Close

Czy styl loftowy jest dla Ciebie? Poradnik – wnętrza industrialne

Pinterest pełen jest loftowych wnętrz, a Tumblr pęka w szwach od industrialnych aranżacji. Na czym polega fenomen wnętrz bardzo dalekich od ideału przytulnego domu na przedmieściach? Samo pochodzenie słowa loft (schowek, strych, poddasze) wskazuje na miejsce służące funkcjom innym niż mieszkanie. Nazwa jest jak najbardziej trafiona, bo styl ten czerpie garściami z klimatu fabryk i budynków przemysłowych.

Co nam się w takim razie w nim aż tak w nim podoba? Przecież koniec końców atmosfera iście przemysłowa nie powinna wywoływać w nas pozytywnego odczucia. Jednak odpowiedź na to pytanie jest prosta - imponujące przestrzenie, industrialny, oryginalny charakter. I przede wszystkim nietuzinkowość, gdyż większość ludzi lubi się wyróżniać.

Niestety nie każdy z nas może pozwolić sobie na mieszkanie urządzone w stylu loftowym, który w swoim "total looku" dla niektórych może być przytłaczający. W takiej sytuacji, warto spojrzeć przychylnym okiem na “soft-loft”, który jest subtelną odsłoną tego stylu. A z pewnością da nam chociaż namiastkę surowej fabryki we własnych pomieszczeniach.

Masywne okna i drzwi z licznymi szoprosami, oraz naga cegła to znak rozpoznawczy wnętrz w stylu loftowym. | źródło: onekingslane.com

Czym charakteryzuje się styl loftowy? Charakterystyka

Aranżacja wnętrz w stylu loftowym cechuje się przede wszystkim przemyślanymi etapami planowania wszystkiego po kolei. Z pewnością podstawową bazą w pomieszczeniach, które mają przypominać nam przemysłowy charakter, są surowe ściany. Najczęściej z cegły, w neutralnej kolorystyce. Innym materiałem równie często spotykanym w tym przypadku jest szerokie zastosowanie kamienia, betonu, surowego i zużytego drewna, stali oraz szkła pod różną postacią. Jednym słowem dobre będzie wszystko to, co daje uczucie niedokończonego dzieła, które zostało w pewnym momencie całkowicie zapomniane. Porozrzucane wszędzie kable, widoczne rury od instalacji oraz ten artystyczny nieład.

To właśnie cechy, które nas w tym stylu dosłownie i w przenośni pociągają. Ta bezkompromisowa i sroga nowoczesność. Niestety nie każde pomieszczenie ma możliwość poddania się loftowej aranżacji. Styl industrialny bowiem rozwinie skrzydła w szczególności w miejscach, gdzie obecne są duże okna oraz bardzo przestronne przestrzenie. To podstawa do stworzenia fabrycznej estetyki, która będzie zachwycać każdym swoim detalem.

Łóżko z palet to tania i stylowa alternatywa dla tradycyjnej ramy. | źródło: thegoodsheet.com.au

Styl loftowy: Postaw na industrialne dodatki

W stylu loftowym powinniśmy kierować się zasadą- im mniej tym lepiej. Jest to reguła, która świetnie się sprawdzi, gdyż ta forma aranżacji nie może ociekać przepychem i przesadą w którymkolwiek kierunku. To styl, który znajduje się na skrajnie przeciwległym biegunie od glamourowego blasku.

Przy wdrażaniu go do swojego pomieszczenia musimy zapomnieć o przytulności, delikatności i subtelności. Brak firanek czy zasłon w oknach, pozbycie się dywanów na rzecz odsłonięcia gołych parkietów oraz nagie żarówki bez jakiegokolwiek klosza to takie detale, które tworzą melodię loftowego wnętrza.

Jednak jeśli nie jesteś gotowy na tak odważny krok, możesz postawić na ugrzecznioną formę loftu. Zacznij od odsłonięcia cegły na jednej ze ścian, czy surowych w formie mebli i dodatków.

Miedziane wieszaki, czy doniczki z betonu to idealne dodatki w stylu loftowym, które z łatwością wykonamy sami w domu. | źródło: pinterest.com

Jeśli chcecie pokombinować z miedzią na własną rękę, polecamy nasz artykuł, jak samodzielnie wykonać miedziany wieszak, który wykonały dziewczyny z homelook.pl - Kasia i Rozanna.

Idealnym przykładem takich akcentów będą wszelkiego rodzaju półki ścienne z kawałka blachy, stare wazony czy też rzeźby z rurek miedzianych. Niezawodne i tanie meble z palet czy lekko świecące żarówki znane jako lampa Edisona.

Jednak nie zapominaj, że brak uczucia domowego ciepła będzie odpowiadał tylko garstce ludzi. Jeśli twardo stąpasz po ziemi, nie należysz do osób sentymentalnych, a od romantycznych firanek i kocyków i wolisz surowe rozwiązania, wręcz obciosane siekierą... To styl loftowy wpadnie w Twój gust jak żaden inny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij