Close

Ekologiczne rozwiązania w domu – 6 prostych sposobów na eko dom

Serdecznie witamy w drugiej części bardzo ważnego, z perspektywy największych problemów teraźniejszego świata, artykułu. Kłopoty środowiskowe w przyszłości dotkną wszystkich mieszkańców Ziemi. Jeśli... nic z tym nie zrobimy. A przecież, możemy! Aby doszło do wielkich zmian zawsze należy zacząć od tych małych. Oto kolejne rady, którymi dołożysz cegiełkę do ochrony środowiska i większej sumy odłożonych oszczędności na wakacje. Plastic is isn't fantastic! Ze swojej strony życzymy udanej lektury. Ekologiczne rozwiązania w domu - zaczynamy.

1. Żarówki led - najlepsze ekologiczne rozwiązanie w kwestii oświetlenia

Tradycyjna żarówka działając przez 5 godzin dziennie, będzie pochłaniać ok. 2400 W prądu, co w przełożeniu będzie wynosiło 1,50 zł. Żarówka led pochłonie w tym czasie jedynie 20 groszy. Jest to 7,5 raza więcej! Biorąc pod uwagę, że liczba żarówek w naszym gospodarstwie jest większa niż 1, to w skali roku będzie oznaczało spore oszczędności. Wliczając także koszt kupna żarówek led, które są stosunkowo drogie w porównaniu do tradycyjnych, możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów już po około roku. Drugim przemawiającym argumentem jest czas żywotności - jest on bowiem wielokrotnie dłuższy od tradycyjnej. W naszym mniemaniu jest to ekologiczne rozwiązanie typu ,,MUST HAVE''.

kuchnia czarna żarówki led - oszczędność energii
źródło: decoholic.org

Oprócz tego, mamy też propozycję dla entuzjastów innowacyjnej technologii... Na rynku obecne już są żarówki led sterowane pilotem lub smartfonową aplikacją za pomocą bluetooth. Dzięki temu będziemy mogli zmieniać kolor, moc czy temperaturę oświetlenia. Na naszym portalu możecie dowiedzieć się, jak oświetlenie wpływa na nastrój i jak oddziałują na nas poszczególne kolory oświetlenia.

żarówki led na pilot na białym tle oszczędność prądu
3 żarówki sterowane pilotem można dostać tutaj za 109,90 ,-

2. Zegar pod prysznic - dla spóźnialskich miłośników długich kąpieli

Znasz to uczucie, kiedy wchodząc pod prysznic tracisz rachubę czasu? Przyjemny, gorący strumień wody nie chce Cię wypuścić ze swoich objęć. Większość z nas tak ma, czego efektem są niestety spóźnienia i pośpiech. Czy wiesz, że podczas standardowego 15-minutowego prysznica zużywasz ok. 120 litrów wody? Za słuszne uważamy zredukowanie czasu codziennego mycia o połowę. W imię wszelkich dobrodziejstw, jakie to za sobą pociąga - od korzyści dla środowiska i duże oszczędności.

Aby zredukować pęd w ciągu dnia i dodatkowo litry straconej wody proponujemy ekologiczne rozwiązanie, jakim jest zegar pod prysznic. Mierzy on dodatkowo temperaturę wody i posiada funkcję radio. Jednak to drugie może zawieść w łazienkach bez dostępu fal radiowych, czyli tych bez okien lub w domach mocno oddalonych od nadajnika. Zegar jest oczywiście wodoodporny, montowany na przyssawki. Dzięki temu, bez wiercenia, możemy go umieścić w dowolnie wybranym miejscu pod prysznicem.

zegar prysznicowy na przyssawki oszczędność wody

Może was zaskoczyć informacja, że są to oszczędności rzędu 500 zł rocznie dla 4-osobowej rodziny przy skróceniu czasu z 15 do 7 minut. Warto? Chyba nikt już nie ma wątpliwości.

3. Metalowe słomki - mniej plastikowych odpadów

Letnie, upalne dni zbliżają się wielkimi krokami. Panaceum na wszechobecne tropikalne temperatury jest oczywiście sączenie chłodzącego napoju. Przez słomkę. Ile takich słomek w Polsce jesteśmy w stanie zużyć? Jest to horrendalna suma 3 milionów... dziennie! W USA natomiast jest to 500 mln. Robi wrażenie, prawda? Są one wszędzie wokół i korzystamy z nich nałogowo. Zatem kolejnym razem sięgając po słomkę zastanów się dwa razy, czy jest to naprawdę niezbędny przedmiot do każdej szklanki napoju. Warto o tym pamiętać również przy składaniu zamówienia u barmana czy kelnera.

różowe papierowe słomki w białe kropki stojące w kubku na tyle kwiatów
źródło: pinkdrink.pl

Jeśli jednak picie przez słomkę jest przez was uwielbiane i nie wyobrażacie sobie bez nich życia, to proponujemy zaopatrzenie się we własną, metalową słomkę. Często sprzedawane są one w higienicznym woreczku wraz ze szczoteczką do czyszczenia. Domowy popyt słomkowy proponujemy zaspokoić ich opakowaniem w papierowej wersji.

frappe z metalową słomką
metalowe słomki, 2 szt za 23,26 ,- wraz z czyścikiem, dostaniecie tutaj

Niektórzy giganci, jak McDonald’s, planują wprowadzenie papierowych słomek na stałe. Na ten temat wypowiedziała się dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska Anna Borys-Karwacka:

„Słomki ze względu na swój mały rozmiar są trudne do wychwycenia przez systemy segregacji odpadów i dlatego nie są poddawane segregacji i recyklingowi w takim stopniu jak inne odpady plastikowe. W minionym roku dużo mówiło się o tej kwestii. To jednak tylko jeden z aspektów szerszego tematu opakowań jednorazowych, na którym się skupiamy w ramach strategii Scale For Good”

4. Butelka na wodę wielokrotnego użytku - ekologiczne rozwiązanie dla zabieganych

Jest to kolejny krok przybliżający nas do życia zero waste. Wprowadzić w osłupienie może fakt, iż wykorzystujemy ich 1 000 000 NA MINUTĘ. Zatruwamy nas samych, gdyż cząsteczki mikroplastiku występują już także w żywności i napojach, a także całe środowisko wokół. Na oceanie dryfują plastikowe wyspy o wadze nawet 100 ton. Codziennie giną dziesiątki zwierząt, które plastikowe odpady potraktowały jako pożywienie. Wymieniać można bez końca. Konkluzja jest jedna-czas pożegnać się z plastikowymi butelkami raz na zawsze! Butelki wielokrotnego użytku są już we wszystkich możliwych wariantach. Szklane, metalowe, składane, z filtrem, termiczne, o małej i dużej pojemności. Wystarczy napełnić ją zwykłą wodą z kranu, nosić ze sobą i cieszyć się ich dobroczynnym wpływem na nas i środowisko! Co więcej, liczne badania dowodzą, że woda z kranu ma zbliżoną zawartość soli mineralnych do wody kupowanej w sklepie, a niekiedy nawet wyższą.

butelka wielokrotngo użytku w kolorze różowym w kształcie prostokąta
Tą designerską butelkę o pojemności 0,5l możesz kupić tutaj. Z pewnością znajdzie się na nią miejsce w każdej torebce, gdyż jej szerokość to jedyne 3 cm!

5. Mój kubek na kawę

Są lekkie, trwałe, można je myć w zmywarce, świetnie trzymają ciepło, mogą być składane i są dostępne w całej gammie kolorystycznej, dopasowując się do naszego stylu. Gołym okiem można zauważyć, że Polacy z roku na rok coraz bardziej oddają się przyjemności picia kawy, a kolejne kawiarnie z kawą na wynos wyrastają jak grzyby po deszczu. Warto wiedzieć, że grono z nich stosuje politykę #zwłasnymkubkiem. Polega ona tym, że za możliwość zrobienia kawy w przyniesionym przez nas termosie, kawiarnia daje rabat.

kubek na kawę wielokrotnego użytku w kwiaty różowy
źródło: garneczki.pl

Szereg lokali w Niemczech daje możliwość wypożyczenia wielorazowego kubka, za który pobierana jest kaucja. Zwracając naczynie odzyskujemy kaucje, a kubka nie musimy nawet myć samodzielnie, gdyż ta usługa obejmuje również tę nieprzyjemną czynność. Nie ukrywamy, że jest to ciekawa opcja i czekamy na jej wprowadzenie również do Polski. Mapę kawiarni z proekologiczną polityką możemy znaleźć w internecie. Od dziś, jeśli szybka kawa na mieście na wynos, to tylko z własnym kubkiem!

6. Jak generować oszczędności na ubraniach?

Temat ubrań nie musi być aż tak skomplikowany. Na pierwszą myśl przychodzi nam na pewno second-hand, który również uważamy za pomysł godny uwagi, gdyż znaleźć tam można prawdziwe perełki. Wbrew pozorom w asortymencie nie ma jedynie rzeczy używanych, często można dostrzec ubrania nowe z metkami. Warto się rozejrzeć w swojej okolicy za sklepami tego typu i cieszyć się niepowtarzalnymi znaleziskami i oczywiście z... oszczędności!

lumpeks second hand
źródło: rafinery29.com

Naszym wyborem jest jednak możliwość kupna lub wymiany ubrań poprzez portale internetowe. Znudzona obecną zawartością swojej domowej szafy możesz szybko zmienić jej skład. W większych miastach powstają także inicjatywy, które pozwalają pozbyć się od dawna nieużywanych rzeczy, przynosząc je do punktów stacjonarnych. Następnie możemy wybrać sobie coś w zamian, co ktoś inny kiedyś przyniósł i potraktował jako zbędne. Jedynym warunkiem jest, aby przynoszone rzeczy były wyprane i nieuszkodzone, innymi słowy gotowe do użytkowania. W ten sposób ograniczamy konsumpcjonizm i zyskujemy za darmo upatrzone pozycje. A jeśli nie ma czegoś takiego w waszym mieście, może warto samemu stworzyć taki ruch? Brzmi jak plan!

Ekologiczne rozwiązania w domu - wprowadzaj je małymi krokami

Dziękujemy za dotrwanie z nami do końca. Mamy nadzieję, że podrzuciliśmy kilka ciekawych pomysłów na ekologiczne rozwiązania, które można wprowadzić w życie w każdym domu. Nie kosztuje nas to wiele wysiłku, a efekty wspólnego działania mogą przynieść oczekiwane rezultaty dla Ziemi! Od dziś przykładajmy większą uwagę walce z wszechobecnymi plastikowymi opakowaniami czy bezmyślnym zużywaniem wody i prądu. Sprzeciwmy się konsumpcjonizmowi i kupujmy rzeczy dobrej jakości, które posłużą nam lata, zamiast tanie, szybko psujące się odpowiedniki. I pamiętajmy, że zawsze istnieje jakaś lepsza alternatywa, która nie zatruwa środowiska. Wystarczy być tego świadomym podczas podejmowania małych decyzji na co dzień, a wspólnymi siłami możemy zmienić przyszłość naszej planety.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij