Czy styl loftowy jest dla Ciebie?

Moda na loftowe wnętrza zaczęła się już jakiś czas temu. Pinterest pełen jest loftowych wnętrz, a Tumblr pęka w szwach od industrialnych aranżacji. Na czym polega fenomen wnętrz bardzo dalekich od ideału przytulnego domu na przedmieściach? Odkryj loftowe tajniki i wprowadź je do wnętrza swojego mieszkania.

Nawet pochodzenie słowa loft (schowek, strych, poddasze) wskazuje na miejsce służące funkcjom innym niż mieszkanie. Nazwa jest jak najbardziej trafiona, bo styl ten czerpie garściami z klimatu fabryk i budynków przemysłowych. Co nam się w takim razie w nim aż tak w nim podoba? Przecież koniec końców atmosfera iście przemysłowa nie powinna wywoływać w nas pozytywnego odczucia. Jednak odpowiedź na to pytanie jest prosta – imponujące przestrzenie, industrialny, oryginalny charakter, a także nietuzinkowość, gdyż większość ludzi lubi się wyróżniać. Niestety nie każdy z nas może pozwolić sobie na mieszkanie urządzone w stylu loftowym, który w swoim “total looku” dla niektórych może być przytłaczający. W takiej sytuacji, warto spojrzeć przychylnym okiem na “soft-loft”, który jest subtelną odsłoną tego stylu i z pewnością da nam chociaż namiastkę surowej fabryki we własnych pomieszczeniach.

Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Aranżacja wnętrz w stylu loftowym cechuje się przede wszystkim przemyślanymi etapami planowania wszystkiego po kolei. Z pewnością podstawową bazą w pomieszczeniach, które mają przypominać nam przemysłowy charakter, są surowe ściany, najczęściej z cegły w neutralnej kolorystyce. Innym materiałem równie często spotykanym w tym przypadku jest szerokie zastosowanie kamienia, betonu, surowego i zużytego drewna, stali oraz szkła pod różną postacią. Jednym słowem dobre będzie wszystko to, co daje uczucie niedokończonego dzieła, które zostało w pewnym momencie całkowicie zapomniane. Porozrzucane wszędzie kable, widoczne rury od instalacji oraz ten artystyczny nieład. To właśnie cechy, które nas w tym stylu dosłownie i w przenośni pociągają. Ta bezkompromisowa i sroga nowoczesność. Niestety nie każde pomieszczenie ma możliwość poddania się loftowej aranżacji, gdyż styl industrialny rozwinie skrzydła w szczególności w miejscach, gdzie obecne są duże okna oraz bardzo przestronne przestrzenie. To podstawa do stworzenia fabrycznej estetyki, która będzie zachwycać każdym swoim detalem.

Postaw na industrialne dodatki

W stylu loftowym powinniśmy kierować się zasadą mówiącą, że im mniej wyposażenia, tym lepiej. Jest to reguła, która świetnie się sprawdzi, gdyż ta forma aranżacji nie może ociekać przepychem i przesadą w którymkolwiek kierunku. To styl, który znajduje się na skrajnie przeciwległym biegunie od glamourowego blasku. Przy wdrażaniu go do swojego pomieszczenia musimy zapomnieć o przytulności, delikatności i subtelności. Brak firanek czy zasłon w oknach, pozbycie się dywanów na rzecz odsłonięcia gołych parkietów oraz nagie żarówki bez jakiegokolwiek klosza to takie detale, które tworzą melodię loftowego wnętrza. Jednak jeśli nie jesteś gotowy na tak odważny krok, możesz postawić na ugrzecznioną formę loftu i zacząć od odsłonięcia cegły na jednej ze ścian, czy surowych w formie mebli i dodatków.

Idealnym przykładem takich akcentów będą wszelkiego rodzaju półki ścienne z kawałka blachy, stare wazony czy też rzeźby z rurek miedzianych. Niezawodne i tanie meble z palet czy lekko świecące żarówki znane jako Edisony. Jednak nie zapominaj, że brak uczucia domowego ciepła będzie odpowiadał tylko garstce ludzi, zatem odpowiedz sobie na pytanie – czy odnajdziesz się w swoich czterech ścianach, po tak ogromnej zmianie domowej atmosfery? Jeśli twardo stąpasz po ziemi, nie należysz do osób sentymentalnych, a od romantycznych firanek i kocykówi wolisz brutalistyczne rozwiązania, wręcz obciosane siekierą – to ten styl wpadnie w Twój gust jak żaden inny.

Czy odważysz się na ten krok i zaaranżujesz wnętrze swojego domu lub mieszkania w tym wielkomiejskim, przemysłowym klimacie?

Related Articles

Perełki prl które wracają do łask

Po okresie transformacji zapomniane dziś wracają do łask. Mowa oczywiście dizajnerskich trendach PRL-u, o meblach i ozdobach, które okazały się ponadczasowe i...
Read more

Planujesz remont łazienki? 11 stylowych trendów w aranżacji łazienki na 2019 rok!

Łazienka to ważna część każdego domu i mieszkania. Warto ją urządzić nie tylko zgodnie z naszymi potrzebami, ale także gustem....
Read more

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

@furnihaus
X