wciąż kontrowersyjnym materiałem, który może być jednak wykorzystany w wilgotnych pomieszczeniach jest drewno. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ żaden inny materiał nie wniesie do przestrzeni tyle ciepła i uroku. Nie zastąpimy również niczym stąpania po drewnianej podłodze. Najlepiej, jakbyśmy zdecydowali się na odmiany egzotyczne, takie jak: teak, cedr, marbau, jatobe, lapacho lub badi. Są one odporne na wilgoć, nie wymagają więc dodatkowego nadmiernego zabezpieczenia. Przy wyborze rodzimych odmian jak dąb, wiąz, jesion, buk, czy modrzew konieczne będzie lakierowanie, bejcowanie, olejowanie i/lub woskowanie. Wymagana będzie także regularna konserwacja i czyszczenie. Dla łatwiejszego montażu, możemy znaleźć prefabrykowane płytki na ścianę z drewna.

źródło: homeglamournow.blogspot.com

Płytki na ścianę aka rustykalna żywa cegła

Widok surowej cegły stał się bardzo pożądany w stylu folk. Chcąc więc go u siebie zaaranżować, powinniśmy o niej poważnie pomyśleć. Musimy sobie zdać sprawię, że prawdziwie odkryta cegła wymaga dokładnego oczyszczenia i piaskowania. Następnie konieczne jest dokładne umycie jej i zaimpregnowanie. Przeszkodą może być także to, że nie mieszkamy akurat w budynku z niej zbudowanym. W takim przypadku nawet generalny remont i kucie ściany niewiele pomoże. Na szczęście jest już dostępne inne rozwiązanie (: Są nimi płytki - cegiełki. Taka cegiełka na ścianę, to w rzeczywistości odpady ceglane pozyskiwane zazwyczaj z rozbiórki starych budynków. Możliwe jest także pomalowanie takiej cegły na dowolny kolor, na przykład biel. W tym sezonie wciąż jest modna biała cegła na ścianie.

płytki na ścianę
źródło: newkitchenideas.info

Surowość betonu

Hitem jest stosowanie we wnętrzach betonu architektonicznego. Jego surowość przypominać może styl industrialny i loftowy. Bardzo często jest jednak wykorzystywany na mniejszych powierzchniach. Jego niezastąpioną zaletą jest uniwersalność. Dopasujemy do niego praktycznie każdy styl, kolor i materiał. Dodatkowo, powierzchnie betonowe są wytrzymałe i odporne na wodę. W dość prosty sposób możemy również nadać mu odpowiedni kolor - za pomocą barwnika dodawanego do mieszanki. Dostępne są także gotowe płyty betonowe. Mogą one stanowić nawet swego rodzaju płyty na ścianę do kuchni. Są bardzo delikatne w transporcie, za to na ścianie super trwałe.

źródło: meble.com.pl

Dekoracyjny tynk

Cechuje go przede wszystkim różnorodność. Może imitować beton, jak również kamień czy stal. Można znaleźć również takie z domieszką na przykład kruszywa mineralnego, które powoduje wysoką odporność na wodę. Inne dodatki mogą uodpornić pokrytą powierzchnię na tłuszczechemię, a także rozwój grzybów i pleśni. Dzięki temu śmiało możemy go zastosować pod prysznicem, przy umywalce oraz wannie. Po jego położeniu ważne będzie jedynie zabezpieczenie specjalnym lakierem gwarantującym trwałość. Za pomocą tynku uzyskasz jednolitą powierzchnię, a kafelki podłogowe nie będą Ci już więcej potrzebne!

źródło: lazenby.co.uk

Płytki na ścianę w postaci naturalnego kamienia

Naturalnym, a zarazem bardzo eleganckim materiałem wykończeniowym jest kamień. Odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz nie wchłaniający wody. Można go zastosować zarówno na podłodze, ścianach, jak i pod prysznicem. Część z nich wystarczy tylko odpowiednio wypolerować. Niektóre z odmian trzeba uprzednio zaimpregnować. Najczęściej wybierane są:

  • onyks - doskonale nadający się jako płytki - mozaika; niestety nie występuje w dużych formatach;
źródło: decotrend.ru
  • marmur - posiada największy wybór jeżeli chodzi o kolorystykę; pięknie prezentuje się na dużych powierzchniach, jednak może przytłoczyć małe pomieszczenia; w nich jednak możesz wykorzystać płytki na ścianę w mniejszych formatach;
źródło: decotrend.ru
  • granit - najbardziej wytrzymały kamień nie wymagający impregnacji, również występuje w wielu kolorach;
źródło: theshinestone.net
  • trawertyn - o porowatej strukturze; można zastosować go w łazience, jednak nie w mokrych miejscach.
źródło: decortez.com

Oryginalna tapeta

Bardzo modne w tym sezonie roślinne i zwierzęce motywy włączysz do swojej aranżacji dzięki innowacyjnym tapetom. Wydawać się może, że papier nie podoła utrzymaniu się w wilgotnym pomieszczeniu. Nic bardziej mylnego! Co prawda nie jest to materiał przeznaczony do bezpośredniego kontaktu z dużą ilością wody, jednak można go zastosować zarówno w łazience, jak i w kuchni. Kiedy tylko poznasz moc tapety dopasowanej do Twoich zainteresowań, standardowa płytka ścienna z odejdzie w niepamięć. Do wyboru mamy tapety wodoodporne:

  • winylowe,
  • włókna szklanego z powłoką z farby akrylowej,
  • włókno szklane z powłoką z lakieru akrylowego,
  • z włókna szklanego z powłoką farbą epoksydową.
płytki na ścianę
źródło: rie-world.com

Tapety odporne są na działanie światła, z kolei zaś te wykonane z włókna szklanego są trwałe na uszkodzenia mechaniczne. Stapiają się ze strukturą ściany, w związku z czym pozostać mogą na niej nawet kilkanaście lat! Koniecznie jednak trzeba pamiętać o tym, by klej do tapet był wodoodporny, a powierzchnia, do której będziemy przyklejać tapetę - dobrze zagruntowana. Istotna jest także dobra wentylacja w pomieszczeniu. W przypadku jej braku, nawet najlepiej przygotowane podłoże i wysokiej klasy materiały mogą po prostu odpaść ze ściany.

Ponadczasowy korek

Nowoczesna płytka ścienna, a także podłogowa może być także wykonana z... korka! Momentami zapominamy jak świetny jest to materiał. Warto jednak dobrze sobie przypomnieć. Korek charakteryzuje się przede wszystkim:

  • odpornością na wysoką temperaturę,
  • nie reagowaniem na środki chemiczne,
  • trwałością przy próbie uszkodzenia mechanicznego,
  • odpornością na wilgoć,
  • nie przyjmowaniem plam z tłuszczu,
  • wyeliminowaniem grzybów,
  • nieprzepuszczalnością termiczna,
  • wygłuszeniem.
źródło: hm.com

W związku z tym możliwe jest jego bardzo szerokie stosowanie. Wykorzystaj go jako kafelki do łazienki lub płytki kuchenne na ścianę, a nie zawiedziesz się. Dostępne są także takie panele wizualnie imitujące standardowe kafelki łazienkowe. Na dodatek korek z pewnością ociepli Twój dom i sprawi, że ściana sama w sobie funkcjonować będzie jako dekoracja.

Ekskluzywny błysk szkła

Płytki ceramiczne można także zastąpić szkłem. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Możemy zastosować przezroczystą i gładką powierzchnię, a także porowatą lub mleczną. Możliwy jest także dowolny nadruk na szkle. Szklane płytki na ścianę będą odporne na wilgoć i chemię. Dość łatwo utrzymuje się je w czystości. Pomieszczeniu, w którym się znajdują, nadają nowoczesnego, rozświetlającego look 'u. Chcąc je zastosować warto dokładnie zaprojektować łazienkę w celu przygotowania wcześniej wszelkich otworów, np. na baterię. Szkłem raczej nie pokryjemy całej powierzchni ścian, a jej część. Dekoracja stworzona z udziałem szkła będzie wyglądała spektakularnie!

źródło: divesanddollar.com

Moc farby

Tym, co uzupełni każdą naszą aranżację będzie po prostu farba. Musi być ona jednak odporna na wilgoć i pleśń. Dobrze, jakby miała gwarancję trwałości koloru. Ogromną jej zaletą jest to, że dostępna jest w każdym kolorze, jaki sobie wymarzymy. Do wyboru mamy farby akrylowe i lateksowe - odporne na ścieranie. Dostępne są także ceramiczne lub winylowe. Możemy wybrać również jedną z farb strukturalnych - imitującą na przykład beton. Przede wszystkim banalne jest położenie jej na ścianę. Wystarczy wcześniej po prostu zagruntować wyznaczoną powierzchnię i do dzieła!

brązowy kolor ścian
źródło: conexaodecor.com

Jakie płytki do kuchni na ścianę?

Zastanawiasz się, z czego płytki na ścianę do kuchni będą najlepsze? Biorąc pod uwagę różnorodność przedstawionych powyżej materiałów, wybierzemy dla Ciebie te, które wydają się nam być najodpowiedniejsze do poszczególnych miejsc.

Kuchnia i zabezpieczenie ściany nad blatem jest bardzo ważne. Narażona jest ona bowiem na zabrudzenie tłuszczem, a także na czyszczenie chemicznymi detergentami. Do jej ochrony, a zarazem dekoracji najodpowiedniejsze płytki na ścianę, to:

płytki na ścianę
źródło: casacasada.com
  • wcześniej omawiany wodoodporny tynk dekoracyjny, który można wykończyć na gładko lub z konkretną fakturą,
  • płytki ścienne z betonu lub korka.
  • Jeżeli planujemy wykonanie blatu z kamienia, możemy rozważyć położenie go również na ścianę. Może być to świetny akcent, który sprawi, że nasza kuchnia będzie miała nowoczesny i ekskluzywny wygląd.
  • Świetnym rozwiązaniem jest także szkło. Odbije i spotęguje ilość światła, a tym samym nada naszej kuchni niepowtarzalnego blasku.

Oryginalna podłoga w Twojej kuchni

Pozostając jeszcze chwilę w kuchni, zastanówmy się nad podłogą. Zazwyczaj w niej również położone są kafle lub gres polerowany. Tym, czym możemy go zastąpić jest na przykład:

  • korek - odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę idealnie nada się do tego pomieszczenia. Dodatkowo, cudownie chodzi się po tym miękkim i ciepłym materiale. Możesz znaleźć je np. jako płytki podłogowe 60x60 cm.
  • Dobrym, aczkolwiek zupełnie odmiennym - chłodnym i twardym materiałem, który warto jednak rozważyć do położenia na podłodze jest kamień naturalny. Wybierz ten, który jest wytrzymały. Aby ocieplić trochę jego wizerunek, rozważ ułożenie ogrzewania podłogowego. Da ogrom przyjemności, szczególnie zimą w przypadku stąpania bosą stopą po płytkach kamiennych.
płytki na ścianę kolorowe turkusowa lodówka
źródło: shakemyblog.fr

Glazura do łazienki - co na podłogę zamiast płytek?

Łazienka jest trochę innym pomieszczeniem niż kuchnia. Szczególnie patrząc ze względu panującej w niej wilgotności. Posiada ona także miejsca narażone na szczególnie dużą ilość wody. O nie musimy zadbać najbardziej. Pod prysznicem oraz na ścianie za umywalką najodpowiedniejsze będzie:

  • drewno - dla jego wielbicieli, jako wykończenie kabiny proponujemy - zdobywające serca użytkowników - płytki drewnopodobne. Wyglądają fantastycznie! Na ścianę za umywalką możemy już pokusić się o żywe drewno. Pamiętajmy jednak, żeby dobrać odporny na wilgoć gatunek oraz odpowiednio je zabezpieczyć.
  • nowoczesne i surowe rozwiązaniem, to wykończenie betonem. Ważne, żeby zwrócić uwagę na to, żeby był wodoodporny. Tylko w taki sposób zabezpieczymy pokrywane nim powierzchnie.
  • zastanawiając się nad kamieniem naturalnym, wybierz marmur lub granit. Są one bardzo odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i wodę.
  • ze szkła warto zbudować ścianki, na przykład prysznicową. Będzie odporna na wodę, a dodatkowo wizualnie nie zabierze przestrzeni. Wręcz doda jej blasku i elegancji.
płytki marmurowe na ścianę
źródło: s3.amazonaws.com


Zobacz także: Lastryko we wnętrzach - wielki powrót!

Jak układać płytki na ścianie w łazienkach?

Niezależnie od materiału, z jakiego wykonana jest płytka ścienna lub podłogowa, powinniśmy założyć, że będziemy stosować fugi. Co prawda istnieją już nowoczesne rozwiązania pozwalające na kładzenie kafli "na styk". Głównie chodzi o to, by stworzyć jak najbardziej jednolitą powierzchnię. Daje to - przede wszystkim - wizualne powiększenie przestrzeni. Dodatkowe zastosowanie materiału wypolerowanego, odbijającego dużą ilość światła jeszcze spotęguje ten efekt. Aby móc zastosować ten sposób kładzenia płytek, konieczne jest, by były one rektyfikowane. Co to oznacza? Jest to po prostu rodzaj dodatkowej obróbki płytek, w którym ich krawędzie szlifowane są pod kątem większym niż 90 stopni.

płytki na ścianę
źródło: digsdigs.com

W ten sposób otrzymujemy wyrównane kafle o zakresie błędu około 0,2 mm. Dopiero to pozwala na zastosowanie układania ich "na styk". W praktyce nie jest to jednak takie kolorowe. Fuga ma podwójną funkcję:

  • pierwszą jest niwelowanie różnic w niedokładnych wielkościach płytek oraz ich nierównych krawędziach,
  • drugą jest zabezpieczenie i amortyzacja naprężeń, odkształceń pracującego budynku oraz rozszerzania się materiału, z którego wykonane są kafelki.

Płytki na ścianę - jaka fuga do płytek z różnych materiałów?

Jak już wiemy, płytki ceramiczne mają dużą konkurencję, jeżeli chodzi o pokrywanie ścian i podłóg. Nawet w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. A ich liczba cały czas rośnie. Materiały te różnią się między sobą wieloma cechami, m.in. elastycznościąrozszerzalnością cieplną i odpornością. W związku z tym spoiny, które są do nich używane różnią się od siebie.

Płytki w formacie XXL

Pierwszą, coraz częściej spotykaną opcją są duże formaty płytek. Niezwykle istotną informacją jest to, że są one "bardziej pracujące" niż te w standardowych formatach. Wiąże się to z koniecznością wykonania ciut szerszych fug, które poradzą sobie z większym rozszerzaniem się i kurczeniem płytek. Najlepszą opcją będzie wybranie fugi elastycznej cementowej. W przypadku, w którym jeszcze bardziej chcemy poszerzyć naszą fugę, proponujemy rozwiązanie, jakim jest uzupełnienie szczelin między kaflami nalewaną wprost z dozownika masą, na przykład CE 43 Grand'Elit. Jest to uszlachetniona elastyczna fuga cementowa, która dobrze sprawdza się w trudniejszych warunkach.

źródło: mandarinstone.com

Mozaika i szkło

Zmianą wielkości płytek w drugą stronę jest po prostu mozaika szklana. Wykonana może być z różnych materiałów, jednak najczęściej spotykana jest szklana. Najlepszym wyborem będzie fuga epoksydowa. Głównie ze względu na to, że można na nią także mocować płytki do podłoża. Aby zaprezentować urok mozaiki, musimy zamontować ją w taki sposób, że każdy, nawet najmniejszy fragment przestrzeni będzie wypełniony spoiną. Dla jeszcze lepszego efektu, możesz zastosować dekoracyjną fugę dostępną w różnych kolorach. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także spoina zawierająca w masie szklane perełki powodujące efekt półprzezroczystości. Dzięki temu zyskamy dodatkowy efekt 3d.

płytki na ścianę
źródło: mandarinstone.com

Kamień naturalny

Weźmy teraz pod uwagę spoiny, które najlepiej będą się nadawały do zastosowania wraz z kamieniem. Według nas, najkorzystniejszą opcją są wzbogacone fugi cementoweWzbogacenie przy kamieniu, a także przy nieszkliwionych okładzinach marmurowych polega na dodaniu wypełniaczy mineralnych i modyfikatorów polimerowych. Przykładem może być CE 40 Aquastatic firmy Ceresit. Uwaga! Przy jasnych odcieniach musimy zwrócić uwagę, by nie zabarwić przypadkowo naszej okładziny. Powinniśmy wybrać fugę z dodatkiem białego cementu oraz bardzo uważnie wykonywać spoinowanie. Przed jej nałożeniem, nie warto zwilżać krawędzi wodą, a skupić się na precyzyjnym wykonaniu pracy.

źródło: architektnaszpilkach.pl

Lustra

Tym, czym przykleimy i uszczelnimy lustro jest silikon. Jest to elastyczny klej odporny na wilgoć i zmiany temperatur. Najczęściej silikony nadają się do klejenia do takich powierzchni, jak beton, tynk, ceramika, drewno, metal i tworzywa sztuczne. Wybierzmy taki, który nie zawierający żadnych rozpuszczalników, dzięki czemu będzie on bezpieczny dla warstwy srebrzankowej.

płytki na ścianę
źródło: imdetec.com

Płytki na ścianę - znajdź na nie swój sposób!

Najważniejsze jednak w aranżacji i urządzaniu łazienki jest dostosowanie jej do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że w dobie dzisiejszych możliwości możesz, jednak nie musisz decydować się na obowiązujące od lat standardy, jakimi są na przykład płytki ceramiczne. Masz bardzo wiele możliwości, rozpoczynając od nowoczesnych płytek - m.in. dużych formatów - aż po okładzinę z zupełnie innego materiału. Twoje wybory oczywiście zależały będą od preferowanego stylu wnętrz, jak również o zasobności portfela. Powodzenia!


Zobacz także: Jak położyć tapetę? Poradnik krok po kroku

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij